بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
صبح به سرنگار پيروزي آقاي احمدي نژاد مبارك باد؛ جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
من هم مطمئنم که رئیسی مثل احمدی نژاد نیست و شر نمیشه و اهل شاخ شدن هم نیست. هرچند رییسی چندان هوشمندی هم نشون نمی‌ده ولی (به غیر از اون سابقه مربوط به ۶۷) به نظر میاد روحیه صبوری داشته باشه و کینه ای هم نباشه. در کل شخص رئیسی امروز به جز موردی که گفتم به نظر بد نمیاد.‌ البته این نظر منه که طبیعتا بیشتر همفکرانم در اینباره مخالفن با من.
اما اینکه چی پیش میاد، در ابتدا به خاطر رفع تحریم ها و آزاد شدن پولهای بلوکه شده گشایشی صورت میگیره و وضعیت مردم و اوضاع بازار و مشاغل بهتر میشه همزمان با ادامه واکسیناسیون گروه های در معرض خطر، آمار مرگ و میر کرونایی هم پایین میاد و همه اینها امیدبخشه.
در ادامه اما مشکلات بسیار زیادی داریم از بحران آب گرفته تا بحران های منطقه ای و بین المللی و رشد نقدینگی و بیکاری و اعتیاد و فاصله گرفتن مردم از حکومت و خیلی چیزهای دیگه. تازه من نگرانی های دیگه ای دارم که برای شما نگرانی نیست و امیده، مثلا من درباره چین و روسیه و مسائل منطقه ای در عراق و یمن و اینها نگرانم.
با اینکه این دو سه سال متاسفانه گروههای نزدیک به اصولگرایان در کنار ترامپ قرار گرفتن و دولتی که در برابر شدیدترین تحریم ها و کرونا قرار گرفته بود رو با ذوق و لذت عجیبی کوبیدن و کل مشکلات رو به گردن روحانی انداختن گویا اصلا تحریم و ترامپ و کرونا نداشتیم، اما من اصلا دوست ندارم رئیسی با مشکل روبرو بشه، واقعا هم دیگه رمق و تحملی برای مردم نمونده امیدوارم بتونن کارهای مفیدی انجام بدن و برآوردهاشون هم واقعی و منطقی باشه و اسیر شعارهای غیر ممکن و اشتباه نشن.
از اینها که بگذریم، به نظرم از اونجایی که حاکمیت با اصلاح طلبان و حتی شبه اصلاح طلبان میونه خوبی نداره و نهادهای مختلف حکومتی تا جایی که بتونن برای دولتهای شبه اصلاح طلب مانع تراشی میکنن و گویا از آسیب دیدن کشور هم در این راه بیمی ندارن و انرژی زیادی صرف همین موضوع میشه و دولتهای این مدلی آخرش با سر به زمین میخورن، بنابراین بهتره که اصلاح طلبان دیگه در انتخابات شرکت نکنن و اگر شرکت کردن هم مردم بهشون رای ندن و حاکمیت یکدست باشه تا هرکاری میخواد بکنه و مردم رو به خاطر «رای اشتباه» سرزنش نکنن و مشکلات رو به گردن دولت و انتخاب مردم نیاندازن.

الان که دولت مورد پسند حاکمیته من مطمئنم هم برجام زنده میشه هم FATF تایید میشه هم نهادهای دارای ثروت و قدرت به دولت کمک میکنن.
دیدگاه شما کاملا سیاست‌زده هست و علتهای مخالفت رو قبیله‌ای می‌بینید در حالی که کاملا اصولی هست و عملا دلیلی نداره مادامی که ما تحریم هستیم خودمون رو خفه کنیم و FATF رو بپذیریم ... خواهید دید که این موضوع حزبی نبوده - و تا تحریم به طرز قابل توجهی برداشته نشه - در حدی که ما بتونیم به آزادی تجارت در دهۀ هفتاد یا هشتاد برسیم- ما FATF رو نخواهیم پذیرفت. بله .. ممکنه طی یک توافق جامع به بعنوان tit for tat این معامله رو بپذیریم ... اما دیوانه که نیستیم سرمون رو در دهان اژدها بگذاریم. و اگر بر فرضی هر دولتی به حماقت چنین کرد فاتحه‌اش خونده ست و چیزی شبیه سوریه و عراق در انتظارش خواهد بود.

این درسته که رجال و بدنۀ جریان اصولگرا تقریبا تحریم رو نادیده گرفتند و به دولت حمله کردند. من هر جا تونستم تذکر دادم که بیشتر از شصت هفتاد درصد مشکل مربوط به تحریم‌های سخت هست و یک فرمول ساده داره که از یک اقتصاددان بپرسیم اگر فردا تحریم‌ها برداشته بشه چه تفاوتی در ثروت ما می‌کنه! واضحه که ثروت همۀ ما یک شبه چندین برابر میشه در عین این که بی‌عرضگی مسئولین هم باقی خواهد موند. این روشنه.

اما معنای این حملۀ جریان انقلابی به دولت لیبرال چیز دیگری هم میتونه باشه و اون رها کردن کشور در لایۀ دوم پس از تحریم هست.یعنی سوال واضح این هست که خوب ما میدونیم که تحریمیم چرا حرکت نمی‌کنیم و تحریم را دور نمی‌زنیم یا به تولید و صنعت نمی‌رسیم بلکه با بورس چنان جنایتی می‌کنیم ؟

یعنی این که چطور با خوش بینی و خوش خیالی رفتید هشت سال کشور رو معطل مذاکره کردید اما از به حرکت درآوردن امکانات اقتصادی داخل غافل موندید. ببینید ما با اصحاب شرکت‌ها و کارخانجات روابط نزدیک و تنگاتنگ داریم، با مدیران ارشد جریان کارگزاران جلسات متعدد داشتیم، یکی از نزدیک‌ترینشون به مراکز تصمیم‌گیری اقتصادی و صنعتی دولت تبخیر امید همون دورۀ اول صاف به ما که جوش می‌زدیم فلان کار باید انجام بشه و فلان کار نه، می‌گفت کل برنامه و همّت دولت اینه که مذاکره موفق بشه و 500 میلیارد دلار برسه تا کشور امکان خرید داشته باشه و خلاصه این که تلاش بیهوده نکنید این دولت این چیزها رو نمی فهمه. این خبط پس از تحریم هست که مذاکره و دیپلماسی که بلد نبودید ... رسیدن به داخل و درون‌زائی هم بلد نبودید؟ پس میشه گفت که بعد از تحریم، مقصر در لایۀ دوم قطعا بی‌کفایتی دولت بود. این ذکر اشکال همراه شدن با ترامپ یا لذت بردن از آسیب دیدن ما نیست بلکه این "دیدید گفتیم" بود ... که البته لذت داره بعد از چهل سال که از زمان بازرگان شعار دوستی با آمریکا و مذاکره با آمریکا دادند و مغز ملتی رو با امید به مذاکره و نتایج اون و رابطه با استعمارگر شستند دیدند که خیر! این تو بمیری از اون تو بمیری‌ها نیست ... و این چیزی بود که ما گفته بودیم و این لذت حل صورت مسأله هست ! نه کوبیده شدن اون دولت یا این ملت. "

5 ساعت پيش

Freedom1 به سرنگار پيروزي آقاي احمدي نژاد مبارك باد؛ جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا پاسخ داد.
" من هم مطمئنم که رئیسی مثل احمدی نژاد نیست و شر نمیشه و اهل شاخ شدن هم نیست. هرچند رییسی چندان هوشمندی هم نشون نمی‌ده ولی (به غیر از اون سابقه مربوط به ۶۷) به نظر میاد روحیه صبوری داشته باشه و کینه ای هم نباشه. در کل شخص رئیسی امروز به جز موردی که گفتم به نظر بد نمیاد.‌ البته این نظر منه که طبیعتا بیشتر همفکرانم در اینباره مخالفن با من.
اما اینکه چی پیش میاد، در ابتدا به خاطر رفع تحریم ها و آزاد شدن پولهای بلوکه شده گشایشی صورت میگیره و وضعیت مردم و اوضاع بازار و مشاغل بهتر میشه همزمان با ادامه واکسیناسیون گروه های در معرض خطر، آمار مرگ و میر کرونایی هم پایین میاد و همه اینها امیدبخشه.
در ادامه اما مشکلات بسیار زیادی داریم از بحران آب گرفته تا بحران های منطقه ای و بین المللی و رشد نقدینگی و بیکاری و اعتیاد و فاصله گرفتن مردم از حکومت و خیلی چیزهای دیگه. تازه من نگرانی های دیگه ای دارم که برای شما نگرانی نیست و امیده، مثلا من درباره چین و روسیه و مسائل منطقه ای در عراق و یمن و اینها نگرانم.
با اینکه این دو سه سال متاسفانه گروههای نزدیک به اصولگرایان در کنار ترامپ قرار گرفتن و دولتی که در برابر شدیدترین تحریم ها و کرونا قرار گرفته بود رو با ذوق و لذت عجیبی کوبیدن و کل مشکلات رو به گردن روحانی انداختن گویا اصلا تحریم و ترامپ و کرونا نداشتیم، اما من اصلا دوست ندارم رئیسی با مشکل روبرو بشه، واقعا هم دیگه رمق و تحملی برای مردم نمونده امیدوارم بتونن کارهای مفیدی انجام بدن و برآوردهاشون هم واقعی و منطقی باشه و اسیر شعارهای غیر ممکن و اشتباه نشن.
از اینها که بگذریم، به نظرم از اونجایی که حاکمیت با اصلاح طلبان و حتی شبه اصلاح طلبان میونه خوبی نداره و نهادهای مختلف حکومتی تا جایی که بتونن برای دولتهای شبه اصلاح طلب مانع تراشی میکنن و گویا از آسیب دیدن کشور هم در این راه بیمی ندارن و انرژی زیادی صرف همین موضوع میشه و دولتهای این مدلی آخرش با سر به زمین میخورن، بنابراین بهتره که اصلاح طلبان دیگه در انتخابات شرکت نکنن و اگر شرکت کردن هم مردم بهشون رای ندن و حاکمیت یکدست باشه تا هرکاری میخواد بکنه و مردم رو به خاطر «رای اشتباه» سرزنش نکنن و مشکلات رو به گردن دولت و انتخاب مردم نیاندازن.
الان که دولت مورد پسند حاکمیته من مطمئنم هم برجام زنده میشه هم FATF تایید میشه هم نهادهای دارای ثروت و قدرت به دولت کمک میکنن. "

19 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار ***الازلیة الاولیه؟ *** پاسخ داد.
" یا علی "

20 ساعت پيش

صبح به سرنگار پيروزي آقاي احمدي نژاد مبارك باد؛ جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا پاسخ داد.
"
نقل قول:
۱۶ سال گذشت و دوباره همین نوشته ۱۶ سال پیش اعتبار داره.
ضمن تبریک پیروزی آقای رییسی، توپ باز هم در زمین شماست.
ممنونیم اما مصیبت که تبریک نداره

آقای رئیسی به مراتب ریشه دار تر و عالم‌تر و وزین‌تر از احمدی نژاد هست و به مراتب با روح انقلاب اسلامی عجین‌تر هست و ان شاء الله تجربه‌ای متفاوت از احمدی نژاد با فاصلۀ زیاد خواهیم داشت ... هر چند روشنه که فتنه‌های داخل و حملات خارج تشدید خواهد شد و محاصرۀ این کشور تنگ‌تر خواهد شد، اما انتظار اینه که بر همۀ این مشکلات فائق بیاد ...

همون ماه‌های اول احمدی نژاد روشن شد که او اهل مشورت و شایسته‌سالاری نیست و حرکت محوری و فردی خودش رو داره که عملا دولت ضعیفی به بار آورد و عاقبتش هم که متاسفانه به این روز افتاد. در همون سال اول ما بارها تلاش کردیم طرح‌ها و پیشنهادات گروه‌هائی از نخبگان رو به احمدی نژاد برسونیم اما اون دولت مثل بز اخفش همه رو پس می‌زد و از هرگونه قابلیت مشورت دور بود. امیدواریم این دولت بهتر باشه. به نظرم احمدی نژاد عملا شخصیتی "اسلامی" به مفهوم "اسلام سیاسی" نداشت و خوب با یک سری همّت‌های خدماتی زیرمجموعۀ اصولگرایان قرار گرفت و باعث توجه و رای مردم شد و عملا به پاچۀ اصولگرایان رفت. اما آقای رئیسی را می‌توان جزو رؤوس اسلام سیاسی و سیاست اسلامی دانست البته با دیدگاه امروز! امیدوارم فردا هم همینطور باشد.

عملا بضاعت انقلاب اسلامی با وضعیت فعلی تکمیل هست و البته تجارب این شانزده سال هم باعث پختگی بیشتری شده. خلاصه فرمول‌های ما انتظاری خیلی بیشتر از انتظاری که شما دارید رو می‌طلبه! امیدواریم که اینجور باشه و اگر نشد عملا چیزی برای گفتن نخواهیم داشت. "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
"
داستانی واقعا خواندنی از کرامت شمس الشموس حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام)
در جلد اول كرامات رضويه ص 182، و دارالسلام نوري نقل مي كند كه يكي از موثقين اهل گيلان گفت:
سفري به هند كردم و شش ماه در شهر بنگاله توقف و در سرايي، حجره اي براي تجارت، اجاره كردم.
در آن سرا، پهلوي حجره ام غريبي با دو پسرانش در آنجا به سر مي برد كه هميشه ملول و افسرده خاطر بود و گاهي هم صداي گريه و ناله اش به گوش مي رسيد؛ يك روز بعد به فكر افتادم كه نزد او رفته، علت حزن و اندوه و گريه اش را بپرسم، وقتي نزد او رفتم، ديدم حالت ضعف به او دست داده است.
بدو گفتم: مي خواهم علت حزن و اندوهت را بدانم. او در جواب گفت: علتش بر اثر اتفاقي است كه در زندگي براي من روي داده است كه شرحش اين است:
در دوازده سال قبل مال التجاره اي تهيه نمودم و به عزم تجارت بر كشتي سوار شدم و كشتي بيست روز در حركت بود؛ ناگاه باد تندي وزيد و هم مال و مسافران كشتي را غرق كرد؛ من در ميان دريا دل به مرگ نهادم تا اينكه خود را به تخته ای بند كردم و باد مرا به چپ و راست مي برد تا به حكم قضاي الهي آن تخته ، مرا از كام نهنگ رهانيده، به جزيره اي رسانيد و موج مرا به ساحل انداخت؛ همينكه از مرگ نجات يافتم، سجده ي شكر كردم؛ و مدت يكسال در ميان جزيره اي بسيار باصفا و خالي از بني آدم زندگي كردم و شبها از ترس درندگان، روي درخت به سر بردم. روزي به قصد وضو ساختن در كنار درختي - كه آب باران دور آن جمع شده بود - رفتم؛ ناگهان عكس زني زيبا را در آب ديدم و با تعجب سر بلند كرده، زني را لخت و عريان در بالاي درخت ديدم وقتي متوجه ي نگاه من شد گفت: اي مرد! از خدا و پيامبرش شرم نمي كني كه به من نظر مي افكني؟ من از شرم، سر به زير انداخته، گفتم: تو رابه خدا! بگو! از فرشتگاني يا از پريان؟
گفت: من انسانم، كه سرنوشت، مرا بدينجا كشانده است و پدرم ايراني است؛ در سفري كه با كشتي به هند مي رفت كشتي ما غرق شد و من در اين جزيره افتادم و اكنون سه سال است كه در اينجا مانده ام.
پس از شنيدن سخنان آن زن، جريان خود را براي او نقل كردم و در پايان گفتم: خوب است كه به عقد من درآيي تا زن و شوهر شويم او سكوت كرد و من سكوتش را موجب رضايت دانستم و صورتم را از او برگرداندم؛ او نيز از درخت به زير آمد و او را به عقد خود درآوردم.
خداي تعالي بر بيكسي ما ترحم نمود و دو پسر به ما عنايت كرد كه هر دو در مقابل شما هستند؛ اما پيشامدي سبب شد كه ما از آن زن جدا شويم؛ و اين حزن و اندوه من براي فراق مادر بچه هاست كه شرحش اين است:
ما، در آن جزيره، به ديدار اين دو پسر خشنود بوديم؛ اما برهنه و با موهاي بلند و بسيار بد منظر، به سر مي برديم.
روزي همسرم گفت: كاش! لباسي مي داشتيم و از اين رسوايي رها مي شديم؛ پسران، چون سخن مادر را شنيدند گفتند: مگر بغير از اين وضع به گونه اي ديگر هم مي توان زندگي كرد؟
مادر گفت: آري. خداي تعالي شهرهاي بزرگ و پرجمعيت آفريده است كه مردم آن از غذاهاي لذيذ و خوشمزه و لباسهاي زيبا استفاده مي كنند؛ ما هم قبل از اينكه بدين جزيره بيفتيم، در آنجا بوديم؛ ولي سفر دريا و شكستن كشتي موجب شد كه باز هم با توجه به عنايت خداي تعالي به وسيله ي تخته سنگي خود را نجات دهيم و بدينجا بيفتيم.
پسران مشتاقانه گفتند: اگر چنين است چرا به وطن باز نمي گرديد. مادر گفت: چون دريا در پيش است و عبور از دريا بدون كشتي ممكن نيست و اينجا هم كه كشتي نيست كه ما به وسيله ي آن از دريا عبور كرده؛ به زادگاه خود برگرديم.
پسران گفتند: ما خود كشتي مي سازيم و با اصرار، كمك فكري خواستند، تا كشتي بسازند؛ مادر چون اصرار ايشان را ديد، به درخت بزرگي كه در آن نزديكي افتاده بود اشاره كرد و گفت، اگر بتوانيد، وسط اين درخت را بتراشيد و خالي كنيد شايد به خواست خداوند بتوانيم، در داخل آن نشسته، خود رابه جايي برسانيم.
پسران با شنيدم سخنان مادر، خوشحال شدند و با شوق تمام به طرف كوهي - كه در آن نزديكي بود - رفتند و سنگهاي سر تيزي كه مثل تيشه ي نجاري بود پيدا كرده، آوردند و خود را براي خالي كردن درخت آماده نمودند.
پسران مدت شش ماه با كار مداوم توانستند وسط درخت را خالي كرده، آن را به صورت كشتي كوچكي در آورند - كه دوازده نفر در آن بتوانند نشست.
ما نيز به داشتن چنين پسراني كاري، خوشحال بوديم؛ در اين هنگام به فكر جمع كردن عنبر اشهب - كه مومي از عسل مخصوص بود - افتاديم زيرا در آن جزيره كوه بسيار بلندي بود كه پشت آن كوه، جنگلي قرار داشت كه تمام اشجارش ميخك بود و زنبوران عسل، از شكوفه هاي ميخك مي خوردند و بر قله آن كوه، عسل مي ساختند و در موقع باران عسل، شسته مي شد و از كوه فرو مي ريخت؛ و شربت آن نصيب ماهيان دريا مي شد و مومش را - كه عنبر اشهب نام داشت و در پايين كوه باقي مي ماند - در كشتي گذاريم و با خود ببريم.
در حدود صد من ازشهب) جمع آوري كرديم و با آن مومها در كشتي حوضي در يك طرف كشتي ساختيم و ظرفهايي تهيه كرديم و با آن ظرفها آب شيرين آشاميدني

آورده، حوض را پرآب نموديم.
و براي خوراك نيز چوب چيني - كه ريشه اي است كه در آن جزيره فراوان بود - تهيه كرديم و در كشتي نهاديم؛ دو ريسمان محكم از ريشه ي درختان بافتيم و يك سر كشتي را به ريسمان و سر ديگرش را به ريسماني ديگر و بعد سر هر دو ريسمان را به درخت بزرگي بستيم، چون كارها تمام شد، در انتظار فرا رسيدن مد دريا نشستيم. مد دريا رسيد؛ و آب، زياد شد و كشتي ما روي آب قرار گرفت؛ ما در حال خوشحالي حمد خداي تعالي رابه جا آورديم و بر كشتي سوار شديم با كمال تعجب ديديم كشتي حركت نمي كند علتش هم اين بود كه وقتي سر ريسمان را به درخت بسته بوديم قبل از سوار شدن بايستي باز مي كرديم؛ ولي ما از باز كردن آن غفلت كرده بوديم.
يكي از پسران خواست پياده شده، ريسمان را باز كند كه مادر جلوتر از او خود را به آب انداخت و سر ريسمان را باز كرد؛ ناگهان موج دريا يكباره سر ريسمان را از دستش ربود و كشتي به سرعت به حركت در آمد و ميان دريا رسيد؛ و مادر در جزيره ماند و هر چه فرياد زد و گريه و زاري كرد و اين طرف و آن طرف دويد؛ سودي نبخشيد و كشتي از او دورتر شد. چون نااميد شد بالاي درختي رفت و با ناله و حسرت به شوهر و فرزندانش نگاه مي كرد و اشك مي ريخت ما بالأخره از نظرش دور شديم.
پسران هم كه از مادر نااميد شدند گريه و زاري بسيار كردند و اشك ريختند و اشك آنان نمكي بود كه بر زخمهاي دل ريش و آزرده ام پاشيده مي شد؛ ولي همينكه به ميان دريا رسيديم خوف دريا آنان را فرا گرفت و ساكت شدند.
كشتي ما، هفت روز در حركت بود تا بالأخره به ساحل رسيد و فرود آمديم و از آنجا كه همه برهنه بوديم شرم داشتيم كه به جايي برويم، ديري نپاييد كه شب فرا رسيد؛ من بالاي بلندي رفته، نگاه كردم با روي شهر و روشني آتشي را از دور ديدم؛ پسران را در آنجا گذاره، خود با نشانه ي همان آتش، رو به راه نهادم تا به خانه اي - كه درگاهي عالي داشت - رسيدم؛ در را كوبيدم. مردي - كه بظاهر معلوم بود از بزرگان يهود است - بيرون آمد؛ من قدري از عنبر اشهب بدو دادم و در مقابل، چند جامه و فرشي را از او گرفتم و بازگشتم تا خود را به فرزندانم برسانم. چون نزد فرزندان رسيدم، لباس بر آنان پوشاندم و صبح با هم وارد شهر شديم و در كاروانسرايي حجره اي گرفتيم و شبها جوالي برداشته، مي رفتيم و عنبرهايي كه در كشتي داشتيم مي آورديم. وقتي تمام آنها را آورديم، از پول آنها وسايل زندگي تهيه كرديم و اكنون قريب يكسال است كه با پسرانم در اينجا به سر مي بريم و بظاهر تاجرم؛ ولي شب و روز از دوري آن زن و بيكسي و بيچارگي او در حزن و اندوهم.

از شنيدن اين سخنان چنان رقت، مرا فرا گرفت كه بي اختيار اشكهايم جاري شد و به او گفتم: اگر خود را به آستان قدس امام رضا عليه السلام برساني و درد دل خود را به آن حضرت بگويي اميد است كه دردت علاج شود و از ناراحتي بيرون آيي! زيرا هر كه تا به حال آن حضرت پناهنده شده، به مقصود خود رسيده است.
سخن من، در او مؤثر واقع شد و با خداي تعالي پيمان بست كه از روي اخلاص، قنديلي از طلاي خالص ساخته، پياده به آستان قدس امام علي بن موسي الرضا عليه السلام مشرف شود و همسر خود را از آن حضرت بخواهد.
همان روز طلاي خوبي تهيه كرد و قنديلي ساخت و با دو پسر خود در كشتي نشست و رو به راه نهاد و پس از پياده شدن از كشتي، بيابان را پيمود تا به مشهد مقدس رسيد؛ در شب همان روزي كه وارد شد. متولي، حضرت رضا عليه السلام را در خواب ديد كه به او فرمود: فردا شخصي به زيارت ما مي آيد بايد از او استقبال كني.
صبحگاهان متولي با جمعي از صاحب منصبان از شهر به استقبال او رفتند. و آن مرد و پسرانش را با احترام تمام وارد كردند و در منزلي كه براي آنان تدارك ديده بودند سكني دادند. و قنديلي را هم كه آورده بود در محل مناسبي نصب نمودند.
آن مرد غسل كرد و به حرم مطهر مشرف و مشغول زيارت و دعا خواندن شد چند ساعتي كه از شب گذشت، خدام حرم، مردم را به خاطر بستن در بيرون كردند و فقط او را در آنجا گذاشته، درها را بستند و رفتند.
او وقتي حرم را خلوت ديد در مقابل قبر مطهر به تضرع و زاري و درد دل گفتن پرداخت و گفت: من آمده ام و زوجه ام را مي خواهم در همان حال تضرع بود تا دو ثلث از شب گذشت؛ ناگاه حالت خستگي و ضعفي به او دست داد و سر به سجده نهاد و چشمانش به خواب رفت؛ ناگهان شنيد كه يك نفر مي گويد: برخيز! سر برداشته، نگاه كرد و ديد وجود مقدس امام علي بن موسي الرضا عليه السلام است كه مي فرمايد: همسرت را آورده ام و اكنون بيرون حرم است از جا بلند شو و او را ملاقات كن.
گفت: عرض كردم: فدايت شوم، درها بسته است چگونه بروم؟ فرمود: كسي كه همسرت را از راه دور تا اينجا آورده است درهاي بسته را هم مي تواند بگشايد.
گفت: از جا برخاسته، بيرون رفتم و ناگاه چشمم به همسرم افتاد و او را وحشتناك به همان هيأتي كه در جزيره بود ديدم و يكديگر را در آغوش گرفتيم؛ از او پرسيدم: چگونه بدينجا آمدي؟
گفت من از درد فراق و بسياري گريه، مدتي به درد چشم مبتلي شده بودم؛ يك شب در حالي كه در جزيره نشسته بودم و از شدت درد چشم مي ناليدم؛ ناگاه شخصي نوراني پيدا شد - كه از نور رويش تمام جاها روشن بود - دست مرا گرفت و فرمود: چشمانت را بر هم گذار! من چشمانم را بر هم نهادم، ديري نپاييد كه چشمانم را گشودم و خود را در اينجا ديدم - آن مرد همسر خود را نزد پسران برد و به اعجاز امام علي بن موسي الرضا عليه السلام به وصال مادر رسيدند و مجاورت قبر حضرت رضا عليه السلام را اختيار نمودند تا از دنيا رفتند.
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=139659&page=5
"

2 روز پيش

asad39 به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
" اگر پیشرفتی در علم و تمدن بشر ایجاد شده است، به لطف پروردگار بوده است. خدای رحمان همیشه در مورد تبعید شده ها روی زمین، لطف زیادی داشته است و انسان عقب افتاده را به زور به جلو برده است. حتی بزرگترین کشفیات تاریخ بوسیله بزرگترین دانشمندان سرشناس، خیلی از مواقع از یک خواب، رویا، الهام و ... شروع شده است. تا وقتی خدا خودش اجازه ندهد، و لطف نکند، بشر در تاریکی مطلق است. خیلی دیگر از کشفیات، نتیجه کار گروهی انسانهاست در اقصا نقاط جهان. گاها یک چیز ساده در دو تمدن مختلف دور از هم شبیه هم اختراع شده اند. اگر خدا خودش الهام نمیکرد، نوح نمیتوانست کشتی بسازد و مردم را از طوفان نجات دهد. آمدن طوفان و عذاب برای بقای زمین آنقدر قطعی و مهم است که نوح دهها سال مشغول درست کردن کشتی شد. خدا میتوانست با کن فیکون آن اقوام را نابود و قوم دیگری جایگزین کند، ولی خدا اینطوری نمیخواهد؛ بلکه آن حکیم قادر توانا میخواهد که تبعید شده ها و نسلهای بعدی را تربیت کند و نفس آنان را آماده برگشت به بهشت کند؛ اگر نفسها آماده نشوند، سرنوشت قطعی بشر جهنم است. در جهنم ، الهام و کمکی از طرف خدا وجود ندارد و به همین خاطر کسی نمیتواند چیزی اختراع کند و در اوج عقب ماندگی بسر میبرند.

قَالُوا اطَّيَّرْنَا بِكَ وَبِمَنْ مَعَكَ قَالَ طَائِرُكُمْ عِنْدَ اللَّهِ بَلْ أَنْتُمْ قَوْمٌ تُفْتَنُونَ ﴿۴۷﴾
گفتند ما به تو و به هر كس كه همراه توست‏ شگون بد زديم گفت‏ سرنوشت‏ خوب و بدتان پيش خداست بلكه شما مردمى هستيد كه مورد آزمايش قرار گرفته ايد (۴۷)
"

2 روز پيش

" بسیاری از پرنده‌های مهاجر، هنگام زمستان که غذا کمیاب می‌شود مهاجرت می‌کنند. آنها هزاران کیلومتر از محل زندگی خود دور می‌شوند، اما وقتی هوا گرم شود دوباره باز می‌گردند. کاری که برای انسان‌ها بدون نقشه غیرممکن است. فیلها بوسیله گوشهای خیلی بزرگشان می‌توانند نزدیک شدن طوفان را از فاصله 240 کیلومتری تشخیص دهند. سوسکهای سرگین جمع کن یک حافظه داخلی از موقعیت ماه، خورشید و ستارگان ایجاد می‌کنند و می‌توانند از این تصویر ذخیره شده برای سفر به جایی که می‌خواهند بروند استفاده کنند و موقع برگشت از همان نقشه در حافظه خود استفاده میکنند. آنها توجهی به آنچه در زمین است ندارند و از آسمان برای مکانیابی استفاده میکنند. آنها از آنجا که روی زمین چرخان چرخان و غلطان غلطان ، خود و غذای خویش را حرکت میدهند، مسیریابی فضایی را مناسب خود میدانند. و صدها هزار مورد از این توانایی ها را میتوان نام برد. خدای مهربان حکیم جهت زندگی بومیان زمین، هر آنچه که برای آنها لازم است ( و نه اضافی ) در وجود آنها نهاده است. یک پرنده بدون قطبنما و جی پی اس ماهواره ای ، مسافت بین کشورها را براحتی رفت و برگشت میکند؛ این خاصیت را در وجود یک جاندار دیگر قرار نداده است، زیرا لازم نبوده است. یک کلاغ بوسیله هوشش غذایش را بدست می آورد. شاید یکی از باهوش ترین جانداران روی زمین، کلاغ باشد که از بسیاری از انسانها باهوشتر است. اما انسان بعنوان موجود تبعید شده ، خواص بهینه شده را ندارد و هر چیزی را باید بوسیله توانایی علمیش حل و فصل کند و برای یافتن راه و روش زندگی در زحمت است. هرچند اگر بتواند از تواناییش در راستای درست و خیر استفاده کند، مورد رحمت و مغفرت خدا قرار می گیرد و دوباره به بهشت بر میگردد. ما در زمین هوشمندتریم ولی لزوما خوشبختر نیستیم. هر چی سخت بگیرید در امورات زندگی، سخت تر میگذرد.

وَمَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا طَائِرٍ يَطِيرُ بِجَنَاحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثَالُكُمْ مَا فَرَّطْنَا فِي الْكِتَابِ مِنْ شَيْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ ﴿۳۸﴾
و هيچ جنبنده‏ اى در زمين نيست و نه هيچ پرنده‏ اى كه با دو بال خود پرواز مى ‏كند مگر آنكه آنها [نيز] گروه ‏هايى مانند شما هستند ما هيچ چيزى را در كتاب [لوح محفوظ] فروگذار نكرده‏ ايم سپس [همه] به سوى پروردگارشان محشور خواهند گرديد (۳۸)

خدا نشانه هایش را در زمین و آسمان و خودمان و آفاق و انفس به ما می نمایاند، تا که ما بوجود او ایمان آوریم.

سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنْفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ ﴿۵۳﴾
به زودى نشانه‏ هاى خود را در افقها[ى گوناگون] و در دلهايشان بديشان خواهيم نمود تا برايشان روشن گردد كه او خود حق است آيا كافى نيست كه پروردگارت خود شاهد هر چيزى است (۵۳)

أَلَا إِنَّهُمْ فِي مِرْيَةٍ مِنْ لِقَاءِ رَبِّهِمْ أَلَا إِنَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ مُحِيطٌ ﴿۵۴﴾
آرى آنان در لقاى پروردگارشان ترديد دارند آگاه باش كه مسلما او به هر چيزى احاطه دارد (۵۴)

ما باید روی نشانه هایی که در اطراف خویش می بینیم ، فکر کنیم و نسبت به وجود خدا اطمینان پیدا کنیم و به وجود آن قادر مطلق ایمان آوریم، تا وقتیکه به یقین برسیم و آنگاه خدا ما را به لانه اصلی خویش یعنی بهشت بر میگرداند.

وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى يَأْتِيَكَ الْيَقِينُ ﴿۹۹﴾
و پروردگارت را پرستش كن تا اينكه مرگ تو فرا رسد (۹۹)

"

2 روز پيش

" زمانی که هود ، قوم عاد را نصیحت کرد که دست از گرانفروشی و کم فروشی بردارند، کسی به حرفش گوش نداد و او را مسخره میکردند. خدا در راستای این ناسپاسی، خشکسالی بر آنها نازل کرد و مردم از دست خشکسالی به ستوه آمده بودند ولی به گناه خویش اقرار نمیکردند. در نهایت عذاب خدا ظاهر شد؛ بعد از مدتها خشکسالی، ابرهای سیاه ظاهر شدند؛ مردم به هم مژده میدادند که ابر سیاه نشانه بارش فراوان است! به شادی و پایکوبی می پرداختند. هود به آنها گوشزد کرد که این ابر نشانه باران نیست ، بلکه نشانه عذاب است. هنوز فرصت دارید که به طرف خدا برگردید. اما مردم باز هم او را مسخره کردند.

إِنْ هَذَا إِلَّا خُلُقُ الْأَوَّلِينَ ﴿۱۳۷﴾اين جز شيوه پيشينيان نيست (۱۳۷)
وَمَا نَحْنُ بِمُعَذَّبِينَ ﴿۱۳۸﴾و ما عذاب نخواهيم شد (۱۳۸)

عذاب خدا نازل شد و همه نابود شدند بجز مومنین. بشر تبعیدی نشانه های زمین را درک نمیکند. حیوانات دیگر، زمین لرزه را براحتی درک میکنند و قبل از آن به جنب و جوش می افتند ولی بشر عین خیالش نیست. بشر از آنجا که در توهمات خودباوری بسر می برد، فرق بین عذاب و برکت را نمی داند. بیشتر مردم در حین زمین لرزه در خواب بسر می برند. بیشتر مردم نشانه های عذاب را نمی بینند.

وَإِلَى عَادٍ أَخَاهُمْ هُودًا قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ مَا لَكُمْ مِنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ أَفَلَا تَتَّقُونَ ﴿۶۵﴾
و به سوى عاد برادرشان هود را [فرستاديم] گفت اى قوم من خدا را بپرستيد كه براى شما معبودى جز او نيست پس آيا پرهيزگارى نمى ‏كنيد (۶۵)

قَالَ الْمَلَأُ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ قَوْمِهِ إِنَّا لَنَرَاكَ فِي سَفَاهَةٍ وَإِنَّا لَنَظُنُّكَ مِنَ الْكَاذِبِينَ ﴿۶۶﴾
سران قومش كه كافر بودند گفتند در حقيقت ما تو را در [نوعى] سفاهت مى ‏بينيم و جدا تو را از دروغگويان مى ‏پنداريم (۶۶)

قَالَ يَا قَوْمِ لَيْسَ بِي سَفَاهَةٌ وَلَكِنِّي رَسُولٌ مِنْ رَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿۶۷﴾
گفت اى قوم من در من سفاهتى نيست ولى من فرستاده‏ اى از جانب پروردگار جهانيانم (۶۷)

أُبَلِّغُكُمْ رِسَالَاتِ رَبِّي وَأَنَا لَكُمْ نَاصِحٌ أَمِينٌ ﴿۶۸﴾
پيامهاى پروردگارم را به شما مى ‏رسانم و براى شما خير خواهى امينم (۶۸)

أَوَعَجِبْتُمْ أَنْ جَاءَكُمْ ذِكْرٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَلَى رَجُلٍ مِنْكُمْ لِيُنْذِرَكُمْ وَاذْكُرُوا إِذْ جَعَلَكُمْ خُلَفَاءَ مِنْ بَعْدِ قَوْمِ نُوحٍ وَزَادَكُمْ فِي الْخَلْقِ بَسْطَةً فَاذْكُرُوا آلَاءَ اللَّهِ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿۶۹﴾
آيا تعجب كرديد كه بر مردى از خودتان پندى از جانب پروردگارتان براى شما آمده تا شما را هشدار دهد و به خاطر آوريد زمانى را كه [خداوند] شما را پس از قوم نوح جانشينان [آنان] قرار داد و در خلقت بر قوت شما افزود پس نعمتهاى خدا را به ياد آوريد باشد كه رستگار شويد (۶۹)

قَالُوا أَجِئْتَنَا لِنَعْبُدَ اللَّهَ وَحْدَهُ وَنَذَرَ مَا كَانَ يَعْبُدُ آبَاؤُنَا فَأْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِنْ كُنْتَ مِنَ الصَّادِقِينَ ﴿۷۰﴾
گفتند آيا به سوى ما آمده‏ اى كه تنها خدا را بپرستيم و آنچه را كه پدرانمان مى پرستيدند رها كنيم اگر راست مى‏ گويى آنچه را به ما وعده مى‏ دهى براى ما بياور (۷۰)

قَالَ قَدْ وَقَعَ عَلَيْكُمْ مِنْ رَبِّكُمْ رِجْسٌ وَغَضَبٌ أَتُجَادِلُونَنِي فِي أَسْمَاءٍ سَمَّيْتُمُوهَا أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمْ مَا نَزَّلَ اللَّهُ بِهَا مِنْ سُلْطَانٍ فَانْتَظِرُوا إِنِّي مَعَكُمْ مِنَ الْمُنْتَظِرِينَ ﴿۷۱﴾
گفت راستى كه عذاب و خشمى [سخت] از پروردگارتان بر شما مقرر گرديده است آيا در باره نامهايى كه خود و پدرانتان [براى بتها] نامگذارى كرده‏ ايد و خدا بر [حقانيت] آنها برهانى فرو نفرستاده با من مجادله مى ‏كنيد پس منتظر باشيد كه من [هم] با شما از منتظرانم (۷۱)

فَأَنْجَيْنَاهُ وَالَّذِينَ مَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِنَّا وَقَطَعْنَا دَابِرَ الَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا وَمَا كَانُوا مُؤْمِنِينَ ﴿۷۲﴾
پس او و كسانى را كه با او بودند به رحمتى از خود رهانيديم و كسانى را كه آيات ما را دروغ شمردند و مؤمن نبودند ريشه‏ كن كرديم (۷۲)

"

3 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار میلاد با سعادت سلطان دین و ماسوی ابی الحسن علی بن موسی الرضا علیه آلاف التیحة والسلام تهنیت پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
میلاد با سعادت سلطان دین و ماسوی ابی الحسن علی بن موسی الرضا علیه آلاف التیحة والسلام بر سید وفخر کائنات ولی امر ممکنات یگانه رضا شناس ماسوی بقیة الله الأعظم حجة بن الحسن المهدی وعجل الله تعالی فرجه الشریف تهنیت
نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
ودهه کرامت تولد باسعادت اخت الرضا کریمه آل الله علیها سلام الله بر موالیانش مبارک باد

یا علی بن موسی الرضا
"

3 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
یاعلی صلوات الله وسلام الله علیک
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
بَابٌ فِيهِ نُكَتٌ وَ نُتَفٌ مِنَ التَّنْزِيلِ فِي الْوَلَايَة

الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏1 ؛ ص435

92- مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ سَلَمَةَ بْنِ الْخَطَّابِ عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام ‏ فِي قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- وَ مَنْ أَعْرَضَ‏ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكاً «9» قَالَ يَعْنِي بِهِ وَلَايَةَ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام قُلْتُ‏ وَ نَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَعْمى‏ قَالَ يَعْنِي أَعْمَى الْبَصَرِ فِي الْآخِرَةِ أَعْمَى الْقَلْبِ فِي الدُّنْيَا عَنْ وَلَايَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه اسلام قَالَ وَ هُوَ مُتَحَيِّرٌ فِي الْقِيَامَةِ يَقُولُ- لِمَ حَشَرْتَنِي أَعْمى‏ وَ قَدْ كُنْتُ بَصِيراً
قالَ كَذلِكَ‏ أَتَتْكَ آياتُنا فَنَسِيتَها قَالَ الْآيَاتُ الْأَئِمَّةُ علیهم السلام - فَنَسِيتَها وَ كَذلِكَ‏ الْيَوْمَ تُنْسى‏ يَعْنِي تَرَكْتَهَا وَ كَذَلِكَ الْيَوْمَ تُتْرَكُ فِي النَّارِ كَمَا تَرَكْتَ الْأَئِمَّةَ علیهم السلام فَلَمْ تُطِعْ أَمْرَهُمْ وَ لَمْ تَسْمَعْ قَوْلَهُمْ قُلْتُ‏ وَ كَذلِكَ نَجْزِي مَنْ أَسْرَفَ‏ وَ لَمْ يُؤْمِنْ بِآياتِ رَبِّهِ وَ لَعَذابُ الْآخِرَةِ أَشَدُّ وَ أَبْقى‏ قَالَ يَعْنِي مَنْ أَشْرَكَ بِوَلَايَةِ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام غَيْرَهُ وَ لَمْ يُؤْمِنْ بِآيَاتِ رَبِّهِ وَ تَرَكَ الْأَئِمَّةَ مُعَانَدَةً فَلَمْ يَتَّبِعْ آثَارَهُمْ وَ لَمْ يَتَوَلَّهُمْ قُلْتُ‏ اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبادِهِ‏ يَرْزُقُ مَنْ يَشاءُ «1» قَالَ وَلَايَةُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السام قُلْتُ‏ مَنْ كانَ يُرِيدُ حَرْثَ الْآخِرَةِ «2» قَالَ مَعْرِفَةُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام وَ الْأَئِمَّةِعلیهم السلام - نَزِدْ لَهُ فِي حَرْثِهِ‏ قَالَ نَزِيدُهُ مِنْهَا قَالَ يَسْتَوْفِي نَصِيبَهُ مِنْ دَوْلَتِهِمْ- وَ مَنْ كانَ يُرِيدُ حَرْثَ الدُّنْيا نُؤْتِهِ مِنْها وَ ما لَهُ فِي الْآخِرَةِ مِنْ نَصِيبٍ‏ قَالَ لَيْسَ لَهُ فِي دَوْلَةِ الْحَقِّ مَعَ الْقَائِمِ نَصِيبٌ.
بَابٌ فِيهِ نُتَفٌ وَ جَوَامِعُ مِنَ الرِّوَايَةِ فِي الْوَلَايَة
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى ؛ ج‏2 ؛ ص317

92-
ابو بصير گويد: امام صادق عليه السلام راجع بقول خداى عز و جل: «هر كه از ياد من رو بگرداند زندگيش تنگ است- 124 سوره 20-» فرمود: مقصود از آن (ياد من) امير المؤمنين عليه السلام است.
عرضكردم: «او را روز قيامت كور محشور كنيم» فرمود: يعنى كور ديده در آخرت، كور دل در دنيا از ولايت امير المؤمنين عليه السلام و او در قيامت سرگردانست و ميگويد: «چرا مرا كه بينا بودم، كور محشور كردى؟ گويد آنچنان كه آيات ما سوى تو آمد و آنها را فراموش كردى- 122-» فرمود:
آيات ائمه عليهم السلام‏اند «كه تو آنها را فراموش كردى، همچنان امروز فراموش ميشوى» يعنى همچنان كه آنها را رها كردى، امروز در آتش رها مى‏شوى، چنان كه ائمه عليهم السلام را رها كردى و امرشان را اطاعت نكردى و گفتارشان را نشنيدى.
عرضكردم: «و اين چنين جزا ميدهيم هر كس را كه زياده روى كرده و بآيه‏هاى پروردگارش ايمان نياورده، همانا عذاب آخرت سخت‏تر و پايدارتر است- 123-» فرمود: يعنى كسى كه در ولايت امير المؤمنين عليه السلام ديگرى را شريك كند و بآيات پروردگارش ايمان نياورد و ائمه عليهم السلام را از روى دشمنى رها كند و از آثارشان پيروى نكند و دوستشان ندارد.
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏2، ص: 318
عرضكردم: «خدا بكار بندگان خود دقيق‏تر [مهربانتر] است، هر كه را خواهد روزى دهد؟
- 19 سوره 42-» فرمود: يعنى ولايت امير المؤمنين عليه السلام.
عرضكردم: «هر كس كشت آخرت خواهد؟» فرمود: يعنى معرفت امير المؤمنين عليه السلام و ائمه «در كشتش بيفزائيم» فرمود: يعنى معرفتش را بيفزائيم، تا بهره خود را از دولت ائمه دريافت كند «و هر كه كشت دنيا خواهد، از دنيا باو دهيم و در آخرت او را بهره‏ئى نيست- 20-» فرمود: يعنى براى او از دولت حق با امام قائم بهره‏ئى نيست.
در روايات برگزيده و كلى راجع بولايت‏
1-كلينى، محمد بن يعقوب - مصطفوى، سيد جواد، أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، 4جلد، كتاب فروشى علميه اسلاميه - تهران، چاپ: اول، 1369 ش.
......................
.....................
الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏5 ؛ ص317
باب النوادر
53- أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ عَنِ الْحَسَنِ بْنِ عَلِيٍّ الْكُوفِيِّ عَنِ الْعَبَّاسِ بْنِ مَعْرُوفٍ عَنْ رَجُلٍ عَنْ مَنْدَلِ بْنِ عَلِيٍّ الْعَنَزِيِّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُطَرِّفٍ عَنْ مِسْمَعٍ عَنِ الْأَصْبَغِ بْنِ نُبَاتَةَ قَالَ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ علیه السلام قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله وسلم ‏ إِذَا غَضِبَ اللَّهُ عَلَى أُمَّةٍ وَ لَمْ يُنْزِلْ بِهَا الْعَذَابَ غَلَتْ أَسْعَارُهَا وَ قَصُرَتْ أَعْمَارُهَا وَ لَمْ تَرْبَحْ تُجَّارُهَا وَ لَمْ تَزْكُ ثِمَارُهَا وَ لَمْ تَغْزُرْ أَنْهَارُهَا «3» وَ حُبِسَ عَنْهَا أَمْطَارُهَا وَ سُلِّطَ عَلَيْهَا شِرَارُهَا.كلينى،
محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، 8جلد، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.

امیرالمومنین علیه السلام فرمود که پيامبر خدا صلّى الله عليه و آله فرمود ؛
هر گاه خداوند بر امّتى خشم گيرد و بر آنها عذاب نازل نكند ، قيمت ها در ميان آنان بالا مى رود ، آبادانى اش كاهش مى يابد ،‌ بازرگانانش سود نمى برند ، ميوه هايش رشد نمى كنند ، جوى هايش پُر آب نمى گردند ، باران بر آن فرو نمى بارد ، و بَدترینشان بر آنان سلطه مى يابد.

"

4 روز پيش

Freedom1 به سرنگار پيروزي آقاي احمدي نژاد مبارك باد؛ جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل كان زهوقا پاسخ داد.
"
نقل قول:
بالاخره نوبت شما هم رسيد، مباركتون باشه.

از اين به بعد علاوه بر مجلس، دولت هم دست شماست...حكومت يكپارچه شده و اختلافات داخلي از بين رفته. قيمت نفت هم كه بالاست و با اين حساب بايد اين دولت بتونه كارهاي بزرگي انجام بده و حداقل بسياري از مشكلات اقتصادي رو حل كنه. مطابق شعارهاي داده شده، بايد عدالت رو برقرار كنن و دست غارتگران بيت المال رو كوتاه كنن و پول نفت سر سفره هاي مردم گذاشته بشه و ....

فراموش نكنين كه ديگه بهانه اي براي عدم موفقيت وجود نداره.
۱۶ سال گذشت و دوباره همین نوشته ۱۶ سال پیش اعتبار داره.
ضمن تبریک پیروزی آقای رییسی، توپ باز هم در زمین شماست. "

4 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار قبلة العارفین پاسخ داد.
" یا علی "

4 روز پيش

" آدم و حوا در بهشت که بودند، با انجام گناه بزرگ، پوشش خود را از دست دادند و بلافاصله شروع کردند به پوشاندن خود بوسیله برگهای بهشت.

فَدَلَّاهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْآتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِنْ وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَنْ تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُلْ لَكُمَا إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُبِينٌ ﴿۲۲﴾
پس آن دو را با فريب به سقوط كشانيد پس چون آن دو از [ميوه] آن درخت [ممنوع] چشيدند برهنگى‏ هايشان بر آنان آشكار شد و به چسبانيدن برگ[هاى درختان] بهشت بر خود آغاز كردند و پروردگارشان بر آن دو بانگ بر زد مگر شما را از اين درخت منع نكردم و به شما نگفتم كه در حقيقت‏ شيطان براى شما دشمنى آشكار است (۲۲)

بعداً در کره زمین، بشر مجبور شد بوسیله لباس از خود محافظت کند. لباس آدمی را از نور خورشید و آسیبهای دیگر محافظت میکند. مهمتر از لباس فیزیکی، لباس تقواست که آدمی باید به تن کند و گرنه پوششهای فیزیکی بدون تقوا بیفایده است.

يَا بَنِي آدَمَ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَيْكُمْ لِبَاسًا يُوَارِي سَوْآتِكُمْ وَرِيشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِكَ خَيْرٌ ذَلِكَ مِنْ آيَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُمْ يَذَّكَّرُونَ ﴿۲۶﴾
اى فرزندان آدم در حقيقت ما براى شما لباسى فرو فرستاديم كه عورتهاى شما را پوشيده مى دارد و [براى شما] زينتى است و[لى] بهترين جامه [لباس] تقوا است اين از نشانه‏ هاى [قدرت] خداست باشد كه متذكر شوند (۲۶)

شیطان ما را از بهشت بيرون راند و لباس را از تنمان بركند تا عورتهايمان و عیبهایمان را بر خودمان نمايان كند. به همین خاطر ما مجبوریم که در دنیای فانی، بوسیله لباس و سایر پوششها خودمان را از خطراتی که در زمین هست حفظ کنیم. حتی زن و مرد میتوانند همدیگر را در زندگی در مقابل خطرات و عیوب و کاستی ها بپوشانند (هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ). از یک طرف بنابه پیشنهاد شیطان، زن و مرد میتوانند لباس هم نباشند و آبروی همدیگر را بریزند و مشکلات زیادی در زندگی برای هم فراهم کنند. اما یک پوشش دیگر هست که آدمی خودش برای خودش تهیه میکند و آن هم پوشش و لباس تقواست. خیلی از خطرها در دنیا، فقط بوسیله لباس تقوا دفع میشوند(لِبَاسُ التَّقْوَى ذَلِكَ خَيْرٌ) . خیلی ها در زمین بخاطر پوشش عیوب خیالی و توهمات خویش گاها دست به کارهای نادرست میزنند؛ مثلا بدون هیچ دلیل پزشکی اعضاء بدن خویش را جراحی و دستکاری میکنند و یا سعی دارند با لباسهای گران قیمت و انواع مدها و اتوموبیلهای گران قیمت، عیوب خویش را بپوشانند.
در جهنم، تبعیدگاه آخری، تنها پوشش، پوست است که خود به یکی از بزرگترین اسباب زجر تبدیل میشود. خیلی جالب است که در دنیای فانی، آفتاب اذیتمان میکند اما در جهنم شدت اذیت آفتاب (آفتابها) آنقدر زیاد است که پوستها کامل میسوزد و بدن بشر جهنمی طوری طراحی شده که پوست دوباره سبز میشود و روز بعد دوباره زجر تکرار میشود. در بهشت، با انجام گناه، لباس از بین رفت، در جهنم پوستها از بین میرود و درصد خطر بطرز وحشتناکی بالا میرود. اینها نکاتی است که باید بشر روی آن تفکر نماید.
"

4 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا صاحب الزمان پاسخ داد.
"
یا علی

زيارت حضرت ولیّ عصر إمام زمان أرواحنا لِتُرابِ مَقْدَمِهِ الفِداء در روز جمعه ؛

السَّلامُ عَلَيْكَ يا حُجَّةَ اللهِ فى أرْضِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ اللهِ فى خَلْقِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا نُورَ اللهِ الَّذى يَهْتَدى بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ يُفَرَّجُ بِهِ عَن الْمُؤْمِنينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخائِفُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْوَلِىُّ النّاصِحُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا سَفينَةَ النَّجاةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ الْحَياةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ صَلَّى اللهُ عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ الطَّيِّبينَ الطّاهِرينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ عَجَّلَ اللهُ لَكَ ما وَعَدَكَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الأمْرِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا مَوْلاىَ ، أنـَا مَوْلاكَ عارِفٌ بِاُوليكَ و أُخْراكَ ، أَتَقَرَّبُ إلَى اللهِ تَعالى بِكَ وَ بِآلِ بَيْتِكَ ، وَ أنْتَظِرُ ظُهُورَكَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلى يَدَيْكَ ، وَ أسْئَلُ اللهَ أنْ يُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أنْ يَجْعَلَنی مِن الْمُنْتَظِرينَ لَكَ ، وَ التّابِعينَ وَ النّاصِرينَ لَكَ عَلى أعْدائِكَ ، وَ الْمُسْتَشْهَدينَ بَيْنَ يَدَيْكَ فى جُمْلَةِ أوْلِيائِكَ ، يا مَوْلاىَ يا صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ الله عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ ، هذا يَوْمُ الْجُمُعَةِ ، وَ هُوَ يَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فيه ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فيهِ لِلْمُؤْمِنينَ عَلى يَدَيْكَ ، وَ قَتْلُ الْكافِرينَ بِسَيْفِكَ ، وَ أنَا يا مَوْلاىَ فيهِ ضَيْفُكَ وَ جارُكَ ، وَ أنْتَ يا مَوْلاىَ كَريمٌ مِنْ أوْلادِ الْكِرامِ ، وَ مَأْمُورٌ بِالضِّيافَةِ وَ الإجارَةِ ، فَأضِفْنى وَ أَجِرْنى ، صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكَ وَ عَلى أهْلِ بَيْتِكَ الطّاهِرينَ .
اللَّـهُمَّ اِنّا نَشْكوُ إلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنا صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ، وَ غَيْبَةَ وَلِيِّنا ، وَ كَثْرَةَ عَدُوِّنا ، وَ قِلَّةَ عَدَدِنا ، وَ شِدّةَ الْفِتَنِ بِنا ، وَ تَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَيْنا ، فَصَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِهِ ، وَ أعِنّا عَلی ذلِكَ بِفَتْح مِنْكَ تُعَجِّلُهُ ، وَبِضُرٍّ تَكْشِفُهُ ، وَ نَصْرٍ تُعِزُّهُ ، وَ سُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ ، وَ رَحْمَةٍ مِنْكَ تَجَلِّلُناها ، وَ عافِيَةٍ مِنْكَ تُلْبِسُناها ، بِرَحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمينَ.

خدايا از نبودِ پيامبرمان كه درودهای تو بر او و خاندانش ،
و از ناپيدائیِ إماممان ،
و بسياریِ دشمنانمان ،
و كمیِ نفراتمان ،
و سختیِ فتنه ها واردِ بر ما ،
و از جريانِ زمان بر زيانمان ،
به درگاه تو شكْوِه میآوريم ،
پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و ما را در برابرِ همه این مصیبتها ياری فرما ، به گشايشی از جانب خود كه زود برسانی ، و بدحالی كه برطرف كنی ، و پيروزی با عزّت برايمان قرار دهی ، و سلطنت حقی كه آشكارش فرمائی ، و به رحمتی كه از سويت ما را فرا گيرد ، و به سلامتی كاملی كه از جانبت ما را بپوشاند ، ای مهربانترين مهربانان.
يَرَوْنَهُ بَعيداً وَ نَريهُ قَريباً ، بِرَحْمَتِـكَ يـا أرْحَمَ الرّاحِمينَ ، اَلْعَجَلَ اَلْعَجَلَ يا مَوْلایَ يا صاحِبَ الزَّمانِ.

خدايا اين اندوه را از اين امّت به حضور آن حضرت برطرف كن ،
و در ظهورش برای ما شتاب فرما ، كه ديگران ظهورش را دور می بينند ، و ما نزدیک.
تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان ، تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان.

"

5 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
یا علی

السَّلامُ عَلَيْكَ يا نُورَ اللهِ الَّذى يَهْتَدى بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ يُفَرَّجُ بِهِ عَن الْمُؤْمِنينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ صَلَّى اللهُ عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ الطَّيِّبينَ الطّاهِرينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ عَجَّلَ اللهُ لَكَ ما وَعَدَكَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الأمْرِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا مَوْلاىَ ، أنـَا مَوْلاكَ عارِفٌ بِاُوليكَ و أُخْراكَ ، أَتَقَرَّبُ إلَى اللهِ تَعالى بِكَ وَ بِآلِ بَيْتِكَ ، وَ أنْتَظِرُ ظُهُورَكَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلى يَدَيْكَ ، وَ أسْئَلُ اللهَ أنْ يُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أنْ يَجْعَلَنی مِن الْمُنْتَظِرينَ لَكَ ، وَ التّابِعينَ وَ النّاصِرينَ لَكَ عَلى أعْدائِكَ ، وَ الْمُسْتَشْهَدينَ بَيْنَ يَدَيْكَ فى جُمْلَةِ أوْلِيائِكَ ، يا مَوْلاىَ يا صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ الله عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ ، هذا يَوْمُ الْجُمُعَةِ ، وَ هُوَ يَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فيه ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فيهِ لِلْمُؤْمِنينَ عَلى يَدَيْكَ ، وَ قَتْلُ الْكافِرينَ بِسَيْفِكَ ، وَ أنَا يا مَوْلاىَ فيهِ ضَيْفُكَ وَ جارُكَ ، وَ أنْتَ يا مَوْلاىَ كَريمٌ مِنْ أوْلادِ الْكِرامِ ، وَ مَأْمُورٌ بِالضِّيافَةِ وَ الإجارَةِ ، فَأضِفْنى وَ أَجِرْنى ، صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكَ وَ عَلى أهْلِ بَيْتِكَ الطّاهِرينَ .
اللَّـهُمَّ اِنّا نَشْكوُ إلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنا صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ، وَ غَيْبَةَ وَلِيِّنا ، وَ كَثْرَةَ عَدُوِّنا ، وَ قِلَّةَ عَدَدِنا ، وَ شِدّةَ الْفِتَنِ بِنا ، وَ تَظاهُرَ الزَّمانِ عَلَيْنا ، فَصَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِهِ ، وَ أعِنّا عَلی ذلِكَ بِفَتْح مِنْكَ تُعَجِّلُهُ ، وَبِضُرٍّ تَكْشِفُهُ ، وَ نَصْرٍ تُعِزُّهُ ، وَ سُلْطانِ حَقٍّ تُظْهِرُهُ ، وَ رَحْمَةٍ مِنْكَ تَجَلِّلُناها ، وَ عافِيَةٍ مِنْكَ تُلْبِسُناها ، بِرَحْمَتِكَ يا أرْحَمَ الرّاحِمينَ.

و از ناپيدائیِ إماممان ،
و بسياریِ دشمنانمان ،
و كمیِ نفراتمان ،
پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و ما را در برابرِ همه این مصیبتها ياری فرما ، به گشايشی از جانب خود كه زود برسانی ، و بدحالی كه برطرف كنی ، و پيروزی با عزّت برايمان قرار دهی ، و سلطنت حقی كه آشكارش فرمائی ، و به رحمتی كه از سويت ما را فرا گيرد ، و به سلامتی كاملی كه از جانبت ما را بپوشاند ، ای مهربانترين مهربانان.
يَرَوْنَهُ بَعيداً وَ نَريهُ قَريباً ، بِرَحْمَتِـكَ يـا أرْحَمَ الرّاحِمينَ ، اَلْعَجَلَ اَلْعَجَلَ يا مَوْلایَ يا صاحِبَ الزَّمانِ.

تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان ، تعجيل کن و شتاب فرما ای مولایِ من ای صاحب الزمان.

"

5 روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
یا علی

و از ناپيدائیِ إماممان ،
و بسياریِ دشمنانمان ،
و كمیِ نفراتمان ،

"

5 روز پيش

" زمانی بنی اسرائیل به موسی گفتند که ای موسی ما در این بیابان از غذای تکراری خسته شده ایم. به خدا بگو که غذاهای دیگر مثل سبزى و خيار و سير و عدس و پياز برای ما مهیا کند. خدا در جواب گفت که ای مردم آنچه که شما میخواهید، در شهر است و در اینجا نیست. شما توجه نمی کنید که برای چی اینجا هستید، شما در این مکان خلوت و غیر شهری مشغول تزکیه نفس خویش هستید. در ضمن شما در اینجا دارید از من و سلوی میخورید و این غذای آسمانی است و از چیزهایی که شما میخواهید خیلی بهتره. آیا بین خوب و بد، شما بد را انتخاب میکنید!؟ حالا که خودتان اینطوری میخواهید، وارد شهر شوید و از آنچه که میخواستید، پیدا میشود ولی به خواری و ذلت دچار خواهید شد. زیرا شما بدون تکمیل تزکیه نفس خود وارد محیط پر زرق و برق شهری میشوید و بنده و برده شهری ها میشوید.

وَإِذْ قُلْتُمْ يَا مُوسَى لَنْ نَصْبِرَ عَلَى طَعَامٍ وَاحِدٍ فَادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُخْرِجْ لَنَا مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ مِنْ بَقْلِهَا وَقِثَّائِهَا وَفُومِهَا وَعَدَسِهَا وَبَصَلِهَا قَالَ أَتَسْتَبْدِلُونَ الَّذِي هُوَ أَدْنَى بِالَّذِي هُوَ خَيْرٌ اهْبِطُوا مِصْرًا فَإِنَّ لَكُمْ مَا سَأَلْتُمْ وَضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ وَالْمَسْكَنَةُ وَبَاءُوا بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَانُوا يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَيَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ الْحَقِّ ذَلِكَ بِمَا عَصَوْا وَكَانُوا يَعْتَدُونَ ﴿۶۱﴾
و چون گفتيد اى موسى هرگز بر يك [نوع] خوراك تاب نياوريم از خداى خود براى ما بخواه تا از آنچه زمين مى ‏روياند از [قبيل] سبزى و خيار و سير و عدس و پياز براى ما بروياند [موسى] گفت آيا به جاى چيز بهتر خواهان چيز پست‏ تريد پس به شهر فرود آييد كه آنچه را خواسته‏ ايد براى شما [در آنجا مهيا]ست و [داغ] خوارى و نادارى بر [پيشانى] آنان زده شد و به خشم خدا گرفتار آمدند چرا كه آنان به نشانه‏ هاى خدا كفر ورزيده بودند و پيامبران را بناحق مى ‏كشتند اين از آن روى بود كه سركشى نموده و از حد درگذرانيده بودند (۶۱)

بنی اسرائیل بدون تزکیه نفس وارد شهر شدند و تحت تاثیر زرق و برق شهریها قرار گرفتند و از راه به در شدند و به همین خاطر دچار خواری و خفت شدند. ذلیل شدن بنی اسرائیل بسیار طبیعی بود زیرا آدمی اگر نفس خویش را تزکیه نکرده است؛ بهتر است که وارد هر محیطی نشود تا تحت تاثیر زرق و برق آنجا قرار نگیرد و اذیت نشود. آدم بهتر است قناعت کند ولی عزت نفس خود را حفظ کند. ما تبعید شده ها در زمین بهتر است که به آنچه که خدا به ما داده است قناعت کنیم و به قیمت از دست دادن نفس خویش، تنوع طلب نباشیم. تنوع بد نیست ولی نه به هر قیمتی! اگر در محیطهایی تزکیه نفس خویش را از دست میدهیم، واردش نشویم تا زمانی که آمادگی روانی را پیدا کنیم.

"

5 روز پيش

" خدا طرحهایش را در زمین با قدرت تمام به پیش می برده است و میبرد. زمانی جادوگران خواب فرعون را تعبیر میکنند که کسی متولد میشود که سلطنت تو را به خطر می اندازد. فرعون دستور میدهد که تمام فرزندان ذکور تازه متولد شده میان بنی اسرائیل در زمان خاصی نابود شوند. اما خدا به مادر موسی وحی میکند که فرزندت را به رود نیل بسپار. نوزاد از رود نیل که زیر تخت فرعون قرار دارد میگذرد، توجه زن فرعون به نوزاد جلب میشود و نوزاد را به فرزندی خویش می پذیرند. فرعون پیش خود فکر کرد که این نوزاد پیش خود من بزرگ میشود و غیر ممکن است که علیه خودم باشد. موسی بزرگ شد و تفکراتش از فرعونیان فاصله گرفت و در نهایت همان کسی شد که فرعون از او واهمه داشت. خدا موسی را بغل دست فرعون بزرگ کرد. ذلیل بودن دیکتاتورها از همین جا مشخص میشود.
یکی از خاصیتهای زمین این است که فرعون و هیچ کس دیگری نمیتواند تکتازی خویش را همیشه ادامه دهند؛ خدا چرتشان را پاره میکند. خدا با قدرت تمام حرف میزند. خدا به مادر موسی وحی کرد که نترس و غمگین نباش و نوزاد را در یک سبد روی آب بینداز؛ آن را به تو بر میگردانم. وقتی خدا میگوید که نوزاد را به تو بر میگردانم، یعنی بر میگرداند و هیچ مانعی سر راه نیست. خدا قدرت مطلق است و وضعیت تمام تبعید شده ها را می بیند. ترس و غم برای کسی که خدا به همراه اوست راه ندارد. اعتماد به خدای نادیدنی، ایمان میخواهد؛ ولی گاهی دلبستگیهای دنیوی شک ایجاد میکند. مخصوصا دلبستگی مادر فرزندی یعنی قویترین دلبستگیهای دنیوی؛ البته اگر خدا کمکش نکرده بود، مادر موسی همه چیز را لو میداد.
"

5 روز پيش

" در بهشت، خدا گناهی را به عنوان شجره ممنوعه معرفی کرد و اعلام فرمود که کسی که این گناه را مرتکب شود، به زمین دنیا تبعید خواهد شد. حالا در اینجا هم ، شجره ممنوعه ای را برای مردم تعیین کرده است. ما از گناهی که در بهشت انجام شده، بغیر از گفته های قرآن ، اطلاع دیگری نداریم. اما خدا خودش، شجره ممنوعه را روی زمین برای ما مشخص کرده است. آن شجره ممنوعه روی زمین ، شریک قرار دادن برای خداست.

إِنَّ ٱللَّهَ لَا يَغۡفِرُ أَن يُشۡرَكَ بِهِۦ وَيَغۡفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَآءُۚ وَمَن يُشۡرِكۡ بِٱللَّهِ فَقَدِ ٱفۡتَرَىٰٓ إِثۡمًا عَظِيمًا 48
مسلماً خدا اين را كه به او شرك ورزيده شود نمى آمرزد، و غير آن را براى هر كس كه بخواهد مى آمرزد و هر كه به خدا شرك بياورد، مسلماً گناه بزرگى را مرتكب شده است.

گناهی که قابل آمرزش نیست و این دقیقا همان شجره ممنوعه است و مرتکبین آن قطعا به جایگاه دیگری به اسم جهنم تبعید خواهند شد برای همیشه. خدای مهربان میفرماید که :

وَقُلنَا يَــَادَمُ ٱسكُن أَنتَ وَزَوجُكَ ٱلجَنَّةَ وَكُلَا مِنهَا رَغَدًا حَيثُ شِئتُمَا وَلَا تَقرَبَا هَذِهِ ٱلشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ ٱلظَّـلِمِينَ 35
و گفتيم: اى آدم! تو و همسرت در اين بهشت سكونت گيريد و از هر جاى آنكه خواستيد فراوان و گوارا بخوريد، و به اين درخت نزديك نشويد كه [اگر نزديك شويد] از ستمكاران خواهيد شد.

همانطور که مشاهده کردید، خدا میفرماید که به درخت ممنوعه نزدیک نشوید. حتی نزدیک شدن به آن را هم ممنوع کرده است. زیرا خدا میدانست که نزدیک شدن به درخت ممنوعه همانا و مرتکب شدن گناه اعظم همانا.
حیطه شرک آنقدر خطرناک است که باید دلیل قطعی برای نزدیک شدن به آن (نه ارتکاب آن) از قرآن داشته باشید؛ و الا ممنوع است. زیرا نزدیک شدن به شرک دقیقا به معنای ارتکاب آن است.

إِنْ هِيَ إِلَّا أَسْمَاءٌ سَمَّيْتُمُوهَا أَنْتُمْ وَآبَاؤُكُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ بِهَا مِنْ سُلْطَانٍ إِنْ يَتَّبِعُونَ إِلَّا الظَّنَّ وَمَا تَهْوَى الْأَنْفُسُ وَلَقَدْ جَاءَهُمْ مِنْ رَبِّهِمُ الْهُدَى ﴿۲۳﴾
[اين بتان] جز نامهايى بيش نيستند كه شما و پدرانتان نامگذارى كرده‏ ايد [و] خدا بر [حقانيت] آنها هيچ دليلى نفرستاده است [آنان] جز گمان و آنچه را كه دلخواهشان است پيروى نمى كنند با آنكه قطعا از جانب پروردگارشان هدايت برايشان آمده است (۲۳)
"

6 روز پيش

" اگر کسی یک کیف پول پیدا کند و آن را به صاحبش تحویل بدهد، او را تشویق میکنند و ممکن است انعام هم بدهند. اگر کسی یک حیوان را از یک چاله خارج کند و او را نجات دهد، مردم او را قهرمان میدانند و فیلم آن در فضای مجازی میلیونها لایک میخورد. تعداد این افراد زیاد نیست، به همین خاطر مردم ، این کارها را بزرگ می دارند. ما در جهانی زندگی میکنیم که چیزی که سرجایش نیست را اگر سرجایش قرار دهید، تشویق میشوید! در حالیکه این گونه کردارها و کارها، باید عادی میبود. بیشتر مشکلات بشر از همینجا شروع میشود که حسهای دزدی ، ریا، رشوه، فرصت طلبی و ... را در خود نمیکشد. کسب و کار خود را بدرستی انجام نمی دهد؛ ما باید ایمان بیاوریم که بشر نتیجه آنچه که انجام میدهد، را بزودی می بیند. متاسفانه بیشتر مردم در خفا به بدی گرایش دارند و تعداد اندکی به خوبی گرایش دارند.

ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُمْ بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ ﴿۴۱﴾
به سبب آنچه دستهاى مردم فراهم آورده فساد در خشكى و دريا نمودار شده است تا [سزاى] بعضى از آنچه را كه كرده‏ اند به آنان بچشاند باشد كه بازگردند (۴۱)

البته به قول خدای رحیم در قرآن، قدیمی ها اکثرا مشرک بوده اند. به همین خاطر خدا ادامه دادن راه قدیمیان را باطل میداند و آن را پیروی کورکورانه میداند. هرکسی موظف است که اصول دین را برای خود دوباره روشن کند.

قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلُ كَانَ أَكْثَرُهُمْ مُشْرِكِينَ ﴿۴۲﴾
بگو در زمين بگرديد و بنگريد فرجام كسانى كه پيشتر بوده [و] بيشترشان مشرك بودند چگونه بوده است (۴۲)

"

6 روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:59PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه