بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
عبدالعلی69 به سرنگار گفتگوهای بین کابر محترم Freedom1وکابر محترم hosyn پاسخ داد.
"
پست89

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
همچنان میگم بی نهایت رقم پی موهومه، ۳/۱۴۱۵ موهوم نیست و با یک میلیارد رقم اعشار هم موهوم نیست اما با بی نهایت رقم موهومه و مطمئنم شما متوجه این معنی هستین. با هرچند رقم که بنویسیم و تشخیص بدیم موهوم نیست اما با بی نهایت رقم، موهومه. پرسیدین که آیا ریاضی دان ها دنبال امر موهوم هستن؟ اگر کسی بگه من دنبال ده میلیارد رقم اعشار پی هستم، دنبال موهوم نیست اما اگر کسی بگه من بی نهایت رقم پی رو می خوام مشخص کنم، دنبال موهومه.

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
معین شدن ارقام پی تا بی نهایت، که من میگم با تعریف دایره اتفاق میافته، به معنی مشخص شدن اون برای ما نیست و اینجا دو محدودیت پیش میاد که یکی محدودیت در ابزار هست که مثلا اجازه نمی‌ده فعلا بیش از یک میلیارد رقم اعشار رو به دست بیاریم و ممکنه بعداً تا ده میلیارد هم به دست بیاد اما ابزار به هرحال محدودیت داره، و دوم محدودیت همیشگی مربوط به بی نهایت رقم هستش که ثبت بی نهایت رقم کلا ممکن نیست. این هم توضیح جمله ای که نقل کرده بودید. اونچه قابل درک و ثبت باشه، اطلاعات هست ولی چیزی که نشه ثبت و درک کرد، چطور می‌تونه اطلاعات باشه؟ مثلا تعریف دایره می‌تونه اطلاعات باشه، عدد پی هم تا جایی که شناخته و مشخص میشه می‌تونه اطلاعات باشه.

اگر ریاضی دانی بگه بی نهایت رقم پی «مشخص» هستش، خب می تونیم ازش بخوایم که رقم صد میلیاردم رو به ما بگه یا اصلا این بی نهایت رقم رو به هر صورتی که خودش بلده به ما بده.
hosyn
به سهم خودم در این بحث سعی میکنم چیزی را اثبات نکنم، بلکه به چیزی که برای شما و من و همه بشر امروز، روشن است، اشاره کنم، یعنی چیزی که هر دو میدانیم را تبادل کنیم، و واضحات را کنار هم بگذاریم.

آیا بینهایت، آنگونه که شما میگویید، موهوم است؟

امروزه هیچ دانش‌آموزی نیست که مجموعه اعداد طبیعی را نشنیده باشد، مجموعه N ، حال سؤال ساده در بحث ما این است که:

سؤال: آیا مجموعه اعداد طبیعی N ، موهوم است؟
"

4 ساعت پيش

Freedom1 به سرنگار ترامپ برجام را پاره کرد! پاسخ داد.
" آمریکا تا حالا بارها شاهد اعتراضات سیاه پوستان بوده، گذشته از چند و چون ماجرا، این اعتراضات شاید به ضرر ترامپ باشه و باعث شکست ترامپ در انتخابات چند ماه آینده بشه، به خصوص اگر یکی دو ماه طول بکشه.
بایدن اگر پیروز بشه برجام دوباره زنده میشه. "

9 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
یا علی

اعجاز شخصیتی حضرت امیرالمومنین (علیه السلام)

یکی از جنبه های اعجازی شخصیت امیرالمومنین امام علی (علیه السلام) این است که در طول تاریخ ، با وجود دشمنان و موانع فراوان ، فضایل آن حضرت در شرق و غرب جهان و بین طیف های مختلف ، مورد تمجید و ستایش قرار گرفته اند .
توضیح اینکه : کمتر شخصیتی به اندازه ایشان مورد دشمنی (در جهات مختلف فکری ، نظامی و ...) قرار گرفته است! به گونه ای که منافقین صدر اسلام ، بنی امیه ، بنی عباس ، سران جمل ، خوارج ، زبیریان و ... در درون امت به شدت با ایشان و پیروان ایشان مقابله کردند. (و به عنوان نمونه ، بنی امیه و بنی عباس برای سال ها بر تمام ممالک اسلامی حاکمیت داشتند.) از خارج امت نیز جریانات مختلف الحادی ، مسیحیان و ... با آن حضرت به عنوان یک شخصیت محوری اسلامی دشمنی داشته اند . با وجود این حجم از دشمنی ها و تقابل ها ، باز هم فضایل ایشان مشهور و مورد اعتراف است! نه فقط در بین شیعیان بلکه در دیگر مذاهب و ادیان نیز از فضیلت و عظمت شخصیتی ایشان بار ها سخن گفته شده است .
اگر نبود فضایل خارق العاده و انکار ناپذیر ایشان و امداد الهی ای که در طول تاریخ نام آن حضرت را عزت بخشیده است. محال بود که با وجود این همه موانع ، فضیلت قابل توجهی از ایشان نقل شود.
از احمد بن حنبل (پیشوای مذهبی حنبلی در اهل سنت) درباره ماجرای حضرت امیر و معاویه سوال پرسیدند ، گفت : (علی دشمنان زیادی داشت پس در زندگی او جست و جو کردند ولی عیبی نیافتند! پس به سمت دشمنش رفتند و از سر دشمنی با او به بزرگداشت دشمنش پرداختند.)
منبع : الصواعق المحرقه ، ج۲ ، ص۳۷۴
http://lib.efatwa.ir/41347/2/374
ابن عبدالبرّ اندلسی (عالم اهل سنت) می گوید : (بنی امیه پیوسته درباره او مرتکب بدگویی و تنقیص میشدند ولی این امر ، جز بر رفعت و بزرگی و محبت او در قلوب دانایان نیفزود!) سپس از عامر فرزند عبدالله بن زبیر نقل میکند که فرزندش را از بدگویی درباره حضرت امیر نهی کرده و گفت : (بنی مروان شصت سال {تا آن زمان} به او ناسزا گفتند ولی این فقط باعث رفعت مقام او شد.)
منبع : الاستیعاب ، ابن عبدالبرّ اندلسی ، ج ۳ ، ص۱۱۱۸ :

http://lib.eshia.ir/40171/3/1118

ابن ابی الحدید معتزلی مفصلاً توضیح میدهد که پیشوایان علوم و مذاهب ، پهلوانان ، جنگجویان ، اهل زهد و عبادت و ... همگی یا از او استفاده کرده اند یا او را پیشوای خود میدانند یا از او تمجید میکنند . و این انحصاری به دوستان او و حتی مسلمین نیز ندارد بلکه در مملکت روم نیز همین مطلب هست.
منبع : شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ، ج ۱ ‌، صص ۱۶ _ ۳۰ :

https://lib.eshia.ir/15335/1/16

"

10 ساعت پيش

Freedom1 به سرنگار کرونا پاسخ داد.
" کره جنوبی قرنطینه سخت نکرد، روشش اینجوری بود که تا یک مبتلا پیدا میشد به سرعت می‌گشتن بیینن کجا بوده و با چه کسانی در ارتباط بوده و همه افراد مربوط به اون فرد رو آزمایش و اگه لازم بود قرنطینه میکردن، ولی عملا کسب و کارها رو تعطیل نکرد و مدارس رو به صورت موردی تعطیل میکرد. بیشتر روی کلیسا و هر نوع تجمع افراد تکیه داره که مهار کنه، و مردمش هم خوب رعایت میکنن. دو سه بار هم موج افزایشی داشت اما به سرعت با همین روش مهار کرد.
شما میگی علت کاهش مبتلایان مثلا در نیویورک، مرگ مبتلایان بوده. خود نیویورک ۷ درصد مرگ داشته که بعیده کاهش آمار به خاطر مرگ اینها باشه، از طرفی کسی که بدحال و بستری باشه نمیتونه بیماری رو پخش کنه و کسی که حالش خوبه و علامت دار نیست خیلی بیشتر می‌تونه بیماری رو پخش کنه. نیویورک به نظر من به نوعی ایمنی گروهی نزدیک شده یعنی الان میگن ۳۸۰ هزار مبتلا داشته ولی آمار واقعی خیلی بیشتر از اینه که شناسایی نشدن. چون در هر یک میلیون فقط ۱۰۰ هزار تست انجام شده و بنابراین ۹۰ درصد مردم تست ندادن.

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/

من در جریان تست کارکنان یک شرکت خصوصی در حوالی تهران شنیدم که حدود ۲۰ درصد مثبت بودن و بیشترشون حتی نمیدونستن کی و کجا مبتلا شدن، تازه اینجور که میگفتن چندان اهل مترو و اتوبوس هم نبودن. البته تست ها خیلی هم دقیق نیستن اما منطقی هست که تو شهر بزرگ افرادی که رفت و آمد دارن بالاخره درصد بالایی مبتلا داشته باشن. "

11 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار سلام پاسخ داد.
" سلام منم تازه وارد شدم "

15 ساعت پيش

hooshdaran3 به سرنگار کرونا پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
سوئد که وضعیتش بد نیست. مردم خودشون باید رعایت کنن و ماسک بزنن و فاصله دو متری رو نگه دارن وگرنه هیچ جا نمیشه شش ماه قرنطینه باشه. تازه بعد از شش ماه قرنطینه هم شما یک جمعیت اماده کرونایی شدن دارین که با این وضعیت دنیا حتما آلوده میشن.
آمار جهانی این روزها داره رکورد می‌شکنه و به ۱۲۵ هزار در یک روز رسیده، ۴ کشور برزیل، روسیه، هند و پرو جمعا ۵۰ هزار نفر در یک روز! آمریکا هم ۲۴ هزار نفر. دو ماه بعد اینها هم فروکش میکنن و چهار کشور دیگه میان بالا. دو ماه پیش اسپانیا و ایتالیا تو بدترین وضعیت بودن.
شما کره جنوبی رو الگوی خوبی میدونین، کره جنوبی الان قرنطینه ست یا مردم رعایت کردن؟
الآن که دیگه مبتلا خیلی کمه تو کره. اونا اول کار قرنطینه کردند.
https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-...in_South_Korea
قرنطینه کردن اول کار، مثل اینه که آتش تا کمه خاموش‌اش کنی. وقتی بزرگتر هم شد باز هم باید خاموش‌اش کرد، نه اینکه بگی خودش همه چیز رو که سوزوند «چون نیابد هیچ خود را می‌خورد»

چرا،سوئد الآن وضعش خیلی فرقی با انگلیس نداره. هر دو در ۱ میلیوننفر جمعیت حدود ۳۷۰۰ نفر مبتلا دارند. ویتنام وضعش خیلی خوبه

طبیعتا، با گذشت زمان یک عده که رعایت نمی‌کنند و باعث انتقال بیماری به افراد دیگه میشن، خواهند مرد. احتمالا در نیویورک امریکا همین اتفاق افتاده که از بالای ۱۰ هزار ابتلای روزانه رسیدن به زیر ۲ هزار ابتلا "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار آخرین کتابی که خوندی چی بوده؟ پاسخ داد.
" جنایت و مکافات
داستایوسکی "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار قیمت روز سکه و ارز پاسخ داد.
" چه قیمتایی "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار به ياد كارو... پاسخ داد.
" چند وقت پیش یاد سعید تایگر افتادم "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار مشاعره پاسخ داد.
" شکرشکن شوند همه طوطیان هند
زین قند پارسی که به بنگاله می رود "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار 20سوالی پاسخ داد.
" یکی بیاد یه چیزی در نظر بگیره "

15 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار همین الان چه حسی داری؟ پاسخ داد.
" حس می کنم این پستتو توی یه تاپیک دیگه هم خوندم "

16 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار انتخاب موضوع پایان نامه پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط master000 نوشته شده است نمايش نوشته
۲ سال از پست گذشته...
الان دیگه باید دفاع کرده باشه "

16 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار خدا حافظ به همگی پاسخ داد.
" خداحافظ به همگی "

16 ساعت پيش

نگارینا به سرنگار الان یاد کی افتادی؟؟؟ پاسخ داد.
" یاد علی شادو "

16 ساعت پيش

عبدالعلی69 سرنگار جدیدی با عنوان رد مظالم می شود به سادات داد؟ ساخت
"
سلام علیکم ورحمه الله اسعد الله ببخشید سوال کردند رفع مظالم رو میشه به سید داد؟ یا حکم صدقه داره ؟ ممنون ملتمس دعا

سلام علیکم و رحمة الله
رد مظالم خودش صدقه از طرف مالک مجهول است، ولی جزء صدقات مستحبی حساب میشود، یعنی قدر متیقن از مورد حرام، زکات مال و زکات فطرة است که غیر سید نمیتواند به سید بدهد، اما صدقات مستحبی، احتیاط وجوبی یا ندبی است در عروه و خیلی از فتاوی، لذا احتیاطا رد مظالم غیر سید (مالک مجهول) به سید داده نشود، ولی اگر سیدی بالفعل نیاز مبرم دارد مانعی ندارد به او بدهند. و الله العالم

خیلی ممنون اقاجونم جزاکم الله خیرا
"

17 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 2733

نقل قول:
در اصل توسط abtahisinaغانت هالک ........... نوشته شده است http://www.iranclubs.net/forums/imag...s/viewpost.gif
اگر این جملات خلاف ایاک نستعین نیست، فقط یک مثال از یک درخواست به من بگویید که خلاف این آیه باشد؟
hosyn
واضح‌تر از این مثال نمیتوانم پیدا کنم:

شما بگویید من به وسیله قرآن هدایت میشوم.

اگر این را بگویید و خدا را همه کاره ندانید، استعانت به غیر او کرده‌اید.

از این واضح‌تر میتوانم بگویم؟!
"

22 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار چرا مردم نمی توانند خودشان امام انتخاب کنند ؟ پاسخ داد.
"
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
"

22 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار البانی وهابی : شیعه ی عائشة یعنی ناصبی ! پاسخ داد.
"
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
"

22 ساعت پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:08AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه