بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
hosyn به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
شما میگوئید با دلایل قرآنی نشان داد، اما ایراداتی که گرفتم را جواب بده. منم از خود قرآن دلیل آوردم . یک فردی یک حرفی زده است؛ حرف او آیه قرآن که نیست. ایراداتی که گرفتم را جواب بده.
دوست گرامی، بسیار خداوند بزرگ را شاکرم که شما با موضعی که دارید ایشان را خلع سلاح کردید! هر چه ما حرفهای اشتباه واضح ایشان را تبیین میکردیم ایشان یک سلاح همیشگی داشت و دارد که میگوید بروید پی کارتان! ذهنهای شما آغشته از روایات است و اصلا نمیتوانید قرآن را بفهمید! حالا موضع شما ضد روایات و سنت است و بارها گفتید، لذا ایشان خلع سلاح شده است، این تنها سلاح را خداوند متعال با شما از او گرفته است، حال باید جواب شما را بدون این سلاح بدهد! "

يك ساعت پيش

hosyn به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
همانطور که گفتم بعد از صور اول که همه انسانها زنده می شوند و به حساب کتابشان رسیدگی می شود و هركسي پرونده اش را دريافت مي كند.

حالا نوبت به آن واقعه عظيم و تكاندهنده فرا مي رسد كه قرار است همه انسانها(اولين و آخرينشان) نظاره گر آن باشند. زلزله اي شديد كه زمين و كوههارا متلاش مي كند .پديده اي عظيم كه نتنها آسمان دنيا بلكه همه آسمانهاي هفتگانه متلاشي و نابود مي سازد وهرکسی که در آسمانها وزمین است دوباره می میرد مگر آنکسی که خداوند بخواهد
نقل قول:
با توجه به آیاتی که گفته شد و آیات فراوان دیگری که گفته نشد همه مرده ها وقتي بيدار ميشن فكر ميكنن ساعتي يا نصف روزي بيشتر نمردن. ...
. آدمي كه ميميره درست مثه آدمي كه مي خوابه؛ زمان و احساس نمي كنه. چه اونی که ده هزار سال پیش مرده و چه اونی که ده هزار سال بعد میمیره همه با هم در ظرف یه ساعت وارد عرصه قیامت میشن. چون همونطوری که قران میگه، مرگ مثه خوابه و همانگونه که خفتگان گذر زمان رو احساس نمی کنن، مردگان نیز احساس نمی کنند.
نقل قول:
حالا دیگر حساب و کتاب اعمال به پایان رسیده بهشتیان و جهنمیان مشخص گردیده

حالا زمان مرگ دوم است زمان آن زلزله هولناک قیامت است زلزله ای که همگان شاهد آن خواهند بود
طبق مبنای شما باید این اشکال را حل کنید که تمام روی کره زمین جای اینهمه انسان از اول خلقت تا آخر خلقت نیست که شما میگویید همگی با هم بیدار میشوند، و همچنین تمام خاک کره زمین (چه برسد به فقط پوسته زمین) را هم اگر خداوند متعال بردارد و بدن انسانها با آن بسازد باز خاک کم میآید، چون اینقدر انسان از اول تا آخر خلقت آمدند و مردند که خاک بدن همه آنها از خاک تمام کره زمین بیشتر میشود، آیا اصلا دیگر خاکی میماند تا بخواهد زلزله بزرگ رخ دهد؟ آیا قبل از آن زمین تغییری میکند؟ شما که میگویید هنوز زلزله رخ نداده، و اگر چنین است پس وضعیت قبرها و بدنها چه میشود؟ "

يك ساعت پيش

hosyn به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
" دوست گرامی، واقعا من را معذور دارید، چون باید بر سر واضحات دین و ایمان از زمان حضرت آدم ع تا کنون با شما بحث کنم، وقتی برای من واضح است که فهم شما اشتباه است ولی شما آن را هدایت خدا میدانید آیا فردا مقابل خداوند متعال برای من حجت میشود که متابعت فهم شما کنم؟ دار آخرت، دار حیات است، الآن موجود است، دار دنیا دار نزدیکتر است، الدنیا کلمه مؤنث است، در تاپیک «لحظه‌ای سنگین‌تر از آسمانها و زمین» شکل نحوه احاطه را ترسیم کردم، داعش وقت انفجار تکبیر هم میگویند، شما خودتان گفتید اگر خوارج حرف درست زدند چون انها گفتند که غلط نمیشود، اما نگفتید که اراده باطل کردن مشکل کار است، به هر حال قرآن صریحا واژه «أعدّ» به کار میبرد و شما را مجبور میکند توجیه کنید:

العنكبوت : 64 وَ ما هذِهِ الْحَياةُ الدُّنْيا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِيَ الْحَيَوانُ لَوْ كانُوا يَعْلَمُونَ

الأحزاب : 29 وَ إِنْ كُنْتُنَّ تُرِدْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الدَّارَ الْآخِرَةَ فَإِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْمُحْسِناتِ مِنْكُنَّ أَجْراً عَظيماً "

3 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
خوب این چنین فهمیدن آیات قرآن، هماهنگ با مبنای شماست که از نظر قرآن ما روح نداریم، و قبلا گفتید، اما جواب ندادید که قرآن میگوید اگر گمان میکنید که اولیاء خدا هستید پس آرزوی مرگ کنید، فتمنوا الموت ان کنتم صادقین، اما طبق مبنای شما این خنده‌دارترین حرف میشود، خوب، ما اولیاء خدا هستیم اما چرا زود اسیر خاک شویم تا بعدها در قیامت ناگهان بیدار شویم؟! اگر قرار است ساعت مغز ما از کار بیفتد تا قیامت، پس چند روز دیرتر از کار بیفتد، مگر چه میشود؟ آنوقت ما اولیاء خدا نیستیم؟ مگر اولیاء خدا که ۲۰ سال عمر کردند با آنها که ۱۰۰ سال عمر کردند همگی در لحظه قیامت بیدار نمیشوند؟ پس چگونه ممکن است که آروزی مرگ کنند، آرزو ندارد، فرقی نمیکند، مثل اینکه بگویند اگر اولیاء خدا هستید آروزی خواب رفتن کنید، آرزو کنیم که چه بشود؟ همگی صبح بیدار میشویم، بگذار شام بخورم نیم ساعت دیگر میخوابم! نخیر! اگر اولیاء خدا هستی باید الآن آرزو کنی بمیری! چه فرقی میکند اگر قرار است من خاک بیابان باشم، چه هزار سال چه نهصد سال؟ برای من و برای خدا چه فرقی میکند که چون وليّ او هستم باید آرزوی مرگ کنم؟ من آرزوی بهشت در روز قیامت دارم با صد سال عمر طولانی و بیشتر!
جناب حسین به آیه 6 جمعه استناد کردند که چون خداوند فرموده اگر از اولیای خدا هستید پس آرزوی مرگ کنید .

قُلْ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ هَادُوا إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّكُمْ أَوْلِيَاءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿۶﴾
بگو اى كسانى كه يهودى شده‏ ايد اگر پنداريد كه شما دوستان خداييد نه مردم ديگر پس اگر راست مى‏ گوييد درخواست مرگ كنيد (۶)

در صورتی همین سخن را خداوند در آیه 94 بقره باز به یهود می گوید که اگر سرای آخرت نزد خدا ویژه شماست نه مردم دیگر پس آرزوی مرگ کنید

قُلْ إِنْ كَانَتْ لَكُمُ الدَّارُ الْآخِرَةُ عِنْدَ اللَّهِ خَالِصَةً مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْتَ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ ﴿۹۴﴾
بگو: اگر [آن گونه که می پندارید] سرای آخرت [با همه نعمت هایش] نزد خدا ویژه شماست نه مردم دیگر، پس چنانچه راستگویید مرگ را آرزو کنید. (۹۴)

اگر به آیه توجه کنید خداوند از سرای آخرت سخن می گوید نه سرای برزخ .
الدارالاخره مربوط است به قیامت پس از برانگیخته شدن مردگان جناب حسین چه بگفته شما خنده دارباشد یا نباشد باز هم تا روز قیامت باید همچنان اسیر خاک باشیم و گذر زمان را احساس نکنیم البته شما آن را دور می بینید که زنده اید اما کسایی که می میرند و برانگیخته می شوند آن زمان طولانی شمارا جز ساعتی احساس نمی کنند همانطور که اصحاب کهف یا آن شخصی که صدسال مرد آن زمان طولانی را کمتر از روز احساس نکرد

داعش با بمب خود و دیگران را می کشت و عقیده دارد بعد از اینکه کشته شد می رود بهشت و با پیامبر آبگوشت می خورد این را علمامیشان از احادیث به آنها گفته اند آیا واقعا میروند به بهشت آیا آن علمایی که می گویند بهشت برای پذیرایی آماده است چرا خود تلاش نمی کنند زودتر بروند به بهشت و هنگام بیماری از ترس اینکه زودتر نروند به بهشت میروند و دربهترین بیمارستانها اروپایی برای درمان اصلا چرا آرزوی مرگ نمی کنند و بهترین محافظ هارا برای نجات از مرگ برای خود اجیر می کنند یعنی این دنیا ماند و سختیهای آن برای آنها خوش تر است یا بهشتی که می گویند در عالم برزخ برای آنها آماده است تا زه بعد از مرگ هم از احوالات این دنیا آگاه هستند پس چرا آرزوی مرگ نمی کنند مگر نمی گویند بهشت به آنها اختصاص دارد "

4 ساعت پيش

asad39 به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
" یوسف یک خواب می بیند و او و پدرش به آن ایمان می آورند؛ حتی جوری که یعقوب به یوسف توصیه میکند که این خواب را پیش برادرانت تعریف نکن؛ تا که حسودی نکنند و آسیبی به تو نرسانند.
اما سالها بعد وقتی که یعقوب دوباره یوسف را پیدا میکند. یوسف عزیز مصر است و قدرت مصر در دستان اوست. یوسف میگوید که ای پدر این تاویل همان رویای من در دوران کودکی است.
یعنی تاویل یک چیز ممکن است به سالها بعد در آینده بیفتد. اما یعقوب و یوسف به خوابشان ایمان دارند و میدانند که از طرف خداست.

رَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ وَخَرُّوا لَهُ سُجَّدًا وَقَالَ يَا أَبَتِ هَذَا تَأْوِيلُ رُؤْيَايَ مِنْ قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّي حَقًّا وَقَدْ أَحْسَنَ بِي إِذْ أَخْرَجَنِي مِنَ السِّجْنِ وَجَاءَ بِكُمْ مِنَ الْبَدْوِ مِنْ بَعْدِ أَنْ نَزَغَ الشَّيْطَانُ بَيْنِي وَبَيْنَ إِخْوَتِي إِنَّ رَبِّي لَطِيفٌ لِمَا يَشَاءُ إِنَّهُ هُوَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ ﴿۱۰۰﴾
و پدر و مادرش را به تخت برنشانيد و [همه آنان] پيش او به سجده درافتادند و [يوسف] گفت اى پدر اين است تعبير خواب پيشين من به يقين پروردگارم آن را راست گردانيد و به من احسان كرد آنگاه كه مرا از زندان خارج ساخت و شما را از بيابان [كنعان به مصر] باز آورد پس از آنكه شيطان ميان من و برادرانم را به هم زد بى گمان پروردگار من نسبت به آنچه بخواهد صاحب لطف است زيرا كه او داناى حكيم است (۱۰۰)

خیلی از آیات قرآن هم در ظاهر بخاطر عدم احاطه علمی در زمان حاضر، قابل تاویل نیستند؛ اما بعدا همه چیز روشن میشود.

بَلْ كَذَّبُوا بِمَا لَمْ يُحِيطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا يَأْتِهِمْ تَأْوِيلُهُ كَذَلِكَ كَذَّبَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَانْظُرْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الظَّالِمِينَ ﴿۳۹﴾
بلكه چيزى را دروغ شمردند كه به علم آن احاطه نداشتند و هنوز تاويل آن برايشان نيامده است كسانى [هم] كه پيش از آنان بودند همين گونه [پيامبرانشان را] تكذيب كردند پس بنگر كه فرجام ستمگران چگونه بوده است (۳۹)

وَمِنْهُمْ مَنْ يُؤْمِنُ بِهِ وَمِنْهُمْ مَنْ لَا يُؤْمِنُ بِهِ وَرَبُّكَ أَعْلَمُ بِالْمُفْسِدِينَ ﴿۴۰﴾
و از آنان كسى است كه بدان ايمان مى ‏آورد و از آنان كسى است كه بدان ايمان نمى ‏آورد و پروردگار تو به [حال] فسادگران داناتر است (۴۰)

"

20 ساعت پيش

"
نقل قول:
بادلایل قرآنی نشان داد که متشابهات کدام است حالا شما می خواهید قبول کن می خواهی نکن و همش استناد کن به مورچگان ،آخه با آیه مورچگان چه فتنه ای می شود به پاکرد که شما می گویید مورچگان متشابهات هستند مگر غیرازاین است که بیماردلان برای فتنه به پاکردن می روند سراغ متشابهات ؟

شما می گویید متشابهات قابل فهم هستند درصورتی که آنهایی که می گویند بعضی آیات قران متشابهات هستند وجزراسخون نمی دانند بخاطر قابل فهم نبودن آیه آن را متشابه می دانند
شما میگوئید با دلایل قرآنی نشان داد، اما ایراداتی که گرفتم را جواب بده. منم از خود قرآن دلیل آوردم . یک فردی یک حرفی زده است؛ حرف او آیه قرآن که نیست. ایراداتی که گرفتم را جواب بده.

حرف زدن مورچه فقط یک مثال بود. اما یک عده ممکن است بخاطر این آیه، قرآن را مسخره کنند و حتی قرآن را اساطیر باستانی مینامند. متشابهات یعنی این. خدا از غیر قابل فهم بودن متشابهات صحبت نمی کند، بلکه از ندانستن تاویل متشابهات صحبت میکند. "

21 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
"
نقل قول:

اشتباهاتی که قانت در فهم محکم و متشابه کرده است:

1- او جایی ذکر میکند که غیر ممکن است که کتاب قرآن بعضی آیاتش غیر قابل فهم باشند، پس متشابهات نداریم!
جواب : اولا متشابهات به معنای غیر قابل فهم بودن نیست. بلکه ایات متشابه قابل فهمند ولی تاویل آن آیات مشخص نیست. قابل فهم نبودن با تاویل ندانستن خیلی فرق دارند. اساسا بشر با علم محدود و نسبی خویش نمی تواند همه نکات قرآنی را متوجه شود. مثلا همان حرف زدن مورچه که ده بار در این گفتمان تکرار شد. آیه قابل فهم است ولی تاویلش تا زمانی برای مردم مشخص نبود.

2- قانت میگوید که متشابهات ، کتابهای دیگر است مثل حدیث و سنت ونه ایات قرآن

جواب: بهتر است خود آیه را یکبار دیگر بررسی کنیم.

هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ

خدا میفرماید که : کتابی را بر تو نازل کرده است که تعدادی از آن (منه) محکمند و تعدادی دیگر متشابه.
علیک یعنی بر تو ای محمد
منه به کتاب بر میگردد یعنی تعدادی از آیات این کتاب که بر تو نازل شدست محکمند. پس با توجه به کلمه منه، نمیتوان گفت که کل آیات قرآن متشابه هستند. خدا آیات محکم را ام الکتاب می نامد و بقیه را متشابه.

3- در نهایت راسخون فی العلم میگویند که ما به همه (محکم و متشابه) ایمان داریم. این نشان میدهد که متشابهات حدیث و سنت نیست. آیا راسحون فی العلم به حدیث و سنت ایمان دارند!!!
بادلایل قرآنی نشان داد که متشابهات کدام است حالا شما می خواهید قبول کن می خواهی نکن و همش استناد کن به مورچگان ،آخه با آیه مورچگان چه فتنه ای می شود به پاکرد که شما می گویید مورچگان متشابهات هستند مگر غیرازاین است که بیماردلان برای فتنه به پاکردن می روند سراغ متشابهات ؟

شما می گویید متشابهات قابل فهم هستند درصورتی که آنهایی که می گویند بعضی آیات قران متشابهات هستند وجزراسخون نمی دانند بخاطر قابل فهم نبودن آیه آن را متشابه می دانند "

22 ساعت پيش

"
نقل قول:
قبلا درهمین تالار درباره متشابهات زیاد صحبت شده که من بهترازاین نمی توانم توضیح بدهم به همین خاطر آدرس لینک را میدهم
http://www.iranclubs.org/forums/show...55542&page=117

اشتباهاتی که قانت در فهم محکم و متشابه کرده است:

1- او جایی ذکر میکند که غیر ممکن است که کتاب قرآن بعضی آیاتش غیر قابل فهم باشند، پس متشابهات نداریم!
جواب : اولا متشابهات به معنای غیر قابل فهم بودن نیست. بلکه ایات متشابه قابل فهمند ولی تاویل آن آیات مشخص نیست. قابل فهم نبودن با تاویل ندانستن خیلی فرق دارند. اساسا بشر با علم محدود و نسبی خویش نمی تواند همه نکات قرآنی را متوجه شود. مثلا همان حرف زدن مورچه که ده بار در این گفتمان تکرار شد. آیه قابل فهم است ولی تاویلش تا زمانی برای مردم مشخص نبود.

2- قانت میگوید که متشابهات ، کتابهای دیگر است مثل حدیث و سنت ونه ایات قرآن

جواب: بهتر است خود آیه را یکبار دیگر بررسی کنیم.

هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ

خدا میفرماید که : کتابی را بر تو نازل کرده است که تعدادی از آن (منه) محکمند و تعدادی دیگر متشابه.
علیک یعنی بر تو ای محمد
منه به کتاب بر میگردد یعنی تعدادی از آیات این کتاب که بر تو نازل شدست محکمند. پس با توجه به کلمه منه، نمیتوان گفت که کل آیات قرآن محکم هستند. خدا آیات محکم را ام الکتاب می نامد و بقیه را متشابه.

3- در نهایت راسخون فی العلم میگویند که ما به همه (محکم و متشابه) ایمان داریم. این نشان میدهد که متشابهات حدیث و سنت نیست. آیا راسحون فی العلم به حدیث و سنت ایمان دارند!!!
"

23 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
وَنُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَنْ فِي السَّمَاوَاتِ وَمَنْ فِي الْأَرْضِ إِلَّا مَنْ شَاءَ اللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ أُخْرَى فَإِذَا هُمْ قِيَامٌ يَنْظُرُونَ ﴿۶۸﴾
و در صور دميده مي‏شود، و تمام كساني كه در آسمانها و زمين هستند مي‏ميرند مگر كساني كه خدا بخواهد، سپس بار ديگر در صور دميده مي‏شود، ناگهان همگي بپا مي‏خيزند، و در انتظار هستند. (۶۸)
زمر

بعد از صور اول که همگان زنده شدن و به حساب کتابشان رسیدگی شد وبهشتی از جهنمی مشخص شد حالا وقت مرگ دوم است در صور دمیده می شود تمام کسایی که درآسمانها وزمین است میمیرند مگرکسایی که خدابخواهد
ودیگر شاهد مرگ دوم اعتراف گنهکاران است
قَالُوا رَبَّنَا أَمَتَّنَا اثْنَتَيْنِ وَأَحْيَيْتَنَا اثْنَتَيْنِ فَاعْتَرَفْنَا بِذُنُوبِنَا فَهَلْ إِلَى خُرُوجٍ مِنْ سَبِيلٍ ﴿۱۱﴾
آنها مي‏گويند: پروردگارا! ما را دو بار ميراندي و دو بار زنده كردي، اكنون به گناهان خود معترفيم، آيا راهي براي خارج شدن (از دوزخ) وجود دارد؟! (۱۱)
غافر
همانطور که گفتم بعد از صور اول که همه انسانها زنده می شوند و به حساب کتابشان رسیدگی می شود و هركسي پرونده اش را دريافت مي كند.

حالا نوبت به آن واقعه عظيم و تكاندهنده فرا مي رسد كه قرار است همه انسانها(اولين و آخرينشان) نظاره گر آن باشند. زلزله اي شديد كه زمين و كوههارا متلاش مي كند .پديده اي عظيم كه نتنها آسمان دنيا بلكه همه آسمانهاي هفتگانه متلاشي و نابود مي سازد وهرکسی که در آسمانها وزمین است دوباره می میرد مگر آنکسی که خداوند بخواهد

وبعد دوباره خداوند آفرینشی نو را آغاز می کنند زمینی که حالا ديگر نام جنت به خود گرفته است ، جنتي كه وسعت آن به اندازه وسعت آسمانها و زمين ،و زميني دارد كه از آن متقين است و صالحان آن را به ارث خواهند برد. بهشتي كه مربوط به امروز نيست بلكه از آن روزي ديگر است و مال يوم الآخر است كه مرحله ثبات قيامت به شمار مي رود.

ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصلحون "

يك روز پيش

برتراند راسل به سرنگار آیا اسلام قبل از حضرت محمد در ایران شکل گرفته پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
خیر برادر عزیز .
علم حدیث، به علم روایة الحدیث و درایة الحدیث تقسیم می‌شود. چون آنچه را مربوط به سند (سلسله ناقلان و راویان) است، روایة الحدیث یا اصول الحدیث می‌نامند و آنچه را مربوط به فهم کلام پیامبر اسلام و امام است درایة الحدیث گویند.
حال روایت جیست : روایت الحدیث (اصول الحدیث) علمی است که از کیفیت اتصال احادیث‌ به رسول الله و ائمه اطهار ، از جهت احوال روات (که آیا ضابط و عادلند؟) و از لحاظ کیفیت سند (که آیا متصل است‌ یا منقطع؟) و غیر اینها گفتگو می‌کند؛ و خود شامل دو بخش میشود :1-علم رجال و 2- مصطلح الحدیث که شرح این دو بسیار مفصل است .
1-علم رجال : چه آنکه اگر از احوال یک به یک رجال سند از لحاظ عدالت آنان و وثوق و اعتماد به روایت و نقل آن‌ها بحث‌ شود علم رجال گفته میشود می‌شود.
2- مصطلح الحدیث: اگر از کیفیت نقل حدیث به توسط راویان از لحاظ اتصال و انقطاع زنجیره حدیث یا داشتن سند یا ارسال و مانند آن سخن شود، به مصطلح الحدیث و گاهی به درایه تعبیر می کنند ولی نام اول با این عمل متناسب‌تر است، چه آنکه درایه به معنی علم و فهم معانی است و شناسائی اصطلاحات متناسب با نام مصطلح الحدیث است.
روایتی از دیدگاه شیعه معتبر است که همه شرایط زیر را دارا باشد:
1-روایت مورد نظر در کتابی از کتب محدثین یا علمای ما وجود داشته باشد.
2-انتساب کتاب مورد نظر به صاحب کتاب معتبر باشد.
3-صاحب کتاب در نقل روایت ثقه (مورد اعتماد) باشد.
4-روایت مورد نظر در کتاب موجود هم به صورت مسند باشد و هم به به صورت متصل.
5-رجالی سند روایت همگی ثقه (مورد اعتماد) باشند.
اگر روایتی همه شرایط بالا را داشت، انتساب آن به معصوم معتبر شناخته می‌شود.
و بر خلاف آن انواع روایت غیر معتبر نزد شیعه می توان به شرح ذیل نام برد :
1-روایات جعلی و محرَّف (تحریف شده) : روایاتی است که علی‌القاعده جعلی یا تحریف شده‌است. طبیعی است که این دسته از روایات معتبر نیستند.
2-روایات مظنون به جعل : روایاتی است که احتمال جعلی بودن آن‌ها زیاد است اما به گونه‌ای نیست که بتوان بر این ادعا پای فشرد. طبیعی است که این دسته از روایات نیز معتبر نیستند.
3-روایات مظنون به صحت : روایاتی است که احتمال صحت انتساب آن‌ها به معصوم بسیار زیاد است اما به گونه‌ای نیست که جزء روایات معتبر به حساب آید. از دسته از روایات جزء ظنون می‌باشند و ظنون علی المبنای شیعه، حجت نیستند مگر به دلیلی خاص موردی استثنا شود که ظاهراً دلیلی بر استثنا کردن این مورد نیست و در نتیجه این دسته نیز عموماً معتبر نیستند.
4- روایات مشکوک : روایاتی است که صحت یا عدم صحت انتساب آن به معصوم به گونه‌ای است که نمی‌توان یک طرف را بر دیگری ترجیح جدی داد. شیعه بر عدم حجیت شک‌ها نیز اتفاق نظر دارند، لذا این دسته را نیز نمی‌توان معتبر دانست.
این توضیح مختصر و ساده ای بود که خدمتتان عرض کردم از علوم حدیث و شناخت آن .

بحث هرچی من و شما بگم نیست ما که نمیخواهیم کل کل الکی بچگانه کنیم ما میخواهیم با بحث و تبادل نظر به روشن ترین تفکر و بهترین روش برسیم . حالا راستی ازمایی احادیث :
پدیده جعل حدیث و دست در احادیث (کم و زیاد و تغییر متن حدیث) متأسفانه از صدر اسلام توسط معاندین و منافقین، سابقه داشته و همواره در تلاش بوده اند تا از این راه بزرگترین صدمه را بر اسلام بزنند . در مقابل رسول الله و ائمه اطهار و به تبع آنان علمای بزر گوار نیز همواره متوجه این خطر بزرگ بوده و شیوه های بسیار کارسازی در زمینه شناسایی اسناد روایات، رواج علم رجال به منظور شناسایی راویان راستگو و مورد اطمینان و طرد راویان ضعیف و در زمینه صیانت متن احادیث روش هایی مانند عرضه حدیث بر امامان و عالمان ، مقابله نسخه ها، اجازه نقل حدیث، روش فهرستی و....را برای مقابله با آن ابداع درست کردند . به همین دلیل روایاتی که امروزه غالباً در جوامع روائی شیعه به خصوص کتب اربعه (کافی، تهذیب، استبصار، من لایحضره الفقیه) جمع آوری شده است از فیلترهای متعددی رد شده و مجموعه روایات غنی و سالمی را به دست ما داده است. علاوه براین علما و مجتهدین به ویژه متخصصین علم رجال و درایه، امروزه نیز در جهت شناسایی روایات جعلی و مخدوش در حال کار و حلاجی آن هستن دقیقا مثل تمامی علوم دیگر .

بنده حدود یک هفته ای باید به یک مسافرت (ماموریت کاری) بروم . بابت عدم حضور بنده از شما پوزش می طلبم و فقط لطفا این بحث را به انحراف نبرید تا برگردم . آنجا کامپیوتر ندارم و با موبایل نمی شود در این سایت درست و حسابی نوشت
بله خوبه . بفرمایید ادامه بدید هر وقت که تونیتسد . بنده گوش میدهم . اما خاطر نشان میکنم .
در پایان مبحثی که ادامه میدهید باید بتوانید در باره سکه ها و قبله ها و صده اول اسلام پاسخ های قانع کننده ای را بیاورید .
ماننند یک روش علمی . به طور مثال نظریه نسبیت انیشتین هنوز یک نظریه است و نسبت جرم و انرژی هنوز با اون رابطه انیشتین اثبات نشده . اما دانشمندان این نظریه را بار ها ازمایش کردند

در اینجا
میتونید ببینید

و همچنین مورد دیگر در اینجا

اساسا روش علمی همینگونه هست . ابتدا یک مسیله پیش میاید . بعد فرضیات و نظریاتی ارایه میشود تا ان مسیله را حل کند . مثلا افتادن اجسام رو به سمت زمین یک مسیله بود . و نیوتن ان را با ازمایشات و فرمول های ریاضیش حل کرد
در این تاپیک مسیله این هست که مدارکی داریم که حکومت امویان در اوایل شکل گیری مسیحی بودن
قبله انها رو به سمت ارشلیم یا هر جای دیپری به جز مکه بوده . این فرضیات که اثبات شده اند را با این علم احادیث برایمان حل و فصل کنید
ممنون "

يك روز پيش

کنجکاو1 به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
"
نقل قول:
لطفا یکبار دیگر نشان بده که متشابهات در قرآن وجود ندارد. من آن موضوع را نمی یابم. ولی تا اینجا که رد آیات متشابه مخالف گفته مستقیم آیه قرآن است. مگر تو دلیل از قرآن را توجه نمی کنی ؟ و در عوض من را به استدلالهای قبلیت حواله میدهی؟
قبلا درهمین تالار درباره متشابهات زیاد صحبت شده که من بهترازاین نمی توانم توضیح بدهم به همین خاطر آدرس لینک را میدهم
http://www.iranclubs.org/forums/show...55542&page=117 "

يك روز پيش

علوی به سرنگار آیا اسلام قبل از حضرت محمد در ایران شکل گرفته پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط برتراند راسل نوشته شده است نمايش نوشته
سفسطه میکنید . ؟
بنده عرض کردم در مبحث احادیث علومی پیدا نمیکنم .
خیر برادر عزیز .
علم حدیث، به علم روایة الحدیث و درایة الحدیث تقسیم می‌شود. چون آنچه را مربوط به سند (سلسله ناقلان و راویان) است، روایة الحدیث یا اصول الحدیث می‌نامند و آنچه را مربوط به فهم کلام پیامبر اسلام و امام است درایة الحدیث گویند.
حال روایت جیست : روایت الحدیث (اصول الحدیث) علمی است که از کیفیت اتصال احادیث‌ به رسول الله و ائمه اطهار ، از جهت احوال روات (که آیا ضابط و عادلند؟) و از لحاظ کیفیت سند (که آیا متصل است‌ یا منقطع؟) و غیر اینها گفتگو می‌کند؛ و خود شامل دو بخش میشود :1-علم رجال و 2- مصطلح الحدیث که شرح این دو بسیار مفصل است .
1-علم رجال : چه آنکه اگر از احوال یک به یک رجال سند از لحاظ عدالت آنان و وثوق و اعتماد به روایت و نقل آن‌ها بحث‌ شود علم رجال گفته میشود می‌شود.
2- مصطلح الحدیث: اگر از کیفیت نقل حدیث به توسط راویان از لحاظ اتصال و انقطاع زنجیره حدیث یا داشتن سند یا ارسال و مانند آن سخن شود، به مصطلح الحدیث و گاهی به درایه تعبیر می کنند ولی نام اول با این عمل متناسب‌تر است، چه آنکه درایه به معنی علم و فهم معانی است و شناسائی اصطلاحات متناسب با نام مصطلح الحدیث است.
روایتی از دیدگاه شیعه معتبر است که همه شرایط زیر را دارا باشد:
1-روایت مورد نظر در کتابی از کتب محدثین یا علمای ما وجود داشته باشد.
2-انتساب کتاب مورد نظر به صاحب کتاب معتبر باشد.
3-صاحب کتاب در نقل روایت ثقه (مورد اعتماد) باشد.
4-روایت مورد نظر در کتاب موجود هم به صورت مسند باشد و هم به به صورت متصل.
5-رجالی سند روایت همگی ثقه (مورد اعتماد) باشند.
اگر روایتی همه شرایط بالا را داشت، انتساب آن به معصوم معتبر شناخته می‌شود.
و بر خلاف آن انواع روایت غیر معتبر نزد شیعه می توان به شرح ذیل نام برد :
1-روایات جعلی و محرَّف (تحریف شده) : روایاتی است که علی‌القاعده جعلی یا تحریف شده‌است. طبیعی است که این دسته از روایات معتبر نیستند.
2-روایات مظنون به جعل : روایاتی است که احتمال جعلی بودن آن‌ها زیاد است اما به گونه‌ای نیست که بتوان بر این ادعا پای فشرد. طبیعی است که این دسته از روایات نیز معتبر نیستند.
3-روایات مظنون به صحت : روایاتی است که احتمال صحت انتساب آن‌ها به معصوم بسیار زیاد است اما به گونه‌ای نیست که جزء روایات معتبر به حساب آید. از دسته از روایات جزء ظنون می‌باشند و ظنون علی المبنای شیعه، حجت نیستند مگر به دلیلی خاص موردی استثنا شود که ظاهراً دلیلی بر استثنا کردن این مورد نیست و در نتیجه این دسته نیز عموماً معتبر نیستند.
4- روایات مشکوک : روایاتی است که صحت یا عدم صحت انتساب آن به معصوم به گونه‌ای است که نمی‌توان یک طرف را بر دیگری ترجیح جدی داد. شیعه بر عدم حجیت شک‌ها نیز اتفاق نظر دارند، لذا این دسته را نیز نمی‌توان معتبر دانست.
این توضیح مختصر و ساده ای بود که خدمتتان عرض کردم از علوم حدیث و شناخت آن .

نقل قول:
در اصل توسط برتراند راسل نوشته شده است نمايش نوشته
اصلا هر چی شما بگی .
بنده بدون معلومات وارد مبحث احادیث شدم .
حالا شما بفرمایید این علوم چه هستند و چگونه مورد راستی ازمایی قرار میگیرند؟
بحث هرچی من و شما بگم نیست ما که نمیخواهیم کل کل الکی بچگانه کنیم ما میخواهیم با بحث و تبادل نظر به روشن ترین تفکر و بهترین روش برسیم . حالا راستی ازمایی احادیث :
پدیده جعل حدیث و دست در احادیث (کم و زیاد و تغییر متن حدیث) متأسفانه از صدر اسلام توسط معاندین و منافقین، سابقه داشته و همواره در تلاش بوده اند تا از این راه بزرگترین صدمه را بر اسلام بزنند . در مقابل رسول الله و ائمه اطهار و به تبع آنان علمای بزر گوار نیز همواره متوجه این خطر بزرگ بوده و شیوه های بسیار کارسازی در زمینه شناسایی اسناد روایات، رواج علم رجال به منظور شناسایی راویان راستگو و مورد اطمینان و طرد راویان ضعیف و در زمینه صیانت متن احادیث روش هایی مانند عرضه حدیث بر امامان و عالمان ، مقابله نسخه ها، اجازه نقل حدیث، روش فهرستی و....را برای مقابله با آن ابداع درست کردند . به همین دلیل روایاتی که امروزه غالباً در جوامع روائی شیعه به خصوص کتب اربعه (کافی، تهذیب، استبصار، من لایحضره الفقیه) جمع آوری شده است از فیلترهای متعددی رد شده و مجموعه روایات غنی و سالمی را به دست ما داده است. علاوه براین علما و مجتهدین به ویژه متخصصین علم رجال و درایه، امروزه نیز در جهت شناسایی روایات جعلی و مخدوش در حال کار و حلاجی آن هستن دقیقا مثل تمامی علوم دیگر .

بنده حدود یک هفته ای باید به یک مسافرت (ماموریت کاری) بروم . بابت عدم حضور بنده از شما پوزش می طلبم و فقط لطفا این بحث را به انحراف نبرید تا برگردم . آنجا کامپیوتر ندارم و با موبایل نمی شود در این سایت درست و حسابی نوشت "

يك روز پيش

علوی به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
"
نقل قول:
من طبق نص صریح قرآن گفتم. کدام قسمت از حرف من مطابق نص صریح قرآن نیست؟
همین راسخون . حرف شما خلاف قرآن است ! ! !

بنده حدود یک هفته ای باید به یک مسافرت (ماموریت کاری) بروم . بابت عدم حضور بنده از شما پوزش می طلبم و فقط لطفا این بحث را به انحراف نبرید تا برگردم . آنجا کامپیوتر ندارم و با موبایل نمی شود در این سایت درست و حسابی نوشت "

يك روز پيش

علوی به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
"
نقل قول:
خب در ترجمه شما چه کسی می گویدایمان آوردیم ، وقتی خداوندرا باراسخون جمع بستید پس خداوند هم دراین ایمان آوردن شریک می شود ،طبق ترجمه شما هم خداوند و هم راسخون می گویند ایمان آوردیم ،؟
درصورتی که می شود تاویل را جزخدانمی داند و راسخون درعلم می گویند ما به همه ایمان آوردیم
عزیزم راسخون در اینجا جمع کلمه راسخ است و جمع باید برای آن بکار برده شود البته بنده قبلا هم عرض کردم :
نقل قول:
مگه کلش با این قسمت فرقی داره ؟ ؟ ؟ ؟
بحث توانستن نیست تو را من میشناسم که چه هفت خطی هستی و می خواهی بحث را عوض کنی
بیا اینم ترجمه
وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ ۗ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا
در حالی که تفسیر آنها را، جز خدا و راسخان در علم، نمی‌دانند می‌گویند: «ما به همه آن ایمان آوردیم؛ همه از طرف پروردگارِ ماست.»
مگر نیست که : يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا در معنی : ما به همه آن ایمان آوردیم؛ همه از طرف پروردگارِ ماست. اینجا آن راسخون در علم به تمامی آن چیزی که از جانب خداوند است ایمان می آورند .
واقعا خنده دار است

يك روز پيش

"
نقل قول:
لطفا یکبار دیگر نشان بده که متشابهات در قرآن وجود ندارد. من آن موضوع را نمی یابم. ولی تا اینجا که رد آیات متشابه مخالف گفته مستقیم آیه قرآن است. مگر تو دلیل از قرآن را توجه نمی کنی ؟ و در عوض من را به استدلالهای قبلیت حواله میدهی؟
أحسنت! حواله جا ندارد، ما قبلا هر کجا واضح‌ترین حرف را میزدیم ایشان جواب میداد ذهن شماها با روایات انس دارد نه قرآن، حالا شما که مخالف روایات هستید و بارها این را گفتید، از ایشان بخواهید یک ترجمه فقط تحت اللفظی از این آیه بنامید تا مقصود آیه بر طبق مبنای هر دوی شما که میگویید آیات قرآن واضح و همه کس فهم است بر همه روشن شود. (البته من هم میگویم آیات قرآن همه کس فهم است اما قسمت اول از چهار قسم: العبارة للعوام ...) "

يك روز پيش

"
نقل قول:
دوست گرامی درباره محکمات ومتشابهات در تایپیک انکار شرک مفصل با جناب حسین گفتگو داشتیم و با استنادبه آیات قران نشان دادم که متشابهات همان القائات شیطانی است که ازروی قرآن شبیه سازی شده نمی دانم آن مطالب را خواندی یانه ،
مگر نمیگویید که آیات قرآن واضح و روشن است و همه میفهمند و اساسا برای فهم مردم نازل شده است؟ خوب چرا ایشان به جای دیگر مراجعه کند؟ ایشان که بارها گفته است با روایات و احادیث به شدت ضدیت دارد، برای ایشان در یک سطر این آیه ۷ آلعمران را ترجمه واضح کنید که هر کسی مقصود را بفهمد. "

يك روز پيش

برتراند راسل به سرنگار آیا اسلام قبل از حضرت محمد در ایران شکل گرفته پاسخ داد.
"
نقل قول:
دوست عزیز به آن موضوع هم خواهیم پرداخت منتهی برای شروع بحث لطفا اول پاسخ سوالات را بفرمایید ! ! ! ! !
سفسطه میکنید . ؟
بنده عرض کردم در مبحث احادیث علومی پیدا نمیکنم .

اصلا هر چی شما بگی .
بنده بدون معلومات وارد مبحث احادیث شدم .
حالا شما بفرمایید این علوم چه هستند و چگونه مورد راستی ازمایی قرار میگیرند؟ "

يك روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:02PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه