بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 18 January 2006   #1
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

تاريخ ثبت نام: Dec 2005
پاسخ‌ها: 247
خاک کوی امیر المومنین (ع)

شباهت علی بن ابیطالب و عیسی ابن مریم

سلمان فارسی نقل می کند که پیامبر صلی الله علیه و اله در بین اصحاب خود در مسجد نشسته بود در این حال به ایشان گفت که بزودی شخصی بر شما وارد می شود که شبیه عیسی ابن مریم است. یکی از اصحاب از جا برخاست و از محل خارج شد تا بر پیامبر وارد شود!

( اسم این شخص در متن روایت نیامده است ولی با قرائن موجود می توان پی برد که این شخص چه کسی بوده است ) اما قبل از بازگشت او علی بر ما وارد شد پس شخصی از اصحاب رو به دیگری کرد و گفت محمد به برتری دادن علی بر ما اکتفا نکرد تا جایی که او را با عیسی برابر کرد همانا بت پرستی ما در جاهلیت از دین او بهتر است!
در این هنگام خداوند آیه زیر را بر پیامبر نازل کرد:

و لما ضرب ابن مریم مثلا اذا قومک منه یصدون
و آنگاه که عیسی پسر مریم برای قوم تو مثال زده شد ایشان تمسخر کردند.

آنچه برای ما مهم است دلایل این تشبیه بسیار مهم و نتایج ارزنده ایست که از آن به دست می آید. قبل از اینکه هر گونه بحثی در این مورد داشته باشیم به تفاوت روایات دیگری که همین صحنه را توصیف می کنند توجه می کنیم:

در روایتهای دیگر پیامبر پس از ورود علی نیز جملاتی را بر زبان آورده است که منطقا و با توجه به اهمیت موضوع، باید همین طور باشد.

در حدیث مشابهی آمده که پیامبر( ص) در اینجا فرمود:
یا علی مثل تو در این امت مثل عیسی ابن مریم است که گروهی در باره فضائل او کوتاهی و انکار می کنند و گروهی دیگر درمورد او اغراق و غلو می نمایند.

در روایت دیگری ذکر شده که پیامبر در این صحنه این جمله زیبا را نیز فرمود:

ان فیک شبها من عیسی بن مریم لو لا ان تقول فیک طوائف من امتی ما قالت النصاری فی عیسی ابن مریم لقلت فیک قولا لا تمر بملا من الناس الا اخذوا التراب من تحت قدمیک یلتمسون بذلک البرکه
بدرستی که در تو شباهتی به عیسی ابن مریم وجود دارد. اگر نبود بیم آنکه عده ای از امت من آنچه نصاری در باره عیسی می گویند در باره تو بگویند همانا در مورد تو سخنی می گفتم که بر هر جماعتی از مردم گذر کنی خاک زیر پای تو را برای برکت برگیرند.

چند نکته نهفته در این حدیث

1- می بینیم که در اصحاب پیامبر افرادی بوده اند که از سالها قبل از رحلت پیامبر بشدت تشنه کسب یا بهتر است بگوئیم غصب جایگاه علی در هر فضیلتی بودهاند. این افراد حاضرند با هر گونه خدعه و نیرنگ حتی با پیامبر خدا رفتار کنند. با توجه به عمل این شخص می توان گفت که او به خیال خام خود، فریب پیامبر را ممکن بلکه کاری راحت و آسان و مجاز شمرده است!!
2- این شخص در این صحنه و مواقع مشابه آن ( مثلا نسبت هزیان گویی به وجود مقدس پیامبر اسلام ) تنها نبوده و همیشه گروهی حامی او هستند چنانکه قران می گوید: قوم تو تمسخر می کنند. و نمی گوید شخصی تمسخر کرد. بلکه برداشت غالب این است که اکثریت حامی این شخص و همصدای با او بوده اند..
3- بغض و دشمنی این اشخاص با علی در حدی است که بت پرستی را به دینی که در آن فضائل علی آشکار شود ترجیح می دهند و این ما را به یاد روایت پیامبر می اندازد که:
خداوند در عالم ذر ( قبل از خلقت انسانها ) ذره ای از هر یک از انسانها را گرد آورد و ایشان را مورد سوال قرار داد و گفت آیا من خدای شما هستم همه جواب بله دادند.
پس گفت آیا محمد پیامبر شماست عده زیادی گفتند بله.
آنگاه گفت آیا علی امام شماست در اینجا اکثریت ابا و مخالفت کردند و جواب منفی دادند.
یعنی اگر به انسانها فقط توحید و نبوت تکلیف شود، اکثریت آنرا می پذیرند اما قبول امامت و فضائل علی بر آنان بسیار گران است و هرگز نخواهند پذیرفت.
بدلیل اینکه توحید و نبوت بدون ولایت برای صاحب آن نفعی نخواهد داشت نفی ولایت علی مساوی با نفی کل دین است.

ضمنا با بررسی اعتقادات منکرین حقیقت امامت ( از هر فرقه ای ) براحتی گمراهی بودن آنها در خداشناسی آشکار می شود.
شاید به همین دلایل است که پیامبر فرمود:
ای علی تو جدا کننده ( فاروق ) حق از باطل هستی.
و نیز فرمود:
ای علی تو رادوست نمی دارد مگر مومن و تو را دشمن نمی دارد مگر منافق.
4- قول مسیحیان در باره عیسی که پیامبر اسلام از آن برای امتش بیم دارد چیزی بجز اعتقاد به خدا بودن یا جزئی از خدا بودن ( یکی از سه جزء ) نیست و به این ترتیب حد غلو ( زیاده روی ) در باره معصومین آشکار می شود.

با استناد به این حدیث غالی ( کسی که در فضائل اهل بیت زیاده روی می کند ) شخصی است که نسبت خدایی به پیامبر ، علی یا یکی از معصومین می دهد.
5- آنچه که بعنوان شباهت میان علی و عیسی در زندگی هر یک رخ داده است فضائل و معجزاتی است که در دید مردم معاصر هر یک، از غیر خدا ساخته نیست و با دیدن این معجزات صاحب آنرا خداوند و خالق و رازق خواهند دانست.همچون زنده کردن مردگان و خبر از غیب ( پنهانی ها ) و ...

آخرين ويرايش -آزاد- ، Wednesday 18 January 2006 در 03:05PM.
-آزاد- حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 18 January 2006   #2
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

ج: خاک کوی امیر المومنین (ع)

ادامه سخن

6- با وجود اینکه پیامبر گفتار مورد نظر خود را از بیم مشرک شدن امت ذکر نکرده است، می بینیم که اعتقاد به خدا بودن علی در زمان حضور علی با وجود مخالفت پیامبر و بیزاری جستن تک تک معصومین از این گفتار، افراد غالی در درگاه خداوند مسئول هستند و برای گناه شرک و گناه مخالفت با دستورات صریح معصومین باز خواست و معذب خواهند شد.
بهر حال آنچه از خرق عادت و معجزه توسط علی انجام شده باعث شده است که عده ای در امت اسلام به ایشان نسبت خدایی بدهند.
سوال ما از کسانی که فضائل اهل بیت بر دلهاشان سنگینی می کند این است که چرا به دیگری غیر از علی نسبت خدایی ندادند!!
می بینیم که پیامبر اسلام با علم و دانشی که خداوند به ایشان مرحمت کرده است
نسبت به اتفاقاتی که سالها بعد از رحلت ایشان در امت رخ خواهد داد مطلع هستند و از فراهم کردن زمینه برای گمراهی گمراهان پرهیز می کنند. بله پیامبر ما کسی است که با بینش خدایی می داند که هر سخنش را چه کسانی در قرون و اعصار آینده خواهند شنید و چه اثراتی برایشان خواهد داشت.این دانش قسمتی از همان دانشی است که پیامبر به علی تعلیم کرد.
پیامبر ما مانند برخی از مذاهب اسلامی نیست که جبرئیل را از شیطان نمی شناسد و گاهی اوقات شیطان بر او آیه القاء می کند!!
برای فرد اهل تحقیق روشن است که ما با کسانی که ولایت علی علیه السلام را انکار می کنند نه توحید مشترکی داریم و نه نبوت مشترکی. امامت که جای خود را دارد!

7- پیامبر با این سخن در واقع مردم را به کاری امر کرده است. بله! پیامبر می گوید که دانستن آنچه به شما نمی گویم شما را به برداشتن خاک زیر پای علی برای برکت وا خواهد داشت. این پیامبر اسلام است که به وجود برکت در آنچه با بدن اهل بیت تماس یا نزدیکی داشته باشد صحه می گذارد. با دقت در فرمایش پیامبر در می یابیم که کنه فضائل علی در حدی است که قابل وصف نمی باشد و بر زبان آوردن آن حتی با زبان گویای پیامبر منجر به قول به خدایی او خواهد بود.

کسی که اهل بیت را بیشتر بشناسد خدا را بهتر شناخته است و ارتقاء در درجات توحید از این طریق بدست می آید نه از راه ریاضت کشیدن و بست و چله نشینی و نیز در اطاقهای بسته گوشه نشینی و توهم کردن در ذات خدا که روش اهل عرفان و صوفیه است و عاقبت به دعوی انا الله منجر می شود.

در زیارت جامعه کبیره می خوانیم:

من اراد الله بدا بکم و من وحده قبل عنکم و من قصده توجه بکم
هر کس اراده حرکت بسوی خداوند کند از شما آغاز می کند و هر موحدی توحید را از شما پذیرفته است و هر کس قصد خداوند داشته باشد به شما روی می آورد.

امام صادق

نزلو نا عن الربوبیه و قولوا فی فضلنا ما شئتم و لن تبلغوا

در مورد ما به مرتبه خدایی قائل نشوید وهر آنچه می خواهید از فضائل ما بگویید که هر گز به منتهای فضائل ما نمی رسید

عید غدیر بر همه محبان امیر المومنین مبارک باد
قديمي Thursday 19 January 2006   #3
ابومحسن
سرفراز باشی میهن من

نشان ابومحسن

تاريخ ثبت نام: Oct 2005
پاسخ‌ها: 758

الحمدالله الذي جعلنا من المتمسكين بولايه علي ابن ابي طالب
این عید بزرگ و عزیز را به همه شیعیان جهان تبریک میگویم
جناب آزاد همواره موفق و موید باشید
قديمي Thursday 19 January 2006   #4
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,112
روزنوشته ها: 10

قديمي Friday 20 January 2006   #5
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

وای بر امتی که چنین شخصی را خانه نشین کردند و زمام خود را به فردی با سابقه چهل سال بت پرستی و فسق و فجور سپردند.
آیا چنین امتی نباید انتظار خفت و خواری در دنیا و آخرت داشته باشند؟
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

گفتگوهاي مشابه
گفتگو آغازگر گفتگو تالار پاسخها عنوان آخرين گفتگو
ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا بر محبین امیر المومنین علیه السلام مبارک باد محمد مهدی 128 دين و دنيا 229 Friday 31 May 2019 03:28PM

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:06PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه