بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 23 December 2005   #16
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

تاريخ ثبت نام: Dec 2005
پاسخ‌ها: 247
ج: وعده خدا، حقی است که او ادای آنرا بر خودش لازم کرده است.

سلام بر همه کسانی که اهل بیت نبوت را دوست دارند و از دشمنانشان بیزارند

همانگونه که در مقاله قول داده بودم در اینجا به اثبات حق بنده مومن بر خدا از کتابهای معتبر شیعه می پردازم:

اصول کافی جلد 1 ص 210
امام باقر از پیامبر نقل می کند:

المحبه من الله عزوجل لمن تولی علیا و ائتم به و برء من عدوه و سلم لفضله و للاوصیاء من بعده. حقا علی ان ادخلهم فی شفاعتی و حق علی ربی تبارک و تعالی ان یستجیب لی فیهم فانهم اتباعی و من تبعنی فانه منی.

خداوند کسی را دوست دارد که ولایت علی را پذیرا شود و او را امام خود قرار دهد و از دشمنش بیزاری بجوید و فضیلتهای او را قبول کند و اوصیاء پیامبر بعد از او را نیز پذیرا باشد.
شفاعت نمودن ایشان در درگاه خدا، حقی است بر عهده من و اجابت دعای من در باره آنان حقی است که من بر پرورگارم دارم چرا که ایشان پیروان منند و کسی که از من پیروی کند از من است ( اشاره به آیه قران )

می بینیم که در این حدیث معتبر، پیامبر گرامی اسلام به حق خودش بر خداوند ( قبول شفاعت ) با صراحت اشاره می کند.

چگونه ممکن است کسی شفاعت را پذیرا شود اما حق پیامبر بر خدا را انکار کند!!!

اگر پیامبر بر خدا حقی ندارد به چه دلیل شفاعت او پذیرفته می شود؟؟!!
اگر دعای پیامبر در درگاه خداوند مثل دعای سایر انسانهاست شفاعت پیامبر از گناهکاران چه مفهومی دارد؟؟

آخرين ويرايش -آزاد- ، Friday 23 December 2005 در 05:13PM.
-آزاد- حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 23 December 2005   #17
امیر
عضو ثابت

نشان امیر

تاريخ ثبت نام: Aug 2005
پاسخ‌ها: 1,922

استاد مطهری گفته حتی پیامبر و امام علی هم بر خدا حق ندارند و اگر حرف شما را بپذیرم یعنی استاد بزرگ حرف اشتباهی زده (با اینهمه تحقیق )
....قبلا هم توضیح دادم
داشتن شفاعت سنت الهی است ....به بهشت و جهنم بردن هم همینطور .... نجات مومنان هم همینطور ...معاد هم همینطور ...ارسال رسل هم همچنین ...
برادر عزیز همانطور که قبلا هم گفتم همه اینها سنت الهی است
امیر حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 23 December 2005   #18
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

سلام بر همه کسانی که اهل بیت نبوت را دوست دارند و از دشمنانشان بیزارند

قران:

و کذلک حقا علینا ننجی المومنین

و اینگونه است که نجات دادن مومنان ( از هلاکت دنیا و عذاب آخرت ) حقی است بر عهده ما ( خداوند )

اینهم کتب اربعه شیعه برای کسانی که خود را شیعه می دانند:

قبول شفاعت پیامبر حقی است بر عهده خداوند

اصول کافی
جلد 1 ص 210
امام باقر از پیامبر نقل می کند:

المحبه من الله عزوجل لمن تولی علیا و ائتم به و برء من عدوه و سلم لفضله و للاوصیاء من بعده. حقا علی ان ادخلهم فی شفاعتی و حق علی ربی تبارک و تعالی ان یستجیب لی فیهم فانهم اتباعی و من تبعنی فانه منی.

خداوند کسی را دوست دارد که ولایت علی را پذیرا شود و او را امام خود قرار دهد و از دشمنش بیزاری بجوید و فضیلتهای او را قبول کند و اوصیاء پیامبر بعد از او را نیز پذیرا باشد. شفاعت نمودن ایشان در درگاه خدا، حقی است بر عهده من و اجابت دعای من در باره آنان حقی است که من بر پرورگارم دارم چرا که ایشان پیروان منند و کسی که از من پیروی کند از من است ( اشاره به آیه قران )

می بینیم که در این آیه پیامبر گرامی اسلام به حق خودش بر خداوند ( اجابت شفاعت ) با صراحت اشاره می کند.

چگونه ممکن است کسی شفاعت را پذیرا شود اما حق پیامبر بر خدا را انکار کند!!!

اگر پیامبر بر خدا حقی ندارد به چه دلیل شفاعت او پذیرفته می شود؟؟!!
اگر دعای پیامبر در درگاه خداوند مثل دعای سایر انسانهاست شفاعت پیامبر از گناهکاران چه مفهومی دارد؟؟

سه گروه بر خدا حق دارند

وسائل الشیعه
ج4 ص 116 باب استحباب الجلوس فی المسجد روایت 4664

عن ابی عبد الله
قال ثلاثه نفر من خالصه الله عزوجل یوم القیامه رجل زار اخاه فی الله عزوجل فهو زوار الله و علی الله ان یکرم زوره و یعطیه ما سال و رجل دخل المسجد فصلی و عقب انتظارا للصلوه الاخری فهو ضیف الله و حق علی الله ان یکرم ضیفه و الحاج و المعتمر فهما وفد الله و حق علی الله ان یکرم وفده

امام صادق فرمود:
خداوند در قیامت سه دسته از افراد را خصوصا گرامی می دارد.
1- مردی که برادر مومنش را برای خدا ملاقات کند در حقیقت زائر خداست و بر عهده خداست که زائر خودش را گرامی بدارد.
2- مردی که به مسجد وارد شده و نماز می خواند و پس از نماز به تعقیبات نماز مشغول می شود تا موقع نماز بعدی فرا رسد.این شخص مهمان خداست و گرامی داشت مهمان خدا حقی است بر عهده او.
3- کسیکه حج یا عمره بجا می آورد همچون مسافری است که بر خدا وارد می شود و گرامی داشت مسافر خدا، حقی است بر عهده او.

بنده مومن به سبب عملی نه چندان مشکل بر خدا حقی خواهد داشت. خداوند ما را یاری کند تا با کوچک شمردن حقوق اهل بیت و گناه اعمال نیکمان را نسوزانیم

جعفر طیار بر خدا حق دارد

من لایحضره الفقیه
ج 4 ص 397

عن الباقر قال اوحی الله الی رسوله انی شکرت لجعفر بن ابی طالب اربع خصال..... و ما عبدت صنما قط لانی علمت انه لا یضر و لاینفع
فضرب النبی یده علی عاتقه و قال حق علی الله عزوجل ان یجعل لک جناحین تطیر بهما مع الملئکه فی الجنه

امام باقر فرمود : خدا به پیامبرش وحی کرد که از قدردانی من نسبت به چهار عمل جعفر بن بی طالب آگاه باش. پیامبر از جعفر بن ابی طالب سوال می کند که چهار عمل پسندیده تو چیست؟ اشان در پاسخ می گوید.... و هرگز بت نپرستیدم چرا که می دانم بتها نفع و ضرری نمی رسانند. در اینجا پیامبر دست بر شانه جعفر می زنند و می فرمایند: حقی است بر عهده خداوند که به تو در بهشت دو بال عطا کند تا همراه فرشتگان پرواز کنی
در سخن پیامبر اشاره ای غیبی به آینده دیده می شود.
جعفر ابن ابیطالب ( برادر علی )در جنگ موته ( که پیامبر و علی در آن حضور نداشتند ) به دستور پیامبر فرماندهی لشگر را بر عهده داشت و دو دستش قطع شد و به شهادت رسید. پس از این واقعه پیامبر مجددا فرمود که خداوند بجای دو دست به او دو بال در بهشت عطا می کند و جعفر بن ابی طالب از آن پس به نام جعفر طیار شناخته شد.

در این حدیث معتبر پیامبر به حق بنده مقرب خدا جعفر بن ابیطالب اشاره می کنند.

درخواست کننده از خدا در ماه رمضان بر خدا حق دارد

التهذیب
ج 3 ص 124 باب وداع شهر رمضان ر12

عن الصادق ....... و حق علیک ان لا تخیب سائلک
دعای وداع با ماه رمضان از امام صادق : خداوندا این حقی است بر تو که درخواست کننده از خودت را نا امید بر نگردانی.....

التهذیب ج5 ص 100 باب دخول مکه ر 12

دعایی که در محل درب مسجد الحرام خوانده می شود
از امام صادق
و علی کل ماتی حق لمن اتاه و زاره و انت خیر ماتی و اکرم مزور
و بر عهده هر کسی که بسویش روند و او را ملاقات کنند حقی است برای زیارت کننده و تو ای خدا بهترین زیارت شونده هستی...

التهذیب
ج 5 ص 188 باب نزول المزدلفه

... انا ربکم و انتم عبادی ادیتم حقی و حق علی ان استجیب لکم
من پروردگارم و شما بندگان من هستید و ( با انجام مناسک) حق مرا ادا کردید پس قبول دعای شما حقی است بر عهده من

کسی که در بیماری و درد برای خدا بردبار است بر خدا حق دارد چرا که درد از خداست و مومن بر آن صبر می کند.

الاستبصار
ج 2 ص 407 باب استحباب کتم المرض و ترک الشکوه ر2486

عن علی
من کتم وجعا اصابه ثلاثه ایام من الناس و شکا الی الله عزوجل کان حقا علی الله ان یعافیه فیه

هرکس دردی را که به او وارد شده است برای سه روز از مردم پنهان کند و تنها به خدا شکایت نماید شفا یافتنش حقی است بر عهده خدا
قديمي Friday 23 December 2005   #19
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

همه یکتا پرستان بر خدا حق دارند

امالی شیخ صدوق
مجلس 49 ص295

عن ابن عباس عن رسول الله
قال والذی بعثنی بالحق بشیرا و نذیرا لا یعذب الله ...... فیقول الله جل جلاله ملائکتی وعزتی و جلالی ما خلقت خلقا احب لی من المقرین بتوحیدی و ان لا اله غیری و حق علی ان لا اصلی بالنار اهل توحیدی ادخلوا عبادی الجنه

رسول خدا فرمود: قسم به کسی که مرا به بشارت دادن مبعوث کرد...... پس خداوند می گوید ای ملائکه قسم به عزت و جلالم که در بین مخلوقاتم اهل توحید را بیش از همه دوست دارم و عذاب نشدن اهل توحید حقی است بر عهده من. پس بندگانم ( اهل توحید ) را به بهشت وارد کنید.

اگر گرامی داشت همه مومنان وگرامی داشت هر حاجی و گرامی داشت هر کس اهل توحید باشد و گرامی داشت هر مومن بیمار و گرامی داشت هرکس برادر مومنش را زیارت کند و گرامی داشن جناب جعفر بن ابیطالب سنت خداست پس گرامی داشت امام حسین برترین سنت خداست.

آیا خداوند در قران ( نعوذ بالله) لکنت زبان داشته که بجای سنت- که خود کلمه ایست که بارها در قران آورده شده- از کلمه حق استفاده کرده است!!!

آیا جز این است که اگر فدا کاری امام حسین نبود امروز بر روی زمین یکتا پرستی وجود نداشت؟؟
دوستان عزیز به راستی چگونه است که وقتی سخن از حق امام حسین بر خدا می شود برخی افراد اینگونه برآشفته می شوند و حقوق همه بندگان خدا را زیر سوال می برند تا شاید حق اهل بیت هم پایمال شود؟؟

آخرين ويرايش -آزاد- ، Friday 23 December 2005 در 08:09PM.
قديمي Friday 23 December 2005   #20
دارا
عضو ثابت

نشان دارا

تاريخ ثبت نام: Aug 2002
مكان: Iran
پاسخ‌ها: 508

با سلام
جناب آزاد ،

از نقل احاديث بسيار متشكرم ...

خوب ، حالا با اين حساب ... ، آيا حضرتعالي از خدا ، طلبي داريد كه خداوند بايد به زور آن را انجام دهد ؟

يا هر آنچه كه خداوند موهبت نموده است ، از آن خداست و بنده خدا چيزي در مقابل آن ندارد ؟
قديمي Friday 23 December 2005   #21
دارا
عضو ثابت

نشان دارا

بسم الله الرحمن الرحيم

برادران محترم مين ، امير و آزاد

تصور نمي كنم درست باشد كه از اين امكانات سالم جهت جدلي بي انتها استفاده شود همه ما مسلمانيم و جهت رضاي خدا گام بر ميداريم و حركت مي كنيم و خوب بود كه هدفي براي بحث در نظر مي گرفتيم كه انتهاي بحث معلوم باشد ... اينطور كه پيش مي رويم وقت زيادي از نيروهاي مسلمان تلف خواهد و به كارهاي مهم تر نخواهيم رسيد .

عزت زياد
قديمي Friday 23 December 2005   #22
دارا
عضو ثابت

نشان دارا

جناب امير ،
با سلام مجدد

با اعتراف احترام بي نهايت نسبت به استاد شهيد مطهري ، تصور نمي شود كه پيروي و تقليدي اينچنين مطلق از عقايد در اسلام مجاز باشد و آوردن شهيد مطهري بعنوان يك شاهد عقيدتي شايد مناسب باشد اما نمي تواند مرجعي بلا منازع باشد .و از او به عنوان قرآن يا اهل بيت پيامبر تبعيت كرد . بهرحال با وجود احاديث امكان درصدي خطا وجود دارد .

موفق باشيد
قديمي Friday 23 December 2005   #23
امیر
عضو ثابت

نشان امیر

نقل قول:
دارا:
جناب آزاد ،

از نقل احاديث بسيار متشكرم ...

خوب ، حالا با اين حساب ... ، آيا حضرتعالي از خدا ، طلبي داريد كه خداوند بايد به زور آن را انجام دهد ؟

يا هر آنچه كه خداوند موهبت نموده است ، از آن خداست و بنده خدا چيزي در مقابل آن ندارد ؟
قديمي Friday 23 December 2005   #24
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

نقل قول:
در اصل توسط دارا نوشته شده است
جناب امير ،
با سلام مجدد

با اعتراف احترام بي نهايت نسبت به استاد شهيد مطهري ، تصور نمي شود كه پيروي و تقليدي اينچنين مطلق از عقايد در اسلام مجاز باشد و آوردن شهيد مطهري بعنوان يك شاهد عقيدتي شايد مناسب باشد اما نمي تواند مرجعي بلا منازع باشد .و از او به عنوان قرآن يا اهل بيت پيامبر تبعيت كرد . بهرحال با وجود احاديث امكان درصدي خطا وجود دارد .

موفق باشيد
جناب دارا

این حقوق به واسطه صداقت و عدالت و لطف و کرم خدا و به دلیل وعده های او بر او واجب میشود نه به زور.

همانگونه که قبلا عرض کردم به نقل قران حضرت نوح تحقق وعده را از خداوند می خواهد و خداوند این در خواست را رد نمی کند.

پس بنده می تواند با کمال ادب حقش را از خداوندی که صادق الوعد است بخواهد.
قديمي Friday 23 December 2005   #25
دارا
عضو ثابت

نشان دارا

نقل قول:
در اصل توسط -آزاد- نوشته شده است
جناب دارا

این حقوق به واسطه صداقت و عدالت و لطف و کرم خدا و به دلیل وعده های او بر او واجب میشود نه به زور.

همانگونه که قبلا عرض کردم به نقل قران حضرت نوح تحقق وعده را از خداوند می خواهد و خداوند این در خواست را رد نمی کند.

پس بنده می تواند با کمال ادب حقش را از خداوندی که صادق الوعد است بخواهد.
سلام عليكم

ممكن است خدا حقي را از بنده اي زايل كند و به او ندهد ... ؟ كه لازم شود بنده خدا از او (طلب) كند؟

آنچه كه از عنوان اين تاپيك بر مي آيد اين است :
نقل قول:
وعده خدا، حقی است که او ادای آنرا بر خودش لازم کرده است.
عامل و صاحب اين حق خود خداست ، نه بنده خدا ... ، آيا منكر اين هستيد ؟
قديمي Friday 23 December 2005   #26
دارا
عضو ثابت

نشان دارا

نقل قول:
در اصل توسط امیر نوشته شده است
سلام
خداوند ان شاالله به بنده وساير دوستان حاضر در بحث توفيق شيعه علي بودن را اعطا نمايد ودر زير سايه ولايت امير المومنين علي عليه السلام محفوظ بدارد .

مخلصيم / محتاج دعا

آخرين ويرايش دارا ، Friday 23 December 2005 در 09:04PM.
دارا حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 23 December 2005   #27
امیر
عضو ثابت

نشان امیر

وعلیکم السلام
(چون سلام کردید لازم دیدم جوابتان را بدهم )
جناب دارا امیدوارم که همه شیعیان واقعی به این حقیقت که استاد بزرگ و شما و حقیر رسیده ایم برسند
ان شاء الله
قديمي Friday 23 December 2005   #28
min
تا زنده ایم رزمنده ایم

نشان min

تاريخ ثبت نام: Jul 2002
مكان: ايران اسلامي
پاسخ‌ها: 4,827
ارسال پيام توسط Yahoo به min

نقل قول:
سلام عليكم

ممكن است خدا حقي را از بنده اي زايل كند و به او ندهد ... ؟ كه لازم شود بنده خدا از او (طلب) كند؟

سلام
عزیز
اصلا مسئله طلب کردن یا نکردن نیست
خدا وند حقوقی را برای بنده به رسمیت شناخته که برخی این حقوق را تکذیب می کنند .
این که این حقوق چگونه به دست می آید و خدا چگونه پرداخت می کند و ... بحثهای بعدی است
آقای امیر شهید مطهری را بالاتر از معصومین دانسته و حاضر نیست حتی یک حدیث از آنان بیاورد و شاید اصلا این سنگر گرفتن پیامد بدی داشته باشد .
ما باید بپذیریم با تمام احترامی که به علمای بزرگی چون علامه مرتضی مطهری می گذاریم آنان را به خاطر پیروی از ائمه و معصومین قبول داریم . پس سند اصلی مسلمانی ما معصومین هستند .
حال چرا ایشان حتی حاضر به آوردن یک حدیث برای اتمام بحث نیست نمی دانم .
باور کنید این نوع بحث کردن ایشان فقط تخریب استاد مطهری است نه دفاع .
چه بد دفاع می کنند از حق علما .
شما خطبه ای که ایشان به آن استناد می کنند را بخوانید و کلمه به کلمه معنی کنید - اصلا معنی ای که ایشان به آن استناد می کنند را نمی دهد .
بحث - بحث حق به نفع و ضرر افراد است در آن خطبه نه حق گردن کسی داشتن و نداشتن .
موفق باشید
یا علی

رهسپاریم با ولایت تا شهادت
min حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 24 December 2005   #29
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

جناب مین

پاسخ شما کافی است و همانگونه که گفتید ما در باره نحوه ادای حق سخن نمی گوییم.

اجرتان با کسی که برای احقاق حقش می نویسیم.

نقل قول:
سلام عليكم

جناب دارا

اگر چه خدا تضییع حق نمی کند و حق را بهتر از هر کسی به صاحبش بر می گرداند اما من با شهامت می گویم که مومن می تواند حق خود را از خداوند بخواهد ! می پرسید چرا؟

آیا بنده می تواند تحقق وعده را از خداوند بخواهد؟

بله
با نگاهی به آیات قران اینگونه می بینیم:

حضرت نوح پس از شروع عذاب خدا بر قومش پسرش را دید که در حال غرق شدن است. نوح در اینجا به یاد وعده خدا در باره نجات خانواده اش می افتد و انجام این وعده را از خداوند می خواهد. خداوند در اینجا به نوح نمی گوید که تو بنده ای و من خدا و تو بر من هیچ حقی نداری و هر گونه بخواهم با پسرت رفتار می کنم!! بلکه بجای چنین سخنانی حق نوح درباره درخواست تحقق وعده را به رسمیت می شناسد اما اشتباه نوح را به او متذکر می شود و پاسخ میدهد که:

قال یا نوح انه لیس من اهلک انه عمل غیر صالح
ای نوح این پسر از اهل تو نیست چرا که او صاحب کردار نا شایسته است

در دعای کمیل اینگونه می خوانیم:

اقسم صادقا لئن ترکتنی ناطقا لاضجن الیک بین اهلها ضجیج الالمین و لاصرخن صراخ المستصرخین و لابکین علیک بکاء الفاقدین و لانادینک این کنت یا ولی المومنین...

به راستی قسم یاد می کنم که اگر مرا به جهنم ببری و توان سخن گفتن داشته باشم، در بین اهل نار شیون خواهم کرد همچون شیون دردمندان و فریاد زنم به درگاهت همچون یاری جویان و بر تو بگریم گریه کسانی که عزیزی را از دست داده اند و تو را ندا دهم که کجایی ای یاور مومنان....

آیا نجات مومنان ستمدیده و بر قراری عدالت در زمین بوسیله مهدی موعود ، وعده خدا نیست و خداوند ادای آنرا بر عهده نگرفته است؟؟ با این وجود چرا همه شیعیان ظهور را از خداوند می خواهند؟؟
آیا خداوند خلف وعده می کند؟؟
هرگز ! بلکه خداوند پس از تحقق شرایط ظهور، این وعده بزرگ را عملی خواهد کرد
پس چرا دعا می کنیم؟؟
برای اینکه وعده خداوند و ادای این حق با دعا تسریع و تعجیل می شود؟ و دعا برای ادای وعده ظهور از بهترین عبادتهاست.
پس بنده می تواند و باید ادای وعده را از خدایش بخواهد.

خداوندا به حق امام حسین انتقام دشمنانش را به دست با کفایت امام زمان نزدیک بفرما
قديمي Tuesday 27 December 2005   #30
-آزاد-
عضو ثابت

نشان -آزاد-

قسمتی از مناجات منظومه امیر المومنین

الهی بحق الهاشمی محمد و حرمه اطهار هم لک خضع
خداوندا به حق محمد هاشمی و حرمت کسانی که تطهیر شده اند و برای تو خاضعند

الهی بحق المصطفی وابن عمه و حرمه ابرار هم لک خشع
خداوندا به حق مصطفی و پسر عمش علی و به حرمت نیکانی که در درگاهت بسیار خاشعند

الهی فانشرنی علی دین احمد منیبا تقیا قانتا لک اخضع
خداوندا مرا بر دین احمد محشور گردان در حالیکه به درگاهت با ناله و تقوی و تواضع بیایم

و لا تحرمنی یا الهی و سیدی شفاعته الکبری فذاک المشفع
ای خدا و ای آقای من مرا از شفاعت بزرگ او محروم نساز که شفاعت او پذیرفته است

و صل علیهم ما دعاک موحد و ناجاک اخیار ببابک رکع
و بر ایشان درود فرستد تا هنگامی که یکتا پرستان تو را می پرستند . خوبان به درگاهت مناجات و رکوع کنند.

حضرت در اینجا طریق صحیح مناجات و دعا را به همه ما آموخته است

...........................................................................................

در جایی که به نقل اهل سنت پیامبر در دعا خداوند را به حق علی و امیر المومنین، خدا را به حق پیامبر قسم می دهند و بعد از این همه آیه و بینه عقلی و نقلی، چگونه کسی که خود را شیعه می داند حق اهل بیت بر خدا را انکار می کند؟؟
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 11:15AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه