بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > اخبار و سياست

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 14 March 2020   #46
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,223
روزنوشته ها: 10
ج: کرونا را قدر بدانیم

Name:  abv.jpg
Views: 44
Size:  114.4 كيلوبايت
قديمي Saturday 14 March 2020   #47
hooshdaran3
عضو ثابت

نشان hooshdaran3

تاريخ ثبت نام: Jan 2009
مكان: شیراز-ایران
پاسخ‌ها: 4,354
روزنوشته ها: 1
ارسال پيام توسط Yahoo به hooshdaran3

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته
داروی ویژه این بیماری ساخته نشده اما داروهای ضد ویروس که در موارد دیگه به کار میرفته تا حدودی کمک میکنه، یه سری داروهای حمایتی هم هست بالاخره کسی که بهش لوله تنفسی وصل میشه به سرم نیاز پیدا می‌کنه. (حتی دوز بالای ویتامین سی تزریقی هم تا حدودی موثر بوده.)
جلوگیری از ویروس جواب داده مثلا تاجیکستان الان دارن خودشون رو برای نوروز آماده میکنن و مشکلی هم ندارن چون از اول جلوی ورود رو گرفتن. قرنطینه هم در چین جواب داده و ایتالیا هم انجامش داده فعلا.
پنهان کاری برای مدت کوتاهی ممکنه، چون مرگ و میر رو نمیشه پنهان کرد و هجوم بیماران به بیمارستانها چیزی نیست که بشه مخفی کرد و مخفی کردنش باعث گسترش ویروس میشه، در هر کشوری گسترش پیدا کنه ناچار میشن علنی کنن.
خب همه بیماران نمی‌میرند.....
بله عجیبه که قفقاز نرفته ولی مثلا امریکا و کانادا اومده.
وضع ایتالیا که از ایران و کره فعلا خراب‌تره. تمام اروپا رو هم مستفیض کرده.
البته خوبی قرنطینه اینه که جلوی بیماری رو تا کدتی می‌گیره و بیماری شناخته‌شده تر میشه.
به رغم ادعای مخالفان، این جنبش حق طلبانه و معنوی کوچکترین ارتباطی با خارج ندارد و کاملا داخلی است و ملت ما به خوبی نسبت به اهمیت این فاصله گذاری با بیگانگان آگاه است و بر اساس تجربیات دویست ساله خود نسبت به نیات اجانب با سوءظن برخورد میکند.»
  • میر حسین موسوی در گفتگو با قلم، ۱۰ مرداد ۱۳۸۸

«...أيها الناس إن دماءكم وأعراضكم حرام عليكم إلى أن تلقوا ربكم كحرمة يومكم هذا في شهركم هذا في بلدكم هذا – ألا هل بلغت اللهم فاشهد...»
hooshdaran3 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 15 March 2020   #48
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,223
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
هنوز ۷۰ سال از شناسایی اولیه دی ان ای نگذشته و تازه در دهه های اخیر موفقیت های دانشمندان در زمینه ژنتیک شروع شده و حتما در آینده با پیشرفت این دانش بسیاری از مشکلات باقیمانده هم حل میشن، علم نوین تونست وبا و طاعون و فلج اطفال و آبله و صدها بیماری دیگه رو مهار کنه کاری که هرگز پیش از اون انجام نشده بود و همچنین تونست جراحی های پیشرفته ای انجام بده که پیشتر حتی تصوری از اون وجود نداشت، اما درباره ایدز هم باید صبر کرد و فرصت داد تا به نتیجه برسه:

https://farsi.euronews.com/2020/03/1...london-patient

این بیماری کرونا هم بلای آخرالزمانی نیست و در قدیم بدتر از این میومده و گاهی دو سوم مردم رو می‌کشته و از دست کسی هم کاری بر نمیومده، سند:
http://www.sobhezagros.ir/News/154570.html

وضعیت ایران از کشورهای دیگه وخیم تر شده و میشه، به نسبت جمعیت ما بیشترین تلفات رو می‌دیم و این علاوه بر مشکلاتی که گفته شد، تقصیر ترامپ هم هست، چون برای مقابله شدید با این ویروس باید وضعیت مالی کشور مناسب باشه و بتونه خسارات قرنطینه و تعطیلی و افرادی که ضرر میکنن رو جبران کنه و برای بخش بهداشت هزینه کنه و تجهیزات و مواد لازم رو وارد یا تولید کنه، با این فشار تحریم و خالی بودن دست دولت، منطقا چنین امکانی هم وجود نداره.

نسیه ندید... بله، من هم می‌تونم از آینده‌ای صحبت کنم که علم بشر اونقدر پیشرفت می‌کنه که به گزاره‌های دین می‌رسه. اما خوب نسیه‌ست و نقدی وجود نداره. هر چند الآن فلان دانشمند ملحد از حیرت دستآوردهای خودش به خدا ایمان میاره یا نشانه‌هائی هست. اما وسط آب گل آلود ماهی ایدئولوژیک گرفتن و نادیده گرفتن حقایق "علمی" در خصوص شفابخش بودن بسیاری از رفتارها در مورد ضریح و دعا و غیره، صرفا نوعی خباثت سیاسی هست و نه دغدغۀ علمی! موضوع هم فقط دین اسلام نیست، رفتارهای مرتاض‌های هندی هم فرسنگها با علم بشر امروز فاصله داره و غیر قابل شرح هست در واقع دانش بشر در مورد خودش و پیرامونش تقریبا هیچ هست.

مساله این نیست که "علم" قابلیت درمان ایدز و غیره رو داره یا نه!

مسأله این هست که سواد بشر امروزی بسیار ناچیز و اونقدر ناقص هست که بشه به اون غیرعلمی گفت. و این بشر لیبرال، با تکیه با این علم و سواد ناچیز و ناقص نمی‌تونه تعیین کنندۀ هیچ ایدئولوژی تکاملی باشه.

اگر با این "تازه به دوران رسیدگی" بشر لیبرال کار رو خراب‌تر نکنه، دستش هم درد نکنه ... با این رفتارها، ایدز در سال 1981، و بر اثر ایدئولوژی الحادی و ول‌انگار بشر لیبرال و در کلاب‌های همجنس‌گرائی ظهور کرد و گندی بود که تفکر الحادی باصطلاح آزادی‌خواهانه به بشریت زد. و الآن نزدیک به 40 ساله که علم بشر لیبرال، بشریت رو از این بیماری نجات نداده! از سال 2004 تا 2018 نزدیک به 800 هزار نفر بر اثر ایدز فوت شدن.

درست موقعی که ادعاهای تکامل علمی و پشرفت بشر لیبرال باید پاسخگوی وضعیت باشه، مثل جاهل‌ترین و بی‌سوادترین متدینین از ضریح تقاضای شفا می‌کنه! و به ضریح اشاره می‌کنه که اون باید شفا بده نه من! و اینطور جایگاه ضعیف و ناچیز خودش رو فرافکنی می‌کنه. در حالی که درس‌خواندۀ دین به خوبی می‌دونه که قرار نیست خدا هر دعائی رو مستجاب کنه و ضریح در حکم بیمارستان شفابخش باشه و این خلاف بدیهی‌ترین اصول ایدئولوژی دینی در مورد حیات بشر روی زمین بوده و هست.

آخرين ويرايش صبح ، Sunday 15 March 2020 در 12:48PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 15 March 2020   #49
صادقيان
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Apr 2016
پاسخ‌ها: 56

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
ایدز در سال 1981، و بر اثر ایدئولوژی الحادی و ول‌انگار بشر لیبرال و در کلاب‌های همجنس‌گرائی ظهور کرد و گندی بود که تفکر الحادی باصطلاح آزادی‌خواهانه به بشریت زد. و الآن نزدیک به 40 ساله که علم بشر لیبرال، بشریت رو از این بیماری نجات نداده! از سال 2004 تا 2018 نزدیک به 800 هزار نفر بر اثر ایدز فوت شدن.
دقیقا همین طور است . ما در مورد قوم لوط هم در قرآن کریم خوانده ایم که چگونه این قوم نابود شدند : به واسطه ارتباط بین دو هم جنس ژن و سلول افراد فاسق لواط کار دچار ترس از آتش جهنم شده و جهش یافته و تبدیل به ویروس اچ آی وی میشود تا به این صورت بتواند جلوی گناه بیشتر هم جنس باز را بگیرد . الله اکبر .
صادقيان حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 15 March 2020   #51
ناقد
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2013
پاسخ‌ها: 3,502

نقل قول:
در اصل توسط ناقد نوشته شده است نمايش نوشته
سرلشکر باقری رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح:
* ظرف۱۰ روز آینده مردم ایران یک بار از طریق فضای مجازی یا تلفنی یا در صورت لزوم حضوری مورد رصد قرار می گیرند و افراد مشکوک شناسایی می‌شوند.
* افرادی که مشکوک نیستند با رعایت بهداشت و پروتکل ها در منزل می ‌مانند و موارد مشکوک در برخی مراکز مورد معاینه قرار می‌گیرند و تا ۱۰۰۰ مورد درمانگاه ثابت یا سیار به بخش کشوری کمک می‌کنیم.
* کمیته انتظامی امنیتی به‌همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن جاده‌ها و فروشگاه‌ها را با تصمیم ملی انجام می‌دهند و ۲۴ ساعت آینده سازماندهی می‌شود.

ملاحظه: ورود ستاد كل نيروهاي مسلح به ماجرای کرونا به دنیال ابلاغ رهبرانقلاب نشان می دهد با یک بحران در سطح ملی و امنیتی مواجه هستیم. امیدواریم با این تصمیم راهبردی و اقدامات اعلام شده هر چه زودتر ویروس کنترل شود.
روحانی رئیس جمهور امروز طی سخنانی که ظاهرا در پاسخ به اظهارات سردار باقری بود، گفت: چیزی به نام قرنطینه که شایع شده اصلاً وجود ندارد؛ نه امروز، نه در ایام نوروز، نه قبل و نه بعدش وجود ندارد.
این یعنی اوج تدبیر و هماهنگی میان مسئولان عالی آن هم در شرایط بحران!
ناقد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 15 March 2020   #52
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
حالا خوبه بین مراجع که بالاترین تراز دینی رو دارن، طب اسلامی رو قبول ندارن و با این وجود شما خودتون رو بالاتر می دونین.
من نیازی نمی بینم اینطور مثل شما جلزولز کنم و دست به هر حشیشی بزنم بلکه غرق نشم! هر کس فکر می‌کنه که علم و دستاوردهای بشری ( که بعضاً در تناقض کامل با باورهای مذهبی هستن ) حاصل لیبرالیسم و اشتباه هستن و باورهای مذهبی باید جایگزین اونها بشن (داعش/طالبان و ..) میتونه به این باور خودش عمل کنه و همین مسیر رو دنبال کنه. مثلا طب اسلامی رو در پیش بگیره و الان هم به توصیه برخی آقایان مشغول صله رحم و زیارت باشه و دعا و شفا گرفتن از حرم و اینها‌. منتها چنین فردی اگر دنبال دستاوردهای علم نوین هم باشه دچار نوعی دوگانگی و شیادی میشه، این کار مثل اینه که من بگم باورهای مذهبی کلا اشتباه هستن و بعد بلند شم برم دخیل ببندم و شفا بخوام یا خمس جمع کنم!
من اطمینان دارم که به مرور زمان بی فایده بودن و مضر بودن باورهای شما برای همه بشریت مشخص میشه و در آینده ای که دور هم نیست اثری از این باورها باقی نمی مونه؛ به همین سادگی.
درباره ایدز:
http://jamejamonline.ir/sara/3988439232086451434/
همین ایدز هم اگر دانش نوین نبود هرگز شناسایی نمیشد و به مرور تمام دنیا رو میگرفت، ایدز اولین بار نه از همجنس گرایی پدید اومده و نه به همجنسگرایان محدود میشه.
به نظرم مساله روشنتر از این حرف هاست.
یافته های علمی و تجربی بشر برای تدبیر امور دنیوی است و داده های دینی و آسمانی برای هدایت و سعادت اخروی انسان.
ماهیتا تعارضی میان این دو نیست، البته به شرطی که هر یک در حیطه خود باقی بماند و اصطلاحا پا تو کفش دیگری نکند.
یعنی اگر قرار باشد مثلا دین جای صنعت و طبابت و... را بگیرد، اوضاع به هم می ریزد، چون اساسا دین برای این امور نیامده و لذا نسخه و برنامه ای هم ندارد. وگرنه دلیل نداشت وقتی حضرت موسی بیمار شد و به خدا گفت خدایا شفایم بده، خداوند خیلی راحت به او گفت به طبیب مراجعه کن!
نیز اگر علوم تجربی بخواهد برای هدایت و سعادت معنوی انسان ایده ای بدهد، دستش خالی است، زیرا قلمروی این علوم ماده و فیزیک است نه متافیزیک.
در مجموع آن چه موجب بسیاری از مشکلات بشر می شود افراط و تفریط و عدم تشخیص حد و مرزهاست.
قديمي Sunday 15 March 2020   #53
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 7,001
روزنوشته ها: 6
نقل قول:
به نظرم مساله روشنتر از این حرف هاست.
یافته های علمی و تجربی بشر برای تدبیر امور دنیوی است و داده های دینی و آسمانی برای هدایت و سعادت اخروی انسان.
ماهیتا تعارضی میان این دو نیست، البته به شرطی که هر یک در حیطه خود باقی بماند و اصطلاحا پا تو کفش دیگری نکند.
یعنی اگر قرار باشد مثلا دین جای صنعت و طبابت و... را بگیرد، اوضاع به هم می ریزد، چون اساسا دین برای این امور نیامده و لذا نسخه و برنامه ای هم ندارد. وگرنه دلیل نداشت وقتی حضرت موسی بیمار شد و به خدا گفت خدایا شفایم بده، خداوند خیلی راحت به او گفت به طبیب مراجعه کن!
نیز اگر علوم تجربی بخواهد برای هدایت و سعادت معنوی انسان ایده ای بدهد، دستش خالی است، زیرا قلمروی این علوم ماده و فیزیک است نه متافیزیک.
در مجموع آن چه موجب بسیاری از مشکلات بشر می شود افراط و تفریط و عدم تشخیص حد و مرزهاست.
این ایده شما رو هیچکدوم از طرفین نمی پذیرن. مذهبیون که می بینید مدعی هستن حتی طب دارن و دارو دارن و سیاست و اقتصاد و روانشناسی و همه چیز دارن و علاوه بر اینها بر شفا و پشتیبانی آسمانی هم تاکید دارن که دیگه چیزی بلاتکلیف نمونه.

و اما درباره دانش بشری، بله این درسته که فیزیک و زیست شناسی و احیانا حتی علوم اجتماعی و روانشناسی چیزی درباره جهان پس از مرگ نمیگن، اما همه اینها به نوعی جهان بینی ختم میشن که کم و بیش و گاه و بیگاه با جهان بینی مذهبی در تعارض قرار میگیره. من یک مثال میزنم ببینم شما با این ایده چطور این رو حل می کنین. دی ان ای شامپانزه شباهت بسیاری به دی ان ای انسان داره و برای دانشمندان این حیطه جای شکی نیست که انسان و شامپانزه جد مشترکی دارن و از اون هم بالاتر، با بقیه نخستی ها در گذشته دورتر و با بقیه پستانداران در گذشته بسیار دورتر. این دریافت علمی چطور با خلقت آدم و حوا و داستان بهشت جمع میشه؟
Freedom1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 15 March 2020   #54
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

مطلب من اشتباها موقع ویرایش پاک شد چون دکمه حذف و دکمه ثبت در نسخه موبایل خیلی به هم نزدیکن. به هرحال یک پاراگراف رو داشتم اصلاح میکردم

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
نسیه ندید... بله، من هم می‌تونم از آینده‌ای صحبت کنم که علم بشر اونقدر پیشرفت می‌کنه که به گزاره‌های دین می‌رسه. اما خوب نسیه‌ست و نقدی وجود نداره. هر چند الآن فلان دانشمند ملحد از حیرت دستآوردهای خودش به خدا ایمان میاره یا نشانه‌هائی هست. اما وسط آب گل آلود ماهی ایدئولوژیک گرفتن و نادیده گرفتن حقایق "علمی" در خصوص شفابخش بودن بسیاری از رفتارها در مورد ضریح و دعا و غیره، صرفا نوعی خباثت سیاسی هست و نه دغدغۀ علمی! موضوع هم فقط دین اسلام نیست، رفتارهای مرتاض‌های هندی هم فرسنگها با علم بشر امروز فاصله داره و غیر قابل شرح هست در واقع دانش بشر در مورد خودش و پیرامونش تقریبا هیچ هست.

مساله این نیست که "علم" قابلیت درمان ایدز و غیره رو داره یا نه!

مسأله این هست که سواد بشر امروزی بسیار ناچیز و اونقدر ناقص هست که بشه به اون غیرعلمی گفت. و این بشر لیبرال، با تکیه با این علم و سواد ناچیز و ناقص نمی‌تونه تعیین کنندۀ هیچ ایدئولوژی تکاملی باشه.

اگر با این "تازه به دوران رسیدگی" بشر لیبرال کار رو خراب‌تر نکنه، دستش هم درد نکنه ... با این رفتارها، ایدز در سال 1981، و بر اثر ایدئولوژی الحادی و ول‌انگار بشر لیبرال و در کلاب‌های همجنس‌گرائی ظهور کرد و گندی بود که تفکر الحادی باصطلاح آزادی‌خواهانه به بشریت زد. و الآن نزدیک به 40 ساله که علم بشر لیبرال، بشریت رو از این بیماری نجات نداده! از سال 2004 تا 2018 نزدیک به 800 هزار نفر بر اثر ایدز فوت شدن.

درست موقعی که ادعاهای تکامل علمی و پشرفت بشر لیبرال باید پاسخگوی وضعیت باشه، مثل جاهل‌ترین و بی‌سوادترین متدینین از ضریح تقاضای شفا می‌کنه! و به ضریح اشاره می‌کنه که اون باید شفا بده نه من! و اینطور جایگاه ضعیف و ناچیز خودش رو فرافکنی می‌کنه. در حالی که درس‌خواندۀ دین به خوبی می‌دونه که قرار نیست خدا هر دعائی رو مستجاب کنه و ضریح در حکم بیمارستان شفابخش باشه و این خلاف بدیهی‌ترین اصول ایدئولوژی دینی در مورد حیات بشر روی زمین بوده و هست.
حالا خوبه بین مراجع که بالاترین تراز دینی رو دارن، طب اسلامی رو قبول ندارن و با این وجود شما خودتون رو بالاتر می دونین.
حتی اگر علم نوین از درمان این ویروس کاملا عاجز باشه و این ویروس دهها میلیون نفر رو بکشه، باعث ابطال علم نوین نیست چون علم نوین تونسته بسیاری از بیماری ها رو درمان و پیشگیری کنه و شما نتونستین، و هرگز نگفته من برای هر بحران و بیماری راه حل پیدا میکنم اما شما گفتین!
علم نوین اتفاقا دچار این ادعا و غروری که شما فکر می کنین و خودتون دچارش هستین نبوده و نیست بلکه بر شواهد و تجربه تکیه داره که همیشه آماده اصلاح و بازبینی هستن.
من نیازی نمی بینم اینطور مثل شما جلزولز کنم و دست به هر حشیشی بزنم بلکه غرق نشم! هر کس فکر می‌کنه که علم و دستاوردهای بشری ( که بعضاً در تناقض کامل با باورهای مذهبی هستن ) حاصل لیبرالیسم و اشتباه هستن و باورهای مذهبی باید جایگزین اونها بشن (داعش/طالبان و ..) میتونه به این باور خودش عمل کنه و همین مسیر رو دنبال کنه. مثلا طب اسلامی رو در پیش بگیره و الان هم به توصیه برخی آقایان مشغول صله رحم و زیارت باشه و دعا و شفا گرفتن از حرم و اینها‌. منتها چنین فردی اگر دنبال دستاوردهای علم نوین هم باشه دچار نوعی دوگانگی و شیادی میشه، این کار مثل اینه که من بگم باورهای مذهبی کلا اشتباه هستن و بعد بلند شم برم دخیل ببندم و شفا بخوام یا خمس جمع کنم!
من اطمینان دارم که به مرور زمان بی فایده بودن و مضر بودن باورهای شما در این سطحی که مدعی هستین برای همه بشریت مشخص میشه و در آینده ای که دور هم نیست اثری از این باورها باقی نمی مونه؛ به همین سادگی.

درباره ایدز:

http://jamejamonline.ir/sara/3988439232086451434/

همین ایدز هم اگر دانش نوین نبود هرگز شناسایی نمیشد و به مرور تمام دنیا رو میگرفت، ایدز نه اولین بار از همجنس گرایی پدید اومده و نه به همجنسگرایان محدود میشه.

این آزاداندیشی چیزی نیست که با برچسب لیبرالیسم سرکوبش کنین، در دل تاریخ حتی شرقی و خاورمیانه ای خودمون هم زکریای رازی و خیام زیاد داشتیم. از فیلسوفی اهل حلب که هزار سال پیش زندگی میکرد -ابوالعلا معری- این شعر نقل شده:
هفت الحنیفه و النصاری ما اهتدوا ... و یهود حارت و المجوس مضلله
اثنان اهل الارض، ذوعقل بلا دین ... و آخر دیّنُ لا عقل له

آخرين ويرايش Freedom1 ، Sunday 15 March 2020 در 10:35PM.
قديمي Sunday 15 March 2020   #55
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

نقل قول:
روحانی رئیس جمهور امروز طی سخنانی که ظاهرا در پاسخ به اظهارات سردار باقری بود، گفت: چیزی به نام قرنطینه که شایع شده اصلاً وجود ندارد؛ نه امروز، نه در ایام نوروز، نه قبل و نه بعدش وجود ندارد.
این یعنی اوج تدبیر و هماهنگی میان مسئولان عالی آن هم در شرایط بحران!
اختلاف بین مقامات در این وضعیت طبیعیه و در کشورهای مختلف ممکنه پیش بیاد. دیروز شایعه قرنطینه باعث شلوغی غیر عادی تهران و صف کشیدن مردم در بعضی نقاط شد که کاملا اشتباه بود چون باعث انتقال بیشتر ویروس میشه.
مردم میترسن اما واقعیت اینه که اگر این ویروس مثلا ۳۰ سال پیش که شبکه های جهانی امروزی وجود نداشت اپیدمی میشد تقریبا کسی (جز شاید مقامات وزارت بهداشت اونهم با کلی تاخیر) متوجه اون نمیشدن، نمونه ش رو گذاشتم که ۱۰۴ سال پیش ویروس بسیار بدتری (احتمالا آنفلوآنزای اسپانیایی) باعث مرگ بسیاری از افراد شده. این دوره خبرها و شایعات سریع پخش میشن وگرنه اپیدمی هایی که چند درصد از مردم رو میکشته همیشه بوده.
قديمي Sunday 15 March 2020   #56
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
این ایده شما رو هیچکدوم از طرفین نمی پذیرن. مذهبیون که می بینید مدعی هستن حتی طب دارن و دارو دارن و سیاست و اقتصاد و روانشناسی و همه چیز دارن و علاوه بر اینها بر شفا و پشتیبانی آسمانی هم تاکید دارن که دیگه چیزی بلاتکلیف نمونه.
و اما درباره دانش بشری، بله این درسته که فیزیک و زیست شناسی و احیانا حتی علوم اجتماعی و روانشناسی چیزی درباره جهان پس از مرگ نمیگن، اما همه اینها به نوعی جهان بینی ختم میشن که کم و بیش و گاه و بیگاه با جهان بینی مذهبی در تعارض قرار میگیره. من یک مثال میزنم ببینم شما با این ایده چطور این رو حل می کنین. دی ان ای شامپانزه شباهت بسیاری به دی ان ای انسان داره و برای دانشمندان این حیطه جای شکی نیست که انسان و شامپانزه جد مشترکی دارن و از اون هم بالاتر، با بقیه نخستی ها در گذشته دورتر و با بقیه پستانداران در گذشته بسیار دورتر. این دریافت علمی چطور با خلقت آدم و حوا و داستان بهشت جمع میشه؟
قضیه علوم انسانی فرق می کند.
علوم انسانی هم مثل علوم تجربی و علوم پایه، جزء دستاوردهای بشری است، اما چون در مواردی با موضوعات دینی تداخل دارد، تبدیل به رقیب یکدیگر شده‌اند.
مثلا علم حقوق به عنوان شاخه‌ای مهم از علوم انسانی، رقیب فقه است و یا علوم سیاسی رقیب تئوری‌های حکومت دینی (خلافت، ولایت و...) است.
فلسفه هم در برابر اصول اعتقادات و علم کلام قد علم کرده و خلاصه معرکه‌ای که از قرن ها پیش شروع شده کماکان ادامه دارد.
در این جا دو نگاه وجود دارد:
1/ باید میان علوم انسانی و دین آشتی ایجاد شود، چون علوم انسانی به عنوان فرآورده علم و عقل بشر می‌تواند مکمل و یا حداقل کمک کننده به فهم دین باشد.
2/ آشتی بین دو طرف بی‌معناست، چون منشا اصلی علوم انسانی غیر دینی (مادی و سکولار) است. از طرفی بر خلاف دین که منشا الهی و آسمانی دارد، منشا علوم انسانی، انسان است و انسان هم دچار اشتباه می‌شود. در نتیجه اگر این علوم وارد حوزه دین شود موجب گمراهی و انحراف می‌شود.
به نظرم این جا هم افراط و تفریط صورت گرفته، یعنی نه باید علوم انسانی را دربست پذیرفت و نه باید مطلقا رد کرد.
قديمي Sunday 15 March 2020   #57
ناقد
عضو ثابت

اما در باره اختلاف آموزه های دینی در باره خلقت انسان با تئوری های علمی (مثل نظریه داروین)، خودم مدت ها ذهنم درگیر این مساله بود و مطالعات زیادی کردم (مثل کتاب خلقت انسان دکتر سحابی) اما به جواب محکمی نرسیدم.
شاید این مساله و امثال آن فقط از طریق اصل هرمنوتیک قابل حل باشد، یعنی تفسیر متن در شرایط خاص تاریخی و فرهنگی.
از این نگاه آیاتی مثل "الرحمن استوی علی العرش" (خدای رحمان بر عرش نشسته) هم قابل تفسیر علمی نیست، بلکه تمثیلی است برای فهم مخاطب شبه جزیره در 1400 سال پیش.
با نگاه هرمنوتیک شاید بتوان از تعارضات بین دین و علوم تجربی (و همچنین علوم انسانی) کاسته و از افراط و تفریط پرهیز کنیم.
یعنی نه جزم اندیش باشیم و با علوم بشری ستیز کنیم و نه با اتکا به علوم بشر فاتحه دین را بخوانیم!
قديمي Sunday 15 March 2020   #58
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

جریان روشنفکری دینی سعی می‌کنه همین کار رو بکنه و منهم چند سالی همچین مسیری رو دنبال میکردم (یک ضربه بسیار محکم لازمه تا آدم از تابوهاش کنده بشه) قصد ندارم جدل کنم چون این جدل با شما از طرف من نیست بلکه از سوی مذهبیون بوده و هست. از دید من همین که کسی به این درجه از روشنفکری رسیده باشه دیگه دنبال استخراج طب از حدیث و استخراج روان شناسی از دل دین و ... نمیره و می‌تونه نوعی دیندار مدرن باشه. منتها این فقط نظر من بود!

اضافه کنم جهت اطلاع جناب صبح: چین به عدد صفر در کرونا رسید. البته که ممکنه دوباره خرابکاری کنن ولی همین هم دستاورد بشری بود و نه داروی امام کاظم!

آخرين ويرايش Freedom1 ، Sunday 15 March 2020 در 04:56PM.
قديمي Sunday 15 March 2020   #59
ناقد
عضو ثابت

نقل قول:
جریان روشنفکری دینی سعی می‌کنه همین کار رو بکنه و منهم چند سالی همچین مسیری رو دنبال میکردم (یک ضربه بسیار محکم لازمه تا آدم از تابوهاش کنده بشه) قصد ندارم جدل کنم چون این جدل با شما از طرف من نیست بلکه از سوی مذهبیون بوده و هست. از دید من همین که کسی به این درجه از روشنفکری رسیده باشه دیگه دنبال استخراج طب از حدیث و استخراج روان شناسی از دل دین و ... نمیره و می‌تونه نوعی دیندار مدرن باشه. منتها این فقط نظر من بود!
اضافه کنم جهت اطلاع جناب صبح: چین به عدد صفر در کرونا رسید. البته که ممکنه دوباره خرابکاری کنن ولی همین هم دستاورد بشری بود و نه داروی امام کاظم!
بعضیها معتقدند کرونا ضربه محکم را به تابوها زده یا خواهد زد!
یک فایل صوتی هم دکتر رنانی داره که نمی دونم گوش کردید یا نه که البته مربوط به قبل از کرونا(آذر ماه) است.
ایشون می گه ج اا و به ویژه روحانیون مسیر گذر از سنت به مدرنیته را هموارتر کرده اند.
در مجموع دکتر خیلی نسبت به آینده ایران خوش بین است

آخرين ويرايش ناقد ، Sunday 15 March 2020 در 09:52PM.
قديمي Sunday 15 March 2020   #60
hooshdaran3
عضو ثابت

نشان hooshdaran3

تاريخ ثبت نام: Jan 2009
مكان: شیراز-ایران
پاسخ‌ها: 4,354
روزنوشته ها: 1
ارسال پيام توسط Yahoo به hooshdaran3

نقل قول:
اختلاف بین مقامات در این وضعیت طبیعیه و در کشورهای مختلف ممکنه پیش بیاد. دیروز شایعه قرنطینه باعث شلوغی غیر عادی تهران و صف کشیدن مردم در بعضی نقاط شد که کاملا اشتباه بود چون باعث انتقال بیشتر ویروس میشه.
مردم میترسن اما واقعیت اینه که اگر این ویروس مثلا ۳۰ سال پیش که شبکه های جهانی امروزی وجود نداشت اپیدمی میشد تقریبا کسی (جز شاید مقامات وزارت بهداشت اونهم با کلی تاخیر) متوجه اون نمیشدن، نمونه ش رو گذاشتم که ۱۰۴ سال پیش ویروس بسیار بدتری (احتمالا آنفلوآنزای اسپانیایی) باعث مرگ بسیاری از افراد شده. این دوره خبرها و شایعات سریع پخش میشن وگرنه اپیدمی هایی که چند درصد از مردم رو میکشته همیشه بوده.
تو شیراز تقریبا کنترلش کردیم.
مسآله اینه که موارد جدید از کجا اومده؟
به رغم ادعای مخالفان، این جنبش حق طلبانه و معنوی کوچکترین ارتباطی با خارج ندارد و کاملا داخلی است و ملت ما به خوبی نسبت به اهمیت این فاصله گذاری با بیگانگان آگاه است و بر اساس تجربیات دویست ساله خود نسبت به نیات اجانب با سوءظن برخورد میکند.»
  • میر حسین موسوی در گفتگو با قلم، ۱۰ مرداد ۱۳۸۸

«...أيها الناس إن دماءكم وأعراضكم حرام عليكم إلى أن تلقوا ربكم كحرمة يومكم هذا في شهركم هذا في بلدكم هذا – ألا هل بلغت اللهم فاشهد...»
hooshdaran3 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:47PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه