بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > جامعه و خانواده > روابط اجتماعی

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 22 February 2014   #16
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857
ج: هجمه های فرهنگی برخی سریال ها و فیلمهای به ظاهر فقط طنز

نقل قول:
در اصل توسط مقداد نوشته شده است نمايش نوشته
این برای وقتایی که سیر داستانی فیلم، معلوم الحال نباشه و این موردی هم که می فرمایید «گاهی» باشه نه همیشه. در حالی که توی بعضی فیلمها، همیشه شخصیت های مذهبی، شخصیت های دزد و حیله گر یا سطح پایین هستند. موردی هم که مثال زدم از نظر بنده معلوم الحاله.
اما شما می تونید کلی نگاه کنید نه موردی. چه اصراری هست که در یک فیلم، شخصیت بده تیپ یا منش مذهبی داشته باشه و شخصیت خوبه برعکس و مخالف این جریان اصلا در سیر یک فیلم اتّفاق نیفته و اشاره ای هم بهش نشه؟ گاهی وقتها هست نمیشه اتهام دقیق زد، ولی حداقل کارشون مشکوکه.
مثل همین فیلم شب بیست و نهم که اسم شخصیت بد زهرا هست در حالی که خیلی راحت می توانست نامهای «زهرا» را با شخصیت اول«محترم» عوض کنند. اما چرا این کار رو نکردند؟ اینجاست که حداقل آدم به جریان فیلم مشکوک میشه.
یعنی میگین توی فیلم تیپ و منش طرف هم مذهبی بوده و آدم بده ی فیلم بوده؟ کدوم فیلم؟
راجع به قسمت آخر هم لزوما نباید، اسم آدم خوبه زهرا باشه. چون توی واقعیت همیشه اینطوری نیست.
قديمي Sunday 23 February 2014   #17
مقداد
همسایه حضرت معصومه سلام الله علیها و علی اخیها

نشان مقداد

تاريخ ثبت نام: May 2012
مكان: قم، قطعه ای از بهشت
پاسخ‌ها: 5,432
روزنوشته ها: 2

نقل قول:
در اصل توسط khalerize نوشته شده است نمايش نوشته
یعنی میگین توی فیلم تیپ و منش طرف هم مذهبی بوده و آدم بده ی فیلم بوده؟ کدوم فیلم؟
راجع به قسمت آخر هم لزوما نباید، اسم آدم خوبه زهرا باشه. چون توی واقعیت همیشه اینطوری نیست.
من این مورد پنجم که گفتم، همونطور که در پستهای پیشین هم گفتم، منظورم سریالهای معلوم الحال حداقل برای من هست یعنی وقتی قرار به حمله باشه، از همه جهت حمله میشه تا جایی که امکانش باشه. فیلم «شب بیست و نهم» هم شخصیت بد داستان، یک زن چادری به نام زهرا بود در مقابل شخصیت خوب داستان که یک زن نسبتا بدحجاب به نام محترم. البته خدمتتون عرض کردم اینجور موارد تنها مشکوک می شوند نه لزوما مفسد. یعنی ممکن هست بشود، این اتهام رو ازشون برطرف کرد.

آخه یه نگرانی هم که همیشه برای من ایجاد میشه، اینه که گاهی تو یک فیلم، شخصیت های بد با تیپ های معمولی هستند که هجو می شن اما در مقابل از همین تیپ شخصیتهای خوبی هم هستند. از طرف دیگه شخصیتهایی با تیپ ها یا اسامی مذهبی وجود دار که انسان با دیدنشون یاد افراد مذهبی میفته. نویسنده همینا رو هجو می کنه و هیچ فرد مذهبی نمای «خوب» هم تو فیلم نامه باقی نمی ذاره. یعنی بعضی افراد معمولی خوبن و هیچ کدوم از افراد مذهبی خوب نیستند!
نمونه اینجور روایتها در فیلم های خارجی و ایرانی به چشم می خوره. الان شما سریال خارجی «فرار از زندان» رو نگاه کنید. یک کشیش خوب یا یک فرد مذهبی موفق نمی تونید تو این فیلم پیدا کنید. همه یا خورده شیشه دارن و دنبال منافع خودشونن یا به دلیل دوری از شخصیت اول که فراماسون هم هست آخرش کشته یا بدبخت و بیچاره میشن.
از نمونه ایرانی هم شاید بشه فیلم سینمایی طنز «شیش و بش» رو مثال زد. در این فیلم، سه گروه مذهبی یا با تیپ مذهبی، مورد انتقاد قرار میگیرن بدون اینکه از هیچ گروه مذهبی تعریف و تمجید بشه. اولین گروه، گروهی هستند که یک پارتی مختلط رو جمع می کنن. دومین گروه، کسانی ان که جلو سوار کردن دختر رو می گیرن. سومی هم یک جواهر فروش با ریش و سبیل افراد مذهبیه که دزد از آب درمیاد.
من بازم تاکید می کنم، نمی خوام همه این احتمالات رو از قطعیات حساب کنم. ولی حداقل یک زنگ خطر هست که باید جلوش که حالا به هر عنوانی تو فیلمنامه نوشته شده، گرفته بشه. موردی هم که تو پست اول هست مربوط به فیلمهایی با سمت و سوی معلوم هست.
البته مشکلی نیست، اگر شما قانعم کردید، من این مورد رو کلا از پست اول حذف می کنم یا تقیید می زنم.
ستاره ی درخشان شام ص 330، به نقل از شیفتگان حضرت مهدی علیه السلام ج 1، ص 251.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ زینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه
مقداد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از مقداد بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 23 February 2014   #18
khalerize
عضو ثابت

نشان khalerize

تاريخ ثبت نام: Jul 2009
مكان: همه جای ایران سرای من است
پاسخ‌ها: 7,857

من بیشتر با اینکه توی اون مورد به خاطر اسم، مذهبی یا غیر مذهبی بودن افراد رو مشخص کردین مشکل دارم.
راجع به تیپ و رفتار دینی بله موضوع فرق داره.
قديمي Sunday 23 February 2014   #19
مقداد
همسایه حضرت معصومه سلام الله علیها و علی اخیها

نشان مقداد

تاريخ ثبت نام: May 2012
مكان: قم، قطعه ای از بهشت
پاسخ‌ها: 5,432
روزنوشته ها: 2

آخه اسمم خیلی مهمه. چرا باید بدبخت بیچاره ها و بی کلاس ها یا دزدها و قاتل ها دارای اسم مذهبی باشن ولی غیر از اونا نه.
این هم یکی از اون موارد حداقل «مشکوک» هست. هر چند من حتی به چنین جریان به ظاهر کوچکی برای حمله به مظاهر دینی متاسفانه اعتقاد دارم. حداقل تالی فاسدی که داره اینه که مردمو از اسمای مذهبی دور می کنه. اتفاقی که الان شاید تا حدودی واسه «نقی» افتاده باشه. مردم وقتی ببینن، مردم یه اسم رو مسخره می کنن، طبیعتا اون اسم رو رو بچه هاشون نمیذارن. به هر حال دین از هر جهت و در در تمام موارد مقدسه و نباید کوچکترین ضربه ای بهش بخوره. یک نویسنده به هیچ عنوان نباید این کار رو هم بکنه. هر چند تالی فاسدهای دیگه ای هم داره.
ستاره ی درخشان شام ص 330، به نقل از شیفتگان حضرت مهدی علیه السلام ج 1، ص 251.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ زینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 23 February 2014 در 06:08PM.
مقداد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 5 November 2014   #20
محسن معینی
گویند بهشت با هور خوشست . ولی من میگویم آب انگور خوشست

نشان محسن معینی

تاريخ ثبت نام: May 2014
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 160

نقل قول:
اوایل که برنامه های طنز می گذاشتند، معمولا محدود به یک نمایش کوچک بود با نکات تکراری بامزه. مثلا «سیب خنده» رو فرض کنید و پرده «مصدوم آماده ست» رو.
بعد کم کم گسترش پیدا کرد و تبدیل به سریال های بلند طنز شد. مثل «زیر آسمان شهر» مهران غفوریان و سریال های نود قسمتی مهران مدیری.
حالا هم که چند سالی است سریال های طنز، سیر داستانی دارند و به هم مرتبطند.

اما متاسفانه با گذشت زمان و دور شدن از فضای انقلاب، روز به روز وضعیت فرهنگی این سریالها بد و بدتر شده.
شما همین «زیر آسمان شهر» رو نگاه کنید و با سریال «ساختمان پزشکان» یا «پژمان» مقایسه کنید. در یک قسمت ساخته مهران غفوریان، برای کارآکتر بهروز، مهمان می آید و بهروز به خانمش «سارا» می گوید به اتاقش برود. در سریال «زندگی به شرط خنده» حتی گاهی حرف از عاشورا و مذهب و حتی پنچ تن آل عبا می آید و با این حال زندگی عادی و زبان طنز حفظ شده است. اما در برخی سریالهای طنز نه تنها از فرهنگ مذهبی سخنی به میان نمی آید بلکه حمله به آن صورت گرفته است.
مثلا:
1. عادی نشان دادن روابط زن و مرد
مثلا سریال «ساختمان پزشکان» چنان این امر را تقویت می کند که حتی در جشن تولد همسر «نیما افشار» مردان دعوت می شوند، شوخی می کنند و هدیه می دهند! یا با هم اسم و فامیل بازی می کنند. این موجب اعتراض برخی از علما و دلسوزین شد اما فایده ای نداشت و این سریال با این ویژگی خطارناک و مسموم در چند کانال دیگر تکرار شد. این مسئله متاسفانه در فیلمهای طنز و غیر طنز بسیار شایع است.

2. غلبه زنان بر مردان:
یکی دیگر از مواردی که در بعضی سریالهای «مهران مدیری» مانند: «پاورچین» به وضوح دیده می شود، غلبه زنان بر مردان و ترس مردان از زنان است. به طوری که مردان باید از زنانشان اطاعت کنند و گر نه کلاهشان پس معرکه است. در واقع پدیده زن سالاری را تبلیغ می کند. زن سالاری که یکی از عوامل مهم این وضعیت افتضاح در غرب و مشابهش در شهرهای نزدیک به فرهنگ غرب ایران است. به طوری که در نهایت، هر زنی به اختیار خودش می تواند زندگی با شوهر و بچه هایش را رها کند و به دوستی با مردی دیگر بپردازد و بنیان خانواده ها از هم بپاشد و بچه ها بی سرپرست و عقده ای بار بیایند و قانون هم همیشه حق را به زن بدهد. اتفاقی که برای یکی از آشناهای دور من هم افتاد و زنش از او شکایت کرد و جدا شد و سرپرست بچه هایش شد و او نیز نتوانست نه زندگیش نه بچه هایش را پس بگیرد!
واقعا تاسّف بار است که در سریال: ساختمان پزشکان، همسر نیما افشار با لحن اندکی آرام گفت: من خیلی فمینیستم!!!

قرآن می فرماید: الرّجال قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ: مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاقهائی که از اموالشان در مورد زنان می کنند. (نساء/34)
اکنون چند نکته را به اختصار توضیح می دهیم:
اول ـ مفهوم اصلی آیه مربوط به شوهران و همسرانشان می باشد، یعنی مردان در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت سرپرستی و مدیریت خانواده را بعهده دارند بنابراین اینچنین نیست که بگوئیم جنس زن باید تحت سرپرستی جنس مرد قرار بگیرد و چنانکه می دانیم مردان به عنوان فرزند تحت قیومیت و مدیریت والدین و از جمله مادران خود هستند و به هر مقام علمی و سیاسی که برسند، دستورات مادر برای آنان واجب الاتباع است.
همچنین باید دانست که زن در غیر امور خانوادگی و در امور شخصی از قبیل حفظ اموال شخصی، اداره و اجرای برنامه های آن، مراجعه به محاکم و… تحت قیومیت شوهر نیست [البته در صورتی که امور مذکور با حق خانواده و شوهر، که بوسیلة قرار داد ازدواج ثابت شده منافات و تعارض داشته باشد، مسئله ایست که احکام خاص خود را داشته و از موضوع بحث بیرون است].
دوم ـ برتری هائی که خداوند برای مردان قرار داده، دو مفهوم می تواند داشته باشد:
الف ـ برتری در توانائی کسب کمال، جهات انسانی، کرامت، فهم و شعور حقائق و….
ب ـ برتری از جهت توانائی اداری، اجرائی، قدرت دفاع، تحمل کارهای سخت و سنگین.
باید دانست که برتریهای مذکور در آیة کریمه طبق نظر مفسرین، برتری از جهت دوم است و این منافاتی ندارد که زن نیز در جهات دیگر برتری داشته باشد.
شک نیست که توانائی اداری و اجرائی و دفاع از حریم خانواده، حریم اقتصادی و…. عموماً و غالباً در مرد بیشتر است و زنان بالطبع عاطفی و احساسی بوده و طبیعت ایشان بر عطوفت و ظرافت مبتنی است. آری ممکن است زنانی در همین جهات بر شوهران خود امتیاز داشته باشند لکن قوانین [و از جمله مدیریت خانواده] به تک تک افراد و نفرات نظر ندارد. بلکه نوع و کلی را در نظر می گیرد. و البته کارهائی هم که بعهده زن گذاشته شده بسیار مهم است و از وظایف مرد کمتر نیست. (مثل تربیت فرزندان و ایجاد کردن محیطی آرام و قرآنی در خانه که متاسفانه در بسیاری از موارد مغفول می ماند.)
خلاصه باید گفت:
مسائل اجتماعی و شم اقتصادی و تلاش و کوشش برای تحصیل مال و تأمین نیازمندیهای منزل و اداره زندگی را مرد بر عهده می گیرد و چون مسئول تأمین هزینه، مرد است، سرپرستی داخل منزل هم با مرد است. اما چنین نیست که مرد از این سرپرستی بخواهد مزیتی هم بدست آورد! نه، این یک کار اجرائی است و وظیفه، و ما باید این آیه را بصورت تبیین وظیفه تلقی کنیم نه اعطای مزیت.
(برگرفته از تفسیر نمونه و زن در آیینه جمال و کمال نوشته آیة الله جوادی آملی(حفظه الله))

ضمنا در صورت ریاست مطلق زن، مرد نیز از ابهت مردانگی می افتد و زن هم طبعا دنبال ابهت مردانگی است و دوباره برای کسب تکیه گاه که در آیه به صورت قوام اشاره شد، به دنبال مردان دیگر راه می افتد و این چنین می شود که شده است!

3. حمله به عفاف
مثلا در سریال «پژمان» حدّاقل دو بار تاکید می شود که دختر نباید خود را در خانه پنهان کند بلکه باید خود را به مردان عرضه کند!! من وقتی چنین چیزی را آن هم در تلویزیون جمهوری اسلامی دیدم واقعا دیدم که ما از مبانی اسلام چقدر عقب کشیده ایم و به سمت بلاد کفر رفتیم.

4. حمله به مضامین فرهنگی:
در یکی از قسمت های سریال «ساختمان پزشکان» پدر «نیما افشار» به این مضمون می گوید: این که می گویند دوست را باید در سفر شناخت، اشتباه است بلکه دوست را باید در فوتبال شناخت! در حالی که این تکذیب آشکار سخن صادق آل عبا هست که می فرماید: هيچ کس را به دوستي مشناس, مگر آنکه در سه چيز او را بيازمايي : او را به خشم آوري و ببيني که آيا اين خشم او را از حق به باطل مي کشاند؛ در درهم و درينار و در سفر با او.

5. انسانهای مذهبی سطح پایین:
در سریال «ویلای من» اسم یک کارمند ساده بی مال و منال، «محسن» است. در سریال «ساختمان پزشکان» فامیلی یک شخص قاتل که می خواهد شخصیت اول داستان را بکشد «حیدری» است. البته ممکن هم هست اینها اتفاقی باشند ولی با توجه به منش کلی این روند در سریالهای متضمن آسیب های ضد دینی، متاسفانه بعید نیست. همچنان که در فیلم سینمایی «شب بیست و نهم» که ترسناک است اسم زن مظلوم و خوب داستان، «محترم» است و زن بد و فتنه گر «زهرا»!
در بسیاری از فیلمهای جدی نیز زنهای با حجاب شخصیت ضعیفی دارند ولی زنهای بی حجاب شخصیت قوی و با نفوذ!

6. پدیده رقص:
من قبل از فیلم پاورچین یادم نمی آید در هیچ فیلمی چیزی شبیه به رقص باشد. در فیلم پاورچین که ظاهرا شروع کننده این جریان بود، ابتدا رقصی در کار نبود فقط با گفتن «دری بری بری!» و حرکات دست و انگشت توام بود. اما در سریالهای بعدی کم کم رقص تبدیل به یک امر شایع شد. هر چند شاید به بهترین وجه رقص نباشد ولی حداقل پیامش را می رساند!

البته همه اینها مشت نمونه خروار است و اینکه اگر بخواهیم با عینک اسلام نگاه کنیم، متاسفانه اکثر فیلمهای ایرانی، مشکل دار هستند اما بدبختانه تنها می توانیم جلوی بدتر شدن اوضاع را بگیریم نه اینکه همه چیز را اسلامی کنیم!
تاثیر این فیلمها بر خانواده های ایرانی، با وجود مخاطبین بسیارش نیازی به گفتن ندارد. شاید بهتر باشد فرهنگسازی کنیم تا فیلمهای طنز اسلامی یا حداقل بهتر درست شود و تا آن زمان سعی کنیم یا این فیلمها را به فرزندانمان نشان ندهیم یا اگر چاره ای نیست، با تعلیمات دینی همراه سازیم تا اثرش ان شاءالله از بین برود.

...
تصاوير ضميمه

محسن معینی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 5 November 2014   #21
محسن معینی
گویند بهشت با هور خوشست . ولی من میگویم آب انگور خوشست

نشان محسن معینی

تاريخ ثبت نام: May 2014
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 160

نقل قول:
اوایل که برنامه های طنز می گذاشتند، معمولا محدود به یک نمایش کوچک بود با نکات تکراری بامزه. مثلا «سیب خنده» رو فرض کنید و پرده «مصدوم آماده ست» رو.
بعد کم کم گسترش پیدا کرد و تبدیل به سریال های بلند طنز شد. مثل «زیر آسمان شهر» مهران غفوریان و سریال های نود قسمتی مهران مدیری.
حالا هم که چند سالی است سریال های طنز، سیر داستانی دارند و به هم مرتبطند.

اما متاسفانه با گذشت زمان و دور شدن از فضای انقلاب، روز به روز وضعیت فرهنگی این سریالها بد و بدتر شده.
شما همین «زیر آسمان شهر» رو نگاه کنید و با سریال «ساختمان پزشکان» یا «پژمان» مقایسه کنید. در یک قسمت ساخته مهران غفوریان، برای کارآکتر بهروز، مهمان می آید و بهروز به خانمش «سارا» می گوید به اتاقش برود. در سریال «زندگی به شرط خنده» حتی گاهی حرف از عاشورا و مذهب و حتی پنچ تن آل عبا می آید و با این حال زندگی عادی و زبان طنز حفظ شده است. اما در برخی سریالهای طنز نه تنها از فرهنگ مذهبی سخنی به میان نمی آید بلکه حمله به آن صورت گرفته است.
مثلا:
1. عادی نشان دادن روابط زن و مرد
مثلا سریال «ساختمان پزشکان» چنان این امر را تقویت می کند که حتی در جشن تولد همسر «نیما افشار» مردان دعوت می شوند، شوخی می کنند و هدیه می دهند! یا با هم اسم و فامیل بازی می کنند. این موجب اعتراض برخی از علما و دلسوزین شد اما فایده ای نداشت و این سریال با این ویژگی خطارناک و مسموم در چند کانال دیگر تکرار شد. این مسئله متاسفانه در فیلمهای طنز و غیر طنز بسیار شایع است.

2. غلبه زنان بر مردان:
یکی دیگر از مواردی که در بعضی سریالهای «مهران مدیری» مانند: «پاورچین» به وضوح دیده می شود، غلبه زنان بر مردان و ترس مردان از زنان است. به طوری که مردان باید از زنانشان اطاعت کنند و گر نه کلاهشان پس معرکه است. در واقع پدیده زن سالاری را تبلیغ می کند. زن سالاری که یکی از عوامل مهم این وضعیت افتضاح در غرب و مشابهش در شهرهای نزدیک به فرهنگ غرب ایران است. به طوری که در نهایت، هر زنی به اختیار خودش می تواند زندگی با شوهر و بچه هایش را رها کند و به دوستی با مردی دیگر بپردازد و بنیان خانواده ها از هم بپاشد و بچه ها بی سرپرست و عقده ای بار بیایند و قانون هم همیشه حق را به زن بدهد. اتفاقی که برای یکی از آشناهای دور من هم افتاد و زنش از او شکایت کرد و جدا شد و سرپرست بچه هایش شد و او نیز نتوانست نه زندگیش نه بچه هایش را پس بگیرد!
واقعا تاسّف بار است که در سریال: ساختمان پزشکان، همسر نیما افشار با لحن اندکی آرام گفت: من خیلی فمینیستم!!!

قرآن می فرماید: الرّجال قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ: مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاقهائی که از اموالشان در مورد زنان می کنند. (نساء/34)
اکنون چند نکته را به اختصار توضیح می دهیم:
اول ـ مفهوم اصلی آیه مربوط به شوهران و همسرانشان می باشد، یعنی مردان در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت سرپرستی و مدیریت خانواده را بعهده دارند بنابراین اینچنین نیست که بگوئیم جنس زن باید تحت سرپرستی جنس مرد قرار بگیرد و چنانکه می دانیم مردان به عنوان فرزند تحت قیومیت و مدیریت والدین و از جمله مادران خود هستند و به هر مقام علمی و سیاسی که برسند، دستورات مادر برای آنان واجب الاتباع است.
همچنین باید دانست که زن در غیر امور خانوادگی و در امور شخصی از قبیل حفظ اموال شخصی، اداره و اجرای برنامه های آن، مراجعه به محاکم و… تحت قیومیت شوهر نیست [البته در صورتی که امور مذکور با حق خانواده و شوهر، که بوسیلة قرار داد ازدواج ثابت شده منافات و تعارض داشته باشد، مسئله ایست که احکام خاص خود را داشته و از موضوع بحث بیرون است].
دوم ـ برتری هائی که خداوند برای مردان قرار داده، دو مفهوم می تواند داشته باشد:
الف ـ برتری در توانائی کسب کمال، جهات انسانی، کرامت، فهم و شعور حقائق و….
ب ـ برتری از جهت توانائی اداری، اجرائی، قدرت دفاع، تحمل کارهای سخت و سنگین.
باید دانست که برتریهای مذکور در آیة کریمه طبق نظر مفسرین، برتری از جهت دوم است و این منافاتی ندارد که زن نیز در جهات دیگر برتری داشته باشد.
شک نیست که توانائی اداری و اجرائی و دفاع از حریم خانواده، حریم اقتصادی و…. عموماً و غالباً در مرد بیشتر است و زنان بالطبع عاطفی و احساسی بوده و طبیعت ایشان بر عطوفت و ظرافت مبتنی است. آری ممکن است زنانی در همین جهات بر شوهران خود امتیاز داشته باشند لکن قوانین [و از جمله مدیریت خانواده] به تک تک افراد و نفرات نظر ندارد. بلکه نوع و کلی را در نظر می گیرد. و البته کارهائی هم که بعهده زن گذاشته شده بسیار مهم است و از وظایف مرد کمتر نیست. (مثل تربیت فرزندان و ایجاد کردن محیطی آرام و قرآنی در خانه که متاسفانه در بسیاری از موارد مغفول می ماند.)
خلاصه باید گفت:
مسائل اجتماعی و شم اقتصادی و تلاش و کوشش برای تحصیل مال و تأمین نیازمندیهای منزل و اداره زندگی را مرد بر عهده می گیرد و چون مسئول تأمین هزینه، مرد است، سرپرستی داخل منزل هم با مرد است. اما چنین نیست که مرد از این سرپرستی بخواهد مزیتی هم بدست آورد! نه، این یک کار اجرائی است و وظیفه، و ما باید این آیه را بصورت تبیین وظیفه تلقی کنیم نه اعطای مزیت.
(برگرفته از تفسیر نمونه و زن در آیینه جمال و کمال نوشته آیة الله جوادی آملی(حفظه الله))

ضمنا در صورت ریاست مطلق زن، مرد نیز از ابهت مردانگی می افتد و زن هم طبعا دنبال ابهت مردانگی است و دوباره برای کسب تکیه گاه که در آیه به صورت قوام اشاره شد، به دنبال مردان دیگر راه می افتد و این چنین می شود که شده است!

3. حمله به عفاف
مثلا در سریال «پژمان» حدّاقل دو بار تاکید می شود که دختر نباید خود را در خانه پنهان کند بلکه باید خود را به مردان عرضه کند!! من وقتی چنین چیزی را آن هم در تلویزیون جمهوری اسلامی دیدم واقعا دیدم که ما از مبانی اسلام چقدر عقب کشیده ایم و به سمت بلاد کفر رفتیم.

4. حمله به مضامین فرهنگی:
در یکی از قسمت های سریال «ساختمان پزشکان» پدر «نیما افشار» به این مضمون می گوید: این که می گویند دوست را باید در سفر شناخت، اشتباه است بلکه دوست را باید در فوتبال شناخت! در حالی که این تکذیب آشکار سخن صادق آل عبا هست که می فرماید: هيچ کس را به دوستي مشناس, مگر آنکه در سه چيز او را بيازمايي : او را به خشم آوري و ببيني که آيا اين خشم او را از حق به باطل مي کشاند؛ در درهم و درينار و در سفر با او.

5. انسانهای مذهبی سطح پایین:
در سریال «ویلای من» اسم یک کارمند ساده بی مال و منال، «محسن» است. در سریال «ساختمان پزشکان» فامیلی یک شخص قاتل که می خواهد شخصیت اول داستان را بکشد «حیدری» است. البته ممکن هم هست اینها اتفاقی باشند ولی با توجه به منش کلی این روند در سریالهای متضمن آسیب های ضد دینی، متاسفانه بعید نیست. همچنان که در فیلم سینمایی «شب بیست و نهم» که ترسناک است اسم زن مظلوم و خوب داستان، «محترم» است و زن بد و فتنه گر «زهرا»!
در بسیاری از فیلمهای جدی نیز زنهای با حجاب شخصیت ضعیفی دارند ولی زنهای بی حجاب شخصیت قوی و با نفوذ!

6. پدیده رقص:
من قبل از فیلم پاورچین یادم نمی آید در هیچ فیلمی چیزی شبیه به رقص باشد. در فیلم پاورچین که ظاهرا شروع کننده این جریان بود، ابتدا رقصی در کار نبود فقط با گفتن «دری بری بری!» و حرکات دست و انگشت توام بود. اما در سریالهای بعدی کم کم رقص تبدیل به یک امر شایع شد. هر چند شاید به بهترین وجه رقص نباشد ولی حداقل پیامش را می رساند!

البته همه اینها مشت نمونه خروار است و اینکه اگر بخواهیم با عینک اسلام نگاه کنیم، متاسفانه اکثر فیلمهای ایرانی، مشکل دار هستند اما بدبختانه تنها می توانیم جلوی بدتر شدن اوضاع را بگیریم نه اینکه همه چیز را اسلامی کنیم!
تاثیر این فیلمها بر خانواده های ایرانی، با وجود مخاطبین بسیارش نیازی به گفتن ندارد. شاید بهتر باشد فرهنگسازی کنیم تا فیلمهای طنز اسلامی یا حداقل بهتر درست شود و تا آن زمان سعی کنیم یا این فیلمها را به فرزندانمان نشان ندهیم یا اگر چاره ای نیست، با تعلیمات دینی همراه سازیم تا اثرش ان شاءالله از بین برود.

نظر شخصی من اینکه کلا چرت و پرت بود

محسن معینی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
طنز ضد دین

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد خاموش هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:10AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه