بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 18 July 2020   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,335
ج: محکم ومتشابه

پست19
نقل قول:
در اصل توسط فقط خدا[FONT=Arial Black نوشته شده است
وهابی عزیز فراری[/FONT];2165246]یا الله

سلام علیکم و رحمة الله

بنده تازه متوجه شدم که شما به دنبال چه هستی

اما بنده جواب شما را خواهم داد ان شا الله

این وهابی ................مثل دهها تایپیک وقتی جواب نداره فرا رالفرا

که جمع اوری کردم در این انجمن

اینقدر ....ندارد تا اعتراف به بی جوابی خود کند

از سال 2014تا کنون و................
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 23 July 2020   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست20
http://www.iranclubs.org/forums/show...=125944&page=2

نقل قول:
در اصل توسط فقط خدا وهابی عزیز فرارینوشته شده است
بنده یک سوال از شما دارم:

اینکه شما بر اساس چه معیاری قرائت ابن شنبوذ را همان ما انزل الله میدانید و قرائت مخالف و مجمع را غیر ما انزل الله
hosyn
بر اساس اینکه ابن شنبوذ با ابن حبان معاصر بودند (اولی۳۲۸ و دومی۳۵۴) و مشت نمونه خروار است، برادر گرامی ملاحظه فرمایید الحمد لله صحیح ابن حبان به ما رسیده و خوشبختانه در قرن پانزدهم هم مورد تایید دو تن از بزرگان فن حدیث اهل سنت (البانی و شعیب ارنؤوط) قرار گرفته، حماد میگوید خودم در مصحف أبي دیدم: و منهم من بدل تبدیلا، احدی از ناقلین قرن سوم و قبل آن نگفتند این نسخ شده یا قبل عرضه اخیره بوده! چرا حماد و ابن حبان و واسطه‌های نقل، اسمی از خلاف اجماع بودن آن نبردند؟! ابن شنبوذ به قول ذهبی چه گناهی کرده بود که مثل ابن حبان همین حدیث صحیح را دیده و طبق آن عمل میکرد؟! و قدیم وحذیث هم مختلف فیه بود! اما در قرن چهارم سر و کله اجماع‌های غلاظ و شداد پیدا میشود! ابن الانباری ادعای اجماع میکند چون چاره‌ای نمیبیند! با شمشیر اجماع باید ابن شنبوذ را تنبیه کند! ابن الانباری مثل آفتاب روایات واضح را تاویل میکند تا با این اجماع جور درآید و خواهم آورد إن شاء الله، در مقابل او جناب بخاری در قرن سوم به راحتی و به وضوح آفتاب استشهاد میکند به قول عمر که آن را هم توضیح خواهم داد و معلوم میشود اجماع ابن الانباری در زمان او محلی از اعراب نداشته! و گرنه صحیح‌ترین کتاب بعد از قرآن را قرین مطلب خلاف اجماع نمیکرد، و اما بنده قرائت مجمع را خلاف ما انزل الله نمیدانم و ممکن هم نیست و اساسا این تاپیک را برای شبه برخالی بودن همه مصاحف شریفه ایجاد کردم.

خوب، عرض من این است هر جوابی که به این حدیث میدهید و آنچه حماد با چشم خود دیده را توجیه میکنید عین آن جواب برای روایات متواتره مورد کلام شما صادق است.
.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 27 November 2020   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست24

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
بسم الله الرحمن الرحيم

توفيق رفيق شد بحث‌هاي عزيزان را راجع به مسأله تحريف قرآن مرور كردم، اما سؤالي که برایم مطرح شد اينکه بنده شیعه هستم اما از وقتی خودم را شناختم حرف به حرف مصحف شریف برایم محترم بوده، فتوای همه مراجع است دست بدون طهارت بر یک حرف مصحف نمیتوان گذاشت، و این مال امروز نیست، تمام شیعه از عالم و عامي از فقیه و مقلد از عصر ائمة تا امروز فرهنگسازي کردند، و منکر این مطلب چشم خود را به واضحات میبندد، صغیر و کبیر شیعه برای ختم قرآن چه میکنند، شبهای قدر حتی یک ورق قرآن بر سر میگیرند و خدا را به آن قسم میدهند، بیع مصحف را زیبنده نمیدانند و به جای کلمه خرید میگویند هدیه کردم، افتخار میکنند که کربلائي کاظم ساروقي به عنایت حضرت حجت حافظ قرآن شد با عجائبي که در شرح حالش آمده، و ....

اگر این مصحف نعوذ بالله ربطي به قرآن ندارد پس این همه سفارش اهل البیت به قرآن برای چیست؟ آیا معقول است برای مصحف در منزل خودشان باشد؟ علاوه اینکه مصحف دیگری هم به دست شیعه ندادند بلکه از قرائت غیر آن هم نهي کردند.

اين سؤال از اهميت فراواني برخوردار است، و آنچه به ذهن قاصر بنده ميرسد بايد در دو مرحله بررسي شود:

۱- قرآن چيست؟

۲- مصاحف كدامند؟
hosyn
بحمد الله تعالی مراسم لیالی قدر و ادعیه آن نزد شیعه نیاز به اثبات ندارد، و واضح است اهل البیت علیهم السلام دستور دادند به همین مردم که مصحفی که نزد خود دارید بگشایید و مقابل خود قرار دهید و بگویید خدایا در قرآن تو اسم اعظم و اکبر تو موجود است! و شیعه از قدیم یاد گرفته‌اند که مصحف سی جزء لازم نیست باشد و حتی یک ورق قرآن هم کافی است، یعنی آیا در همان یک ورق قرآن، اسم اعظم موجود است؟ میتوانیم بگوییم این ورق اشاره است به کل قرآن به اعتبار علاقه کل و جزء، اما میتوان گفت: بلی همین جزء قرآن هم مشتمل بر اسم اکبر است به شرط اینکه جوهره قرآن کریم از بیانات ثقلین معلوم شود، و مصحف که مظهر آن است، حامل و محمول و ظاهر و مظهر در آن درست تشخیص داده شود:

بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏94 4 باب 53 ليلة القدر و فضلها و فضل الليالي التي تحتملها ..... ص : 1
5- دعوات الراوندي، عن زرارة قال قال الصادق ع تأخذ المصحف في ثلاث ليال من شهر رمضان فتنشره و تضعه بين يديك و تقول- اللهم إني أسألك بكتابك المنزل و ما فيه و فيه اسمك الأكبر و أسماؤك الحسنى و ما يخاف و يرجى أن تجعلني من عتقائك من النار و تدعو بما بدا لك من حاجة.

و جالب است که در دعای دیگر این شب عظیم دقیقا کلمه (هذا) به کار میبرد برای همین مصحفی که هر فرد در هر زمان بر سرش گرفته، بحق هذا القرآن:

بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏95 146 ذكر دعاء آخر للمصحف الشريف ..... ص : 146
6 ذكرنا إسناده و حديثه في كتاب إغاثة الداعي و نذكر هاهنا المراد منه و هو عن مولانا الصادق صلوات الله عليه قال: خذ المصحف فدعه على رأسك و قل- اللهم بحق هذا القرآن و بحق من أرسلته به و بحق كل مؤمن مدحته فيه و بحقك عليهم فلا أحد أعرف بحقك منك بك يا الله عشر مرات ثم تقول- بمحمد عشر مرات بعلي عشر مرات- بفاطمة عشر مرات بالحسن عشر مرات- بالحسين عشر مرات بعلي بن الحسين عشر مرات- بمحمد بن علي عشر مرات- بجعفر بن محمد عشر مرات بموسى بن جعفر عشر مرات- بعلي بن موسى عشر مرات بمحمد بن علي عشر مرات- بعلي بن محمد عشر مرات بالحسن بن علي عشر مرات- بالحجة عشر مرات و تسأل حاجتك و ذكر في حديثه إجابة الداعي و قضاء حوائجه.

و چقدر بی انصافی است که عده‌ای میگویند توسل انسان را از خدا دور میکند و با غیر خدا انس میدهد، این دعای لیالی قدر است، اول (بک یا الله) میگوید، بلکه میگوید: (و بحقک علیهم فلا احد اعرف بحقک منک)، آیا کسی که چنین دعا میکند مشرک است؟! آیا خدا در نظر او بی اهمیت میشود؟!

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Friday 27 November 2020 در 09:47PM.
قديمي Friday 27 November 2020   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست154

http://www.iranclubs.org/forums/show...%D8%A2&page=11

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1منافق مزدور نوشته شده است
http://www.iranclubs.net/forums/show...postcount=1745

قبلا درهمین تالار درباره متشابهات زیاد صحبت شده که من بهترازاین نمی توانم توضیح بدهم به همین خاطر آدرس لینک را میدهم http://www.iranclubs.net/forums/show...postcount=1744
hosyn
دوست گرامی، تشکر میکنم از این لینکهایی که گذاشتید، چرا حالا؟ البته میگویند ماهی هر وقت از آب بگیرند تازه است، به هر حال (منه) ممکن نیست در زبان عرب به معنای من بیان جنس باشد، چون ضمیر (ه) دارد.
قديمي Friday 27 November 2020   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 155

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاومنافق مزدور 1 نوشته شده است
وَإِذَا رَأَى الَّذِينَ أَشْرَكُوا شُرَكَاءَهُمْ قَالُوا رَبَّنَا هَؤُلَاءِ شُرَكَاؤُنَا الَّذِينَ كُنَّا نَدْعُو مِنْ دُونِكَ فَأَلْقَوْا إِلَيْهِمُ الْقَوْلَ إِنَّكُمْ لَكَاذِبُونَ ﴿۸۶﴾نحل
و چون كسانى كه شرك ورزيدند شريكان خود را ببينند مى‏ گويند پروردگارا اينها بودند آن شريكانى كه ما به جاى تو مى‏ خوانديم و[لى شريكان] قول آنان را رد مى كنند كه شما جدا دروغگويانيد (۸۶)
وَأَلْقَوْا إِلَى اللَّهِ يَوْمَئِذٍ السَّلَمَ وَضَلَّ عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَفْتَرُونَ ﴿۸۷﴾
و آن روز در برابر خدا از در تسليم درآيند و آنچه را كه برمى‏ بافتند بر باد مى ‏رود (۸۷)

درآیه 86 نحل مشرکان اشاره می کنند به شریکانشان که اینها بودند که بجای تو می خواندیم اما می بینیم که شرکا حرف آنها را دروغ می دانستند آیا باز هم مشرکین به دروغ چنین ادعایی کرده بودند ویا نه فکر می کردند که آنها را می خواندن ؟

وَيَوْمَ نَحْشُرُهُمْ جَمِيعًا ثُمَّ نَقُولُ لِلَّذِينَ أَشْرَكُوا مَكَانَكُمْ أَنْتُمْ وَشُرَكَاؤُكُمْ فَزَيَّلْنَا بَيْنَهُمْ وَقَالَ شُرَكَاؤُهُمْ مَا كُنْتُمْ إِيَّانَا تَعْبُدُونَ﴿۲۸﴾یونس
و [ياد كن] روزى را كه همه آنان را گرد مى ‏آوريم آنگاه به كسانى كه شرك ورزيده‏ اند مى‏ گوييم شما و شريكانتان بر جاى خود باشيد پس ميان آنها جدايى مى‏ افكنيم و شريكان آنان مى‏ گويند شما ما را نمى ‏پرستيديد (۲۸)
فَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيدًا بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ إِنْ كُنَّا عَنْ عِبَادَتِكُمْ لَغَافِلِينَ﴿۲۹﴾
و گواهى خدا ميان ما و ميان شما بس است به راستى ما از عبادت شما بى‏ خبر بوديم (۲۹)
هُنَالِكَ تَبْلُو كُلُّ نَفْسٍ مَا أَسْلَفَتْ وَرُدُّوا إِلَى اللَّهِ مَوْلَاهُمُ الْحَقِّ وَضَلَّ عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَفْتَرُونَ ﴿۳۰﴾
آنجاست كه هر كسى آنچه را از پيش فرستاده است مى ‏آزمايد و به سوى خدا مولاى حقيقى خود بازگردانيده مى ‏شوند و آنچه به دروغ برمى‏ ساخته‏ اند از دستشان به در مى ‏رود (۳۰)
بازهم در آیه 28 شرکا ادعای مشرکین را دروغ میدانند
آیا بازهم بنظر شما خودشان می دانستند دارند دروغ می کویند
ویا درباره عیسی میلیاردها مسیحی درطول تاریخ براین اعتقادند که عیسی خداست و خود عیسی چنیین گفته اما عیسی می گوید من چنین چیزی به آنها نگفتم .

آیا مسیحیت خودشان میدانند که دارند به عیسی دروغ می بندند ویا نه ؟
hosyn

إِذا جاءَكَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنافِقينَلَكاذِبُونَ (المنافقون 1)

چون منافقان نزد تو آيند گويند: «گواهى مى‏دهيم كه تو واقعاً پيامبر خدايى.» و خدا [هم‏] مى‏داند كه تو واقعاً پيامبر او هستى، و خدا گواهى مى‏دهد كه مردم دوچهره سخت دروغگويند. (1)

آیا میدانند که دروغ میگویند یا خیر؟ قسم هم میخوردند، اتخذوا أیمانهم جنة!
قديمي 4 هفته پيش   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست2629
http://www.iranclubs.org/forums/show...57496&page=176

نقل قول:
باسلام
اما طریقه دیگر از ترجمه برداشت از خارج از کتاب است مثلا آیه 7 سوره آل عمران که بعضی از مترجمین برطبق برداشتهایی که از احادیث وروایات دارند ترجمه می کنند
hosyn
سلام علیکم
ترجمه مصباح‌زاده آیه ۷ سوره آل‌عمران چنین است:

3|7|هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم يقولون آمنا به كل من عند ربنا وما يذكر إلا أولو الألباب

او است كه فرو فرستاد بر تو كتابى را از آن آياتى است محكم كه آنها اصل كتابند و ديگر متشابهانند پس اما آنان كه در دلهاى ايشان ميلى بباطل است پس پيروى ميكنند آنچه متشابه است از آن براى طلب فتنه و براى طلب تاويلش و نميداند تأويلش را مگر خدا و ثابتان در دانش ميگويند ايمان آورديم بان همه از نزد پروردگار ماست و پند نگيرند مگر صاحبان خرد (7)

زیبا ترجمه کرده است، و دو «منه» در آیه است و یک «کل» است که ایشان هم به خوبی در موضع خودش قرار داده است.
قديمي 4 هفته پيش   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست2631

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 منافق مزدورنوشته شده است
هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِينَ فِي قُلُوبِهِمْ زَيْغٌ فَيَتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِيلِهِ وَمَا يَعْلَمُ تَأْوِيلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿۷﴾

او است كه فرو فرستاد بر تو كتابى را از آن آياتى است محكم كه آنها اصل كتابند و ديگر متشابهانند پس اما آنان كه در دلهاى ايشان ميلى بباطل است پس پيروى ميكنند آنچه متشابه است از آن براى طلب فتنه و براى طلب تاويلش و نميداند تأويلش را مگر خدا و ثابتان در دانش ميگويند ايمان آورديم بان همه از نزد پروردگار ماست و پند نگيرند مگر صاحبان خرد (7)

اگر به آیه توجه کنی به محکمات آیه خطاب شده و اما متشابهات را دیگر خطاب کردند و آیه بکار نرفته

و در ادامه می گوید نمی داند تاویلش را مگر خدا و راسخون در علم را کسایی هستند که اعتراف به ایمان دارند به کلام خداوند برخلاف بعضی دیگر از مترجمین که راسخون و خداوند را در دانستن تاویل متشابهات را با هم ترحمه کردن
hosyn
أخر جمع آخر است، و با طرف دیگر خودش همجنس است، یعنی اگر کتاب از آن آیات محکمات است و دیگر متشابهات است، این دیگر باید همجنس آیات باشد، نه چیزی غیر از آیات، به این آیه نگاه کنید:

12|46|يوسف أيها الصديق أفتنا في سبع بقرات سمان يأكلهن سبع عجاف وسبع سنبلات خضر وأخر يابسات لعلي أرجع إلى الناس لعلهم يعلمون

اى يوسف اى بسيار راستگوى اعلام نما بما تعبير را در اينكه هفت گاو فربه كه ميخورندشان هفت گاو لاغر و هفت خوشه گندم سبز و هفت ديگر همه خشك باشد كه من برگردم بسوى مردمان باشد كه ايشان بدانند (46)

ببینید حتما باید «أخر یابسات» از جنس سنبله باشد، «هفت خوشه گندم سبز و دیگر خشک» یعنی هفت خوشه گندم دیگر خشک، نه هفت چیز دیگر که غیر از جنس خوشه گندم است، لذا اگر معنا کنید: و هفت انار خشک، اشتباه کردید، و از کلام عرب فاصله گرفتید.

شما این آیه را چگونه معنا میکنید؟:

39|23|الله نزل أحسن الحديث كتابا متشابها مثاني تقشعر منه جلود الذين يخشون ربهم ثم تلين جلودهم وقلوبهم إلى ذكر الله ذلك هدى الله يهدي به من يشاء ومن يضلل الله فما له من هاد
.
قديمي 4 هفته پيش   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 2634

نقل قول:
شما بگو کجاشنیده یادیده ای که گاو گاو بخورد یا گندم گندم را بخورد ؟
مگر اینکه از نظر ظاهر شبیه باشند در صورتی که از جنس آن نباشد و برای نابودی آن آمده باشد
hosyn
دوست گرامی، پناه بر خدا، اینها چه حرفی است؟ اولا کجا قرآن فرموده گندم گندم بخورد؟! فقط گاوها گاوها را میخوردند، ثانیا میگویید: «از نظر ظاهر شبیه باشند در صورتی که از جنس آن نباشد و برای نابودی آن آمده باشد» آیا هفت سال اول که باران بارید با هفت سال بعد که خشکسالی شد از جنس هم نبودند؟! هر دو سالهای متوالی بودند، فرقی با هم از حیث سال بودن نداشتند، آیا مثلا هفت سال اول زمان بودند و هفت سال دوم مکان؟! خوشه سبز از جنس خوشه خشک نیست؟ پناه بر خدا که انسان برای جا انداختن یک غلط، متشبث به چه چیزهایی بشود، خوشبختانه حضرت یوسف ع و قرآن کریم خودش در آیات بعد جواب شما را داده اند:

12|47|قال تزرعون سبع سنين دأبا فما حصدتم فذروه في سنبله إلا قليلا مما تأكلون ، ثم يأتي من بعد ذلك سبع شداد يأكلن ما قدمتم لهن إلا قليلا مما تحصنون

ترجمه مصباح ‏زاده، ص: 241
گفت ميكاريد هفت سال بر عادت مستمر پس آنچه را درويديد پس وا گذاريد آنرا در خوشه‏‌اش مگر اندكى از آنچه ميخوريد (47)پى بيايد از پس آن هفت سال سخت كه بخورند آنچه را كه پيش اندوختيد از براى آنها مگر اندكى از آنچه نگاه ميداريد (48)

ببینید که هر دو سبع از جنس واحد هستند، هر دو هفت سال هستند، نه یکی هفت سال و دیگری هفت بخاری! هفت سال بعدی هم که هفت سال قبلی را میخورد برای نابودی چیزی از غیر جنس خودش نیست، جنس یکی است ولی حالش فرق میکند، مثل اینکه زید و عمرو از یک جنس هستند اما یکی چاق است و دیگری لاغر، چون زید چاق است و عمرو لاغر است که نمیتوان گفت عمرو از جنس دیگر است، چون هفت خوشه سبز است که نمیتوان گفت از جنسی غیر از جنس هفت خوشه خشک است!

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاوکنجکاومنافق مزدور 11 نوشته شده است
در سوره نسا ءآیه 157 وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِنْ شُبِّهَ
و گفته ايشان كه ما مسيح عيسى بن مريم پيامبر خدا را كشتيم و حال آنكه آنان او را نكشتند و مصلوبش نكردند ليكن امر بر آنان مشتبه شد

یعنی آن کسی که فکر کردند کشتنش و مصلوبش کردن عیسی نبوده شبیه عیسی بوده
hosyn
شبیه عیسی بوده یعنی از جنس او نبوده و برای نابودی آو آمده بوده؟!

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1کنجکاومنافق مزدور 1 نوشته شده است
این هفت تا لاغر و خشکیده برای نابودی هفت گاو چاق و هفت خوشه سبز آمده بودند
hosyn
گاو نشانه سال است، و چاقی نشانه باران و نعمت، و لاغری نشانه خشکسالی، و خوشه گندم سبز نشانه درآمد است، و خوشه خشک گندم نشانه ذخیره کردن، نه نشانه خوردن خوشه‌های سبز، این نکات دقیق را توجه ندارید، به تفاسیر رجوع کنید.

نقل قول:
خداوند آیات کتابش را نور مبین و هدایتی برای مومنین معرفی می کنند ولی متشابهات باعث فتنه هستند فتنه هم اسمش با خود است کینه و دشمنی وتفرقه از دل فتنه بوجود می آید .
اگر به آیه 7 آل عمران توجه کرده باشی خداوند می گویند آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ
ولی متشابهات را دیگر نام می برد نه آیات در صورتی که اگر متشابهات هم مثل محکمات ازجنس آیات قرآن بود می بایست آیات متشابهات نام برده می شد مثل آیات محکمات
hosyn

اولا
نور مبین و هدایت برای مؤمنین است، مگر خودتان نمیگویید؟ آیا فتنه هم برای مؤمنین است؟ هرگز، مگر خود قرآن خودش را توصیف نفرموده به گمراه کننده بسیاری از مردم؟ پس چگونه کتاب هدایت سبب گمراهی بسیاری از مردم میشود؟

2|26|إن الله لا يستحيي أن يضرب مثلا ما بعوضة فما فوقها فأما الذين آمنوا فيعلمون أنه الحق من ربهم وأما الذين كفروا فيقولون ماذا أراد الله بهذا مثلا يضل به كثيرا ويهدي به كثيرا وما يضل به إلا الفاسقين الذين ينقضون عهد الله من بعد ميثاقه ويقطعون ما أمر الله به أن يوصل ويفسدون في الأرض أولئك هم الخاسرون

بدرستى كه خدا شرم نكند و باك ندارد كه بزند مثلى را به پشه و آنچه را ما فوق آن باشد پس اما آنان كه گرويدند پس ميدانند كه آن حق است از پروردگارشان و اما آنان كه كافر شدند پس ميگويند چه خواسته است خدا باين مثل اضلال ميكند بآن بسيارى و راه مينمايد بآن بسيارى را و اضلال نمى‏كند بآن مگر فاسقان را (26) آنان كه مى‏شكنند پيمان خدا را پس از استواريش و ميبرند آنچه را امر كرده خدا بآن كه پيوند كرده شود و فساد مى‏كنند در زمين آن گروه ايشانند زيانكاران (27)

ثانیا اشتباه مهم شما در معنا کردن آیه این است که گفتید متشابهات باعث فتنه هستند، هرگز قرآن نمیفرماید متشابهات باعث فتنه هستند، بلکه مرض قلب باعث فتنه‌انگیزی توسط آیاتی است که تاویل آن را نمیدانند، ابتغاء الفتنة و ابتغاء تاویله، و لذا اگر در آیه دقت کنید متشابهات سبب بالا رفتن راسخین در علم، در ایمان است: «آمنا به کل من عند ربنا» به‌به! متشابهات سبب ایمان راسخین در علم، به اینکه همگی از طرف خداست، اگر فقط محکمات از طرف خدا بود، آیا راسخین میگفتند القائات شیطان هم نعوذ بالله از طرف خداست؟

ثالثا دو بار کلمه «منه» آمده و یک بار کلمه «کل»، که شکی باقی نمیگذارد، و الحمد لله خود شما گفتید تخصص در زبان عربی ندارید، خوب دوست گرامی آیا سزاوار است انسان اینقدر غرور داشته باشد که در فهم عبارت ساده زبان عربی به یک متخصص زبان عربی رجوع نکند؟ اگر یک نفر عرب زبان یا متخصص زبان عربی، حرف شما را تایید کرد آن وقت میتوانید ادعا کنید که حجت بین خود و خدا دارید.

نقل قول:
اگر به آیه توجه کنی خداوند از قران بعنوان بهترین سخن یاد می کنند کتابی متشابه كه از شنيدن آياتش لرزه بر اندام كساني كه از پروردگارشان خاشعند مي‏افتد سپس برون و درونشان نرم و متوجه ذكر خدا مي‏شود،
اما متشابهات آنان كه در دلهاى ايشان ميلى بباطل است پس پيروى ميكنند آنچه متشابه است از آن براى طلب فتنه

پس آن که خداوند بعنوان احسن الحدیث از آن نام برده با متشابهاتی که در سوره آل عمران آیه 7 نام برده خیلی فرق دارد نمی شود متشابهاتی که باعث فتنه می شوند وبیمار دلان بسراغ آن می روند لرزه براندام مومنین بیندازد و آنها را خاشع کند
آیا نمی اندیشید
hosyn
نشد دوست گرامی، نشد که نشد، شما گفتید متشابهات باعث فتنه هستند، و در همین آیه ۷ سوره آل‌عمران داریم «ما تشابه منه» که شما اصلا جزء قرآن نمیدانید، و در پستهای قبلی گفتید متشابهات از القائات شیطان است، (نعوذ بالله تعالی) حال یک دفعه ۱۸۰ درجه راه عوض کردید؟ حاضر شدید کل قرآن متشابه باشد در آیه سوره زمر در حالی که هیچ توضحیی برای آن ندارید؟

ناچارید معنا کنید که یعنی چه قرآن متشابه است؟ اینطور از خود قرآن برای معنا کردن آیات کمک میگیرید؟ ما شاء الله! یک جا قرآن متشابهات و «ما تشابه منه» را طبق حرف باطل شما از شیطان بداند، و یک جا تمام قرآن را متشابه بنامد؟ آیا عقل یک بچه قبول میکند که صفت زشت و ناپسند که در یک جا برای القائات شیطان آمده در جای دیگر همین صفت برای کلام وحی و قرآن بیاید؟ به صرف اینکه بگویید اینجا با آنجا «خیلی فرق دارد» مشکل حل نمیشود، چه فرقی دارد؟ اگر «ما تشابه منه» باعث فنته میشود پس چطور قرآن هم متشابه است ولی باعث فتنه نمیشود؟! شما مگر نگفتید «شبّه» در مورد حضرت عیسی ع واقعا عیسی نبود؟! اگر در آیه سوره زمر، متشابه را مدح کرده، در آیه سوره آل‌عمران هم متشابه را مدح کرده و سبب ارتقاء راسخین در علم دانسته.

سؤال: متشابه در آیه ۲۳ سوره مبارکه زمر یعنی چه؟

39|23|الله نزل أحسن الحديث كتابا متشابها مثاني تقشعر منه جلود الذين يخشون ربهم ثم تلين جلودهم وقلوبهم إلى ذكر الله ذلك هدى الله يهدي به من يشاء ومن يضلل الله فما له من هاد

ترجمه مصباح‌زاده:
خداوند فرو فرستاده بهترين سخن را كتابى متشابه (همانند) مثانى كه ميلرزد از آن پوستهاى آنان كه ميترسند از پروردگارشان سپس نرم ميشود پوستهاشان و دلهاشان بذكر خدا آنست ارشاد خدا كه هدايت ميكند بان آنرا كه ميخواهد و هر كه را كه گمراه سازد خدا پس نيست آنرا هيچ هدايت كننده (23)

قديمي 4 هفته پيش   #24
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 2637

:
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 منافق مزدور نوشته شده است
ترجمه مصباح‌زاده آیه ۷ سوره آل‌عمران چنین است:

3|7|هو الذي أنزل عليك الكتاب منه آيات محكمات هن أم الكتاب وأخر متشابهات فأما الذين في قلوبهم زيغ فيتبعون ما تشابه منه ابتغاء الفتنة وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله والراسخون في العلم يقولون آمنا به كل من عند ربنا وما يذكر إلا أولو الألباب

خدارا شکر که شما درزبان عربی تخصص دارید .
جناب حسین چرا خداوند آیاتی نازل کردند که تاویلش را فقط خودش می داند ؟
hosyn
چرا خداوند خوابی را به پادشاه مصر نشان میدهد که تأویلش را فقط پیامبرش یوسف میداند؟ «و لنعلمه من تأویل الاحادیث»

این چه سؤالی است؟! آیات متشابهات را همه مخلوقین یک فی الجمله ظاهری صحیح و منطقی و حکیمانه ازش میفهمند، اما تأویلی دارد که جز خدا نمیداند، و مغرضین به جای اینکه ظاهر روشن آن را بگیرند برای فتنه‌انگیزی سراغ تأویل آن میروند.
قديمي 3 هفته پيش   #25
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست2638

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 منافق مزدور نوشته شده است
آیا متشابه نمی تواند در دو جمله معنی متفاوتی بدهد ؟شما خواهشن به این سوال پاسخ بدهید بد نشد نشد کنید ؟
hosyn
طبق مبنای شما خیر، و توضیح خواهم داد.

فعلا شما توضیح دهید که قرآن متشابه است یعنی چه؟

قديمي 2 هفته پيش   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست2641

http://www.iranclubs.org/forums/show...57496&page=177

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاومنافق مزدورآنوسی1 نوشته شده است
خالا این هم خیلی خوب است که میدانی تاویل متشابهات را جز خدا نمی داند .و را سخون در علم را مثل دیگران دانا به تاویل متشابهات نمی دانی

انشاالله مفهوم متشابهات هم مشخص می شود بایاری خداوند .
hosyn
دو سؤال ساده دارم، و همه مطلب شما به این دو سؤال مربوط است، و جواب واضح میخواهم:

۱- کلمه متشابه در آیه سوره مبارکه زمر «کتابا متشابها» یعنی چه؟

۲- در پست قبلی آیه سوره مبارکه آل‌عمران را با ترجمه مصباح‌زاده آوردید، مقصود ضمیر در این دو کلمه که خودتان آوردید چیست؟:

... وابتغاء تأويله وما يعلم تأويله إلا الله ...

... و براى طلب تاويلش و نميداند تأويلش را مگر خدا ...

ضمیر ه در تأویله، و ش در تأویلش چیست؟ تأویلش، یعنی تأویل چه چیز؟

دوست گرامی منتظرم بحث ساده ما را با جواب راحت و ساده خودتان پیش ببرید، تا دیدگاه شما را بدانم.
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي يه هفته پيش   #27
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 2,181

چرا از کسایی که ادعای فقط قرآن رو دارند سوالات محکمات و متشابهات پرسیده میشه مفقود الاثر میشن ؟ ؟ ؟
چرا واقعا ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
یا فاطمه الزهرا
علوی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از علوی بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي 2 روز پيش   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پست 2646

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاومنافق مزدورآنوسی1 نوشته شده است
مطلبی درباره معنی ومفهوم تشابه خواندم انشا الله که برای درک بیشتر متشابهات مفید باشد .
جناب جسین از شما تقاضا دارم که از تخصصی که درزبان عربی داری برای فهم بیشتر آیه یاری کنید .
hosyn
بنده ادعای تخصص ندارم، ولی با زبان عربی انس دارم، و گاهی مطلبی را نقل میکنم ولی نمیدانم این را در کتاب عربی خواندم یا فارسی؟ عربی را وقتی میخوانم مجبور نیستم ابتدا در ذهنم به فارسی ترجمه کننم و بعد بفهمم.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیكلمه «تشابه» از ماده «شبه» و از باب تفاعل مي باشد. بطوري كه اهل فن گفته اند ؛ در لغت عرب ، كلماتي كه به باب تفاعل مي روند ممكن است معاني مختلفي داشته باشند و مفاهيمي همچون : «مشاركت» ( مانند تعاون= يكديگر را ياري كردن) ، «تظاهر» (مانند تجاهل= خود را به ناداني زدن) ،«تدريج» (مانند تكامل = به تدريج رشد كردن وكامل شدن ) وغيره را در ذهن شنونده القاء نمايند.
hosyn
مطلب ناقص است، و کلمه مشارکت دقیق به کار نرفته است، مشارکت خودش از باب مفاعلة است، باب مفاعلة یک فاعل میگیرد و یک مفعول، شارک زیدٌ بکراً، اما تفاعل برای تشارک است نه مشارکت، تشارک به جای اینکه یک فاعل و یک مفعول بگیرد، دو فاعل میگیرد: تشارک زیدٌ و بکرٌ، اگر میخواهید فرق دقیقش را متوجه شوید به دو کلمه معاونت و تعاون توجه کنید، عاون زیدٌ بکراً، تعاون زیدٌ و بکرٌ.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیكلمه مذكور ، در فرهنگهاي لغت فارسي بصورت همانندي و همشكلي معنا شده و معلوم است ازنوع «مشاركت» مي باشد . بايد دانست كه در مشاركت همواره مفهوم دو سويه و دوطرفه بودن مستتر است. مشاركت يك طرفه بي معناست و اين يك + ديگر است كه مفهوم مشاركت مي دهد.
hosyn
با توضیحی که دادم معلوم میشود که مشارکت «يك + ديگر» است اما تشارک «طرف = طرف» است، دو طرفه است، میگوییم: «شابه الابن اباه» پسر شبیه پدرش هست(باب مفاعلة)، اما میگوییم: «تشابه التوأمان» دوقولوها به همدیگر شبیه هستند(باب تفاعل).

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیدر حالي كه البقر(گاوها) بصورت جمع است
hosyn
البقر، اسم جنس است، به صحاح جوهری، لسان العرب، مصباح، مراجعه شود، بلی قول به جمع هم دارد که میتواند متفرع بر معنای جنسیت باشد، مثل رجل(مرد) که اسم جنس است اما میتواند به معنای مردها هم باشد، میگوییم: از این درب فقط مرد وارد شود، از این درب فقط مردها وارد شوند، و بنابر قول جمع، چرا تشابهت گفته نشده وجوهی ذکر کردند.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیمتأسفانه اين آيه بگونه اي تلبيس شده و با احاديث و روايات مشتبه گرديده كه به راحتي نمي توان لفافه هاي ضخيم تلبيس را از آن كنار زد و مفهوم حقيقي آن را هويدا ساخت.
hosyn
دوست گرامی چرا چنین گونه حرف میزنید؟! احادیث کدام است در این آیة؟! مگر قبلا خواهش نکردم که یک عرب زبان کافر پیدا کنید تا حرف شما را تایید کند؟ یک دانش‌آموز عرب زبان که فهم متن پیدا کرده، و اصلا کافر است و تا کنون حدیث به گوشش نخورده، این آیه را به او بدهید اگر حرف شما حتی ۱٪ احتمال داد جایزه دارید.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیاما مفهوم ام الكتاب در قرآن مشخص است و اين عبارت غير از اينجا در سوره هاي رعد و زخرف نيز آمده است و در آن دو سوره به كتابي تشبيه شده كه مأخذ ما انزل الله مي باشد و كتاب قرآن نيز از آن گرفته شده است. با اين وجود ما نمي توانيم آيات قرآن را به دو دسته محكم و متشابه دسته بندي كنيم چراكه همه آيات قرآن به ام الكتاب تعلق دارند و نه فقط دسته اي از آنها
hosyn
قسمت اول عبارت درست است اما قسمت دوم صحیح نیست، کلمه «مأخذ» و «گرفته» و «تعلق» که به کار بردید خیلی خوب است، اما اینکه نتیجه گرفتید نمیتوانیم آيات قرآن را به دو دسته محكم و متشابه دسته بندي كنيم، اشتباه است، چون ام الکتاب را در آن دو سوره، خداوند متعال با وصف «عنده» و «لدینا» به کار برده است، خزائن قرآن کریم است، الا عندنا خزائنه، و مثل رأس مخروط برای قرآن کریم است، قاعده مخروط توسط یال با رأس مخروط چه ارتباطی دارد؟ و لذا گفتم واژه «تعلق» که به کار بردید خوب بود، و ام الکتاب که رأس مخروط است توسط یالها و جنود خودش که آیات محکمات هستند در بخش قاعده مخروط که آیات متشابهات هستند، خودنمایی میکند.
نقل قول:
منافق مزدورآنوسیما مي توانيم عبارت منه آيات محكمات (و نيز هن ام الكتاب) را به صورت جمله اي كه خبرش بر مبتداي آن مقدم گرديده(كه خود نشانه تأكيدي بر تعلق صرف آيات محكمات به كتاب مي باشد) در نظر بگيريم و با توجه به معني حقيقي تشابه ، كه قبلاً راجع به آن صحبت كرديم ، بگوييم :

او كسيست كه قرآن را بر تو فرو فرستاده ، آيات محكمات از قرآن هستندد كه ريشه در ام الكتاب دارند(يك) + (ديگر) و ديگر هر چيزي غير از آن جزء متشابهات است .
hosyn
دوست گرامی این ۱۰۰٪ غلط است، هم از نظر ادبی مخلوط شده است و هم از حیث معنا با آیه نمیسازد، اما از نظر ادبی، پس «منه آیات محکمات» راهی غیر از این ندارد که جمله‌اي باشد كه خبرش بر مبتداي آن مقدم گرديده، اگر به کتب تجزیه و ترکیب و تفسیر مراجعه کنید میبینید همه میگویند: «منه آیات محکمات» جمله‌اي است كه خبرش بر مبتداي آن مقدم گرديده، و آنچه شما میخواهید جا بیندازید ربطی به این ندارد، مربوط به معنای «من» است، یعنی نزد همگی واضح است که «من» تبعیض است و شما میخواهید «من» بیان جنس بگیرید، و آن در این آیه غلط است، چرا؟ جوابش در سؤال دوم بنده نهفته است که متاسفانه جواب ندادید و منتظرم.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیاينكه مي بينيم در اينجا به جاي متشابهات ، ماتشابه مي نشيند دليلش بازي خداوند با كلمات نيست ، هدف بسيار مهمتر و والاتر از اين امور است. اگر جايگاه متشابهات در كتاب بود جا داشت بگويد فيتبعون متشابهات اما گفت : فيتبعون ما تشابه منه كه نشان دهد طرف اول تشابه كتاب است وطرف دوم از كتاب نيست و فقط با آن شبيه گرديده است.
hosyn
این هم غلط اندر غلط، «ما تشابه منه» همان متشابه است ولی مفرد متشابهات است، و معنای مفرد این است که حتی یک آیه متشابه هم کافی است که فتنه انگیزی کنند و لازم نیست که دنبال همه متشابهات با هم بروند تا فتنه بسازند.

نقل قول:
منافق مزدورآنوسیوقتي اين آيه را مي خوانيم ، آنگاه با مفهوم از كتاب بودن و نيز انزل عليك الكتاب كه در آيه شماره هفت آمده است بيشتر آشنا مي شويم به عزيزانم توصيه مي كنم حتماً تفسير مرحوم طباطبايي را در باره اين آيه مطالعه نمايند.
hosyn
معانی «من» را مخلوط کردید، و چند بار قبلا در این سایت فرق بین معانی «من» را با مثال توضیح دادم، در این آیه شریفه، «من» اول هم میتواند تبعیض باشد و هم بیان جنس، و«من» دوم «من» نشویه که مصدر و منشأ چیزی را بیان میکند.

جواب سؤال دوم را باید بدهید، ضروری است، بحث بدون آن پیش نمیرود.
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
محکم متشابه

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 09:21PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه