بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 18 October 2020   #2176
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,050
ج: به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
یا علی
الْحَمْدُلِله الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَةِ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِبٍ وَ الْأَئِمَّةِ الْمَعْصُومیٖن عَلَیْهِمُ السَّلامُ
یا محمد یا رسول الله
یا حسین
کزیم آل الله امام ثارالله

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا ﴿۸۲﴾اسراء

و ما آنچه را براى مؤمنان مايه درمان و رحمت است از قرآن نازل مى ‏كنيم و ستمگران را جز زيان نمى‏ افزايد (۸۲)
السلام علیک یا نعمه الله علی الابرار ونقمته علی الفجار
یا علی
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 18 October 2020   #2177
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا رسول الله
یا حسن بن علی
یا علی بن موسی الرضا

شهادت امام رضا(علیه السلام) در راه دفاعِ بی‌محابا از حق مردم

از محمد بن سنان روایت شده که نقل میکند در خراسان خدمت امام رضا(علیه السلام) بودم و مأمون روزهای دوشنبه و پنجشنبه که به دادخواهی مینشست امام را در سمت راست خود مینشاند.
روزی خبر آوردند که مردی صوفی دزدی کرده. مأمون دستور داد احضارش کنند. مرد صوفی ظاهری همچون مرتاضان و زاهدان داشت و جای سجده بر پیشانی‌اش نمایان بود.
مأمون گفت: چقدر عیب است چنین آثار زیبایی با چنین کار زشتی! آیا با وجود چنین ظاهر زیبایی که از تو میبینم نسبت سرقت به تو داده میشود؟!
صوفی گفت: از سر ناچاری چنین کاری کردم و مجبور بودم و راه دیگری نداشتم چون از سهمی که از خمس و غنایم حقّ من است محرومم کرده‌ای!
مأمون گفت: تو در خمس و غنایم چه حقّی داری؟
صوفی گفت: خدای متعال خمس را شش قسمت کرده و فرموده است: ﴿وَاعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَأَنَّ للهِ خُمُسَهُ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبى‏ وَالْيَتامى‏ وَالْمَساكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ إِنْ كُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللهِ وَما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا يَوْمَ الْفُرْقانِ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ﴾(أنفال: ٤١)
و غنایم را نیز شش قسمت کرده و فرموده است: ﴿ما أَفاءَ اللهُ عَلى‏ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرى‏ فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبى‏ وَالْيَتامى‏ وَالْمَساكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ كَيْ لا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِياءِ مِنْكُمْ﴾(حشر: ٧)
و ادامه داد:
پس تو مرا از حقّم محروم کردی حال آنکه من درمانده در سفرم و خرج بازگشت به وطنم را ندارم (یعنی عنوان إبن السبیل که در هر دو آیۀ فوق آمده بر من منطبق است)، و مسکین و تهی دستم و سرمایه‌ای ندارم (یعنی حتی اگر به وطنم بازگردم و دیگر إبن السبیل نباشم باز عنوان مسکین بر من منطبق است)، و از حاملان(قاریان و حافظان) قرآنم (یعنی غیر از إبن السبیل و مسکین بودن، باز هم مستحق سهمِ «لله» در دو آیۀ فوقم)!
مأمون گفت: آیا بخاطر این افسانه پردازیهایت حدّی از حدود خدا و حُکمی از احکامش در مورد سارق را تعطیل کنم!؟
صوفی گفت: از خودت شروع کن و نفس خویش را پاک گردان سپس به پاک کردن دیگران بپرداز، و حدّ خدا را بر خودت جاری کن سپس بر دیگران!
مأمون رو به امام رضا(علیه السلام) نمود و گفت: چه میگوید؟
امام فرمود: او میگوید ابتدا مورد سرقت واقع شده سپس سرقت کرده!
مأمون بسیار خشمناک شد و به صوفی گفت: بخدا قسم دستت را میبُرم!
صوفی گفت: دستم را میبُری درحالیکه تو غلام و بندۀ منی!
مأمون گفت: ای وای بر تو، از کجا من بندۀ تو شدم!؟
صوفی گفت: چونکه مادرت از بیت المال مسلمانان خریده شده؛ پس تو بندۀ تمام مسلمانان در مشرق و مغربی تا زمانیکه آزادت کنند و من آزادت نکرده‌ام! اضافه بر آنکه خمس را بلعیدی و پیش خود جمع کردی اما حق آل پیامبر را ندادی و حق من و امثال من را هم ندادی! و دیگر آنکه چیز خبیث و نجس نمیتواند نجسی دیگر مانند خود را پاک کند بلکه تنها و تنها آنکه خودش پاک باشد میتواند نجس را پاک کند و کسی که خود سزاوار حدّ است نمیتواند حدود را بر دیگران اجرا کند تا زمانیکه از خودش شروع کند! آیا سخن خدای متعال را نشنیده‌ای که میگوید: ﴿أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنْسَوْنَ أَنْفُسَكُمْ وَأَنْتُمْ تَتْلُونَ الْكِتابَ، أَفَلا تَعْقِلُونَ﴾(بقرة: ٤٤).

مأمون رو بسوی امام رضا(علیه السلام) نمود و گفت: نظر شما چیست؟
امام(علیه السلام) فرمود:
خدای متعال به محمد(صلّى الله عليه وآله) فرمود: ﴿قُلْ فَلِلَّهِ‏ الْحُجَّةُ الْبالِغَةُ﴾(أنعام: ١٤٩)؛ و این همین حجتی است که جاهل به آن نرسیده است اما او هم آنرا میداند همچنانکه عالِم از روی علمش آنرا میداند. و دنیا و آخرت با حجت و دلیل پابرجا و برقرار است. و این مرد هم حجت آورده است (یعنی اگر میتوانی دلیلی بیاور و اثبات کن که تو شریک جرم نیستی و این ارتکاب سرقت بخاطر بلعیده شدن حقّ او توسط تو نبوده).

در این هنگام مأمون دستور آزادی مرد صوفی را داد و به اندرون رفت! و از آن روز تصمیم قاطع بر قتل امام رضا(علیه السلام) گرفت تا آنکه ایشان را با سمّ به قتل رساند.

موسوعة التاريخ الإسلامي ٨: ١٦٣– ١٦٥؛
مجموعۀ مصاحبه‌ها: ٨١٣– ٨١٥؛
عيون أخبار الرضا(عليه السلام) ٢: ب٥٩، ح١؛
مناقب آل أبي طالب٣: ٤٤٧(مکتبةالحیدریة).

ــــــــــــــــــــ
راجع به استدلالهای مرد صوفی بویژه مملوک بودن مأمون، روشن است که امام رضا(علیه السلام) در مقام تصحیح گفته‌ها و استدلالهای وی نبود و فقط مقصود اصلی او را به اختصار بیان کرد و فرمود: او میگوید «سُرق فسَرق» از او دزدی شده که دست به دزدی زده.

و حجت بالغه همین است که آن مرد صوفی علی‌رغم جهلش که قدرت بیانِ عذرش با چنین اختصارگویی و با استدلالی بی‌خدشه را ندارد اما همچون شخص عالِم و مسلط به ریزه‌کاریها این را با اطمینان میداند که مأمون شریک جرم اوست.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 20 October 2020   #2178
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا رسول الله
یا حسن بن علی
یا علی بن موسی الرضا

یا محسن بن علی

در اول ربيع بود كه عمر و ابوبكر و رئوس سقيفه با فرماندهي يك لشگر ١٠٠٠٠ نفری از سگان جهنم مامور به قتل فاطمه، محسن، امیرالمومنین، حسن، حسين، زينب، ام كلثوم و فضه علیهم السلام و غضب خلافت شدند:

مرحوم طبرسی از امام صادق
علیه السلام نقل میکند:

عمر مستقيما با لشکری ۴۰۰۰ نفری برای قتل امیرالمومنین علی علیه السلام و تعداد انگشت شمار اصحاب به مسجد النبی صلی الله و علیه و آله هجوم آوردند!
پس سلمان برخاست و گفت:
بخدا سوگند،
من با همین دو گوشم از زبان پیمبر خدا صلی الله و علیه و آله شنیدم - و اگر دروغ بگویم این دو گوشم کر باشد - که حضرت فرمودند:
روزی می آید که برادر و پسر عمویم علی با جمعی از یارانش در مسجد نشسته اند که ناگاهان تعدادی از سگان جهنم بر آنان یورش بیاوردند، و قصد جان او و یارانش بکنند❗️

سپس سلمان گفت:
و من شک ندارم شما - یعنی عمر و اصحابش - همان سگهای جهنم هستید که حضرت فرمودند!
پس عمر خواست که به سلمان حمله کند، اما امیرالمومنین علیه السلام برای دفاع از سلمان برخواست و لباس عمر گرفته و او را به زمین کوبیدن

الاحتجاج‌ ۱/۷۵.

بیان:
تعداد مهاجمینی که از کتب صحیحه اهل سنت و شیعه نقل شده است بیش از ۱۰۰۰۰ نفر است:

الف:
300 نفر تحت فرمان مستقیم خود عمر بن خطاب بودند که مسئول حمله مستقیم و احراق بیت حضرت فاطمه سلام الله علیها بودند!

ب:
200 نفر شیپورچی بودند که طناب‌ همراه داشتند!
۴۰ نفر از آنها مامور به کشیدن حضرت در کوچه‌ برای بردن به سوی ابوبکر شدند!
- همچانانکه زنان سیدالشهداء علیه السلام را در بازارهای شام میبردند -

ج:
4000 نفر محافظ برای ابوبکر نصب شدند،
تا در صورتی که اگر امیرالمومنین علیه السلام قصد جان ابوبکر را کرد او را محافظت کنند!

د:
6000 نفر در اطراف شهر مستقر شدند!
تا قبایل عرب در صورت تمایل به کمک اهل بیت علیهم السلام به مدینه وارد نشوند!

ه:
در هیچ جنگی در طول تاریخ، سابقه نداشته است برای کشتن ۵ نفر حدود ۱۰۰۰۰ نفر سپاه فرماندهی شود

ح:
ابوبکر و عمر از روزهای قبل با جلسات مخفیانه توانستند از ۱۲۰۰۰۰ نفری که در غدیر حضور داشتند، حدود ۱۰۰۰۰ را که مخالف ولایت امیرالمومنین علیه السلام بودند برای جنگ با حضرت، و قتل فاطمه علیها السلام تجهیز کنند

حدود چند روز زمان صرف تهیه هیزم برای به آتش‌کشیدن بیت حضرت فاطمه سلام الله علیها شد!
لذا مدت ۳ روز طول کشید تا اولین حمله ۳ روز بعد از شهادت پیمبر خدا صلی الله علیه و آله باشد

منابع شیعه و سنی:
اثبات الهداة، ج1، ص 280
ارشاد القلوب، ص 295
بشارة المصطفى، ص 197
الفضائل ابن‏ شاذان، ص 6
غایة المرام، ص 48
المحتضر، ص 44
مناقب آل ابی‏طالب ع، ج2 ص 209
وفاة الصدیقة الزهراء س، ص 60
تفسیر عیاشى، ج2،. ص 307
البرهان فى تفسیر القرآن، ج2، ص 434
الهدایة الکبرى، ص 179
حلیة الابرار، ج2، ص 652
نوائب ‏الدهور، ص 194
المغنى، ج20، ص 335
الشافى فى الامامه، ج4، ص 110
نوادر الاخبار، ص 183
المنتخب طریحى، ص 136
مؤتمر علماء بغداد، ص 135
سیرة ائمة الاثنى عشر، ج1، ص 132
الملل و النحل، ج1 ص 57
بهج ‏الصباغه، ج 5، ص 15
الفرق بین الفرق، ص 148
الخطط و الآثار، ج 2 ص 364
الوافى بالوفیات، ج 6 ص 33
اعلام النساء، ج 4، ص 124
الارجوزة المختاره، ص 88
الرجوزة فى التاریخ النبى ص، ص 13
تراجم اعلام النساء، ج2 صص 316
الانوار القدسیه، ص 42
فرائد السمطین، ج 2، ص 34
عوالم‏ العلوم، ج 11، ص 391
مرآة العقول، ج 5، ص 318
ضیاء العالمین، ج 2، ص 60
کامل بهایى، ج 1، ص 306

قديمي Wednesday 21 October 2020   #2179
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اعتراف اتباع سقیفه
علت اختلاف و افتراق امت

سیف الدین آمدی حنبلی از علمای اهلسنت در مورد علل اختلاف و گمراهی امت میگوید:
مردم در زمان حيات پيامبر همواره بر يک عقيده بودند؛ مگر كسانیكه به ظاهر اظهار اسلام می‌كردند و در باطن روحيه منافقانه داشتند ... (بعد اشاره به حدیث #قرطاس میکند و مینویسد) يكی ديگر از اختلافاتي كه ميان امت اسلامی افتاد آن بود كه نبی مكرم از صحابه درخواست نمود كاغذ و قلمی برای حضرت بياورند و وصيتي را بنويسد امت بعد از پیامبر گمراه نشوند اما عمر ممانعت کرد و گفت قرآن برای ما کافیست ! (الی آخر)

كان المسلمون عند وفاة النبي صلي الله عليه و سلم علي عقيدة واحدة و طريقة واحدة إلا من كان يبطن النفاق و يظهر الوفاق..... و ذلك كاختلافهم عند قول النبي في مرض موته: إئتوني بقرطاس أكتب لكم كتابا لا تضلوا بعدي حتي قال عمر إن النبي قد غيبه الوجع حسبنا_کتاب_الله و كثر اللغط في ذلك حتي قال النبي: قوموا عني، لا ينبغي عندي التنازع.
و...............................

و.................
شرح المواقف الايجي جلد 8 صفحه 376
https://plink.ir/d3ZRj
قديمي 4 هفته پيش   #2180
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا رسول الله
یا حسن بن علی
یا علی بن موسی الرضا

یا محسن بن علی

حسن بن سلیمان حلّی رضوان الله علیه از سعد بن عبدالله أشعری روایت کرده است که مفضّل از إمام صادق علیه السّلام پرسید آقای من پس حضرت مهدی علیه السّلام دیگر به کجا خواهد رفت؟
فرمودند به سوی مدینه جدّم رسول خدا صلّی الله علیه و آله ، چون وارد مدینه شود أمری عجیب از او به ظهور آید که موجب شادی مؤمنان و خواری کافران باشد. مفضّل پرسید که آن چه أمر است ؟ فرمود که چون به نزد قبر جدّ بزرگوارش رسد گوید ای گروه خلایق این قبر جدّ من رسول خدا صلوات الله علیه و آله است؟ گویند بلی ای مهدی آل محمّد. گوید که کیستند اینها که با او دفن کرده اند؟ گویند دو مصاحب او و دو هم ‌خوابه‌ او أبوبکر و عمر. حضرتِ صاحب در حضور خلق از روی مصلحت پرسد که کیست ابوبکر و کیست عمر؟ و به چه سبب ایشان را از میان جمیع خلایق با جدّم دفن کرده‌اند و چه بسا شخص دیگری در اینجا مدفون شده؟ پس مردم گویند ای مهدی آل محمّد ، غیر ایشان کسی در اینجا مدفون نیست ، ایشان را از برای همین در اینجا دفن کرده اند که خلیفه‌ رسول و پدرِ زنان آن حضرت بودند. پس فرماید آیا کسی هست که اگر ببیند ایشان را بشناسد؟گویند بلی ما ایشان را به صفت می‌شناسیم. باز فرماید آیا کسی شکّ دارد در اینکه ایشان در اینجا مدفونند؟ گویند نه. پس بعد از سه روز أمر فرماید که دیوار بشکافند و هر دو را از قبر به در آورند ، پس هر دو را با بدن تازه بیرون آوَرَند ، به همان صورت که داشته‌اند ، پس فرماید که کفن‌ها از ایشان بگشایند و ایشان را به حلق کِشَند بر درخت خشکی . پس برای امتحان خلق در حالْ آن درخت سبز شود و برگ برآورد و شاخه هایش بلند شود . پس جمعی که ولایت ایشان داشته باشند ، گویند که این است والله شرف و بزرگی و ما رستگار شدیم به محبّت ایشان ، و چون این خبر منتشر گردد هر که در دل به قدر حبّه از محبت ایشان داشته باشد حاضر شود.
پس منادی از جانب صاحب علیه السّلام ندا کند هر که این دو مصاحب و دو هم خوابه‌ حضرت رسول را دوست می‌دارد از میان مردم جدا شود و به یک جانب بایستد ، پس خلق دو طایفه شوند یکی دوستدار ایشان و یکی لعنت کننده بر ایشان ، پس حضرت بفرمایَد بر دوستان ایشان که بیزاری جویید از آنها وگر نه به عذاب الهی گرفتار می شوید .
ایشان جواب گویند که ای مهدی آل محمّد ، ما پیش از آنکه بدانیم ایشان را نزد خدا قرب و منزلتی هست از ایشان بیزاری نکردیم ، چگونه امروز بیزار شویم از ایشان و حال آنکه کرامت بسیار از ایشان بر ما ظاهر شد و دانستیم مقرّب درگاه حقّند ، بلکه از تو بیزاریم و هر که ایمان به تو آورده است و از هر که به ایشان ایمان نیاورده و از هر که ایشان را به این خواری به در آورده و بر دار کشیده. پس حضرت مهدی صلوات الله علیه أمر نمایَد باد سیاهی را که بر ایشان وزد و همگی را به هلاکت رساند.
پس بفرماید آن دو ملعون را از درخت به زیر آورند و ایشان را به قدرت إلهی زنده گرداند و أمر فرماید خلایق را که همگی جمع شوند ، پس هر ظلمی و کفری که از اوّل عالم تا آخر شده گناهش را بر ایشان می‌نویسند. زدن سلمان فارسی ، و آتش افروختن در خانه أمیر المؤمنین و فاطمه و حسن و حسین علیهم السّلام برای سوزاندن ایشان ، و ضربه به دستان حضرت زهراء با تازیانه ، و ضربه به شکم ایشان و سقط حضرت محسن علیه السّلام ، و زهر دادن إمام حسن ، و کشتن أبا عبد الله الحسین و اطفال و پسر عموها و یاران او ، و اسیر کردن ذریّه‌ رسول صلّی الله علیه و آله ، و ریختن خون آل محمّد در هر زمانی ، و هر خونی که به ناحقّ ریخته شده ، و هر فَرْجی که به حرام جماع شده ، و هر سودی و حرامی که خورده شده ، و هر گناه و ظلم و جوری که واقع شده تا قیام قائم آل محمّد ، همه را بر ایشان بشمارد که از شما شده و ایشان اعتراف نمایند، زیرا که اگر در روز اوّل غصب حقّ خلیفه به حقّ نمی‌کردند اینها در عالم واقع نمی‌شد. پس حضرت أمر فرماید که از برای مظالم هر که حاضر باشد از ایشان قصاص نماید ، پس بفرماید که آندو را بر درخت برکشند و آتشی را أمر فرماید که از زمین بیرون آید و ایشان رابسوزاند با درخت ، و بادی را امر فرماید که خاکستر ایشان را به دریاها پاشد . مفضّل گفت
که ای مولایم این آخر عذاب ایشان خواهد بود؟ حضرت فرمودند که هیهات ای مفضّل ، والله که سیّدِ أکبر محمّد رسول الله و صدّیقِ أکبر أمیر المؤمنین و فاطمه زهراء و حسن و حسین شهید کربلا و جمیع ائمّه‌ هدی همگی زنده خواهند شد و هر که ایمان خالص داشته باشد و هر که کافر محض بوده ، همگی زنده خواهند شد و از برای جمیع ائمّه و مؤمنان ، ایشان را عذاب خواهند کرد ، حتّی آنکه در شبانه روز هزار مرتبه ایشان را بکُشَند و زنده شوند ، پس خدا به هر جائی که خواهد در جهنّم ایشان را بَرَد و معذّب گرداند .

مختصر بصائر الدرجات ص۵۳۰ .

قديمي 4 هفته پيش   #2181
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

http://www.iranclubs.org/forums/show...=113359&page=3
قديمي 4 هفته پيش   #2182
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

مبارک

روایت روز نهم ربیع الاول

بابا شجاع الدین فیروز رحمه الله

علامه مجلسی رضوان الله علیه در کتاب شریف *(زاد المعاد)* می‌نویسد:

فرزند بزرگوار سید ابن طاووس رضوان الله علیهما در در کتاب زوائد الفوائد روایت معتبری را آورده است:

روایت شده که محمد بن ابی العلاء همدانی و یحیی بن محمد جریح بغدادی گفته‌اند که روزی ما در باب قتل عمر بن خطاب منازعه کردیم و رفتیم در شهر قم به نزد احمد بن اسحاق قمی که از خواص اصحاب امام علی النقی و امام حسن العسکری علیهما السلام بود و به خدمت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز رسیده بود.

وقتی درب خانه وی را کوبیدیم، دختر عراقیه‌ای بیرون آمد؛ سراغ احمد را از او گرفتیم.
گفت: او امروز مشغول اعمال عید است و آن روز نهم ربیع الاول بود.
گفتم: سبحان الله، عیدهای مؤمنان چهارتاست: عید فطر، اضحی، غدیر و جمعه.

دختر گفت: احمد بن اسحاق از امام علی النقی علیه السلام روایت می‌کند که امروز، روز عید است و بهترین عیدها نزد اهل بیت علیهم السلام و شیعیان ایشان به حساب می‌آید.

ما گفتیم اجازه بگیر تا به نزد او بیاییم.
وقتی دختر او را خبر کرد، بیرون آمد در حالی که لنگی بسته و عبائی بر خود پیچیده بود و بوی مشک از او ساطع بود.

گفتیم: این چه حالت است که در تو مشاهده می کنیم؟!
گفت: الآن از غسل عید فارغ شدم!
گفتیم: مگر امروز عید است؟
گفت: بلی!!!
و ما را به داخل خانه خود آورد و بر روی کرسی نشانید و چنین گفت:

روزی با جمعی از برادران خود به حضور مولای خود امام حسن عسکری علیه السلام در سامرا مشرف شدیم در مثل این روز (نهم ربیع) که شما به نزد من آمده اید.

چون اجازه گرفتیم و به خدمت آن حضرت رسیدیم، دیدیم آن حضرت مجلس خود را آراسته و مجمره در پیش خود گذاشته و به دست مبارک خود عود در آن مجمره می اندازد؛
مجلس را مزین گردانیده و بر غلامان و خدمتگزاران خود، جامه‌های فاخر پوشانیده است.

عرض کردیم: یابن رسول الله، پدران و مادران ما فدای تو باد؛
آیا برای اهلبیت علیهم السلام امروز شادمانی تازه رخ داده است؟

حضرت فرمودند: کدام روز حرمتش از این روز نزد اهلبیت علیهم السلام عظیم‌تر است؟!

به درستی که خبر داد مرا پدرم که: حذیفة بن یمان در روز نهم ربیع الأول خدمت جدم حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید.
حذیفه گفت:
حضرت علی و حسنین علیهم السلام را دیدم که با حضرت رسول صلی الله علیه و آله غذا میل می‌فرمودند و آن حضرت به روی ایشان تبسم می‌نمود و به حسنین علیهماالسلام می‌فرمود:

بخورید! گوارا باد از برای شما برکت و سعادت این روز!

به درستی که این روز روزی است که حق تعالی در این روز دشمن خود و دشمن شما را هلاک می‌فرماید و در این روز دعای مادر شما‏ را مستجاب می‌گرداند.

بخورید! که این روز روزی است که حق تعالی در این روز اعمال محبان و شیعیان شما را قبول می‌فرماید.

بخورید! که این روز ظاهر می‌شود صدق گفته‌ی خدا که می‌فرماید: « فتِلکَ بُیُوتهم خاویةٌ بِما ظَلَموا »؛ این است خانه‌های ایشان که خالی گردیده به سبب ستم های ایشان.

بخورید! که این روزی است که در این روز، شوکت دشمنان جد شما و یاری کننده دشمن شما شکسته می شود.

بخورید! که این روزی است که در این روز، فرعون اهل بیت من علیهم السلام و ستم کننده بر ایشان و غصب کننده‌ی حق ایشان هلاک می‌شود.

بخورید! که این روزی است که حق تعالی عمل های دشمنان شما را باطل و بیهوده می گرداند.

حذیفه گوید عرض کردم: یا رسول الله، آیا در میان امت شما کسی خواهد بود که این حرمت‌ها و قداست‌ها را بشکند؟

حضرت فرمود: ای حذیفه، بتی از منافقان بر ایشان سر کرده خواهد شد
و در میان ایشان ادعای ریاست خواهد کرد
و مردم را به سوی خود دعوت خواهد کرد
و تازیانه ظلم و ستم را بر دوش خود کشیده
و مردم را از راه خدا منع خواهد کرد.

کتاب خدا را تحریف خواهد نمود؛
سنت مرا تغییر خواهد داد
و میراث فرزند مرا متصرف خواهد شد
و خود را پیشوای مردم خواهد خواند.

بر وصی من علی بن ابی‌طالب علیهماالسلام امتیاز طلبی خواهد کرد
و اموال خدا را به ناحق بر خود حلال
و در غیر طاعت خدا صرف خواهد کرد.

من و برادر من و وزیر من علی علیه السلام را به دروغ‌گویی متهم و دختر مرا از حق خود محروم خواهد کرد.

پس دخترم او را نفرین خواهد کرد و حق تعالی نفرین او را در این روز مستجاب خواهد نمود.

حذیفه عرض کرد: یا رسول الله، چرا دعا نمی کنید حق تعالی او را در حیات شما هلاک گرداند؟

حضرت فرمود: ای حذیفه، دوست ندارم جرأت کنم بر قضای خدا و از او تغییر امری را طلب نمایم که در علم او گذشته است.

ولیکن از حق تعالی استدعا نمودم فضیلت دهد از سایر روزها آن روزی را که او در آن روز به جهنم می‌رود تا آن که احترام آن روز در میان دوستان و شیعیان اهلبیت من علیهم السلام سنت گردد.

پس حق تعالی وحی کرد به سوی من که:
ای محمد، در علم سابق من گذشته است که دچار آید تو و اهل بیت تو را محنت‌های دنیا و بلاها و ستم‌های منافقان و غضب کنندگان از بندگان من.

آن منافقانی که تو برای آنها خیرخواهی کردی، ولی به تو خیانت کردند؛
تو به ایشان راستی کردی، اما آنها با تو مکر کردند؛
تو با آنها صاف بودی، درحالی که آنها دشمنی تو را به دل گرفتند؛
تو خشنودشان ساختی، ولی تو را تکذیب کردند؛
تو آنها را برگزیدی، اما تو را در گرفتاری ها تنها گذاشتند.

سوگند یاد می‌کنم به حول و قوه و پادشاهی خود، که یقینا به روی کسی که غصب کند حق علی علیه السلام را که وصی تو بعد از توست، هزار درب از پَست‌ترین طبقه‌های جهنم را بگشایم که آن را فیلوق می‌گویند و او و اصحاب او را در قعر جهنم جای دهم! در حالی که شیطان بر او برتری و اشراف پیدا کند و او را لعنت کند!

آن منافقان را در قیامت برای فرعونهایی که در زمان پیغمبران دیگر بودند، عبرت گردانم و نیز برای سایر دشمنان دین عبرت شوند.

منافقان و دوستان آنها را با دیده‌های کبود و روهای ترش و با نهایت مذلت و خواری و پشیمانی بسوی جهنم برم و ایشان را تا ابد در عذاب خود نگه دارم.

ای محمد! علی به منزلت تو نمی‌رسد مگر به آنچه که از بلاها توسط فرعون آن عصر و غضب کننده حق او بر او وارد می‌شود.

او کسی است که جرأت پیدا می‌کند تا گفته های مرا تغییر دهد و به من شرک آورد و مردم را از راه رضای من منع می‌کند.
گوساله ای از برای امت تو برپا می‌کند که آن ابوبکر است و به من کفر می‌ورزد در عرش و عظمت و جلال من.

یقینا امر کرده‌ام ملائکه هفت آسمان خود را که برای شیعیان و محبان دین شما عید بگردانند روزی که آن ملعون کشته می‌شود.

و امر کرده‌ام ایشان را که کرسی کرامت مرا در برابر بیت المعمور نصب کنند و ثنا گویند بر من و طلب آمرزش نمایند برای شیعیان و محبان شما از فرزندان آدم.

و امر کرده ام ملائکه نویسندگان اعمال را تا سه روز قلم از جرائم مردم بردارند و ننویسند گناهان ایشان را برای احترام کرامت تو و وصی تو.

ای محمد! این روز را عید گردانیدم برای تو و اهل بیت تو و برای هر که تابع ایشان است از مؤمنان و شیعیان.

و سوگند یاد می‌کنم به عزت جلال علوّ منزلت و مکان خود، کسی که این روز را عید کند از برای من،
ثواب آنها که دور عرش را احاطه کرده‌اند به او عطا کنم،
و قبول نمایم شفاعت او را نسبت به خویشان او،
و زیاده کنم مال او را اگر گشادگی دهد بر خود و عیال خود در این روز
و هر سال در این روز صد هزار هزار میلیون نفر از موالیان و شیعیان شما را از آتش جهنم آزاد گردانم و اعمال ایشان را قبول و گناهانشان را بیامرزم.

حذیفه گوید: پس رسول خدا صلی الله علیه و آله برخاست و به خانه‌ی اُم‌سلمه رفت و من برگشتم در حالیکه به کفر عمر لعنة الله علیه یقین کرده بودم.

تا آنکه بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله دیدم که چه فتنه ها برانگیخت... .

پس حق تعالی دعای برگزیده‌ی خود و دختر پیغمبر خود را در حق آن منافق مستجاب گردانید و قتل او را بر دست کشنده‌ی‌ او (ابولؤلؤ رحمه الله) جاری ساخت.

من به خدمت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام رسیدم تا آن حضرت را تهنیت و مبارک‌باد گویم که آن منافق کشته شد و به عذاب حق تعالی واصل گردید.

چون حضرت مرا دید فرمود:
ای حدیفه! آیا به یاد داری آن روزی را که آمدی به نزد سید من رسول خدا و من و دو سبط او حسنین علیهم السلام نزد او بودیم و با او غذا می‌خوردیم و ایشان تو را بر فضیلت این روز آگاه ساخت؟

عرض کردم: بلی ای برادر رسول خدا.

حضرت فرمود: به خدا سوگند این روز روزی است که حق تعالی در آن دیده‌ی آل رسول را روشن گردانید و من برای این روز هفتاد و دو نام می‌دانم.

حذیفه عرض کرد: یا امیرالمؤمنین! میخواهم این نام ها را از شما بشنوم.

حضرت فرمود: از آن اسامی اینهاست:

۱- روز استراحت مؤمنان، زیرا از شر آن منافق استراحت یافتند،
۲- روز زایل شدن كرب و غم است،
۳- روز غدیر دوم است،
۴- روز تخفیف گناهان شیعیان است،
۵- روز اختیار نیکو برای مؤمنان است،
۶- روز برداشتن قلم از شیعیان است،
۷- روز برهم شكستن بنای كفر و عدوان است،
۸- روز عافیت است،
۹- روز بركت است،
۱۰- روز طلب خونهای مؤمنان است،
۱۱- روز عید بزرگ خدا است،
۱۲- روز مستجاب شدن دعا است،
۱۳- روز موقف اعظم است،
۱۴- روز وفای به عهد و شرط است،
۱۵- روز كندن جامه‌ی سیاه است،
۱۶- روز ندامت ظالم است،
۱۷- روز شكسته شدن شوكت مخالفان است،
۱۸- روز نفی هموم است،
۱۹- روز فتح است،
۲۰- روز عرضه‌ی اعمال كافران است،
۲۱- روز ظهور قدرت خدا است،
۲۲- روز عفو از گناه شیعیان است،
۲۳- روز فرج شیعیان است،
۲۴- روز توبه است،
۲۵- روز انابه بسوی خدا است،
۲۶- روز زكات بزرگ است،
۲۷- روز فطر دوم است،
۲۸- روز اندوه یاغیان است،
۲۹- روز گره خوردن آب دهان در گلوی مخالفان است،
۳۰- روز خشنودی مؤمنان است،
۳۱- روز عید اهل بیت است،
۳۲- روز ظفر یافتن بنی اسرائیل بر فرعون است،
۳۳- روز مقبول شدن اعمال شیعیان است،
۳۴- روز پیش فرستادن صدقات است،
۳۵- روز زیارتی مثوبات است،
۳۶- روز قتل منافق است،
۳۷- روز وقت معلوم است،
۳۸- روز سرور اهل بیت است،
۳۹- روز مشهود است،
۴۰- روز قهر بر دشمن است،
۴۱- روز خراب شدن بنیان ضلالت است،
۴۲- روزی كه ظالم انگشت ندامت به دندان می‌گیرد،
۴۳- روز تنبیه است،
۴۴- روز شرف است،
۴۵- روز خنک شدن دل‌های مؤمنان است،
۴۶- روز شهادت است،
۴۷- روز درگذشتن از گناهان مؤمنان است،
۴۸- روز تازگی بوستان اهل ایمان است،
۴۹- روز شیرینی كام اهل ایمان است،
۵۰- روز خوشی دل‌های مؤمنان است،
۵۱- روز برطرف شدن پادشاهی منافقان است،
۵۲- روز توفیق اهل ایمان است،
۵۳- روز رهایی مؤمنان از شر كافران است،
۵۴- روز مانور اهل ایمان(مظاهره) است،
۵۵- روز به خود بالیدن(مفاخره) است ،
۵۶- روز قبول اعمال است،
۵۷- روز تبجیل و تعظیم است،
۵۸- روز نحله و عطاء است،
۵۹- روز شكر حق تعالی است،
۶۰- روز یاری مظلومان است،
۶۱- روز زیارت كردن مؤمنان است،
۶۲- روز محبّت كردن به ایشان است،
۶۳- روز رسیدن به رحمت‌های الهی است،
۶۴- روز پاک گردانیدن اعمال است،
۶۵- روز فاش كردن رازها است،
۶۶- روز برطرف شدن بدعت‌ها است،
۶۷- روز ترک گناهان كبیره است،
۶۸- روز ندا کردن به حق است،
۶۹- روز عبادت است،
۷۰- روز موعظه و اندرز است،
۷۱- روز نصیحت و پَند است،
۷۲- روز انقیاد پیشوایان دین است.

حذیفه گوید: سپس از خدمت امیرالمؤمنین علیه السلام برخاستم و گفتم اگر در نیابم از افعال خیر و آنچه امید ثواب از آن دارم مگر محبت این روز و دانستن فضیلت این روز، هر آینه منتهای آرزوی من خواهد بود.

پس محمد و یحیی راویان این حدیث گفتند: چون این حدیث را از احمد بن اسحاق شنیدیم، هر یک برخاسته و سر او را بوسیدیم و گفتیم: حمد و شکر می‌کنیم خداوندی را که برانگیخت تو را از برای ما تا فضیلت این روز را به ما برسانی.
پس به خانه‌های خود برگشتیم و این روز را عید گرفتیم‏.

در آخر علامه مجلسی می‌نویسد: صاحب کتاب زوائد الفوائد (رضی الدین بن طاووس) گفته است: این حدیث را از خط علی بن محمد بن علی رحمة الله علیه نوشتم و در کتب دیگر تتبع کردم، روایات دیگری که موافق این روایت باشد، یافتم به این روایت اعتماد نمودم.

سزاوار است شیعیان این روز را تعظیم نمایند و در این روز اظهار سرور و شادی کنند.

زاد المعاد مرحوم علامه مجلسی رضوان الله علیه، اعمال ماه ربیع الأول.
یا من هو فی ام الکتاب لدینا لعلی حکیم

بسم الله الرحمین الرحیم

الحمد لله رب العالمين و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين لا سيما بقية الله الاعظم حجة بن الحسن المهدي و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين لا سيما الجبت و الطاغوت و اللات و العزي

قال الرضا عليه السلام :كمال الدين ولايتنا والبرائة من عدونا(بحارج27ص58حديث19)
حضرت علي ابن موسي الرضاعليه السلامفرمودند : كمال دين، ولايت ما و برائت از دشمن ما است.

قال الصادق عليه السلام :من شك في كفر اعدائنا و الظالمين لنا فهو كافر.

(اعتقادات صدوق باب اعتقاد في الظالمين ص 103بحار ج8 ص336 وج 27ص62)
هر كس در كفر دشمنان ما و كساني كه به ما ظلم كردند شك داشته باشد پس خودش كافر است.
قال الصادق عليه السلام :من لم يعرف سوء ما اتي علينا من ظلمنا و ذهاب حقنا و ما ركبنا به فهو شريك من اتي الينا فيما و لينا به (عقاب الأعمال صدوق باب عقاب ناصب ح6،بحار ج8 ص366و ج27 ص55 ح11)
كسي كه نفهمد و نشناسد آنچه را كه برما وارد شد از ظلمي كه به ماشد و گرفتن حق ما و ...پس او شريك با ظالمين ما است .
ابي حمزه ثمالي از علي بن الحسين عليه السلام در مورد دو خبيث سؤال كرد؛
فقال :‹‹ كافران، كافرّ من تولاهما›› فرمود: هر دو كافرند و هر كسي آن دو را دوست بداردكافر است .
(تقريب المعارف ابي صلاح حلبي ص244 و بحار ج 69ص128 باب 101 كفرمخالفين)

در باب عظمت و فضل اكبر المجاهدين و شيعة خالص امير المؤمنين عليه السلام ، حضرت ابولؤلؤرضوان الله تعالي عليه همين بس كه نفرين صديقة طاهره فاطمة زهراسلام الله عليهابه دومی لعنة الله عليه در موقعي كه ورقة فدك را پاره كرد،‌ به دست آن بزرگوار مستجاب شد.
مطالب ذيل اشارة مختصري است به شخصيت مدافع ولايت امير المؤمنين عليه السلام ، حضرت ابولؤلؤرضوان الله تعالي عليه گر چه براي مؤمنين و محبين امير المؤمنين عليه السلام، شبهه اي در عظمت حضرت بابا شجاع الدين نيست. اما چون تاريخ به دست دشمنان اهل بيت و غاصبين خلافت الهي بوده، لذا همة حقايق مٍن جمله شخصيت حضرت ابولؤلؤاعلي الله مقامه را تحريف نموده اند.
وقتي دومی لعنة الله عليه توسط حضرت ابولؤلؤ ضربت خورد گفت: خدا را شكر كه قاتل من سر به سجدة حق نگذاشت و مجوسي و كافر است.معاويه لعنة الله عليه گفت: ابولؤلؤ كافر و مجوسي بوده است. ذهبي و ديگر پيروان دوم لعنة الله عليه گفته اند: ابولؤلؤ كافر و مجوسي بوده… و متأسفانه اين مطالب در ميان بعضي از افراد جاهل رسوخ يافته است؛ لذا مطالب ذيل با ذكر آدرس براي رفع شبهه از افراد جاهل و نور چشمي براي مؤمنين است.

1- مولا اميرالمؤمنين عليه السلام به دومی لعنة الله عليه فرمود: سيقتلك ابولؤلؤ توفيقا يدخل به والله الجنان علي الرغم منك.

ابولؤلؤ تورا خواهد كشت درحالي كه اين توفيق راخداوند تبارك وتعالي به اوداده. به خداقسم ابولؤلؤبرخلاف ميل تو وارد بهشت خواهدشد. (ارشاد القلوب ديلمي ج2ص285وحلیة البرار بحرانی اعلی الله مقامه ج2باب 28صلب الات والعزی ص600)
فقال اميرالمومنين عليه السلام :فيقتلك توفيقا و يدخل بذلك الجنه علي رغم منك (مشارق الانوار ص 79)
2- احمد بن اسحاق قمي درفضيلت 9 ربيع الأول نقل كرد كه حذيفه گفت: پس خداوند تبارك وتعالي مستجاب فرمود دعاي مولاتي فاطمه سلام الله عليها رابرآن منافق به دست قاتل او رحمة الله عليه. (بحار ج 31- ص 122 به بعد)
3ـابولؤلؤ فيروز ملقب به بابا شجاع الدين نهاوندي الأصل: او از بزرگان مسلمين ومجاهدين بلكه ازخالصترين پيروان اميرالمومنين عليه السلام است. (رياض العلما،ج5ص507 باب لام، سفينه البحارج7ص561 ماده لؤلؤ)
4-ابولؤلؤبه دومی لعنة الله عليه نوشت: جزاي كسي كه عصيان مولايش كند و ملك مولايش را غصب كند وخانم مولايش را بزند چيست؟ پس دومی. لعنة الله عليه نوشت: به درستي كه قتل چنين كسي واجب است. وقتي ابولؤلؤمواجه با اوشد تا او را به هلاكت رساند به اوفرمود: چرا عصيان مولا اميرالمؤمنين عليه السلام كردي؟ آنگاه ضربه هاي پي در پي به پيكر نحس دومی وارد مي كرد و او را لعن مي نمود.(طريق الارشاد ص 456)

http://www.iranclubs.org/forums/show...=113359&page=3
قديمي 3 هفته پيش   #2183
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
الْحَمْدُلِله الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلایَةِ أَمِیرِالْمُؤْمِنِینَ عَلیِّ بنِ أَبِی طالِبٍ وَ الْأَئِمَّةِ الْمَعْصُومیٖن عَلَیْهِمُ السَّلامُ
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

یا رسول الله
یا حسن بن علی
یا علی بن موسی الرضا

یا محسن بن علی

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
عن ابی عبداللَّهِ جعفربن محمد الصادق عليه السلام :

فى قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ إِنّا عَرَضْنَا الْأَمانَةَ عَلَى السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الجبال فابین أَنْ يَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْها وَ حَمَلَهَا الْإِنْسانُ إِنَّهُ كانَ ظَلُوماً جَهُولًا

قالَ هِيَ وَلَايَةُ أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ سلام الله عليه

امام صادق علیه السلام راجع
به قول خدای عزوجل:

(((ما امانت را بآسمانها و زمين و كوهها عرضه كرديم ، آنها از برداشتنش سرباز زدند و از آن ترسیدند و انسان آن را برداشت ، همانا انسان ستم پيشه و نادانست)))

فرمود: آن امانت ولايت اميرالمؤ منين عليه السلام است

اصول كافى جلد 2 صفحه 277 روايت 2

یاعلی
قديمي 3 هفته پيش   #2184
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ علیه السّلام قَالَ قَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ سلام الله عليه أَلَا أُخْبِرُکُمْ بِالْفَقِیهِ حَقّاً؟ قَالُوا بَلَی یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ. قَالَ مَنْ لَمْ یُقَنِّطِ النَّاسَ مِنْ رَحْمَةِ الله ، وَ لَمْ یُؤْمِنْهُمْ مِنْ عَذَابِ الله ، وَ لَمْ یُرَخِّصْ لَهُمْ فِی مَعَاصِی الله ، وَ لَمْ یَتْرُکِ الْقُرْآنَ رَغْبَةً عَنْهُ إِلَی غَیْرِهِ . أَلَا لَا خَیْرَ فِی عِلْمٍ لَیْسَ فِیهِ تَفَهُّمٌ ، أَلَا لَا خَیْرَ فِی قِرَاءَةٍ لَیْسَ فِیهَا تَدَبُّرٌ ، أَلَا لَا خَیْرَ فِی عِبَادَةٍ لَیْسَ فِیهَا تَفَقُّهٌ.

حضرت باقر العلوم علیه السّلام از أمیرالمؤمنین سلام الله علیه نقل میکند که فرمود ؛
آیا آگاه نسازم شما را از کسی که حقیقتاً فقیه است؟
گفتند بله ای امیرالمؤمنین.
فرمود فقیه واقعی کسی است که مردم را از رحمت خداوند متعال نومید نگرداند ، و آنان را از عذاب او ایمن نسازد ، و در نافرمانی از خداوند متعال آنان را جری نکند ، و به آنان اجازه نافرمانی ندهد ، و قرآن را به دلیل علاقه به چیزهای دیگر ترک نگوید .
آگاه باشید ، در دانشی که به دیگران انتقال پیدا نکند خیری نیست ، و بدانید در قرائت قرآنی که تدبّر نباشد ، و در عبادتی که آگاهی و فهم و دانستن مسائل دین در آن نباشد ، خیری نیست.

بحارالأنوار ج ۲ ص ۴۸ ، حدیث ۸ .
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي 3 هفته پيش   #2185
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=157197

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا
قديمي 3 هفته پيش   #2186
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

علیّ بن مهزیار از إمام جواد سلام الله علیه نقل کرده که حضرتش فرمود ؛

قالَ رَسُولُ الله صلّی الله علیه و آله
مَن تَأَثَّمَ أَنْ یَلْعَنَ مَنْ لَعَنَهُ اللهُ فَعَلَیْهِ لَعْنَةُ الله .

خاتم الأنبیاء صلّی الله علیه و آله فرمود ، هر کس گناه بداند ، لعنت کردن کسی را که خدا او را لعنت نموده ، پس لعنت خدا بر او باد .

- بحارالأنوار ۲۵ / ۳۱۹ .
- الفوائد الطوسیة شیخ حرّ ۱ / ۵۱۶ .
قديمي 3 هفته پيش   #2187
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

عَنْ سُلَیْمَانَ الْأَعْمَشِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ آبَائِهِ عَنْ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام قَالَ: قَالَ لِی رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَا عَلِیُّ أَنْتَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ وَ إِمَامُ الْمُتَّقِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ سَیِّدُ الْوَصِیِّینَ وَ وَارِثُ عِلْمِ النَّبِیِّینَ وَ خَیْرُ الصِّدِّیقِینَ وَ أَفْضَلُ السَّابِقِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ زَوْجُ سَیِّدَةِ نِسَاءِ الْعَالَمِینَ وَ خَلِیفَةُ خَیْرِ الْمُرْسَلِینَ یَا عَلِیُّ أَنْتَ مَوْلَی الْمُؤْمِنِینَ وَ الْحُجَّةُ بَعْدِی عَلَی النَّاسِ أَجْمَعِینَ اسْتَوْجَبَ الْجَنَّةَ مَنْ تَوَلَّاکَ وَ اسْتَوْجَبَ دُخُولَ النَّارِ مَنْ عَادَاکَ یَا عَلِیُّ وَ الَّذِی بَعَثَنِی بِالنُّبُوَّةِ وَ اصْطَفَانِی عَلَی جَمِیعِ الْبَرِیَّةِ لَوْ أَنَّ عَبْداً عَبَدَ اللَّهَ أَلْفَ عَامٍ مَا قُبِلَ ذَلِکَ مِنْهُ إِلَّا بِوَلَایَتِکَ وَ وَلَایَةِ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِکَ وَ إِنَّ وَلَایَتَکَ لَا تُقْبَلُ إِلَّا بِالْبَرَاءَةِ مِنْ أَعْدَائِکَ وَ أَعْدَاءِ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِکَ بِذَلِکَ أَخْبَرَنِی جَبْرَئِیلُ علیه السلام فَمَنْ شاءَ فَلْیُؤْمِنْ وَ مَنْ شاءَ فَلْیَکْفُرْ .

إمام صادق از پدران بزرگوارشان از قول أمیرالمؤمنین علیهم السلام نقل فرموده که حضرت فرمودند ؛
رسول خدا صلّی الله عليه و آله به من فرمود ؛
یا علیّ ، تو أمیرمؤمنان و إمام پرهیزگارانی .
یا علیّ ، تو سرور جانشینان و وارث علم پیامبران و بهترین راستگویان و برترین پیشی گیرندگان بسوی نیکی هستی .
یا علیّ ، تو همسر سرور زنان همه عوالم هستی و تو خلیفه بهترینِ رسولان هستی .
یا علیّ ، تو سرپرست مؤمنان و حجّت بعد از من بر تمام مردم میباشی . هر کس ولایت تو را داشته باشد ، استحقاق بهشت می یابد و هر کس با تو دشمنی ورزد ، مستوجب رفتن به آتش میشود . یا علیّ ، قسم به کسی که مرا به پیامبری برانگیخته و بر همه خلایق برتری داده ، اگر بنده ای خدا را هزار سال بندگی کند ، از او پذیرفته نمی شود مگر آنکه ولایت تو و ولایت إمامان از فرزندان تو را داشته باشد ، و تحقیقا ولایت تو مقبول واقع نمی شود مگر با برائت وبیزاری جستن از دشمنان تو و دشمنان امامان از فرزندان تو ، این مطلبی است که جبرئیل به من خبر داده است ، حال ، هر که خواست إیمان آورد و هر که خواست کفر ورزد .

بحارالأنوار ۲۷ / ۶۳ حدیث ۲۲ .

مرحوم صدوق در کتاب اعتقاداتش میگوید وَ إعْتِقادُنا فی الْبَراءَة أنَّها واجِبَةٌ مِن الأوْثانِ الأرْبَعَةِ وَ الأُناثِ الأربَعِ وَ مِن جَمیعِ أَشْیاعِهِمْ وَ أَتْباعِهِمْ وَ أَنَّهُمْ شَرُّ خَلْقِ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ . وَ لا یَتُم الإقرارُ بِاللهِ وَ بِرَسولِهِ وَ بالأَئمَةِ عَلَیْهِم السّلامُ إلّا بِالْبَراءَةِ مِنْ أَعْدائهِمْ .
اعتقاد ما در براءة آنست که ، واجب است براءة از آن چهار بُت ، و از آن چهار زن ، و از همه تابعین و پیروان آنها . و نیز اعتقاد ما بر آنست که آنان بدترین خلق خدایند .
و إقرار به خدا و رسول خدا وائمة هدی علیهم صلوات الله تمام نمیشود مگر با بیزاری جستن از دشمنانشان .

بحارالأنوار ۲۷ / ۶۳ سطر ۲ ، از اعتقادات مرحوم صدوق .

قديمي 3 هفته پيش   #2188
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین

یا حسن
یا علی بن موسی الرضا

عن الصادق عليه‌ السّلام قال ؛

إنّ رسولَ الله صلّى‏ الله‏ عليه‏ و‏آله كانَ لا يَقومُ من مَجلِسٍ ، و إنْ خَفَّ ، حتّى يَستَغْفِرَ اللهَ عزّ و جلّ خَمْسا وعِشرينَ مَرّةً .

إمام صادق سلام الله علیه فرمود ؛
پيامبر خدا هرگاه از مجلسى‏ برمى‏‌خاست ، اگرچه زمانى كوتاه در آن جا نشسته بود ، بيست و پنج مرتبه إستغفار می نمود .

کافی ۲ ص ۵۰۴ ، حدیث ۴ .

قديمي 3 هفته پيش   #2189
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

چند نکته درباره شخصیت عظموتی حضرت ابولولو

- 1- ابولولو فيروز مقلب به بابا شجاع الدين نهاوندي الاصل: او از بزرگان مسلمين و مجاهدين بلكه از خالص ترين پيروان اميرالمومنين (عليه السلام) است . (رياض العلماء سفينه البحار ج 7 ص 561 ماده لؤلؤ).
2- ابو لولو به عمر( .......عليه) نوشت : جزاي كسي كه عصيان مولايش كند و ملك مولايش را غصب كند و خانم مولايش را بزند چيست ؟ پس عمر ( .......عليه) نوشت : بدرستي كه قتل چنين كسي واجب است . وقتي ابولولو مواجه با او شد تا او را به هلاكت برساند به او فرمود: چرا عصيان مولا اميرالمومنين (عليه السلام) كردي. آنگاه ضربه هايي پي در پي به پيكر نحس عمر وارد مي كرد و او را لعن مي نمود و براي فضل حضرت ابولولو همين قدر كافي است كه نفرين حضرت زهرا (سلام الله عليها) به عمر( .......عليه) در موقعي كه ورقه فدك را پاره نمود و به دست ابولولو اجرا شد.(طريق الارشاد ص 456).
3- مولا اميرالمومنين(عليه السلام) به عمر( .......عليه) فرمود: سيقتلك ابولولو توفيقاً يدخل به و الله الجنان علي الرغم منك . خواهد كشت تو را ابولولو در حالي كه اين توفيق را خداوند تبارك و تعالي به او داده . به خدا قسم وارد بهشت خواهد شد بر خلاف ميل تو . (ارشاد القلوب ديلمي ج 2 ص 285). فقال اميرالمومنين (عليه السلام) : فيقتلك توفيقاً و يدخل بذلك الجنةعلي رغم منك . (مشارق الانوار ص 79).
4- احمد بن اسحاق قمي در فضيلت 9 ربيع الاول نقل كرد كه حذيفه گفت: پس خداوند تبارك و تعالي مستجاب فرمود دعاي مولاتي فاطمه (صلواة الله عليها) را بر آن منافق به دست قاتل او (رحمة الله عليه) . (بحار ج 31 ص122 به بعد).
5- در ميان شيعه معروف است كه ابولولو بعد از زخم زدن آن نابكار به خدمت اميرالمومنين (عليه السلام) آمده و قتل عمر را نقل نمود. آن حضرت به اعجاز او را به كاشان فرستاد و دختر قاضي كاشان را به او دادند و از او فرزندان صالحي به هم رسيد.(شاخه طوبي ص 107 از مرحوم محدث نوري صاحب مستدرك الوسائل استاد محدث قمي صاحب مفاتيح الجنان).
6- شيعه را اعتقاد اين است كه وقتي ابولولودومي را كشت به كاشان آمد و ابولولو از شيعيان اميرالمومنين (عليه السلام) بود تا از دنيا رفت . مردم كاشان او را در كنار راه فين دفن كردند. (مرحوم سپهر در ناسخ التواريخ تاريخ الخلفاء ج3 ص 49).
7- بدرستيكه اهل كاشان مي دانند ابولولو قاتل عمر است بعد از قتل وي به كاشان فرار كرد از ترس دشمنان اهل بيت و اهالي كاشان كه محب اهل البيت بودند او را تكريم نموده و در مقابل دشمنان از او محافظت كرده تا از دنيا رفت و مزار او در خارج كاشان است و عمر در نظر اهل كاشان مثل ابوبكر در نظر اهل سبزوار حقير و بي اعتبار است لذا ملا حيرتي گفته: خوارم اندر ولايت قزوين
چون عمر در ولايت كاشان
و مولوي گفته است: سبزوار است اين جهان كج مدار
ما چو بوبكريم در وي خوار و زار (مجالس المومنين شهيد ثالث مرحوم قاضي نورا... شوشتري صاحب احقاق الحق ج 1 ص 87و88).
8- ابولولو به زعم اهل سنت (تسنن ) مجوسي يا نصراني بود و شيعه آنرا بابا شجاع الدين مي خواند و در سلك اهل اسلام منتظم داند و در كاشان وفات يافت . (حبيب السير ج 1 ص 489 چاپ تهران).
9- بعد از اينكه ابولولو رضوان الله تعالي عليه جهنم و درك عمر( .......عليه) واصل كرد خدمت مولا اميرالمومنين (عليه السلام) رسيد و آن حضرت بر درب خانه نشسته بود بر جاي ديگر نشست چون مردم به طلب ابولولو رفتند مولا (عليه السلام) فرمود تا من اينجا نشسته ام هيچ كس را نديده ام و آن شب ابولولو را بر دلدل (اسم مركب مخصوص اميرالمومنين عليه السلام) نشاند و فرمود آنجا دلدل بايستد به زمين فرود آي و دلدل ابولولو را به كاشان رساند. (كامل بهايي از عماد الدين طبري كه در سال 675 نوشته شده – ج 2 ص 105 و 111 ).

ناز شصت قداره كش مولا اميرالمومنين (عليه السلام) حضرت ابولولو صلوات
قديمي 3 هفته پيش   #2190
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی
یا محمد یا رسول الله
یا حسین
یا محمد یا رسول الله

یا محمد یا علی یا فاطمه یا صاحب الزمان و ادرکنی ولا تهلکنی

زيارت حضرت ولیّ عصر إمام زمان أرواحنا لِتُرابِ مَقْدَمِهِ الفِداء در روز جمعه ؛

السَّلامُ عَلَيْكَ يا حُجَّةَ اللهِ فى أرْضِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ اللهِ فى خَلْقِهِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا نُورَ اللهِ الَّذى يَهْتَدى بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ يُفَرَّجُ بِهِ عَن الْمُؤْمِنينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخائِفُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ أيُّهَا الْوَلِىُّ النّاصِحُ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا سَفينَةَ النَّجاةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا عَيْنَ الْحَياةِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ صَلَّى اللهُ عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ الطَّيِّبينَ الطّاهِرينَ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ عَجَّلَ اللهُ لَكَ ما وَعَدَكَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الأمْرِ ،
السَّلامُ عَلَيْكَ يا مَوْلاىَ ، أنـَا مَوْلاكَ عارِفٌ بِاُوليكَ و أُخْراكَ ، أَتَقَرَّبُ إلَى اللهِ تَعالى بِكَ وَ بِآلِ بَيْتِكَ ، وَ أنْتَظِرُ ظُهُورَكَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلى يَدَيْكَ ، وَ أسْئَلُ اللهَ أنْ يُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أنْ يَجْعَلَنی مِن الْمُنْتَظِرينَ لَكَ ، وَ التّابِعينَ وَ النّاصِرينَ لَكَ عَلى أعْدائِكَ ، وَ الْمُسْتَشْهَدين بَيْنَ يَدَيْكَ فى جُمْلَةِ أوْلِيائِكَ ، يا مَوْلاىَ يا صاحِبَ الزَّمانِ صَلَواتُ الله عَلَيْكَ وَ عَلى آلِ بَيْتِكَ ، هذا يَوْمُ الْجُمُعَةِ ، وَ هُوَ يَوْمُكَ الْمُتَوَقَّعُ فيه ظُهُورُكَ وَ الْفَرَجُ فيهِ لِلْمُؤْمِنينَ عَلى يَدَيْكَ ، وَ قَتْلُ الْكافِرينَ بِسَيْفِكَ ، وَ أنَا يا مَوْلاىَ فيهِ ضَيْفُكَ وَ جارُكَ ، وَ أنْتَ يا مَوْلاىَ كَريمٌ مِنْ أوْلاد الْكِرامِ ، وَ مَأْمُورٌ بِالضِّيافَةِ وَ الإجارَةِ ، فَأضِفْنى وَ أجِرْنى ، صَلَواتُ اللهِ عَلَيْكَ وَ عَلى أهْلِ بَيْتِكَ الطّاهِرينَ .

إمام جعفر بن محمّد الصّادق علیه السّلام فرمود ؛
أقرَبُ ما يَكونُ العَبدُ اِلی الله عزّ و جلّ و أرضی ما يكونُ عَنهُ إذا افتَقَدوا حُجَّةَ اللهِ فَلم يَظهَر لَهُم ، و حُجِبَ عَنهُم فَلَم يَعلَموا بِمَكانِهِ ، و هُم فی ذلك يَعلَمونَ اَنَّهُ لا تَبطُلُ حُجَجُ الله و لا بَيِّناتُهُ ، فَعِندَها فَليَتَوَقَّعوا الفَرَجَ صَباحاً و مَساءً .

نزدیکترین حالت بنده نسبت به خدای عزّ و جلّ و بیشترین خشنودی او از بنده اش ، در وقتی است که بندگان ، حجّت خدا را گم کنند و برایِشان آشکار نشود و از آنان پوشیده بماند ، پس جای او را ندانند و در عین حال می دانند که دلایل و نشانه های إلهی از بین نمی رود ، پس در چنین وقتی باید هر صبح و شام منتظر فَرَج باشند .

کمال الدین باب ۳۳ حديث ۱۷ .
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:36AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه