بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 20 March 2020   #16
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 1,248
ج: سوال بسیار ساده از جناب کنجکاو ( شاید جواب بدهد )!!!

صلاة الوسطی
]قسمت دوم
[="tahoma"][="blue"]إنا أنزلنا التوراة فيها هدى ونور ۚ يحكم بها النبيون الذين أسلموا للذين هادوا والربانيون والأحبار بما استحفظوا من كتاب اللـه وكانوا عليه شهداء ۚ فلا تخشوا الناس واخشون ولا تشتروا بآياتي ثمنا قليلا ۚومن لم يحكم بما أنزل اللـه فأولئك هم الكافرون ﴿مائده ٤٤﴾
[/][="red"]تورات را ما نازل كرديم، در آن هدايت و روشنائی است. انبيائي كه تسليم فرمان خدا بودند و خدا پرستان و دانشمندان دينی مطابق آن برای يهودی‌ها حكم ميكردند، بعلت اينكه از آنها خواسته شده بود كه از كتاب خدا محافظت كنند و آنها شهداي ما انزل الله بودند. پس از مردم نترسيد و از من بترسيد و آيات مرا به قيمت كمی نفروشيد.
[/]

آيه 44 در بالا به صراحت و وضوح اشاره مي كند كه انبياء تسليم شده در برابر احكام الهي و همچنين ربانيون و احبار ، به تورات حكم مي كردند بواسطه اينكه مأمور به حفاظت از آن و پاسداري از احكامش شده بودند و برآن در مقابل مردم شاهد بودند يعني حقيقت پيام الهي را در اختيارشان قرار مي دادند تا ارشادشان نمايند و به طريقت مستقيم رهنمونشان باشند. و اين عمل سر افرازانه مسلمانان موسوي براي مسلمانان محمدي درسي بس بزرگ است كه در راه شهادت به كتاب الهي و اقامه صلات الوسطي، بجز خداوند ديگر از احدي نترسند و همواره به كتاب الهي حكم كنند كه هركه چنين نكند در زمره كافران خواهد بود.
چرا به شهادت آيه 143 سوره بقره، خداوند مسلمانان محمدي را امت وسطي خوانده است؟ براي اينكه مانند مسلمانان موسوي شهداء علي الكتاب باشند.
من نمي دانم كساني كه امت وسط را امت ميانه رو و معتدل معني مي كنند از روي چه سندي اين كار را انجام داده اند اما هر سندي كه بوده مسلماً قرآن نبوده چون تعريف قرآن در باره امت وسط كامل است :

[="blue"]وكذلك جعلناكم أمة وسطا لتكونوا شهداء على الناس ويكون الرسول عليكم شهيدا
[/]

به شهادت آيه فوق، مسلمان محمدي براي اين امت وسط است كه بين رسول و مردم قرار مي گيرد و پيام را از رسول مي ستاند و به مردم تحويل مي دهد و چون رسول خود حكم را از خداوند و كلام الله مي گيرد در نتيجه مسلمان محمدي همواره حايل است بين مردم و ما انزل الله.
به بيان ديگر، خداوند مسلمانان حقيقي را وسط قرار داده تا دعا و درخواستش را اجابت كنيم . او از آنها مي خواهد كه در برابر مردم به كتابش شهادت دهند . در اين راه هركس كه به قرآن شهادت دهد در واقع صلات الهي را پاس داشته و برپا نموده است.
حالا تصور مي كنم با خواندن آيه زير و ديدن تشابهي كه با آيه فوق( 44 سوره مائده) دارد، بيشتر متوجه منظورش بشويد( انشاء الله):

[="blue"]حافظوا على الصلوات والصلاة الوسطى وقوموا للـه قانتين﴿٢٣٨﴾ فإن خفتم فرجالا أو ركبانا ۖ فإذا أمنتم فاذكروا اللـه كما علمكم ما لم تكونوا تعلمون ﴿٢٣٩بقره ﴾
[/][="red"]از حدود الهي حفاظت كنيد و شاهد احكام او بر مردم باشيد و خاضعانه و عابدانه براي الله بپا خيزيد( = به ايستيد و شهادت دهيد) اگر ترسيديد پياده رويد و شهادت دهيد يا سواره رويد و شهادت دهيد( كنايه از اينكه هر گونه كه مي توانيد شهادت را اقامه نمائيد) پس چون ايمن شديد متذكر خداوند( = كلام الله) شويد و مردم را كتاب و حكمت آموزيد كما اينكه خداوند شما را كتاب و حكمت آموخت و از قبل چيزي نمي دانستيد.
[/]

و به صراحت وبا تأكيد مي گويم كه نتيجه ايات فوق همين جمله آخر آيه 239 مي باشد:

فاذكروا اللـه [="blue"]كما [/]علمكم ما لم تكونوا تعلمون
يعني
فذكروا ( اسم ) الله كما علمكم ما لم تكونوا تعلمون
يعني
فذكروا كلمة الله كما علمكم.....
يعني
فذكروا آيات الله كما.....
آيات خداوند را براي مردم بيان كنيد و آنها را كتمان ننمائيد تا رهنمونشان بسوي نور شويد درست همانگونه كه خداوند آياتش را برايتان بيان كرد در حالي كه از قبل چيزي از آنها نمي دانستيد

[="blue"]

والذين هم بشهاداتهم قائمون ﴿٣٣﴾والذين هم على صلاتهم يحافظون ﴿٣٤﴾ أولئك في جنات مكرمون ﴿٣٥﴾
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 20 March 2020   #17
کنجکاو1
عضو ثابت

براي چه صلوات مي فرستيد؟!
گفته شد كه صلات به معناي دعا و طلب چيزي توأم با توجه و اقبال به سوي آن است و معمولاً بين خالق و مخلوق دو طرفه است . صلات و اقبال خالق به مخلوق ، دعوت او به ذكرالله است و صلات و رويكرد مخلوق به خالق توجه و ايمان وي به ذكر اوست. كسي كه ذكر(= كلام الله) را تصديق مي كند و به آن رو مي آورد مؤمن است و آنكس كه ذكر را تكذيب مي كند و از آن رو بر مي گرداند كافر خواهد بود:

فلا صدق ولا صلى ﴿٣١﴾ولكن كذب وتولى ﴿٣٢ قيامت﴾

اما آنچه مشخص و مبرهن است اين است كه صلات ذكر به تنهايي كفايت نمي كند و به هيچ كاري نمي آيد بلكه اقامه آن است كه اجر دارد و مورد توجه پروردگار رحمن قرار مي گيرد. وقتي صلات اقامه شد مي شود عمل صالح و به همين دليل است كه در قرآن غالباً آمنوا با عملوا الصالحات مي آيد و نه ايمان بدون عمل و نه عمل بدون ايمان مقبول رب العالمين نمي افتد.
قرآن كريم به ما مي آموزد كه صلات مخلوق براي خالق توجه و اقبال او به ذكرش مي باشد و اقامه اين صلات به مفهوم اقامه كتاب آسماني و اجراي كليه اوامر و نواهي پروردگار است:

قل يا أهل الكتاب لستم على شيء حتى تقيموا التوراة والإنجيل وما أنزل إليكم من ربكم ۗ وليزيدن كثيرا منهم ما أنزل إليك من ربك طغيانا وكفرا ۖ فلا تأس على القوم الكافرين ﴿مائده ٦٨﴾
بگو: اى اهل كتاب! تا وقتى كه [احكام‌] تورات و انجيل و آنچه را از پروردگارتان به سوى شما نازل شده برپا نكنيد و در عمل پياده نسازيد هيچ اعتبارى نداريد، و [هشدار كه‌] آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده، بى‌گمان بر كفر و طغيان بسياريشان مى‌افزايد. پس بر قوم كافر اندوه مخور

اقامه تورات و انجيل يعني اقامه صلات ما انزل الله كه مي شود عمل صالح و بطوري كه گفته شد؛ ايمان بدون عمل صالح و عمل صالح بدون ايمان به هيچ كاري نخواهد آمد و آيه فوق نيز دارد به همين موضوع اشاره مي كند .
شرط اصلي تشكيل جامعه آرماني قرآن و امت واحده اسلام تعبد رب واحد است كه صرفاً با اقامه كتاب آسماني و ديگر هيچ، تحقق مي يابد و خداوند براي چنين جامعه اي وعده داده كه درهاي رحمتش را از زمين و آسمان بگشايد:

ولو أنهم أقاموا التوراة والإنجيل وما أنزل إليهم من ربهم لأكلوا من فوقهم ومن تحت أرجلهم ۚمنهم أمة مقتصدة ۖ وكثير منهم ساء ما يعملون ﴿٦٦مائده﴾
و اگر آنها [احكام‌] تورات و انجيل و آنچه را كه از جانب پروردگارشان به سوى آنها نازل شده، برپا مى‌كردند، بى‌ترديد از بالاى سر و از زير پايشان روزى مى‌خوردند. از آنها گروهى ميانه رو و معتدل هستند ولى بسيارى از ايشان بد عمل مى‌كنند

اينك براي در ك هرچه بيشتر مفهوم حقيقي و تلبيس نشده صلات ، مضافاً توجهتان را به آيات زير جلب مي كنم:

إنني أنا اللـه لا إله إلا أنا فاعبدني وأقم الصلاة لذكري ﴿طه ١٤﴾
اين منم خداوند [يكتا] كه خدايى جز من نيست، پس مرا بندگي كن و براي ذكرم اقامه صلات كن

فأعرض عن من تولى عن ذكرنا ولم يرد إلا الحياة الدنيا ﴿٢٩ نجم﴾
پس از كسى كه از كلام ما دل مى‌گرداند و جز زندگى دنيا را نمى‌خواهد روى گردان

خوب به دو عبارت: « الصلاة لذكري» و « تولى عن ذكرنا» كه در دو آيه فوق قرار دارند توجه فرمائيد. هردو يك مفهوم دارند منتهي در خلاف جهت يكديگر. اولي طلب كتاب و حركت و توجه به سوي آن است و دومي امتناع و بي نيازي از كتاب و دور شدن از آن است.
اولي مي شود ايمان و دومي مي شود كفر. اگر خودتان در قرآن بگرديد به صدها آيه برمي خوريد كه با آيات فوق مشابه هستند و شك شما را درباره حقيقت معناي صلات بطور كامل برطرف مي سازند.

احتمالاً مي دانيد عمل فيزيكي و بسيار رايج صلوات بر محمد و آلش از آيه زير اختراع گرديده است:

إن اللـه وملائكته يصلون على النبي ۚ يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما ﴿احزاب ٥٦﴾

إن اللـه وملائكته يصلون على النبي….. نمي شود اللهم صلي علي محمد وعلى آل محمد اين اصلاً منصفانه نيست و رويكرد درستي نمي باشد. حق قرآن اين نيست!

إن اللـه وملائكته يصلون على النبي يعني هو الذي يصلي عليكم وملائكته

باورتان نمي شود؟!

آيه صلوات آيه 56 سوره احزاب است و اين هم آيه 43 همان سوره:

هو الذي يصلي عليكم وملائكته ليخرجكم من الظلمات إلى النور ۚ وكان بالمؤمنين رحيما ﴿احزاب٤٣﴾

من در اينجا مي خواهم بوسيله آيات نوراني قرآن ، معادله زير را ثابت كنم:

إن اللـه وملائكته يصلون على النبي = هو الذي يصلي عليكم وملائكته
گفتيم كه صلات معادل دعاست و دعا طلب چيزي توأم با توجه و اقبال به آن است كه وقتي در مورد انسان محقق گرديد ، مي شود ايمان.
صلات در مورد خداوند به چه صورت است؟
صلات خداوند و فرشتگانش براي پيامبر و ما چگونه است؟
خداوند در صلاتش قصد و طلب چه چيزي را دارد و دعا و دعوتش چيست؟

هو الذي يصلي عليكم وملائكته ليخرجكم من الظلمات إلى النور ۚ وكان بالمؤمنين رحيما ﴿احزاب٤٣﴾

يعني :

هو الذي ينزل على عبده آيات بينات ليخرجكم من الظلمات إلى النورۚوإن اللـه بكم لرءوف رحيم ﴿حديد ٩﴾
او كسى است كه بر بنده‌ى خود آياتى روشن فرو مى‌فرستد تا شما را از تاريكى‌ها به روشنايى در آورد، و به راستى خداوند به شما سخت رئوف و مهربان است

الر ۚ كتاب أنزلناه إليك لتخرج الناس من الظلمات إلى النور بإذن ربهم إلى صراط العزيز الحميد ﴿ابراهيم ١﴾
الف، لام، را. [اين‌] كتابى است كه آن را به سوى تو نازل كرديم تا مردم را به اذن پروردگارشان از تاريكى‌ها به سوى روشنايى در آورى، به راه آن شكست‌ناپذير ستوده

خداوند به پيامبراقبال مي كند و از او دعوت نموده و طلب مي نمايد تا بواسطه ايات نوراني اش، مردمان را از تاريكيها بيرون آورده و به روشنايي ها رهنمون شود.
و به مردم نيز اقبال مي كند و از آنها طلب نموده و ايشان را دعوت مي نمايد تا به آيات الهي كه نزد رسولان است اقبال نموده و ايمان بياورند و تسليم شوند .
نه تسليم هر كسي ، بلكه تسليم مخلصانه يگانه رب و مولايشان الله.

سلموا تسليما دقيقاً يعني اين نه اينكه به پيامبر و آلش سلام كنيم.

فلا وربك لا يؤمنون حتى يحكموك فيما شجر بينهم ثم لا يجدوا في أنفسهم حرجا مما قضيت ويسلموا تسليما﴿٦٥نساء﴾
پس نه، به پروردگارت سوگند، ايمان نمى‌آورند مگر اين كه در اختلافى كه دارند تو را داور كنند و آن‌گاه در دلشان از حكمى كه كرده‌اى ملالى نيابند و بى‌چون و چرا تسليم شوند

با توجه به آنچه گفته شد

إن اللـه وملائكته يصلون على النبي = هو الذي يصلي عليكم وملائكته
براي چه؟
لتخرج الناس من الظلمات إلى النور
قديمي Friday 20 March 2020   #18
کنجکاو1
عضو ثابت

خداوند سبحان در كلام شريفش از ميان نمازهاي يوميه تنها به دو نماز اشاره مي كند و و ديگر هيچ : صلاة الفجرو صلاة العشاء
از قرآن كريم چنين بنظر مي آيد كه در عصر رسول الله تنها همين دو نماز اقامه مي شده اند و در گذر ايام همچون بسياري از مفاهيم قرآني بتدريج در معرض تلبيس و دگرگوني قرار گرفته و نهايتاً به يك سري حركات اندامي و الفاظ كلامي مبدل شده اند كه امروز به عنوان نمازهاي پنجگانه مي شناسيم و فريقين تا حدودي بر سر اين الفاظ و حركات با يكديگر اختلاف دارند و هريك سليقه خود را درست و منتسب به رسول الله دانسته و سليقه ديگري را نا درست مي پندارند.
حال كه تنها اين دو نماز فرض شده مي خواهيم بدانيم مسلمانان در اين دو نماز چكار مي كرده اند و چرا اين دو به صلات معروف شده اند؟ اجازه دهيد پاسخ اين دو سئوال را با بررسي آيات مربوط پيدا نمائيم.

خداوند سبحان در آيه 58 سوره نور بطور صريح از اين دو نماز اسم مي برد و از فحواي كلام بخوبي مشخص است كه اين اسم در آن روزگار كاملاً شناخته شده و معرفه بوده است.

[="blue"]يا أيها الذين آمنوا ليستأذنكم الذين ملكت أيمانكم والذين لم يبلغوا الحلم منكم ثلاث مرات ۚ من قبل صلاة الفجر وحين تضعون ثيابكم من الظهيرة ومن بعد صلاة العشاء ۚ ثلاث عورات لكم ۚ ليس عليكم ولا عليهم جناح بعدهن ۚ طوافون عليكم بعضكم على بعض ۚ كذلك يبين اللـه لكم الآيات ۗواللـه عليم حكيم ﴿٥٨نور﴾
[/][="red"]اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد، قطعاً بايد غلام و كنيزهاى شما و كسانى از شما كه به [سنِ‌] بلوغ نرسيده‌اند سه بار در شبانه روز از شما كسب اجازه كنند: پيش از نماز بامداد، و نيمروز كه جامه‌هاى خود را بيرون مى‌آوريد، و پس از نماز شامگاهان. [اين،] سه هنگام برهنگى شماست، نه بر شما و نه بر آنان گناهى نيست كه غير از اين [سه هنگام‌] گرد يكديگر بچرخيد [و با هم معاشرت نماييد]. خداوند آيات [خود] را اين گونه براى شما بيان مى‌كند، و خدا داناى سنجيده‌كار است.
[/]

در آيه فوق خداوند سبحان سه وقت را مشخص كرده كه هنگام استراحت است و در اين مواقع مردو زن با پوشش كامل نيستند و اهل خانه در هنگام ورود به استراحتگاه آنها بايد اجازه بگيرند؛ اولي قبل نماز فجر ، دومي بعد نماز عشاء و سومي در هنگام ظهر است.
در اين آيه چرا خداوند مانند آن دوتاي ديگر نمي گويد « من بعد صلاة الظهر» مگر قوم پيامبر صلوات را به جماعت اقامه نمي كردند؟ آيا در آن زمان نماز ظهر به جماعت اقامه نمي شد؟ آيا در وقت نماز ظهر رويت عورات رجال و نساء ايرادي نداشت؟ يا نكند پيامبر و معاصرينش نماز ظهر را همواره بصورت قصر اقامه مي كردند و قبل از اتمام موعد ظهر به خانه هاي خود مراجعه مي نمودند؟!
بعد از صلات عشاء بخاطر اين است كه مردم در هنگامه عشاء در اجتماع نماز هستند
قبل از صلات فجر براي اين است كه در هنگام فجر باز هم مردم در اجتماع نماز هستند
آيا در ظهر خبري نيست كه مردم مي توانند به استراحت بپردازند؟
در آيه فوق اگر قرآن از نماز ظهر اسمي نبرده بخاطر اين است كه اصلاً نماز ظهري وجود نداشته است و نماز ظهر اختراع سنت آباء اولين است نه انفطاري الهي.
از آيات قرآن بخوبي پيداست كه صلات فجر و عشاء در واقع جلساتي رسمي براي تلاوت و وقوف بر كلام الله بوده و به اين دليل صلات نام گرفته كه رويكردي همگاني به قرآن است و اقامه آن اقامه كتاب آسماني است كه بارها و بارها در آن امر به تلاوت، قرائت و ترتيل( ≠ خوش خواني) ما انزل الله شده و از يك منظر همان صلاة الوسطي و مهمترين صلوات است.
خداوند سبحان لااقل در دو موضع از كلام شريفش وقت اين دو نماز را مشخص كرده كه يكي آيه 78 سوره اسراء و ديگري آيه 114 سوره مبارك هود است.

[="blue"]أقم الصلاة لدلوك الشمس إلى غسق الليل وقرآن الفجر ۖ إن قرآن الفجر كان مشهودا﴿٧٨﴾
ومن الليل فتهجد به نافلة لك عسى أن يبعثك ربك مقاما محمودا ﴿٧٩﴾[/]
[="red"]نماز را از ابتداي غروب خورشيد تا شروع تاريكي شب بر پا دار، و [نیز] قرآن سپيده دم را [اقامه کن] براستي كه قرآن سپيده دم قابل مشاهده است.
و پاسی از شب را برای تلاوت قرآن بپاخيز كه اين مخصوص توست، امید است پروردگارت تو را به جایگاهی ستوده برانگیزد.[/]

بطوري كه گفته اند؛ اصل كلمه دلوك از «دلك» بوده و به معني ماليدن است و دلوك شمس از آنجا انتزاع مي گردد كه با مشاهده خورشيد در هنگام غروب، شخص احساس مي كند خورشيد دارد خودش را به كرانه هاي افق مي مالد و پايين مي رود و اين ابتداي وقت نماز عشاء است كه تا غسق اليل(= مرحله آغازين تاريكي شب) ادامه مي يابد و در تمام اين مدت جلسه تلاوت و قرائت برقرار است مگر در حالت اضطراري و خطر كه معمولاً در سفر پيش مي آيد و مي توان آن را قصر نمود و الا بايد صلات را در تمام اين موعد اقامه كرد . و به همين ترتيب نماز صبح نيز از انتهاي تاريكي شب شروع مي شود تا هنگامي كه خورشيد خودش را به كرانه هاي افق مي مالد و بالا مي آيد. خداوند اين دو وقت را براي اقامه صلاة يوميه تعيين كرده و زماني است كه مردم از كارهاي روزانه فارغند و هنگام استراحت آنهاست.
علاوه بر اين مواقع ، شخص پيامبر موظف بوده پاسي از شب را نيز به تلاوت و مطالعه قرآن بپردازد كه بنا بر روايت قرآن قسمت اعظم شب را بلند مي شده و قرآن مي آموخته است. بطوري كه در آيه مي بينيد خداوند مي فرمايند قرآن فجر يا نماز صبح قابل مشاهده است ، از چه رو؟
اكثراً گفته اند از اين رو كه فرشتگان شيفت شب هنگامي كه مي خواهند پست خود را به فرشتگان روزكار تحويل دهند هردو گروه نمازگزار را در حال اقامه نماز صبح مشاهده مي كنند!
با اين حال لابد نماز عشاء نيز مشهود است چراكه ملائكه روزكار در هنگام تحويل شيفت به ملائكه شبكار هر دو گروه نمازگزاري را كه مشغول اقامه نماز عشاء است مي بينند!
يكي از ويژگيهاي بارزي كه خداوند براي قرآن تعريف مي كند صفت نور بودن آن است:

فآمنوا باللـه ورسوله والنور الذي أنزلنا ۚ واللـه بما تعملون خبير ﴿ تغابن-٨﴾
پس به خدا و پيامبر او و آن نورى كه ما فرو فرستاديم ايمان آوريد، و خدا به آنچه مى‌كنيد آگاه است.

و اينكه بواسطه همين نور مردم را از تاريكيها خارج و به سوي بينش و روشنايي رهنمون مي شود:

[="blue"]الر ۚ كتاب أنزلناه إليك لتخرج الناس من الظلمات إلى النور بإذن ربهم إلى صراط العزيز الحميد ﴿ ابراهيم-١﴾
[/][="red"]الر ـ [این] کتابی است که آن را بر تو نازل کردیم تا مردم را به اجازه پروردگارشان از تاریکی ها به سوی روشناییِ و به راه [خدایِ] توانای شکست ناپذیر و ستوده بیرون آوری.
[/]

ويژگي فجر نيز اينچنين است و در آن نور اندك اندك اشياء را از دل ظلمت بيرون مي آورد و هويدا مي سازد
بنا براين بارزترين ويژگي قرآن درهنگام فجر، از پنجره خانه قابل مشاهده است.

آيه زير نيز به طريقي ديگر وقت نماز فجر و عشاء را معين مي كند:
.
[="blue"]وأقم الصلاة طرفي النهار وزلفا من الليل ۚ إن الحسنات يذهبن السيئات ۚ ذلك ذكرى للذاكرين﴿ هود-١١٤﴾
[/][="red"]و نماز را در دو طرف روز و آغاز شب برپا دار، که یقیناً نیکی ها، بدی ها را از میان می برند، این برای یادکنندگان تذکّر و یاد آوری است.
[/]
فجر و عشاء در طرفين روز قرار گرفته اند كه يكي در ابتدا و ديگري در انتهاي آن است و هردو از يكطرف به شب و از طرف ديگر به روز ختم مي شوند.
حالا فريقين كه دين خدا را تكه تكه كرده اند و هريك به تكه خود مسرورند، اين دو زمان را نيز كه حدود سه ساعت بطول مي انجامد تكه تكه كرده اند و قرنهاست كه در اين مواقع دارند به يك سري حركات و الفاظ تكراري مي پردازند و تصور مي كنند در قرآن هر جا صحبت از اقامه صلات است صرفاً همين الفاظ و حركات (كه گاه خريد و فروش هم مي شوند) مي باشد. جالب اينجاست كه در نماز ظهر و عصر جز امام ( يا شايد جز او) ديگركسي نمي داند چه خبر است و موضوع چيست! امام كار خودش را مي كند و مأموم به امورات زندگي خود مي رسد و براي آينده اش برنامه ريزي مي كند. معلوم نيست امام صلاة الوسطي را براي چه كسي اقامه مي كند؟!

http://askdin.com/node/26350
قديمي Friday 20 March 2020   #19
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 2,145

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
امید وارم شما هم جرات کنید وتا آخر مطالبی را که می آورم را با دقت بخوانی
تمام مطالبتان را مطالعه کردم ولی از ان برداشتی نتوانستم انجام دهم که شما دقیقا چگونه آن عمل را انجام میدهید .

الان شما یک لحظه بنده را طوری تصور کنید که قبلا مسلمان نبودم و شما کتاب قرآنی به من هدیه داده اید و من این کتاب را مطالعه کردم و در این کتاب دیدم که بسیار امر بر اقامه ی نماز شده است و حالا پیش شما می آیم و میپرسم روش اقامه ان چگونه است .
شما آن روش اقامه صحیح مد نظر خودتان را به بنده بیاموزید ! لطفا ؟
حالا من تازه مسلمان که اطلاعی ندارم چکار باید انجام بدهم نماز سنتی صلاة الفجرو صلاة العشاء را انجام دهم یا صلاة الفجرو صلاة العشاء با صلاه الوسطی کدامش ؟
بعد از اینکه مشخص شد کدامش صحیح است خب حالا روش انجامش چگونه است ؟
آن روشی که شما انجام میدهید چگونه است ؟؟
در آخر منظور شما این است که بجای روش سنتی نماز از نظر شما قرآن تلاوت شود ؟
یا فاطمه الزهرا

آخرين ويرايش علوی ، Friday 20 March 2020 در 12:40PM.
علوی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 20 March 2020   #20
کنجکاو1
عضو ثابت

اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿۴۵﴾
آنچه از كتاب به سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپا دار كه نماز از كار زشت و ناپسند باز مى دارد و قطعا ياد خدا بالاتر است و خدا مى‏ داند چه مى ‏كنيد (۴۵)

خداوند می فرمایندآنچه از کتاب به سوی تو وحی شده بخوان و نماز را برپادار که نماز از کارزشت باز می دارد

چگونه نماز از کار زشت باز می دارد

بگذار برای فهم بیشتر موضو مثالی بزنم با اینکه میدانم ازجای اینکه درباره آن تفکر شود باعث می شود امثال بند برحق علی از در تمسخر وارد شود

کلاسهای na که فکر کنم اکثرا آنرا شنیده باشید کسایی که مبتلا به مرض اعتیاد هستند بخاطر رهایی از آن هروز در جلساتی شرکت می کنند ودر آنجابا حفظ اتحاد، همکاری و کمک به یکدیگر، سعی در رساندن پیام بهبودی به دیگر معتادانرادارند و به همین خاطر است که در راه بهبودی موفق بوده اند

خداوند هم کلاسهایی برای ما انسانها قرار داده اند که پیام الهی را بشنویم تا بتوانیم از مرض مهلک شرک و کارناپسند رهایی پیدا کنیم

از این رو در زمانهایی که خداوند برای ما درنظر گرفته اند باید به پیامهای الهی (ما انزال الله ) خوب گوش کنیم و آنرا نیز باید به گوش دیگران برسانیم

به همین خاطر است که خداوند می فرمایند :اي كساني كه ايمان آورده‏ ايد! در حال مستي به نماز نزديك نشويد، تا بدانيد چه ميگوييد!
قديمي Friday 20 March 2020   #21
علوی

نشان علوی

نقل قول:
اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ ﴿۴۵﴾
آنچه از كتاب به سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپا دار كه نماز از كار زشت و ناپسند باز مى دارد و قطعا ياد خدا بالاتر است و خدا مى‏ داند چه مى ‏كنيد (۴۵)

خداوند می فرمایندآنچه از کتاب به سوی تو وحی شده بخوان و نماز را برپادار که نماز از کارزشت باز می دارد

چگونه نماز از کار زشت باز می دارد

بگذار برای فهم بیشتر موضو مثالی بزنم با اینکه میدانم ازجای اینکه درباره آن تفکر شود باعث می شود امثال بند برحق علی از در تمسخر وارد شود

کلاسهای na که فکر کنم اکثرا آنرا شنیده باشید کسایی که مبتلا به مرض اعتیاد هستند بخاطر رهایی از آن هروز در جلساتی شرکت می کنند ودر آنجابا حفظ اتحاد، همکاری و کمک به یکدیگر، سعی در رساندن پیام بهبودی به دیگر معتادانرادارند و به همین خاطر است که در راه بهبودی موفق بوده اند

خداوند هم کلاسهایی برای ما انسانها قرار داده اند که پیام الهی را بشنویم تا بتوانیم از مرض مهلک شرک و کارناپسند رهایی پیدا کنیم

از این رو در زمانهایی که خداوند برای ما درنظر گرفته اند باید به پیامهای الهی (ما انزال الله ) خوب گوش کنیم و آنرا نیز باید به گوش دیگران برسانیم

به همین خاطر است که خداوند می فرمایند :اي كساني كه ايمان آورده‏ ايد! در حال مستي به نماز نزديك نشويد، تا بدانيد چه ميگوييد!
جناب کنجکاو عزیز برادر من اگر نمی خواهی روش اقامه نمازت را نگویی مهم نیست و چرا انقدر آسمان ریسمان میبافی تا مسئله اصلی را کتمان کنی ولی برادر من تورا به قرآن قسم مردم را مثل خودت در نظر نگیر .
کجای این سخنان روش خواندن نمازت را شرح میدهد ؟؟
یا فاطمه الزهرا
تعداد 2 كاربر از علوی بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 20 March 2020   #22
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
جناب کنجکاو عزیز برادر من اگر نمی خواهی روش اقامه نمازت را نگویی مهم نیست و چرا انقدر آسمان ریسمان میبافی تا مسئله اصلی را کتمان کنی ولی برادر من تورا به قرآن قسم مردم را مثل خودت در نظر نگیر .
کجای این سخنان روش خواندن نمازت را شرح میدهد ؟؟
شما نمی خواهی بفهمی دیگه کاری از دست من ساخته نیست من برای فهم مثالی هم زدم و گفتم نمازی که قرآن ازآن نام می برد به این صورت است مثال جلسات na راهم برای شما زدم روشن تراز این باید بگم شما وقتی بدنبال شکل وشمائلی برای نماز هستید نخواهی پذیرفت فقط دنبال این هستی که بگویم نماز صبح چند رکعت دارد
قديمي Friday 20 March 2020   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,060

نقل قول:
شما نمی خواهی بفهمی دیگه کاری از دست من ساخته نیست من برای فهم مثالی هم زدم و گفتم نمازی که قرآن ازآن نام می برد به این صورت است مثال جلسات na راهم برای شما زدم روشن تراز این باید بگم شما وقتی بدنبال شکل وشمائلی برای نماز هستید نخواهی پذیرفت فقط دنبال این هستی که بگویم نماز صبح چند رکعت دارد
بچه جون سفسطه ومغلطه من تومنطق سال 61 خوندم کهنمی دنم تو هنوز از جهنم اومدی بودی تو این دنیا تا بعدش برگردی به جایگاه خودت ؟ یانه

سوال یه کلمه هست شما مدعای مسلمانی به نفاق، چطور نماز می خونی کاری به رکعاتش وچن تا نماز نداریم

چی میگی وچطور میخوندی ؟
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 20 March 2020   #24
علوی

نشان علوی

نقل قول:
تعداد رکعتش و چگونگی روشت برایم مهم نیست و نمیخواهم آن را نقد کنم .
یک سوال ساده است !!
مثلا من صبح 2 رکعت نماز می خوانم و ظهر 8 رکعت و ...
اول وضو میگیرم و بعد الله اکبر می گوییم و ...
دقیقا اگر توانستی ایگونه مثل دو خط بالا توضیح بدهی ممنونت میشم !! البته عمرا باز میایی یه چی می گی که ربطی نداره !!
یعنی خواندن نماز از نظر شما این است که قرآن بخوانیم و آن را برای مردم بازگو کنیم ؟؟
مثل جلسات ترک اعتیاد ؟؟
یا فاطمه الزهرا

آخرين ويرايش علوی ، Friday 20 March 2020 در 07:50PM.
كاربران ذيل از علوی بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 20 March 2020   #25
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
تعداد رکعتش و چگونگی روشت برایم مهم نیست و نمیخواهم آن را نقد کنم .
یک سوال ساده است !!
مثلا من صبح 2 رکعت نماز می خوانم و ظهر 8 رکعت و ...
اول وضو میگیرم و بعد الله اکبر می گوییم و ...
دقیقا اگر توانستی ایگونه مثل دو خط بالا توضیح بدهی ممنونت میشم !! البته عمرا باز میایی یه چی می گی که ربطی نداره !!
یعنی خواندن نماز از نظر شما این است که قرآن بخوانیم و آن را برای مردم بازگو کنیم ؟؟
مثل جلسات ترک اعتیاد ؟؟
به این آیه اگر خوب توجه کنید به خوبی می فهمی که نماز همان توجه و آموختن آیات قرآن است
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۹﴾
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است (۹)

مفهوم ذكر در قرآن كاملاً مشخص و مبرهن است و غالباً به معناي كتاب آسماني و آيات الهي مي باشد.
نماز مکتب خانه دین است
چند درصد مردمانی که نماز پنجگانه می خوانند با قرآن آشنایی دارند
وقتی کسی که خودرا مسلمان می نامد از کتاب اسمانیش آگاهی نداشته باشد به راحتی هرسخنی را که به اسم خداوند می گویند می پذیرد و دردام شیطان گرفتار می شود

اما اگر از کتاب آسمانیش آگاه باشد به راحتی فریب نمی خورد نمو نه اش همین داعش که اسیران را به اسم اسلام به آتش می کشند و سر می برند و می گویند از فلا کس نقل شده که پیامبر در فلا جنگ اسیران را به آتش کشیده ویا با بمب به طمع بهشت دیگران را تکه تکه می کنند و می گویند فلا کس از پیامبر نقل کرده اگر چنین وچنان کنی به بهشت می روی و در انجا با پیامبر غذا می خوری و از این قبیل فریبکاریها به اسم قرآن
قديمي Sunday 22 March 2020   #26
علوی

نشان علوی

نقل قول:
به این آیه اگر خوب توجه کنید به خوبی می فهمی که نماز همان توجه و آموختن آیات قرآن است
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ ﴿۹﴾
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است (۹)

مفهوم ذكر در قرآن كاملاً مشخص و مبرهن است و غالباً به معناي كتاب آسماني و آيات الهي مي باشد.
نماز مکتب خانه دین است
وقتی کسی که خودرا مسلمان می نامد از کتاب اسمانیش آگاهی نداشته باشد به راحتی هرسخنی را که به اسم خداوند می گویند می پذیرد و دردام شیطان گرفتار می شود
با توجه به اینکه اگر شخصی از قرآن اطلاع داشته باشد و هنگام انجام این ذکر چگونه باید رکوع آن را انجام دهد زیرا در قرآن کریم می فرمایند : وَ أَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ ارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِعِينَ‌
می فرمایند يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد چون براى نماز جمعه ندا درداده شد به سوى ذكر خدا بشتابيد و داد و ستد را واگذاريد اگر بدانيد اين براى شما بهتر است هنگامی که ما به سمت ذکر شتافتیم چگونه باید کسانی که نماز برپا میدارند و زکات جمع می کنند و با رکوع کنندگان رکوع می کنند این رکوع در ذکر گفته شده است چگونه است ؟

نقل قول:
اما اگر از کتاب آسمانیش آگاه باشد به راحتی فریب نمی خورد نمو نه اش همین داعش که اسیران را به اسم اسلام به آتش می کشند و سر می برند و می گویند از فلا کس نقل شده که پیامبر در فلا جنگ اسیران را به آتش کشیده ویا با بمب به طمع بهشت دیگران را تکه تکه می کنند و می گویند فلا کس از پیامبر نقل کرده اگر چنین وچنان کنی به بهشت می روی و در انجا با پیامبر غذا می خوری و از این قبیل فریبکاریها به اسم قرآن
تا الان تنها حرف درست و خوبی که از شما شنیده ام همین جمله بالا بود . آنها اشخاص ملعون و بی خدا با این توهم که کارشان کاملا درست است و جمله حسبنا کتاب الله را سرمشق افکار و توهمشان قرار داده اند به این توهم که کارشان درست است و آن هم دقیقا از زینت شیطان سرچشمه میگیرد دست به این اعمال میزنند .
می گویند فلان آیه می گوید کفار را بکشید پس این کفار شیعیان هستند چون مثل اینها کتاب خداوند متعال را کافی نمی دانند و به دنبال اطاعت از رسول الله و اولی الامری هستند که خداوند برای آنها قرار داده است .
مرحبا سخن حقی گفتید .
یا فاطمه الزهرا
قديمي Sunday 22 March 2020   #27
علوی

نشان علوی

نقل قول:

نماز مکتب خانه دین است

تمام این سخنان و این روش را شما دقیقا چگونه استخراج کرده اید ؟
یا فاطمه الزهرا
قديمي Monday 23 March 2020   #28
کنجکاو1
عضو ثابت

نقل قول:
تمام این سخنان و این روش را شما دقیقا چگونه استخراج کرده اید ؟

الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ ﴿۱۸﴾زمر
به سخن گوش فرامى‏ دهند و بهترين آن را پيروى مى كنند اينانند كه خدايشان راه نموده و اينانند همان خردمندان (۱۸)

به سخنان گوش داده ام و بهترین آن را که موافق کتاب الهی است را پیروی می کنم
قديمي Monday 23 March 2020   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زنگ تفریح خوبی شده
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Monday 23 March 2020   #30
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ (55)
وَ مَنْ يَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ (56)
يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الَّذينَ اتَّخَذُوا دينَكُمْ هُزُواً وَ لَعِباً مِنَ الَّذينَ أُوتُوا الْكِتابَ مِنْ قَبْلِكُمْ وَ الْكُفَّارَ أَوْلِياءَ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ (57)
وَ إِذا نادَيْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ اتَّخَذُوها هُزُواً وَ لَعِباً ذلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا يَعْقِلُونَ (58)
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 05:11PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه