بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 8 February 2014   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,037
تولد با سعادت امام حسن عسگری بر منتظران فرزندش مبارک

هشت 8ربیع الثانی سالروز تولد با سعادت ابامحمد حسن بن علی الزکی العسگری بر سید وفخر کائنات ولی امر ممکنات یگانه حسن شناس ماسوی بقیه الله الاعظم حجه بن الحسن العسگری المهدی مبارک باد
وقال علیه السلام : لا تمار فیذهب بهائک ولا تمازح فیجتری علیک
فرمود اما حسن عسگری علیه السلام : جدال مکن پس میرود خوبی وحسن تو ومزاح مکن که جرئت میکنند ودلیر می شوند بر تو
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 4 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 8 February 2014   #2
علوی
اللهمَّ العن اولَ ظالم ظلمَ حقَّ محمد و ال محمد و اخِرَ تابِع له علی ذالکَ

نشان علوی

تاريخ ثبت نام: Jan 2013
مكان: در زمین خدا زیر سایه پیامبر(ص) و علی(ع)
پاسخ‌ها: 2,145
ج: تولد با سعادت امام حسن عسگری بر منتظران فرزندش مبارک

اَللّهُمّ صَلِّ عَلی الحَسَنِ بنِ علیِّ بنِ مُحَمَّد، اَلبَرِّ التَّقِیِّالصّادِقِ الوَفِیِّ النُّورِ المُضیء ، خازِنِ عِلمِک وَ المُذَکِّرِ بِتَوحیدِک وَ وَلیِّ اَمرِک وَ خَلَفِ اَئِمَّةِ الدّینِ الهُداةِالرّاشِدینَ وَ الحُجَّةِ عَلی اَهلِ الدُّنیا فَصَلِّ عَلَیهِ یا رَبِّ اَفضَل ما صَلَّیتَ عَلی آَحَدٍ مِن اَصفیائِک وَ حُجَجِکَ وَاَولادِ رُسُلِکَ یا اِلهَ العالَمین

اللهم صلی علی محمد و آل محمد .
یا فاطمه الزهرا
علوی حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از علوی بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 8 February 2014   #3
P E Y M A N
....:::Ocean Of Tears:::....

نشان P E Y M A N

تاريخ ثبت نام: Jan 2005
مكان: شیراز (رحمت الله علیه)
پاسخ‌ها: 1,141
روزنوشته ها: 23

میلاد یازدهمین امام، و سیزدهمین کشتی نجات آقا امام حسن عسکرى بر شما دوستان اهلبیت و تمامی شیعیان جهان مبارک باد.
امام حسن عسکری می فرمایند:
«بسم اللّه الرّحمن الرّحیم» به اسم اعظم خدا، از سیاهى چشم به سفیدی اش نزدیکتر است.

عاشقا، مستانگى از سر بگير
ساقى از ره می‏رسد ساغر بگير
مرغ دل را از قفس آزاد كن
با پرستوهاى عاشق پر بگير
پر بزن تا كوىِ يارِ مَه لقا
جا به بامِ خانه دلبر بگير
گرچو من بشكسته بالى غم مخور
با ولاى يار بال و پر بگير
جشن ميلاد امام عسگرى
آمده عيدى ز پيغمبر بگير
هر چه میخواهد دلت از يُمن او
از يَدِ پر قدرت حيدر بگير
طالب عفوى اگر با يا حسن
دامن محبوبه داور بگير
شيعه مینازد به نام عسگرى
يا اباالمهدى امام عسگرى

حمد و تسبيح تو را قرآن كند
فخر بر تو حضرت سبحان كند
نورِ پاكت ديده را روشن كند
ظرف دلها را پر از ايمان كند
دردهاى بى شمار شيعه را
عشق پاكت دلبرا درمان كند
ياد تو اى رهبر تحت نظر
مشكلات شيعه را آسان كند
اقتدارت همچنان پاينده است
گر عدو خانه به تو زندان كند
عشق تو خورشيد سازد ذره را
هر دل شوريده را سلمان كند
شد دعاى بزم ميلادت شها
مهديت ما را به خود مهمان كند
شيعه مینازد به نام عسگرى
يا اباالمهدى امام عسگرى

اى به دوشَت پرچم عِز و شَرَف
اى شده بر غربت دوران هدف
پورِ جود و سبط زهد و نجلِ حق
سائلان گِردِ حريمت صف به صف
مادرت بانوىِ يثرب فاطمه
بابِ تو شيرِ خدا شاهِ نجف
سلبِ آزادى شد اَز تو تا شود
سدِّ راهِ مهدى آن نورِ خَلَف
حرمتت را زيرِ پا بگذاشتند
قدر تو نشناختند اى وا اَسَف
حقْ مُقَدَّر كرد تا فرزند تو
باز هم احيا كند عدل و شرف
بى نياز از خلق عالم مى‏شود
هر كه آرد ذرّه‏اى عشقت به كف
شيعه مینازد به نام عسگرى
يا اباالمهدى امام عسگرى

قديمي Tuesday 27 January 2015   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص207

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 207
زندگانى امام ابو محمد حسن بن على عليه السّلام‏
ترجمه از:
موسى- خسروى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 208
زندگى حضرت امام حسن عسكرى عليه السلام‏
بخش اول ولادت و نامها و نقش انگشترى و شرح حال مادر آن جناب‏
علل الشرائع- باب 176- مينويسد: شنيدم از بعضى مشايخ محله‏اى كه حضرت امام على النقى و امام حسن عسكرى سكونت داشتند در سامرا عسكر ناميده ميشد بهمين جهت اين دو امام را عسكرى لقب دادند.
ارشاد مفيد- ص 315- حضرت ابو محمّد عليه السّلام در مدينه در ماه ربيع الاول سال 230 متولد شد، مادرش كنيزى بچه‏دار بنام حديثه بود مدت خلافت آن سرور شش سال بود.
در مصباحين است- روز دهم ماه ربيع الاول سال 232 هجرى حضرت ابو محمّد حسن بن على بن محمّد بن على بن موسى الرضا عليه السّلام متولد شد.
دروس- مادرش حديث نام داشت در ماه ربيع الثانى، در مدينه متولد شد بعضى روز چهارم ماه در روز دوشنبه گفته‏اند.
مناقب- القاب امام عليه السّلام صامت، هادى، رفيق، زكى، نقى، كنيه‏اش ابو محمّد آن جناب و پدر و جدش در زمان خودشان مشهور بابن الرضا بودند مادرش كنيز صاحب فرزندى بنام حديث بود فرزند امام منحصر به حضرت قائم عجل اللَّه له الفرج بود ديگر فرزندى نداشت.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 209
روز جمعه هشتم ربيع الثانى در مدينه متولد شد. بعضى گفته‏اند در سامرا سال 232 متولد شده با پدر خود مدت 23 سال و بعد از پدر مدت امامتش شش سال بود در سالهاى امامت ايشان بقيه فرمانروائى معتز كه چند ماه بيشتر نشد و بعد از او مهتدى و معتمد پس از پنج سال كه از خلافت معتمد گذشت آن جناب از دنيا رفت. گفته‏اند: شهيد شد و در سامرا كنار پدرش دفن گرديد بيست و نه سال تمام داشت بعضى 28 سال گفته‏اند در ابتداى ماه ربيع الاول مريض شد سال 260 و در روز جمعه هشتم همان ماه از دنيا رفت.
كشف الغمة- محمّد بن طلحه گفت: ولادتش در سال 231 هجرى بود و مادرش كنيزى صاحب فرزند بنام سوسن و كنيه‏اش ابو محمّد و لقبش خالص بود.
در هشتم ماه ربيع الاول سال 260 از دنيا رفت بنا بر اين بيست و نه سال داشته كه با پدر خود 23 و چند ماه بود و پس از پدر پنج سال و چند ماه زندگى كرد آرامگاه آن جناب در سامرا است.
حافظ عبد العزيز گفته: لقب ايشان عسكرى بود و تولدش سال 231 و در سال 260 از دنيا رفت، هنگام حكومت معتز و در سامرا دفن شد. بعضى گفته‏اند سال 232 متولد و در سامرا هشتم ماه ربيع الاول 260 از دنيا رفت و سنش آن زمان 28 سال بود، مادرش ام ولدى بنام حريبه و قبرش كنار قبر پدرش در سامرا است.
ابن خشاب گفت: حضرت ابو محمّد در سال 231 متولد شد و در روز جمعه از دنيا رفت بعضى روز چهارشنبه هشتم ماه ربيع الاول سال 260 گفته‏اند كه عمرش 29 سال مى‏شود كه پس از پدر خود پنج سال و هشت ماه و سيزده روز زندگى كرد قبرش در سامرا و مادرش سوسن نام داشت.
حميرى در كتاب دلائل گفته است: ابو محمّد حسن بن على در ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد و در روز جمعه هشتم ماه ربيع الاول سال 260 در سن 28 سالگى از دنيا رفت.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 210
اعلام الورى- روز جمعه هشتم ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد و در سامرا هشتم ماه ربيع الاول سال 260 از دنيا رفت، در آن موقع 28 سال داشت مادرش كنيزى صاحب فرزند بنام حديث بود مدت امامت آن جناب شش سال بود.
لقبهاى امام عليه السّلام هادى، سراج، عسكرى. ايشان و پدر و جدشان هر كدام در زمان خود مشهور بابن الرضا بودند.
در مدت امامت ايشان بقيه حكومت معتز چند ماهى بود پس از او مهتدى يازده ماه و بيست و هشت روز حكومت كرد پس از او احمد معتمد پسر جعفر متوكل خليفه شد و بيست سال و يازده ماه خلافت او طول كشيد كه در سال پنجم از خلافت او امام از دنيا رفت و در خانه خود در سامرا دفن شد همان خانه‏اى كه پدرش نيز در آنجا دفن شده بود.
بيشتر از دانشمندان شيعه معتقدند كه آن جناب و پدر و جدش و تمام ائمه را شهيد كرده‏اند بر اين مطلب روايت حضرت صادق عليه السّلام را استدلال ميكنند كه فرموده است:
«و اللَّه ما منا الا مقتول شهيد»
خدا از حقيقت اطلاع دارد.
فصول المهمه- رنگ چهره‏اش بين گندمگون و سفيد بود و انگشترش نوشته بود:
«سبحان من له مقاليد السموات و الارض»
. كافى- ج 1- ص 503- در ماه ربيع الثانى سال 232 متولد شد مادرش كنيزى فرزنددار بنام حديث بود.
عيون المعجزات- نام مادرش بنا بر آنچه راويان حديث نقل كرده‏اند سليل بوده بعضى حديث نيز گفته‏اند، ولى صحيح همان سليل است از بانوان عارف و صالح بشمار ميرفت بعضى روايت كرده‏اند در سال 231 متولد شده.
مصباح كفعمى است كه تولد امام روز دوشنبه چهارم ربيع الثانى سال 232 بعضى دهم ربيع الثانى گفته‏اند نقش خاتمش‏
«انا اللَّه الشهيد»
واسطه بين ايشان و مردم عثمان بن سعيد بود.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 211
بخش دوم تصريح بامامت حضرت عسكرى عليه السلام‏مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - خسروى، موسى، زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1364 ش.

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 27 January 2015   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص211

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 211
بخش دوم تصريح بامامت حضرت عسكرى عليه السلام‏
كمال الدين- ج 2 ص 50- از صقر بن دلف نقل ميكند كه گفت از حضرت جواد عليه السّلام شنيدم فرمود: امام پس از من فرزندم على است كه امر او امر من و سخنش سخن من است و اطاعت از او اطاعت از من است و امام پس او از فرزندش حسن است.
كمال الدين و امالى صدوق- از محمّد بن هارون صوفى نقل ميكند و او از عبد اللَّه بن موسى رويانى و او از عبد العظيم بن عبد اللَّه حسنى از حضرت على بن محمّد عليه السّلام نقل مى‏كند كه فرمود امام بعد از من پسرم حسن است حال مردم چگونه خواهد بود در زمان امامت فرزند او.
كمال الدين- صقر بن دلف گفت: از على بن محمّد بن على شنيدم كه فرمود امام بعد از من حسن و بعد از حسن فرزندش قائم است كه زمين را پر از عدل و داد ميكند همان طورى كه پر از ظلم و جور شده است.
كمال الدين- ابو هاشم جعفرى گفت از ابو الحسن عسكرى عليه السّلام شنيدم ميفرمود امام بعد از من پسرم حسن است چگونه خواهيد بود در زمان پسر او.
عرضكردم براى چه فدايت شوم فرمود: زيرا او را نخواهيد ديد و نام بردنش نيز حرام است، عرضكردم: پس ما بچه نام ايشان را ميخوانيم فرمود بنام حجت آل محمّد صلّى اللَّه عليه و اله و سلّم.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 212
از غيبت نعمانى و ارشاد مفيد و اعلام الورى همين حديث نيز نقل شده.
بصائر الدرجات- ص 473- از على بن عبد اللَّه بن مروان انبارى نقل مى- كند كه گفت: من در موقع وفات حضرت ابو جعفر فرزند ابو الحسن حضور داشتم، ابو الحسن وارد شد براى او يك صندلى گذاشتند روى آن نشست ابو- محمّد يكطرف ايستاده بود وقتى ابو جعفر از دنيا رفت حضرت امام على النقى رو بامام حسن عسكرى كرده فرمود: سپاس خدا را بنما كه امامت را بتو ارزانى داشت و ترا پس از فوت برادر بزرگترت بمنصب امامت امتياز بخشيد.
غيبت شيخ- ابو هاشم جعفرى گفت: من در حضور حضرت ابو الحسن عسكرى بودم هنگام درگذشت پسرش ابو جعفر اين جريان مثل داستان پدرم ابراهيم و اسماعيل است در اين موقع حضرت امام على النقى روى بمن نموده فرمود ابو هاشم خدا را در مورد ابو جعفر بدا حاصل شد و بجاى او ابو محمّد را تعيين كرد چنانچه در مورد اسماعيل برايش بدا حاصل شد بعد از اينكه حضرت صادق عليه السّلام در مورد او تصريح كرد و باين مقام ممتازش نمود همان طورى است كه تو در دل با خود خيال كردى گرچه بر خلاف ميل بيهوده گران باشد.
ابو محمّد پسرم جانشين بعد از من است، در نزد اوست آنچه احتياج پيدا كنيد با اوست لوازم امامت، خدا را سپاسگزارم.
غيبت طوسى- على بن عمرو نوفلى گفت: در خدمت امام على النقى عليه السّلام بودم در منزلش ابو جعفر از آنجا رد شد گفتم امام بعد از شما اينست فرمود: نه امام بعد از من حسن عليه السّلام است.
غيبت طوسى- احمد بن محمّد بن رجاء گفت: حضرت امام على النقى عليه السّلام فرمود: قائم بامر امامت پس از من فرزندم حسن است.
غيبت طوسى- احمد بن عيسى علوى كه از فرزندان على بن جعفر است گفت خدمت حضرت امام هادى در صريا رسيدم سلام كردم در همين موقع ابو جعفر و ابو محمّد وارد شدند از جاى حركت كرديم كه سلام به ابو جعفر نمائيم حضرت هادى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 213
فرمود اين امام شما نيست احترام بامام خود بگذاريد اشاره كرد به ابو محمّد عليه السلام.
غيبت طوسى- شاهوية بن عبد اللَّه جلاب گفت: رواياتى از حضرت هادى در باره فرزندش ابو جعفر نقل ميكردم كه دلالت بر امامت او مى‏كرد پس از درگذشت ابو جعفر خيلى ناراحت شدم و متحير باقى ماندم مى‏ترسيدم در اين مورد چيزى بحضرت هادى بنويسم و راه چاره را نميدانستم.
روزى نامه‏اى نوشتم و تقاضاى دعا كردم در مورد گرفتاريهائى كه برايم اتفاق افتاد از طرف سلطان در مورد غلامان. در جواب نوشت كه دعا كردم و غلامان را بر مى‏گردانند. در آخر نامه نوشته بود: مايل بودى سؤال كنى از جانشين من و امام پس از درگذشت ابو جعفر و براى اين موضوع خيلى ناراحت بودى بدان خداوند گروهى را كه هدايت يافته‏اند گمراه نخواهد كرد بالاخره چنان مى- كند كه راه را بشناسند امام شما پس از من فرزندم ابو محمّد است هر احتياجى داشته باشيد بوسيله او حل مى‏شود خداوند هر كه را بخواهد مقدم ميدارد و هر كس را بخواهد مؤخر ما نَنْسَخْ مِنْ آيَةٍ أَوْ نُنْسِها نَأْتِ بِخَيْرٍ مِنْها أَوْ مِثْلِها در اين نامه توضيح لازم را دادم كه راهنماى هر صاحب عقلى است.
غيبت طوسى- پسر ابو الصهبان گفت: وقتى ابو جعفر محمّد بن على بن محمّد بن على بن موسى از دنيا رفت براى حضرت هادى يك صندلى گذاشتند روى آن نشست حضرت ابو محمّد امام حسن عسكرى نيز در يك كنار ايستاده بود وقتى غسل ابو جعفر تمام شد حضرت هادى روى بجانب ابو محمّد كرده فرمود پسرم خداى را سپاسگزار باش ترا بمقام امامت برگزيد.
اعلام الورى و ارشاد- از عبد اللَّه بن محمّد اصفهانى نقل ميكند كه حضرت هادى بمن فرمود: امام شما بعد از من كسى است كه بر بدنم نماز بخواند. حضرت ابو- محمّد را پيش از آن نمى‏شناختيم پس از فوت حضرت هادى امام حسن عسكرى خارج شد و بر بدن حضرت هادى نماز خواند.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 214
اعلام الورى و ارشاد- على بن مهزيار گفت: بحضرت هادى ابو الحسن عرضكردم اگر پيش آمدى بكند كه پناه بخدا ميبرم از آن، امام كيست؟
فرمود: من وصيت بفرزند بزرگترم كرده‏ام منظورش امام حسن عسكرى بود.
اعلام الورى و مناقب و ارشاد مفيد كلينى- از على بن عمر و عطار نقل مى- كند كه گفت: خدمت حضرت ابو الحسن رسيدم آن وقت پسرش ابو جعفر زنده بود و من خيال مى‏كردم او امام خواهد بود پس از حضرت هادى. عرضكردم آقا كداميك از فرزندان شما امتياز امامت را دارند.
فرمود: كسى را در اين مورد تعيين نكنيد تا خودم دستور دهم. من پس از فوت ابو جعفر نامه‏اى نوشتم و سؤال كردم امام بعد از شما كيست؟ در جواب نوشت فرزند بزرگترم حضرت ابو محمّد بزرگتر از جعفر (كذاب) بود.
اعلام الورى و ارشاد- سعيد بن عبد اللَّه گفت: گروهى از بنى هاشم كه از آن جمله حسن بن حسين افطس بود نقل كردند كه آنها حضور داشتند روز فوت محمّد بن على بن محمّد در آن روز براى حضرت امام على النقى فرشى گسترده بودند و گروهى از بنى هاشم و بنى عباس كه در حدود صد و پنجاه نفر ميشدند بغير از غلامان و ساير مردم اطراف امام نشسته بودند.
در اين موقع حضرت ابو الحسن چشمش بحضرت امام حسن عسكرى افتاد كه با گريبان چاك و اشك جارى آمد ما ايشان را نمى‏شناختيم.
امام هادى پس از ساعتى كه او ايستاده بود روى بجانبش نموده فرمود:
فرزندم سپاس خدا را بگذار كه امامت را بتو سپرد. امام حسن عسكرى گريه كرده كلمه‏ إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ‏ را بر زبان آورد گفت: الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ‏ او را سپاسگزارم بر تكميل نمودن نعمتش نسبت بما. ما پرسيديم اين كيست؟
گفتند اين آقا امام حسن فرزند حضرت هادى است.
در آن موقع در حدود بيست سال داشت ايشان را شناختيم و متوجه شديم كه با اين فرمايش او را بمنصب امامت تعيين فرموده و جانشين خود قرارش داد.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 215
اعلام الورى- ابو بكر فهفكى گفت: حضرت هادى نامه‏اى براى من نوشت باين مضمون:
پسرم ابو محمّد داراى صحيح‏ترين غرائز از آل محمّد است و محكمترين دليل را دارد او فرزند بزرگتر من است و جانشين من، امامت و متعلقات آن باو ميرسد هر چه از من ميپرسيدى از او بپرس كه رفع احتياج و نيازهاى شما را مى‏نمايد.
اعلام الورى- محمّد بن يحيى گفت: خدمت حضرت هادى رسيدم پس از درگذشت فرزندش ابو جعفر بامام تسليت گفتم ابو محمّد نشسته بود شروع بگريه كرد امام هادى روى بفرزند خود كرده گفت: پسرم خدا ترا بجاى او بمن ارزانى نموده و بامامت مفتخر كرده او را سپاسگزارى كن.
اعلام الورى- ص 351- يحيى بن يسار قنبرى گفت: حضرت ابو الحسن امام هادى چهار ماه قبل از فوت وصيت كرد بفرزندش حسن و او را بامامت پس از خود معين كرد من و گروهى از غلامان را شاهد بر اين مطلب گرفت.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 216
بخش سوم معجزات و مناقب امام عسكرى عليه السلام
‏مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى - خسروى، موسى، زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، 1جلد، اسلاميه - تهران، چاپ: دوم، 1364 ش.

قديمي Tuesday 27 January 2015   #6
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 216
بخش سوم معجزات و مناقب امام عسكرى عليه السلام‏
كمال الدين- ج 2- ص 194- ابو جعفر محمّد بن عيسى بن احمد زرجى گفت در مسجد معروف بزبيد واقع در بازار سامرا مرد جوانى را ديدم كه ميگفت:
هاشمى است و از فرزندان موسى بن عيسى است (راوى ميگويد: ابو جعفر نام آن مرد را نبرد) پس از سلام نماز بمن گفت: تو قمى هستى و براى زيارت آمده‏اى؟
گفتم: من از اهالى قم هستم ولى مجاور كوفه‏ام در مسجد امير المؤمنين عليه السّلام گفت: خانه موسى بن عيسى را در كوفه ميشناسى؟ گفتم: آرى. گفت: من پسر او هستم.
گفت: پدر من دو برادر داشت برادر بزرگتر ثروتمند بود ولى برادر كوچك چيزى نداشت روزى از برادر بزرگش ششصد دينار بسرقت برد. برادر بزرگ تصميم گرفت برود خدمت حسن بن محمّد بن على بن محمّد بن رضا عليهم السّلام از او خواهش كند با برادرش صحبت كند شايد پول را در كند چون مردى شيرين زبان است.
گفت: سحرگاه من از رفتن خدمت امام حسن عسكرى منصرف شدم با خود گفتم ميروم پيش اسباس ترك كه همه كاره سلطان است و باو شكايت ميكنم گفت: پيش اسباس رفتم ديدم مشغول بازى با نرد است مدتى ايستادم تا بازيش‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 217
تمام شود در همين موقع پيكى از طرف حسن بن على عليه السّلام آمده گفت: بيا مولا حسن بن على ترا ميخواهد پيش آن جناب رفتم.
فرمود: تو اول شب تقاضائى از من داشتى ولى صبحگاه از تصميم خود منصرف شدى برو كيسه‏اى كه بسرقت برده شد برگشت كرد از برادرت شكايت مكن و باو نيكى كن و او را كمك نما اگر كمك نمى‏كنى بفرست او را پيش من تا باو كمك كنم همين كه از خدمت امام خارج شدم غلامم را ديدم كه اطلاع داد كيسه پيدا شد.
ابو جعفر گفت: فردا آن مرد هاشمى مرا بخانه خود برد و ميهمان او شدم.
كنيزى را بنام غزال يا زلال صدا زد. وقتى آمد ديدم كنيز پيرى است باو گفت جريان مولود و ميل را براى اين آقا نقل كن.
گفت: ما نوزادى داشتيم بيمار شد خانمم گفت برو بخانه امام حسن عسكرى عليه السّلام از حكيمه درخواست كن چيزى بدهد كه بوسيله آن مولود ما شفا يابد. من رفتم و اين تقاضا را كردم. حكيمه گفت همان ميلى كه چشم نوزادى كه ديشب متولد شد سرمه كرديد بياوريد منظورش پسر امام حسن عسكرى بود ميل را آوردند بمن داد.
من ميل را پيش خانم آوردم بچشم فرزندش كشيد خوب شد. آن ميل پيش ما بود از بركت آن شفا مى‏جستيم ولى بعدها گم شد.
ابو جعفر زرجى گفت در مسجد كوفه ابو الحسن بن يرهون برسى را ديدم همين حديث را از آن هاشمى برايم نقل كرد بدون كم و كاست گفت همان مرد هاشمى برايم نقل كرده.
قديمي Tuesday 27 January 2015   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مناقب و خرايج و غيبت شيخ- عمرو بن محمّد بن ريان صيمري گفت: وارد شدم پيش ابو احمد عبيد اللَّه بن عبد اللَّه بن طاهر بدستش نامه حضرت عسكرى عليه السّلام بود كه نوشته بود من از خدا چندين مرتبه تقاضا در مورد اين ستمگر (مستعين) كرده‏ام كه پس از سه روز گرفتار خواهد شد روز سوم او را خلع كردند و آن‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 218
جريانها اتفاق افتاد تا كشته شد.

قديمي Tuesday 27 January 2015   #8
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

غيبت شيخ و مناقب- ابو هاشم جعفرى گفت: خدمت حضرت امام حسن عسكرى بودم فرمود وقتى قائم قيام كند دستور ميدهد اين مناره‏ها و قصرهاى مسجدها را خراب كنند.
من با خود گفتم براى چه چنين كند در همين موقع امام عليه السّلام رو بمن نموده فرمود زيرا اينها را بدعت گذارده‏اند هيچ پيامبر و امامى آنها را نساخته.

قديمي Tuesday 27 January 2015   #9
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

غيبت شيخ طوسى- ص 133- ابو هاشم جعفرى گفت: حضرت ابو محمّد امام عسكرى عليه السّلام فرمود از گناهانى كه بخشيده نمى‏شود اين است كه شخص بگويد كاش مرا از همين يك گناه بازخواست كنند. من با خود گفتم اين مطلب دقيقى است آدم بايد متوجه كارهاى خود باشد و كمال دقت را در باره تمام كارهاى خويش داشته باشد.
امام عليه السّلام روى بجانب من نموده فرمود: صحيح است آنچه بخاطرت گذشت بكار بند زيرا تشخيص شرك در ميان مردم از ديدن اثر پاى مورچه بر روى سنگ سخت در شب تار مشكل‏تر است يا راه رفتن آن مورچه روى پلاس سياه.
قديمي Tuesday 27 January 2015   #10
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

غيبت شيخ- احمد بن حسين بن عمر بن يزيد گفت ابو الهيثم بن سبانه نقل كرد وقتى معتز امام عسكرى را تحويل به سعيد حاجب داد در قصر ابن هبيره و باو گوشزد كرد كه چنان بر او تنگ بگيرد و در فشارش قرار دهد كه مردم داستان‏ها از آن سخت‏گيرى‏ها نقل كنند و خود عازم كوفه شد.
من نامه‏اى براى امام نوشتم كه: جانم فدايت خبر ناگوارى بما رسيده كه بسيار بر ما گران است.
امام عليه السّلام در جواب نوشت پس از سه روز فرج ميرسد روز سوم معتز را خلع كردند.
قديمي Tuesday 27 January 2015   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

غيبت شيخ طوسى- تلعكبرى گفت: در حجره ابو على محمّد بن همام رحمه اللَّه‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 219
كنار دكانى بودم در اين موقع پير مردى رد شد كه بر تن جبه‏اى داشت به ابو على بن همام سلام كرد او جوابش را داد پير مرد رد شد ابو على بمن گفت اين مرد را مى‏شناسى؟ گفتم: نه، گفت اين غلام مولى امام حسن عسكرى است مايلى از احاديث او چيزى بشنوى گفتم: آرى. پرسيد پولى دارى كه باو بدهى گفتم دو درهم كامل دارم. گفت همين قدر او را كافى است.
من از پى پيرمرد رفتم باو كه رسيدم گفتم: ابو على مى‏گويد اگر ناراحت نمى‏شويد تا پيش ايشان بيائيد گفت: بسيار خوب. با هم برگشتيم نشست در اين موقع ابو على اشاره كرد بمن كه پول را باو بدهم. گفت احتياج باين پول ندارم ولى بعد گرفت. ابو على بن همام گفت عبد اللَّه براى ما آنچه از امام حسن عسكرى عليه السلام مشاهده كرده‏اى نقل كن.
گفت: استادم شخصيت بارز و بى‏نظيرى در ميان، علويان است سوار اسبى مى‏شد كه زين و برگ آن از سندس آبى رنگ بود.
روزهاى دوشنبه و پنجشنبه در سامرا ميرفت بديدن خليفه. آن روز كه مى‏شد گروهى از مردم اجتماع مى‏كردند بطورى كه راه از اسب و قاطر و الاغ پر مى‏شد و سر و صداى زيادى بلند بود. چنان ازدحام مى‏كردند كه كسى پياده نمى‏توانست راه برود.
ولى وقتى امام عليه السّلام مى‏آمد سر و صدا مى‏خوابيد بطورى كه اسبها و الاغ‏ها از صدا خاموش مى‏شدند بطورى چارپايان متفرق مى‏شدند كه خيابان باز مى‏شد و احتياج بمواظبت كردن براى راه پيدا نمودن امام تا مزاحم آن سرور نشوند نمى‏افتاد بعد به مقر خلافت ميرفت و در جايگاه خود قرار مى‏گرفت وقتى تصميم رفتن مى‏گرفت دربانها صدا مى‏زدند وسيله سوارى ابو محمّد عليه السلام را بياوريد. مردم خاموش مى‏شدند و شيهه اسب‏ها بگوش ميرسيد و متفرق ميشدند تا امام سوار ميشد و ميرفت.
روزى خليفه آن جناب را خواست خيلى امام ناراحت شد، ترسيد كه مبادا يكى‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 220
از علويان يا بنى هاشم از او سخن چينى كرده باشد سوار مركب شد و رفت وقتى وارد خانه خليفه شد گفتند خليفه رفته است مايلى در مقام خود بنشين چنانچه مى‏خواهى برگرد اما آن جناب برگشت رسيد به بازار چارپايان، سر و صدا و مزاحمت و رفت و آمد مردم زياد بود.
همين كه امام وارد شد سكوت همه جا را فرا گرفت و چارپايان از صدا باز ماندند.
آن جناب پيش مال فروشى رفت كه برايش مال مى‏خريد. براى او اسب چموشى آوردند كه كسى جرات نداشت به آن نزديك شود اسب را به ضرر به امام عليه السلام فروختند. روى بمن نموده فرمود: محمّد! از جاى حركت كن زين و برگ روى او بگذار.
من گفتم: نفرمود كه مرا اذيت نخواهد كرد بالاخره زين بر او گذاشتم آرام بود و حركت نكرد آوردم خدمت امام تا برويم مال فروش جلو آمده گفت اسب را نمى‏فروشم.
امام عليه السّلام فرمود مهار اسب را باو بسپار. دلال آمد كه اسب را بگيرد آن حيوان همين كه او را مشاهده كرد پا بفرار گذاشت.
امام عليه السّلام سوار شد براه افتاديم در اين موقع دلال آمده گفت صاحب اسب مى‏گويد ترسيدم وقتى فهميد اين اسب چموش است برگرداند اگر مى‏داند كه وضع اين اسب چگونه است باو بفروش. امام عليه السّلام فرمود ميدانم چگونه اسبى است. دلال گفت فروختم. امام بمن فرمود اسب را بگير. گرفتم و باصطبل آوردم ببركت مولايم كوچكترين ناراحتى و اذيت نكرد.
وقتى امام عليه السّلام وارد خانه شد پيش اسب رفت گوش راست او را گرفت و سوار شد بعد گوش چپ او را گرفت باز سوار شد پس از آن به خدا قسم من جو پيش او مى‏ريختم و در جلو او جوها را زير و رو مى‏كردم تكان نمى‏خورد و اين ببركت مولايم بود.
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 221
ابو محمّد گفت: ابو على بن همام نقل كرد كه چنين اسبى را صئول (چموش) مى‏گويند صاحبش را برمى‏دارد تا بالاخره او را بديوار ميزند يا روى دو پا بلند مى‏شود و دستهاى خود را بصاحبش ميزند.
محمّد گفت استاد و مولايم امام حسن عسكرى بهترين و ارجمندترين شخص بنى هاشم و علويهائى بود كه من مشاهده كرده‏ام هرگز شراب نمى‏خورد در محراب عبادت مى‏نشست و بسجده ميرفت من خوابم مى‏برد باز بيدار ميشدم باز مى‏خوابيدم امام همان طور در سجده بود غذا كم ميل مى‏كرد برايش انجير و انگور و هلو و از اين قبيل ميوه‏ها مى‏آوردند يكى يا دو تا ميل مى‏كرد بعد ميفرمود محمّد اين را بردار ببر براى بچه‏هايت عرض مى‏كردم آقا همه را ببرم مى‏فرمود: ببر. من از او سخاوتمندتر تا كنون نديده‏ام.
قديمي Tuesday 27 January 2015   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

غيبت شيخ طوسى- محمّد بن احمد انصارى گفت گروهى از مفوضه و مقصره‏ «1» كامل بن ابراهيم مدنى را فرستادند خدمت امام حسن عسكرى عليه السّلام. كامل گفت من با خود گفتم از ايشان خواهم پرسيد كه آيا داخل بهشت نمى‏شود كسى كه عقيده‏اش با من يكسان نباشد.
وقتى خدمت امام رسيدم ديدم لباسهاى سفيد خيلى قشنگى بر تن دارد با خود گفتم امام و حجت خدا اين لباسها را مى‏پوشد آن وقت بما دستور مى‏دهد كه با برادران خود مواسات كنيد و از پوشيدن چنين جامه‏اى ما را باز مى‏دارد در اين موقع امام آستين بالا زد ديدم لباسى خشن در زير پوشيده روى پوست بدنش با تبسم فرمود: اين براى خدا است و اين لباس براى شما ....
قديمي Tuesday 27 January 2015   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: هيچ وقت نشد كه خدمت حضرت امام‏
حسن عسكرى برسم و از آن جناب معجزه‏اى مشاهده نكنم يك روز خدمتش رسيدم تصميم داشتم مقدارى نقره براى ساختن انگشترى بگيرم كه براى تبرك بدست نمايم. نشستم ولى منظور خود را فراموش كردم. همين كه از جاى حركت كردم كه خارج شوم امام عليه السّلام انگشترى پيش من انداخت فرمود تصميم داشتى مقدارى نقره بگيرى من بتو انگشتر دادم نگين و اجرت ساخت هم بنفع تو شد خدا برايت مبارك كند.
خرايج- ابو هاشم گفت: خيلى علاقه داشتم بدانم حضرت امام حسن عسكرى در باره قرآن چه عقيده دارد مخلوق است يا غير مخلوق. آن جناب بمن رسيد پرسيد مگر نشنيده‏اى آن روايتى كه از حضرت ابى عبد اللَّه نقل شده كه فرمود وقتى‏ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ نازل شد برايش چهار هزار بال خلق گرديد به هر گروهى از ملائكه كه مى‏گذشت نسبت به او كوچكى مى‏كردند و گفت اين نسبت خداوند بزرگ است‏ «1».
قديمي Tuesday 27 January 2015   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مناقب و خرايج- ابو هاشم جعفرى گفت: من با عده‏اى در زندان بوديم حضرت امام حسن عسكرى و برادرش جعفر را نيز زندانى كردند ما اطراف آن جناب را گرفتيم و من صورت امام حسن را بوسيدم و ايشان را روى لحافى كه داشتم نشاندم جعفر نيز نزديك ايشان نشست يك مرتبه با صداى بلند فرياد زد: وا شيطاناه منظورش صدا زدن كنيزش بود امام عليه السلام جعفر را از اين كار منع كرده، فرمود: ساكت باش آثار مستى از جعفر ديده مى‏شد زندان بان صالح بن وصيف بود.
مردى از جمحى با ما در زندان بود كه ادعا مى‏كرد من علوى هستم امام عسكرى عليه السّلام رو بما نموده فرمود اگر در ميان شما نامحرمى نمى‏بود مى‏گفتم‏
با دست اشاره بهمان مرد جمحى كرد او خارج شد فرمود اين شخص از شما نيست از او بپرهيزيد داخل لباسهايش گزارشى كه از شما براى سلطان تهيه كرده پنهان است يك نفر حركت كرد و لباسهاى او را جستجو نمود گزارش را پيدا كرد كه بسيار خطرناك نوشته بود و گوشزد كرده بود كه ما تصميم داريم از داخل زندان نقب بزنيم و فرار كنيم.
ابو هاشم گفت: امام حسن عسكرى عليه السّلام روزه مى‏گرفت موقع افطار آنچه غلامش غذا براى ايشان مى‏آورد ما نيز با آن جناب مى‏خورديم. يك روز من بواسطه ضعف نتوانستم روزه بگيرم در خانه ديگرى با مقدارى نان قندى روزه‏ام را باز كردم هيچ كس از اين جريان اطلاع نداشت بعد آمدم و با ايشان نشستم.
امام عليه السّلام رو به غلام كرده فرمود: چيزى بده ابو هاشم بخورد او روزه نيست من لبخند زدم فرمود چرا ميخندى هر وقت مايلى نيرو و قدرت پيدا كنى گوشت بخور نان قندى قوه ندارد عرضكردم صحيح ميفرمايد خدا و پيامبرش و شما، بر شما باد درود شروع بخوردن كردم. فرمود سه روز از گرفتن روزه خوددارى كن كسى كه از روزه گرفتن ضعيف شده باشد تا سه روز از روزه خوددارى نكند نيرو نميگيرد.
روزى كه آن جناب را از زندان مرخص كردند غلامش آمده گفت: آقا! غذا برايتان بياورم؟ فرمود: بياور ولى گمان نمى‏كنم از آن بخورم.
ظهر برايش غذا آورد و عصر امام آزاد شد در حالى كه روزه داشت فرمود اين غذا را بخوريد خدا شما را هدايت كند.
قديمي Tuesday 27 January 2015   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

مناقب و خرايج- ابو هاشم گفت: فهفكى از امام حسن عسكرى عليه السّلام پرسيد كه چطور مى‏شود زن يك سهم ببرد و مرد از ميراث دو سهم داشته باشد.
فرمود چون از زن جهاد و تأمين مخارج زندگى برداشته شده و او كفيل پرداخت‏
زندگانى حضرت جواد و عسكريين عليهم السلام ( ترجمه جلد 50 بحار الأنوار)، ص: 224
غرامت‏ها نيست اين مخارج بعهده مردان است.
ابو هاشم گفت: من در دل گفتم همين سؤال را ابن ابى العوجاء از حضرت صادق عليه السّلام كرده بود و ايشان همان جواب را داده بودند.
در اين موقع امام عليه السّلام روى بمن نموده فرمود: صحيح است اين سؤال ابن ابى العوجاء بود و جواب يكى است زيرا او همين سؤال را كرده بود ما تمام از اولين رهبر تا آخرين‏مان در علم و امر امامت يكسان هستيم رسول اكرم و امير المؤمنين عليهما السّلام داراى فضيلت مخصوص بخود هستند.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:26AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه