بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Wednesday 15 October 2014   #1
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

تاريخ ثبت نام: Jul 2007
پاسخ‌ها: 3,608
چرا رسول الله ص با وجود علم به تعصب عرب اینقدر از فارس تمجید نمودند ؟؟!!

با سلام

همانطورکه مورخین گفته اند تعصب وقبیله گرایی اعراب فوق العاده بود که عمیقا در ایشان ریشه داشت تا جائیکه برای یک ملخ که به چادر قبیله ای دیگر چسبیده وپناه گرفته بود صدها سال دو قبیله میجنگیدند وخون میریختند !!!! حال چطور شد که محمد ص و علی ع اینچنین پشت پا به عرب میزنند واز پیروزی ایرانیان و علو مقام فارس بر اعراب و برگرداندن به اسلامشان سخن میگوید ؟!

قابل توجه ‫#‏نژاد‬ پرستان و ملی گراها ! کمی از اینها یاد بگیرید !

مردان عالم بیایند از محمد ص و علی ع مردانگی بیاموزند ببینید رسول رحمت ص و امام علی ع در باره ایرانیان چه میگویند و چگونه تو دهن اعراب میزنند :
جاء الأشعث إليه وهو على المنبر فجعل يتخطى رقاب الناس حتى قرب منه ثم قال يا أمير المؤمنين غلبتنا هذه ‫#‏الحمراء‬ على قربك يعني العجم فركض المنبر برجله حتى قال صعصعة بن صوحان ما لنا وللأشعث ليقولن أمير المؤمنين ع اليوم في العرب قولا لا يزال يذكر فقال ع من يعذرني من هؤلاء الضياطرة يتمرغ أحدهم على فراشه تمرغ الحمار ويهجر قوما للذكر أ فتأمرونني أن أطردهم ما كنت لأطردهم فأكون من الجاهلين أما والذي فلق الحبة وبرأ النسمة ليضربنكم على الدين عودا كما ضربتموهم عليه بدءا ...
بازگشت دوباره اعراب به اسلام به دست قومی که هنوز مسلمان نشده اند و هنوزقریب به اتفاق آن قوم بر دین دیگری هستند, براصحاب و یاران پیامبر و مردمی که خود را جزو اولین مسلمانان در عصرپیامبر می دانستند و به وسیله آن بردیگران فخر می فروختند بسیار سخت وگران آمد و آنان را در شوکی بزرگ فرو برد. رو ایت آمده است روزی اشعث بن قیس وارد مسجد شدتمام صف های نماز پر شده بود و جزآخر مسجد جای برای نشستن نبود. او صف های نماز را شکافت و سرهای افرادی در مسیر او بودند را به کناری می زد تا به صف اول رسید. درکمال تعجب مشاهده کرددر صف اول نماز را موالی یا ایرانیان پرکرده اند. این درست هنگامی بود که امیر المومنین در بالای منبرمشغول سخنرانی برای مردم بودند.اشعث بی پروا سخنان امیرالمومنین را قطع می کند و با کمال پررویی به ایشان اعتراض می کند که چرا ‫#‏سرخ‬ رویان (چون ايرانيان زيبا وسرخ وسفيد بودند) اطراف شما را گرفته اند و نزدیک شما هستند بر ما چیره شده اند - کنایه از این تازه مسلمانان ایرانی را در صف اول نماز بر ما مقدم می داری - مولا علی در این لحظه سکوت کرده و با انگشت پا برمنبر می زدند (برای اعتراض به اشعث) در این هنگام صعصعه بن صوحان یکی از یاران خاص امیر المومنین در جواب اشعت می گوید :ما را با این مرد چه کارامروز امیر مومنان کلامی درباره اعراب می فرمایند که همیشه ماندگار خواهد بود. حضرت اندکی سکوت کرده و سپس کلماتی عجیب, برای مردم آن زمان و آشنا و روشن برای امروز ما بیان فرمودند : «کدام یک از این ‫#‏شکم‬ پرستان بی شخصیت مرا معذور می دارد و به انصاف حکم می کند که برخی از آن ها دارای اندیشه و هدف در زندگی نیستند و کارشان لولیدن در رختخواب است (همش بفكر زير شكم ) و به این هم اکتفا نکرده و دیگران را از پند آموختن محروم می سازد! آیا(ایرانیان)آنان را طرد کنم؟ هرگز آنان را از خود نخواهم راند چون در این صورت از جاهلان خواهم بود. اما سوگند به خدایی که دانه را شکافت و بندگانش را آفرید روزی ایرانیان شما(اعراب)به بازگشت به اسلام ‫#‏می‬ خوانند (می کشانند) همان گونه که شما در آغاز برای پذیرش اسلام آنان را می خواندید (به سمت اسلام می کشاندید).{خبر صحیح و متواتر است ..... شرح نهج‌البلاغه ابن ابی الحدید، ج ۲، ص ۲۸۴.}

ومن ذلك قول الشعبي ومر بقوم من الموالي يتذاكرون النحو فقال: لئن أصلحتموه انكم لاول من أفسده، ومن ذلك قول عنترة: فما وجدونا بالفروق اشابة * ولا كشفا ولا دعينا مواليا ومن ذلك قول الاخر: يسموننا الاعراب والعرب اسمنا * وأسماؤهم فينا رقاب المزاود يريد: أسماؤهم عندنا الحمراء، وقول العرب: ما يخفى ذلك على الاسود والاحمر يريد العربي والعجمي، وقال المختار لابراهيم بن الاشتر يوم خازر وهو اليوم الذي قتل فيه عبيدالله بن زياد: ان عامة جندك هؤلاء الحمراء وان الحرب ان ضرستهم هربوا، فاحمل العرب على متون الخيل، وأرجل الحمراء أمامهم. ومن ذلك قول الاشعث بن قيس لعلي بن أبي طالب رحمه الله وأتاه يتخطى رقاب الناس وعلي على المنبر فقال: يا أمير المؤمنين غلبتنا هذه الحمراء على قربك، قال: فركض علي المنبر برجله فقال صعصعة بن صوحان العبدي: مالنا ولهذا يعنى الاشعث ليقولن أمير المؤمنين اليوم في العرب قولا لا يزال يذكر، فقال علي: من يعذرني من هذه الضياطرة يتمرغ أحدهم على فراشه تمرغ الحمار، ويهجر قوم للذكر، فيأمرني أن أطردهم، ماكنت لاطردهم فأكون من الجاهلين، والذي فلق الحبة وبرأ النسمة ليضربنكم على الدين عودا كما ضربتموهم عليه بدءا... قوله: الضياطرة واحدهم ضيطر وضيطار وهو الاحمر العضل الفاحش قال خداش بن زهير: وتركب خيل لاهوادة بينها * وتشقى الرماح بالضياطرة الحمر) أقول: مما يقضى منه العجب أن المبرد جعل الضياطرة في كلام أمير المؤمنين عليه السلام صفة للموالي والحال أن سياق كلامه عليه السلام يأباه لظهوره بل صراحته في أنه عليه السلام جعلها صفة للعرب الشاكين له عليه السلام من الموالي، ويدل عليه أيضا صدر الكلام وهو قول صعصعة: (ليقولن اليوم في العرب) وذيله وهو (‫#‏ليضربنكم‬ (إلى آخره)).الغارات
البته مقداریش را سانسور کرده اند :
ومنه حديثُ عليّ حين قال له سَراةٌ من أصحابِه العَربِ : غلبتْنا عليك هذه الحُمْرَةُ ، فقال : لَيَضْرِبنَّكُمْ على الدين عَوْداً كما ضربتموهم عليه بَدْءاً ، أَرادُوا بالْحَمْرَاء الفرسَ والرُّومَ . والعربُ إذا قالُوا : فلانٌ أبيضُ وفلانةٌ بيضاءٌ ، فمعناهَا الكرمُ في الأخلاق ، لا لونُ الخِلْقَةِ . وإذا قالوا : فلانُ أحمرُ وفلانةُ حمراءُ عَنَتْ بياضَ اللَّونِ .
ورَوَى أبو العبَّاس عن ابن الأعرابيّ أنه قال في قولهِمْ الْحُسْنُ أَحْمَرُ أي شاقٌّ ، أي من أَحَبَّ الحُسْنَ احتَمَل المَشَقَّة . وكذلك موتٌ أَحْمَرُ ، قال الحُمْرَةُ في الدَّمِ والقتالِ . يقول : يَلْقى منه المشقةَ كما يَلْقى من القتالِ .

الكتاب : تهذيب اللغة ـ موافقا للمطبوع
المؤلف : أبو منصور محمد بن أحمد الأزهري

جاء الأشعث بن قيس إلى أمير المؤمنين على عليه السلام يتخطّى رقاب الناس، وعلىّ على المنبر ؛ فقال: يا أمير المؤمنين، غلبتنا هذه الحمراء على قربك - يعني العجم - قال: فركض على المنبر برجله، فقال صعصعة بن صوحان: ما لنا ولهذا؟ - يعني الأشعث - ليقولن أمير المؤمنين اليوم في العرب قولاً لا يزال يذكر. فقال رضي الله عنه: من يعذرني من هؤلاء الضياطرة؟ يتمرغ أحدهم على فراشه تمرغ الحمار !!! ويهجر قومٌ الذكر فيأمرونني أن أطردهم. ما كنت أطردهم فأكون من الجاهلين؛ والذي فلق الحبة، وبرأ النسمة؛ ليضربنكم على الدين عوداً، كما ضربتموهم عليه بدءاً.
الكتاب : نثر الدر
المؤلف : الآبي

وسئل عن حديث عباد بن عبد الله الأسدي عن علي أنه قال في خطبة له عن النبي صلى الله عليه و سلم ليضربنكم على الدين عودا كما ضربتموهم علي أبدا فقال يرويه أبو معاوية الضرير عن الأعمش عن المهال بن عمرو عن عباد بن عبد الله الأسدي عن علي موقوفا ورفعه أبو عوانة ويحيى بن عيسى الرملي عن الأعمش ورواه شريك عن الأعمش فنحا به نحو الرفع ولم يصرح به ورفعه صحيح
[ العلل - الدارقطني ]
الكتاب : العلل الواردة في الأحاديث النبوية
المؤلف : علي بن عمر بن أحمد بن مهدي أبو الحسن الدارقطني البغدادي
الناشر : دار طيبة – الرياض

الطَّحَاوِيّ: حَدثنَا فَهد بن سُلَيْمَان، ثَنَا عمر بن حَفْص بن غياث، ثَنَا أبي، ثَنَا الْأَعْمَش، ثَنَا الْمنْهَال، عَن عباد بن عبد الله الْأَسدي، عَن عَليّ بن أبي طَالب قَالَ: " وَالَّذِي فلق الْحبَّة وبرأ النَّسمَة لقد سَمِعت رَسُول الله - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم َ - يَقُول: ليضربنكم على الدَّين عودا كَمَا ضربتموهم عَلَيْهِ بدءا - يَعْنِي الموَالِي ".
سمع عباد عليا - رَضِي الله عَنهُ - وَسمع الْمنْهَال من عباد، وَلَا أعلم روى عَن عباد غير الْمنْهَال.

الكتاب : الأحكام الشرعية الكبرى
المؤلف : عبد الحق بن عبد الرحمن بن عبد الله بن الحسين بن سعيد إبراهيم الأزدي، الأندلسي الأشبيلي، المعروف بابن الخراط (المتوفى : 581هـ)
المحقق : أبو عبد الله حسين بن عكاشة
الناشر : مكتبة الرشد - السعودية / الرياض

عن رجلٍ قالَ: كنتُ في المسجدِ وعليٌّ يخطُبنا على منبرٍ مِن آجُرٍّ، قالَ: وخَلفي صعصعةُ بنُ صوحانَ، قالَ: فجاءَ رجلٌ فكلَّمَه بشيءٍ خفيَ عَلينا، قالَ: فعَرَفنا الغضبَ في وجهِهِ فسكتَ، فجاءَ الأشعثُ فجعلَ يتخطَّى الناسَ حتى كانَ قَريباً فقالَ: يا أميرَ المؤمنينَ، غلبَتْنا هذه ‫#‏الحُميراءُ‬ على وجهِكَ، قالَ: فضربَ صعصعةُ بينَ كَتفيهِ بيدِهِ فقالَ: إنَّا للهِ وإنَّا اليه راجعونَ، لَيُبينَنَّ اليومَ مِن أمرِ العربِ أمراً كانَ يكتمُهُ.
قالَ: وغضبَ غضباً شديداً، وقالَ: مَن يعذِرني مِن هذه الضَّيَاطرةِ يتمرغُ أحدُهم على حَشاياهُ ويُهَجِّرُ قومٌ لذكرِ اللهِ فيأمُروني أن أطرُدَهم فأكونَ مِن الظالمينَ، وَالذي فلقَ الحبةَ وبرأَ النَّسَمَةَ لقد سمعتُ محمداً صلى الله عليه وسلم يقولُ: «واللهِ لَيَضْرِبُنَّكم على الدِّينِ عَوداً كما ضَربتُموهم عَليه بدءاً».
الكتاب: الإيماء إلى زوائد الأمالي والأجزاء - زوائد الأمالي والفوائد والمعاجم والمشيخات على الكتب الستة والموطأ ومسند الإمام أحمد
المؤلف: نبيل سعد الدين سَليم جَرَّار

1539 / 2 - وَالْحَارِثُ وَرِجَالُهُ ثِقَاتٌ، وَلَفْظُهُ: "كَانَ عَلِيٌّ يَخْطُبُ وَقَدْ أَحْدَقَتْ بِهِ الْمَوَالِي، فَأَقْبَلَ الْأَشْعَثُ بْنُ قَيْسٍ يَتَخَطَّى رِقَابَ النَّاسِ حَتَّى دَنَا مِنْهُ، فَقَالَ: يا أمير المؤمنين، غلبتنا عليك هذه الحمراء عَلَى وَجْهِكَ. قَالَ: فَغَضِبَ حَتَّى احمرَّ وَجْهُهُ. فقال عباد: وَكَانَ خَلْفَهُ صَعْصَعَةُ بْنُ صَوْحَانَ فَضَرَبَ بِيَدِهِ كَتِفِي- أَوْ مِنْكَبِي شَكَّ أَبُو مُعَاوِيَةَ- فَقَالَ: إِنَّا للِّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ، لَيَذْكُرَنَّ الْيَوْمَ مِنْ أَمْرِ الْعَرَبِ شَيْئًا كَانَ يَكْتُمُهُ. قَالَ: فَقَالَ عَلِيٌّ: مَنْ يُعَذِّرُنِي مِنْ هَذِهِ الضَّيَاطِرَةِ؟ يَتَمَرَّغُ أَحَدُهُمْ عَلَى حَشَايَاهُ، وَيهَجَّرُ قَوْمٌ لِذِكْرِ اللَّهِ، فَيَأْمُرُونِي أَطْرُدُهُمْ فَأَكُونُ مِنَ الظَّالِمِينَ، أَمَا وَالَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَبَرَأَ النَّسْمَةَ، لَقَدْ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وسلم - يقول: ليضربنكم على الدين كما ضربتموهم عَلَيْهِ بَدْءًا".
الكتاب: إتحاف الخيرة المهرة بزوائد المسانيد العشرة
المؤلف: أبو العباس شهاب الدين أحمد بن أبي بكر بن إسماعيل بن سليم بن قايماز بن عثمان البوصيري الكناني الشافعي (المتوفى: 840هـ)
تقديم: فضيلة الشيخ الدكتور أحمد معبد عبد الكريم
المحقق: دار المشكاة للبحث العلمي بإشراف أبو تميم ياسر بن إبراهيم
دار النشر: دار الوطن للنشر، الرياض

علی ع فرمود : چه‌ كسي‌ است‌ كه‌ به‌ عذر من‌، به‌ پاداشي‌ كه‌ به‌ اين‌ ضياطره‌ بدهم‌ قيام‌ كند ؛ اين‌ اعراب مستكبر عاري‌ از بهره‌ كه‌ مانند خر كارشان‌ در رختخواب‌ غَلْط‌ خوردن‌ است‌ !

أشعث‌ بن‌ قيس‌ أميرالمؤمنين‌ را تهديد به‌ قتل‌ ميكند

أشعث‌ بن‌ قيس‌ يكبار نزد آن‌ حضرت‌ آمد و تقاضاي‌ پول‌ داشت‌، حضرت‌ نپذيرفتند.
آن‌ حضرت‌ را تهديد به‌ قتل‌ كرد ؛ حضرت‌ فرمودند:
أَبِالْمَوْتِ تُهَدِّدُنِي‌ فَوَاللَهِ مَا أُبَالِي‌ وَقَعْتُ عَلَي‌ الْمَوْتِ أَوْ وَقَعَ الْمَوْتُ عَلَيَّ.
«آيا تو مرا به‌ مرگ‌ و كشتن‌ تهديد ميكني‌؟ سوگند بخدا باك‌ ندارم‌ ؛ من‌ به‌ سراغ‌ مرگ‌ بروم‌ يا مرگ‌ به‌ سراغ‌ من‌ بيايد.»

كمك‌ نمودن‌ أشعث‌ در شهادت‌ أميرالمؤمنين‌ عليه‌ السّلام‌

در «كافي‌» با سند خود از سليمان‌، كاتب‌ عليّ بن‌ يقطين‌ از مرد ديگري‌ از حضرت‌ صادق‌ عليه‌ السّلام‌ روايت‌ ميكند كه‌ فرمود: أشعث‌ بن‌ قيس‌ در خون‌ أميرالمؤمنين‌ عليه‌ السّلام‌ شركت‌ كرد و دخترش‌ جُعدَة‌ حضرت‌ امام‌ حسن‌ عليه‌ السّلام‌ را زهر داد و محمّد پسرش‌ در خون‌ حسين‌ عليه‌ السّلام‌ شركت‌ كرد.

کانال تلگرامی اینجانب :
https://telegram.me/kamelee
وگروه شيعه واقعي ومناظره فرهيختگان :
https://t.me/joinchat/BlQSjz1xYw0rVOxakodP1A
خیرالبریه حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 15 October 2014   #2
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

ج: چرا رسول الله ص با وجود علم به تعصب عرب اینقدر از فارس تمجید نمودند ؟؟!!

همین امام علی ع بخاطر مهربانی ومردمداریش (بقول عمر میگفت علی شوخ طبع است ) و ایران دوستیش 25 سال حقش را غصب و او را خانه نشین کردند و....

وقال أبو بكر بن أبي شيبة : ثنا ابن عيينة ، عن ابن أبي نجيح ، عن أبيه ، عن قيس بن سعد ، رواية قال : « لو كان الإيمان معلقا بالثريا لنالته ناس من أهل فارس » وقال أبو يعلى : ثنا أبو بكر ، وهارون بن معروف ، قالا : ثنا سفيان ، به ورواه البزار ، وصرح برفعه ، وقال فيه : وربما قال : من بني الحمراء بني الموالي . صحيح
الكتاب : المطالب العالية للحافظ ابن حجر العسقلاني

بنی ‫#‏حمراء‬ یا همان موالیان مقصود ایرانیان هستند .

وما أعلم يا أخي إنه ولد مولود من آل أبي سفيان أعظم شؤما عليهم منك حين رددت عمر عن رأيه ونهيته عنه وخبرني أن الذي صرفت به عن رأيه في قتلهم أنك قلت: إنك سمعت علي بن أبي طالب يقول: (لتضربنكم الأعاجم على هذا الدين عودا كما ضربتموهم عليه بدءا)، وقال: (ليملأن الله أيديكم من الأعاجم ثم ليصيرن أشداء لا يفرون، فليضربن أعناقكم وليغلبنكم على فيئكم). فقال لك عمر: (قد سمعت ذلك عن رسول الله، فذاك الذي حملني على الكتاب إلى صاحبك في قتلهم، وقد كنت عزمت على أن أكتب إلى عمالي في سائر الأمصار بذلك). فقلت لعمر: (لا تفعل يا أمير المؤمنين، فإنك لن تأمنهم أن يدعوهم علي إلى نصرته وهم كثير وقد علمت شجاعة علي وأهل بيته وعداوته لك ولصاحبك)، فرددته عن ذلك. فأخبرتني أنك لم ترده عن ذلك إلا عصبية وأنك لم ترجع عن رواية جبنا. وحدثتني أنك ذكرت ذلك لعلي بن أبي طالب في إمارة عثمان فأخبرك (أن أصحاب الرايات السود التي تقبل من خراسان هم الأعاجم، وأنهم الذين يغلبون بني أمية على ملكهم ويقتلونهم تحت كل حجر وكوكب). فلو كنت - يا أخي - لم ترد عمر عن رأيه لجرت سنة ولاستأصلهم الله وقطع أصلهم وإذا لاستنت به الخلفاء من بعده حتى لا يبقى منهم شعر ولا ظفر ولا نافخ نار، فإنهم آفة الدين بدع عمر على لسان معاوية فما أكثر ما قد سن عمر في هذه الامة بخلاف سنة رسول الله، فتابعه الناس عليها وأخذوا بها، فتكون هذه مثل واحدة منهن. فمنهن تحويله المقام من الموضع الذي وضعه فيه رسول الله، وصاع رسول الله ومده حين غيره وزاد فيه، ونهيه الجنب عن التيمم، وأشياء كثيرة سنها أكثر من ألف باب ...
الكتاب : كتاب سليم بن قيس
چرا ايرانيان متمدن وفرهیخته ، شیعه علی ع شدند ؟!
مناقب ابن شهرآشوب: لمّا ورد بسبي الفرس إلى المدينة أراد الثاني أن يبيع النساء وأن يجعل الرجال عبيد العرب، وعزم على أن يحمل العليل والضعيف والشيخ الكبير في الطواف وحول البيت على ظهورهم. فقال أميرالمؤمنين(عليه السلام): إنَّ النبي(صلى الله عليه وآله): قال: أكرموا كريم قوم وإن خالفوكم، وهؤلاء الفرس حكماء كرماء، فقد ألقوا إلينا السلام، ورغبوا في الإسلام، وقد أعتقت منهم لوجه الله حقّي وحقّ بني هاشم
در مناقب نقل شده است: وقتی اسیران فارس را به مدینه آوردند، خلیفه دوم خواست زنان آنان را بفروشد و مردان آنان را برده عرب قرار دهد و قصد داشت که ناتوانان از طواف را مانند مریض، ضعیف و پیران را بر دوش آنان نهد، امیر المؤمنین به او فرمود: "پیامبر خدا فرمود: «کریم هر قومی را احترام کنید، هرچند دشمن شما باشد و این جماعت فارس، حکیمان و کریمان هستند که آغوش خود را با تسلیم برای ما گشوده و مایل به اسلام شده‌اند؛ و من سهم خودم و بنی هاشم را از آنان بخشیدم»"سفینه البحار
همچنین :
ونقل الحديث ابن أبى الحديد في شرح النهج في موضعين فتارة عند ذكره جملة من غريب كلامه عليه السلام مما نقله أرباب الكتب المصنفة في غريب الحديث عنه بهذه العبارة (ج 4، ص 361): (ومنها أن الاشعث قال له وهو على المنبر غلبتنا عليك هذه الحمراء فقال عليه السلام: من يعذرني من هولاء الضياطرة يتخلف أحدهم يتقلب على فراشه وحشاياه كالعير ويهجر هؤلاء للذكرأ أطردهم ؟ ! انى ان طردتهم لمن الظالمين والله لقد سمعته يقول: والله ليضربنكم على الدين عودا كما ضربتموهم عليه بدءا. قال أبو عبيد القاسم بن سلام رحمه الله في كتابه: الحمراء العجم والموالي، سموا بذلك لان الغالب على ألوان العرب السمرة، والغالب على ألوان العجم البياص والحمرة، والضياطرة الضخام الذين لانفع عندهم ولا غناء، واحدهم ضيطار) وأخرى في الحكم المنثورة التى ألحقها بما اختاره (بقية الحاشية في الصفحة الاتية)
نص عبارة أبى عبيد في غريب الحديث (ج 3، ص 474) هكذا: (وفى حديثه عليه السلام حين أتاه الاشعث بن قيس وهو على المنبر فقال: غلبتنا عليك هذه الحمراء فقال على: من يعذرني من هؤلاء الضياطرة ؟ ! يتخلف أحدهم يتقلب على حشاياه وهؤلاء يهجرون إلى، ان طردتهم انى إذا لمن الظالمين، والله لقد سمعته يقول: ليضربنكم على الدين عودا كما ضربتموهم عليه بدءا. قوله: الحمراء يعنى العجم والموالي، سموا بذلك لان الغالب على ألوان العرب السمرة والادمة، والغالب على ألوان العجم البياض والحمرة، وهكذا كقول الناس ان أردت أن تذكر بنى آدم فقلت: أحمرهم وأسودهم، فأحمرهم كل من غلب عليه البياض، وأسودهم من غلبت عليه الادمة، وأما الضياطرة فهم الضخام الذين لاغناء عندهم ولا نفع، واحدهم ضيطار). أقول: لما كان الحديث دالا على مدح الموالى
ﺩﺭ « ﺍﻟﻐﺎﺭﺍﺕ » ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ :
"»ﻋﺒﺎﺩ ﺑﻦ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻪ ﺍﺳﺪﻱ " ﻣﻴﮕﻮﻳﺪ: ﺭﻭﺯ جمعه اي ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﻋﻠﻲ ( ﻉ)
ﺑﺮ ﺑﺎﻻﻱ ﻣﻨﺒﺮﻱ ﺁﺟﺮﻱ ﺧﻄﺒﻪ ﻣﻴﺨﻮﺍﻧﺪ. ﻣﻦ ﻭ " ﺍﺑﻦ ﺻﻮﺣﺎﻥ " ﻧﺸﺴﺘﻪ
ﺑﻮﺩﻳﻢ ﻛﻪ " ﺍﺷﻌﺚ " ﻭﺍﺭﺩ ﺷﺪ ﻭ ﮔﻔﺖ : ﺍﺑﻦ ﺣﻤﺮﺍﺀ ( ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﺎﻥ) ﺑﻪ
ﺧﺎﻃﺮ ﺗﻮ ﺑﺮ ﻣﺎ ﭼﻴﺮﻩ ﺷﺪه اﻧﺪ . ﺣﻀﺮﺕ ﻋﻠﻲ( ﻉ) ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﻭ ﻏﻀﺒﻨﺎﮎ
ﺷﺪ ﻭ ﻓﺮﻣﻮﺩ : ﺁﻳﺎ ﻣﻴﮕﻮﻳﻲ ﮐﻪ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﺭ ﺷﻤﺎﺭﻡ ﻭ ﺍﺯ ﻇﺎﻟﻤﻴﻦ
ﺑﺎﺷﻢ.
ﺳﻮﮔﻨﺪ ﺑﻪ ﺧﺪﺍﻳﻲ ﻛﻪ ﺩﺍﻧﻪ ﺭﺍ ﺷﻜﺎﻓﺖ ﻭ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺭﺍ ﺁﻓﺮﻳﺪ ﺍﺯ
ﻣﺤﻤﺪ (ﺹ) ﺷﻨﻴﺪﻡ ﻛﻪ ﻣﻴﻔﺮﻣﻮﺩ: ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﻗﺴﻢ ! ﻫﻤﺎﻧﮕﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﺩﺭ
ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺷﻤﺎ، ﺑﺎ ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﺎﻥ ﺟﻨﮕﻴﺪﻳﺪ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺩﻳﻦ ﺍﺳﻼﻡ ﺭﻭﻱ ﺁﻭﺭﻧﺪ،
ﺍﻳﺮﺍﻧﻴﺎﻥ ﺑﺎ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ‫#‏ﺍﺳﻼﻡ‬ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺟﻨﮕﻴﺪ ».(اشاره به انقلاب اعراب به جاهليت اول و استقامت ایرانیان بر دین خالص )
ﺍﻟﻐﺎﺭﺍﺕ، ﺝ2 ، ﺹ.498

البته در قرآن هم خدای متعال فرموده بود که : وَإِن تَتَوَلَّوْا يَسْتَبْدِلْ قَوْمًا غَيْرَكُمْ ثُمَّ لَا يَكُونُوا أَمْثَالَكُمْ {محمد/38}
فَإِن يَكْفُرْ بِهَا هَؤُلاء فَقَدْ وَكَّلْنَا بِهَا قَوْمًا لَّيْسُواْ بِهَا بِكَافِرِينَ {الأنعام/89}

اگر شما اعراب به قران و اسلام کافر شوید خدای متعال قومی دیگر را جایگزین شما خواهد کرد !

ودر صحاح عامه هم اخباری در مورد علم وایمان محکم فارس آمده است .
اما احادیث در مدح ایرانیان : مناقب ابن شهرآشوب: لمّا ورد بسبي الفرس إلى المدينة أراد الثاني أن يبيع النساء وأن يجعل الرجال عبيد العرب، وعزم على أن يحمل العليل والضعيف والشيخ الكبير في الطواف وحول البيت على ظهورهم. فقال أميرالمؤمنين(عليه السلام): إنَّ النبي(صلى الله عليه وآله): قال: أكرموا كريم قوم وإن خالفوكم، وهؤلاء الفرس حكماء كرماء، فقد ألقوا إلينا السلام، ورغبوا في الإسلام، وقد أعتقت منهم لوجه الله حقّي وحقّ بني هاشم
استدعاء المنصور قوماً من الأعاجم، لقتل مولانا الصّادق(عليه السلام)، وإكرامهم للإمام، وسجودهم له(2).
وذكرنا في رجالنا(3) في ترجمة إبراهيم بن موسى الكاظم(عليه السلام) قول الرِّضا(عليه السلام): إنَّ الله تعالى يمنُّ بهذا الدين على أولاد الأعاجم، ويصرفه عن قرابة نبيّه ـ الخ.

أمالي الصدوق: عن ابن نباتة قال: سمعت عليّاً(عليه السلام) يقول: كأنّي بالعجم فساطيطهم في مسجد الكوفة، يعلّمون الناس القرآن كما اُنزل. قلت: ياأميرالمؤمنين! أوليس هو كما اُنزل؟ فقال: لا، محي عنه سبعون من قريش بأسمائهم وأسماء آبائهم، وما ترك أبو لهب إلاّ للإزراء على رسول الله(صلى الله عليه وآله) لأنّه عمّه
أمالي الصدوق: عن أبي جعفر(عليه السلام) قال: أصحاب القائم(عليه السلام) ثلاثمائة وثلاثة عشر رجلاً أولاد العجم، بعضهم يحمل في السحاب نهاراً، يعرف باسمه واسم أبيه ونسبه وحليته. وبعضهم نائم على فراشه، فيرى في مكّة على غير ميعاد
فما أوّلته يارسول الله؟ قال: العجميشركونكم في دينكم وأنسابكم. قالوا: العجم يارسول الله؟ قال: لو كان الإيمان معلّقاً بالثريّا لناله رجال من العجم
قال المجلسي في قوله تعالى: (فإن يكفر بها هؤلاء فقد وكّلنا بها قوماً ليسوا بها بكافرين): أقول: فسّر القوم بالشيعة وأولاد العجم; كما ورد في خبر آخر

این احادیث در مدح سلمان و قوم پارس ، اوج عقل و دانش و فرهنگ نژاد و نسل سلمان #فارسی رضی الله عنه و حقانیت دین اسلام را میرساند چراکه محمد ص از بین اعراب متعصب قبیله پرست مبعوث شد اما برخلاف فرهنگ عرب ، اینچنین از سلمان وایرانیان تمجید وتعریف میکند حتی در #قران هم از جایگزینی قومی دیگر (ایرانیان) بجای اعراب در ترویج اسلام خبر میدهد

اما دستور عمر به قتل و ‫#‏غنیمت‬ ایرانیان : إرسال الثاني إلى عمّاله بالبصرة بحبل خمسة أشبار، وقوله: من أخذتموه من الأعاجم فبلغ طول هذا الحبل، فاضربوا عنقه .... يعني قد كسي بيشتر از 5 وجب بود بكشيدش !!!!
و دستور دوستش معاویه ملعون به تحقیر وبندگی ایرانیان : وفي كتاب معاوية إلى زياد بن سميّة: وانظر إلى الموالي ومن أسلم من الأعاجم، فخذهم بسنّة ابن الخطاب، فإنَّ في ذلك خزيهم وذلّهم أن ينكح العرب فيهم ولا ينكحونهم، وأن يرثوهم العرب ولا يرثوا العرب، وأن يقصر بهم في عطائهم وأرزاقهم، وأن يقدّموا في المغازي يصلحون الطريق ويقطعون الشجر، ولا يؤمّ أحد منهم العرب، ولا يتقدّم أحد منهم في الصفّ الأوّل إذا حضرت العرب، إلاّ أن يتمَّ الصف، ولا تولّ أحداً منهم ثغراً من ثغور المسلمين ولا مصراً من أمصارهم، ولا يلي أحد منهم قضاء المسلمين ولا أحكامهم، فإنَّ هذه سنّة عمر فيهم وسيرته ـ إلى قوله: ـ فإذا جاءك كتابي هذا فأذلّ العجم وأهنهم وأقصهم ولا تستعن بأحد منهم، ولا تقض لهم حاجة، فو الله إنّك لابن أبي سفيان، خرجت من صلبه
عن سعيد بن المسيب أن عمر بن الخطاب لم يورث أحدا من الأعاجم إلا أحدا ولد في العرب ! یعنی فقط عرب زادگان ‫#‏ارث‬ میبرند !!!!!
عمر اینقدر حسود بود که شیخ عباس قمی نویسنده مفاتیح و سفینةالبحار معتقد است که ‫#‏عمر‬ بر خلاف رسول الله ص که وی از پیامبر شنیده بود که آنها – یعنی عجم - یاران علی و اهل بیت خواهند بود.پس عزم بر قتل و تحقیر و آزار آنان کرد.(ص165 سفینه البحار سطر 16 تا 17)
و ممانعت امام علی از قتل ایرانیان بدستور عمر : مدح الموالي (أي الأعاجم)، وأنّه كان رسول الله(صلى الله عليه وآله) مولاهم، وأنّه لمّا سمع الثاني من النبي(صلى الله عليه وآله) أنَّ أنصار عليّ وأهل بيته(عليهم السلام) يكونون من العجم لذا حكم بقتل العجم جميعاً لمّا استولى على بلاد فارس، فمنعه أميرالمؤمنين(عليه السلام) عن ذلك
من نوع حديث (الغنم السود والبيض): الذي رواه الحافظ أبو نعيم في كتابه ذكر أصبهان ص8 ، بعدة طرق ، عن أبي هريرة ، وعن النعمان بن بشير ، وعن مطعم بن جبير ، وعن أبي بكر ، وعن ابن أبي ليلى ، وعن حذيفة عن النبي صلى الله عليه وآله واللفظ لحذيفة: قال رسول الله صلى الله عليه وآله : إني رأيت الليلة كأن غنماً سوداً تتبعني ثم أردفها غنم بيض حتى لم أر السود فيها . فقال أبو بكر: هذه الغنم السود العرب تتبعك ، وهذه الغنم البيض هي العجم تتبعك فتكثر حتى لا ترى العرب فيها . فقال رسول الله صلى الله عليه وآله هكذا عبرها الملك) .

وحديث (فارس عصبتنا أهل البيت): رواه أبو نعيم أيضاً عن ابن عباس قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله وذكرت عنده فارس فقال: فارس عصبتنا أهل البيت) .

وما رواه أحمد:5/11 عن النبي صلى الله عليه وآله أنه قال( يوشك أن يملأ الله تبارك وتعالى أيديكم من العجم ثم يكونون أسداً لايفرون فيقتلون مقاتلتكم ، ولا يأكلون فيأكم). ورواه أبو نعيم في ذكر أصبهان ص13 بعدة طرق عن حذيفة ، وسمرة بن جندب ، وعبد الله بن عمر .

یعنی این حدیث پدر عمر را در اورد که عجم وغیر عرب را داخل ادم حساب نمیکرد ..... بهمین جهت نهایت تلاش را برای تحقیر ونابودی ایرانیان بکار گرفت ....

علت دشمني #عمر ومعاويه با ايرانيان نيز همين تمجيد وتعريف زياد رسول خدا از ايرانيان بود !

آنوقت میگویند چرا ایرانیان ‫#‏شیعه‬ علی ع شدند آیا غیر از عدل علی ع بود :

9438 - 59 - أحمد بن محمد العاصمي، عن محمد بن أحمد النهدي، عن محمد بن علي، عن شريف ابن سابق، عن الفضل بن أبي قرة، عن أبي عبدالله قال: أتت الموالي أمير المؤمنين فقالوا: نشكو إليك هؤلاء العرب إن رسول اله صلى الله عليه وآله كان يعطينا معهم العطايا بالسوية وزوج سلمان وبلالا وصهيبا وأبوا علينا هؤلاء وقالوا: لا نفعل، فذهب إليهم أمير المؤمنين فكلمهم فيهم فصاح الاعاريب أبينا ذلك يا أبا الحسن أبينا ذلك فخرج وهو مغضب يجر رداؤه وهو يقول: يا معشر الموالي إن هؤلاء قد صيروكم بمنزلة اليهود والنصارى يتزوجون إليكم ولايزوجونكم ولا يعطونكم مثل ما يأخذون فاتجروا بارك الله لكم فاني قد سمعت رسول الله صلى الله عليه وآله يقول: الرزق عشرة أجزاء تسعة أجزاء في التجارة وواحدة في غيرها. کافی الکلینی ره
روزی جمعی از موالی به حضور امام علی علیه السلام آمده و از اعراب، شکایت کردند و گفتند: «رسول خداصلی الله علیه و آله در تقسیم بیت المال یا ازدواج، میان عرب و غیر عرب، هیچ گونه تبعیضی قایل نبود. سلمان، بلال و صهیب در عصر رسول خداصلی الله علیه و آله با زنان عرب ازدواج می کردند، ولی اکنون اعراب ( سران قوم) میان ما و خودشان تفاوت قائلند.» امام علی علیه السلام در این باره با سران قوم، صحبت کرد تا برای رفع ‫#‏تبعیض‬ اقدام جدی کنند، اما سفارش آن حضرت، اثری نبخشید و آنها فریاد می زدند: «چنین چیزی ممکن نیست، ممکن نیست!» امام علی علیه السلام در حالی که از این جریان خشمناک شده بودند، نزد شکایت کنندگان آمد و به آنها فرمود: متأسفانه این ها حاضر نیستند تا با شما روش مساوات پیش گیرند و مانند یک مسلمان دارای حقوق مساوی با شما رفتار نمایند، من به شما توصیه می کنم ( برای سامان دادن به زندگی اجتماعی خود) بازرگانی را پیشه کنید، خداوند به شما برکت خواهد داد، {فروع کافی، ج5، ص 318 و 319.}

کانال تلگرامی اینجانب :
قديمي Wednesday 15 October 2014   #3
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

تاريخ ثبت نام: Jun 2013
مكان: خونه بابام
پاسخ‌ها: 752
روزنوشته ها: 2

[QUOTE=خیرالبریه;2268499]
با سلام

نژاد پرست ایرانی!!!! که من سراغ ندارم چون اینقد تو ایران نژادای مختلف مختلط شدن که نمی شه کسی نژاد پرست باشه اما ملی گرا داریم.
حق هر مردمیه که ملی گرا و مدافع ملت و کشورش باشه. مگه نباید باشه؟
حفظ فرهنگ هر کشوری وظیفه ی مردم اون کشوره... خود رسول الله هم وقتی حضرت جبرئیل نام حضرت امام حسن و حسین رو برای ایشون گفتن، اون نام های عبری را به عربی برگردوندن و بعد روی بچه هاشون گذاشتن. شما از همین یه مورد به اینجا برس که ملی گرا ها اسلام رو بیشتر فهمیدن یا متعصبای مذهبی که به انتخاب اسم ایرانی هم گیر میدن و ملت رو به مخالفت با دین و نژاد پرستی! متهم می کنن.....
قديمي Wednesday 15 October 2014   #4
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,130
روزنوشته ها: 10

[quote=دوست دارم باشم;2268540]
نقل قول:
در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است نمايش نوشته

با سلام

نژاد پرست ایرانی!!!! که من سراغ ندارم چون اینقد تو ایران نژادای مختلف مختلط شدن که نمی شه کسی نژاد پرست باشه اما ملی گرا داریم.
حق هر مردمیه که ملی گرا و مدافع ملت و کشورش باشه. مگه نباید باشه؟
حفظ فرهنگ هر کشوری وظیفه ی مردم اون کشوره... خود رسول الله هم وقتی حضرت جبرئیل نام حضرت امام حسن و حسین رو برای ایشون گفتن، اون نام های عبری را به عربی برگردوندن و بعد روی بچه هاشون گذاشتن. شما از همین یه مورد به اینجا برس که ملی گرا ها اسلام رو بیشتر فهمیدن یا متعصبای مذهبی که به انتخاب اسم ایرانی هم گیر میدن و ملت رو به مخالفت با دین و نژاد پرستی! متهم می کنن.....
ملی گرائی خوبه اما سسته.
اگر ملی گرائی اصیل بود، شما الآن باید افغانی و بحرینی رو هموطن حساب میکردی. حداقل. ملی گرائی ای که شاه های خائن و بی عرضه بخوان تعیین تکلیف کنن و یک شب بخوابید و صبح پاشید و ببینید که افغانستان و بحرین و آذربایجان از شما جدا شدن، نمی تونه یک موضوع اصیل باشه.

با این حال "اونچه که هست" همچنان قابل احترامه. اما نه در اولویت اول. به نسبت همین سستی و اصالتی که این 200 سال دیده، قابل احترامه.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #5
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

چیزی که من میدونم تمامیت ارضی کشور ایران در فرهنگ و سنن و عقاید مردم ایران باید جاری باشه ...اینکه کشورهایی هستن که قبلا با ما مرز مشترک داشتن پس من باید به اون ها هم عرق داشته باشم بی معنیه... اونا با ما فرهنگ مشترک دارن اما بحرینی و افغانین...
اگه من بخوام اونا رو هم با ملیت خودم جمع ببندم پس باید از چین تا مرز یونانم ایرانی حساب کنم
در صورتی که ربطی نداره...شما فقط به شاهای یه دوره بسنده می کنی....مشکل اینجاست که ایران حال حاضر رو نمی شناسی...نمی دونی باید از چی دفاع کنی
قديمي Wednesday 15 October 2014   #6
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

ضمنا قاطی جدا شدنا مرزای آبی دریای خزرم بگین تا عمق بی عرضگی از ذهنمون فقط تا مرز شاهای مرده نره
قديمي Wednesday 15 October 2014   #7
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,130
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
در اصل توسط دوست دارم باشم نوشته شده است نمايش نوشته
چیزی که من میدونم تمامیت ارضی کشور ایران در فرهنگ و سنن و عقاید مردم ایران باید جاری باشه ...اینکه کشورهایی هستن که قبلا با ما مرز مشترک داشتن پس من باید به اون ها هم عرق داشته باشم بی معنیه... اونا با ما فرهنگ مشترک دارن اما بحرینی و افغانین...
اگه من بخوام اونا رو هم با ملیت خودم جمع ببندم پس باید از چین تا مرز یونانم ایرانی حساب کنم
در صورتی که ربطی نداره...شما فقط به شاهای یه دوره بسنده می کنی....مشکل اینجاست که ایران حال حاضر رو نمی شناسی...نمی دونی باید از چی دفاع کنی
چرا ایران فعلی بعنوان خانه مشترک مردمان اون قابل احترامه، این یک "وطن دوستی معقول" هست که با ناسیونالیسم افراطی که واقعا به پرستش پوچ وطن میرسه فرق داره. چون در اون ناسیونالیسم بی تفاوتی به کشورهای از دست رفته باعث میشه که دروغ مدعی اون تئوری در بیاد.

و اتهاماتی که به وضعیت خزر زده میشه صرفا یاوه سرائی است و ایران هیچ چیزی رو در خزر بیهوده و خارج از عرف و قانون بین الملل واگذار نکرده. این شایعه رو اول نوری زاد سالوس و جاسوس آمریکا مطرح کرد تا مزدوری و وطن فروشی در قبال آمریکا رو توجیه کنه. اما حقیقت اینه که هیچ امتیازی در خزر به روسیه واگذار نشده و اصلا بحثی با روسیه نیست.

برچسب خزر ، دریای مازندران ، دریای قزوین

سهم حداقل 18درصدی ایران از خزر تثبیت شد/ کشف نفت در 250 کیلومتری

◄ همه چيز درباره خزر
قديمي Wednesday 15 October 2014   #8
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

ایران دوستی که مد نظرته اگه قراره معقول باشه اول باید افغانی های ایرانی کش اونو بپذیرن نه ایرانی هایی که تو دوره ی سخت افغان ها بهشون کار و خونه دادن یا عربایی که هرگز نمی خوان برابری را بپذیرن. شما هم اینقد شعار نده. بحثم سر حفظ فرهنگ مردمو مخالفت آخوندایی مثه شما بود که اسم ایرانی رو تقبیح می کنین و اسم عربی رو ارج میذارین.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #9
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

پیشینه قراردادهای ایران و روسیه در دریای خزر

ایران و دریای خزر از رابطه یی دیرینه و تاریخی برخوردار هستند. از حدود دو هزار و پانصد سال گذشته تاکنون ایران همواره رابطه تنگاتنگی با دریای خزر داشته است. سواحل دریای خزر همواره مسکن اقوام مختلف ایرانی بوده که به ویژه در کرانه های شرقی، غربی و جنوبی این دریا زندگی می کرده اند. در مقاطع مختلف تاریخی کاسپی ها، تپورها، گیل ها، آماردها، هیرکانی ها و خزرها در اطراف دریای خزر سکنا گزیده اند که به تبع آن نام هایی که در طول تاریخ به آن اطلاق شده است، مانند دریای مازندران، گیلان، طبرستان، هیرکانی، رشت، خراسان، قزوین، خوارزم و کاسپین به دلیل ارتباط موثر و مستمری بوده که این اقوام با این پهنه آبی داشته اند.
تاریخ طولانی دریای خزر نشان دهنده این واقعیت است که بعد از تثبیت حاکمیت دولت های ایران و روسیه در امتداد سواحل این دریاچه همیشه این دو کشور مشترکاً صاحب حق بوده اند. روس ها برای نخستین بار در طول سال های ۹۰۸ تا ۹۱۲ میلیادی به سواحل ایرانی این دریا تاختند و تجاوز آنها در سال های ۹۴۳ و ۹۴۴ میلادی با حمله به بردعه (منطقه قره باغ امروزی) ادامه یافت. اوضاع دریای مازندران از اواسط سده پانزدهم میلادی با فتح قسطنطنیه (استانبول امروزی) و در اوایل سده شانزدهم با برقراری سلطنت تزارها در روسیه به تدریج دگرگون شد و استیلا بر این دریا سرلوحه سیاست های حاکمان روسیه قرار گرفت.
با برقراری سلطنت خاندان رومانوف (۶۱۳ میلادی) و قدرت یافتن پطرکبیر، سیاست روسیه در تجاوز به کشورهای همسایه و آب های مرزی با عنوان «پطر تقسیمی» گسترش بیشتری یافت. راهبرد تجاوز روس ها به جنوب بر اساس وصیت نامه منسوب به پطر بود که در سال ۱۶۱۰ میلادی تنظیم شده و طی آن در سال ۱۶۲۳ میلادی تهاجم دوره یی به قلمروهای مرز خاکی و آبی ایران آغاز شد. روس ها در این تهاجم ها همواره با توسل به تنش های مرزی و با سوءاستفاده از اختلافات داخلی در ایران، طی جنگ های مختلف بخش های عمده یی از خاک ایران را جدا کردند.
قدیمی ترین قراردادی که بین ایران و روسیه منعقد شده و به مسائل دریای خزر اشاره دارد، مربوط به ۱۷۳۲ میلادی است که مقرر می کند؛ «چنانچه کشتی تجاری متعلق به اتباع روسیه در دریای خزر آسیب دیده و بیم آن می رود که خساراتی به اموال آن وارد شود، از دولت ایران انتظار می رود امکانات خود را به کار گیرد تا اموال مورد دستبرد قرار نگیرد و در حد امکان برای نجات کشتی کمک کند.» از طرف دیگر در این قرارداد از ایران خواسته شده است که اجازه توقف کشتی های تجاری روسی در بنادر خود را جهت تخلیه کالا و بارگیری قائل شود.
قرارداد گلستان که پس از خاتمه دوره اول جنگ های ایران و روس منعقد شد، ایران را از داشتن نیروی دریایی در خزر محروم کرده و حق مسلم ایران را پایمال کرده است. شکست ایران در دور دوم جنگ با روس ها به عهدنامه ترکمانچای در فوریه سال ۱۸۲۸ منتهی شد که براساس آن بخش های دیگری از ایران جدا شد. در این قرارداد استیلای چند هزار ساله ایرانیان بر این دریا نیز لغو و ایران از حق کشتیرانی در این دریا محروم شد. وضعیت فوق تا وقوع انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ و پیروزی کمونیست ها بر خاندان «تزار» ادامه داشت. در این هنگام بلشویک ها برای حفظ و اشاعه انقلاب کمونیستی خود دست به اقداماتی سیاسی زدند که از آن جمله می توان به عهدنامه مودت و دوستی ۱۹۲۱ با ایران اشاره کرد که قرارداد ترکمانچای را ملغی و از درجه اعتبار ساقط شده اعلان می کرد. طی این قرارداد شوروی کلیه قروض ایران را که بالغ بر ۱۱ میلیون لیره انگلیس می شد بخشید و امتیاز خطوط آهن و راه های شوسه و تاسیسات بندری را به ایران واگذار و از حق قضاوت کنسولی (کاپیتولاسیون) نیز صرف نظر کرد. بانک استقراضی و خطوط تلگرافی و جزیره آشوراده و سایر جزایر مجاور استرآباد که در دست روس ها بود و قصبه فیروزه به ایران واگذار شد و ایران حق بحر پیمانی آزاد در دریای خزر را پیدا کرد.
این قرارداد در واقع حق از دست رفته ایران را در دریای خزر بازگرداند و استفاده مشاع و مشترک بین دو کشور را مدنظر قرار داد. در این معاهده بدون اینکه دریای خزر به مناطق تحت حاکمیت ملی تقسیم شود، آزادی کشتیرانی برای هر دو کشور در پهنه دریای خزر به رسمیت شناخته شد و حاکمیت مشترک و حق تصمیم گیری مشترک دو کشور ساحلی نسبت به سرنوشت دریای خزر، واقعیت پیدا کرد.
موافقتنامه ۱۹۲۷ میان دو کشور ساحلی درباره ماهیگیری و معاهدات ۱۹۳۱ و ۱۹۳۵ در رابطه با تجارت کشتیرانی و ماهیگیری در دریای خزر است. در همین معاهدات، ایران و اتحاد شوروی سوسیالیستی اعلام می کنند که دریای خزر یک فضای آبی متعلق به دولت های ساحلی آن (ایران و اتحاد شوروی) است و به روی کشورهای ثالث بسته خواهد بود. یکی دیگر از مهمترین قراردادهای مربوط به این بحث، قرارداد بازرگانی ایران و شوروی در ۲۵ مارس ۱۹۴۰ است که بر برابری حاکمیت و اصل تساوی حقوق دو کشور تاکید دارد و حتی در این معاهده از دریای مازندران به عنوان «دریای ایران و شوروی» نام برده شده است.
اصل جانشینی دولت ها و رژیم حقوقی دریای خزر

به هر روی از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری های این اتحاد کمونیستی تاکنون مساله خزر و چگونگی استفاده از آن به چالشی بحث برانگیز مبدل شده است. نکته اساسی که میان کشورهای ساحلی دریای خزر به صورت اختلاف نظر نمود عینی یافته است، به این مساله بازمی گردد که کشورهای ساحلی هیچ توافقی در مورد روش حقوقی تقسیم دریا ندارند. دلیل این امر به کم سابقه بودن تغییر رژیم حقوقی یک دریای بسته از تقسیم دوجانبه به تقسیم پنج جانبه بازمی گردد که به لحاظ اصل تاثیر تحولات اساسی در معاهدات بین المللی به صورت یکی از چالش های منطقه یی مطرح شده است. بر این مبنا سوالات مهمی نظیر اینکه چه عاملی سبب عدم اجماع در این زمینه شده است یا اینکه بهترین راه حل حقوقی چالش به وجود آمده چیست، همچنان بی پاسخ مانده اند. از این رو در شرایطی که نسبت به راهکارهای حقوقی تعیین رژیم دریای خزر بی اعتنایی می شود، حقوق بین الملل و «اصل جانشینی دولت ها» پاسخ بسیاری از سوالات فوق را می دهد.
منظور از جانشینی دولت ها، بررسی آثار حقوقی تغییر حاکمیت بر روی سرزمین است که ممکن است دو حالت به خود بگیرد. در حال اول یک دولت ممکن است بخش یا تمام سرزمین خود را از دست بدهد و در حالت دوم ممکن است به صورت جزیی از سرزمین یک یا چند دولت موجود درآید یا به ایجاد یک یا چند دولت جدید (مانند فروپاشی اتحاد شوروی و امپراتوری عثمانی) منجر شود.
در مورد معاهداتی که حقوقی را در رابطه با یک سرزمین تعیین می کنند (معاهدات مربوط به حقوق عینی)، جانشینی حقوق و تکالیف همیشه صورت می گیرد. این گونه معاهدات همراه سرزمین حرکت می کنند و تغییر حاکمیت، تاثیری در وضع آنها ندارد. مواد ۱۱ و ۱۲ کنوانسیون وین (۱۹۷۸) درباره جانشینی معاهدات به صراحت اعلام می دارد که معاهدات مرزی و معاهدات مربوط به حق ارتفاع از این جمله اند. چنانچه سرزمین واقع در یک طرف مرز به دولت ثانی منتقل شود، دولت ثالث ملتزم به رعایت معاهده مرزی است. از سوی دیگر طبق ماده ۲۴، معاهدات دوجانبه یی که توسط دولت ماقبل منعقد شده است، فقط در صورتی شامل دولت جدید می شود که مورد توافق دولت جدید و طرف دیگر قرار گیرد.
پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، دریای خزر طبق معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ به صورت مساوی میان دو کشور ایران و روسیه تقسیم شده بود و هر دو کشور بر برابری حاکمیت و اصل تساوی حقوق یکدیگر تاکید کرده بودند. ایران و اتحاد شوروی سوسیالیستی در این معاهدات اعلام کرده بودند که دریای خزر یک فضای آبی متعلق به دولت های ساحلی آن (ایران و اتحاد شوروی) است و به روی کشورهای ثالث بسته خواهد بود. از این رو تا سال ۱۹۹۱ دریای خزر محل مناقشه میان تهران و مسکو نبود، اما پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آن بخش از سرزمین که تحت حاکمیت شوروی قرار داشت، تحت حاکمیت چهار کشور قرار گرفت و حاکمیت دوگانه ایران و شوروی به حاکمیت پنج گانه تبدیل شد.
بدین ترتیب قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان همسایه های تازه خزر شدند و پیشرفت های علمی در زمینه بهره برداری منابع نفتی، علاوه بر اینکه این کشورها را تشویق به آغاز عملیات اکتشاف و بهره برداری کرد، بازیگران فرامنطقه یی را نیز به حضور در منطقه ترغیب کرد.
نخستین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر، به ابتکار ایران در ۱۶ فوریه ۱۹۹۲ در تهران تشکیل شد تا مابین کشورهای جدید و دولت های ایران و روسیه هماهنگی های مختلف صورت پذیرد. آن زمان خیال تهران از آینده رژیم حقوقی دریای خزر به مراتب آسوده تر از امروز بود، چرا که هر چهار کشور قزاقستان، روسیه، آذربایجان و ترکمنستان در یک گردهمایی در آلماتی متعهد شده بودند که به قراردادهای شوروی سابق وفادار بمانند.
برمبنای این کنفرانس که در آلماتی قزاقستان در ۲۱ دسامبر ۱۹۹۱ و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برپا شده بود، کشورهای جایگزین شوروی سابق متعهد شدند که تمام معاهدات شوروی سابق و از جمله معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ را بپذیرند و بر اجرای آنها پایبند باشند. بر این مبنا تمامی کشورهای ساحلی دریای خزر، بحث جانشینی دول را مطابق با حقوق بین الملل پذیرفتند، اما توافق بر سر بهره برداری از منابع دریای مازندران سرنوشت متفاوتی یافت زیرا کشف منابع نفت و گاز در دریای خزر، چشم پوشی از درآمدهای پیش رو را برای کشورهای تازه استقلال یافته دشوار می ساخت. این کشورها که پس از استقلال با میراث ناگوار اقتصاد کمونیستی دست و پنجه نرم می کردند و به شدت آسیب پذیر شده بودند، بهره برداری از نفت و گاز خزر را تنها چشم انداز ترمیم وضعیت اقتصادی خود دیدند.
بی شک ارتباط رژیم حقوقی دریای خزر با مساله جانشینی دول یک ارتباط اساسی و ساختاری است، چرا که دریای خزر تا پیش از فروپاشی شوروی سابق، تحت حاکمیت مشترک ایران و شوروی بود و در عمل میان این دو کشور از نظر حقوقی مشکلی وجود نداشت. مطابق با موازین حقوق بین الملل عمومی، تجزیه اتحاد جماهیر شوروی و افزایش تعداد اعضای دولت های ساحلی دریای خزر نیز هیچ گونه تغییری در وضعیت حقوقی این دریا ایجاد نکرده است. در واقع جمهوری های استقلال یافته حوزه دریای خزر، جانشین اتحاد جماهیر شوروی سابق هستند و باید به مفاد معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ و رژیم حقوقی دریای خزر پایبند باشند زیرا معاهدات ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ در زمره معاهدات مربوط به حقوق عینی به شمار می آیند که همراه سرزمین حرکت می کنند و تغییر حاکمیت، تاثیری در وضع آنها ندارد.
مساله جالب تر این است که کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی در کنفرانس آلماتی تمام تعهدات رسمی و موازین حقوقی فوق را پذیرفته اند، با این حال خود را نسبت به رژیم حقوقی موجود و معاهدات منعقد میان ایران و شوروی متعهد نمی دانند. دلیل اصلی چنین امری را باید در منافع ملی هر یک از کشورهای ساحلی جست، چرا که تعیین رژیم حقوقی خزر با منافع ملی تمامی کشورهای ساحلی پیوند ناگسستنی دارد و لذا هر راه حلی در این زمینه، صرف نظر از ابعاد حقوقی، با مسائل ژئوپولتیکی منطقه و شرایط داخلی کشورهای نوظهور حاشیه خزر ارتباط مستقیمی دارد.
سهم ایران از خزر

در مجموع عدم استفاده و بی توجهی به راهکارهای حقوقی و سیاسی کردن تقسیم خزر موجب از دست رفتن منافع ملی ایران شده است زیرا با توجه به اصول حقوق بین المللی، تا زمانی که قرارداد تازه یی بین کشورهای تازه تاسیس دریای خزر (آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان) و ایران و روسیه منعقد نشده است، دو قرارداد ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ به قوت خود باقی است و پایه و اساس رژیم حقوقی دریای خزر محسوب می شود. اگرچه تاکید بر قراردادهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ میان ایران و شوروی سابق تا چند سال پیش نیز موردنظر روس ها بود اما شرایط سیاسی موجود در منطقه توافقات پیشین را به کلی بی اثر کرد و مسبب ایجاد اختلافات گوناگونی میان کشورهای ساحلی خزر در مورد تعیین رژیم حقوقی آن شد.
از این رو در شرایطی که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر شامل اشتراک مساعی و حل و فصل کلیه مسائل دریا توسط کشورهای ساحلی از طریق مسالمت آمیز و با استفاده از اصل اتفاق آرا است، به نظر می رسد که کشورهای شمالی دریای خزر (روسیه، قزاقستان و آذربایجان) با عقد قراردادهای دو و سه جانبه میان خود، تا حد زیادی مساله تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در قسمت های شمالی را مشخص کرده اند. لازم به ذکر است که در ۱۴ مه ۲۰۰۳ (۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۲) و در اجلاس نمایندگان ویژه کشورهای ساحلی در آلماتی قزاقستان، توافق سه جانبه یی مابین کشورهای روسیه، قزاقستان و آذربایجان امضا شد و کشورهای فوق موافقت خود را با تقسیم بخش های شمالی خزر اعلام کردند. بر این اساس سهم قزاقستان ۲۷ درصد، روسیه ۱۹ درصد و آذربایجان ۱۸ درصد تعیین شد و بدین ترتیب مجموعاً وضعیت ۶۴ درصد از آب های دریای خزر مشخص شد.
به هر روی در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران که تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مالک ۵۰ درصد از سطح و بستر دریا بود، تنها کشوری است که از منابع و ذخایر انرژی خزر بهره برداری نمی کند و این امر می تواند در آینده یی طولانی سبب وارد آمدن لطمات جدی به منافع ملی ایران در دریای خزر شود. شایسته است مقامات وزارت خارجه ایران به جای اظهارات شگفت آور به تحقق هر چه بیشتر و بهتر منافع ملی ایران بیندیشند و سهم ۵۰ درصدی ایران از خزر را به ۳/۱۱ درصد تقلیل ندهند.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #10
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

تهران - ایرنا - هرمیداس باوند در گفت و گو با «تابناک»؛
این تقسیم سهم ایران خط موهوم خط مرزی آستار –حسینقلی شد. روس ها دقیقاً خط مشی دست جمعی که لازمه آبهای مشترک است را نادیده انگاشته اند و بر اساس قراردهای دو جانبه ایران را دریک وضعیت نامطلوب قرار دادند. ایران برای رفع این معضل پیشنهاد تقسیم مساوی دریا میان پنج کشور را کرد که برای هرکدام از کشورهای ساحلی بیست درصد تعیین شود

با سفر رئیس جمهورکشورمان به آستارخان روسیه برای شرکت در چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر بار دیگر بحث رژیم حقوقی دریای خزر بر سر زبان ها افتاده است. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل کشورهای جدید در منطقة ساحلی دریای خزر، تعریف رژیم حقوقی این دریا از بحث انگیزترین مسائل بین کشورهای ساحلی بوده است.

به گزارش «تابناک»،مطابق عهدنامه های گلستان(1813) و ترکمانچای(1828) تنها دو کشور ایران و روسیه کشورهای ساحلی قلمداد شده و از حق کشتیرانی بازرگانی در این دریا برخوردار بوده اند البته براساس این عهدنامه ها روسیه از امتیاز انحصاری کشتیرانی نظامی نیز در این دریا برخوردار بوده است. با این حال این عهدنامه ها یا عهدنامه های پیش از آن، هیچ گونه تحدید حدودی را مشخص نکرده اند. در زمان اتحاد جماهیر شوروی نیز بین دو دولت چندین معاهده در زمینه دریای خزر منعقد شد که از مهمترین آنها می توان به معاهدة دوستی ایران و شوروی سال( 1921) و موافقت نامه بازرگانی و بحرپیمایی ایران و اتحاد جماهیر شوروی (1940) اشاره کرد.

در معاهدة اخیر حق انحصاری ماهی گیری برای ایران صرفاً 10 مایل ساحلی بود و برای شوروی نیز شامل تمامی سواحل شمالی، شرقی و غربی می شد. اما در فراتر از این نوار 10 مایل ساحلی، حق ماهی گیری و کشتیرانی در بقیه دریا برای هر دو دولت به طور مشاع وجود داشته است. با وجود آن که در مورد فضای مافوق دریا و منابع زیرزمینی آن در این معاهدات هیچ قاعده ای وضع نگردیده بود، اما تلقی هر دو دولت مؤید استقرار رژیم مشاع بوده است.

با فروپاشی شوروی و ظهور کشورهای جدید در منطقه ساحلی دریای خزر، تعریف جدیدی از رژیم حقوقی دریای خزر همواره مورد چالش کشورهای ساحلی بوده است که البته ورود شرکت های غربی جهت سرمایه گذاری در بخش منابع انرژی ، این معما را پیچیده تر ساخته است.

جمهوری اسلامی ایران ابتدا طرح تشکیل سازمان همکاری دریای خزر را مطرح نمود که براساس آن هر گونه استفاده از دریا و بهره برداری از منابع انرژی آن مستلزم همکاری و هماهنگی همه کشورهای ساحلی است و بر مبنای همین رویکرد نیز همواره از رژیم حاکمیت مشاع دولت های ساحلی طرفداری کرده است.

قزاقستان از ابتدا دریای خزر را به عنوان دریایی بسته تلقی کرده که می باید حقوق بین الملل دریاها و به ویژه مقررات معاهده 1982 مونته گوبی دربارة حقوق دریاها بر آن حاکم شود.تلقی آذربایجان از دریای خزر به عنوان دریاچه ای مرزی است که بایست قواعد و مقررات حاکم بر دریاچه های مرزی بر آن حاکم باشد. ترکمنستان نیز عمدتاً از رژیم حاکمیت مشاع دولت ها به همراه پیش بینی مناطق صلاحیت سرزمینی دولت ها حمایت کرده است.

روسیه نیز از ابتدای فروپاشی شوروی تا سال 2000 طرفدار رژیم حاکمیت مشاع دولت ها بود که به نظر می رسد از سال 2000 به بعد دیدگاه این کشور به سمت دیدگاه های آذربایجان و قزاقستان متمایل شده است. این اختلاف نظرها و تغییر مواضع و دیدگاه های کشورهای مختلف ساحلی در مقاطع زمانی متفاوت مشکل را دو چندان کرده و چشم انداز دستیابی به هر گونة توافقی در این زمینه را تیره و تار ساخته است.

در همین راستا « تابناک»، در گفت و گو با دکتر هرمیداس باوند کارشناس حقوق بین الملل ابعاد حقوقی رژیم دریای خزر را مورد بررسی قرار داده است.

آقای روحانی در ادامه سفر نیویورک به آستراخان روسیه برای شرکت در چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر رفته است. به نظر شما در مورد رژیم حقوقی دریای خزر کشور روسیه که میزبان این اجلاس است چه سیاستی را در مورد دریای خزر پی گیری می کند؟

متاسفانه در سال های اخیر مواضع روسیه در مورد دریای خزر به نفع ایران نبوده است. البته در آغاز بعد از فروپاشی شوروی ایران و روسیه یک توافق مشترک داشتند و معتقد بودند نوعی نظام مشاع باید بر این دریا حاکم باشد. حتی در آن زمان روسیه اسنادی را در مجمع عمومی توزیع کرد که اقدامات آذربایجان در مورد انعقاد قرارددهای نفتی با کنسرسیوم های خارجی مغایر با تعهداتی است که در آلماتی آنها انجام داده بودند و مغایر با کنوانسیون جانشینی دولت ها است. ایران نیز خط مشی مشاع را قبول داشت. روسیه در سال 1998 آمد یک خط مشی جدید را اتخاذ کرد. این کشور آمد با قرادادهای دوجانبه مرز دریاچه خزر را که باید به صورت دست جمعی تصمیم گیری می شد را براساس توافق دوجانبه با قزاقستان بستر منطقه دریایی آبهای مجاور را تقسیم کرد. این تقسیم نیز براساس خط منصف تعدیل شده بر مبنای طول سواحل تعیین شد. در ادامه با قرارداهای مشابه با اذربایجان و بعد سه کشور با همدیگر شمال دریا را تقسیم کردند.

با این اقدام روسها چه بر سر سهم ایران آمد؟

در این تقسیم سهم ایران خط موهوم خط مرزی آستار –حسینقلی شد. روس ها دقیقاً خط مشی دست جمعی که لازمه آبهای مشترک است را نادیده انگاشته اند و بر اساس قراردهای دو جانبه ایران را دریک وضعیت نامطلوب قرار دادند. ایران برای رفع این معضل پیشنهاد تقسیم مساوی دریا میان پنج کشور را کرد که برای هرکدام از کشورهای ساحلی بیست درصد تعیین شود. البته از این طرح استقبالی نشد. ایران بعدا اعلام کرد اجازه نخواهد داد در آبهای مجاور تا بیست درصد فعالیتی از سوی دیگران صورت بگیرد. مثلا کشتی کمپانی بریتیش پترولیوم مشغول اکتشاف بود که ایران آنها را مجبور کرد که دریای سرزمینی ایران را ترک کنند. از آن زمان مذاکراتی میان ایران، آذربایجان و ترکمنستان صورت گرفت.

تفاوت دیدگاه ایران و روسیه در مورد تقسیم منافع دریای خزر چیست؟

ایران خواهان این بود دریای خزر منطقه غیرنظامی باشد و یک پل ارتباطی سازنده باشد. در حالی که روس ها تمام نگرانی شان بحث نظامی است و عملا بخشی از ناوگان خودشان را از دریای سیاه به دریای خزر منتقل کردند. روس ها 30 پایگاه در کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز دارند. این پایگاه ها مدت دار و سیاسی است. روس ها برای اینکه پایگاه ثابت بدون دردسر داشته باشند؛ به همین دلیل سعی کردند پایگاه نظامی ثابت را در خزر مستقر کنند و ایران را در عمل انجام شده قرار دهند. در این مورد روس ها طرحی پیشنهاد دادند که عمدتا روابط بیشتر به نفع روسیه مدنظر بوده است.

یکی از مسائل مهم در دریای خزر موضوع محیط زیست از جمله مسئله ماهیگیری است؟ در این دوران چه بلایی بر سر ماهیگیری در این منطقه آمده است؟

مسائل زیست محیطی در دریای خزر نیز دچار سرنوشت بسیار دردناکی شده است. به خصوص ماهیان خاویاری به سرعت کاهش شدیدی پیدا کرده است. در حالی که در سال های گذشته از این دریا در حدود 30 هزار تن ماهی خاویار برداشت می شده است ؛ در حالی که الان برداشت به 100 تن کاهش پیدا کرده است. روس ها در مذاکراتی می کنند بیشتر جنبه های امنیتی و سیاسی خودشان را مطرح می کنند که دیگران پایگاهی نداشته باشند و یا کشورهای خارجی حضور نداشته نباشد. در واقع روسیه در بعد سیاسی و امنیتی خاص خودش به این دریا اهمیت می دهد به خصوص اینکه الان که بر سر مسئله اوکراین با غرب تنش پیدا کرده است. به همین دلیل سعی می کند جایگاه خودش رادر اسیای مرکزی تثبیت کند.

با توجه به اینکه روابط روسیه و ایران در سال های اخیر بهبود یافته است. ایا در عملکرد این کشور در حوزه دریای خزر تغییر ایجاد شده است؟

در سال های اخیر روسیه سعی می کند به ایران نزدیک تر شود. ولی این نزدیکی دال بر این نیست که حقوق ایران را رعایت بکند. روس ها بیشتر در جهت منافع امنیتی و سیاسی مدنظر خودشان گام بر می دارند و از طرف می خواهند مانع حضور قدرت های فرا منطقه ای به اشکال مختلف در این منطقه شوند. بنابراین اجلاس های متعدد در رابطه با خزر تاکنون نتواسته است به تفاهمی ختم شود. بنابراین تا این لحظه روسیه حتی در یک اجلاسی که بدون حضور ایران و توسط چهار کشور دیگر برگزار کردند نتوانست به توافق دست پیدا کنند. نکته ای که الان به نفع ایران شده است، این است که با توجه به این که غرب خواهان رفع نیازمندی هایش در حوزه انرژی به غیر از روسیه است؛ ایران با توجه به اینکه دومین منبع گازی جهان را دارد؛ می تواند از این فرصت استفاده کند و وارد خط لوله نابکو شود و هم خط مشی مستقلی در مورد دریای خزر اتخاذ کند. ولی ایران به دلیل رابطه ای ویژه ای که با روسیه دارد؛ حتی استفاده از این نیز بعید است. حتی مطمعناً اشاره به چنین موضوعی نمی شود.

بر چه اساسی فعلا بحث 12 درصد در رابطه با سهم ایران مطرح است؟

تعیین رژیم حقوقی دریای خزر بر اساس قرارداد 1940 مبتنی بر طول سواحل نبوده است. اگر مبنا بود از اول دریای خزر تقسیم شده بود. اما در این اواخر این کشورها طول سواحل را مبنا قرادادند و بستر را تقسیم کردند. بر این اساس سهم ایران را بر اساس همان خط موهوم استار- حسینقلی 12 درصد تحمیل کرده اند. الان ایران روی بیست درصد هم که تا بحال مشغول مذاکره است؛ آن هم مبهم نیست. اصلا مشخص نیست در این مذاکرات دستاوردی حاصل شده است یا خیر. قرائن و شواهد نشان می دهد در آستارخان به دستاوردی نائل نخواهیم شد.

به عنوان سئوال آخر به نظر شما دستاورد این اجلاس چه خواهد بود؟

در مورد مسئله دریای خزر من فکر نمی کنم به نفع ایران گامی برداشته شود، بلکه بیش از پیش سعی می کنند پیرامون مسائل امنیتی و سیاسی و نظامی بیش از پیش به نفع روس ها مذاکرات را با قطعنامه هایی در این راستا تصویب کنند.

راهی که برای تامین حقوق ایران وجود دارد این است که ایران در صورتی که به سهم بیست درصدی خود نرسید باید پرونده را به دیوان بین المللی دادگستری ارجاع کند. چون مبنای قضاوت دیوان بر اساس تعهدات قراردادی است که اولویت دارد. در واقع در صورت ارجاع پرونده به دادگاه بدون تردید سهم ایران از این بیشتر خواهد شد.

اول ** 1521

ارتباط با سردبير: newsroom@irna.ir
تماس بی واسطه با مسئولین
قديمي Thursday 16 October 2014   #11
خیرالبریه
علی وشیعته

نشان خیرالبریه

با سلام وصلوات بر محمد وآل محمد
هدف این مقال بررسی حدود ملی گرایی ووطن دوستی است .
در آغاز موضوع اشاره شد که همه بدبختی بشریت امروز نتیجه حس قوم گرایی وقبیله پرستی اصحاب سقیفه بود .
اما نظر معتدل اسلام نسبت به این امر :
“یَأَیهَا النَّاس إِنَّا خَلَقْنَکم مِّن ذَکَرٍ وَ أُنثى وَ جَعَلْنَکمْ شعُوباً وَ قَبَائلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَکرَمَکمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ” قران مجید
ای مردم! ما شما را از مرد و زنی آفریدیم و شما را ملّت ملّت و قبیله قبیله گردانیدم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید. به درستی که ارجمندترین شما نزد خدا، پرهیزکارترین شماست»
پیامبر گرامی اسلام سلمان ایرانی و بلال حبشی را در کنار ابوذر غفاری و مقداد کِنْدی با آغوش باز پذیرفت و بارها برای نفی همه تعصّبات قومی و نژادی فرمود: «ای مردم! همه شما فرزندان آدم و آفریده از خاکید. هیچ عربی بر غیر عرب، برتری ندارد، مگر با پرهیزگاری»
و نیز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند :
“آنان که به قومیت خود تفاخر می کنند این کار را رها کنند و بدانند که آن مایه های افتخار جز زغال جهنم نیستند و اگر آنان دست از این کار نکشند نزد خدا از سوسک هایی که کثافت را با بینی خود حمل می کنند پست تر خواهند بود.
پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ در روایتی افتخار به اقوام گذشته را یک چیز گندناک می خواند و مردمی را که بدین گونه از کارها خود را مشغول می کنند به سوسک تشبیه می کند. اصل روایت چنین است - إن الله قد أذهب عنكم عُبِّيَّةَ الْجَاهِلِيَّةِ وَفَخْرَهَا بالآباء مُؤْمِنٌ تَقِىٌّ وَفَاجِرٌ شَقِىٌّ أنتم بنو آدم وآدم من تراب لَيَدَعَنَّ رجال فخرهم بأقوام إنما هم فحم من فحم جهنم أو لَيَكُونُنَّ أهون على الله من الْجِعْلاَنِ التى تَدْفَعُ بِأَنْفِهَا النَّتْنَ (أحمد ، وأبو داود ، والبيهقى عن أبى هريرة)
عبية الجاهلية : نخوتها وكبرها وفخرها وتعاظمها
الجعلان : جمع جعل وهو حيوان كالخنفساء يكثر في المناطق الندية

بنابراین حد وسط حب وطن همین تعالیم معقول اسلام علویست .

پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ سلمان ایرانی و بلال حبشی را همان گونه با آغوش باز پذیرفت که ابوذر یا مقداد و عمار را پذیرفت به علاوه اینکه همواره مراقبت می کرد که پای تعصبات قومی در میان مسلمین نیاید. به عنوان مثال:

: وكان رشيد الفارسي مولى بني معاوية لقي رجلاً من المشركين من بني كنانة مقنعاً في الحديد يقول: أنا ابن عويم! فيعترض له سعدٌ مولى حاطب فضربه ضربةً جزله باثنين ويقبل عليه رشيد فيضربه على عاتقه، فقطع الدرع حتى جزله باثنين، وهو يقول: خذها وأنا الغلام الفارسي! ورسول الله صلى الله عليه وسلّم يرى ذلك ويسمعه، فقال رسول الله صلى الله عليه وسلّم: ألا قلت خذها وأنا الغلام الأنصاري؟ فيعترض له أخوه، وأقبل يعدو كأنه كلب، يقول:أنا ابن عويم! ويضربه رشيد على رأسه وعليه المغفر، ففلق رأسه، يقول: خذها وأنا الغلام الأنصاري! فتبسم رسول الله صلى الله عليه وسلّم فقال: أحسنت يا أبا عبد الله! فكناه رسول الله صلى الله عليه وسلّم يومئذٍ ولا ولد له. مغازی واقدی وسیره حلبیه

در جنگ احد جوان ایرانی پس از آنکه ضربتی به یکی از افراد دشمن زد از روی غرور گفت: «خذها انا الغلام الفارسی» یعنی این ضربت را از من بگیر که منم یک جوان ایرانی. پیامبر احساس کرد که هم اکنون این سخن، تعصبات دیگران را برخواهد انگیخت فوراً به آن جوان فرمود: چرا نگفتی من یک جوان انصاری مسلمان هستم؟ یعنی چرا به آیین و مسلک خود افتخار نکردی و پای تفاخر قومی و نژادی را به میان کشیدی؟
در جای دیگر فرمود: حنان، عن أبيه، عن أبي جعفر قال: صعد رسول الله صلى الله عليه وآله المنبر يوم فتح مكة فقال: إيها الناس إن الله قد أذهب عنكم نخوة الجاهلية وتفاخرها بآبائها ألا إنكم من آدم وآدم من طين، ألا إن خير عباد الله عبد اتقاه، إن العربية ليست باب والد ولكنها لسان ناطق فمن قصر به عمله لم يبلغه حسبه، ألا إن كان دم كان في الجاهلية أو إحنة - والاحنة الشحناء - فهى تحت قدمي هذه إلى يوم القيامة.کافی

ناطق فمن قصر به عمله لم یبلغ به حسبه یعنی عربیت، پدر کسی به شمار نمی رود و فقط زبان گویایی است، (و) آنکه عملش نتواند او را به جایی برساند حسب و نسبش هم او را به جایی نخواهد رسانید.
در روضه کافی آمده که روزی سلمان فارسی در مسجد نشسته بود عده ای از اکابر اصحاب نیز حاضر بودند. سخن از اصل و نسب به میان آمد هر کسی درباره اصل و نسب خود چیزی می گفت و آن را بالا می برد نوبت به سلمان رسید که این مرد فرزانه و حکیم فرمود: «انا سلمان بن عبدالله کنت ضالا فهدانی الله بمحمّد و کنت عائلا فاغنانی الله بمحمّد و کنت مملوکا فاعتقنی الله بمحمّد» یعنی من سلمان فرزند یکی از بندگان خدا هستم گمراه بودم و خدا مرا به وسیله محمّد راهنمایی کرد، فقیر بودم و خدا مرا به وسیله محمّد بی نیاز کرد و برده بودم و خدا به وسیله محمّد مرا آزاد کرد این است اصل و نسب و حسب من. در این هنگام پیامبر وارد شد و این جریان را برایش نقل کردند که فرمود: «یا معشر قریش ان حسب الرجل دینه و مروته خلقه و واصله عقله» یعنی نسب افتخارآمیز هر کس دین او است، مردانگی هر کس خلق و خوی و شخصیت او است و اصل و ریشه هر کس عقل و فهم و درک او است.

ایجاد همبستگی و اتحاد منجر به هم افزایی را می توان مهم ترین و شاید تنها پیامد مثبت ملی گرایی دانست .
وجنگهای خونین قرون 19 و20 وبدست همین ناسیونالیستها و ملی گرایان اتفاق افتاد !
«والتر لاکول» می گوید: از ویژگی های اصلی ملی گرایی خود خواهی و کم انگاری شان دیگران و فقدان روحیه انتقاد پذیری و عدم احساس مسئولیت و عدم رعایت انصاف است .

در انجيل متي باب 22 مي خوانيم: «مال قيصر را به قيصر ادا کنيد و مال خدا را به خدا. »
یعنی دین از سیاست جداست و یا در تورات افراطی ترین شکل نژاد پرستی در نجاست غیر یهود ولزوم نابودی انها آمده و ....

اما حدیث حب الوطن من الایمان سند درستی ندارد وچه خوش گفت شیخ جامع الفنون شیخ بهایی رحمه الله :

این وطن، مصر و عراق و شام نیست
این وطن، شهریست کان را نام نیست
زانکه از دنیاست، این اوطان تمام
مدح دنیا کی کند «خیر الانام»
حب دنیا هست رأس هر خطا
از خطا کی می‌شود ایمان عطا
ای خوش آنکو یابد از توفیق بهر
کاورد رو سوی آن بی‌نام شهر
تو در این اوطان، غریبی ای پسر!
خو به غربت کرده‌ای، خاکت به سر!
آنقدر در شهر تن ماندی اسیر
کان وطن، یکباره رفتت از ضمیر
رو بتاب از جسم و، جان را شاد کن
موطن اصلی خود را یاد کن
زین جهان تا آن جهان بسیار نیست
در میان، جز یک نفس در کار نیست

کانال تلگرامی اینجانب :
تعداد 2 كاربر از خیرالبریه بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 16 October 2014   #12
ناصر پورپیرار
والعاقبة للمتقین

نشان ناصر پورپیرار

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: تهران
پاسخ‌ها: 1,235
روزنوشته ها: 1

سلام

بحث "ملیت" و "فرهنگ" بحث خوب و لازمیه که باید به دور از "تعصب" و "افراط" و "جهل" بررسی بشه . چون من چند سال هست در این زمینه مطالعه و تفکر زیادی داشتم خیلی موجز و مختصر و مفید نظر و ایده م رو میگم تا بحث مفصل تر که لااقل ۲۰ پست فضا لازم هست رو در زمان مناسب و فراغت بشکافم .

متاسفانه چند سالی هست عده ای روشنفکر نمای ضد اسلام سعی دارند القا کنند که بین "اسلام" و "ایران" تضاد هست و این دو قابل جمع و ترکیب نیست.
اما وکاوی این جریان مشخص میکنه که این جریان یک جریان هدایت شده و مغرضانه هست که اصالت فکری و فلسفی و علمی نداشته و مغرضانه و در جهت ایجاد "تنش" و اختلاف در کشور هست .

این عده افراطی سعی دارند به خیال خود به مرور و با القای تضاد اسلام با ملیت ایرانی و بیگانه بودن این دین و با شعار بازگشت به گذشته و ملیت "اصیل" خویش اسلام را ریشه کن و دین زرتشت و آداب وسنن قبل از اسلام را جایگزین آن کنند .
در حالی که چنین رویکردی امروزه واقعا منسوخ و غیر عملی و غیر علمی بودنش اثبات شده و "تصفیه" نژادی و قومی بسیار "عامیانه" و رفتاری جاهلانه و تحجر آمیز محسوب میشه.

"فرهنگ" چیز صلب و بی روحی نیست که در قرون متمادی ثابت و بدون تغییر و خالص باقی بماند بلکه در گذر زمان دچار "تغییر" و "تحول" و نیز "تکامل" میشه و اگر غیر از این باشه چیزی جز "تحجر" و "جهالت" نیست . من مخالف این شعر هستم که فرهنگ باید "حفظ" بشه .
بلکه باید پرسید "کدام" فرهنگ ؟

"فرهنگ" و "رسوم" متعالی و مفید و پویا که به طور خلاصه "فرهنگ خوب" اطلاق میشه

یا فرهنگ "منسوخ" و "مندرس" و نا کار آمد و زشت که به طور خلاصه "فرهنگ بد" اطلاق میشه ؟

پس میبینیم که شعار فریبنده "حفظ فرهنگ ایرانی" که تفکیکی بین این دو نوع فرهنگ قائل نیست تا چه حد مغرضانه و هدفدار هست و هدف اون هم چیزی جز "واپس ماندگی" و "تشتت" و "اغفال" جامعه نیست . در واقع مصداق چنین رفتاری مانند تعصب در حفظ و نگه داری لباسی کهنه و مندرس و ناکار آمد هست .

مثلا سعی در حذف کامل نام ها و اسامی اسلامی و عربی و جایگزینی نام های اصیل ایرانی کاری بینهایت پوچ و مضحک و متعصبانه است همانطور که اکثر اساتید "ادبیات فارسی" با چنین رفتاری از سوی برخی افراطی ها در قبال زبان "فارسی" در قالب"سره نویسی" و زدودن کامل لغات "عربی" مخالف بوده و غیر علمی و مخرب بودن این روش را متذکر شده اند در واقع با این کار نه تنها هیچ خدمتی به زبان فارسی نمیکنند، بر عکس بزرگترین خیانت به زبان فارسی هست .

چنین افراد کوته فکری نمی دانند همانطور که این لغات و اصطلاحات "عربی" به صورت طبیعی و هژمونی با ادبیات فارسی اجین شده پیوند خورده و قابل تفکیک از هم نیست ، آن نام های عربی هم ( مثل علی و حسن و حسین و میلاد و زهرا و فاطمه و لیلا و سمیرا و سما و سمیه و ... ) هم در طول ۱۴۰۰ سال با فرهنگ و اعتقادات ایرانیان گره خورده و تبدیل به "هویت" شده است و به هیچ وجه قابل حذف و تفکیک نیست چرا که با این کار بخشی از گذشته و افتخارات و "هویت" خود را حذف کرده ایم چرا که اکثر دانشمندان و مفاخر علمی و ادبی و دینی ۱۴۰۰ ساله ما نام هایی چون "ابو علی سینا" ، "ابوریحان" ، "محمد زکریای رازی" ، "محمد بن موسی خوارزمی" ، "حکیم ابوالقاسم فردوسی" ، "حکیم عمر خیام" ، "حافظ" ، "سعدی" ، "ناصر خسرو" و .... داشته اند !!!
ضمن اینکه این موضوع فقط مختص ایران نیست ، و امروزه بسیاری از اسامی خاورمیانه ای در اروپا و آمریکا رایج است مثل :
Daniel=دانیال
Marya= مریم
David= داوود
Sarah= ساره
Josef= یوسف
Jakob" یعقوب
Michel= میکائیل
Solomon= سلیمان
Adam= آدم
Omar= عمر

و ....
اما این مسخره بازیها و حساسیت ها در اروپا خبری نیست و جالبه اعراب هم از برخی اسامی ایرانی که به مذاقشان خوش آمده استفاده می کنند مثل "نسرین" و "نسترن" و "مهسا" و "شیرین" و ....

در مورد رسوم و فرهنگ ایرانی ، هم باید گفت رسوم و فرهنگ های منطقی و خوب و متعالی باید حفظ شده و برعکس رسوم و فرهنگ های زشت و مخرب و منسوخ باید بدون تعصب کنار گذاشته بشه ، چنانکه اسلام بسیاری از این رسوم پوسیده و بد رو منسوخ کرد ( مثل شراب خواری و بی حجابی و مادیگری و خوش باشی" و ....)

اما عده ای مغرض و متحجر قصد دارند این رسوم و فرهنگ منسوخ شده رو تنها به این علت که "ایرانی" بوده اند را احیا کنند ، و اینطور القا می کنند که "اسلام" دین "تازی" ها و "اعراب" هست و ایرانیان به زور مسلمان شده اند ، در حالیکه این حرف برداشتی کاملا مغرضانه و فریبکارانه هست ، و اهانت به "انتخاب" عالمانه و مختارانه اجدادمان و در واقع پذیرش اسلام توسط ایرانیان هم قسمتی از "تاریخ" و "هویت" ایرانیان هست و نه در تضاد با آن، اما این عده نمی خواهند با "واقعیت" کنار بیایند و این تلقی عوام فریبانه که "اسلام" دین اعراب هست سفسطه ای بیش نیست چرا که خارج از دایره تنگ تعصب و کوته بینی این افراد و از نظر اکثر دانشمندان و عاقلان "اسلام" دینی فرا ملی و فرا زمانی است و الا اکنون بیش از نصف دنیا مسلمان نبودند.

در آخر اینکه "ملیت" به هیچ وجه "اصالت" نداره چون انسان هیچ نقشی در انتخاب و گزینش اون نداشته و از نظر عقلی افتخار به ملیت جاهلانه هست ، چون تنها "تقدیر" باعث شده که یک شخص در ایران به دنیا بیاد و امکان داشت عراق، افغانستان و ترکیه ، روسیه یا هر جای دیگه ای به دنیا بیاد .

اما "دین" و "ایده ئولوژی" اگر از روی "تفکر" و "اختیار" انتخاب شده باشه دارای "اصالت" و "هویت" هست و قابل "اتکا" چون حاصل تلاش فکری و انتخاب خود انسان هست و این بزرگ ترین فضیلت هست ، زیرا "تفکر" و "اندیشه" حد و مرزی نداره و سیال هست و برای همین امکان داره من با یک ایرانی هموطن مادیگرا و حزب باد هیچ اشتراک و نزدیکی احساس نکنم اما با یک آفریقایی یا اسکیمو یا آمریکایی که همفکر من هست کاملا احساس اشتراک و نزدیکی و صمیمیت داشته باشم .

بنابر این "هویت" و "هموطن" من "همفکر" و "هم عقیده" من هست نه کسی که فقط از نظر جغرافیا و خاک و سنگ با من اشتراک و قرابت داره و به همین دلیل "دین" بر "ملیت" تقدم و فضیلت داره و من خود را "مسلمان ایرانی" می دانم نه "ایرانی مسلمان" و هموطنان من تمام مردم مسلمان جهان هستند و نه فقط یک قطعه کوچک و محدود به اسم "ایران" که حتی مرزهای اون رو "استعمار" تعیین کرده.

در آخر اینکه این طبل اختلاف "عرب" و "عجم" از طرف دشمنان معلوم الحال کوبیده میشه و بیجهت ایجاد حساسیت می کنند ( با موضوعات سخیفی مثل خلیج فارس یا خلیج عربی ) و ....

به طوری که مثلا در این تالار تا از "اعراب" صحبت میشه نا خودآگاه احساس انزجار و کینه بروز میکنه ( و البته بالعکس ) و باید یاد بگیریم این احساس کینه یک احساس مصنوعی و تلقینی هست که توسط "شعوبیه" در زمان قدیم و حکومت دست نشانده پهلوی در ۱۰۰ سال اخیر به فکر و ذهن ما تزریق شده و باید این حساسیت و تنش بی مورد رو عادت کنیم که کنار بگذاریم.

Bookmarks

کلیدواژه ها
اسلام, ایران, عرب, عمر, فارس

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:14PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه