بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 16 November 2017   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,177
ج: اشلره ای به توطئه های کودتا چیان سقیفه وشهادت خاتم الانبیاء صلوات الله علیه واله وسلم

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《8》

در روز چهارشنبه ۹ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۲۲ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۸ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

.در این روز به فرمان رسول خدا صلی الله علیه و آله ، امیرالمومنین علیه السلام , در میان مردم مدینه به آوازی بلند چنین فرمود:

" ای مردم ! هر کس ، کسی را که باید به او اجر دهد ، مورد ظلم قرار دهد ، خداوند رحمتش را از او دریغ می کند و مستحق لعنت الهی است ؛ هر کس غیر ولی خود را تبعیت کند ، لعنت خدا بر اوست ؛ هر کس به پدرانش ناسزا گوید ، مستوجب خشم و لعن الهی است ."

این سخنان به گونه ای بیان گردید که توجه اهل مدینه را به خود جلب نمود ..‼️

عده ای که در میان آن ها ، عمر بن خطاب بود به سراغ امیرمؤمنان علیه‌السلام آمدند و از کُنه و تفسیر سخن پرسش نمودند ؛
امیرمؤمنان علیه‌السلام فرموند : خدا و رسول آگاهترند!

▪️اکنون جماعت به سوی خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله در حرکت اند ؛
پس از ورود به خانهء رسول خدا ، عمر به صدا درآمد :

ای رسول خدا ! تفسیر این سخن چیست⁉️

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:

قرآن میفرماید :
بگو , که من از شما اجر و مزد رسالت نمیخواهم مگر اینکه به خاندانم محبت کنید , پس هر کس در این اجر ظلم کند مستحق لعن الهی است .
و باز قرآن میفرماید :
پیامبر از مومنان بر خودشان اولی و سزاوارتر است ؛ من نیز در غدیر خم گفتم : هر کس را که من ولایتدار اویم , پس این علی ولایت دار اوست ، پس هر کس غیر علی را برگزیند , لعنت خداوند بر اوست ."

سپس پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند :

" به علی امر کردم که در میان شما بگوید : هر کس پدرانش را دشنام دهد ، پس لعنت الهی بر اوست ؛
اینک من خدا را شاهد میگیرم و شما را گواه می دانم بر این که من و علی پدران اهل ایمان هستیم ؛ پس هر کس یکی از ما دو تن را دشنام گوید ، لعن و نفرین الهی شامل اوست ."

▪️ کسانی که در خانه رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند ، از خانه خارج می شوند
... عمر رو به دیگران کرده می گوید:

ای اصحاب محمد ! امروز آنچنان ولایت علی را محکم نمود که حتی در روز غدیر خم نیز چنین نکرده بود !(۱)

1⃣ بحارالانوار ج۲۲ صص ۴۸۹-۴۹۰ ؛ طرف من الأنباء و المناقب , ابن طاووس ,

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا فاطمه
ص۱۸۵-۱۸۸

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 الأن بر روي خط است   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 16 November 2017   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: اشلره ای به توطئه های کودتا چیان سقیفه وشهادت خاتم الانبیاء صلوات الله علیه واله وسلم

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《9》

..در روز یکشنبه ۱۳ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۲۶ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۲می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

..در امشب - یا فردا شب - رسول خدا صلی الله علیه و آله ، خادم خویش ابو مُوَیْهبه را از خواب بیدار می‌کنند و می‌فرمایند :

"من مأمور هستم که برای اهل بقیع استغفار کنم ، مرا همراهی کن."

▪️پیامبر صلی الله علیه و آله به قبرستان بقیع می رسند ..

ابو مویهبه می‌گوید : پیامبر برای اهل بقیع استغفار نمودند و سپس سخن از فتنه های بی پایان کردند ؛

آنگاه فرمودند :

ابو مویهبه ! کلید گنج های زمین به من واگذار شد تا زندگی جاوید در دنیا داشته باشم و در پایان ، بهشت از آنِ من باشد و یا اینکه دیدار پرودگار را برگزینم ؛ من دیدار با پرودگار را برگزیدم."

ابو مویهبه می گوید : ای رسول خدا جاودانگی در دنیا و سپس بهشت را برگزین ؛ فرمودند:

" هرگز ، من دیدار با پرودگار را برگزیدم."

▪️بیماری پیامبر صلی الله علیه و آله در پی این ماجرا آثار خویش را ظاهر می‌سازد.(۱)

1⃣ مسند احمد بن حنبل ۴۸۹/۳ و تاریخ مدینه دمشق ابن عساکر ۲۹۹/۴

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Thursday 16 November 2017   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《10》

...در روز دوشنبه ۱۴ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۲۷ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۳ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

..چندی است شایعه پراکنان در مدینه ، به جنب و جوش در آمده اند ؛

آنان به پیامبر صلی الله علیه و آله نسبت می دهند که ایشان فرموده اند :

"خلافت و نبوت در یک خاندان جمع نمی شود."

آنان در تفسیر این سخن می گویند :
پیامبر خدا چون مقام نبوت دارد و از بنی هاشم است ، پس خلافت در این خاندان نخواهد بود و شخصی از خاندان بنی هاشم خلیفه نمی شود به معنای دیگر امیرمؤمنان علیه‌السلام خلیفهء رسول خدا صلی الله علیه و آله نیستند‼️

...این خبرسازان حتی توجیه می‌کنند که سخن فوق ، پیامِ غدیر و عهد و پیمان آن را باطل کرده است و به تعبیری قانون جدید
- که آن را به پیامبر منتسب کرده اند - قانون قبلی را نقض می نماید‼️

▪️آنان حتی به ملاقات برخی از یاران واقعی پیامبر و امیرمؤمنان علیهما و آلهما السلام رفتند و در خلوت این داستان را برای آنان گفتند ؛
حتی قسم یاد کردند که از پیامبر صلی الله علیه و آله شنیده اند :

ما اهل بیت را خداوند تکریم کرده و آخرت را برای ما اختیار نموده است ، برای همین نبوت و سلطنت در این دنیا برای ما جمع نمی شود." (۱)

▪️رسول خدا صلی الله علیه و آله آگاهی کامل دارند که این پیمان شکنان ، علی رغم تاکیدهای مکرر حضرت ،
بر پیروی و تمسک به ثقلین ، بر شایعه پراکنی خویش اصرار خواهند داشت ؛

بنابراین در همین روز پیامبر افراد از پیش تعیین شده را برای شرکت در سپاه اُسامة فرا می خوانند ؛

آنان که باید از پیش وسایل سفر و جنگ را آماده می کردند ،
اینک با فرمان جدید ، باید که آماده باشند تا در پایگاهی در خارج مدینه ، جمع شده و در عرض یک یا دو روز آینده ، به سوی مرزهای شمالی دنیای اسلام آن زمان ، حرکت نمایند .

▪️اگر این سپاه به فرماندهی اُسامه از مدینه خارج شود ،
امر خلافت با ثبات بیشتری به امیرمؤمنان علیه‌السلام می رسد ؛
در این صورت جامعه با امن و آسایش به سر منزل مقصود خواهد رسید .

اما آیا کسانی که امید به کسب مقام پس از رسول خدا صلی الله علیه و آله بسته اند ، به راحتی همراه سپاه خارج می شوند⁉️

1⃣ کتاب سلیم بن قیس ۷۲۷/۲ و ص۶۴۹ ح۱۱ ؛ بحارالأنوار ۱۲۵/۲۸

قديمي Thursday 16 November 2017   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

یا علی ای یگانه مظلو ماسوی
یا حسین
السلام علیک ایهاالصراط المستقیم
اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
لعن الله قاتلیک وظالمیک یا فاطمة الزهراء سلام الله
لَبيْكَ يٰا عَليْ
ان ربی علی صراط مستقیم
وعلی علیه السلام هو صراط المستقیم
السلام عليك يا اول مظلوم يااميرالمومنين ياعلي بن ابيطالب
امیرالمومنین علیه السلام

الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏1 ؛ ص279

بَابُ أَنَّ الْأَئِمَّةَ ع لَمْ يَفْعَلُوا شَيْئاً وَ لَا يَفْعَلُونَ إِلَّا بِعَهْدٍ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ أَمْرٍ مِنْهُ لَا يَتَجَاوَزُونَه‏

الكافي (ط - الإسلامية) ؛ ج‏1 ؛ ص281
حدیث4- الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ الْأَشْعَرِيُّ عَنْ مُعَلَّى بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحَارِثِ بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ إِسْمَاعِيلَ بْنِ يَقْطِينٍ عَنْ عِيسَى بْنِ الْمُسْتَفَادِ أَبِي مُوسَى الضَّرِيرِ قَالَ حَدَّثَنِي مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ ع قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ أَ لَيْسَ كَانَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع كَاتِبَ الْوَصِيَّةِ وَ رَسُولُ اللَّهِ ص الْمُمْلِي عَلَيْهِ وَ جَبْرَئِيلُ وَ الْمَلَائِكَةُ الْمُقَرَّبُونَ ع شُهُودٌ قَالَ فَأَطْرَقَ طَوِيلًا «2» ثُمَّ قَالَ يَا أَبَا الْحَسَنِ قَدْ كَانَ مَا قُلْتَ‏ «3» وَ لَكِنْ حِينَ نَزَلَ بِرَسُولِ اللَّهِ ص الْأَمْرُ نَزَلَتِ الْوَصِيَّةُ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ كِتَاباً مُسَجَّلًا نَزَلَ بِهِ جَبْرَئِيلُ مَعَ أُمَنَاءِ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى مِنَ الْمَلَائِكَةِ فَقَالَ جَبْرَئِيلُ يَا مُحَمَّدُ مُرْ بِإِخْرَاجِ مَنْ عِنْدَكَ إِلَّا وَصِيَّكَ لِيَقْبِضَهَا مِنَّا وَ تُشْهِدَنَا بِدَفْعِكَ إِيَّاهَا إِلَيْهِ ضَامِناً لَهَا يَعْنِي عَلِيّاً ع فَأَمَرَ النَّبِيُّ ص بِإِخْرَاجِ مَنْ كَانَ فِي الْبَيْتِ مَا خَلَا عَلِيّاً ع-
الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 282
وَ فَاطِمَةُ فِيمَا بَيْنَ السِّتْرِ وَ الْبَابِ فَقَالَ جَبْرَئِيلُ يَا مُحَمَّدُ رَبُّكَ يُقْرِئُكَ السَّلَامَ وَ يَقُولُ هَذَا كِتَابُ مَا كُنْتُ عَهِدْتُ إِلَيْكَ وَ شَرَطْتُ عَلَيْكَ وَ شَهِدْتُ بِهِ عَلَيْكَ وَ أَشْهَدْتُ بِهِ عَلَيْكَ مَلَائِكَتِي وَ كَفَى بِي يَا مُحَمَّدُ شَهِيداً قَالَ فَارْتَعَدَتْ مَفَاصِلُ النَّبِيِّ ص فَقَالَ يَا جَبْرَئِيلُ رَبِّي هُوَ السَّلَامُ وَ مِنْهُ السَّلَامُ وَ إِلَيْهِ يَعُودُ السَّلَامُ صَدَقَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ بَرَّ هَاتِ الْكِتَابَ فَدَفَعَهُ إِلَيْهِ وَ أَمَرَهُ بِدَفْعِهِ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقَالَ لَهُ اقْرَأْهُ فَقَرَأَهُ حَرْفاً حَرْفاً فَقَالَ يَا عَلِيُّ هَذَا عَهْدُ رَبِّي تَبَارَكَ وَ تَعَالَى إِلَيَّ وَ شَرْطُهُ عَلَيَّ وَ أَمَانَتُهُ وَ قَدْ بَلَّغْتُ وَ نَصَحْتُ وَ أَدَّيْتُ فَقَالَ عَلِيٌّ ع وَ أَنَا أَشْهَدُ لَكَ بِأَبِي وَ أُمِّي أَنْتَ بِالْبَلَاغِ وَ النَّصِيحَةِ وَ التَّصْدِيقِ عَلَى مَا قُلْتَ- وَ يَشْهَدُ لَكَ بِهِ سَمْعِي وَ بَصَرِي وَ لَحْمِي وَ دَمِي فَقَالَ جَبْرَئِيلُ ع وَ أَنَا لَكُمَا عَلَى ذَلِكَ مِنَ الشَّاهِدِينَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص يَا عَلِيُّ أَخَذْتَ وَصِيَّتِي وَ عَرَفْتَهَا وَ ضَمِنْتَ لِلَّهِ وَ لِيَ الْوَفَاءَ بِمَا فِيهَا فَقَالَ عَلِيٌّ ع نَعَمْ بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي عَلَيَّ ضَمَانُهَا وَ عَلَى اللَّهِ عَوْنِي وَ تَوْفِيقِي عَلَى أَدَائِهَا فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص يَا عَلِيُّ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُشْهِدَ عَلَيْكَ بِمُوَافَاتِي بِهَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَقَالَ عَلِيٌّ ع نَعَمْ أَشْهِدْ فَقَالَ النَّبِيُّ ص إِنَّ جَبْرَئِيلَ وَ مِيكَائِيلَ فِيمَا بَيْنِي وَ بَيْنَكَ الْآنَ وَ هُمَا حَاضِرَانِ مَعَهُمَا الْمَلَائِكَةُ الْمُقَرَّبُونَ لِأُشْهِدَهُمْ عَلَيْكَ فَقَالَ نَعَمْ لِيَشْهَدُوا وَ أَنَا بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي أُشْهِدُهُمْ فَأَشْهَدَهُمْ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ كَانَ فِيمَا اشْتَرَطَ عَلَيْهِ النَّبِيُّ بِأَمْرِ جَبْرَئِيلَ ع فِيمَا أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَنْ قَالَ لَهُ يَا عَلِيُّ تَفِي بِمَا فِيهَا مِنْ مُوَالاةِ مَنْ وَالَى اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الْبَرَاءَةِ وَ الْعَدَاوَةِ لِمَنْ عَادَى اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الْبَرَاءَةِ مِنْهُمْ عَلَى الصَّبْرِ مِنْكَ وَ عَلَى كَظْمِ الْغَيْظِ وَ عَلَى ذَهَابِ حَقِّي وَ غَصْبِ خُمُسِكَ‏ «1» وَ انْتِهَاكِ حُرْمَتِكَ فَقَالَ نَعَمْ يَا رَسُولَ اللَّهِ فَقَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع وَ الَّذِي فَلَقَ الْحَبَّةَ وَ بَرَأَ النَّسَمَةَ لَقَدْ سَمِعْتُ جَبْرَئِيلَ ع يَقُولُ لِلنَّبِيِّ يَا مُحَمَّدُ عَرِّفْهُ أَنَّهُ يُنْتَهَكُ الْحُرْمَةُ وَ هِيَ حُرْمَةُ اللَّهِ وَ حُرْمَةُ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ عَلَى أَنْ تُخْضَبَ لِحْيَتُهُ مِنْ رَأْسِهِ بِدَمٍ عَبِيطٍ «2» قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع فَصَعِقْتُ حِينَ فَهِمْتُ الْكَلِمَةَ مِنَ الْأَمِينِ جَبْرَئِيلَ حَتَّى سَقَطْتُ عَلَى وَجْهِي وَ قُلْتُ نَعَمْ قَبِلْتُ وَ رَضِيتُ وَ إِنِ انْتَهَكَتِ الْحُرْمَةُ وَ عُطِّلَتِ السُّنَنُ وَ مُزِّقَ الْكِتَابُ وَ هُدِّمَتِ الْكَعْبَةُ وَ خُضِبَتْ لِحْيَتِي مِنْ رَأْسِي بِدَمٍ عَبِيطٍ صَابِراً مُحْتَسِباً أَبَداً حَتَّى أَقْدَمَ عَلَيْكَ ثُمَ‏
دَعَا رَسُولُ اللَّهِ ص- فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَيْنَ وَ أَعْلَمَهُمْ مِثْلَ مَا أَعْلَمَ أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ فَقَالُوا مِثْلَ قَوْلِهِ فَخُتِمَتِ الْوَصِيَّةُ بِخَوَاتِيمَ مِنْ ذَهَبٍ لَمْ تَمَسَّهُ النَّارُ «1» وَ دُفِعَتْ إِلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقُلْتُ لِأَبِي الْحَسَنِ ع بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي أَ لَا تَذْكُرُ مَا كَانَ فِي الْوَصِيَّةِ فَقَالَ سُنَنُ اللَّهِ وَ سُنَنُ رَسُولِهِ- فَقُلْتُ أَ كَانَ فِي الْوَصِيَّةِ تَوَثُّبُهُمْ‏ «2» وَ خِلَافُهُمْ عَلَى أَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ ع فَقَالَ نَعَمْ وَ اللَّهِ شَيْئاً شَيْئاً وَ حَرْفاً حَرْفاً أَ مَا سَمِعْتَ قَوْلَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ- إِنَّا نَحْنُ نُحْيِ الْمَوْتى‏ وَ نَكْتُبُ ما قَدَّمُوا وَ آثارَهُمْ‏ وَ كُلَّ شَيْ‏ءٍ أَحْصَيْناهُ فِي إِمامٍ مُبِينٍ‏ «3» وَ اللَّهِ لَقَدْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص- لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ وَ فَاطِمَةَ ع أَ لَيْسَ قَدْ فَهِمْتُمَا مَا تَقَدَّمْتُ بِهِ إِلَيْكُمَا وَ قَبِلْتُمَاهُ فَقَالا بَلَى وَ صَبَرْنَا عَلَى مَا سَاءَنَا وَ غَاظَنَا.
- وَ فِي نُسْخَةِ الصَّفْوَانِيِّ زِيَادَةٌ «4» عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَبْدِ الرَّحْمَنِ الْأَصَمِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ الْبَزَّازِ عَنْ حَرِيزٍ قَالَ: قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع جُعِلْتُ فِدَاكَ مَا أَقَلَّ بَقَاءَكُمْ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ أَقْرَبَ آجَالَكُمْ بَعْضَهَا مِنْ بَعْضٍ مَعَ حَاجَةِ النَّاسِ إِلَيْكُمْ فَقَالَ إِنَّ لِكُلِّ وَاحِدٍ مِنَّا صَحِيفَةً فِيهَا مَا يَحْتَاجُ إِلَيْهِ أَنْ يَعْمَلَ بِهِ فِي مُدَّتِهِ فَإِذَا انْقَضَى مَا فِيهَا مِمَّا أُمِرَ بِهِ عَرَفَ أَنَّ أَجَلَهُ قَدْ حَضَرَ فَأَتَاهُ النَّبِيُّ ص يَنْعَى إِلَيْهِ نَفْسَهُ‏ «5» وَ أَخْبَرَهُ بِمَا لَهُ عِنْدَ اللَّهِ وَ أَنَّ الْحُسَيْنَ ع قَرَأَ صَحِيفَتَهُ الَّتِي أُعْطِيَهَا وَ فُسِّرَ لَهُ مَا يَأْتِي بِنَعْيٍ وَ بَقِيَ فِيهَا أَشْيَاءُ لَمْ تُقْضَ فَخَرَجَ لِلْقِتَالِ وَ كَانَتْ تِلْكَ الْأُمُورُ الَّتِي بَقِيَتْ أَنَّ الْمَلَائِكَةَ سَأَلَتِ اللَّهَ فِي نُصْرَتِهِ فَأَذِنَ لَهَا وَ مَكَثَتْ تَسْتَعِدُّ لِلْقِتَالِ وَ تَتَأَهَّبُ لِذَلِكَ حَتَّى قُتِلَ فَنَزَلَتْ وَ قَدِ انْقَطَعَتْ مُدَّتُهُ وَ قُتِلَ ع فَقَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يَا رَبِّ أَذِنْتَ لَنَا فِي الِانْحِدَارِ وَ أَذِنْتَ لَنَا فِي نُصْرَتِهِ فَانْحَدَرْنَا وَ
(4) هذا كلام بعض رواة الكليني فان نسخ الكافي كانت بروايات مختلفة كالصفوانى هذا و هو محمّد بن أحمد بن عبد اللّه بن قضاعة بن صفوان الجمال و كان ثقة فقيها فاضلا، و محمّد بن إبراهيم النعمانيّ، و هارون بن موسى التلعكبرى و كان بين تلك النسخ اختلاف، فتصدى بعض من تأخر عنهم كالصدوق محمّد بن بابويه و الشيخ المفيد و أضرابهما رحمة اللّه عليهم فجمعوا بين النسخ و أشاروا إلى الاختلاف الواقع بينهما و لما كان في نسخة الصفوانى هذا الخبر الآتي و لم يكن في سائر الروايات أشاروا الى ذلك بهذا الكلام و سيأتي مثله في مواضع (آت)
(5) أي يخبره بموته.
الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 284
قَدْ قَبَضْتَهُ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَيْهِمْ أَنِ الْزَمُوا قَبْرَهُ حَتَّى تَرَوْهُ وَ قَدْ خَرَجَ‏ «1» فَانْصُرُوهُ وَ ابْكُوا عَلَيْهِ وَ عَلَى مَا فَاتَكُمْ مِنْ نُصْرَتِهِ فَإِنَّكُمْ قَدْ خُصِّصْتُمْ بِنُصْرَتِهِ وَ بِالْبُكَاءِ عَلَيْهِ فَبَكَتِ الْمَلَائِكَةُ تَعَزِّياً وَ حُزْناً عَلَى مَا فَاتَهُمْ مِنْ نُصْرَتِهِ فَإِذَا خَرَجَ يَكُونُونَ أَنْصَارَه‏
كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق، الكافي (ط - الإسلامية)، 8جلد، دار الكتب الإسلامية - تهران، چاپ: چهارم، 1407 ق.

أصول الكافي / ترجمه مصطفوى ؛ ج‏2 ؛ ص31

61. باب در بيان اين‏كه ائمّه عليهم السلام چيزى را به جا نياورده و نمى‏آورند، مگر به عهد و وصيّتى از جانب خداى عزّوجلّ و امرى از جانب آن جناب كه از آن تجاوز نمى‏كردند
حدیث
4-
ابو موسى ضرير (نابينا) گويد: موسى بن جعفر عليهما السلام بمن فرمود كه: من بامام صادق عليه السلام گفتم: مگر امير المؤمنين عليه السلام كاتب وصيت و پيغمبر ديكته گو و جبرئيل و ملائكه مقربون شهود آن نبودند؟! حضرت مدتى سر بزير انداخت و سپس فرمود:
چنان بود كه گفتى، اى ابو الحسن؛ ولى زمانى كه وفات رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله در رسيد، امر وصيت از جانب خدا در مكتوبى سر بمهر فرود آمد، آن مكتوب را جبرئيل همراه ملائكه امين خداى تبارك و تعالى فرود آورد. جبرئيل گفت: اى محمد! دستور ده هر كه نزدت هست، جز وصيت يعنى على بيرون روند، تا او مكتوب وصيت را از ما بگيرد و ما را گواه گيرد كه تو آن را باو دادى و خودش ضامن و متعهد آن شود، پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله باخراج هر كه در خانه بود، جز على عليه السلام دستور داد، و فاطمه در ميان در و پرده بود.
آنگاه جبرئيل گفت: اى محمد! پروردگارت سلام ميرساند و ميفرمايد: اين همان مكتوبست كه (در شب معراج) با تو پيمان كردم و بر تو شرط نمودم و خودم نسبت بآن بر تو شاهد بودم و فرشتگان خود را هم گواه گرفتم، در صورتى كه شهادت خودم تنها كافى است اى محمد؛ بندهاى استخوان پيغمبر بلرزه در آمد و گفت: اى جبرئيل! پروردگار من خودش سلام است (يعنى سلامتى از هر عيب) و سلام از جانب‏
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏2، ص: 32
اوست و سلام بسوى او باز ميگردد. خداى عز و جل راست فرموده و احسان كرده است، مكتوبرا بده، جبرئيل آن را باو داد و دستور داد كه بامير المؤمنين تسليم كند و باو گفت: آن را بخوان، حضرت آن را كلمه بكلمه قرائت كرد.
سپس پيغمبر فرمود:(1) اى على! اين پيمانى است كه پروردگارم- تبارك و تعالى- با من كرده و امانت او و شرط او بر من است، من رسانيدم و خير خواهى كردم و ادا نمودم. على عليه السلام گفت [پدر و مادرم بفدايت‏] من در اين رسانيدن و خير خواهى و تصديق آنچه گفتى گواه توأم و گوش و چشم و گوشت و خونم براى تو گواهى ميدهد، جبرئيل عليه السلام گفت: من هم در اين موضوع گواه شما هستم، پس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود،(2) اى على! وصيت مرا گرفتى و آن را فهميدى و وفاء بمضامينش را براى خدا و من ضمانت كردى؟ على عليه السلام گفت: آرى پدر و مادرم بقربانت، ضمانت آن بر من، و يارى من و توفيق دادن مرا بر انجام آن بر خداست. رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود(3) اى على؛ من ميخواهم بر تو گواه گيرم كه عمل كردن باين وصيت را روز قيامت بمن خبر دهى، على عليه السلام گفت: آرى، گواه بگير، پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله فرمود:(4) الان جبرئيل و ميكائيل ميان من و تو حاضرند و ملائكه مقربين همراه ايشانند، آنها را بر تو گواه ميگيرم، على عليه السلام گفت: آرى گواه باشند، من هم پدر و مادرم بقربانت ايشان را گواه مى‏گيرم.
پس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله ايشان را گواه گرفت. و از جمله آنچه پيغمبر بر على بدستور جبرئيل و فرمان خداى عز و جل شرط كرد، اين بود كه باو گفت(5) اى على! وفا ميكنى بآنچه در اين وصيت است،
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏2، ص: 33
از دوست داشتن كسانى كه خدا و رسولش را دوست دارند و، بيزارى و دشمنى نسبت بكسانى كه با خدا و رسولش دشمنى كنند، با شكيبائى و فرو خوردن خشمت، در صورت از ميان رفتن حقت و غصب كردن خمست و دريدن پرده احترامت؟ گفت: آرى حاضرم، اى رسول خدا! سپس امير المؤمنين عليه السلام فرمود: (6)سوگند بآن كه دانه را شكافت و انسان را آفريد كه من از جبرئيل عليه السلام شنيدم كه بپيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله مى‏گفت اى محمد! بعلى بفهمان كه پرده احترام او كه همان احترام خدا و رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله است دريده مى‏شود، و اين وصيت با اين شرط است كه ريشش از خون تازه سرش رنگين شود، امير المؤمنين عليه السلام گويد: چون اين جمله را از جبرئيل امين فهميدم، فريادى زدم و برو بر زمين افتادم و گفتم: آرى قبول دارم و راضى هستم، اگر چه پرده احترام دريده شود! و سنتها تعطيل شود و قرآن پاره شود و خانه كعبه خراب گردد و ريشم از خون تازه سرم رنگين شود: همواره شكيبائى كنم و بحساب خدا گذارم تا بر تو وارد شوم.
سپس رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فاطمه و حسن و حسين را بخواند و چنانچه بامير المؤمنين اعلام فرمود، بآنها نيز اعلام كرد، ايشان هم مانند او جوابدادند، سپس آن وصيت با چند مهر از طلا كه آتش بآن نرسيده بود [ساخته دست بشر نبود] مهر شد و بامير المؤمنين عليه السلام تحويل داده شد.
ابو موسى گويد: من بموسى بن جعفر عرضكردم: پدر و مادرم بقربانت، نمى‏فرمائى در آن وصيت نامه چه نوشته بود؟ فرمود: سنت‏هاى خدا و سنتهاى رسولش بود، عرضكردم: طغيان جستن و مخالفت آنها (كه بعد از پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله طغيان كردند) بر امير المؤمنين عليه السلام در آن وصيتنامه نوشته بود؟ فرمود: آرى، بخدا، يك بيك و حرف بحرف، مگر نشنيده‏ئى قول خداى عز و جل را «ما خود
أصول الكافي / ترجمه مصطفوى، ج‏2، ص: 34

هستيم كه مردگان را زنده كنيم و اعمالى را كه از پيش انجام داده‏اند با آثار ايشان بنويسيم و همه چيز را در كتابى روشن آمارگيرى كرده‏ايم- 12- يس-» (پس نوشته شدن همه چيز در وصيتنامه استبعادى ندارد) بخدا كه پيغمبر صلّى اللَّه عليه و آله بامير المؤمنين و فاطمه عليهما السلام فرمود: مگر چنين نيست كه آنچه را بشما وصيت كردم و دستور دادم فهميديد و پذيرفتيد؟ گفتند: چرا، و بر آنچه ما را ناراحت كند و بخشم آورد صبر كنيم و در نسخه صفوانى زياده بر اين است:

اللهم صل علی محمد وآ ل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم

یا قتیل العبرات
قديمي Saturday 18 November 2017   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《11》

..در روز سه شنبه ۱۵ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۲۸ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۴ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

..امروز پیامبر صلی الله علیه و آله به أسامة بن زيد فرمان می دهند که " با ذکر نام خدا حرکت کن و به سوی جایی که پدرت کشته شد ، روان شو ."

"زید بن حارثه" - پدر اسامه - دو سال قبل در " جنگ مُوْتَه " که در مرزهای شمالی شبه جزیرهء عربستان با سپاه روم صورت گرفته بود ، شهید شد ...

....اینک ، اُسامة بن زید مأمور است که سپاه را به سوی آن منطقه روان سازد ؛

دستور پیامبر صلی الله علیه و آله به اسامه این است که آنچنان حرکت کن که از اخبار پیشی بگیری و به شتاب بروی ؛
دستور دیگر پیامبر صلی الله علیه و آله این بود که تمامی مهاجرین اوّلین - که نگرانی پیامبر از آنان بود - باید با سپاه همراه شوند.

این فرمان برای آنان که امید به خلافت بعد از پیامبر بسته بودند ، مانعی سخت به حساب می آمد ؛
آنان در فکر ترفندی جدید هستند‼️

در پایان امروز آثار اولیهء بیماری بر پیامبر صلی الله علیه و آله عارض می شود ؛
آن حضرت به سردرد مبتلا شده اند ؛
برخی از مورخان اصرار دارند که پیامبر در خانه "زینب بنت جَحش" و یا "میمونه" که هر دو همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله هستند ، آغاز بیماری را تجربه کرده اند .(۱)

اصرار بر این قضیه ، آن هم از سوی برخی تاریخ نویسان که سابقهء دفاع بی حد و مرز از سقیفه و پیامدهای آن را دارند ، توجه موشکافان را به خود جلب کرده است‼️

به راستی چرا این عده ، بر این که بیماری پیامبر در خانهء عایشه(دختر ابوبکر خلیفه اول) ، حفصه(دختر عمر خلیفه دوم) و ام حبیبه(دختر ابوسفیان) شروع نشده ، پای فشاری می کنند⁉️‼️

عایشه می گوید :

‼️ " پیامبر صلی الله علیه و آله بر اثر بیماری ذات الجَنْب(=سینه پهلو) از دنیا رفته است "

در حالی که تمام روایات حکایت از مسموم شدن پیامبر صلی الله علیه و آله می کنند ؛
و شخص پیامبرصلی الله علیه و آله نیز اشاره دارند که خداوند حضرت را به بیماری ذات الجَنب مبتلا نخواهد کرد.

منابع تاریخی ، به خصوص اهل تسنن بیان می کنند که پیامبر صلی الله علیه و آله بر اثر گوشت مسمومی که زنی یهودی در خیبر برای پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ، آماده کرد ،
از دنیا رفتند ()

با توجه به این که جنگ خیبر در آغازین ماه های سال هفتم هجری ،
اتفاق افتاد ، نمی توان قبول کرد که پیامبر صلی الله علیه و آله ، غذای مسمومی را در خیبر بخورند ،
چهار سال بدون هیچ عارضه ای در سفر و حَضَر باشند و ناگهان در عرض کمتر از نصف ماه با تب شدید ،
دار فانی را وداع گویند‼️

در منابع اهل تسنن جمله ای را به شخص پیامبر صلی الله علیه و آله نسبت می دهند که آن حضرت فرموده اند :

"من همواره اثر سَمّ خیبر را بر خود احساس می کردم" (۲)

این جمله - در صورت صحّت - نشان می دهد که گویا ، از ماجرای خیبر تا هنگام رحلت ،
به تناوب ، پیامبر صلی الله علیه و آله با آب یا غذای آلوده ، مسموم می شدند ؛

به بیان دیگر ، تا سال ۱۱ هجری قمری ،
اثر این سم بر بدن پیامبر صلی الله علیه و آله در حد احساس فردی رسولخدا بوده و اثر ظاهری نداشته است ؛
که این عبارت گزارشگر آن حالت می تواند باشد .
و در ماه صفر سال یازدهم ، آثار مسمومیت به حدی شدید می شود که همهء اهل مدینه از بیماری پیامبر صلی الله علیه و آله آگاهی پیدا می‌کنند.

1⃣ تاریخ طبری ص۴۳۳ ؛ البدایة و النهاية ٢٤٤/۵ (هر دو از اهل تسنن)
2⃣ صحیح بخاری ۱۳۷/۵
مستدرک حاکم نیشابوری ۵۸/۳

قديمي Tuesday 21 November 2017   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《12》
..در روز چهارشنبه ۱۶ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۲۹ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۵ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

..از امروز صبح ، بیماری پیامبر صلی الله علیه و آله شدت می گیرد؛
▪️رسول خدا صلی الله علیه و آله به سردرد مبتلا هستند و اینک تب نیز بر آن اضافه شده است ؛
بیماری آن حضرت به گونه ای است که اهل مدینه ، متوجه آن شده اند...
اکثر تاریخ نویسان نیز ، شروع بیماری پیامبر را از این روز می دانند

▪️پیامبر صلی الله علیه و آله می دانند توطئه ای در شرف اجرا است و جان ایشان در خطر است ؛
اما رسول خدا صلی الله علیه و آله مأمور به حفظ ظاهر است و بنای خدا و رسول بر این نیست که نیت خیانت کاران را آشکار سازند .

رسول خدا صلی الله علیه و آله آگاهانه بر تجهیز سپاه اسامه اصرار می ورزند تا بد اندیشان راهی سفر شوند و آیندهء جامعهء اسلامی و امنیت اجتماعی مسلمانان تأمین باشد و مسلمانان گرفتار سیاست بازانی نشوند که جز نام مسلمانی اثری از اسلام را بر جای نخواهند گذاشت.

این سیاست بازان نیز آسوده نخواهند نشست ؛
آنان که سابقهء همکاری و هم فکری با یهودیان را - حتی در اولین سالهای هجرت - (۱) دارند ، اینک با کمک قوم یهود ،
توطئهء خویش را به پیش می برند...

جالب آنکه مدارکی از مسیحیان در دست است که نشان می دهد ،
یهودیان در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله ، تدارک مسموم کردن رسول خدا را می دیدند .(۲)

روشن است که چنین سمّی - که با توجه به علم آن روز تاثیر فوری و سریع نداشته -
باید با همکاری منافقان و برخی اطرافیان رسول خدا صلی الله علیه و آله بارها برای تأثیر بر جسم مقدس نبوی صلی الله علیه و آله استفاده می شده است.

1⃣ در این زمینه به آیات ۸ تا ۱۸ سوره بقره که به وقایع سال اول و دوم هجری اشاره دارد ، توجه کنید.
2⃣ بیهقی متن دست خط را به زبان ارمنی در کتاب خویش آورده است : دلائل النبوة ۲۵۸/۴

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله《13》

.در روز پنجشنبه ۱۷ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۳۰ اردیبهشت سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۶ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

.در صبح امروز ، پیامبر صلی الله علیه و آله - علی رغم بیماری -
از خانه خارج شده ، پرچم را به دست اسامه می دهند و می فرمایند :

ای اسامه ! با نام خداوند و در راه خدا ، به سوی کارزار برو ...در این راه ظلم نکن و هیچ کودک و زنی را به قتل نرسان ."

لشکریان باید در جُرف - که در اطراف مدینه است - مستقر شده باشند و با آمدن اسامه که اینک پرچم به دست اوست ،
به سوی شمال حرکت نمایند ؛

در روزهای گذشته از سوی منافقان و نامسلمانان ، اعتراض هایی گسترده نسبت به فرماندهی اُسامه صورت گرفته است ؛

پیامبر صلی الله علیه و آله در پاسخ فرمودند که اسامه برای اجرای این فرمان مناسب است و همانگونه که نسبت به فرماندهی پدر اسامه در گذشته اعتراض بی مورد بود [ و در عمل خلاف آن ثابت شد ] ، اینجا هم طعنهء شما نسبت به اسامه جایی ندارد ؛

روشن است که گویندگان این سخن ، تنها در پی به تأخیر انداختن حرکت سپاه هستند ؛
چرا که پس از رحلت رسولخدا صلی الله علیه و آله همین سپاه ، با فرماندهی شخص اسامه بن زید ، به راحتی و بدون هیچ اعتراضی ، مدینه را ترک می کند ....
البته خلیفهء اول و دوم و سه نفر از مشاورانش با اجازه گرفتن از اسامه(‼️) سپاه را همراهی نکردند.(۱)

در آن زمان - تقریباً یک ماه پس از رحلت رسول خدا - کسی اعتراض نمی کند که " اسامه جوان است و برای فرماندهی نامناسب است".

▪️سخنان دیگری در میان سپاه دهان به دهان می گردد :

بهتر است تا زمانی که پیامبر بهبودی پیدا کنند ، سپاه از مدینه خارج نشود !

پیامبر صلی الله علیه و آله که می دانند منشا این سخنان ، چه کسانی هستند ، بر خروج سپاه تاکید می کردند ؛

مؤمنان واقعی که این سخنان را بهانهء واهی می دانستند ، در تلاش بودند تا سپاه را به حرکت وادارند ،
اما تن آسایی اکثر مسلمانان و فرصت طلبی منافقان در کار گره می افزاید!

به هر روی سپاه اسامه امروز از مدینه خارج نخواهد شد؛

1⃣ نکتهء عجیب و خنده دار ماجرا این است که خلیفهء اول و دوم تا زمانی که زنده بودند ، اسامه را امیر خود می خواندند‼️ : شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۵۲/۶

کانال برهان و مروری مستند بر فرازهای حساس تاریخ مسلمانان

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج __________________
قديمي Wednesday 22 November 2017   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله《14》

.در روز شنبه (*) ۱۹ صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۱ خرداد سال ۱۱ هجری شمسی ، ۱۸ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

..در چنین روزی در ماه صفر ، آخرین دیدار رسول خدا صلی الله علیه و آله با اهل بقیع انجام می شود؛

پیامبر صلی الله علیه و آله در حالی که امیر مؤمنان علیه السلام ، دست ایشان را گرفته بودند ،
به سوی بقیع رفتند.

گروهی از اصحاب در پی ایشان هستند ؛ پیامبر صلی الله علیه و آله چون به بقیع می رسند روی به مردگان میکنند و می فرمایند :

" سلام بر شما ای اهل دیار باقی ، گوارا باد بر شما آن چه را که در آن قرار دارید و از آن چه مردم دچار آن گشته اند رهایی یافته اید ؛ فتنه ها همچون شب تار و ظلمانی پی در پی فرود می آیند ؛ آن چنان که آخرین فتنه در پی اولین آن خواهد بود."

گویا اصحابی که در کنار رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند ،
همگی نسبت به فتنه و خبرهای پیرامون آن آگاهی کامل دارند ، چرا که هیچ سوالی در مورد آن نمی پرسند

.. سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله رو به امیر مؤمنان علیه السلام کرده ، می فرمایند :

جبرئیل هر سال یک مرتبه قرآن را بر من نازل می کرد ، امسال فرشتهء وحی قرآن را ۲ بار نازل کرده است ، این نیست جز اینکه اجل من فرا رسیده است."

آنگاه ، به مدت زیادی رسول خدا صلی الله علیه و آله برای اهل بقیع طلب آمرزش می کنند .

▪️در هنگام بازگشت از بقیع ، عایشه در کنار حجره و منزل خویش نشسته است ،
او پارچه ای بر سر خویش بسته و اظهار سر درد می کند تا نشان دهد همانند پیامبر بیمار است ؛

پیامبر می دانند که دختر ابوبکر با این تمارض اهداف خاصی را دنبال می کند ؛
چرا که رسول خدا صلی الله علیه و آله نقش وی را دربارهء بیماری خویش به نیکی می دانند ؛

با رسیدن رسول خدا به حجره ، عایشه می نالد ، رسول خدا صلی الله علیه و آله نظری به عایشه می افکنند و می فرمایند :

چه می شد که تو قبل از من می مُردی [و چنین آخرت خود را تباه نمی ساختی!]

عایشه نیز با پرخاشگری پاسخ می گوید...(۱)

از سوی دیگر ، علی رغم اصرار فراوان رسول خدا صلی الله علیه و آله ، هیچ تغییری در وضعیت سپاه اسامه صورت نگرفته است ؛

این سپاه همچنان در منطقهء جُرف در یک فرسخی مدینه زمین گیر است!

(*)عده ای از مورخین دیدار با اهل بقیع را در روز ۲۰ صفر می دانند.
1⃣ از مدارک اهل تسنن: تاریخ طبری ۴۳۳/۲ ؛ کامل ابن اثیر ۳۱۸/۲ ؛ البدایة و النهاية ۲۴۴/۵

قديمي Thursday 23 November 2017   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《15》
#سیاه_ترین_هفتهء_تاریخ

..در روز یکشنبه ، دوشنبه ، سه شنبه ۲۰ ، ۲۱ و ۲۲ صفر سال ۱۱ هجری قمری ؛ ۳ ،۴ ، ۵ خرداد سال ۱۱ هجری شمسی ؛ ۱۹ ، ۲۰ و ۲۱ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️
.پیامبر صلی الله علیه و آله این ۳ روز را در منزل خویش و در بستر بیماری گذرانیده اند و جز برای برخی نمازهاى جماعت از خانه خارج نمی‌شوند ؛

در همین ایام - که پیامبر در منزل خویش دوران بیماری را سپری می کردند -
امیر مؤمنان علیه السلام و گروهی از اصحاب در کنار آن حضرت نشسته بودند ؛
برخی اشک می ریختند ، عده ای نگران بر پیامبر صلی الله علیه و آله نظر افکنده بودند و همگی اظهار ناراحتی می‌نمودند؛

به نظر می‌رسد که عده ای از توطئه گران نیز در اطراف پیامبر صلی الله علیه و آله حضور دارند تا از اخبار داخل منزل پیامبر و وضعیت ایشان بی اطلاع نباشند...

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای آنکه حجت را بر مردمان سست عهد و به خصوص این گروه سیاست باز تمام کنند
- با ایهام و اشاره - می فرمایند :

چهره هایی روشن گردید و چهره هایی سیاه شد ، قومی سعادتمند شدند و دیگران شقاوت پیشه کردند ."

آنگاه در فضیلت اصحاب کسا سخن گفتند و با اشاره به ثقلین ، رفتار ظالمان نسبت به این دو ثقل و یادگار را ،
چنین بازگو کردند :

[ظالمان] ثقل اول را پاره کردند و ثقل دیگر را کنار زدند ؛ حساب اینان با خداوند است و هر بنده ای در گرو کاری است که انجام می دهد .... دشمن علی و خاندان او در جهنم است و دوستدار علی و آل او در بهشت جای دارد ."(۱)

در این ۳ روز ، سپاه اسامه که باید فرسنگ ها از مدینه دور باشد ، هم چنان در جُرف بی حرکت و ساکن است!

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله که آینده مسلمانان را در خطر می دیدند , در هر فرصتی ، به آنان هشدار می دادند .

در همین ایام - و در دوران بیماری پیامبر - آن حضرت مهاجران را فرا می خوانند و اینچنین آنان را پند و اندرز می دهند:

" ای مردم , من به سوی خداوند خوانده شده ام , باید که به برادران خود از انبیای الهی ملحق شوم ؛ اینک شما را آگاه می کنم که من به وصیّ خود وصیت کرده ام ، شما را همانند چهار پایان رها نساختم [و آینده تان را مشخص کردم] و در کارتان کوتاهی نکردم."

در این هنگام عُمَر بر می خیزد و می‌گوید :

ای رسول خدا , به آنچه از انبیای گذشته سفارش کردند , وصیت می کنی؟

- آری ؛

عمر می گوید :

این به دستور خداست یا به دستور توست⁉️‼️‼️

پیامبر به او دستور می دهند که بنشیند و می‌فرمایند :

این سخن امر الاهی است … من به امر خدا سفارش می کنم ، سفارش من ، سفارش الاهی است ؛ هر کس مرا نافرمانی کند ، خدا را نافرمانی کرده و هر کس وصیّ مرا نافرمانی کند ، مرا فرمان نبرده است ؛ اطاعت الهی اطاعت من است نه آن چه تو و دوستت میخواهید . "

آنگاه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حالیکه ناراحت اند رو به دیگران می کنند و درباره امیرالمؤمنین علیه السلام سفارش می‌نمایند ؛

رسولخدا امیرالمومنین علیه السلام را وصیّ خویش معرفی می کنند و می‌فرمایند:

فليُبَلِّغَ الشّاهدُ الغائِبَ
این مطلب را حاضران به غایبان برسانند ؛

.در پی آن رسول خدا صلی الله علیه و آله می‌فرمایند:

" علی بن ابیطالب ، عَلَم ، پیشوا و سَرور است , هر کس از وی روی گرداند , گمراه می شود و هر کس از او جلوتر رود , به سوی آتش می رود... ؛"

در انتهای این خطبه , رسول خدا صلی الله علیه و آله از همگان گواهی می‌گیرند که این سخن را آویزه گوش کنند و حاضران نیز تأیید می کنند.(۲)

1⃣ الفائق فی غریب الحدیث ، زمخشری ۱۵۰/۱ ؛ النهاية في غریب الحدیث و الأثر، ابن اثیر ۲۱۶/۱
2⃣ بحارالانوار ۴۷۸/۲۲ ؛ طُرف من الأنباء و المناقب ، صص١٤٧-١٤٨

قديمي Saturday 25 November 2017   #24
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله 《16》
سیاه_ترین_هفتهء_تاریخ

.در روز چهارشنبه ۲۳صفر سال ۱۱ هجری قمری ، ۶ خرداد سال ۱۱ هجری شمسی ، ۲۲ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

...سه روز گذشته را پیامبر صلی الله علیه و آله در بیماری بودند ، امروز , چهارشنبه , پیامبر صلی الله علیه و آله از شدت درد دستمالی به سر بسته اند ؛

...امیرالمؤمنین علیه السلام - که جز در موارد ضروری پیامبر صلی الله علیه و آله را ترک نمی کنند - هم اینک در کنار پیامبرند ؛
رسول خدا سلام الله علیه و علی آله برمی خیزند و دست راست را بر شانه امیر مؤمنان علیه السلام و دست چپ را بر شانه فضل بن عباس (پسر عموی خود) می گذارند و به سوی مسجد حرکت می کنند ؛

آن حضرت از منبر بالا می روند و به فضل دستور می دهند که مردم را برای جمع شدن در مسجد فرا بخواند ؛

پس از جمع شدن مردم در مسجد ، حضرت رسول صلی الله علیه و آله در خطبه ای کوتاه , پس از حمد و ثنای الاهی میفرمایند:

" ای مردم ! اجل و مرگ من نزدیک است ، … آگاه باشید که من کتاب خدای خود و عترت و اهل بیتم را در میان شما می گذارم و می روم ."

...سپس آن حضرت دست امیرمؤمنان علیه السلام را گرفته , فرمودند:

این علی بن ابیطالب است که همراه قرآن است و قرآن با اوست ؛ این دو از یکدیگر تا روز قیامت جدا نمی شوند."(۱)

آن گاه حضرت صلی الله علیه و آله فرمودند :

" ای مردم ، هر کس که او را وعده ای داده ام ، نزد من بیاید تا به وعدهء خود وفا کنم."(۲)

رسول خدا صلی الله علیه و آله در پی این سخنان به نماز می ایستند ؛

پس از نماز آن حضرت بار دیگر ، بر سر منبر رفته ، گفته های پیشین را تکرار می کنند ؛
مردی برمی خیزد و می گوید :

ای رسول خدا ، هنگامی که ازدواج نمودم به من وعده دادی که ۳ درهم پرداخت نمایی.

پیامبر صلی الله علیه و آله به فضل دستور می دهند که آن سه درهم پرداخت شود ، آن گاه حضرت چنین ادامه می دهند :

"هر کس در مورد نفس خود از چیزی بیم دارد [و نگران مشکلات معنوی و اخلاقی خویش است] برخیزد تا من برای او دعا کنم ."

▪️عده ای بر می خیزند و مشکلات خویش را بازگو می کنند و از گرفتاری های خویش سخن می گویند ؛

عمر بن خطاب - که باید در سپاه اسامه باشد و به جای آن اینک در مسجد حضور دارد‼️- بر می‌ خیزد و - توبیخ کنان به آنان که عرضهء حاجت به پیامبر کردند - می گوید :

شما خود را رسوا کردید!

پیامبر صلی الله علیه و آله ابتدا برای آنان که گرفتار بودند ، دعا کرده ،
سپس می فرمایند :

رسوایی دنیا بهتر از رسوایی آخرت است."

آن گاه از منبر فرود می آیند...(۳)
انتقاد های پی در پی عمر بن خطاب - خلیفهء دوم - در روزهای آخر حیات رسول خدا صلی الله علیه و آله و در حضور آن حضرت ، به تکرار ، مشاهده می شود ؛

...به نظر می آید که طرح این گونه سخنان از جانب وی ،
برنامه ای است تا خود را در اجتماع آن روز بیشتر نشان دهد ؛

او در آینده ای نزدیک ، از این انتقادها و اعتراض هایِ در مقابل پیامبر صلی الله علیه و آله بهره برداری خواهد کرد

1⃣ جواهر العقدين ، ص۲۴۰ ؛ ینابیع الموده(همه اهل تسنن)
2⃣ مناقب آل ابی طالب ۲۱۹/۱ ؛ بحارالانوار ۴۷۲/۲۲
3⃣ تاریخ طبری ۴۳۴/۲ ؛ مجمع الزوائد ۲۶/۹ ؛ المعجم الأوسط ۱۰۵/۳ (همه از کتب اهل تسنن)

اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
http://www.iranclubs.org/forums/show...=156943&page=2
قديمي Sunday 26 November 2017   #25
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

#روز_شمار_شهادت_رسول_خدا صلی الله علیه و آله《17》
#سیاه_ترین_هفتهء_تاریخ
..در روز پنجشنبه ۲۴ صفر سال ۱۱ هجری قمری، ۷ خرداد ۱۱ هجری شمسی ، ۲۳ می سال ۶۳۲ میلادی چه اتفاقی افتاد⁉️

بیماری پیامبر خدا صلی الله علیه و آله شدت یافته است ، آن چنان که حضرت از بیماری شکوه می کنند ؛
رسول خدا بار دیگر به حرکت سپاه اسامه تأکید میکنند ، اما لحظاتی بعد می بینند که ابوبکر و عمر و طلحه به همراه تعدادی از اصحاب که باید هم اکنون در سپاه باشند ، در خانه ایشان جمع شده اند‼️

…رسول خدا صلی الله علیه و آله با عتاب می فرمایند:

"چرا همراه با سپاه حرکت نمی کنید ؟"

ابوبکر می گوید:

▪️من آنجا بودم و برای تجدید دیدار شما آنجا را ترک کردم‼️

عمر عذر می آورد:

▪️دوست نداشتم خبر شما را از دیگران بشنوم‼️

... پیامبر صلی الله علیه و آله متأثر می‌شوند و چند بار می‌فرمایند:

سپاه اسامه را حرکت دهید " ، "سپاه اسامه را حرکت دهید"

گویا تنها ابوبکر به همراه چند نفر خانه پیامبر را ترک می‌کنند ؛
و به نظر نمی آید مقصد آنان سپاه اسامه در جُرف باشد ؛

و با وجود تأکید پیامبر اکثر آنان که باید به سپاه می پیوستند , هم چنان نشسته اند و خود را نگران نشان می‌دهند‼️

با توجه به آن که حال عمومی رسول خدا امروز - پنج شنبه - بدتر از قبل شده است ،
آنان میخواهند مطمئن شوند که در نبود پیامبر صلی الله علیه و آله ، حکومت به دست کسی دیگر - یعنی شخص امیرمؤمنان علیه السلام - نخواهد افتاد ؛
آری ! آنان انتظار وفات رسول خدا صلی الله علیه و آله را می‌کشند …

پیامبر خدا که چنین می بینند ،
سر از بستر بیماری بر می دارند و می‌فرمایند:

" دوات و كَتِفی(۱) بیاورید تا برایتان چیزی بنویسم که با تمسک به آن هیچ گاه پس از من گمراه نشوید ."

عده ای برمی خیزند تا وسایل نوشتن بیاورند …

اما عمر مانع آنها می شود و می‌گوید:

▪️چیزی نیاورید که بیماری بر این مرد غلبه کرده و هذیان می گوید , نزد شما قرآن است و کتاب خدا ما را کافی است‼️‼️

برخی بر سخن رسول خدا صلی الله علیه و آله تأکید می کنند و عده ای به طرفداری از عمر می‌پردازند ؛

در منزل پیامبر سروصدا بالا می گیرد ؛
طرفداران عمر با فریاد و سر و صدا مانع از اجرای دستور می‌شوند ؛

رسول خدا سلام الله علیه و آله ، ناراحت می شوند و می‌فرمایند:

" از کنار من برخیزید که خانه انبیاء جای قیل و قال نیست ."

عده ای می گویند :
وسایل نوشتن را نیاوریم ؟

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند:

" بعد از این سخنان چیزی نخواهم نوشت ؛ تنها وصیت میکنم که با اهل بیت من خوشرفتاری کنید ."

...حاضران که مطمئن می شوند ، پیامبر صلی الله علیه و آله وصیت خویش را نمی نویسند ، خانهء رسول خدا را ترک می کنند ؛

...از این پس همگان در می یابند که حکومت به آسانی به امیرمؤمنان علیه السلام نخواهد رسید....

عباس عموی پیامبر صلی الله علیه و آله و پسرش فضل که همراه با امیرالمومنین علیه السلام و دیگر اهل بیت علیهم السلام همچنان در خانهء رسول خدا نشسته اند ، نگران آینده می‌شوند ؛

آنان میدانند که خلیفهء واقعی رسول خدا جز امیرمؤمنان علیه‌السلام نیست ، اما از سوی دیگر تلاش بی وقفهء توطئه گران و اهل صحیفه(*) را می بینند ، از همین روی عباس از پیامبر می پرسد :

➖ای رسول خدا ، اگر امر خلافت به ما می رسد ، ما را بشارت دهيد و اگر در این راه شکست می خوریم ، ما را آگاه ساز.

پیامبر رو به امیرمؤمنان می کنند و آگاهانه می فرمایند :

" شما پس از من مورد ظلم واقع می شوید."

...در انتهای همین روز ، پس از آنکه خانهء پیامبر صلی الله علیه و آله خلوت می‌شود ،
رسول خدا به امیرالمومنین می فرمایند که هدف از نگارش آن نامه چیزی جز تأکید بر ثقلین و توصیهء خلیفهء بر حق الاهی - امیر مؤمنان علیه السلام -
و گواهی گرفتن از حاضران نبوده است...(۲)

عبدالله بن عباس - فرزند دیگر عباس عموی پیامبر صلی الله علیه و آله - که ماجرای فوق را نقل می کند ،
با بردن اسم پنجشنبه گریان می شود و می گوید :

▪️روز پنجشنبه ؟ و چه روزی بود روز پنجشنبه ؟ او ادامه می دهد : مصیبت و همهء مصیبت آن بود که مانع نگارش وصیت توسط پیامبر شدند.(۳)

...این ماجرا به حدی روشنگر است که در طول تاریخ ، بسیاری از محدثان و مورخان اهل تسنن که داستان قلم و دوات را نقل کرده اند ،
یا نام خلیفه را حذف کرده و داستان را به صیغهء مجهول بیان کردند و یا جملهء خلیفه را نسبت به پیامبر صلی الله علیه و آله تغییر داده اند ؛

▪️▪️جالب آنکه عمر بن خطاب - سال ها بعد ، در زمانی که خلافت کاملا تثبیت شده بود - به روشنی ، علت سخن خویش را - به عبدالله بن عباس -
می گوید :

"پیامبر در بیماری خویش می خواست به نام علی تصریح کند ، اما من به جهت محبت و حفظ اسلام ، از نوشتن آن وصیت ، جلوگیری کردم ."(۴)

سپاه اسامه ، هم چنان در یک فرسخی مدینه ، بر جای خویش استوار است‼️

1⃣ در عربستان آن زمان نوشته ها بر روی استخوان کتف شتر ، پوستهء درخت نخل ، سنگ صاف و پوست حیوانات می نوشتند : مجمع البحرین ۱۱۰/۵
(*) لقبی برگرفته از خطابهء غدیر که پیامبران با این عبارت به منافقان اشاره کردند ; برای دریافت اطلاعات بیشتر به پست های قبلی از همین عنوان رجوع کنید.
2⃣ کتاب سلیم بن قیس ۶۵۸/۲
3⃣ صحیح بخاری ۳۱،۶۵،۶۶/۴ و ۱۳۷/۵
4⃣ شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ۲۰/۱۲

اللهم صل علی فاطمة وابیها وبعلها وبنیها والسر المستودع فیها ان تصلی علی محمد وآل محمد
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
قديمي Tuesday 28 November 2017   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم والعن واخذل واهلک من عاداهم
بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم ؛ ج‏1 ؛ ص414

باب 18باب في أمير المؤمنين أنه قسيم الجنة و النار
1- حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْحُسَيْنِ عَنْ مُوسَى بْنِ سَعْدَانَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْقَاسِمِ عَنْ سَمَاعَةَ بْنِ مِهْرَانَ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع‏) إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ وُضِعَ مِنْبَرٌ يَرَاهُ جَمِيعُ الْخَلَائِقِ‏
فَيَصْعَدُ عَلَيْهِ رَجُلٌ فَيَقُومُ عَنْ يَمِينِهِ مَلَكٌ وَ عَنْ يَسَارِهِ مَلَكٌ يُنَادِي الَّذِي عَنْ يَمِينِهِ يَا مَعْشَرَ الْخَلَائِقِ هَذَا عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ يُدْخِلُ الْجَنَّةَ مَنْ يَشَاءُ وَ يُنَادِي الَّذِي عَنْ يَسَارِهِ يَا مَعْشَرَ الْخَلَائِقِ هَذَا عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ يُدْخِلُ النَّارَ مَنْ يَشَاءُ
باب امیرالمومنین تقسیم کننده بهشت وجهنم
امام صادق علیه السلام فرمود "در هنگامه قیامت منبری گذاشته می شود در مرای ومنظر همه خلایق
مردی از ان منبر بالا می رود پس در سمت راست او ملکی می ایستد واز طرف چپ او هم ملکی ؛
ملکی که در سمت راست اوست ندا می دهد" ای جملگی مخلوقات این علی بن ابی طالب است داخل بهشت می کند هر که را خواهد
وندا دهد ملکی از جانب یسارش؛ ای جملگی خلایق این علی بن ابی طالب است که هرکه را خواهد داخل جهنم کند
یا علی یا الیا یا حیدر
.
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته ش
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته

قديمي Wednesday 29 November 2017   #27
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

در چنین ایامی خلیفهء اول چنین خطابه‌ای ایراد نمود ،

به فرازهایی از کلام او دقت کنید:

أيُّها النّاسُ ! إنّي وُلّيتُ أمرَكم و لَستُ بِخَيرِكم ! فإذا أحسَنتُ فأعينوني و إن أساتُ فقَوِّموني إنَّ لي شَيطاناً يَعتَريني فإيّاكم و إيّاي إذا غَضِبتُ لااُؤَثِّرُ في أشعارِكم و أبشارِكُم ……

ای مردم ! من زمام امور را به دست گرفتم در حالیکه شایسته ترین شما نیستم ؛ مرا در کارهای خوبم کمک کنید ولی در کارهای خلافم هشدار دهید ، زیرا من شیطانی دارم که برمن مسلط است و مرا فریب میدهد ، به ویژه در هنگام خشم و غضب از من دور باشید , که در نتیجه آن موی شما را نكَنَم و پوست هایتان را نخراشم‼️

…تاریخ طبری ۴۶۰/۲
…ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه ۲۰/۶ و ۱۵۶/۱۷

حال طرح چند سوال از حامیان او:

1⃣ او اعتراف می کند:من بهترین و شایسته ترین شما نیستم!
به او باید گفت:
پس چرا خلافت را متصدی گشتی !؟ و چرا خواستی امامِ بر افضل و اعلم خود گردی !؟ و چگونه راضی شدی , از "نفس رسول" و باب مدینهء علم نبوی ، بیعت اجباری بگیری و او را در مقابل امر و نهی خودت تسلیم بلا قید و شرط نمایی⁉️

2⃣ او می گوید:اگر از من نیکی سرزد , کمکم کنید و از من پیروی کنید و اگر بدی سرزد به من هشدار دهید‼️
به او باید گفت:
بنابراین تو که میزان صحت و بطلان عمل خود را به دست ما سپرده ای و ما را در تشخیصِ خوب و بد آن مخیر ساختی پس ما امام تو هستیم و نه تو امام ما ،
و تو باید تسلیم اوامر ما گردی‼️

3⃣ او می گوید:من شیطانی دارم که سراغم می آید‼️
به او باید گفت:
ای کاش ! این کلام را نمی گفتی!!! آن خلیفه ای که خود معترف باشد , که شیطان در وجود او حکم فرماست ,
خلیفه و امام شیاطین است نه مؤمنین‼️

4⃣ او معترف است که در هنگام غضب , موی اطرافیان خود را می کَند و پوست هایشان را می خراشد‼️
به او باید گفت:
آیا کسی که اینگونه مردم را نسبت به خصوصیات درونی خویش هشدار می دهد و در حالت غضب شبیه دیوانگان رفتار می کند , صلاحیت جانشینی "صاحب خُلق عظیم" را دارد⁉️

و سوالی بسیار مهم :
5⃣ چرا اهل سنت کلمه "ولیّ" را در کلام او به معنای "جانشینی و خلافت" میگیرند ولی همین عبارت را از رسول خدا صلی الله علیه و آله در شان امیرالمومنین علیه السلام دوستی معنا می‌کنند⁉️

قديمي Friday 1 December 2017   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قال امیرالمومنبن "أَنَا لِسَانُ اللَّهِ النَّاطِقُ "
مولای انبیاء والمرسلین ومولی عوالم وجودی از ازل تا ابد زمانی ورتبی فرمود " منم لسان وزبان گویای خدای متعال "
یا علی یا الیا یا حیدر
فضائل شاذان بن جبرئیل

http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=4025&page=48

قديمي Sunday 3 December 2017   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قال امیرالمومنبن "
أَنَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ أَنَا لِسَانُ الصَّادِقِينَ أَنَا وَزِيرُ الْمُصْطَفَى أَنَا خَازِنُ عِلْمِ اللَّهِ وَ مُخْتَارُهُ مِنْ خَلْقِهِ "
مولای انبیاء والمرسلین ومولی عوالم وجودی از ازل تا ابد زمانی ورتبی فرمود " منم
امیر المومنین منم زبان صادقین منم وزیر مصطفی منم خازن علم الله منم انتخاب شده خدااز بین خلقش "
یا علی یا الیا یا حیدر
فضائل شاذان بن جبرئی
ل

قال مولانا الصادق علیه السلام:

«حُبُّ أَوْلِیَاءِ اللَّهِ وَاجِبٌ، وَ الْوَلَایَةُ لَهُمْ وَاجِبَةٌ، وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ أَعْدَائِهِمْ وَاجِبَةٌ، وَ مِنَ الَّذِینَ ظَلَمُوا آلَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِمْ، وَ هَتَکُوا حِجَابَهُ، وَ أَخَذُوا مِنْ فَاطِمَةَ علیهاالسلام فَدَکَ وَ مَنَعُوهَا مِیرَاثَهَا وَ غَصَبُوهَا وَ زَوْجَهَا حُقُوقَهُمَا، وَ هَمُّوا بِإِحْرَاقِ بَیْتِهَا وَ أَسَّسُوا الظُّلْمَ وَ غَیَّرُوا سُنَّةَ رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه و آله، وَ النَّاکِثِینَ وَ الْقَاسِطِینَ وَ الْمَارِقِینَ وَاجِبَةٌ، وَ الْبَرَاءَةُ مِنَ الْأَنْصَابِ وَ الْأَزْلَامِ أَئِمَّةِ الضَّلَالِ وَ قَادَةِ الْجَوْرِ کُلِّهِمْ أَوَّلِهِمْ وَ آخِرِهِمْ وَاجِبَةٌ، وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ أَشْقَی الْأَوَّلِینَ وَ الْآخِرِینَ شَقِیقِ عَاقِرِ نَاقَةِ ثَمُودَ قَاتِلِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام وَاجِبَةٌ، وَ الْبَرَاءَةُ مِنْ جَمِیعِ قَتَلَةِ أَهْلِ الْبَیْتِ علیهم السلام وَاجِبَةٌ...»

دوست داشتن اولیای خدا و قبول کردن ولايتشان واجب است و برائت از دشمنان آنها نیز واجب است

و برائت از کسانی که به آل محمّد علیهم السّلام ظلم کردند و حرمت پيغمبر را شکستند و فدک را از فاطمهٔ زهراء عليها السلام غصب کردند، و او را از ارث خود منع کردند، و حقّ او و شوهرش را غصب نمودند، و به سوزاندن خانه اش همّت گماردند، و ظلم و ستم را پايه ريزی نمودند، و سنّت رسول خدا صلّى الله علیه و آله را تغیير دادند، نیز واجب است و برائت از ناکثين و قاسطين و مارقين واجب است.

و برائت از انصاب و ازلام، یعنی پيشوايان گمراهی و رهبران ظلم و ستم، تمامشان از اولين آنها تا آخرينشان واجب است.

و برائت از پَست‌ترين از اولين و آخرين، هم نشین قاتل ناقهٔ ثمود، قاتل اميرالمؤمنين علیه السلام واجب است.

همچنین برائت از تمام قاتلان اهلبيت صلوات الله علیهم واجب است.

بحارالانوار، مرحوم علامه مجلسی، جلد27، ص52، حدیث3، به نقل از خصال مرحوم شیخ صدوق

علامه ی مجلسی(رحمة الله علیه) در بحارالانوار می فرمایند:

فإن اتباع القرآن أو الامام لا يتم إلا بالبراءة من أئمة الضلال.

ترجمه: پیروی از قرآن یا امام ،محقق نخواهد شد مگر با برائت جستن از امامان گمراهی.

بحار الأنوار - العلامة المجلسي - ج 24 ص 356 ط دار إحياء التراث العربي - بيروت - لبنان
@mohseniyyeh

تلنگری به همه شعرای آیینی و شیعیان امیرالمؤمنین

خاطره ای از حبیب الله چایچیان از ملاقات با علامه امینی اعلی الله مقامه الشریف صاحب الغدیر
@mohseniyyeh

قديمي Sunday 3 December 2017   #30
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قال امیرالمومنبن "أَنَا أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ أَنَا لِسَانُ الصَّادِقِينَ أَنَا وَزِيرُ الْمُصْطَفَى أَنَا خَازِنُ عِلْمِ اللَّهِ وَ مُخْتَارُهُ مِنْ خَلْقِهِ "
مولای انبیاء والمرسلین ومولی عوالم وجودی از ازل تا ابد زمانی ورتبی فرمود " منم امیر المومنین منم زبان صادقین منم وزیر مصطفی منم خازن علم الله منم انتخاب شده خدااز بین خلقش "
یا علی یا الیا یا حیدر
فضائل شاذان بن جبرئیل

تقویم شیعه ص 112_114

وقایع امروز

14 ماه ربیع الأوّل :

اسعدالله_ایامکم
1⃣ مرگ یزید بن معاویه :

در سال 64 هـ در شب چهاردهم ربیع الأوّل یزید بن معاویة بن ابی سفیان در سن 39 سالگی یا 37 سالگی یا 35 سالگی به درکات جحیم شتافت. قول دیگر در مرگ یزید پانزدهم این ماه است.

مادر یزید میسون دختر بجدل کلبی است. او کسی است که غلام پدر خود را بر خود متمکّن ساخت و به یزید ملعون بارور شد.

از همین جاست که طبق فرمایش ائمه علیهم السلام قاتل امام حسین علیه السلام ولد الزناست، که این کلام شامل شِمر، عُمَر سعد، ابن زیاد و غیر آنها نیز می شود.

او شارب الخمر، قمار باز، میمون باز، ناکح با محارم، صاحب اشعار کفر آمیز و تارک الصلوة بود.

چنانچه دميری در حيات الحيوان و مسعودی در مروج الذهب نوشته اند او ميمون های زيادی داشت که لباس های حرير و زيبا بر آنها پوشانيده، طوق های طلا بر آنها نموده، سوار بر اسب ها می نمود، و همچنين سگ های بسياری طوق به گردن داشت که با دست خود آنها را شستشو می داد و سپس نيم خورده ی آنها را خودش می خورد و در اثر اعتياد به مشروبات الکلی مست و مخمور بود.

او بود که واقعه ی جانسوز کربلا را به وجود آورد و امام حسین علیه السلام و اهل بیت و اصحاب آن حضرت را به شهادت رساند و امام زین العابدین علیه السلام و عمّه ی سادات زینب کبری علیها السلام و دیگر علوّیات و فاطمیّات را با آن وضع در کوچه و بازار به اسارت بُرد.

او بود که خانه ی خدا را خراب کرد و پرده ی آن را سوزانید. همچنین او بود که در واقعه ی حرّه در مدینه کشف ستر زنان مهاجر و انصار کرد، و سه روز مال و جان و ناموس مردم را بر سربازان خود حلال کرد.

بعد از این ماجرا فرزندانی به هم رسیدند که پدر معیّنی نداشتند. بعد از آن قتل و غارتی در مدینه شد و حرمت حرم شریف نبوی هتک گردید، و مردم را داخل حرم مطهّر کشتند.

در علّت مرگ او چند قول است :

یکی اینکه به بلای ناگهانی هلاک شده است.

شیخ صدوق رَحِمَهُ الله می فرماید :

یزید شب با حال مستی خوابید و صبح او را مُرده یافتند در حالی که بدن او تغییر کرده، مثل اینکه قیر مالیده شده باشد. بدن نحسش را در باب الصغیر دمشق دفن کردند.

احمد بن حنبل و جماعتی از اهل سنّت لعن یزید را تجویز کرده اند و عدّه ای از آنان معتقد به کُفر یزید هستند، و ابن جوزی کتابی بر ردّ یزید نوشته است.

در این روز زیارت امام حسین علیه السلام مناسب است.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 06:05PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه