بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Saturday 26 October 2019   #1216
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,913
ج: مبارزه با حربه های شیاطین

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
دعای ابراهیم کلی است و حق والدین بر ولد است و ممکن است که فقط شامل مادرش شود. ابراهیم در زمان زنده بودن پدرش فقط یکبار درخواست غفران برای پدرش کرد و آنهم بخاطر عهدی بود که با خود بسته بود.
اولا: دعا کلي نیست، نگفته است: ربنا اجز والدیّ خیرا، بلکه تصریح به غفران و آمرزش است، استغفار باب استفعال همین غفران است، استغفار یعنی طلب آمرزش، اغفر لوالدي یعنی طلب آمرزش و استغفار، پس تناقض را جواب ندادید، فرار از جواب چه فایده دارد؟ آن آیه میگوید نباید استغفار کنند و این آیه میگوید برای والدین طلب مغفرت کرد، پس باید جواب دهید.

ثانیا: در المیزان بود که آیه استغفار میگوید: و اغفر لأبی انه کان من الضالین، از گمراهان بود، که محتمل است پس از مردن او بوده و احتمال دارد پس از جدا شدن از او باشد، و خلاصه یک استغفار شد و سپس تبرّأ منه، پس چگونه پایان عمر پس از تبری دوباره استغفار میکند؟
hosyn حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 26 October 2019   #1217
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 638

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
اولا: دعا کلي نیست، نگفته است: ربنا اجز والدیّ خیرا، بلکه تصریح به غفران و آمرزش است، استغفار باب استفعال همین غفران است، استغفار یعنی طلب آمرزش، اغفر لوالدي یعنی طلب آمرزش و استغفار، پس تناقض را جواب ندادید، فرار از جواب چه فایده دارد؟ آن آیه میگوید نباید استغفار کنند و این آیه میگوید برای والدین طلب مغفرت کرد، پس باید جواب دهید.

ثانیا: در المیزان بود که آیه استغفار میگوید: و اغفر لأبی انه کان من الضالین، از گمراهان بود، که محتمل است پس از مردن او بوده و احتمال دارد پس از جدا شدن از او باشد، و خلاصه یک استغفار شد و سپس تبرّأ منه، پس چگونه پایان عمر پس از تبری دوباره استغفار میکند؟
اگر منظور آیه عمو است پس چرا همه پدر معنی کردند و بعضیهاهم داخل پرانتز به عمو اشاره کردند ؟
وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ لِأَبِيهِ وَقَوْمِهِ إِنَّنِي بَرَاءٌ مِمَّا تَعْبُدُونَ ﴿۲۶﴾
انصاریان: و [یاد کن] هنگامی را که ابراهیم به پدر و قومش گفت: من بی تردید از آنچه می پرستید، بیزارم.
خرمشاهی: و چنين بود كه ابراهيم به پدرش و قومش گفت همانا من از آنچه مى‏پرستيد برى و بركنارم‏
فولادوند: و چون ابراهيم به [نا]پدرى خود و قومش گفت من واقعا از آنچه مى ‏پرستيد بيزارم
قمشه‌ای: (یاد آر) وقتی که ابراهیم با پدر (یعنی عموی خود) و قومش گفت: من از معبودان شما سخت بیزارم.
مکارم شیرازی: به خاطر بياور هنگامي را كه ابراهيم به پدرش (عمويش ‍ آذر) و قومش گفت من از آنچه شما مي‏پرستيد بيزارم!
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 26 October 2019   #1218
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
اگر منظور آیه عمو است پس چرا همه پدر معنی کردند و بعضیهاهم داخل پرانتز به عمو اشاره کردند ؟
وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ لِأَبِيهِ وَقَوْمِهِ إِنَّنِي بَرَاءٌ مِمَّا تَعْبُدُونَ ﴿۲۶﴾
انصاریان: و [یاد کن] هنگامی را که ابراهیم به پدر و قومش گفت: من بی تردید از آنچه می پرستید، بیزارم.
خرمشاهی: و چنين بود كه ابراهيم به پدرش و قومش گفت همانا من از آنچه مى‏پرستيد برى و بركنارم‏
فولادوند: و چون ابراهيم به [نا]پدرى خود و قومش گفت من واقعا از آنچه مى ‏پرستيد بيزارم
قمشه‌ای: (یاد آر) وقتی که ابراهیم با پدر (یعنی عموی خود) و قومش گفت: من از معبودان شما سخت بیزارم.
مکارم شیرازی: به خاطر بياور هنگامي را كه ابراهيم به پدرش (عمويش ‍ آذر) و قومش گفت من از آنچه شما مي‏پرستيد بيزارم!
زمینه بحث در مورد پدر حضرت ابراهیم ع هم واضح است و هم طولانی، در همین زمان ما چقدر کتاب از سلفی‌ها بر علیه شیعه هست که چرا شیعه قرآن را تاویل میبرند و آیات واضحی که میگوید آزر پدر ابراهیم بود را به عمو و یا جد مادری و امثال اینها معنا میکنند؟

در بین خود شیعه هم ادعای اجماع میشود اما این ادعا پشتوانه اعتقادی و کلامی دارد، و لذا احادیثی که در کتاب کافی یا تفسیر قمی هست را حمل بر تقیه میکنند، و نظرات شاذی هم مثل التحقیق هست که نمیتواند مقابل این اجماع شیعه را بگیرد.

به هر حال معلوم باشد که این مطلب از اجماع شیعه در یک عقیده آنها به سلسله آباء انبیاء ع برمیگردد، و لذا این آیات را با پشتوانه آن، تاویل میکنند، و گرنه از خورشید نزد همه شیعه واضح‌تر است که معنای رایج أب همان پدر نسبی است، اما ظهور کلامی است نه نص، و لذا قابل تاویل است اگر دلیل داشته باشیم، مثل ید الله، که دلیل داریم خدا دست ندارد، پس میگوییم به معنای قدرت است.
قديمي Saturday 26 October 2019   #1219
asad39
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2019
پاسخ‌ها: 612

همان تفاسیر که شما معرفی می نمائید، نام پدر ابراهیم را تارخ یا تارح نوشته است. جالب اینجاست که در کتاب مقدس، تارح به عنوان بت پرست معرفی شده است. یعنی دقیقا همان نکته ای که قرآن می فرماید. در خیلی از موارد کتاب مقدس تصدیق کننده قرآن است.
asad39 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 26 October 2019   #1220
asad39
عضو ثابت

تفسیر المیزان: «آنچه از قرآن استفاده مي‌شود، اين است كه وي در اولين برخورد با مردي روبرو شد كه قرآن، آن مرد را «آزر» ناميده است، ابراهيم بسيار پافشاري كرده كه شايد او را وادار سازد تا دست از بت‌ها برداشته و ازدين توحيد پيروي كند، نامبرده در عوض، ابراهيم را از خود طرد نموده، به او گفته است كه بايد براي هميشه از او دور شود. آزر پدر حقيقي حضرت ابراهيم نبوده، در او عنواني بوده كه به خاطر آن عنوان، او را پدر خطاب كرده است، چون در لغت بعضي از اوصاف وجود دارد كه مصحح اطلاق پدر بر آن است، از جمله عمو، جد، پدر زن و هركس كه زمام امور آدمي را در دست دارد».

این نوشته تفسیر المیزان است در مورد پدر ابراهیم؛ که بسیار مشکل دار است. چرا ابراهیم اولین مردی را دیده باید به او بگوید پدر؟؟ اگر بخاطر حقی که او بر ابراهیم داشته است، ابراهیم گفته است پدر؛ چرا خدا در قرآن بارها آزر را پدر ابراهیم معرفی می کند. اگر لفظ پدر فقط یک نسبت است بخاطر سرپرستی، چرا خدا نسب واقعی او را با ابراهیم همان پدر معرفی می کند. در حالی که می بایست مثلا ابراهیم به او می گفت پدر ولی خدا می بایست نسب واقعی او (عمو) را ذکر میکرد. طریقه گفتار خدا با ابراهیم فرق می کند. مثلا شما به بابات می گوئید بابا؛ اما دیگران او را بابا صدا نمی کنند؛ بلکه با اسم واقعیش صدایش می کنند. ابراهیم میگوید یا ابتی اما چرا خدا میگوید ابیه؛ در حالی که خدا میبایست میگفت عمه

آخرين ويرايش asad39 ، Saturday 26 October 2019 در 01:54PM.
قديمي Saturday 26 October 2019   #1221
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
مثلا شما به بابات می گوئید بابا؛ اما دیگران او را بابا صدا نمی کنند؛ بلکه با اسم واقعیش صدایش می کنند. ابراهیم میگوید یا ابتی اما چرا خدا میگوید ابیه؛ در حالی که خدا میبایست میگفت عمه
مثال خوبی در فارسی زدید، کلمه بابا در فارسی با پدر فرق دارد، یعنی دقیقا همان فرق بین والد با أب در عربی است، أب در عربی به معنای پدر در فارسی است، و والد در عربی به معنای بابا در فارسی است، و لذا در لفظ پدر، مجاز بسیار شایع است، میگویند: پدر علم شیمی، اما اگر کسی بگوید: بابای علم شیمی، فارسی زبانان میخندند! چرا؟ چون تفاوت ظریفی بین پدر و بابا در ذهن آنها هست.
قديمي Saturday 26 October 2019   #1222
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
مثال خوبی در فارسی زدید، کلمه بابا در فارسی با پدر فرق دارد، یعنی دقیقا همان فرق بین والد با أب در عربی است، أب در عربی به معنای پدر در فارسی است، و والد در عربی به معنای بابا در فارسی است، و لذا در لفظ پدر، مجاز بسیار شایع است، میگویند: پدر علم شیمی، اما اگر کسی بگوید: بابای علم شیمی، فارسی زبانان میخندند! چرا؟ چون تفاوت ظریفی بین پدر و بابا در ذهن آنها هست.
بر طبق گفته خودت، تفاوت اب و والد نکته را برای ما مشخص می کند. چرا ابراهیم برای پدرش بجز یکبار که با خودش عهد بسته بود، تقاضای غفران نکرد؛ اما در دوران پیری برای والدش تقاضای غفران کرد.

آذر تا زمانی که زنده بود، حتما از ابراهیم میخواسته است که راه و روش او را ادامه دهد. یعنی ابراهیم هم بت تراش شود. در اینحالت ابراهیم باید از آذر تبری جوید. در واقع ابراهیم باید از خانواده اش شروع می کرد. پدر به عنوان تربیت کننده و سرپرستش ، از فرزندش ابراهیم می خواهد که وارث بتخانه شود و آن را برای آیندگان نگه دارد و گسترش دهد. ابراهیم باید از او تبری می جست. بدون تبری جستن از او نمی شد.
اما وقتی اذر مرد، دیگر قضیه فرق می کند. اینبار آذر به عنوان والدش (کسی که ابراهیم را به دنیا آورده است، نه کسی که بت تراش است)؛ میتواند در دعای ابراهیم قرار گیرد. خدا نسبت به پدر و مادر دستور فرموده است که به پدر و مادر خویش حتی اف هم نگویید هرچند که مشرک باشند. اما اگر تو را به شرک دعوت کردند، به حرفشان گوش ندهید و اگر از تو خواستند که راه بت پرستیشان را ادامه دهید و بت تراشی کنید؛ در این حالت از اعمال آن تبری جویید و از آنان دور شوید.
قديمي Saturday 26 October 2019   #1223
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
بر طبق گفته خودت، تفاوت اب و والد نکته را برای ما مشخص می کند. چرا ابراهیم برای پدرش بجز یکبار که با خودش عهد بسته بود، تقاضای غفران نکرد؛ اما در دوران پیری برای والدش تقاضای غفران کرد.

آذر تا زمانی که زنده بود، حتما از ابراهیم میخواسته است که راه و روش او را ادامه دهد. یعنی ابراهیم هم بت تراش شود. در اینحالت ابراهیم باید از آذر تبری جوید. در واقع ابراهیم باید از خانواده اش شروع می کرد. پدر به عنوان تربیت کننده و سرپرستش ، از فرزندش ابراهیم می خواهد که وارث بتخانه شود و آن را برای آیندگان نگه دارد و گسترش دهد. ابراهیم باید از او تبری می جست. بدون تبری جستن از او نمی شد.
اما وقتی اذر مرد، دیگر قضیه فرق می کند. اینبار آذر به عنوان والدش (کسی که ابراهیم را به دنیا آورده است، نه کسی که بت تراش است)؛ میتواند در دعای ابراهیم قرار گیرد. خدا نسبت به پدر و مادر دستور فرموده است که به پدر و مادر خویش حتی اف هم نگویید هرچند که مشرک باشند. اما اگر تو را به شرک دعوت کردند، به حرفشان گوش ندهید و اگر از تو خواستند که راه بت پرستیشان را ادامه دهید و بت تراشی کنید؛ در این حالت از اعمال آن تبری جویید و از آنان دور شوید.
اما این آیه حرف شما را رد میکند، چون برای بعد از مردن است، و نزد تبین اصحاب الجحیم بودن آنهاست:

ما كانَ لِلنَّبِيِّ وَ الَّذينَ آمَنُوا أَنْ يَسْتَغْفِرُوا لِلْمُشْرِكينَ وَ لَوْ كانُوا أُولي‏ قُرْبى‏ مِنْ بَعْدِ ما تَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُمْ أَصْحابُ الْجَحيمِ (التوبة 113)
بر پيامبر و كسانى كه ايمان آورده‏‌اند سزاوار نيست كه براى مشركان- پس از آنكه برايشان آشكار گرديد كه آنان اهل دوزخند- طلب آمرزش كنند، هر چند خويشاوند [آنان‏] باشند. (113)
.
قديمي Sunday 27 October 2019   #1224
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
اما این آیه حرف شما را رد میکند، چون برای بعد از مردن است، و نزد تبین اصحاب الجحیم بودن آنهاست:

ما كانَ لِلنَّبِيِّ وَ الَّذينَ آمَنُوا أَنْ يَسْتَغْفِرُوا لِلْمُشْرِكينَ وَ لَوْ كانُوا أُولي‏ قُرْبى‏ مِنْ بَعْدِ ما تَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُمْ أَصْحابُ الْجَحيمِ (التوبة 113)
بر پيامبر و كسانى كه ايمان آورده‏‌اند سزاوار نيست كه براى مشركان- پس از آنكه برايشان آشكار گرديد كه آنان اهل دوزخند- طلب آمرزش كنند، هر چند خويشاوند [آنان‏] باشند. (113)
.

تقاضای استغفار برای آزر به عنوان یک فردی که ابراهیم را وادار و امر به بت تراشی می کند، جایز نیست . اما به عنوان یک والد ، ابراهیم استغفار کرده است برای پدرش بعد از مرگ آزر. این یک دعای کلی است فارغ از مکتب آزر.

وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ ﴿۱۴﴾
و انسان را در باره پدر و مادرش سفارش كرديم مادرش به او باردار شد سستى بر روى سستى و از شير باز گرفتنش در دو سال است [آرى به او سفارش كرديم] كه شكرگزار من و پدر و مادرت باش كه بازگشت [همه] به سوى من است (۱۴)

وَإِنْ جَاهَدَاكَ عَلَى أَنْ تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿۱۵﴾
و اگر تو را وادارند تا در باره چيزى كه تو را بدان دانشى نيست به من شرك ورزى از آنان فرمان مبر و[لى] در دنيا به خوبى با آنان معاشرت كن و راه كسى را پيروى كن كه توبه‏ كنان به سوى من بازمى‏ گردد و [سرانجام] بازگشت‏ شما به سوى من است و از [حقيقت] آنچه انجام مى‏ داديد شما را با خبر خواهم كرد (۱۵)

اگر پدر و مادر مشرک باشند ولی ضرری به شما نرسانند و شما را امر به شرک نکنند، در این حالت دعا برای استغفار آنان مشکلی ندارد.

اما اگر سعی کردند که شما را وادار به شرک کنند، در این حالت استغفار جایز نیست.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْإِيمَانِ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿۲۳﴾

زمانی که ابراهیم برای والدینش تقاضای بخشش کرد ، زمانی بود که آنها مرده بودند.

دارید بیخود تلاش می کنید که ثابت کنید آزر پدر واقعی ابراهیم نبوده است، در حالی که تارخ (بنا به شهادت تورات) هم یک مشرک بوده است.

قديمي Sunday 27 October 2019   #1225
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,154

نقل قول:
تقاضای استغفار برای آزر به عنوان یک فردی که ابراهیم را وادار و امر به بت تراشی می کند، جایز نیست . اما به عنوان یک والد ، ابراهیم استغفار کرده است برای پدرش بعد از مرگ آزر. این یک دعای کلی است فارغ از مکتب آزر.

وَوَصَّيْنَا الْإِنْسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ ﴿۱۴﴾
و انسان را در باره پدر و مادرش سفارش كرديم مادرش به او باردار شد سستى بر روى سستى و از شير باز گرفتنش در دو سال است [آرى به او سفارش كرديم] كه شكرگزار من و پدر و مادرت باش كه بازگشت [همه] به سوى من است (۱۴)

وَإِنْ جَاهَدَاكَ عَلَى أَنْ تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفًا وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ ﴿۱۵﴾
و اگر تو را وادارند تا در باره چيزى كه تو را بدان دانشى نيست به من شرك ورزى از آنان فرمان مبر و[لى] در دنيا به خوبى با آنان معاشرت كن و راه كسى را پيروى كن كه توبه‏ كنان به سوى من بازمى‏ گردد و [سرانجام] بازگشت‏ شما به سوى من است و از [حقيقت] آنچه انجام مى‏ داديد شما را با خبر خواهم كرد (۱۵)

اگر پدر و مادر مشرک باشند ولی ضرری به شما نرسانند و شما را امر به شرک نکنند، در این حالت دعا برای استغفار آنان مشکلی ندارد.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَى الْإِيمَانِ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿۲۳﴾

دارید بیخود تلاش می کنید که ثابت کنید آزر پدر واقعی ابراهیم نبوده است، در حالی که تارخ (بنا به شهادت تورات) هم یک مشرک بوده است.

اخه لامرکب بگو اونکی میکشی غلظت ملکولیش رو کم کنن تا بفهمی چی می نویسی

میشه ربط رطب ویابسی که بهم بافتی واستفاده بیجا از ایات قران کریم کردی بگی کجاش ربطی به این مطلب وجواب اقای حسین داره ؟بگو ................
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است

یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 27 October 2019   #1226
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:

یعنی شما میگویید آیه ۱۱۳ سوره توبه مثل دو آیه آخر همین سوره که میگویید تقلبی است و به قرآن اضافه شده است، این هم به قرآن اضافه شده است که حاضر نیستید جواب این آیه ۱۱۳ را بدهید؟
نقل قول:

.
قديمي Sunday 27 October 2019   #1227
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
یعنی شما میگویید آیه ۱۱۳ سوره توبه مثل دو آیه آخر همین سوره که میگویید تقلبی است و به قرآن اضافه شده است، این هم به قرآن اضافه شده است که حاضر نیستید جواب این آیه ۱۱۳ را بدهید؟

نخیر آیه تقلبی نیست. جهت پیشبرد بحث بهتر است یک سری نکات بررسی شود.

1- پدر ابراهیم کیست؟ بقول شما تارح، که اینهم بشهادت تورات مشرک است. شما یک جوری میگوئید آزر پدر ابراهیم نیست که انگار تارح پدر یکتاپرستان تاریخ بوده است. لطفا جواب دهید که چرا تارح هم یکتاپرست نبوده است؟

2- ابراهیم یک دعای کلی گفته است مثل نوح که در آن از لفظ والدین استفاده نموده است و انحصارا پدرش را شامل نکرده است. بلکه بطور کلی گفته والدین. و این نشان میدهد که در این دعا فقط جنبه والدینی آن مطرح است نه جنبه پدر و سرپرستی. در این حالت پدر ابراهیم هم زنده نیست و مرده است و بنابراین گرایش به بت تراشی او بسیار ضعیف است. هرکسی حق دارد که برای والدین خویش طلب غفران کند، از جنبه والدینی.

3- ابراهیم بنا بقولی که داده بود، برای پدرش انحصارا، طلب غفران کرد. پس بنا بگفته شما ابراهیم هم آیه 113 توبه را نقض کرده است.

4- وقتی خدا نه یکجا، بلکه در آیات متعدد آزر را پدر ابراهیم (ابیه) و خود ابراهیم او را پدرم (ابتی) خطاب می کند؛ چرا ما او را عموی ابراهیم بنامیم. حالا شما بفرمایید این آیات که آزر را پدر ابراهیم می نامند، جزو قرآن هست یا نیست؟ به چه حکمتی خدا در تمام قرآن، آزر را پدر ابراهیم و مشرک معرفی می کند؟

5- چرا خدا یک ایه در مورد پدر واقعی ابراهیم صحبت نمی کند و در این حالت برای من چه تکلیفی دارد که قبول کنم او مشرک نبوده است وقتی در آیات متعدد او مشرک معرفی میشود!

قديمي Sunday 27 October 2019   #1228
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 638

نقل قول:

نخیر آیه تقلبی نیست. جهت پیشبرد بحث بهتر است یک سری نکات بررسی شود.

1- پدر ابراهیم کیست؟ بقول شما تارح، که اینهم بشهادت تورات مشرک است. شما یک جوری میگوئید آزر پدر ابراهیم نیست که انگار تارح پدر یکتاپرستان تاریخ بوده است. لطفا جواب دهید که چرا تارح هم یکتاپرست نبوده است؟

2- ابراهیم یک دعای کلی گفته است مثل نوح که در آن از لفظ والدین استفاده نموده است و انحصارا پدرش را شامل نکرده است. بلکه بطور کلی گفته والدین. و این نشان میدهد که در این دعا فقط جنبه والدینی آن مطرح است نه جنبه پدر و سرپرستی. در این حالت پدر ابراهیم هم زنده نیست و مرده است و بنابراین گرایش به بت تراشی او بسیار ضعیف است. هرکسی حق دارد که برای والدین خویش طلب غفران کند، از جنبه والدینی.

3- ابراهیم بنا بقولی که داده بود، برای پدرش انحصارا، طلب غفران کرد. پس بنا بگفته شما ابراهیم هم آیه 113 توبه را نقض کرده است.

4- وقتی خدا نه یکجا، بلکه در آیات متعدد آزر را پدر ابراهیم (ابیه) و خود ابراهیم او را پدرم (ابتی) خطاب می کند؛ چرا ما او را عموی ابراهیم بنامیم. حالا شما بفرمایید این آیات که آزر را پدر ابراهیم می نامند، جزو قرآن هست یا نیست؟ به چه حکمتی خدا در تمام قرآن، آزر را پدر ابراهیم و مشرک معرفی می کند؟

5- چرا خدا یک ایه در مورد پدر واقعی ابراهیم صحبت نمی کند و در این حالت برای من چه تکلیفی دارد که قبول کنم او مشرک نبوده است وقتی در آیات متعدد او مشرک معرفی میشود!

دوست گرامی وقتی دلیل محکمی از قرآن وجود دارد که آزر پدر ابراهیم نیست دیگر چرا باید انکار کرد وقتی ابراهیم در پیری برای والدین خود تقاضای رحمت می کند این دلیل خوبی است که آزر پدر ابراهیم نیست و دیگر جای انکار نیست هرچه خداوند فرموده باشند صحیح است
جناب حسین دلیل محکمی آوردن که آزر پدر ابرهیم نیست .
ولی این دلیل هم نمی شود که عموی ابراهیم باشد می توان گفت آ زر پدر بزرگ ابراهیم بودند
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Sunday 27 October 2019   #1229
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی وقتی دلیل محکمی از قرآن وجود دارد که آزر پدر ابراهیم نیست دیگر چرا باید انکار کرد وقتی ابراهیم در پیری برای والدین خود تقاضای رحمت می کند این دلیل خوبی است که آزر پدر ابراهیم نیست و دیگر جای انکار نیست هرچه خداوند فرموده باشند صحیح است
جناب حسین دلیل محکمی آوردن که آزر پدر ابرهیم نیست .
ولی این دلیل هم نمی شود که عموی ابراهیم باشد می توان گفت آ زر پدر بزرگ ابراهیم بودند
خدا خودش فرموده است،آزر پدر ابراهیم است؛ دلیل محکمتر از این که خود ابراهیم به او میگوید پدرم و خدا هم او را پدر ابراهیم خطاب می کند. اینها را خدا گفته است. خدا باید چطوری می گفت که ما متوجه شویم.
قديمي Sunday 27 October 2019   #1230
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
حتی اگر آزر پدر بزرگ ابراهیم باشد، باز این نظریه که تمام جد اندر جد پیامبر محمد و ابراهیم از آدم تا خاتم مسلمان بوده اند؛ زیر سوال میرود.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 02:00AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه