بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 10 October 2014   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 20,184
ج: من کار درستی میکنم که زهرا دخترم رو بی دین بزرگ میکنم ؟

یهودیها ظاهرا منکر خدا نیستند
الا یهودی لا ئیک وماتریالیسم باشه
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 10 October 2014   #17
Hosein-
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Sep 2014
پاسخ‌ها: 135

نقل قول:
در اصل توسط تعجب نوشته شده است نمايش نوشته
گرامی

بله این قوانین الهی نیستند.
به این دلیل که بازخوانی بعضی از قوانین آن مایه شرمساری انسانیت است و حتی خود مسلمانان گاه در موضع انکار آن بر میایند.

می پرسید آیا خدایی هست یا خیر؟
بعد برای او صفاتی مطرح میکنید و با این صفات سعی در اثبات او دارید!!
وقتی هنوز وجود خدا ثابت نشده نمی توانید برای او صفت بتراشید و به ایت طریق خدا را اثبات کنید.
شاید همانطور که شما مدعی هستید خدایی باشد ولی نه رحیم باشد و نه علیم.
شاید خدایی باشد هم ظالم و تهی از علم!
یکی از قوانینی که مایه شرمساری شده را بیاورید و بحث کنیم که ببینیم که آیا قانون مذکور واقعا مایه شرمساری انسان است یا صرفا با برخی از آداب و رسوم منطقه ای (و نه اخلاقیات انسان از آن جهت که انسان است) مخالفت دارد. متاسفانه مشکل بسیاری از افراد این است که آداب و رسوم پیرامون خود را (که لزوما ریشه در اخلاق انسانی ندارد بلکه برخاسته از فرهنگ محیط آنهاست) به عنوان ضوابط کلی انسانیت قلمداد می کنند و با آنها شروع به نقد و تحلیل قوانین اسلام می کنند. یک مورد را قبلا در همین تاپیک مطرح شد که پاسخ دادم و شما به جای پرداختن به آن سراغ بحثهای دیگر رفتید و بنده هم اصلا تمایل ندارم با کسانی که نظرات خود را چنان مطلق می دانند که براحتی هر مطلبی که برایشان حل نشده باشد را به مسخره می گیرند و مرتب از بحثی به بحث دیگر می روند بحث کنم.
درباره خدا هم اگرچه درک وجود خدا مقدم بر درک صفات اوست اما همان درک وجودش صفاتی را برای انسان آشکار می کند که نشان می دهد خدا اگر خداست فرض ندارد که جاهل یا ظالم باشد. مانند اینکه فرض ندارد که عدد 4، واقعا 4 باشد اما عدد یا زوج نباشد. اثبات زوج بودن 4 امری غیر از خود 4 است اما کاملا مترتب بر 4 بودن 4 است. در مورد خدا هم همین طور.

والسلام علی من اتبع الهدی
Hosein- حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از Hosein- بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 11 October 2014   #18
تعجب
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Mar 2014
پاسخ‌ها: 356

نقل قول:
در اصل توسط Hosein- نوشته شده است نمايش نوشته
یکی از قوانینی که مایه شرمساری شده را بیاورید و بحث کنیم که ببینیم که آیا قانون مذکور واقعا مایه شرمساری انسان است
مثلا تشویق به برده برداری که خود زیر مجموعه های زیادی دارد.

نقل قول:
یک مورد را قبلا در همین تاپیک مطرح شد که پاسخ دادم و شما به جای پرداختن به آن سراغ بحثهای دیگر رفتید
به یاد ندارم بحثی را ترک کرده باشم مگر اینکه به بحث اصلی مرتبط نباشد.
تعجب حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Saturday 11 October 2014   #19
Hosein-
عضو ثابت

نقل قول:
مثلا تشویق به برده برداری که خود زیر مجموعه های زیادی دارد.
ابتدا مقدمتا عرض کنم که اسلام یک دین واقع بین بوده است یعنی برای تغییر جامعه با توجه به شرایط روز تدریجا اقدام می کرده تا به موفقیت برسد و اگر تاریخ را مطالعه کنید می بینید که هنگام نزول قرآن برده داری در کل جهان از جمله در حجاز امری شایع بوده است و اسلام در برابر این واقعه چند کار انجام داد که توانست به تدریج برده داری را عملا حذف کند:
اولا جلوی بسیاری از ظلمهایی که به برده ها می شد گرفت و برای بردگان حقوق قائل شد به نحوی که مالک برده دیگر اجازه نداشت هرگونه که می خواهد از برده کار بکشد. برای یک مقایسه ساده در این باب کتاب العتق فقه (که احکام مربوط به بردگان در آنجا آمده) را با وضعیت برده داری در غرب (که از جمله در کتاب رمان ریشه ها به خوبی این وضعیت ترسیم شده) مقایسه کنید و ببینید چه کسی تشویق به برده داری کرده و چه کسی مانع ایجاد کرده
ثانیا و مهمتر اینکه با انواع احکام شرعی راه رها شدن بردگان را فراهم کرد. چنانکه می دانید نه تنها آزاد کردن برده به خودی خود یک کار بسیار مستحب و دارای ثواب فراوان معرفی شده بلکه در بسیاری از اوقات آزاد کردن برده واجب بوده چنانکه در بسیاری از کفارات (مثلا کفاره روزه) واجب است برده آزاد شود و در برخی موارد کفارات ترتیب بندی شده یعنی تا برده وجود دارد نوبت به انجام کفاره های دیگر نمی رسد (مثلا در مورد قتل غیر عمد که کفاره اش آزاد کردن برده است و اگر نبود دو ماه روزه)
ثالثا با توجه به حقوقی که برای بردگان تعیین کرد خود برده می توانست با کار کردن خودش را بخرد و آزاد کند که در اصطلاح فقهی به آن عبد مکاتب می گویند. این نشان می دهد که میزان کاری که ارباب می توانسته از برده بکشد در اسلام محدود بوده و بقیه زمانش در اختیار خودش بوده که می توانسته خودش خودش را آزاد کند.
پس اسلام با این مکانیسمها عملا و تدریجا در جامعه ای که برده داری یک اصل بود برده داری را برانداخت. لذا اگر شما در کشورهای غربی در یک زمان معین ادعا می کنید که برده داری حذف شد (که در واقع حذف نشد بلکه قیافه اش تغییر کرد و استعمار و نظام سرمایه داری عملا برده داری نوینی ایجاد کرد) در اسلام کم کم برده داری حذف شد به طوری که شما نمی توانید تاریخ رسمی برای آن مشخص کنید یعنی مساله را بدون اینکه در بوق و کرنا کند و مثلا مانند آمریکا جنگهای خونینی برایش راه بیندازد، عملا حذف کرد؛ اگر اسم این را تشویق به برده داری می گذارید بگذارید.

والسلام علی من اتبع الهدی
تعداد 4 كاربر از Hosein- بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 11 October 2014   #20
Hosein-
عضو ثابت

نقل قول:
به یاد ندارم بحثی را ترک کرده باشم مگر اینکه به بحث اصلی مرتبط نباشد.
به پست 11 بنده در همین تاپیک مراجعه کنید. آخرین مطلب بنده را کلا در پست بعدی خود (یعنی پست 15) رها کردید
قديمي Saturday 11 October 2014   #21
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,137
روزنوشته ها: 10

یک همکاری داشتیم یک کارخونه دار خیلی خیلی پولدار بود. به حسب دوستی ما با یک دوست مشترک، گاهی با هم مینشستیم دور یک میز .... هر وقت مینشستیم باهاش چائی می خوردیم می گفت این دین باید حذف بشه ... آخوندها باید حذف شن ... و افتخار می کرد که به پسرش همینها رو میگه ... تا نسل آینده درست(!) تربیت بشه. با افتخار می گفت به پسرم می گم هیچوقت نماز نخونه.

پسرش که 20 ساله شد هر چی پول باباش داشت ، زد به جیب و باباش رو تو آسایشگاه تنها گذاشت و رفت خارج تا بدون آخوند و بدون اسلام زندگی کنه.

شما رو که دیدم یادی هم از اون هم کردم .... آخرش تو آسایشگاه دق کرد و مرد. بلا نسبت شما، اما خوبه که از این گوشزد درس بگیرید و اونطرف بام رو هم ببینید.

آخرين ويرايش صبح ، Saturday 11 October 2014 در 11:25PM.
صبح حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از صبح بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 15 October 2014   #22
تعجب
عضو ثابت

نقل قول:

ابتدا مقدمتا عرض کنم که اسلام یک دین واقع بین بوده است یعنی برای تغییر جامعه با توجه به شرایط روز تدریجا اقدام می کرده تا به موفقیت برسد
اسلام به این دلیل که به عنوان آخرین دین توسط آخرین پیامبر معرفی میشود نمی تواند به تدریج تغییر ایجاد کند و باید تمام تغییرات و وضع قوانین خود را تا زمان حیاط پیامبر انجام دهد.
اگر بعد از زمان پیامبر قانونی به اسلام اضافه شود که توسط آن جامعه اصلاح شود این نشانه کسری بوده که پیامبر یا الله نتوانسته اند انجام دهند و بلاجبار توسط روحانیون انجام شده که البته به نظر بنده قوانینی که توسط روحانیون وضع شده از قوانین زمان محمد بهتر هستند.

نقل قول:
اگر تاریخ را مطالعه کنید می بینید که هنگام نزول قرآن برده داری در کل جهان از جمله در حجاز امری شایع بوده است و اسلام در برابر این واقعه چند کار انجام داد که توانست به تدریج برده داری را عملا حذف کند
بله در آن زمان در همه برده داری مرسوم بوده ولی اسلام نیز نه تنها با آن مخالفتی نکرد بلکه برای تشویق به جنگ , برده داری را به عنوان مشوق به کار گرفت و شروع به تشویق برده داری کرد.
اگر اسلام می خواست با برده داری مخالفتی داشته باشد به طور روشن واضح مخالفت خود را اعلام میکرد نه اینکه تشویق به برده داری کند.

نقل قول:
اولا جلوی بسیاری از ظلمهایی که به برده ها می شد گرفت و برای بردگان حقوق قائل شد
شاید با وضع بعضی قوانین توانسته باشد کمی اوضاع برده داری را ببهود بخشد ولی با این حال همین قوانین خود به شدت غیر انسانی هستند.
همین که این قوانین به شما اجازه میدهند که یک شخص آزاد را به بردگی بگیرید این خود وحشیانه و غیر انسانی است. اینکه به شما اجازه میدهد تا فرزند شخص برده شده را بعد از 7 سالگی از مادر جدا کرده و بفرشید خود وحشیانه است. اینکه به شما اجازه میدهد تا با زن شخص دیگر همخوابگی کنید خود وحشیانه است.
پس خود این قوانین با تمام اصلاحاتی که انجام داده اند باز هم وحشیانه و غیر انسانی هستند.

نقل قول:
ببینید چه کسی تشویق به برده داری کرده و چه کسی مانع ایجاد کرده
کسی که می خواهد مانع برده داری شود هرگز تشویق به برده گرفتن دیگران نمیکند و نکته دیگر اینکه به هیچ وجه نمی توانید منعی روشن و واضح از برده داری در اسلام بیابید.

نقل قول:
ثانیا و مهمتر اینکه با انواع احکام شرعی راه رها شدن بردگان را فراهم کرد.
1-اینکه شخص برای مجازات چیزی را از دست بدهد به معنای بد بودن آن چیز نیست. اگر شخص برده خود را به عنوان مجازات از دست بدهد به معنی بد بودن برده داری نیست. آیا قصاص یک نفر و گرفتن جان او به معنی بد بودن زنده بود است؟!
آیا مجازات مادی یک نفر به عنوان بد بودن مال است؟!
آیا قطع کردن دست یک نفر به معنی بد بودن داشتن دست است؟!
همیشه در مجازات سعی میشود بهترین چیز یک جامعه یا یک نفر را از او گرفت.

2-اما چه چیزی باعث میشود فرد برده ای را آزاد کند؟عمل نکردن به دستورات اسلام یا به تعبیری مومن واقعی نبودن
یعنی اگر یک مسلمان , مومن واقعی باشد و از دستورات اسلام سرپیچی نکند هرگز برده ای را آزاد نمیکند به تعبیر دیگر انجام کامل دستورات اسلام منجر به آزادی حتی یک برده هم نمیشود مگر اینکه کسی از این دستورات تخطی کند تا برای مجازات برده ای را آزاد کند.

3- اما مجازات آزاد کردن برده ها چقدر برده را آزاد میکند؟ مثلا قتل غیر عمد چقدر اتفاق می افتد که بابات آن برده ای آزاد شود؟ قوانین منجر به برده گرفتن هزاران بار بیشتر برده بوجود میاورد تا اینکه برده ای آزاد کند.

نقل قول:
چنانکه می دانید نه تنها آزاد کردن برده به خودی خود یک کار بسیار مستحب و دارای ثواب فراوان معرفی شده
این سخن به این میماند که بگوییم برویم از یکی 1 میلیارد بدزدیم و هزار تومانش را هم صدقه بدهیم و این صدقه دادن چه اجر و ثوابی بزرگی دارد!! خب اپر آزاد کردن انقدر خوب است چرا تشویق به برده گرفتن میشود؟؟ میگویند بجنگید وبرده بگیرید و بعد برده ای آزاد کنید تا کلی ثواب ببرید!!!
نقل قول:
ثالثا با توجه به حقوقی که برای بردگان تعیین کرد خود برده می توانست با کار کردن خودش را بخرد و آزاد کند
تا جایی که بنده مطالعه کرده ام تمام مزد و درآمد برده متعلق به ارباب خودش است!

نقل قول:
پس اسلام با این مکانیسمها عملا و تدریجا در جامعه ای که برده داری یک اصل بود برده داری را برانداخت.
در قسمتهای فوق این سخن شما رد شده است.
اما اگر اسلام واقعا مخالف برده داری بود به هیچ نباید هیچ تشویقی در زمینه برده گرفتن انجام نمیداد و از طرف دیگر خود محمد باید به عنوان الگویی در این زمینه از گرفتن برده خودداری میکرد و این در حالی است که هم محمد و هم امامان بعد از او برده های بسیار زیادی داشتند.

آخرين ويرايش تعجب ، Wednesday 15 October 2014 در 02:00AM.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #23
تعجب
عضو ثابت

نقل قول:
به پست 11 بنده در همین تاپیک مراجعه کنید. آخرین مطلب بنده را کلا در پست بعدی خود (یعنی پست 15) رها کردید
بنده احساس کردم که این قسمت به موضع اصلی ربطی ندارد و کش دادن در این زمینه منصرف شدم.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #24
تعجب
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
یک همکاری داشتیم یک کارخونه دار خیلی خیلی پولدار بود. به حسب دوستی ما با یک دوست مشترک، گاهی با هم مینشستیم دور یک میز .... هر وقت مینشستیم باهاش چائی می خوردیم می گفت این دین باید حذف بشه ... آخوندها باید حذف شن ... و افتخار می کرد که به پسرش همینها رو میگه ... تا نسل آینده درست(!) تربیت بشه. با افتخار می گفت به پسرم می گم هیچوقت نماز نخونه.

پسرش که 20 ساله شد هر چی پول باباش داشت ، زد به جیب و باباش رو تو آسایشگاه تنها گذاشت و رفت خارج تا بدون آخوند و بدون اسلام زندگی کنه.

شما رو که دیدم یادی هم از اون هم کردم .... آخرش تو آسایشگاه دق کرد و مرد. بلا نسبت شما، اما خوبه که از این گوشزد درس بگیرید و اونطرف بام رو هم ببینید.
بنده اشخاص زیادی دیده ام که شدیدا توصیه به رعایت اصول اسلام میکنند ولی در دزدی و قتل و تجاوز هیچ ابایی به خود راه نمیدهند و حتی دیده ام که مسلمانی دل و جگر مسلمان دیگر را به دندان گرفته و تناول کرده!!!
قديمي Wednesday 15 October 2014   #25
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

تاريخ ثبت نام: Jun 2013
مكان: خونه بابام
پاسخ‌ها: 752
روزنوشته ها: 2

نقل قول:
بنده اشخاص زیادی دیده ام که شدیدا توصیه به رعایت اصول اسلام میکنند ولی در دزدی و قتل و تجاوز هیچ ابایی به خود راه نمیدهند و حتی دیده ام که مسلمانی دل و جگر مسلمان دیگر را به دندان گرفته و تناول کرده!!!

این که ربطی به اسلام نداره. مگه بودایی و مسیحی و یهودیا نمی تونن دین خودشونو داشته باشن اما دزد قاتل و قاچاقچی باشن؟!!! مثالتون اصلا خوب نیست. شما جنایت بنده رو به پای خدا می نویسین؟
اسلام گفته مسلمون دزدی کنه یا مسلمون خودش قانون خدا رو نادیده می گیره؟
تناول جگر مسلمونا رو اگه با دقت نگاه کنی میبینی پشتش یه مسلمون احمق و یه کافر فرصت طلبه.
اگه دستورات خدا اذیتتون می کنه بگین نه مسلمونا.
نشنیدین که عیب از مسلمانی ماست؟؟؟
قديمي Wednesday 15 October 2014   #26
Hosein-
عضو ثابت

نقل قول:
اسلام به این دلیل که به عنوان آخرین دین توسط آخرین پیامبر معرفی میشود نمی تواند به تدریج تغییر ایجاد کند و باید تمام تغییرات و وضع قوانین خود را تا زمان حیاط پیامبر انجام دهد.
اگر بعد از زمان پیامبر قانونی به اسلام اضافه شود که توسط آن جامعه اصلاح شود این نشانه کسری بوده که پیامبر یا الله نتوانسته اند انجام دهند و بلاجبار توسط روحانیون انجام شده که البته به نظر بنده قوانینی که توسط روحانیون وضع شده از قوانین زمان محمد بهتر هستند.
بسم الله الرحمن الرحیم
بنده که به تدریجی بودن نزول احکام اشاره کردم اصلا منظورم این نبود که برخی از احکام اسلام بعد از پیامبر وضع شد. هیچ مسلمانی چنین اعتقادی ندارد. بلکه بحث بنده درباره این بود که احکام در زمان پیامبر کم کم نازل شد. به نظر می رسد در کلام شما بین نزول احکام و تحقق تغییرات اجتماعی خلط شده است. نزول احکام همگی در زمان پیامبر رخ داد اما هیچ اشکالی ندارد که پیامبر در زمان خود احکامی آورد که این احکام بتدریج وضعیت اجتماعی را تغییر دهد و مثلا نظام برده داری را بتدریج براندازد.

نقل قول:
البته به نظر بنده قوانینی که توسط روحانیون وضع شده از قوانین زمان محمد بهتر هستند.
هیچ قانونی توسط روحانیون وضع نشده است. روحانیون تنها کاری که می توانند بکنند یافتن مصادیق و موضوعات جدید است نه وضع قانون. اگر منظور شما مواردی مانند حکم شطرنج و امثالهم است که قبلا در آدرس زیر که شما هم حضور داشتید توضیح دادم که اینها تغییر موضوع است نه تغییر حکم و وضع جدید.
http://www.iranclubs.org/forums/show...?t=7254&page=3

نقل قول:
بله در آن زمان در همه برده داری مرسوم بوده ولی اسلام نیز نه تنها با آن مخالفتی نکرد بلکه برای تشویق به جنگ , برده داری را به عنوان مشوق به کار گرفت و شروع به تشویق برده داری کرد.
اگر اسلام می خواست با برده داری مخالفتی داشته باشد به طور روشن واضح مخالفت خود را اعلام میکرد نه اینکه تشویق به برده داری کند.
برده داری در وضعیت سابق در شرایط مختلف بود مانند اینکه کسی بدهکار بود بچه اش را به بردگی بجای بدهی اش میداد؛ یا اینکه افرادی را از قبیله های دیگر می دزدیدند و به بردگی می گرفتند (کاری که در غرب تا دو قرن پیش بسیار رایج بود و بسیاری از سیاهان را از آفریقا می دزدیدند و برای بردگی به آمریکا می بردند که داستانش را می توانید در کتاب «ریشه ها» بخوانید) یا اینکه شخصی توان دادن مالیات نداشت و حودش یا زن و بچه اش را به بردگی می بردند و ... که اسلام با همه اینها مخالفت کرد و صریحا همه اینها را ملغی کرد. یعنی همه مکانسیمهایی که برده جدید وارد جامعه می کرد را ملغی کرد
تنها جایی که اسلام اجازه برده گرفتن داد در جنگ با کفار حربی بود. بیایید بررسی کنیم که وضعیتی که اسلام برقرار کرد عاقلانه تر بود یا وضعیتی که امروز در جنگها رخ می دهد.
اولا یک بحث می توان کرد درباره ماهیت جنگهای اسلام که آیا ماهیت همگی آنها دفاعی بود یا کشورگشایی. اسلام (البته منظورم پیامبر اکرم و ائمه اطهار (مثلا حضرت علی و امام حسن علیهماالسلام که مدتی حکومت کردند) است نه خلفایی که غاصب خلافت بودند که رفتارشان به هیچ عنوان برای ما حجت نیست) به هیچ عنوان دنبال کشورگشایی نبوده و تمام غزوات پیامبر را اگر بررسی کنید ماهیت دفاعی دارد که اگر خواستید در تاپیک دیگری می توانیم درباره جهاد در اسلام بحث کنیم.
در میان این جنگها گاهی با مسلمانان جنگ می شود که اسلام اجازه برده گرفتن نمی دهد (مثالش جنگهای حضرت امیر . قبلا هم گفتم اگر بنی امیه و بنی عباس از جنگ با مسلمانان برده می گرفتند ربطی به قوانین اسلام ندارد) اما با کفار حربی اجازه می دهد. چرا؟
اولا که کفار اسیران جنگی را به بردگی می گرفتند و حداقل از باب معامله به مثل اسلام حق دارد چنین کند.
ثانیا وقتی جنگ می شود و گروهی پیروز می شوند افراد زیادی از شکست خوردگان اسیر می شوند. با این اسیران چه کنند؟ وضعیت دنیای مدرن این است که زندانهای بزرگ راه می اندازند و اسیران را در آنجا محصور می کنند و سالها نگه می دارد و هم عمر زندانیان هدر می رود و هم از بسیاری از امور زندگی محروم می شوند و هم خرجی بیهوده بر دوش کشور پیروز می گذارد مگر اینکه از زندانیان بیگاری بکشند که این هم ظلم است. اغلب هم اسیران را به انواع شکنجه های جسمانی و روحانی مبتلا می کنند که وقتی اینها برگردند دیگر رمقی نداشته باشند که بخواهند انتقام بگیرند. سازمانهای حقوق بشر هم که کاری از دستشان برنمی آید.
پس مساله این است که عده ای اسیر روی دست گروه پیروز مانده که راه حل غربیها این همه آفت دارد. هیچ پیروزی هم اسیران خود را رها نمی کند زیرا اینها دوباره به لشکر دشمن برمی گردند و ... . در مقابل راهکار امروزیها؛ اسلام می گوید به جای اینکه زندانهای عریض و طویل با مشکلات مذکور بسازیم هر اسیری را به عنوان برده به دست خانواده ای از خانواده های مسلمان بدهیم که نتوانند به میان دشمن برگردد اما حقوقی برای آن اسیر قائل باشیم که صاحب وی نتواند هر بلایی سر وی بیاورد. این محیطی می شود که اسیر کم کم با تعالیم اسلام آشنا می شود و چه بسا مسلمان شود. او (برخلاف شخصی که در زندان است و مطلقا اجازه ازدواج ندارد) حق دارد ازدواج کند اما چون اختیارش دست صاحبش است باید به لوازم این مساله ملتزم بماند؛ یعنی بداند اگر بچه دار شد صاحبش صاحب اختیار بچه اش هم هست. یعنی برخلاف اسیران امروز که راه مشروعی برای تامین نیاز جنسی خود ندارند اسلام این راه را برای آنها باز گذاشته اما نه به گونه ای که اسیر بودنش منتفی شود. البته در مجموع اسلام راههایی که قبلا اشاره شد را برای آزادی اینان قرار داده و یکی از ثوابهای بزرگ را آزاد کردن بردگان قرار داده (یعنی علی القاعده بعد از مدتی این کافر حربی-که در فضای دشمنی با اسلام بسر می برد و علیه اسلام جنگیده بود- با دیدن این برخوردها (که خودشان اسیران را برده می کردند و هر ظلمی نسبت به آنها روا می داشتند اما اسلام با اینکه او را برده دانسته اما اجازه ظلم به او را نمی دهد و در صورتی که صاحبش به او ظلم کند می تواند علیه صاحبش شکایت کند و دادگاه چه بسا حکم به قصاص صاحبش هم بدهد) از نفرتش نسبت به اسلام کاسته می شود و چه بسا مسلمان شود و در هرصورت بعد از مدتی زندگی این چنینی آزاد شدن او دیگر ضربه ای به جامعه اسلامی نمی زند لذا مکانیسمهای آزادی آنها را قرار داده و با بیان ثواب این اقدام، مردم را به آن تشویق کرده تا حدی که در کتب فقهی ما، تمام بحثهای از بردگان در بابی با عنوان «عتق» (به معنای آزاد کردن برده) مطرح می شود یعنی مهمترین احکام اسلام درباب بردگان، مسائل مربوط به آزاد کردن آنهاست. آیا این تشویق برده داری است؟ شما اگر جایگزین بهتر دارید ارائه دهید!

نقل قول:
شاید با وضع بعضی قوانین توانسته باشد کمی اوضاع برده داری را ببهود بخشد ولی با این حال همین قوانین خود به شدت غیر انسانی هستند.
همین که این قوانین به شما اجازه میدهند که یک شخص آزاد را به بردگی بگیرید این خود وحشیانه و غیر انسانی است. اینکه به شما اجازه میدهد تا فرزند شخص برده شده را بعد از 7 سالگی از مادر جدا کرده و بفرشید خود وحشیانه است. اینکه به شما اجازه میدهد تا با زن شخص دیگر همخوابگی کنید خود وحشیانه است.
پس خود این قوانین با تمام اصلاحاتی که انجام داده اند باز هم وحشیانه و غیر انسانی هستند.
پاسخ این جملات در بالا معلوم شد.
اولا که هیچ جا به اسیران اجازه ازدواج نمی دهند اما اسلام چون غریزه جنسی را یک نیاز واقعی بشر می داند اجازه داده اما تلویحا به او فهمانده که این اجازه به معنای بی خیال شدن ما در قبال اسیر شدن تو نیست لذا به او خبر داده که اگر بچه دار شدی بچه ات هم مانند خودت تحت اختیار صاحبت قرار می گیرد. ضمنا فراموش کردم بگویم در صورتی بچه مال صاحب عبد است که هم خود عبد و هم زن او برده وی باشند وگرنه اگر یکی از آن دو آزاد باشد دیگر لزوما بچه برده نمی شود
ثانیا اینکه گفته اید:
نقل قول:
اینکه به شما اجازه میدهد تا با زن شخص دیگر همخوابگی کنید خود وحشیانه است.
تهمت به اسلام است. من نمی دانم در تاریخ برخی از مدعیان مسلمانی چنین کاری کرده اند یا خیر اما اسلام صریحا جلوی این را گرفته است. در میان جاهلیت (و نیز در کشورهای غربی تا دو قرن قبل) صاحب کنیز هرگونه اختیاری نسبت به کنیز داشت از جمله اینکه می توانست از طریق کرایه دادن کنیز برای مسائل جنسی پول درآورد! اما اسلام صریحا زنا را حرام دانست و این را شامل کنیزان هم دانست و در قرآن فرمود: «وَلَا تُكْرِهُوا فَتَيَاتِكُمْ عَلَى الْبِغَاء إِنْ أَرَدْنَ تَحَصُّناً لِّتَبْتَغُوا عَرَضَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَمَن يُكْرِههُّنَّ فَإِنَّ اللَّهَ مِن بَعْدِ إِكْرَاهِهِنَّ غَفُورٌ رَّحِيمٌ» (سوره نور آیه 33) یعنی اولا صاحب کنیز حق ندارد کنیزش را به زنا واردارد (یعنی حق ندارد او را برای مسائل جنسی در اختیار این و آن قرار دهد و ثانیا اگر به زور چنین کرد -که طبق جمله قبل خطاکار است و باید مجازات شود- خود کنیز مقصر نیست و نباید مجازات شود) صاحب کنیز صریحا به لحاظ مسائل جنسی مانند شوهر کنیز است؛ البته می تواند اجازه دهد که کنیزش با مرد دیگری ازدواج کند اما مادام که کنیزش همسر شرعی آن مرد است صاحبش به لحاظ جنسی دیگر هیچ حقی نسبت به آن کنیز ندارد. اسلام کجا اجازه داده که صاحب کنیز در صورتی که کنیز همسر داشته باشد با او همخوابگی کند؟

نقل قول:
کسی که می خواهد مانع برده داری شود هرگز تشویق به برده گرفتن دیگران نمیکند و نکته دیگر اینکه به هیچ وجه نمی توانید منعی روشن و واضح از برده داری در اسلام بیابید.
پاسخش را دادم و بهترین شواهد منع این است که همه مدلهای برده گیری (غیر از برده کردن اسیران) را ممنوع کرد. از این واضحتر؟

نقل قول:
1-اینکه شخص برای مجازات چیزی را از دست بدهد به معنای بد بودن آن چیز نیست. اگر شخص برده خود را به عنوان مجازات از دست بدهد به معنی بد بودن برده داری نیست. آیا قصاص یک نفر و گرفتن جان او به معنی بد بودن زنده بود است؟!
آیا مجازات مادی یک نفر به عنوان بد بودن مال است؟!
آیا قطع کردن دست یک نفر به معنی بد بودن داشتن دست است؟!
همیشه در مجازات سعی میشود بهترین چیز یک جامعه یا یک نفر را از او گرفت.
در کلام شما بین دو مطلب خلط شده است. دقت کنید:
در مجازات، شخص از چیزی محروم می شود اما نفعی به کس دیگر می رسد و بین این دو خلط کرده اید. بگذارید روی همین مساله مالی که مثال زده اید بحث را پیاده کنم. قطعا کسی که مجازات مالی می شود (مثلا جریمه رانندگی) از مالش محروم می شود اما آن مال چه می شود؟ این اصلا بدان معنا نیست که مال بد است بلکه این مثلا به خزانه دولت برمی گردد و نفعی برای مردم دارد. بحث یکبار بر سر مجازات کسی است که باید برده را آزاد کند، این شخص ضرر کرده است؛ اما بحث ما بر سر برده ای است که آزاد شده، او نفع برده است قطعا.
بگذارید یک مثال بزنم. الان یکی از جریمه های رایج در جهان این است که شخص جریمه شده می تواند مستقیم پولش را بدهد و نیز می تواند مثلا محل ورزش عمومی بسازد و این را به عنوان جریمه اش قلمداد کنند. در اینجا چرا چنین قانونی قرار می دهند. برای اینکه کم کم محیطهای عمومی ورزشی در کشور زیاد شود. یعنی قانون در حالی که یک نفر را دارد مجازات می کند در همان حال دارد یک وضعیت مناسبی هم در کشور ایجاد می کند.
بحث ما درباره قانون آزاد کردن برده از این سنخ است. یک نفر مجازات می شود (چون به هر حال برده اش مقداری کار برای او رایگان انجام می داد و لذاست که برده قیمت داشت) اما ثمره خارجی این مجازات این است که برده ها کم کم آزاد می شوند.

نقل قول:
2-اما چه چیزی باعث میشود فرد برده ای را آزاد کند؟عمل نکردن به دستورات اسلام یا به تعبیری مومن واقعی نبودن
یعنی اگر یک مسلمان , مومن واقعی باشد و از دستورات اسلام سرپیچی نکند هرگز برده ای را آزاد نمیکند به تعبیر دیگر انجام کامل دستورات اسلام منجر به آزادی حتی یک برده هم نمیشود مگر اینکه کسی از این دستورات تخطی کند تا برای مجازات برده ای را آزاد کند.
3- اما مجازات آزاد کردن برده ها چقدر برده را آزاد میکند؟ مثلا قتل غیر عمد چقدر اتفاق می افتد که بابات آن برده ای آزاد شود؟ قوانین منجر به برده گرفتن هزاران بار بیشتر برده بوجود میاورد تا اینکه برده ای آزاد کند.

این سخن به این میماند که بگوییم برویم از یکی 1 میلیارد بدزدیم و هزار تومانش را هم صدقه بدهیم و این صدقه دادن چه اجر و ثوابی بزرگی دارد!! خب اپر آزاد کردن انقدر خوب است چرا تشویق به برده گرفتن میشود؟؟ میگویند بجنگید وبرده بگیرید و بعد برده ای آزاد کنید تا کلی ثواب ببرید!!!
اولا استفاده از ابزار مجازات در همه جهان برای رسیدن به اهداف عملی جامعه امری طبیعی است. یعنی یکی از واقعیتهای همه جوامع - که هنگام تنظیم بودجه کشورها رویش حساب می شود- این است که در میان جامعه همه خوب نیستند و بدها هم هستند و لذا جریمه می گذارند و روی جریمه ها در بودجه سال حساب باز می کنند.
ثانیا و مهمتر اینکه تنها کار اسلام برای آزاد کردن بردگان مجازات نیست. قبلا هم گفتم اسلام یکی از بزرگترین کارهای ثواب را آزاد کردن برده معرفی کرده و مسلمانان را بسیار به این عمل توصیه کرده است. پس اگر مسلمانان واقعی زیاد شوند بیشتر برده آزاد می شود چون مسلمانان واقعی دستورات مستحب موکد را هم جدی می گیرند

نقل قول:
تا جایی که بنده مطالعه کرده ام تمام مزد و درآمد برده متعلق به ارباب خودش است!
ظاهرا کامل مطالعه نکرده اید. از باب نمونه بروید احکام عبد مکاتب را در کتب فقهی بخوانید که چگونه عبد با صاحبش قرارداد می بندد و در مدت تعیین شده، جدای از کاری که برای صاحبش انجام می دهد کارهایی برای خود انجام می دهد و درآمدش را به عنوان هزینه آزادی خود به صاحبش می پردازد. یا اینکه احکام اینکه مولی از چه میزان بیشتر حق کار کشیدن از عبد خود را ندارد بخوانید و ببینید آیا اگر در خارج از این محدود عبد کاری انجام دهد درآمدش به خودش می رسد یا خیر؟ و ...

نقل قول:
در قسمتهای فوق این سخن شما رد شده است.
پاسخ تمام مطالب را دادم

نقل قول:
اما اگر اسلام واقعا مخالف برده داری بود به هیچ نباید هیچ تشویقی در زمینه برده گرفتن انجام نمیداد و از طرف دیگر خود محمد باید به عنوان الگویی در این زمینه از گرفتن برده خودداری میکرد و این در حالی است که هم محمد و هم امامان بعد از او برده های بسیار زیادی داشتند.
اسلام هیچ جا تشویق به برده داری نکرده؛ فقط در جنگ با کفار حربی اجازه برده گرفتن داده (که اجازه دادن در فضای مقابله به مثل غیر از تشویق کردن است) و اتقافا برده هایی که ائمه داشته اند عمدتا از همین سنخ بوده اند که در نهاین احترام با آنها برخورد می شده و مادر برخی از ائمه ما (آن طور که در ذهنم هست مثلا امام رضا ) برده بوده اند که داستان نرگس خاتون مادر امام زمان را اغلب افراد شنیده اند. و اتفاقا اغلب برده های ائمه به هیچ عنوان حاضر به رها شدن نبودند که حکایات متعدد و شیرینی در این زمینه است از جمله درباره قنبر غلام علی و نیز یکی از غلامان احتمالا امام رضا که شخصی حاضر می شود تمام اموالش را به این غلام بدهد به شرط اینکه آن غلام سر خانه و زندگی این شخص برود و بگذارد این شخص غلام امام باشد و قنبر و نیز آن غلام به هیچ عنوان راضی نمی شوند

بنده که نهایت آرزویم این است که امام زمان مرا به غلامی قبول کنند و اگر چنین شود این را بزرگترین افتخار خودم خواهم دانست

آخرين ويرايش Hosein- ، Wednesday 15 October 2014 در 06:34PM.
كاربران ذيل از Hosein- بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Wednesday 15 October 2014   #27
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,137
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
بنده احساس کردم که این قسمت به موضع اصلی ربطی ندارد و کش دادن در این زمینه منصرف شدم.
آره خوب منم میشناسم آدمی که نمازش همیشه اول وقته اما یکی از دزدهای معروف شغلی هست که ما توش فعالیت می کنیم اما واضحه اون خلاف دین عمل می کنه و باز هم فهم شما از دین ، مثل فهم او از دین هست. مثل فهم مشترک داعش و شما از دین .

یک عبرتی رو دوستمون "دوست دارم باشم" گرفت و شما نگرفتی. و اون عبرت این بود که بهرحال این دین عملا به خیر و نیکی و درستی دعوت می کنه، چیزی که شما تو لیبرالیسم و الحاد و اتئیسم نمی‌تونی دقیقا پیداش کنی چون "بی‌قید" و "آزادی" و هر لحظه احتمال خطر میره.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #28
دوست دارم باشم
عضو ثابت

نشان دوست دارم باشم

تاريخ ثبت نام: Jun 2013
مكان: خونه بابام
پاسخ‌ها: 752
روزنوشته ها: 2

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
آره خوب منم میشناسم آدمی که نمازش همیشه اول وقته اما یکی از دزدهای معروف شغلی هست که ما توش فعالیت می کنیم اما واضحه اون خلاف دین عمل می کنه و باز هم فهم شما از دین ، مثل فهم او از دین هست. مثل فهم مشترک داعش و شما از دین .

یک عبرتی رو دوستمون "دوست دارم باشم" گرفت و شما نگرفتی. و اون عبرت این بود که بهرحال این دین عملا به خیر و نیکی و درستی دعوت می کنه، چیزی که شما تو لیبرالیسم و الحاد و اتئیسم نمی‌تونی دقیقا پیداش کنی چون "بی‌قید" و "آزادی" و هر لحظه احتمال خطر میره.

من عبرت گرفتم
حتما هم فکر می کنی از شما گرفتم... من از اولشم اعتقادم به دین همین بوده...شما نمیتونی اصل گفته های منو بخاطر جزئیات مطابق میلت تحریف کنی..
زیاد ادعای اسلامت میشه. بپا خدا شصت پاتو به طور عرضی تو چشمت نکنه.
خدا اصلا فرصت طلب خودخواهو دوست نداره هااااا. نذار درس عبرت بشی
من از اولم به خدا و دین اسلام اعتقاد راسخ داشتم. ما هر چی بحث کردیم تو جزئیات دین و اینکه چطور به تفکرات مختلف دینی احترام بذاریم بوده که فهمیدم با آدمای نفهمی حرف میزنم ادامه ندادم
قديمي Wednesday 15 October 2014   #29
تعجب
عضو ثابت

جناب hosein به علت کمبود وقت نمی توانم فعلا پاسخ شما را بدهم ولی بزودی اقدام خواهم کرد.
قديمي Wednesday 15 October 2014   #30
تعجب
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط دوست دارم باشم نوشته شده است نمايش نوشته
این که ربطی به اسلام نداره. مگه بودایی و مسیحی و یهودیا نمی تونن دین خودشونو داشته باشن اما دزد قاتل و قاچاقچی باشن؟!!! مثالتون اصلا خوب نیست. شما جنایت بنده رو به پای خدا می نویسین؟
اسلام گفته مسلمون دزدی کنه یا مسلمون خودش قانون خدا رو نادیده می گیره؟
تناول جگر مسلمونا رو اگه با دقت نگاه کنی میبینی پشتش یه مسلمون احمق و یه کافر فرصت طلبه.
اگه دستورات خدا اذیتتون می کنه بگین نه مسلمونا.
نشنیدین که عیب از مسلمانی ماست؟؟؟
عزیز جان
شما پستها را با دقت مطالعه نمیکنید.
خب معلوم هست که چنین چیزی که بنده گفتم کاملا غیر منطقی و دور از عقل و استدلال است ولی شما دقت نکردید که این سخنان , جوابی به پست جناب صبح بود که تماما خالی از منطق و تعقل بود و بایست با همین استدلال کودکانه خودشان به او پاسخ میدادم.
ایشان گفتند که فردی را دیده اند که نماز نمیخواند و فلان کار خلاف را انجام داده و بنده نیز گفتم دیده ام کسی که مسلمان تندرویی بوده مسلمان دیگر را خورده است!!
در کل سخن شما کاملا درست است و باید خود قانون را نقد کرد نه مجری قانون را , اما این را هم باید گفت که قوانین اسلامی بی نقص نیستند و در این تاپیک سعی شده به نکاتی در این زمینه اشاره شود.
كاربران ذيل از تعجب بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

کلیدواژه ها
آتئیسم, آیات خشونت, اسلام, دین, فرگشت, قرآن, مسلمان

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 07:18PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه