بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 28 March 2006   #1
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

تاريخ ثبت نام: Sep 2005
پاسخ‌ها: 1,262
شهادت محسن بن علی علیهما السلام تسلیت

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا محمد واله الطیبین الطاهرین لا سیما بقیة الله الأعظم و لعنة الله علی اعدائهم اعداءالله لا سیما الجبت والطاغوت وابنتهما ومحبیهما بعدد ما احاط به علم الله .
محسنیه 28صفرتا 8ربیع الاول ایام شهادت محسن بن علی علیهما اسلام به محضر مقدس یگانه محسن شناس عالم وجود سید وفخر وسلطان کائنات ، ولی امر ممکنات حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تسلیت باد .
لکن کسر الضلع لیس ینجبر الا بالصمصام العزیز المقتدر
ولا تزیل حمرة العین سوی بیض السیوف یوم ینشر اللواء
ولست ادری خبر المسمار سل صدرها خزانةالاسرار
والباب والجدار والدماء شهود صدق ما به خفاء

تا در بیت الحرم از آ تش بیگانه سوخت
کعبه ویران شد حرم از سوز صاحبخانه سوخت
آتشی در بیت معمور ولایت شعله زد
تا ابد زان شعله هر معمور وهر ویرانه سوخت
آه از پیمان شکن کز کینه خم غدیر
آ تشی افروخت تا هم خم وهم پیمانه سوخت
کرکس دون پنجه زد بر روی طاووس ازل
عالمی از حسرت آن جلوه مستانه سوخت
آتشی آ تش پرستی در جهان افروخته
خرمن اسلام ودین را تا قیامت سوخته
از هجوم عام بر ناموس خاص لایزال
عقل حیران طبع سر گردان زبان لال ا ست لال

سامری گوساله ای را کرد میر کاروان
تا قیامت خلق را گمراه کرد از کوی شاه
بند در گردن مرد افکن عالم افکند
بت پرستی که همی داشت به گردن زنَار
سینه ای کز معرفت گنجینه اسرار بود
کی سزاوار فشار آن در ودیوار بود

محمد مهدی 128 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از محمد مهدی 128 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 28 March 2006   #2
سپهران
عضو ثابت

نشان سپهران

تاريخ ثبت نام: Nov 2005
پاسخ‌ها: 753
ج: ***شهادت محسن بن علی علیهما السلام تسلیت ****

بنام خدا

بر حاشیه برگ شقایق بنویسید .................گل تاب فشار در ودیوار ندارد

اللهم اللعن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم اللعنهم جمیعا

اللهم العن الاول والثانی والثالث والرابع اللهم العن یزید خامسا
سپهران حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از سپهران بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 April 2006   #3
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

تاريخ ثبت نام: Sep 2005
پاسخ‌ها: 1,262

نقل قول:
در اصل توسط سپهران نوشته شده است
بنام خدا

اللهم اللعن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم اللعنهم جمیعا

آمین رب العالمین
محمد مهدی 128 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از محمد مهدی 128 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 April 2006   #4
حق جو
عضو ثابت

نشان حق جو

تاريخ ثبت نام: Feb 2005
پاسخ‌ها: 1,160

نقل قول:
در اصل توسط سپهران نوشته شده است
بنام خدا

الا لعنت الله علی القوم الظالمین
حق جو حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از حق جو بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 3 January 2014   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,848

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وال محمد واخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 3 January 2014   #6
جوجو
صاحب خانه

نشان جوجو

تاريخ ثبت نام: May 2006
مكان: ایوان نجف
پاسخ‌ها: 2,295

آن قوم که زهرای جوان را کشتند
ناموس خداوند جهان را کشتند
والله که با کشتن محسن پسرش
یک سوم سادات جهان را کشتند
ایام شهادت مصداق و مبین بای ذنب قتلت بر حضرت منتقم تسلیت باد
بحار ج71
جوجو حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از جوجو بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 16 December 2014   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
در اصل توسط جوجو نوشته شده است نمايش نوشته
آن قوم که زهرای جوان را کشتند
ناموس خداوند جهان را کشتند
والله که با کشتن محسن پسرش
یک سوم سادات جهان را کشتند
ایام شهادت مصداق و مبین بای ذنب قتلت بر حضرت منتقم تسلیت باد
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وال محمد واخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Wednesday 17 December 2014   #8
ایت الله شریعتمداری
تمام هستی و ابرویم فدای چادر خاکی فاطمه

نشان ایت الله شریعتمداری

تاريخ ثبت نام: May 2012
پاسخ‌ها: 228
ج: شهادت محسن بن علی علیهما السلام تسلیت

بسمه تعالی شانه

منم سگ عوعو کن محسن صلوات الله علیه
اجرک الله یا بقیه الله عجل الله فی فرجه .... اقا جان ... مصیبت کوچه گیسویتان را یک شبه سفید کرد

ایت الله شریعتمداری حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Thursday 18 December 2014   #9
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص202

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 202
1 سخنان پيامبر صلى اللَّه عليه و آله در آخرين لحظات:
گريه حضرت زهرا عليها السّلام هنگام وفات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله، آل محمد عليهم السّلام منتخبين خدا در زمين، معرفى دوازده امام عليهم السّلام، كرامت خداوند به حضرت زهرا عليها السّلام، فضائل اختصاصى امير المؤمنين عليه السّلام، فضائل اختصاصى اهل بيت عليهم السّلام، درجات هر يك از اهل بيت عليهم السّلام، پيشگوئى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از مظلوميت امير المؤمنين عليه السّلام.
سخنان پيامبر صلى اللَّه عليه و آله در آخرين لحظات‏
گريه حضرت زهرا عليها السّلام هنگام وفات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله‏
سليم مى‏گويد: از سلمان فارسى شنيدم كه مى‏گفت: در مرضى كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از دنيا رفت نزد آن حضرت نشسته بودم. حضرت زهرا عليها السّلام وارد شد و چون حال ضعف پيامبر صلى اللَّه عليه و آله را ديد بغض گلويش را گرفت بطورى كه اشك بر گونه‏هايش جارى شد.
پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فرمود: دخترم، چرا گريه مى‏كنى؟ عرض كرد: يا رسول اللَّه، بعد از تو بر خودم و بر فرزندانم از بى‏اعتنائى مردم و تضييع حقّمان مى‏ترسم.
آل محمد عليهم السّلام منتخبين خدا در زمين‏
پيامبر صلى اللَّه عليه و آله در حالى كه چشمانش اشك آلود شده بود فرمود: اى فاطمه، مگر نمى‏دانى ما اهل بيتى هستيم كه خداوند براى ما آخرت را بر دنيا ترجيح داده و فنا را بر همه خلقش حتمى نموده است.
خداوند تبارك و تعالى توجّهى به زمين نمود و مرا از ميان آنان انتخاب كرد و به پيامبرى برگزيد. سپس براى بار دوم توجّهى به زمين نمود و همسر تو را انتخاب كرد، و به من دستور داد تا تو را به ازدواج وى در آورم، و او را بعنوان برادر و وزير و وصىّ و جانشين خود در امّتم قرار دهم.
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 203
پس پدر تو بهترين انبياء و رسولان خداوند است، و شوهر تو بهترين اوصياء و وزيران است، و تو اوّل كسى از خاندان من هستى كه به من ملحق مى‏شوى.
سپس خداوند توجّه سومى به زمين كرد و تو را و يازده نفر از فرزندانت و فرزندان برادرم و شوهرت را كه از نسل تو هستند «1» انتخاب نمود.
هلالى، سليم بن قيس - انصارى زنجانى خوئينى، اسماعيل، أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم بن قيس هلالي، 1جلد، نشر الهادي - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق.

كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Thursday 18 December 2014   #10
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص203

معرفى دوازده امام عليهم السّلام‏
پس تو سيّده زنهاى اهل بهشت هستى، و دو پسرت حسن و حسين دو آقاى جوانان اهل بهشتند، و من و برادرم و يازده امام- كه جانشينان من تا روز قيامت هستند- همگى هدايت‏كننده و هدايت‏شده‏ايم.
اوّلين نفر از جانشينان پس از برادرم، حسن است و بعد از او حسين و سپس نه نفر از فرزندان حسين، كه در بهشت در يك منزل خواهند بود. منزلى از منزل من به خدا نزديك‏تر نيست‏ «2»، و سپس منزل ابراهيم و آل ابراهيم است.
كرامت خداوند به حضرت زهرا عليها السّلام‏
دخترم، آيا نمى‏دانى از جمله كرامت‏هاى خداوند بر تو آن است كه تو را به ازدواج بهترين امتم و بهترين اهل بيتم در آورده است. او كه در قبول اسلام از همه پيشتر، در حلم و بردبارى از همه بالاتر، در علم از همه بيشتر، روحش از همه بزرگوارتر، زبانش راستگوتر، قلبش شجاعتر، دستش بخشنده‏تر، نسبت به دنيا از همه زاهدتر، و در كوشش و جديّت از همه شديدتر است.
حضرت زهرا عليها السّلام از آنچه پدرش فرمود مسرور و خوشحال شد.
فضائل اختصاصى امير المؤمنين عليه السّلام‏
سپس پيامبر صلى اللَّه عليه و آله به حضرت زهرا عليها السّلام فرمود: على بن ابى طالب هشت دندان برنده و شكافنده‏ «3» دارد و مناقبى دارد كه هيچ يك از مردم ندارند:
ايمان او به خدا و رسولش قبل از هر كسى، كه احدى از امّتم در اين باره بر او سبقت نگرفته است. علم او به كتاب خدا و سنّتم كه احدى از امّت بجز همسرت همه علم مرا نمى‏داند، چرا كه خداوند علمى را به من آموخته است كه غير از من و او آن را نمى‏داند، و به ملائكه و پيامبرانش هم نياموخته و فقط به من آموخته، و مرا امر كرده كه آن را به على بياموزم و من اين كار را انجام دادم. بنا بر اين هيچ كس از امتم همه علم و فهم و حكمت مرا بطور كامل غير او نمى‏داند. ديگر اينكه تو اى دخترم همسر او هستى، و دو پسرش حسن و حسين نوه‏هاى من هستند و آنها دو سبط امّتم هستند. و امر به معروف و نهى از منكر او، و اينكه خداوند- جلّ ثنائه- به او حكمت و حلّ و فصل بين حقّ و باطل را «4» آموخته است.
فضائل اختصاصى اهل بيت عليهم السّلام‏
دخترم، ما اهل بيتى هستيم كه خداوند هفت چيز به ما عطا كرده كه به احدى از اوّلين و آخرين بجز ما عطا نكرده است: من آقاى پيامبران و مرسلين و بهترين آنانم، و جانشين من بهترين جانشينان است، و وزيرم بعد از من بهترين وزيران است، و شهيد ما بهترين شهيدان است، كه مقصود عمويم حمزه است.
حضرت زهرا عليها السّلام عرض كرد: يا رسول اللَّه، آيا او آقاى شهيدانى است كه همراه تو كشته شده‏اند؟ فرمود: نه، بلكه آقاى شهيدان از اوّلين و آخرين- بجز انبياء و اوصياء- است‏ «5».
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 205
و جعفر بن ابى طالب‏ «6» كه دو بار هجرت نمود «7» و صاحب دو بال خونين است كه با آنها در بهشت همراه ملائكه پرواز مى‏كند. و دو پسرت حسن و حسين دو سبط امّتم و دو آقاى جوانان اهل بهشتند. قسم به آنكه جانم بدست اوست، از ماست مهدى اين امت كه خداوند به وسيله او زمين را پر از عدل و داد مى‏كند همان طور كه از ظلم و ستم پر شده باشد.
درجات هر يك از اهل بيت عليهم السّلام‏
حضرت زهرا عليها السّلام عرض كرد: يا رسول اللَّه، كداميك از اينان كه نام بردى افضل‏اند؟
پيامبر صلى اللَّه عليه و آله فرمود: برادرم على افضل امّتم است. حمزه و جعفر، اين دو افضل امت من بعد از على و تو و دو پسر و نوه‏ام حسن و حسين و جانشينان از فرزندان اين پسرم هستند- و پيامبر صلى اللَّه عليه و آله با دست اشاره به امام حسين عليه السّلام فرمودند- و مهدى از ايشان است. آنكه قبل از (مهدى) است از او افضل است. اوّلى كه مقدم است افضل از مؤخّر است، زيرا امام او است و اين وصىّ آن است‏ «8». ما اهل بيتى هستيم كه خداوند براى ما آخرت را بر دنيا ترجيح داده است.
پيشگوئى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از مظلوميّت امير المؤمنين عليه السّلام
‏هلالى، سليم بن قيس - انصارى زنجانى خوئينى، اسماعيل، أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم بن قيس هلالي، 1جلد، نشر الهادي - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق.

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یا محسن بن علی و

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یافاطمة الزهراء و
قديمي Thursday 18 December 2014   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص205

پيشگوئى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از مظلوميّت امير المؤمنين عليه السّلام‏
سپس پيامبر صلى اللَّه عليه و آله به فاطمه و همسر او و دو پسرش نگاهى كرد و فرمود: اى سلمان،
(6) از اينجا عطف به فضائل هفت‏گانه اهل بيت عليهم السّلام است كه فرمود: شهيد ما (يعنى حمزه) بهترين شهيدان است. ذكر حمزه و جعفر هم قبل از امام حسن و امام حسين عليهما السّلام به خاطر تقدم زمانى است چنان كه در دنباله حديث روشن است.
(7) حضرت جعفر بن ابى طالب يك بار از مكه به حبشه هجرت كرد و يك بار هم از حبشه بازگشت و به مدينه هجرت نمود.
(8) با توجه به اينكه همه چهارده معصوم عليهم السّلام نور واحد هستند فضيلت هر يك بر ديگرى با توجه به جوانب وجودى و خصايص هر يك از ايشان است، و ممكن است هر يك از جهتى فضيلت داشته باشند. حضرت مهدى عليه السّلام از جهاتى بر ساير ائمه عليهم السّلام فضيلت دارد، و در عين حال ائمه قبل از جهت تقدم در امامت بر آن حضرت فضيلت دارند. همه اين فضائل يك جنبه ظاهرى است و به مسأله نور واحد بودن ايشان ربطى ندارد.
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 206
خدا را شاهد مى‏گيرم كه من با كسانى كه با اينان بجنگند روى جنگ دارم و با كسانى كه با اينان روى صلح داشته باشند روى صلح دارم. بدانيد كه اينان در بهشت همراه منند.
سپس پيامبر صلى اللَّه عليه و آله رو به على عليه السّلام كرد و فرمود: يا على تو بزودى بعد از من، از قريش و متحدشدنشان بر عليه تو و ظلمشان بر تو سختى خواهى كشيد. اگر بر عليه آنان يارانى يافتى با آنان جهاد كن و با مخالفين خود بوسيله موافقينت جنگ كن، و اگر يارى نيافتى صبر كن و دست خود را نگهدار و با دست خويش خود را در هلاكت مينداز. تو نسبت به من بمنزله هارون نسبت به موسى هستى، و تو از هارون اسوه و روش خوبى خواهى داشت كه به برادرش موسى گفت: إِنَّ الْقَوْمَ اسْتَضْعَفُونِي وَ كادُوا يَقْتُلُونَنِي‏ «9»، اين قوم مرا ضعيف شمردند و نزديك بود مرا بكشند».
روايت از كتاب سليم:
1. بحار: ج 28 ص 54 ح 22.
روايت با سند به سليم:
1. كمال الدين: ج 1 ص 262.
2. الصراط المستقيم (بياضى): ج 2 ص 119.
روايت از غير سليم:
1. كفاية الاثر: ص 62.
2. امالى شيخ طوسى: ج 1 ص 154.
3. امالى شيخ طوسى: ج 2 ص 219.
4. ارشاد القلوب: ج 2 ص 419.
5. ملحقات احقاق الحق: ج 9 ص 262.

قديمي Thursday 18 December 2014   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص207

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 207
2 باغ امير المؤمنين عليه السّلام در بهشت، شهيد تنها، برنامه امير المؤمنين عليه السّلام پس از پيامبر صلى اللَّه عليه و آله، اختلاف امت براى امتحان الهى.
باغ امير المؤمنين عليه السّلام در بهشت‏

سليم مى‏گويد: امير المؤمنين عليه السّلام برايم حديث نمود و فرمود: در يكى از راههاى مدينه بهمراه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله راه مى‏رفتيم، تا اينكه به باغى رسيديم. عرض كردم: يا رسول اللَّه، چه باغ زيبايى است! فرمود: «چه زيباست! ولى براى تو در بهشت زيباتر از اين هست».
به باغ ديگرى رسيديم. عرض كردم: يا رسول اللَّه، چه باغ زيبايى است! فرمود: «چه زيباست، ولى براى تو در بهشت زيباتر از اين هست». تا آنكه از هفت باغ گذشتيم. در هر كدام من عرض مى‏كردم: يا رسول اللَّه، چه زيباست! و حضرت مى‏فرمود: «براى تو در بهشت زيباتر از اين هست».
شهيد تنها
وقتى راه خلوت شد پيامبر صلى اللَّه عليه و آله مرا در آغوش گرفت و در حالى كه گريه‏اش گرفته بود فرمود: «پدرم فداى تنهاى شهيد»! عرض كردم: يا رسول اللَّه، چرا گريه مى‏كنى؟ فرمود: از كينه‏هايى كه در دل اقوامى است و آن را برايت ظاهر نمى‏كنند مگر بعد از من، و آن كينه‏هاى بدر و خونهاى احد است.
عرض كردم: آيا دينم در آن هنگام سلامت خواهد بود؟ فرمود: دينت در سلامت خواهد بود.
برنامه امير المؤمنين عليه السّلام پس از پيامبر صلى اللَّه عليه و آله‏
يا على، بشارت باد تو را كه زندگى و مرگ تو با من است، و تو برادر و جانشين من‏
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 208
هستى. تو انتخاب‏شده من و وزيرم و وارثم و اداكننده از جانب من هستى. تو قرض مرا ادا مى‏كنى و وعده‏هاى مرا از جانب من وفا مى‏نمايى، و تو ذمّه مرا برئ مى‏كنى و امانت مرا باز مى‏گردانى و طبق سنّت من با ناكثين و قاسطين و مارقين از امتم مى‏جنگى. تو نسبت به من همچون هارون نسبت به موسى هستى، و تو از هارون اسوه و روش خوبى خواهى داشت آن هنگام كه قومش او را ضعيف شمردند و نزديك بود او را بكشند.
پس بر ظلم قريش و اتحادشان در مقابلت صبر كن، چرا كه تو همچون هارون نسبت به موسى و پيروانش هستى و آنان همچون گوساله و پيروانش هستند. هنگامى كه موسى هارون را جانشين خود در قومش قرار داد به او چنين دستور داد كه اگر گمراه شدند و او يارانى پيدا كرد به كمك ايشان با آنان جهاد كند، و اگر يارانى پيدا نكرد دست نگه دارد و خونش را حفظ كند و بين آنان اختلاف ايجاد نكند.
اختلاف امت براى امتحان الهى‏
يا على، خداوند هيچ پيامبرى را نفرستاده مگر آنكه گروهى به اختيار خود و گروهى ديگر بدون خواست قلبى تسليم او شدند. خداوند آنان را كه به اكراه تسليم شدند بر آنان كه به اختيار خود تسليم شدند مسلّط نمود و آنان را كشتند تا اجرشان عظيم‏تر شود.
يا على، هيچ امّتى بعد از پيامبرشان اختلاف نمى‏كنند مگر آنكه اهل باطل آنان بر اهل حقّشان غالب مى‏شوند.
خداوند تفرقه و اختلاف را براى اين امت مقدّر كرده است، و اگر مى‏خواست آنان را بر هدايت مجتمع مى‏كرد تا دو نفر از خلقش اختلاف نكنند و در چيزى از امر خداوند نزاع در نگيرد، و مفضول‏ «1» فضيلت صاحب فضل را انكار نكند. اگر خدا مى‏خواست انتقامش را زودتر مى‏فرستاد و نعمت را بر آنان تغيير مى‏داد تا ظالم تكذيب شود و دانسته شود كه راه حق كدام است، ولى خداوند دنيا را خانه اعمال و آخرت را خانه استقرار قرار
(على عليه السّلام مى‏فرمايد من عرض كردم: سپاس خدا را بعنوان شكر بر نعمتهايش و صبر بر بلايش و تسليم و رضايت به مقدّراتش.
روايت از كتاب سليم:
1. بحار: ج 28 ص 54.

روايت با سند به سليم:
1. كمال الدين: ج 1 ص 262.
روايت از غير سليم:
1. تفسير امام عسكرى عليه السّلام: ص 185.
2. مناقب ابن شهرآشوب: ج 1 ص 323.
3. كشف الغمة: ج 1 ص 130.
4. طرائف: ص 129.
5. شرح نهج البلاغة ابن ابى الحديد: ج 1 ص 323.
6. احقاق الحق: ج 6 ص 180.
هلالى، سليم بن قيس - انصارى زنجانى خوئينى، اسماعيل، أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم بن قيس هلالي، 1جلد، نشر الهادي - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1416 ق.

قديمي Thursday 18 December 2014   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص210

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 210
3 وقايع سقيفه از لسان براء بن عازب:
كيفيت غسل پيامبر صلى اللَّه عليه و آله، كيفيت خروج اصحاب سقيفه و بيعت آنان، بنى هاشم در جريان سقيفه، مذاكرات شبانه عده‏اى از صحابه در جريان سقيفه، توطئه اصحاب سقيفه براى جلب عباس بن عبد المطلب، عكس العمل عباس در مقابل نقشه اصحاب سقيفه، اشعار عباس در باره غصب خلافت.
وقايع سقيفه از لسان براء بن عازب‏
كيفيت غسل پيامبر صلى اللَّه عليه و آله‏

سليم گفت: از براء بن عازب شنيدم كه مى‏گفت: بنى هاشم را چه در حيات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و چه بعد از وفات آن حضرت شديدا دوست مى‏داشتم.
هنگامى كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از دنيا رفت به على عليه السّلام وصيّت كرد كه غسلش را غير او بر عهده نگيرد، و براى احدى غير او سزاوار نيست عورتش را ببيند، و هيچ كس عورت پيامبر صلى اللَّه عليه و آله را نمى‏بيند مگر آنكه بينائيش از بين مى‏رود «1».
على عليه السّلام عرض كرد: يا رسول اللَّه، چه كسى مرا در غسل تو كمك مى‏كند؟ فرمود:
جبرئيل با گروهى از ملائكه.
و چنين شد كه على عليه السّلام آن حضرت را غسل مى‏داد، و فضل بن عباس با چشمان بسته آب مى‏ريخت، و ملائكه بدن حضرت را آن طور كه على عليه السّلام مى‏خواست مى‏گردانيدند.
على عليه السّلام خواست پيراهن پيامبر صلى اللَّه عليه و آله را از تنش بيرون آورد، كه صيحه زننده‏اى به او ندا داد:
«اى على، پيراهن پيامبرت را بيرون مياور». لذا دستش را از زير پيراهن داخل كرد و او را
(1) احتمالا منظور اين باشد كه هر كس چشمش به عورت پيامبر صلى اللَّه عليه و آله بيفتد ديده‏اش كور مى‏شود اگر چه از روى عمد نباشد، و چون در هنگام غسل احتمال رؤيت- و لو غير عمدى- وجود دارد، لذا اين مسأله فقط براى امير المؤمنين عليه السّلام اجازه داده شده است.
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 211
غسل داد و سپس حنوط كرد و كفن نمود، و هنگام كفن كردن و حنوط پيراهن را بيرون آورد.
كيفيت خروج اصحاب سقيفه و بيعت آنان‏

لعن الله ظالمیک وقاتلیک یافاطمة الزهراء و __________________

قديمي Friday 19 December 2014   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ؛ ص211

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 211
غسل داد و سپس حنوط كرد و كفن نمود، و هنگام كفن كردن و حنوط پيراهن را بيرون آورد.
كيفيت خروج اصحاب سقيفه و بيعت آنان‏
براء بن عازب مى‏گويد: هنگامى كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از دنيا رفت از آن ترس داشتم كه قريش براى اخراج امر خلافت از بنى هاشم متّحد شوند.
وقتى مردم كار خود را در باره بيعت ابو بكر به انجام رساندند حالت شخص متحيّر فرزند از دست داده‏اى مرا گرفت، اضافه بر حزنى كه از وفات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله داشتم.
من در رفت و آمد بودم و بزرگان مردم را زير نظر داشتم، و اين در حالى بود كه بنى هاشم براى غسل و حنوط كنار بدن پيامبر صلى اللَّه عليه و آله جمع شده بودند. از سوى ديگر سخن سعد بن عباده و آن دسته از اصحاب جاهلش كه تابع او شده بودند به من رسيد «2»، و با آنان جمع نشدم و دانستم به نتيجه‏اى نخواهد رسيد.
همچنان بين آنان و مسجد رفت و آمد مى‏كردم و در جستجوى بزرگان قريش بودم. در همان حال متوجه شدم ابو بكر و عمر هم نيستند. ولى طولى نكشيد كه با آن دو و ابو عبيده روبرو شدم كه در ميان اهل سقيفه پيش مى‏آمدند و لباسهاى صنعانى‏ «3» پوشيده بودند. هيچ كس از كنارشان عبور نمى‏كرد مگر آنكه متعرّض او مى‏شدند، و وقتى او را مى‏شناختند دست او را مى‏گرفتند و بر دست ابو بكر (بعنوان بيعت) مى‏كشيدند، چه به اين كار مايل بود و چه ابا مى‏كرد «4»!
(4) شيخ مفيد در كتاب «جمل» ص 59 روايت كرده است: عده‏اى از اعراب وارد مدينه شده بودند تا لوازم زندگى براى خود بخرند. مردم بخاطر وفات پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از معامله با آنها مشغول به اين امور شدند. آنان هم در بيعت و مسأله خلافت حضور يافتند.
عمر سراغ آنان فرستاد و ايشان را فرا خواند و گفت: «مبلغى براى بيعت خليفه پيامبر برداريد و به سراغ مردم بيرون رويد و آنان را دست جمعى بفرستيد تا بيعت كنند، و هر كس امتناع ورزيد به سر و پيشانى بزنيد». راوى مى‏گويد: بخدا قسم اعراب را مى‏ديدم كه لباسهاى صنعانى به كمر بسته بودند و مسلح شده بودند و چوب بدست گرفته بيرون آمدند و مردم را زدند و به اجبار براى بيعت آوردند.
أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 212
بنى هاشم در جريان سقيفه‏
براء بن عازب مى‏گويد: از شدت ناراحتى عقل از كف داده بودم، اضافه بر مصيبتى كه در باره پيامبر صلى اللَّه عليه و آله داشتم. لذا به سرعت بيرون آمدم تا به مسجد رسيدم و نزد بنى هاشم آمدم در حالى كه درب بر روى غير آنان بسته بود.
درب را به شدّت زدم و گفتم: «اى اهل خانه»! فضل بن عباس بيرون آمد. گفتم:
مردم با ابو بكر بيعت كردند! عباس گفت: «دستتان تا آخر روزگار از آن غبار آلود شد. من شما را امر نمودم، ولى شما سرپيچى نموديد». من مكثى نمودم و آنچه در درونم مى‏گذشت تحمّل كردم.
مذاكرات شبانه عده‏اى از صحابه در جريان سقيفه‏

قديمي Tuesday 23 December 2014   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۵

صفحه نخست » جهان تشیع

SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز :

طرح شبهه

عبد الرحمن دمشقيه، نويسنده معاصر وهّابى، در مقاله‌اش با عنوان «قصة حرق عمر رضي .. .. لبيت فاطمة رضي الله عنها» كه در سايت «فيصل نور» آمده، در باره روايت إبن أبي‌شيبه مى‌نويسد:

1. وددت أني لم أحرق بيت فاطمة... (قول أبي بكر). فيه عُلْوان بن داود البجلي (لسان الميزان، ج4، ص218، ترجمه رقم 1357- 5708 و ميزان الاعتدال، ج3، ص108، ترجمه رقم 5763) قال البخاري وأبو سعيد بن يونس وابن حجر والذهبي «منكر الحديث» وقال العُقيلي (الضعفاء للعُقيلي، ج3، ص420).

در روايت ابوبكر، نام داوود بن عُلْوان بَجَلِى وجود دارد كه بخارى، ابوسعيد بن يونس،‌ ابن حجر و عقيلى وى را منكر الحديث مى‌دانند.

اصل روايت در منابع اهل سنت

ابن زنجويه در الأموال، ابن قتيبه دينورى در الإمامة والسياسة، طبرى در تاريخش، ابن عبد ربه در العقد الفريد، مسعودى در مروج الذهب، طبرانى در المعجم الكبير، مقدسى در الأحاديث المختاره، شمس الدين ذهبى در تاريخ الإسلام و... داستان اعتراف ابوبكر را با اندك اختلافى نقل كرده‌اند كه متن آن را از كتاب الأموال ابن زنجويه،‌ از دانشمندان قرن سوم اهل سنّت نقل مى‌كنيم:

أنا حميد أنا عثمان بن صالح، حدثني الليث بن سعد بن عبد الرحمن الفهمي، حدثني علوان، عن صالح بن كيسان، عن حميد بن عبد الرحمن بن عوف، أن أباه عبد الرحمن بن عوف، دخل على أبي بكر الصديق رحمة الله عليه في مرضه الذي قبض فيه ... فقال [أبو بكر] : « أجل إني لا آسى من الدنيا إلا على ثَلاثٍ فَعَلْتُهُنَّ وَدِدْتُ أَنِّي تَرَكْتُهُنَّ، وثلاث تركتهن وددت أني فعلتهن، وثلاث وددت أني سألت عنهن رسول الله ، أما اللاتي وددت أني تركتهن، فوددت أني لم أَكُنْ كَشَفْتُ بيتَ فاطِمَةَ عن شيء، وإن كانوا قد أَغْلَقُوا على الحرب... .
عبد الرحمن بن عوف به هنگام بيمارى ابوبكر به ديدارش رفت و پس از سلام و احوال‌پرسى، با او گفت و گوى كوتاهى داشت. ابوبكر به او چنين گفت:
من در دوران زندگى بر سه چيزى كه انجام داده‌ام تأسف مى‌خورم ، دوست داشتم كه مرتكب نشده بودم ، يكي از آن‌ها هجوم به خانه فاطمه زهرا بود ، دوست داشتم خانه فاطمه را هتك حرمت نمى‌كردم؛ اگر چه آن را براى جنگ بسته بودند... .

الخرساني، أبو أحمد حميد بن مخلد بن قتيبة بن عبد الله المعروف بابن زنجويه (متوفاى251هـ) الأموال، ج 1، ص 387؛

الدينوري، أبو محمد عبد الله بن مسلم ابن قتيبة (متوفاي276هـ)، الإمامة والسياسة، ج 1، ص 21، تحقيق: خليل المنصور، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1418هـ - 1997م، با تحقيق شيري، ج1، ص36، و با تحقيق، زيني، ج1، ص24؛
الطبري، محمد بن جرير (متوفاي 310هـ)، تاريخ الطبري، ج 2، ص 353، ناشر: دار الكتب العلمية – بيروت؛
الأندلسي، احمد بن محمد بن عبد ربه (متوفاي: 328هـ)، العقد الفريد، ج 4، ص 254، ناشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت / لبنان، الطبعة: الثالثة، 1420هـ - 1999م؛
المسعودي، أبو الحسن على بن الحسين بن على (متوفاى346هـ) مروج الذهب، ج 1، ص 290؛
الطبراني، سليمان بن أحمد بن أيوب أبو القاسم (متوفاي360هـ)، المعجم الكبير، ج 1، ص 62، تحقيق: حمدي بن عبدالمجيد السلفي، ناشر: مكتبة الزهراء - الموصل، الطبعة: الثانية، 1404هـ – 1983م؛
العاصمي المكي، عبد الملك بن حسين بن عبد الملك الشافعي (متوفاي1111هـ)، سمط النجوم العوالي في أنباء الأوائل والتوالي، ج 2، ص 465، تحقيق: عادل أحمد عبد الموجود- علي محمد معوض، ناشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1419هـ- 1998م.
نقد و بررسى شبهه عبد الرحمن دمشقيه

پاسخ اول: نقل روايت با سند‌هاى ديگر

اين روايت با چندين سند نقل شده است كه تنها در يكى از آن‌ها «علوان بن داوود» وجود دارد؛ از جمله شمس الدين ذهبى پس از نقل روايت مى‌گويد:

رواه هكذا وأطول من هذا ابن وهب، عن الليث بن سعد، عن صالح بن كيسان، أخرجه كذلك ابن عائذ.

ابن وهب و نيز ابن عائذ، اين روايت را با تفصيل بيشترى نقل كرده‌اند.

الذهبي، شمس الدين محمد بن أحمد بن عثمان، (متوفاي748هـ)، تاريخ الإسلام ووفيات المشاهير والأعلام، ج 3، ص 118، تحقيق د. عمر عبد السلام تدمرى، ناشر: دار الكتاب العربي - لبنان/ بيروت، الطبعة: الأولى، 1407هـ - 1987م.

در اين سند هيچ نامى از علوان بن داوود به ميان نيامده و ليث بن سعد به طور مستقيم‌ از صالح بن كيسان روايت را نقل كرده است.

ابن عساكر نيز با اين سند روايت را نقل مى‌كند:
أخبرنا أبو البركات عبد الله بن محمد بن الفضل الفراوي وأم المؤيد نازيين المعروفة بجمعة بنت أبي حرب محمد بن الفضل بن أبي حرب قالا أنا أبو القاسم الفضل بن أبي حرب الجرجاني أنبأ أبو بكر أحمد بن الحسن نا أبو العباس أحمد بن يعقوب نا الحسن بن مكرم بن حسان البزار أبو علي ببغداد حدثني أبو الهيثم خالد بن القاسم قال حدثنا ليث بن سعد عن صالح بن كيسان عن حميد بن عبد الرحمن بن عوف عن أبيه... .
و پس از نقل روايت مى‌گويد:
كذا رواه خالد بن القاسم المدائني عن الليث وأسقط منه علوان بن داود وقد وقع لي عاليا من حديث الليث وفيه ذكر علوان.

مدائنى نيز اين روايت را از ليث نقل كرده و در از آن علوان بن داوود نامى‌نبرده و روايتى كه من از ليث نقل كرده‌ام و علوان در آن وجود دارد، با سلسه سند كوتاه‌ترى نقل شده است.
ابن عساكر الشافعي، أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله (متوفاي571هـ)،‌ تاريخ مدينة دمشق وذكر فضلها وتسمية من حلها من الأماثل، ج 30، ص417 ـ 419، تحقيق محب الدين أبي سعيد عمر بن غرامة العمري، ناشر: دار الفكر - بيروت - 1995.

بلاذرى در انساب الأشراف همين روايت را با سند ذيل نقل مى‌كند:

حدثني حفص بن عمر، ثنا الهيثم بن عدي عن يونس بن يزيد الأيلي عن الزهري أن عبد الرحمن بن عوف قال: دخلت على أبي بكر في مرضه... .
البلاذري، أحمد بن يحيى بن جابر (متوفاي279هـ) أنساب الأشراف، ج 3، ص 406 ، طبق برنامه الجامع الكبير.

استفاضه و تقويت روايت با سندهاى متعدد

بنابراين، دست كم اين روايت با سه سند گوناگون نقل شده است. حتّى اگر فرض كنيم كه همه اين اسناد مشكل داشته باشند، بازهم نمى‌توانيم از حجيّت آن دست برداريم؛ زيرا بر مبناى قواعد علم رجال اهل سنّت، اگر سند روايت از سه عدد گذشت، حتّى اگر همه آن‌ها ضعيف باشد، يك‌ديگر را تقويت كرده و حجّت مى‌شود؛ چنانچه بدر الدين عينى (متوفاي 855هـ) در عمدة القارى به نقل از محيى الدين نووى مى‌نويسد:

وقال النووي في (شرح المهذب): إن الحديث إذا روي من طرق ومفرداتها ضعاف يحتج به، على أنا نقول: قد شهد لمذهبنا عدة أحاديث من الصحابة بطرق مختلفة كثيرة يقوي بعضها بعضا، وإن كان كل واحد ضعيفا.
نووى در شرح مهذب گفته است: اگر روايتى با سند‌هاى گوناگون نقل شود؛ ولى برخى از راويان آن ضعيف باشند، بازهم به آن احتجاج مى‌شود، افزون بر اين كه ما مى‌گوييم: تعدادى حديث از صحابه و از راه‌هاى گوناگونى نقل شده است كه برخى از آن برخى ديگر را تقويت مى‌كنند؛ اگرچه هريك از آن احاديث ضعيف باشند.
العيني، بدر الدين محمود بن أحمد (متوفاي 855هـ)، عمدة القاري شرح صحيح البخاري، ج 3، ص 307، ناشر: دار إحياء التراث العربي – بيروت.
ابن تيميه حرّانى در مجموع فتاوى مى‌نويسد:

پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

گفتگوهاي مشابه
گفتگو آغازگر گفتگو تالار پاسخها عنوان آخرين گفتگو
اصحاب الحسين عليه السلام به مناسبت محرم سلام دوستان دين و دنيا 34 Sunday 27 October 2019 06:40AM
* شهادت خاتم الأ نبیاء و امام مجتبی و علی بن موسی الرضا علیهم السلام تسلیت * محمد مهدی 128 معارفت و مناسبت 5 Tuesday 8 December 2015 09:49AM
همگی بخونند !!!!!! (فتوای ...) امیر دين و دنيا 187 Tuesday 3 April 2007 01:40PM
اميرالمومنين عليه السلام سد راه منافقين سلام دوستان دين و دنيا 2 Saturday 3 December 2005 05:26PM

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 01:20AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه