بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
علوی به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
راسخون در علم تاویل قرآن را میفهمند، اما متن قرآن برای همه قابل فهم است. قرآن به زبان عربی نازل شده است.
سلام علیکم
خب اگر قابل فهم است چرا آن سه آیه از اولین صفحه ی قرآن را آوردم و از شما سوال کردم آن را پاسخ ندادی ؟ ؟ ؟ ؟ ؟
بسم الله جواب بده الم یعنی چه ؟ ؟ ؟
کدام همه ؟ ؟ ؟ ؟ مگر قرآن فقط چهارتا معنی خالی است قرآن از ب بسم الله آن تا آخرین حرف الفبایی آن میلیاردها میلیارد معنویت و نورانیت مفهومیت دارد که با خود قرآن فرموده آن را جز راسخون کسی دیگر نمی داند .

نقل قول:
پس با این اوصاف از ما میخواهی چکار کنیم؟ دست از خواندن قرآن بکشیم؟
بنده نگفته ام دست از خواندن قرآن بردارید بنده از شما درخواست می کنم که وقتی قرآن می خوانید و معنی آن را می فهمید حداقل به دستوراتش عمل کن و دین حقه را بپذیر نه دین ساخته ذهن خودت و پدران و استادانت ! ! ! ! ! قرآن اینهمه شما را راهنمایی کرده که آن راسخی که قرآن را می داند آن اولی الامری است خداوند متعال منت بر سر تمامی مخلوقات قرار داده و آن را امام و وارث دین کرده که اطاعتش = اطاعت پیامبر = اطاعت خداوند متعال است که آن اولی الامر در شب قدر ملائکه و روح به اذن خداوند بر او نازل میشوند و آن شخصی که هنگام نماز در رکوع ذکات داده اولی الامر راسخ است که وارث دین خداوند متعال است و .... هزاران سر نخ دیگر .... که همگی آن را قرآن در اختیار تو گذاشته و معنی آن تو را کفایت می کند حالا دلیل نپذیرفتن قرآن چیست آن دیگر با خودت ! ! ! !
دستورات قرآن بر اطاعت از اولی الامر را بپذیر و ...... (البته اینها بحث ما نیست) بحث ما راسخون است و شما جز آن هستی یا خیر ! ! ! !

نقل قول:
گفتی که شما فقط قرآن را پیروی میکنی. پس باید حرف قرآن قابل فهم باشد تا که پیروی کنید.
خب همان حروف قابل فهم که در قرآن آمده است می گوید کسی جز راسخون و خداوند به درستی از آن اطلاع صحیح ندارند .
لطفا اگر قرآن را قابل فهم میدانی جواب این سوالات را بده حداقل ! ! !
نقل قول:
در اصل توسط علوی نوشته شده است نمايش نوشته
خیر ! ! !
چون من جز راسخون در علم نیستم و وقتی قرآن می خوانم و معنی آن را میبینم این سوال در ذهنم پیش می آید که چه چیزی محکم و چه چیزی متشابه است .
شما میدانید آیه الم ( الف لام میم ) چیست ؟ ؟ ؟ ؟
مگر در قرآن نیامده است :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

الم ﴿۱﴾
الف لام ميم (۱)

ذَلِكَ الْكِتَابُ لَا رَيْبَ فِيهِ هُدًى لِلْمُتَّقِينَ ﴿۲﴾
اين است كتابى كه در [حقانيت] آن هيچ ترديدى نيست [و] مايه هدايت تقواپيشگان است (۲)

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ ﴿۳﴾
آنان كه به غيب ايمان مى ‏آورند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ ايم انفاق مى كنند (۳)

این سه آیه که اول قرآن در سوره بقره آمده است چه ربطی به هم دارد ؟ ؟ ؟ ؟آیه اول که اصلا معلوم نیست چیست و حتی معنی بخصوصی ندارد و در آیه دوم می فرمایند آن ( اشاره به دور ) کتابی است که در حقیقتش هیچ تردیدی نیست و آیا این گفته به الم بر میگردد یا قرآن یا آن کتاب که همان الم است یا خیر یا اگر آن کتاب قرآن باشد نباید از ذلک استفاده کند ( خداوند نعوذبالله بیسواد است ) یا هزاران هزار مدل دیگر و ... که هیچکس بجز راسخون در علم آن را نمی دانند و در آیه سوم که می فرمایند کسانی که به غیب ایمان آوردند این ایمان آنها به قرآن است یا به الم است یا به آن کتاب (ذلک) است یا یه چیز دیگری است یا ....
فعلا کتاب قرآن را باز کردیم و از صفحه اول سه آیه آوردیم که نشاندهند آن است که قرآن بدون راسخ قابل درک نیست حالا من نمیدانم شما و دوستتان کنجکاو چگونه همیچین ادعای بزرگی می کنید و می گویید قرآن را می فهمید .
حرف اصلی من این است قرآن بدون راسخون مایه گمراهی است نه هدایت دوست عزیز همانطور که به وسیله راسخون نازل شد و همان راسخ توضیح دهیند آن است .
"

53 دقيقه پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا محمد صلی الله علیه وآله وسلم پاسخ داد.
"
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ الْعَنْ مَنْ عَادَاهُم‏

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ وَ الْعَنْ مَنْ عَادَاهُم‏
یا علی یا علی یا علی یا علی

الأنوار في مولد النبي صلى الله عليه و آله ؛ ؛ ص5

ُ فَقَالَ اللَّهُ يَا عَبْدِي أَنْتَ الْمُرَادُ وَ أَنَا الْمُرِيدِ وَ أَنْتَ خِيَرَتِي مِنْ خَلْقِي فَوَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَوْلَاكَ مَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاكِ وَ لَا الدُّنْيَا وَ لَا الْأَرْضِ فَمَنْ أَحَبَّكَ أَحْبَبْتُهُ وَ مِنْ أُبْغِضُكَ أبغضته‏
بكرى، احمد بن عبد الله، الأنوار و مفتاح السرور و الأفكار في مولد النبيّ المختار، 1جلد، دار الشريف الرضي - قم، چاپ: اول، 1411 ق.
بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏15 ؛ ص28
وج54ص199و..........................
وَ الْحَقُّ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَنْظُرُ إِلَيْهِ وَ يَقُولُ يَا عَبْدِي أَنْتَ الْمُرَادُ وَ الْمُرِيدُ وَ أَنْتَ خِيَرَتِي مِنْ خَلْقِي وَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَوْلَاكَ مَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاكَ مَنْ أَحَبَّكَ أَحْبَبْتُهُ وَ مَنْ أَبْغَضَكَ أَبْغَضْتُهُ ...................................................حق تبارک وتعالی خطاب فرمود به حبیبش سید وفخرکائنات ولی امر ممکنات "أَنْتَ الْمُرَادُ و.........

مرحوم میرجهانی اعلی الله مقامه در کتاب روایح النسمات در شرح دعای سمات به دست خط خودشان چاپ چاپخانه پیروز طهران ماه جمادی الثانیه 1374قمری موافق 1333شمسی ص 451.452در معنای حبیب می فرماید "نقل شده که چون موسی کلیم الله علیه السلام عارف بمقامات حضرت خاتم الانبیاءصلی الله علیه واله گردی عرضکرد خداوندا مرا کلیم خود خواندی وحضرت محمد را حبیب خود نامیدی
فرق حبیب وکلیم چیست ؟
خطاب رسید ایموسی کلیم کسی است که کاری کند که رضای ما در آن باشد
وحبیب کسی استکه ما آن کنیم که رضای او در آن باشد
ایموسی کلیم کسی استکه مارا دوست دارد
وحبیب کسی است که ما اورا دوست داریم
ایموسی کلیم کسی است که روز صائم وشب قائم باشد وچهل روز باینطریق بگذراند وبعد بطور سینا آید وبا من تکلم کند
وحبیب کسی است که در فراش خود بفراغت بال خوابیده ومن جبرئیل رو بطلب او فرستم وبکمتر از چشم بهم زدنی اورا بجناب قدس خود حاضر کنم واورا بمرتبه ای رسانم که فهم هیچیک از مخلوقات من درک حقیقت آن نتواند کند
"

18 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"

یا علی یا علی یا علی یا علی

الأنوار في مولد النبي صلى الله عليه و آله ؛ ؛ ص5

ُ فَقَالَ اللَّهُ يَا عَبْدِي أَنْتَ الْمُرَادُ وَ أَنَا الْمُرِيدِ وَ أَنْتَ خِيَرَتِي مِنْ خَلْقِي فَوَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَوْلَاكَ مَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاكِ وَ لَا الدُّنْيَا وَ لَا الْأَرْضِ فَمَنْ أَحَبَّكَ أَحْبَبْتُهُ وَ مِنْ أُبْغِضُكَ أبغضته‏
بكرى، احمد بن عبد الله، الأنوار و مفتاح السرور و الأفكار في مولد النبيّ المختار، 1جلد، دار الشريف الرضي - قم، چاپ: اول، 1411 ق.
بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏15 ؛ ص28
وج54ص199و..........................
وَ الْحَقُّ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى يَنْظُرُ إِلَيْهِ وَ يَقُولُ يَا عَبْدِي أَنْتَ الْمُرَادُ وَ الْمُرِيدُ وَ أَنْتَ خِيَرَتِي مِنْ خَلْقِي وَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَوْلَاكَ مَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاكَ مَنْ أَحَبَّكَ أَحْبَبْتُهُ وَ مَنْ أَبْغَضَكَ أَبْغَضْتُهُ ...................................................حق تبارک وتعالی خطاب فرمود به حبیبش سید وفخرکائنات ولی امر ممکنات "أَنْتَ الْمُرَادُ و.........

مرحوم میرجهانی اعلی الله مقامه در کتاب روایح النسمات در شرح دعای سمات به دست خط خودشان چاپ چاپخانه پیروز طهران ماه جمادی الثانیه 1374قمری موافق 1333شمسی ص 451.452در معنای حبیب می فرماید "نقل شده که چون موسی کلیم الله علیه السلام عارف بمقامات حضرت خاتم الانبیاءصلی الله علیه واله گردی عرضکرد خداوندا مرا کلیم خود خواندی وحضرت محمد را حبیب خود نامیدی
فرق حبیب وکلیم چیست ؟
ایموسی کلیم کسی است که روز صائم وشب قائم باشد وچهل روز باینطریق بگذراند وبعد بطور سینا آید وبا من تکلم کند
وحبیب کسی است که در فراش خود بفراغت بال خوابیده ومن جبرئیل رو بطلب او فرستم وبکمتر از چشم بهم زدنی اورا بجناب قدس خود حاضر کنم واورا بمرتبه ای رسانم که فهم هیچیک از مخلوقات من درک حقیقت آن نتواند کند
"

19 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
فرق حبیب وکلیم چیست ؟
"

19 ساعت پيش

asad39 به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
"
نقل قول:
نظر من مهم نیست چون من کاره ای نیستم و فقط از حرف قرآن پیروی می کنم و می دانم که جز راسخون در علم افراد دیگری تاویل قرآن را نمی فهمند و ...
راسخون در علم تاویل قرآن را میفهمند، اما متن قرآن برای همه قابل فهم است. قرآن به زبان عربی نازل شده است.

پس با این اوصاف از ما میخواهی چکار کنیم؟ دست از خواندن قرآن بکشیم؟

گفتی که شما فقط قرآن را پیروی میکنی. پس باید حرف قرآن قابل فهم باشد تا که پیروی کنید. "

19 ساعت پيش

علوی به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
من چنین ادعای نکردم که فقط راسخون قرآنو می فهمند این شما هستید که می گویید فقط راسخون که اشخاص خاص ومعصومند قران رو می فهمند پس شما باید ثابت کنی که راسخون فقط آنهایی هستند که شما می گویید و فقط آنها قرآن رو می فهمند
عجب ! ! !
مگر تو نیستی که می گویی قرآن برای من کافی است ! ! !
این کفایت حکم می کند که کامل آن را می شناسی و به آن علم داری و نیازی به چیز دیگری نداری! ! !
مگر تو نیستی که دو روز یکبار این حرف تکراری دین پدرانتان را نمی زنی ! ! !
عجب سفسطه کن ماهری هستی "

21 ساعت پيش

"
نقل قول:
من در مورد معجزه ریاضی قران گفتم که از طرف خدا وحی شده است و نه در سایر موارد. من با دلیل و برهان حرف میزنم.
ثانیا از نظر شما چه کسی میتواند قرآن را بفهمد؟ کی؟ چون خودت گفتی که نمی فهمی.
ولی این ادعا را دارید . در مورد معجزه ریاضی قرآن مفصلا سخن گفتیم و چوابی ندادید .
در مورد وحی بر شما که در شب قدر بود هم نفرمودید کدام فرشته و روح بر شما نازل شد .
کدام برهان ؟ ؟ ؟ تابحال چه چیزی را اثبات کرده اید در تمامی بحث هایی که با افراد این سایت کردید در حافظه بنده چیزی پیدا نمی شود که یک وقت پاسخگو بوده باشد در بعضی موارد فایل پی دی اف استادتان را ارسال کردید .
نظر من مهم نیست چون من کاره ای نیستم و فقط از حرف قرآن پیروی می کنم و می دانم که جز راسخون در علم افراد دیگری تاویل قرآن را نمی فهمند و ... "

21 ساعت پيش

"
نقل قول:
روش تو و دیدگاه تو از اساس اشتباه است. پس برای چی خدا میفرماید که ما قرآن را ساده بیان کردیم و برای مردم بیان کردیم. قرآن هدایت است برای مردم.
روش تو و دیدگاه تو از اساس اشتباه است . پس چرا خداوند می فرمایند که در قرآن محکم و متشابه وجود دارد که جز خداوند و راسخون در علم آن را نمی دانند و آن کسانی که ( مثل شما و کنجکاو ) در قلبشان مرض و انحراف وجود دارد آن را تفسیر به رای می کنند .

نقل قول:
اگر تو از قرآن استفاده نکنی و بگویی مشکل است و مایه گمراهی است؛ پس قرآن کتابی نیست که برای مردم نازل شده باشد و برای یک عده خاص نازل شده است. در نتیجه شما مجبوری از کتابهای دیگری استفاده کنید . این کتابهای دیگر هم به زبان عربی اند و قطعا متن آنان از متن قرآن مشکل تر است. چیزی که خدا ساده بیان کند، هیچ احد الناسی نمیتواند ساده تر بیانش کند.
اگر قرآن راحت است چرا سه آیه اول سوره بقره و سوالاتم را جواب نمیدهی ؟ ؟ ؟
چرا از آن بحث فرار میکنی ؟ ؟ ؟
شما یک چیز از پدران و استادانتان شنیده ای که قرآن ساده است بنا به آیه فلان ( آیه محکم است یا متشابه ) پس شما میفهمید مگر در آیه نیامده است که تاویل آن را جز خداوند متعال و راسخون در علم نمی دانند در آیه فرموده تاویل ! ! ! ! دیگر میدانی تاویل چیست ؟ ؟ ؟ ؟
مسئله قرآن کتابت شدن آن به گرامر و دستور زبان عربی نیست دوست عزیز مسئله دانستن تاویل آن در محکم بودن و متشابه بودن آیه است که خود قرآن می فرمایند که ...
چرا جواب تاویل و سوالاتم را از سه آیه صفحه اول قرآن نمی دهی ؟ ؟ ؟ ؟
نقل قول:
خیر ! ! !
چون من جز راسخون در علم نیستم و وقتی قرآن می خوانم و معنی آن را میبینم این سوال در ذهنم پیش می آید که چه چیزی محکم و چه چیزی متشابه است .
مگر در قرآن نیامده است :

الم ﴿۱﴾
الف لام ميم (۱)

اين است كتابى كه در [حقانيت] آن هيچ ترديدى نيست [و] مايه هدايت تقواپيشگان است (۲)

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ ﴿۳﴾
آنان كه به غيب ايمان مى ‏آورند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ ايم انفاق مى كنند (۳)

این سه آیه که اول قرآن در سوره بقره آمده است چه ربطی به هم دارد ؟ ؟ ؟ ؟آیه اول که اصلا معلوم نیست چیست و حتی معنی بخصوصی ندارد و در آیه دوم می فرمایند آن ( اشاره به دور ) کتابی است که در حقیقتش هیچ تردیدی نیست و آیا این گفته به الم بر میگردد یا قرآن یا آن کتاب که همان الم است یا خیر یا اگر آن کتاب قرآن باشد نباید از ذلک استفاده کند ( خداوند نعوذبالله بیسواد است ) یا هزاران هزار مدل دیگر و ... که هیچکس بجز راسخون در علم آن را نمی دانند و در آیه سوم که می فرمایند کسانی که به غیب ایمان آوردند این ایمان آنها به قرآن است یا به الم است یا به آن کتاب (ذلک) است یا یه چیز دیگری است یا ....
فعلا کتاب قرآن را باز کردیم و از صفحه اول سه آیه آوردیم که نشاندهند آن است که قرآن بدون راسخ قابل درک نیست حالا من نمیدانم شما و دوستتان کنجکاو چگونه همیچین ادعای بزرگی می کنید و می گویید قرآن را می فهمید .
حرف اصلی من این است قرآن بدون راسخون مایه گمراهی است نه هدایت دوست عزیز همانطور که به وسیله راسخون نازل شد و همان راسخ توضیح دهیند آن است .
"

21 ساعت پيش

"
نقل قول:
حساب جناب حسین با تو فرق می کند .
ایشان مثل تو ادعا ندارد که به ایشان وحی رسیده است و همه ی حرفهای ایشان دارای حساب و کتاب است .
من در مورد معجزه ریاضی قران گفتم که از طرف خدا وحی شده است و نه در سایر موارد. من با دلیل و برهان حرف میزنم.
ثانیا از نظر شما چه کسی میتواند قرآن را بفهمد؟ کی؟ چون خودت گفتی که نمی فهمی. "

21 ساعت پيش

"
نقل قول:
علوی؛ پس چطور حسین که در این گفتمان مطلب می نویسد آیات قرآنی را میفهمد و مشکلی در آن ندارد.
حساب جناب حسین با تو فرق می کند .
ایشان مثل تو ادعا ندارد که به ایشان وحی رسیده است و همه ی حرفهای ایشان دارای حساب و کتاب است . "

21 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
سلام علیکم
آخرش نگفتی جز راسخون هستی یا نه ؟ ؟ ؟ ؟
من چنین ادعای نکردم که فقط راسخون قرآنو می فهمند این شما هستید که می گویید فقط راسخون که اشخاص خاص ومعصومند قران رو می فهمند پس شما باید ثابت کنی که راسخون فقط آنهایی هستند که شما می گویید و فقط آنها قرآن رو می فهمند "

23 ساعت پيش

" علوی؛ پس چطور حسین که در این گفتمان مطلب می نویسد آیات قرآنی را میفهمد و مشکلی در آن ندارد. "

23 ساعت پيش

"
نقل قول:
خیر ! ! !
مگر در قرآن نیامده است :

الم ﴿۱﴾
الف لام ميم (۱)

روش تو و دیدگاه تو از اساس اشتباه است. پس برای چی خدا میفرماید که ما قرآن را ساده بیان کردیم و برای مردم بیان کردیم. قرآن هدایت است برای مردم.
اگر تو از قرآن استفاده نکنی و بگویی مشکل است و مایه گمراهی است؛ پس قرآن کتابی نیست که برای مردم نازل شده باشد و برای یک عده خاص نازل شده است. در نتیجه شما مجبوری از کتابهای دیگری استفاده کنید . این کتابهای دیگر هم به زبان عربی اند و قطعا متن آنان از متن قرآن مشکل تر است. چیزی که خدا ساده بیان کند، هیچ احد الناسی نمیتواند ساده تر بیانش کند. "

23 ساعت پيش

علوی به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ﴿۹۹﴾
تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد مى‏ گويد پروردگارا مرا بازگردانيد (۹۹)
لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿۱۰۰﴾
شايد من در آنچه وانهاده‏ ام كار نيكى انجام دهم نه چنين است اين سخنى است كه او گوينده آن است و پشاپيش آنان برزخى است تا روزى كه برانگيخته خواهند شد (۱۰۰)
فَإِذَا نُفِخَ فِي الصُّورِ فَلَا أَنْسَابَ بَيْنَهُمْ يَوْمَئِذٍ وَلَا يَتَسَاءَلُونَ ﴿۱۰۱﴾
پس آنگاه كه در صور دميده شود [ديگر] ميانشان نسبت‏ خويشاوندى وجود ندارد و از [حال] يكديگر نمى ‏پرسند (۱۰۱)

هرگاه سخن از برزخ به میان می آید معتقدان به زندگی مردگان در برزخ به آیه 99 سوره مومنون استناد می کنند و می گویند اگر در برزخ مردگان زندگی نمی کنند و از چیزی آگاه نیستند پس چرا می گویند مارا به دنیا بازگردانید ارجعون و با این آیه می خواهند نشان دهند که مابین این دنیا و آخرت عالمی هست بنام برزخ که ارواح مردگان به آنجا میروند و از آنجا از همه وقایع این دنیا با خبرند و بعضی وقتها هم به این دنیا رفت وآمد می کنند .
درصورتی که این درخواست زمانی صورت می گیرد که هنوز انسان نمرده و در حال سکرات است اما دیدش بینا شده و حقیقت را می تواند درک کند .

خداوند در آیه 19 سوره ق می فرمایند :

وَجَاءَتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ذَلِكَ مَا كُنْتَ مِنْهُ تَحِيدُ ﴿۱۹﴾
و سرانجام سكرات مرگ به حق فرا مي‏رسد (و به انسان گفته مي‏شود) اين همان چيزي است كه از آن مي‏گريختي! (۱۹)
وَنُفِخَ فِي الصُّورِ ذَلِكَ يَوْمُ الْوَعِيدِ ﴿۲۰﴾
و در صور دميده مي‏شود، آن روز، روز تحقق وعده وحشتناك است. (۲۰)
سلام علیکم
آخرش نگفتی جز راسخون هستی یا نه ؟ ؟ ؟ ؟
"

يك روز پيش

کنجکاو1 به سرنگار سفری به قیامت پاسخ داد.
" حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ﴿۹۹﴾
تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد مى‏ گويد پروردگارا مرا بازگردانيد (۹۹)
لَعَلِّي أَعْمَلُ صَالِحًا فِيمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَى يَوْمِ يُبْعَثُونَ ﴿۱۰۰﴾
شايد من در آنچه وانهاده‏ ام كار نيكى انجام دهم نه چنين است اين سخنى است كه او گوينده آن است و پشاپيش آنان برزخى است تا روزى كه برانگيخته خواهند شد (۱۰۰)
فَإِذَا نُفِخَ فِي الصُّورِ فَلَا أَنْسَابَ بَيْنَهُمْ يَوْمَئِذٍ وَلَا يَتَسَاءَلُونَ ﴿۱۰۱﴾
پس آنگاه كه در صور دميده شود [ديگر] ميانشان نسبت‏ خويشاوندى وجود ندارد و از [حال] يكديگر نمى ‏پرسند (۱۰۱)

هرگاه سخن از برزخ به میان می آید معتقدان به زندگی مردگان در برزخ به آیه 99 سوره مومنون استناد می کنند و می گویند اگر در برزخ مردگان زندگی نمی کنند و از چیزی آگاه نیستند پس چرا می گویند مارا به دنیا بازگردانید ارجعون و با این آیه می خواهند نشان دهند که مابین این دنیا و آخرت عالمی هست بنام برزخ که ارواح مردگان به آنجا میروند و از آنجا از همه وقایع این دنیا با خبرند و بعضی وقتها هم به این دنیا رفت وآمد می کنند .
درصورتی که این درخواست زمانی صورت می گیرد که هنوز انسان نمرده و در حال سکرات است اما دیدش بینا شده و حقیقت را می تواند درک کند .

خداوند در آیه 19 سوره ق می فرمایند :

وَجَاءَتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّ ذَلِكَ مَا كُنْتَ مِنْهُ تَحِيدُ ﴿۱۹﴾
و سرانجام سكرات مرگ به حق فرا مي‏رسد (و به انسان گفته مي‏شود) اين همان چيزي است كه از آن مي‏گريختي! (۱۹)
وَنُفِخَ فِي الصُّورِ ذَلِكَ يَوْمُ الْوَعِيدِ ﴿۲۰﴾
و در صور دميده مي‏شود، آن روز، روز تحقق وعده وحشتناك است. (۲۰)
"

يك روز پيش

"
نقل قول:
یعنی تو وقتی قرآن میخوانی، آن را نمی فهمی؟
خیر ! ! !
مگر در قرآن نیامده است :

الم ﴿۱﴾
الف لام ميم (۱)

حرف اصلی من این است قرآن بدون راسخون مایه گمراهی است نه هدایت دوست عزیز همانطور که به وسیله راسخون نازل شد و همان راسخ توضیح دهیند آن است . "

يك روز پيش

"
نقل قول:
خب مشکل اینجاست که آیه قرآن می فرمایند شما نمی فهمید بجز خداوند و راسخون ! ! ! ! !
اول باید فهم باشد بعد عمل وقتی نفهمی چگونه می خواهی به آن عمل کنی دوست من ! ! ! !
یعنی تو وقتی قرآن میخوانی، آن را نمی فهمی؟ "

يك روز پيش

"
نقل قول:
اینکه آیا اگر ما قرآن را بخوانیم و بفهمیم و به آن عمل کنیم، مشکلی هست!
خب مشکل اینجاست که آیه قرآن می فرمایند شما نمی فهمید بجز خداوند و راسخون ! ! ! ! !
اول باید فهم باشد بعد عمل وقتی نفهمی چگونه می خواهی به آن عمل کنی دوست من ! ! ! ! "

يك روز پيش

asad39 به سرنگار نکات قرآنی پاسخ داد.
" 27. خدای مهربان برای هیچ مردی دو قلب قرار نداده است. این مطلب در آیه زیر بیان شده است.

مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ فِي جَوْفِهِ وَمَا جَعَلَ أَزْوَاجَكُمُ اللَّائِي تُظَاهِرُونَ مِنْهُنَّ أُمَّهَاتِكُمْ وَمَا جَعَلَ أَدْعِيَاءَكُمْ أَبْنَاءَكُمْ ذَلِكُمْ قَوْلُكُمْ بِأَفْوَاهِكُمْ وَاللَّهُ يَقُولُ الْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِي السَّبِيلَ ﴿۴﴾
خدا براى هيچ مردى در درونش دو مرکز احساسات ننهاده است و آن همسرانتان را كه مورد ظهار قرار مى‏ دهيد مادران شما نگردانيده و پسرخواندگانتان را پسران [واقعى] شما قرار نداده است اين گفتار شما به زبان شماست و[لى] خدا حقيقت را مى‏ گويد و او[ست كه] به راه راست هدايت مى ‏كند (۴)

این آیه نکات جالبی در بر دارد؛ آیه در مورد زنان صحبت نمی کند و در مورد مردان صحبت میکند. این نشان میدهد که زنان ممکن است که دو قلب داشته باشند. البته باید توجه کنیم که قلب در قرآن به معنای مرکز احساسات و مرکز دگرگونی است و در این آیه به معنای قلب فیزیکی که خون را به بدن پمپاژ میکند، نیست. در این آیه نکات جالبی نهفته است. این آیه به ما نشان میدهد که چرا شهادت دو زن ، یک شهادت بحساب می آید. البته این یک نقطه ضعف برای زن نیست؛ بلکه یک تفاوت بین زن و مرد است. بطور مثال اگر یک زن بین چندین فرد باشد و آن افراد در مورد یک موضوع خاص مثلا تجاری و یا یک موضوع روز صحبت کنند؛ آن زن در بین آنان در بیشتر موارد پنجاه درصد توجه اش را به موضوع اختصاص میدهد؛ زیرا از نظر او ضرورتی برای این همه توجه نیست. بنابراین در یک موضوع و یا حادثه پیش آمده، نمی توانند دقیق شهادت دهند و بنابراین خدا شهادت دو زن را مقیاس قرار داده است تا که به کسی ظلم نشود. این که به کسی ظلم نشود، از نظر خدا اهمیتش بیشتر از مسائل دیگر است. زنان در مسائل اجتماعی تمام توجه و احساسات خود را به موضوعات مورد علاقه خویش منعطف میکنند و نسبت به مسائل دیگر توجه کامل و کافی نمی کنند. به همین خاطر مرکز احساسات و دگرگونی زنان ممکن است که دو سویه باشد. برای مثال، بخاطر نگهداری از اولاد خویش، ممکن است که شرایط نامناسبی را پیش شوهر تحمل کنند و حتی بطور نصفه نیمه هم احساسات خود را به آن متمایل کنند. بخاطر احساسات دو سویه ، خدا میفرماید که صفات رذیله مسخره کردن و عیبگذاری بر دیگران ، بیشتر در کمین زنان است؛ به همین خاطر در آیه زیر این خطر بزرگ را بطور ویژه برای زنان بیان فرموده است.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ يَكُونُوا خَيْرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ يَكُنَّ خَيْرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الِاسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَنْ لَمْ يَتُبْ فَأُولَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿۱۱﴾
اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد نبايد قومى قوم ديگر را ريشخند كند شايد آنها از اينها بهتر باشند و نبايد زنانى زنان [ديگر] را [ريشخند كنند ] شايد آنها از اينها بهتر باشند و از يكديگر عيب مگيريد و به همديگر لقبهاى زشت مدهيد چه ناپسنديده است نام زشت پس از ايمان و هر كه توبه نكرد آنان خود ستمكارند (۱۱)

این مطالب از نظر علم روانشناسی هم اثبات شده هستند و ما نمی توانیم بخاطر شعارهای فمینیستی؛ تفاوتهای بین زن و مرد و واقعیتهای اینچنینی را انکار کنیم. بنابراین قبول شهادت دو زن به عنوان یک شهادت؛ بخاطر عدم ظلم و اجحاف و اطمینان در جامعه ست. بنابراین این موضوع یک عیب برای زنان بحساب نمی آید و بلکه خدا اینطوری آنان را خلق فرموده است. همین تفاوت احساسات باعث میشود که یک زن و یک مرد زیر یک سقف سالها بتوانند باهم زندگی کنند؛ فارغ از تفاوت عقاید و احساسات.
"

يك روز پيش

"
نقل قول:
کدام جواب آن وقت ؟ ؟ ؟؟ ؟ ؟
اینکه آیا اگر ما قرآن را بخوانیم و بفهمیم و به آن عمل کنیم، مشکلی هست! "

2 روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 06:15PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه