بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان

نکات

چی تو فکرته؟

[140]

جریان زندۀ تالارها
عبدالعلی69 به سرنگار یا علی پاسخ داد.
"
یا علی
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم والعن من عاداهم
أمیر المؤمنین علیّ‌ بن ‌أبی‌ طالب علیه السّلام در روز عید فطر خطبه إیراد کرده و فرمودند ؛
ای مردم همانا این روز ، روزی است که در آن نیکوکاران پاداش می‌گیرند و بدکاران زیان می‌بینند ، و شباهت بسیاری به روز رستاخیز دارد. پس با بیرون ‌آمدن از خانه‌هایتان به سوی مصلّایتان ، به یاد آن روزی افتید که از گورهایتان به سوی پروردگارتان بیرون می‌آئید ، و از ایستادن در مصلّایتان ، به یاد آن روزی افتید که در پیشگاه پروردگارتان می‌ایستید و از بازگشتن به سوی خانه‌هایتان ، آن روزی را یاد آورید که به خانه‌های خود در بهشت باز میگردید.
ای بندگان خدا کمترین چیزی که برای مردان و زنان روزه‌گیر می‌باشد ، این است که در روز آخر ماه رمضان فرشته‌ای آنان را ندا می‌دهد بشارت بادا بر شما ای بندگان خدا که خداوند گناهان گذشته شما را بخشید پس مواظب باشید که از این پس چه می‌کنید.

تنبیه‌الخواطر ۲ / ۱۵۷.

نَظَرَ ، یعنی علیُّ بنُ موسی الرّضا علیه السّلام ، إلَى النّاسِ فی يَوْمِ فِطْرٍ يَلْعَبُونَ وَ يَضْحَکونَ. فَقالَ لأصْحابِهِ وَ الْتَفَتَ إلَيْهِمْ إنَّ اللَه عَزَّوَجَلَّ خَلَقَ شَهْرَ رَمَضانَ مِضْمَاراً لِخَلْقِهِ لِیَسْتَبِقُوا فِیهِ بِطَاعَتِهِ إِلَی رِضْوَانِهِ ، فَسَبَقَ فِیهِ قَوْمٌ فَفَازُوا ، وَ تَخَلَّفَ آخَرُونَ فَخَابُوا ، فَالْعَجَبُ کُلُّ الْعَجَبِ مِنَ الضَّاحِکِ اللَّاعِبِ فِی الْیَوْمِ الَّذِی یُثَابُ فِیهِ الْمُحْسِنُونَ وَ یَخِیبُ فِیهِ الْمُقَصِّرُونَ. وَ ایْمُ الله لَوْ کُشِفَ الْغِطَاءُ لَشُغِلَ مُحْسِنٌ بِإِحْسَانِهِ وَ مُسِیءٌ بِإِسَاءَتِهِ.

إمام رضا علیه السّلام روز عيد فطر به مردمی برخوردند که به کارهای بيهوده مشغول ، و سرگرم بازی و خنده بودند.
حضرت با ديدن ايشان رو به أصحاب خود کرد و فرمود همانا خداوندِ صاحب عزّت و جلال ماه رمضان را ميدان مسابقه ای برای بندگانش آفريد تا در اين ماه با پيروی از خداوند به سوی بهشت پيشى گيرند. پس گروهی پيشی گرفتند و به پيروزی دست يافتند و کسانی ديگر باز ماندند و محروم گشتند.
شگفتا از کسی که سرگرم خنده و بازی است ، در روزی که نيکوکاران ثواب و أجر می برند و کوتاهی ورزندگان محروم ميشوند.
به خدا قسم اگر پرده و حجاب ها کنار رود ، هر آينه نيکوکار به کردار نيک خود و گناهکار به گناهش مشغول می شود.

کافی ۴ / ۱۸۱ ، ابواب السفر ، باب النوادر ، حدیث ۵.

عَنْ عَنْبَسَةَ بْنِ مُصْعَبٍ عَنْ أَبِى عَبْدِالله علیه السّلام قَالَ ؛
مَنْ سَأَلَ النَّاسَ وَ عِنْدَهُ قُوتُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ لَقِیَ الله تَعَالَى يَوْمَ يَلْقَاهُ وَ لَيْسَ فِى وَجْهِهِ لَحْمٌ.

إمام صادق عليه السّلام فرمود ؛
کسی که از مردم درخواست کمک کند در حالیکه به اندازه خوراک سه روزش را دارد ، خداوند متعال را ملاقات خواهد کرد در حالیکه گوشتی در صورتش نخواهد بود.

بحارالأنوار ۷ / ۲۲۲ ، حدیث ۱۳۴.

عَنْ مَالِكِ‏ بْنِ حُصَيْنٍ‏ السَّكُونیِّ قَالَ قَالَ رَسُولُ الله صلّى الله عليه و آله ؛
مَا مِنْ عَبْدٍ يَسْئلُ مِنْ غَيْرِ حَاجَةٍ فَيَمُوتُ حَتَّى يُحْوِجَهُ الله إِلَيْهَا وَ يُثَبِّتَ لَهُ بِهَا النَّارَ.

از رسول خدا صلّی الله علیه و آله روایت است که فرمودند ؛
هیچ بنده‌ای نیست که بدون احتیاج ، از مردم درخواست کمک کند ، مگر آنکه خداوند قبل از مرگش محتاجش می‌کند ، و آتش دوزخ بر او لازم می‌گردد.

کافی ۴ / ۱۹ ، حدیث ۳.

عَنْ مُعَتِّبٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ الله علیه السّلام قَالَ اذْهَبْ فَأَعْطِ عَنْ عِیَالِنَا الْفِطْرَةَ وَ عَنِ الرَّقِیقِ وَ اجْمَعْهُمْ وَ لَا تَدَعْ مِنْهُمْ أَحَداً فَإِنَّکَ إِنْ تَرَکْتَ مِنْهُمْ إِنْسَاناً تَخَوَّفْتُ عَلَیْهِ الْفَوْتَ قُلْتُ وَ مَا الْفَوْتُ؟ قَالَ الْمَوْتُ.

معتب گوید إمام صادق علیه السّلام بمن فرمودند برو و زکات فطرهٔ عیال و غلامانم را بپرداز و هیچکدام را از قلم مینداز ، زیرا اگر فطریه یکی را ندهی از فوت او بیم دارم. پرسیدم منظور از فوت چیست؟ حضرت فرمودند مرگ.

کافی ۴ / ۱۷۴ ، حدیث ۲۱.

عن أَبی عَبْدِ الله علیه السّلام قالَ ؛

إِنَّ مِنْ تَمَامِ الصَّوْمِ إِعْطَاءُ الزَّكَاةِ يَعْنِی الْفِطْرَةَ ، كَمَا أَنَّ الصَّلَاةَ عَلَى النَّبِىِّ صلّی الله علیه و آله مِنْ تَمَامِ الصَّلَاةِ.

إمام صادق علیه السّلام فرمودند ؛
تکمیل روزه به پرداخت زکات فطره است ، همچنان که صلوات بر پیامبر صلّی الله علیه و آله کمال نماز است.

وسائل الشیعة ۶ / ۲۲۱.
"

2 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار به نیت سلامتی وظهور وفرج صاحب العصر والزمان صلوات پاسخ داد.
"
یا علی
أمیر المؤمنین علیّ‌ بن ‌أبی‌ طالب علیه السّلام در روز عید فطر خطبه إیراد کرده و فرمودند ؛
ای مردم همانا این روز ، روزی است که در آن نیکوکاران پاداش می‌گیرند و بدکاران زیان می‌بینند ، و شباهت بسیاری به روز رستاخیز دارد. پس با بیرون ‌آمدن از خانه‌هایتان به سوی مصلّایتان ، به یاد آن روزی افتید که از گورهایتان به سوی پروردگارتان بیرون می‌آئید ، و از ایستادن در مصلّایتان ، به یاد آن روزی افتید که در پیشگاه پروردگارتان می‌ایستید و از بازگشتن به سوی خانه‌هایتان ، آن روزی را یاد آورید که به خانه‌های خود در بهشت باز میگردید.
ای بندگان خدا کمترین چیزی که برای مردان و زنان روزه‌گیر می‌باشد ، این است که در روز آخر ماه رمضان فرشته‌ای آنان را ندا می‌دهد بشارت بادا بر شما ای بندگان خدا که خداوند گناهان گذشته شما را بخشید پس مواظب باشید که از این پس چه می‌کنید.

تنبیه‌الخواطر ۲ / ۱۵۷.

نَظَرَ ، یعنی علیُّ بنُ موسی الرّضا علیه السّلام ، إلَى النّاسِ فی يَوْمِ فِطْرٍ يَلْعَبُونَ وَ يَضْحَکونَ. فَقالَ لأصْحابِهِ وَ الْتَفَتَ إلَيْهِمْ إنَّ اللَه عَزَّوَجَلَّ خَلَقَ شَهْرَ رَمَضانَ مِضْمَاراً لِخَلْقِهِ لِیَسْتَبِقُوا فِیهِ بِطَاعَتِهِ إِلَی رِضْوَانِهِ ، فَسَبَقَ فِیهِ قَوْمٌ فَفَازُوا ، وَ تَخَلَّفَ آخَرُونَ فَخَابُوا ، فَالْعَجَبُ کُلُّ الْعَجَبِ مِنَ الضَّاحِکِ اللَّاعِبِ فِی الْیَوْمِ الَّذِی یُثَابُ فِیهِ الْمُحْسِنُونَ وَ یَخِیبُ فِیهِ الْمُقَصِّرُونَ. وَ ایْمُ الله لَوْ کُشِفَ الْغِطَاءُ لَشُغِلَ مُحْسِنٌ بِإِحْسَانِهِ وَ مُسِیءٌ بِإِسَاءَتِهِ.

إمام رضا علیه السّلام روز عيد فطر به مردمی برخوردند که به کارهای بيهوده مشغول ، و سرگرم بازی و خنده بودند.
حضرت با ديدن ايشان رو به أصحاب خود کرد و فرمود همانا خداوندِ صاحب عزّت و جلال ماه رمضان را ميدان مسابقه ای برای بندگانش آفريد تا در اين ماه با پيروی از خداوند به سوی بهشت پيشى گيرند. پس گروهی پيشی گرفتند و به پيروزی دست يافتند و کسانی ديگر باز ماندند و محروم گشتند.
شگفتا از کسی که سرگرم خنده و بازی است ، در روزی که نيکوکاران ثواب و أجر می برند و کوتاهی ورزندگان محروم ميشوند.
به خدا قسم اگر پرده و حجاب ها کنار رود ، هر آينه نيکوکار به کردار نيک خود و گناهکار به گناهش مشغول می شود.

مَنْ سَأَلَ النَّاسَ وَ عِنْدَهُ قُوتُ ثَلَاثَةِ أَيَّامٍ لَقِیَ الله تَعَالَى يَوْمَ يَلْقَاهُ وَ لَيْسَ فِى وَجْهِهِ لَحْمٌ.

کسی که از مردم درخواست کمک کند در حالیکه به اندازه خوراک سه روزش را دارد ، خداوند متعال را ملاقات خواهد کرد در حالیکه گوشتی در صورتش نخواهد بود.

عَنْ مَالِكِ‏ بْنِ حُصَيْنٍ‏ السَّكُونیِّ قَالَ قَالَ رَسُولُ الله صلّى الله عليه و آله ؛
مَا مِنْ عَبْدٍ يَسْئلُ مِنْ غَيْرِ حَاجَةٍ فَيَمُوتُ حَتَّى يُحْوِجَهُ الله إِلَيْهَا وَ يُثَبِّتَ لَهُ بِهَا النَّارَ.

هیچ بنده‌ای نیست که بدون احتیاج ، از مردم درخواست کمک کند ، مگر آنکه خداوند قبل از مرگش محتاجش می‌کند ، و آتش دوزخ بر او لازم می‌گردد.

کافی ۴ / ۱۹ ، حدیث ۳.

عَنْ مُعَتِّبٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ الله علیه السّلام قَالَ اذْهَبْ فَأَعْطِ عَنْ عِیَالِنَا الْفِطْرَةَ وَ عَنِ الرَّقِیقِ وَ اجْمَعْهُمْ وَ لَا تَدَعْ مِنْهُمْ أَحَداً فَإِنَّکَ إِنْ تَرَکْتَ مِنْهُمْ إِنْسَاناً تَخَوَّفْتُ عَلَیْهِ الْفَوْتَ قُلْتُ وَ مَا الْفَوْتُ؟ قَالَ الْمَوْتُ.

معتب گوید إمام صادق علیه السّلام بمن فرمودند برو و زکات فطرهٔ عیال و غلامانم را بپرداز و هیچکدام را از قلم مینداز ، زیرا اگر فطریه یکی را ندهی از فوت او بیم دارم. پرسیدم منظور از فوت چیست؟ حضرت فرمودند مرگ.

کافی ۴ / ۱۷۴ ، حدیث ۲۱.

إِنَّ مِنْ تَمَامِ الصَّوْمِ إِعْطَاءُ الزَّكَاةِ يَعْنِی الْفِطْرَةَ ، كَمَا أَنَّ الصَّلَاةَ عَلَى النَّبِىِّ صلّی الله علیه و آله مِنْ تَمَامِ الصَّلَاةِ.

تکمیل روزه به پرداخت زکات فطره است ، همچنان که صلوات بر پیامبر صلّی الله علیه و آله کمال نماز است.

وسائل الشیعة ۶ / ۲۲۱.
"

2 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا بر محبین امیر المومنین علیه السلام مبارک باد پاسخ داد.
"
یا علی

تنبیه‌الخواطر ۲ / ۱۵۷.

کافی ۴ / ۱۹ ، حدیث ۳.

کافی ۴ / ۱۷۴ ، حدیث ۲۱.

وسائل الشیعة ۶ / ۲۲۱.
"

2 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 3009

http://www.iranclubs.org/forums/show...55542&page=201

نقل قول:
در اصل توسط abtahisina نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
46:28
لَوْلَا نَصَرَهُمُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ قُرْبَانًا آلِهَةً بَلْ ضَلُّوا عَنْهُمْ وَذَلِكَ إِفْكُهُمْ وَمَا كَانُوا يَفْتَرُونَ

پس چرا آن كسانى را كه غير از خدا به منزله معبودانى براى تقرب [به خدا] اختيار كرده بودند آنان را يارى نكردند بلكه از دستشان دادند و اين بود دروغ آنان و آنچه برمى‏ بافتند
پست 368
نقل قول:
در اصل توسط طارق همان غانت هالک ملحد بهائی شیطان پرست مابون زنیم و......مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.. نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
اگر خواند ن خداوند به تنهایی تشخیص اشتباه و موجب لعن خداوند است
متمسک به ثقلین hosyn
تنها خداوند است که شایسته خواندن است، و هر چه غیر اوست، خواندنش پوچ و مایه پشیمانی ابدی است.

نقل قول:
در اصل توسط طارق همان غانت هالک ملحد بهائی شیطان پرست مابون زنیم و......مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.. نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
اگر خواندن غیر خداوند صحیح و موجب رحمت خداوند است
متمسک به ثقلین hosyn
خدا لعنت کند هر کس که غیر او را میخواند.

نقل قول:
من خواندن خداوند به تنهایی را انتخاب کردم اگر خداوند به این دلیل می خواهد مرا عذاب کند بگذار بخاطر خواندن خودش به تنهایی مرا عذاب کند .
متمسک به ثقلین hosyn
شما تصور درستی از خواندن ندارید، شیطان گفت: من را از سجده برای آدم معاف کن، یک سجده برایت به جا میآورم میلیونها سال طول بکشد، جواب آمد: انی احب ان اطاع من حیث ارید، یعنی من دوست دارم آنطور که میخواهم اطاعت شوم، و گرنه خدا بی نیاز از عالمین است، چه کار به سجده شیطان یا عبادت من و شما دارد؟ قل ان تکفروا انتم و من فی الارض جمیعا فان الله غني عن العالمین.

نقل قول:
ما چگونه باید بفهمیم که خداوند به چه کسایی اذن داده مگر غیر از این است که می فرمایند برای رسیدن بخدا وسیله ای بجوئید
متمسک به ثقلین hosyn
ما اصل این را بپذیریم که اذن داده‌ها را خواندن، خواندن غیر خدا نیست، تا نوبت به اشخاص آن برسد.

نقل قول:
در اصل توسط طارقغانت هالک ملحد بهائی شیطان پرست مابون زنیم و......مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.. نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
طریقه فهمیدن خیلی مهم است
اگر منبع فهم ما هم همانند منبع فهم مسیحیها باشد چی ؟
متمسک به ثقلین hosyn
یک ضابطه کلی قرآن کریم میفرماید: الا من شهد بالحق و هم یعلمون.

نقل قول:
در اصل توسط طارقغانت هالک ملحد بهائی شیطان پرست مابون زنیم و......مدعی پیامبری وهدایت مردم ایران و.. نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاءَ كَمَثَلِ الْعَنْكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتًا ۖ وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنْكَبُوتِ ۖ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ41
مثَل آنان كه سواى خدا را اوليا گرفتند، مثَل عنكبوت است كه خانه‌اى بساخت. و كاش مى‌دانستند، هر آينه سست‌ترين خانه‌ها خانه عنكبوت است.
اگر به آیه بعدی توجه کرده باشی خداوند علت اینکه اگر کسی غیر خدااولیایی انتخاب کند مثل عکبوت خانه سست برگزیده است را بیان می فرمایند
به آیه خوب توجه کنید

إِنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مِنْ شَيْءٍ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ42
خداوند آنچه را جز او مى‏خوانند، مى‏داند و هم اوست شكست‏ناپذير حكيم.

خداوند از خواندن غیر خود نام می برند
یعنی اینکه اولیایی غیر از خداوند انتخاب کنیم و آنها را بخوانیم
اگر در جایی از قرآن خداوند فرموده باشند که رسول و مومنین از دنیا رفته ولی شما هستند اگر آنهارا بخوانید مثل این است خدارا خوانده باشی حق با شماست

ولی می بینیم که خداوند بارها مارا از خواندن من دون الله منع کرده اند
متمسک به ثقلین hosyn
دوست گرامی، وقتی معنای من دون الله در آیه قبل، معلوم شد، معنای یدعون من دونه در آیه بعد هم معلوم میشود، نه برعکس، مثلا در جمله: شیری را دیدم که تیر می‌انداخت، وقتی معنای تیر انداختن معلوم شد، مراد از شیر هم معلوم میشود، که مقصود، یک مرد شجاع بوده است، نه یک شیر در جنگل، اما اگر برعکس فکر کنیم، اول نگاه میکنیم که شیر یعنی حیوان بزرگی در جنگل، و سپس تیر انداختن را تصور میکنیم که شیر جنگلی چنگالش را روی ماشه گذاشته و شلیک میکند! و خیلی تعجب هم میکنیم!

وقتی چیزی من دون الله شد، خواندن او هم متناسب با آن، شرک و نابخشودنی است، اما اگر چیزی من دون الله نشد، مثل آیه شریفه: کسانی که با تو بیعت میکنند همانا فقط و فقط با خدا بیعت میکنند! اینجا خواندن او هم خواندن من دون الله نیست، درخواست شفا از حضرت عیسی هرگز درخواست از غیر خدا نخواهد بود، کما اینکه نسبت به آیه سوره مائده، ولایت او هم، ولایت من دون الله در سوره عنکبوت نخواهد بود.

اگر برعکس فکر کنیم، یعنی اول سراغ خواندن برویم، و بعد هر چه خواندن بود را به خواندن غیر خدا نسبت بدهیم، قرینه کلام را از مفاد عقلانی و عرفی خودش خارج کرده‌ایم.

مثالی از آیه دیگر بیاورم: لا تجعلوا دعاء الرسول کدعاء بعضکم بعضا، اینجا از خواندن پیامبر با تجلیل تمام یاد شده است، و میفرماید: پیامبر را مثل خودتان نخوانید، بلکه به او بگویید: یا رسول الله و امثال آن، خوب! اگر خواندن غیر خدا بد است پس چرا اینجا، خواندن غیر خدا نه تنها مجاز دانسته شده بلکه تجلیل هم شده است؟ آیا غیر از این است که به صرف (خواندن) نباید نگاه کرد؟

مثالی واضح‌تر بگویم: آیا مگر غیر از این است که خداوند متعال همه را آفریده؟ آیا مگر غیر از این است که قدرت دارد هر کس را خواست هدایت کند؟ آیا خدا در هدایت کردن من و شما، نیاز به غیر خودش دارد؟ آیا نیاز به زبان خاص دارد؟ آیا قرآن، خود خود خداست؟ آیا درخواست هدایت از قرآن وتمسک جستن به قرآن، درخواست از غیر خداست؟! چرا باید بر سر واضحات بحث کنیم؟! آیا قرآن، خود خداست یا من دون الله است؟
"

11 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار معنای تمسک به قرآن ، نفی سنت نیست پاسخ داد.
"
پست 3000

نقل قول:
در اصل توسط abtahisina نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
شماها قطعا به این خاطر غیر خدا را می خوانید که فکر می کنید آنها شما را بخدا نزدیکتر می کنند؛ اما این دلیل مشرکین زمان پیامبر هم بوده است.
39:3
أَلَا لِلَّهِ الدِّينُ الْخَالِصُ وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَاءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلَّا لِيُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى إِنَّ اللَّهَ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ فِي مَا هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ

آگاه باشيد آيين پاك از آن خداست و كسانى كه به جاى او دوستانى براى خود گرفته‏ اند [به اين بهانه كه] ما آنها را جز براى اينكه ما را هر چه بيشتر به خدا نزديك گردانند نمى ‏پرستيم البته خدا ميان آنان در باره آنچه كه بر سر آن اختلاف دارند داورى خواهد كرد در قيقت‏ خدا آن كسى را كه دروغ‏پرداز ناسپاس است هدايت نمى ‏كند (۳)
کفور عنود ظلوم جهود جهول و.........

http://www.iranclubs.org/forums/show...55542&page=180

زکی جوابت رو مثل اد م بدم خای گف نفهمیدم
مثل بحث دون الله
قال الله عزوجل
مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیائ کمثل العنکبوت اتخذت بیتا وان اوهن البیوت لبیت العنکبوت لو کانوا یعلمون سوره مبارکه عنکبوت ایه شریفه41
نهی و ذم فرموده از اینکه من دون الله ولی وسرپرست باشد
در سوره مبارکه مائده ایه شریفه 55و56می فرمایند
قال الله عزوجل
انما ولیکم الله ورسوله والذین امنوا الذین یقیمون الصلاه ویوتون الزکاه وهم راکعون
ومن یتول الله ورسوله والذین امنوا فان حزب الله هم الغالبون
می فرماید ولی وسرپرست شما خدا وپیامبروکسانیکه ایمان اوردند واقامه صلاه می کنندودر حال رکوع زکات می دهند .وکسانی که ولایت وسرپرستی خدا ورسولش ومومنانی (چون علی بن ابی طالب )را بپذیرند حزب خدایند ویقینا حزب خدا غالب است ........
جمع این ایات چطوره حق تعالی در کلامش تناقض هست؟!
یا ایه سوره مبارکه عنکبوت نسخ شده؟
یا اطلاق ایه شریفه قید خورده ؟ یعنی مقید شده ؟
یا عمومیت ایه شریفه تخصیص خورده ؟ از باب عام وخاص ؟
یا مراد از من دون الله چیزی است غیر متفاهم عرف وهابیت؟
چون نمی شود نهی وذم بفرماید ازولی گرفتن دون الله ؛
مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیائ .
وحصرومدح بفرماید از ولایتش در ولایت خود ودر ولایت من دون الله (به تعبیر وهابیت )
دوستان وهابی مسلک بدون حاشیه رفتن جواب بفرمائید
بسم الله الرحمن الرحیم
من دون الله در آیه قرآن را چه معنا کنیم؟ در مقابل خدا؟ یا معنای دیگری؟
کلمه دون، اصل اینکه مقصود چیست، مشکلی نیست.
بهترین واژه ای که در فارسی معادلش باشد، مشکل ماست.
اگر می گوییم که پیامبر و ائمه دون الله هستند، پس آیه قران چه می فرمایند: انما یبایعونک تحت الشجره، انما یبایعون الله.
این آیه دارد می گوید کسانی که با تو بیعت کرده اند، یعنی منِ قرآن تو را قبول دارم که با تو مبایعه صورت گرفته است. نظیر و ما رمیت اذ رمیتَ
هر کس این را فهمید آنجا هم می فهمد که مثل الذین اتخذوا من دون الله اولیاء کمثل العنکبوت
در آیه دیگر می فرماید: انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا ...
حالا
و رسوله و الذین آمنوا دون الله هستند یا هم الله هستند؟
اگر دون الله هستند، پس آیه عنکبوت را چه بگوییم؟
پس معلوم می شود آن دون الله یعنی کسانی که مسیرشان مسیر خدا نیست. یعنی اگر یبایعونه، یعنی یبایعون الله.
مثال
کسی می گوید هر کس دنبال کتابی برود غیر از قرآن به انحراف کشیده شده است و فردا جوابی ندارد.
فردا بهش خبر می دهند که یکی از افراد مستمع شما، هرچه کتاب تفسیر در خانه داشت، بیرون ریخته است! چرا چون شما گفتی!
جواب چیست؟
جوابش این است که این غیر قرآنی که گفتم یعنی کتابهایی که رویکردش غیر قرآنی باشد نه تفسیر و کتابهایی که جهت قرآنی دارد.
کلمه دون در این آیات شریفه در اوج فصاحت و بلاغت ادبیات عرب است.
این دون استعمال فلسفی ندارد. بلکه این دون یعنی دونیت حسی و گرایشی.
و من یتول الله و رسوله و الذین امنوا ... حزب الله.
حزب الله دون الله ام هو الله؟
اینجا جای بحث فلسفی نیست که بگویی حزب الله خداست یا غیر خداست.
هر کس در حزب خداست خدایی است و در فضای ادبیات عرب، خدائی ست. یعنی با او دوستی کنید با خدا دوستی کرده اید و با او دشمنی کنید، با خدا دشمنی کرده اید.
---http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?p=2177231#post2177231
یا علی جواب بفرمایند

جوجه وهابیها 11سال پیش نتوستن جواب بدن
شما جواب داری بده "
الله مشرک ؟؟؟؟؟!!!!
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=3944

بسم الله الرحمن الرحیم

وهابیها به تبع سلف ضال مضل خود که اشکال به پیامبر صلی الله علیه واله وسلم می کرد .

اینها به تبع سلف گمراه و گمراه کننده خود کاسه داغتر ازآش هستند .
از خدا موحدتر وازمحمد صلی الله علیه واله وسلم مسلمان تر واز پاپ کاتولیک تر و.......

اینها بدون اینکه کوچکترین تصوری (نه تصد یقی )ولو بسیار ساده وابتدائی ازتوحید وشرک داشته باشند داد توحید وشرک می زنند وهرکس مخالفشان بود او را مشرک مهدور الدم و...می دانند .

اینها وسیله قرار دادن دیگری را در کاری شرک می دانند.

اینها حتما خدا را هم مشرک می دانند چون در مواردی از آیات شریفه در کنارخودش دیگری (وبقول اینها دون الله ) را هم مطرح فرموده به عنوان نمونه به چند ایه شریفه اشاره می شود .
1-

درسوره مبارکه انفال آیه شریفه 64 می فرمایند : یا ایها النبی حسبک الله ومن اتبعک من المومنین .
ای پیامبر ( صلی الله علیه وآله وسلم ) تر ا بس است وکفایت می کند ؛ خداالله تبارک وتعالی و آنانکه از تو پیروی کردند از مومنین .
ایاخداوند مشرک است ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!! که می فرماید به حبیبش ترا بس است الله ومومنین . یا قدرت خدا کم است ونقصی دراوست العیاذ بالله .
2-

در سوره مبارکه تحریم قسمتی از ایه شریفه 4می فرما ید : وان تظاهرا علیه فان الله مولاه وجبریل وصالح المومنین والملائکة بعد ذلک ظهیرا .
واگرشما دو زن ( به اتفاق اهل قبله مراد عایشه وحفصه) چیرگی کنید بر علیه پیامبر ( صلی الله علیه وآله وسلم )هما نا خدا الله هست دوست او وجبرئیل و صالح المومنین ( به اتفاق اهل قبله مراد امیرالمومنین علی علیه السلام ) و ملائکه پس از آن پشتیبان است .
آیادوستی وپشتیبانی الله جل جلا له به تنهائی کفایت نمی کند وکافی نیست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!ودوستی وپشتیبانی
جبر ئیل وصالح المومنین وملائکه لازماست ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
ایا خدا مشرک شده وجبرئیل وعلی علیه السلام وملائکه را در کنا ر خود قرار داده ؟؟؟؟؟!!!!!!!!
3-

در سوره مبارکه رعد آیه شریفه 43میفرماید : ویقول الذین کفروا لست مرسلا قل کفی با لله شهیدا بینی وبینکم ومن عندهعلم الکتاب .
کفارومشرکین گویند تو رسول نیستی ؛ بگو کفایت می کند مرا الله جل جلا له بهعنوان شاهد وگواه بین من (رسول ) وشما (کفارو مشرکین ) وآنکه نزد او علم کتاب است ( به اتفاق اهل قبله مراد امیر المومنین علیه السلام ) .
آیاگواهی خدا ناقص است که گواهی علی علیه السلام هم باید در کنار گواهی الله باشد؟؟؟
آیاخداوند متعال مشرک شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!..العیاذ بالله .
4-

سوره مبارکه انفال آیه شریفه 62می فرماید خدای متعال : وان یریدوا ان یخدعوکفان حسبک الله هو الذی ایدک بنصره وبالمومنین .
واگر( مشرکین وکفار )بخواهند با تو نیرنگکنند همانا بس است ترا خدا ؛ خدا کسی است که کمک می کند ترا به یاری خویش و بهمومنین .
آیا نصرت خدا به تنهائی کفایت نمی کند ؟؟؟؟ ومومنین کمکشان لازم است ؟؟؟؟
آیا کمک خدا ناقص است ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!
آیا خدا اینجا هم مشرک شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!... ...العیاذ بالله .و...........

مقلدین چشم وگوش بسته ابن تیمه و عبدالوهاب وبرقعی اینجا و در اینگونه موارد وامثال ا ن چه جوابی دارند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

اینها اتمام حجتی بود بر علیه :عاملة ناصبة تصلی نارا حا میة تسقی من عینآنیه لیس لهم طعام الا من ضریع لایسمن ولا یغنی من جوع .{{{ البته اگر عاملة باشدوبه حسب ظاهر نماز ی بخواند و.......}}}.

ونور چشمی برای کسانی که از نعمت عظمیطیب المولد برخوردارند وآل الله را دوست دارند .

یا علی ؛ وهو العلیالعظیم
یامرتضی علی مددی 1001اللهم عجل لولیکالفرج
اللهم العن الجبت والطاغوت واللات والعزی وابنتیهما ومحبیهما بعدد مااحاط به علمک وبعدد فضائل امیر المؤمنین علیه السلام.

"

11 ساعت پيش

asad39 به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
" انسانهای تبعید شده بدنشان نسبت به زمین بسیار ضعیفتر از موجودات دیگر است. کمتر آدمی است که در طول عمرش به پزشک مراجعه نکرده باشد. سیستم غذایی زمین صد درصدی مناسب انسان نیست. انسان با تغییراتی که در غذاها ایجاد میکند، ناخواسته و خواسته به بدن خویش آسیب میرساند. چربی خون، مرض قند، فشار خون و ... از آثار مصرف غذاها و ترکیبات ساخته انسان است. حیوانات بسیار کمتر دچار این امراض میشوند.
به همین خاطر خدا برای نسل بشر سیستم روزه را در نظر گرفته است تا که انسان بدنش را در مقابل این غذاهای بد ترکیب حفاظت کند. ما در تبعید بسر می بریم و در نتیجه شرایط روی زمین زیاد مناسب نیست؛ اما خدای قادر متعال آنقدر مهربان است که حتی در این شرایط تبعیدی هم به فکر بدن ماست تا که خودمان را حفاظت کنیم. خدا شفای بدن ما را در عسل قرار داده است تا که انسان آثار بد غذاهای من در آوردی و بد ترکیب را خنثی کند. "

17 ساعت پيش

asad39 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
" جایی در قرآن من ندیده ام که روح به من اصلی انسان اطلاق شود. بلکه روح همیشه از طرف خدا بوده است.
روحنا، روحی ، تنزل الملائکه و روح ، روح الامین و...
از آنجا که خدا خودش اطلاعات بسیار کمی در مورد روح به ما داده است. ما همین قدر در مورد روح میدانیم که خدا خودش در قرآن فرموده است.
در کل با درنظر گرفتن کل آیاتی که در مورد روح آمده است میتوان قطعا نتیجه گرفت که روح هر چی هست، خوب است و از طرف خداست. بنابراین با ماهیت اصلی انسان که ممکن است خوب باشد و یا بد باشد، تفاوت دارد.
در قرآن آنچه که ماهیت اصلی انسان را مشخص میکند نفس است.

یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی

قطعا با مرگ نفس آدمی از بین نمی رود، بلکه یا به طرف خدا بر میگردد یا وارد عذاب میشود "

18 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار لحظه‌ای سنگین‌تر از آسمانها و زمین پاسخ داد.
" آيا روز قيامت پنجاه هزارسال طول مي كشد؟
آيا هزار سال است؟
آيا ينجاه هزار سال است و پنجاه موقف هزار ساله دارد؟

قرآن كريم مدت قيامت را اينگونه تعيين مي كند:
از زماني كه براي حسابرسي بر مي خيزيم تا "الي ماشاءالله"
قيامت فقط براي حساب و كتاب نيست ؛ بهشت و جهنم نيز مرحله اي از قيامت مي باشند.
اگر باور نداريد آيات زير را بخوانيد:

[7:32] قل من حرم زينة الله التي اخرج لعباده والطيبت من الرزق قل هي للذين ءامنوا في الحيوة الدنيا خالصة يوم القيمة كذلك نفصل الاءيت لقوم يعلمون

بگو چه كسي زينتهاي الهي را كه براي بندگان خود آفريده و نيز روزيهاي پاكيزه را حرام كرده است؟ بگو همه آن در قيامت فقط مخصوص كسانيست كه در دنيا ايمان آورده اند ، اينچنين آيات را براي كساني كه بدانند تفصيل مي دهيم

[22:9] ثاني عطفه ليضل عن سبيل الله له في الدنيا خزي ونذيقه يوم القيمة عذاب الحريق
او متكبرانه سعي مي كند تا مردم را از راه خدا منحرف سازد. او اين چنين در اين دنيا سزاوار حقارت است و ما در روز قيامت او را به عذاب سوزان گرفتار مي كنيم.

[25:69] يضعف له العذاب يوم القيمة ويخلد فيه مهانا
مجازات آنها در روز رستاخيز دو برابر است و در آنجا در ذلت و خواري به سر مي برند. "

18 ساعت پيش

کنجکاو1 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
نکته ای که در اینجا مطرح است این است که آیا روح میتواند بد باشد؟ در حالیکه تحت امر خداست . اگر ماهیت اصلی افراد روح باشد، پس آیا میتوان گفت روح بعضی ها بد است. شاید ماهیت و من اصلی افراد را نفس بنامیم بهتر باشد.
زیرا گناهکاران که گناه میکنند، به نفس خود ظلم میکنند نه به روح. یونس در شکم ماهی میگوید انی طلمت نفسی. روح هیچوقت نمیتواند بد باشد زیرا تحت امر خداست که بر افراد نازل میشود. خدا خودش میفرماید که از روح خودم در آدم دمیدم. هر آنچه صفات خوب که در بنی آدم یافت میشود اعم از رحم و ... ناشی از همین دمیدن روح است. ولی من اصلی افراد نفس نامیده میشود.
همانطور که خدا میفرماید یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه

در واقع نفس میتواند خوب و یا بد باشد و این ماهیت اصلی افراد را نشان میدهد نه روح. روح شاید کمک خداست به بندگانش. همانطور که در شب قدر روح بر افراد نازل میشود. ماهیت روح همیشه خوب است.
سریالی که از شبکه یک سیما به اسم احضار پخش می شود را دیدید روح شخصی بنام کامرانی برای انتقام گرفتن از یک دختر ی آمده جالب اینجاست که از همه چیز آگاهی دارد و خبر دروغ می دهد که به مقصود خود برسد وقتی این سریال را می بینیم اگر کسی کمی با قرآن آشنایی داشته باشی متوجه می شود چقدر دروغ پردازی می کنند

اصلا بیا باور کنیم که روح وجود دارد و یک باور قرآنی است کسی که مرگ را درک می کند یعنی درسکرات مرگ است ابراز پشیمانی می کند و از خداوند می خواهد که فرصتی به او دهد وبه دنیا برش گرداند تا کارنیکی انجام دهد ولی می بینیم بعد از مرگش می شود یک روح خبیث و باز هم دست از شرارت برنمی دارد .
حَتَّى إِذَا جَاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ ﴿۹۹﴾
تا آنگاه كه مرگ يكى از ايشان فرا رسد مى‏ گويد پروردگارا مرا بازگردانيد (۹۹)

بعد روح بر چه اساس و باچه اجازه ای می تواند همه جا سرک بکشد و به دیگران خبر برساند

و نکته مهمتر مگر نمی گوئید این آیه قل الروح من أمر ربّي و ما أوتیتم من العلم الا قلیلا منظور روح انسانها است که بعداز مرگ ازبدن جدا می شود . خداوند در انتهای آیه می فرمایند دانش شما اندک است .

وقتی دانش انسانها درباره روح بسیار اندک است پس این همه اطلاعاتی که درباره روح دارند از کجا فهمیدید با کدام دانش با این علم اندک فهمیدید آیا خداوند در کتابش چنین اطلاعاتی به شما داده است

این مطالبی را که گفتم بر فرض این است که روح وجود داشته باشد "

18 ساعت پيش

asad39 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
" نکته ای که در اینجا مطرح است این است که آیا روح میتواند بد باشد؟ در حالیکه تحت امر خداست . اگر ماهیت اصلی افراد روح باشد، پس آیا میتوان گفت روح بعضی ها بد است. شاید ماهیت و من اصلی افراد را نفس بنامیم بهتر باشد.
زیرا گناهکاران که گناه میکنند، به نفس خود ظلم میکنند نه به روح. یونس در شکم ماهی میگوید انی طلمت نفسی. روح هیچوقت نمیتواند بد باشد زیرا تحت امر خداست که بر افراد نازل میشود. خدا خودش میفرماید که از روح خودم در آدم دمیدم. هر آنچه صفات خوب که در بنی آدم یافت میشود اعم از رحم و ... ناشی از همین دمیدن روح است. ولی من اصلی افراد نفس نامیده میشود.
همانطور که خدا میفرماید یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه

در واقع نفس میتواند خوب و یا بد باشد و این ماهیت اصلی افراد را نشان میدهد نه روح. روح شاید کمک خداست به بندگانش. همانطور که در شب قدر روح بر افراد نازل میشود. ماهیت روح همیشه خوب است. "

19 ساعت پيش

hosyn به سرنگار لحظه‌ای سنگین‌تر از آسمانها و زمین پاسخ داد.
" ۳- تعرج الملائكة والروح إليه في يوم كان مقداره خمسين ألف سنة

موضوعات متنوع و بسیار زیاد در ذیل این آیه شریفه مطرح است، اما فعلا تاکید بر کلمه «تعرج» دارم:

70|4|تعرج الملائكة والروح إليه في يوم كان مقداره خمسين ألف سنة
ترجمه مصباح‌زاده:
عروج ميكند ملائكه و روح بسوى او در روزى كه باشد اندازه آن پنجاه هزار سال (4)

بعد از توصیف خداوند سبحان به «ذي المعارج» میفرماید که ملائکة و روح به سوی او عروج میکنند و بالا میروند، مگر خداوند متعال در بالاست و پایین نیست؟ یعنی چه به سوی او بالا میروند؟ مگر همیشه با آنها نبوده است؟ مگر خالق و همراه آنها نیست؟ اینجاست که تا معرفت به مبدء متعال حاصل نشود، بالا بودن او هم معلوم نمیشود، و در نتیجه تصور بالا رفتن به سوی او هم تخیلی بیش نمیشود، همه بالا میروند به سوی خدائی که از هر نزدیکی به آنها نزدیکتر است و همیشه با آنها ملازم است، خداوند محیط مطلق به همه چیز و همه عوالم است، و احاطه تام، بالاترین بالاست ولی غیر زمانی و مکانی، و هر چه به طرف احاطه سیر کنیم، به خداوند نزدیک شدیم، بدون زمان و مکان، و هر چه به خداوند متعال نزدیک شویم، بر زمان‌ها و مکانهای بسیاری محیط شدیم، و لذا در این آیه سوره مبارکه معارج صحبت از یک روز میشود اما چه روزی؟ روزی برابر با پنجاه هزار سال! کدام سال؟ جالب است که در دو جای دیگر قرآن کریم صحبت از روزی میشود که منبسط است و برابر هزار سال است، اما تصریح میکند برابر هزار سال است به همین نحوی که شما سالها را میشمارید: «کألف سنة مما تعدون» ولی در این سوره معارج به صورت مطلق آمده: «ألف سنة» و مجال برای این عبارت نهج البلاغة فراهم میشود: «لا یدری أ من سني الدنيا أم من سني الآخرة»، اگر یک روز مثل هزار سال نزد ما باشد پس یک سال آن قریب ۳۶۰ هزار سال میشود، و در نتیجه روز عروج روح و ملائکة پنجاه هزار سال به چنین سال میتواند باشد، یعنی قریب ۱۸ میلیارد، اگر مواقف پنجاهگانه قیامت را به حساب سال دنیا بگیریم، و گرنه اگر هر موقف خودش به سال برتر باشد و به تدریج هر موقفی سال بالاتر مخصوص خود نسبت به پایین‌تر داشته باشد، پس پنجاه هزار این سوره معارج، از شماره بیرون میشود، و ما ذلك علی الله بعزیز.

معارف معاد آنچنان غامض و دور از ذهن است که اگر تصریحات خود اهل البیت علیهم السلام که أدری بما في البیت هستند نبود واقعا ورود در آنها از مصادیق بارز تفسیر به رأی میشد، و شنیدم از کسی که از صاحب المیزان شنیده بود گفتند «وقتی درس اسفار به بحث معاد رسید کتاب را بستیم چون بحث معاد از عقول عادی بالاتر است!» اما خوشبختانه تصریحات واضح از اهل البیت ع داریم که کلید مطالب اصلی است، و آنقدر روشن است که نمیگذارد راه بر رونده عاقل گم شود.

عباراتی که اگر توفیق شد آنها را بحث خواهیم کرد، مثل: «حققت القیامة علیهم عداتها» «أسفرت الساعة عن وجهها» «الدنیا في الآخرة و الآخرة محیطة بالدنیا» «حققوا علیکم نزوله و لا تنتظروا قدومه» «صحبوا الدنیا بابدان ارواحها معلقة بالمحل الأعلی» «لو لا الآجال التي كتب الله لهم لم تستقر أرواحهم في أجسادهم‏» «فقلت له يا ابن رسول الله فأخبرني عن الجنة و النار أ هما اليوم مخلوقتان فقال نعم و إن رسول الله قد دخل الجنة و رأى النار لما عرج به إلى السماء قال فقلت له فإن قوما يقولون إنهما اليوم مقدرتان غير مخلوقتين فقال ع ما أولئك منا و لا نحن منهم من أنكر خلق الجنة و النار فقد كذب النبي ص و كذبنا و ليس من ولايتنا على شي‏ء و خلد في نار جهنم قال الله عز و جل هذه جهنم التي يكذب بها المجرمون يطوفون بينها و بين حميم آن‏» «إنه ليخف على المؤمن حتى يكون أخف عليه من صلاة مكتوبة يصليها في الدنيا» «قد شككت في كتاب الله ... لأني وجدت الكتاب يكذب بعضه بعضا... سأعلمك ما شككت فيه‏...ذلك في مواطن غير واحد من مواطن ذلك اليوم الذي كان مقداره خمسين ألف سنة» « فحاسبوا أنفسكم قبل أن تحاسبوا عليها فإن للقيامة خمسين موقفا كل موقف مقداره ألف سنة ثم تلا في يوم كان مقداره ألف سنة مما تعدون» «بين أطوار الموتات و عذاب الساعات‏» «يا نصر إنه ليس حيث تذهب الناس» «و إن وراءكم الساعة تحدوكم تخففوا» «و إن الساعة تحدوكم من خلفكم تخففوا تلحقوا فإنما ينتظر بأولكم آخركم» «فكأنكم بالساعة تحدوكم حد الزاجر بشوله، فمن شغل نفسه بغير نفسه تحير في الظلمات» «ندما عليها حتى يصير بينه و بينها أقرب من جفنه إلى مقلته‏» و.... "

20 ساعت پيش

عبدالعلی69 به سرنگار نفس ....الروح ....توفی ........و.......... پاسخ داد.
"
پست 3078

نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1آنوسی مزدو نوشته شده است http://www.iranclubs.org/forums/imag...s/viewpost.gif
من کاری به فهم عرفی بشر ندارم مهم آنچیزی است که خداوند می خواهد به ما بفهماند
hosyn
پناه بر خدا، نوبر است! خوب، مگر خداوند نمیفرمایند «و یرسل الأخری»، چرا حاضر نیستید سخن خداوند را بپذیرید؟
"

يك روز پيش

asad39 به سرنگار خودتان را از آتش دوزخ نجات دهید پاسخ داد.
" شاید بتوانم بگویم که مرگ در این جهان بزرگترین نعمتی است که خدا آفریده است. مرگ آدمی را از خیلی مشکلات نجات می دهد. خدا این نعمت را به تمام پرهیزگاران داده است. مرگ برای پرهیزگاران رهایی بخش است و برای گناهکاران ورود به مرحله ای جدید از عذاب. در جهنم مرگ وجود ندارد و در عوض زندگی هم وجود ندارد. در حالیکه در جهان فعلی ما، زندگی میتوان کرد (هر چند با مشکلات زیاد ولی قابل تحمل است) . اما در جهنم همین زندگی هم وجود ندارد و مرگ هم وجود ندارد. این یعنی بدبختی بسیار بزرگ که تا ابد گریبانگیر گناهکاران خواهد بود.

فَذَكِّرْ إِنْ نَفَعَتِ الذِّكْرَى ﴿۹﴾پس پند ده اگر پند سود بخشد (۹)

سَيَذَّكَّرُ مَنْ يَخْشَى ﴿۱۰﴾آن كس كه ترسد بزودى عبرت گيرد (۱۰)

وَيَتَجَنَّبُهَا الْأَشْقَى ﴿۱۱﴾و نگون‏بخت‏ خود را از آن دور مى دارد (۱۱)

الَّذِي يَصْلَى النَّارَ الْكُبْرَى ﴿۱۲﴾همان كس كه در آتشى بزرگ در آيد (۱۲)

ثُمَّ لَا يَمُوتُ فِيهَا وَلَا يَحْيَى ﴿۱۳﴾آنگاه نه در آن مى‏ ميرد و نه زندگانى مى‏ يابد (۱۳) "

يك روز پيش

عبدالعلی69 به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
در اصل توسط کنجکاو1 نوشته شده است نمايش نوشته
جناب حسین شما بگو منظور از روح به فرمان خداوند در این آیات چیست تا خدای نکرده از منظر شما آبروی قرآن را نبرم شما حفظ آبرو کنید
مالون زنیم ملحد مشرک تو مگه به قران اعتقاد داری ؟ "

يك روز پيش

hosyn به سرنگار انکار شرک پاسخ داد.
"
نقل قول:
مگر شما نگفتید

حالا گفته من چه اهمیتی دارد قبلا که درباره اش گفتم حالا شما بگو یا شاید نمی خواهی بگویی روح دراین آیات چیست
دوست گرامی، مکرر میشود که چقدر تایپ میکنم اما همه را حذف میکنم، و خدای نخواسته قصد بی ادبی محضر شما ندارم، ولی گاهی طوری سخن میگویید که اعصاب طرف بحث خودتان را به هم میریزید، اگر چیزی نوشتم که بی ادبی بوده معذرت میخواهم، شما میگویید:
نقل قول:
من کاری به فهم عرفی بشر ندارم مهم آنچیزی است که خداوند می خواهد به ما بفهماند
این حرف را نمیدانم اگر دیگری بگوید با او چطور رفتار میکنید؟ آخر مگر ما برای حل و فصل مطالب، جز فهم عرفی برای مراجعه به کلام خدا داریم؟

به هرحال، روح جوهره‌ای است جبروتی که ممکن نیست دو تا باشد، چون از امر الهی است(قل الروح من أمر ربّي) و امر الهی واحد است:

54|49|إنا كل شيء خلقناه بقدر
54|50|وما أمرنا إلا واحدة كلمح بالبصر

بدرستى كه ما هر چيزى را آفريديم باندازه (49)
و نيست امر ما مگر واحدى چون نگريستن به چشم (50)

و تفصیل این بحث‌ها جای خود دارد. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
خوب الحمد لله خود شما کلمه «أمر» را برجسته کردید، و من قبلا توضیح «أمر» دادم، حالا نوبت شماست بگویید «أمر» یعنی؟ تا من بگویم روح یعنی چه؟
مگر شما نگفتید
نقل قول:
دوست گرامی معلوم میشود تا این آیات را بفهمیم خیلی مانده است،
نقل قول:
گفته شما چه فایده دارد؟ ما باید ببینیم خداوند متعال چه میفرمایند،
نقل قول:
چرا مثل بچه‌ها حرف میزنید، چرا زیر پرچم قرآن قرآن کردن آبروی قرآن را میبرید؟!
حالا گفته من چه اهمیتی دارد قبلا که درباره اش گفتم حالا شما بگو یا شاید نمی خواهی بگویی روح دراین آیات چیست "

يك روز پيش

hosyn به سرنگار لحظه‌ای سنگین‌تر از آسمانها و زمین پاسخ داد.
" ۲- إلى ربك منتهاها

واقعا بجاست که آیات قرآن کریم راجع به قیامت را به سهل ممتنع توصیف کنیم، و همانطور که جز خداوند متعال نمیتواند مجلّي ساعة باشد، لا یجلّیها لوقتها الا هو، همانطور جز سخن خود خداوند نمیتواند واقعیت آن را بیان کند، چون بیان، فرع بر احاطه و وقوف است.

این آیات سوره مبارکه نازعات که راجع به ساعة است مشتمل بر یک نکته کلیدی است، و آن کلمه «منتهی» است، ساعة، شروعی دارد و به سوی پایان و منتهایی میرود! مثل آیه قبلی از سوره اعراف که دقیقا سؤالش مثل این آیه است، و از مرسی و قرارگاه و لنگرگاه و محل قرار و استقرار ساعة سؤال شده است، اما جواب مشتمل بر این است که به سوی خداوند میرود و ختم به او سبحانه و تعالی میشود!

79|42|يسألونك عن الساعة أيان مرساها
79|43|فيم أنت من ذكراها
79|44|إلى ربك منتهاها
79|45|إنما أنت منذر من يخشاها
79|46|كأنهم يوم يرونها لم يلبثوا إلا عشية أو ضحاها
ترجمه مصباح‌زاده:
ميپرسند ترا از قيامت كه كى باشد قرارگاهش (42)
در چيستى تو از ياد كردن آن (43)
بسوى پروردگار تست انتهاى آن (44)
جز اين نيست كه تو بيم كننده آنرا كه بترسد از آن (45)
گويا كه ايشان روزى كه بينند آنرا درنگ نكرده‌‏اند مگر شبانگاهى يا چاشتگاهى (46)

منتهی بودن خدای سبحان به معنای مکانی نیست، خداوند مکان ندارد، و محیط بر همه مکانها و زمانها است، پس آشکارا قرآن میفرماید قضیه ساعة و قیامت بازگشت و رفتن به سوی خداست، باید معرفت قیامت را در معرفت خدا جستجو کنید، نه در مکان خاص یا زمان خاص، هر چند وقتی عند الله رفتید همه زمانها و مکانها را زیر پر گرفتید، اما احاطه بر زمان و مکان کجا، و اسیر در محدودیت زمان و مکان کجا!

و این نکته کلیدی مهمی است، و به ضمیمه وصف «ثقلت» برای قیامت، مناسب است دو تذکر عرض کنم:

۱- سنگین بودن ساعة در آسمانها و زمین، به معنای سبقت داشتن حالت تکینگی قبل از بیگ‌بنگ نیست، تا بگوییم که در لحظات زیر ثانیه اولیه و لحظات تورم کیهانی، لحظاتی داریم که از همه آسمانها و زمین سنگین‌تر است، و اگر امگا بیش از یک باشد در نتیجه ساعة میشود بازگشت کیهان به سوی تکینگی اولیه، و تحقق لحظه‌ای که از همه آسمانها و زمین سنگین‌تر است، و هر چند نمیتوان به طور قطع اشاره به این را از قرآن کریم منتفی دانست، چون سخن خالق همه چیز و مبدء کل است، و اگر واقعا باشد دلیل این است که امگا بیش از یک است، اما سخن قرآن بسی فراتر از سیستم ماده/انرژی است، سخن بر سر بازگشت به خداست که مبدء ماده و انرژی و تمام ثابتات از حقائق ریاضی و غیر ریاضی و جمیع امور است، الیه یرجع الامر کله، پس ساعة(لحظه سنگین) در این پارادایم معنایی کاملا متفاوت از لحظه پر جرم است.

۲- امروزه غالبا جهان‌های موازی را که بحثهای فیزیک قرن بیستم پیش آورده افراد شنیدند، تذکر این نکته خوب است که چون تمام جهان‌های موازی به صورت مکمل در نظریه کوانتوم مطرح میشوند، همگی در کف قاعده مخروطی که در پست قبل توضیح دادم قرار میگیرند، و چون صعود به سوی مبدء مطلق است، عوالمی که در حین صعود، مشهود میشوند، در طول این جهان‌های موازی است، و با همه آنها ارتباط طولی دارند، و موازی با آنها نیستند، یعنی قاعده مخروط، بستری دارد که میتواند بینهایت جهان متباین یا متداخل را در خود جای دهد، و این بستر برای کلمه الهیه که به سوی او میرود، حالت معدّ دارد تا به لقاء او بازگردد، إنا لله و إنا الیه راجعون. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
گفته ای که پشتبانه قرآنی نداشته باشد اصلا فایده ای ندارد باید ببینیم خداوند در این باره چه می گویند :

وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِنْ جَعَلْنَاهُ نُورًا نَهْدِي بِهِ مَنْ نَشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿۵۲﴾
وهمين گونه روحى از امر خودمان به سوى تو وحى كرديم تو نمى‏ دانستى كتاب چيست و نه ايمان [كدام است] ولى آن را نورى گردانيديم كه هر كه از بندگان خود را بخواهيم به وسيله آن راه مى ‏نماييم و به راستى كه تو به خوبى به راه راست هدايت مى ‏كنى (۵۲) شوری

يُنَزِّلُ الْمَلَائِكَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ أَنْ أَنْذِرُوا أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاتَّقُونِ ﴿۲﴾
فرشتگان را با روح به فرمان خود بر هر كس از بندگانش كه بخواهد نازل مى ‏كند كه بيم دهيد كه معبودى جز من نيست پس از من پروا كنيد (۲)
نحل
رَفِيعُ الدَّرَجَاتِ ذُو الْعَرْشِ يُلْقِي الرُّوحَ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ لِيُنْذِرَ يَوْمَ التَّلَاقِ ﴿۱۵﴾
او درجات بندگان صالح را بالا مي‏برد، او صاحب عرش است، روح را به فرمانش بر هر كس از بندگانش كه بخواهد القاء مي‏كند، تا مردم را از روز ملاقات بيم دهد. (۱۵)

جناب حسین گفته من که فایده ای ندارد شما بگو منظور خداوند از روح به فرمان خود که در این آیات آمده جیست ؟
نقل قول:
جناب حسین شما بگو منظور از روح به فرمان خداوند در این آیات چیست تا خدای نکرده از منظر شما آبروی قرآن را نبرم شما حفظ آبرو کنید
[SIZE="5"]وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِنْ جَعَلْنَاهُ نُورًا نَهْدِي بِهِ مَنْ نَشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿۵۲﴾
وهمين گونه روحى از امر خودمان به سوى تو وحى كرديم تو نمى‏ دانستى كتاب چيست و نه ايمان [كدام است] ولى آن را نورى گردانيديم كه هر كه از بندگان خود را بخواهيم به وسيله آن راه مى ‏نماييم و به راستى كه تو به خوبى به راه راست هدايت مى ‏كنى (۵۲) شوری

يُنَزِّلُ الْمَلَائِكَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ أَنْ أَنْذِرُوا أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنَا فَاتَّقُونِ ﴿۲﴾
فرشتگان را با روح به فرمان خود بر هر كس از بندگانش كه بخواهد نازل مى ‏كند كه بيم دهيد كه معبودى جز من نيست پس از من پروا كنيد (۲)
نحل
رَفِيعُ الدَّرَجَاتِ ذُو الْعَرْشِ يُلْقِي الرُّوحَ مِنْ أَمْرِهِ عَلَى مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ لِيُنْذِرَ يَوْمَ التَّلَاقِ ﴿۱۵﴾
او درجات بندگان صالح را بالا مي‏برد، او صاحب عرش است، روح را به فرمانش بر هر كس از بندگانش كه بخواهد القاء مي‏كند، تا مردم را از روز ملاقات بيم دهد. (۱۵)[
خوب الحمد لله خود شما کلمه «أمر» را برجسته کردید، و من قبلا توضیح «أمر» دادم، حالا نوبت شماست بگویید «أمر» یعنی؟ تا من بگویم روح یعنی چه؟ "

يك روز پيش

"
نقل قول:
جناب حسین برای فهم قرآن کافی است که خداوند آن قفل را از قلبتان باز کند و دیدگانت را بروی آیات قرآن باز کند و گوشتان را شنوا سازد در آنصورت با لطف خداوند خواهید فهمید انشا الله
خداوند در قرآن خیلی پیش آمده از کنایه ها و تمثیلها استفاده کنند مثا ل یدالله و یا آیا وقتی می گویند دررحمت خداوند باز است شما بدنبال در می گردید .
خداوند در سوره اسرا می فرمایند :

وَقَالُوا أَإِذَا كُنَّا عِظَامًا وَرُفَاتًا أَإِنَّا لَمَبْعُوثُونَ خَلْقًا جَدِيدًا ﴿۴۹﴾
و گفتند آيا وقتى استخوان و خاك شديم [باز] به آفرينشى جديد برانگيخته مى ‏شويم (۴۹)
قُلْ كُونُوا حِجَارَةً أَوْ حَدِيدًا ﴿۵۰﴾
بگو سنگ باشيد يا آهن (۵۰)
أَوْ خَلْقًا مِمَّا يَكْبُرُ فِي صُدُورِكُمْ فَسَيَقُولُونَ مَنْ يُعِيدُنَا قُلِ الَّذِي فَطَرَكُمْ أَوَّلَ مَرَّةٍ فَسَيُنْغِضُونَ إِلَيْكَ رُءُوسَهُمْ وَيَقُولُونَ مَتَى هُوَ قُلْ عَسَى أَنْ يَكُونَ قَرِيبًا ﴿۵۱﴾
يا آفريده‏ اى از آنچه در خاطر شما بزرگ مى ‏نمايد [باز هم برانگيخته خواهيد شد] پس خواهند گفت چه كسى ما را بازمى‏ گرداند بگو همان كس كه نخستين بار شما را پديد آورد [باز] سرهاى خود را به طرف تو تكان مى‏ دهند و مى‏ گويندآن كى خواهد بود بگو شايد كه نزديك باشد (۵۱)
يَوْمَ يَدْعُوكُمْ فَتَسْتَجِيبُونَ بِحَمْدِهِ وَتَظُنُّونَ إِنْ لَبِثْتُمْ إِلَّا قَلِيلًا ﴿۵۲﴾
روزى كه شما را فرا مى‏ خواند پس در حالى كه او را ستايش مى ‏كنيد اجابتش مى ‏نماييد و مى ‏پنداريد كه جز اندكى [در دنيا] نمانده‏ ايد (۵۲)

بله جناب حسین می خواهد سنگ باشد یا آهن و یا هر طوری که درذهن شما سخت تراز آن نیست در آفرینش حدید برانگیخته خواهیم شد .

زمانی که برانگیخته شوندکمان می کنند زمان اندکی درنگ کرده اند آن چیزی که شما باورش ندارید و فهمش برای شما گران است که گمان کنند ساعتی بیش در گورها درنگ نکردند
اگر بخواهید بپذیرید که زمان اندکی را بعداز برانگیخته شدن گمان می کنند پس با این زندگی طول ودراز برزخی که روایات بسیاری درباره اش شنیده اید چکار کنید
نقل قول:
جناب حسین برای فهم قرآن کافی است که خداوند آن قفل را از قلبتان باز کند و دیدگانت را بروی آیات قرآن باز کند و گوشتان را شنوا سازد در آنصورت با لطف خداوند خواهید فهمید انشا الله
الهی و ربی آمین بفضلك و بحق نبیك خاتم النبیین و اهل بیته الاطیبین الاطهرین صلواتك علیهم أجمعین

نقل قول:
خداوند در قرآن خیلی پیش آمده از کنایه ها و تمثیلها استفاده کنند مثا ل یدالله و یا آیا وقتی می گویند دررحمت خداوند باز است شما بدنبال در می گردید .
یعنی میگویید دنبال قبر نگردیم؟ خوب پس منظور از قبر که آیه میفرماید کسانی که در قبر هستند مبعوث میشوند چیست؟

نقل قول:
بله جناب حسین می خواهد سنگ باشد یا آهن و یا هر طوری که درذهن شما سخت تراز آن نیست در آفرینش حدید برانگیخته خواهیم شد .
ولی سؤال من از منظور قبر بود، و اینکه «مرقدنا» یعنی چه؟ منظور از مرقدنا و قبر را در آیات بفرمایید تا بفهمیم که هندویی که بدنش کاملا سوخته چه میشود؟

نقل قول:
زمانی که برانگیخته شوندکمان می کنند زمان اندکی درنگ کرده اند آن چیزی که شما باورش ندارید و فهمش برای شما گران است که گمان کنند ساعتی بیش در گورها درنگ نکردند
هرگز من منکر نیستم، و درکش برای همه آسان است، به بچه‌ها هم بگویید میفهمند، همگی خواب طولانی شبانه که وقتی سر از متکا برمیدارند خیال میکنند الآن خوابیدند را تجربه کردند.

نقل قول:
اگر بخواهید بپذیرید که زمان اندکی را بعداز برانگیخته شدن گمان می کنند پس با این زندگی طول ودراز برزخی که روایات بسیاری درباره اش شنیده اید چکار کنید
شما درک درستی از برزخ ندارید نه تقصیر قرآن است و نه تقصیر دیگری، تقصیر این است که میزان را سخن خداوند متعال قرار نمیدهید، و رفیق‌بازی را بر سخن خداوند ترجیح میدهید. "

يك روز پيش

"
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، خیلی مایه تاسف است! جایی که سخن خداوند متعال است، فهم من و شما چه کاره است؟ خداوند میفرمایند: قل الروح من أمر ربّي و ما أوتیتم من العلم الا قلیلا، حالا شما سراغ روح سفید شفاف میروید! روح هیچ گیاهی، چه برسد به روح انسان، هرگز و هرگز رنگ ندارد، شکل ندارد، ورای ماده و انرژی و آثار آنها از رنگ و شکل است، و هر موحد خداشناس میداند که خدا روح و جسم ندارد، چرا مثل بچه‌ها حرف میزنید، چرا زیر پرچم قرآن قرآن کردن آبروی قرآن را میبرید؟! که نخواهید توانست، نگاه کنید: إنما المسيح عيسى ابن مريم رسول الله وكلمته ألقاها إلى مريم وروح منه، و نیز: نزل به الروح الأمين على قلبك لتكون من المنذرين، این کلام خداوند است که بریء است از پریشان‌گویی‌های شما، خداوند الامین را وصف الروح قرار داده تا روح الامین نخوانید و...
[SIZE="5"]وَكَذَلِكَ أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ رُوحًا مِنْ أَمْرِنَا مَا كُنْتَ تَدْرِي مَا الْكِتَابُ وَلَا الْإِيمَانُ وَلَكِنْ جَعَلْنَاهُ نُورًا نَهْدِي بِهِ مَنْ نَشَاءُ مِنْ عِبَادِنَا وَإِنَّكَ لَتَهْدِي إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ ﴿۵۲﴾

نحل
او درجات بندگان صالح را بالا مي‏برد، او صاحب عرش است، روح را به فرمانش بر هر كس از بندگانش كه بخواهد القاء مي‏كند، تا مردم را از روز ملاقات بيم دهد. (۱۵)[ "

يك روز پيش

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:29PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه