نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Monday 21 September 2020   #8
مقداد
همسایه حضرت معصومه سلام الله علیها و علی اخیها

نشان مقداد

تاريخ ثبت نام: May 2012
مكان: قم، قطعه ای از بهشت
پاسخ‌ها: 5,451
روزنوشته ها: 2
ج: حکیم «عمر خیام» ؟!!!

نقل قول:
در اصل توسط نگارینا نوشته شده است نمايش نوشته
بالا آوردن تاپیکای چرندیات پورپیرار از مسخره ترین کارای دنیاست. اما لازمه به یه نکته اشاره کنم؛ تا چند قرن بعد از خیام، کسانی شعرهایی سرودن و به دلایل مختلف (یکیش آزادی بیان!) شعر خودشون رو به اسم خیام منتشر کردن!
از اونجا که همشون رباعین و مضامین تقریبا مشترکی دارن، نمیشه به طور قطع گفت چندتا از رباعی ها مال خود خیامه و چندتاش از دوستان شاعر بعدی
خوشبختانه این دوستمون دیگه توی باشگاه حضور ندارن که ازشون بپرسیم دقیقا منظورشون از ناشناخته بودن خیام تا چند دهه پیش چیه! منبعی که الان توی ذهنمه که یه داستان درباره قبر خیام میاره، چهار مقاله نظامی عروضیه که قرن ششم نوشته شده. در تذکره های قبل و بعد از اون هم اسم خیام هست. از اولین تحقیقات ادبی به شیوه علمی جدید هم اسم خیام هست. خیام هیچ وقت توی تاریخ ادبیات گم نشده. اما چون نتونستیم صحن انتساب رباعی ها رو تایید کنیم و خیلی بحث مناقشه برانگیز و بی نتیجه ای بوده، خیلی وقتا بهش نپرداختن.
سلام خوب هستید؟
والا دیدم کسی جواب درست و حسابی نداده و البته خب صفحات سایت در جستجوی گوگل هم بالا میاد یا هر کس که داخل سایت رو می گرده، گفتم جواب بدم.
مطالب شمام جالب بود یادم نیست شنیده بوده باشم. به هر حال جستجو کردم و مقاله مفیدی رو در این باره خوندم.
ممنونم.
اتفاقا از نظر اون مقاله حکیم بودن و دانشمندبودن خیام یک امر مشهور در تاریخ بود و برای اثبات این گزاره به منابعی هم استناد کرده بود. فقط درباره انتساب برخی اشعار به خیام بحث کرده بود.
ستاره ی درخشان شام ص 330، به نقل از شیفتگان حضرت مهدی علیه السلام ج 1، ص 251.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ زینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه
مقداد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول