گفتگو: افراطی گری
نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Saturday 16 October 2021   #146
asad39
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2019
پاسخ‌ها: 1,542
ج: افراطی گری

درقرآن مجيد واژه تفقه بمعناي تدبر، تفكر، و انديشه عميق است. بنابراين يك انسان فقيه درمورد پديده هاي جهان هستي و آيات الهي عميقا فكروانديشه مي كند. نكته بسيارمهم آن است كه فقيه بودن ويژه يك گروه و طبقه اجتماعي نيست بلكه هرانساني موظف است كه از قوه تفكرخويش بنحومطلوبي استفاده كند و درآيات ونشانه هاي الهي عميقا فكروتدبر كند:

[6:65] قل هو القادر على ان يبعث عليكم عذابا من فوقكم او من تحت ارجلكم او يلبسكم شيعا ويذيق بعضكم باس بعض انظر كيف نصرف الاءيت لعلهم يفقهون

[6:65] بگو: "يقينا او قادر است که از بالاي سرتان، يا از زير پايتان عذابي بر شما بفرستد. يا مي تواند شما را به چندين گروه تقسيم کند تا طعم جور و ستم يکديگر را بچشيد. بنگر که چگونه آيات را توضيح مي دهيم، باشد كه بفهمند (عميقا تدبر كنند)."

[6:98] وهو الذي انشاكم من نفس واحدة فمستقر ومستودع قد فصلنا الاءيات لقوم يفقهون
[6:98] او شما را از يك تن آغاز كرد و درباره مسير و سرنوشت نهايي شما تصميم گرفت. ما آيات را اين چنين براي مردمي كه عميقا مي فهمند (عميقا مي انديشند)، روشن مى كنيم.

[9:127] واذا ما انزلت سورة نظر بعضهم الى بعض هل يركم من احد ثم انصرفوا صرف الله قلوبهم بانهم قوم لا يفقهون

[9:127] هرگاه سوره اي نازل مي شد، بعضي از آنها به يكديگر نگاه مي كردند، انگار كه بگويند: "آيا كسي شما را مي بيند؟" سپس آنجا را ترك مي كردند. بنابراين، خدا قلب هايشان را منحرف كرده است، زيرا آنها مردمي هستند كه نمي فهمند (عميقا نمي انديشند).

[7:179] ولقد ذرانا لجهنم كثيرا من الجن والانس لهم قلوب لا يفقهون بها ولهم اعين لا يبصرون بها ولهم ءاذان لا يسمعون بها اولئك كالانعم بل هم اضل اولئك هم الغفلون

[7:179] بسياري از جنيان و آدميان را به دوزخ محکوم کرده ايم. آنها عقل دارند ولي آن را به کار نمي بندند (عميقا نمي انديشند) که بفهمند، چشماني دارند که با آن نمي بينند و گوش هايي که با آن نمي شنوند. آنان مانند حيوانات هستند؛ نه، آنها به مراتب بدترند- آنها کاملا غافلند.

اگرهرانساني درمورد آيات خدا درقرآن مجيد ودرجهان هستي با اخلاص وعميقا تفكر وتدبركند مي تواند باذن خدا راه راست را بيابد و رستگار گردد.

آخرين ويرايش asad39 ، Saturday 16 October 2021 در 08:56PM.
asad39 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول