بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي 3 هفته پيش   #106
asad39
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2019
پاسخ‌ها: 1,347
ج: افراطی گری

نقل قول:
در اصل توسط عبدالعلی69 نوشته شده است نمايش نوشته
مسخره ملعون شما بفرمائید مسلمان چه کسی هست ودلیلش رو از قران کریم بیان کنید
شما گفتی که من مسلمان نیستم. من نمیدانم معیار مسلمان بودن از نظر تو چیست. معیار مسلمان بودن را بیان کن، تا ببینم در معیارهای تو قرار میگیرم یا نه؟ و آیا از نظر تو چرا من مسلمان نیستم.

از نظر من مسلمان بودن یعنی تسلیم خدا بودن.
asad39 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 3 هفته پيش   #107
asad39
عضو ثابت

تعریف یک مسلمان از نظر قرآن:

مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلَا نَصْرَانِيًّا وَلَكِنْ كَانَ حَنِيفًا مُسْلِمًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴿۶۷﴾

ابراهيم نه يهودى بود و نه نصرانى بلكه حق گرايى مسلمان بود و از مشركان نبود (۶۷)

طبق آیه بالایی میتوان خصوصیات یک مسلمان را استخراج کرد:

1- یهودی، مسیحی، و تابع هیچ فرقه دیگری نباشد. این نشان میدهد که اسامی خودساخته مسیحی، یهودی، سنی ، شیعی و ... قابل قبول نیستند. کسانی از امتهای پیشین که از کتاب مقدس پیروی میکرده اند و فرقه گرائی نکرده اند، از نظر خدا مسلمانند. خدا پیروان کتب قبلی را مسلمان مینامد، بجز آنهایی که حزب گرائی کردند.
2- حنیف و حق گرا باشد
3- مشرک نباشد

آخرين ويرايش asad39 ، 3 هفته پيش در 11:57AM.
قديمي 3 هفته پيش   #108
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 24,151

نقل قول:
در اصل توسط asad39 نوشته شده است نمايش نوشته
شما گفتی که من مسلمان نیستم. من نمیدانم معیار مسلمان بودن از نظر تو چیست. معیار مسلمان بودن را بیان کن، تا ببینم در معیارهای تو قرار میگیرم یا نه؟ و آیا از نظر تو چرا من مسلمان نیستم.

از نظر من مسلمان بودن یعنی تسلیم خدا بودن.
به اتفاق اهل قبله شیعه غیر شیعه وهمه طوائف مسلمین ............مسلمانی 2شرط دارد 1اشهد ان لا اله الا الله 2اشهد ان محمدا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم وشما ندارید
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي 3 هفته پيش   #109
asad39
عضو ثابت

شما خودت گفتی تعریف مسلمان را از قرآن ذکر کن.

نقل قول:
مسخره ملعون شما بفرمائید مسلمان چه کسی هست ودلیلش رو از قران کریم بیان کنید

منم از قرآن تعریف یک مسلمان را آوردم.

تعریف یک مسلمان از نظر قرآن:

مَا كَانَ إِبْرَاهِيمُ يَهُودِيًّا وَلَا نَصْرَانِيًّا وَلَكِنْ كَانَ حَنِيفًا مُسْلِمًا وَمَا كَانَ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ﴿۶۷﴾

ابراهيم نه يهودى بود و نه نصرانى بلكه حق گرايى مسلمان بود و از مشركان نبود (۶۷)

طبق آیه بالایی میتوان خصوصیات یک مسلمان را استخراج کرد:

1- یهودی، مسیحی، و تابع هیچ فرقه دیگری نباشد. این نشان میدهد که اسامی خودساخته مسیحی، یهودی، سنی ، شیعی و ... قابل قبول نیستند. کسانی از امتهای پیشین که از کتاب مقدس پیروی میکرده اند و فرقه گرائی نکرده اند، از نظر خدا مسلمانند. خدا پیروان کتب قبلی را مسلمان مینامد، بجز آنهایی که حزب گرائی کردند.
2- حنیف و حق گرا باشد
3- مشرک نباشد

ولی حالا که از نظر قرآن مسلمان تعریف شد؛ تو زیرش زدی و تعریف دیگری را آوردی. پس چرا گفتی از قرآن دلیل بیاور؟

نقل قول:
به اتفاق اهل قبله شیعه غیر شیعه وهمه طوائف مسلمین ............مسلمانی 2شرط دارد 1اشهد ان لا اله الا الله 2اشهد ان محمدا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم وشما ندارید

آخرين ويرايش asad39 ، 3 هفته پيش در 07:11PM.
قديمي 3 هفته پيش   #110
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
طبق این تعریفی که تو کردی ، باز من مسلمانم. زیرا من یکتایی خدا را قبول دارم و همچنین پیامبر محمد را هم به عنوان پیامبر خدا قبول دارم. اما تو در تعریفی که قرآن از یک مسلمان کرده است نمی گنجید.

آیا یک تعریف و فیلتر من در آوردی مهم است یا تعریف و فیلتری که قرآن کرده است؟
قديمي 3 هفته پيش   #111
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
طبق این تعریفی که تو کردی ، باز من مسلمانم. زیرا من یکتایی خدا را قبول دارم و همچنین پیامبر محمد را هم به عنوان پیامبر خدا قبول دارم. اما تو در تعریفی که قرآن از یک مسلمان کرده است نمی گنجید.

اگه فقط وفقط قران ملاک ومنکر ایاتی هستی که می فرماید به پیامبرش بیان کن ایات رو
بفرمائید نحوه نماز خواندن رو برایم از قران بیاور (گرچه قران وپیامبر رو قبول نداری وحتی خدا را ...که انشالله بهش میرسیم )فعلا نحوه نماز خوندن رو از قران برایم بیاور
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي 3 هفته پيش   #112
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
اگه فقط وفقط قران ملاک ومنکر ایاتی هستی که می فرماید به پیامبرش بیان کن ایات رو
بفرمائید نحوه نماز خواندن رو برایم از قران بیاور (گرچه قران وپیامبر رو قبول نداری وحتی خدا را ...که انشالله بهش میرسیم )فعلا نحوه نماز خوندن رو از قران برایم بیاور
چرا از یک بحث به بحث دیگر می پرید. فعلا بدانیم من مسلمان هستم یا نه؟ وقتی من از نظر تو مسلمان نیستم، نماز من به چه دردی میخورد! آیا من در تعریفی که از مسلمان بودن آوردی، میگنجم؟
قديمي 3 هفته پيش   #113
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
چرا از یک بحث به بحث دیگر می پرید. فعلا بدانیم من مسلمان هستم یا نه؟ وقتی من از نظر تو مسلمان نیستم، نماز من به چه دردی میخورد! آیا من در تعریفی که از مسلمان بودن آوردی، میگنجم؟
مسلمانی علامت دارد وشعار نیست ،حضرت ابراهیم علیه السلام "قُلْ إِنَّني‏ هَداني‏ رَبِّي إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ ديناً قِيَماً مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكينَ (161)
قُلْ إِنَّ صَلاتي‏ وَ نُسُكي‏ وَ مَحْيايَ وَ مَماتي‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ (162)
لا شَريكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمينَ (163)
قديمي 3 هفته پيش   #114
asad39
عضو ثابت

نقل قول:
مسلمانی علامت دارد وشعار نیست ،حضرت ابراهیم علیه السلام "قُلْ إِنَّني‏ هَداني‏ رَبِّي إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ ديناً قِيَماً مِلَّةَ إِبْراهيمَ حَنيفاً وَ ما كانَ مِنَ الْمُشْرِكينَ (161)
قُلْ إِنَّ صَلاتي‏ وَ نُسُكي‏ وَ مَحْيايَ وَ مَماتي‏ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمينَ (162)
لا شَريكَ لَهُ وَ بِذلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا أَوَّلُ الْمُسْلِمينَ (163)
چه کسی مسلمان است؟ لطفا این علامات را بیان کنید؟
قديمي 3 هفته پيش   #115
asad39
عضو ثابت

خدا در قرآن بر این مورد تاکید می نماید که در موارد جنگ و مجادله کنار بکشند و کوتاه بیایند.
اذا خاطبهم الجهلون، قالوا سلاما (وقتی نادانان شما را مخاطب قرار دادند، شما صلح کنید و دنبال صلح باشید )
لا تسبوا الذین یدعون من دون الله (به کسانی که مشرکین میخوانند دشنام ندهید)
و لا تمش فی الارض مرحا (و مغرورانه راه نرو)
واغضض من صوتک (تن صدا و نوشتارت را پایین آور)
و لا تمدن عینیک (چشم چران نباش)
و لا تجسسوا (جاسوسی نکنید)
و لا تسرفوا (اسراف و زیاده روی نکنید)
و قولوا للناس حسنا (با نیکی سخن گویید)
ان انکر الاصوات لصوت الحمیر (صداهای بلند و نوشته های بی موقع ناپسند است)
و لا یغتب (غیبت نکنید) و ...

این اخلاقیات قرآنی، به هیچ وجه با رویه سنت گرایان نمی خواند. آنان به زور دیگران را به روش خویش اجبار میکنند، به زور انگهای مختلف به طرف مقابل می چسبانند. انواع توهینها را به طرف مقابل انجام میدهند و آن را به دین نسبت میدهند! آیا دانستن چند کتاب حدیث فرقه ای و چند جمله در باب طهارت میتواند مجوز توهین و دشنام گویی به طرف مقابل باشد؟ کسانی که اخلاقیاتشان براساس قرآن شکل میگیرد، چنین نیستند و این نکته جالبی است که فرق بین سنت گرایان و یک مسلمان واقعی را نشان میدهد. به همین خاطر خدا به پیامبر محمد میگوید که "وانک لعلی خلق عظیم"

وَإِنَّكَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ ﴿۴﴾
و براستى كه تو بر خلق و خویی والایی قرار گرفته ای (۴)

کسانی که ادعای پیروی از حدیث و سنت را دارند، به هیچ عنوان بر خلق و خوی والایی قرار نگرفته اند و دقیقا مخالف آیات قرآنی اخلاقی عمل میکنند. این مورد عملا میتواند متمایز کننده یک مسلمان واقعی از یک مسلمان فیک باشد.

قديمي 2 هفته پيش   #116
asad39
عضو ثابت

وَإِنَّكَ لَعَلَى خُلُقٍ عَظِيمٍ ﴿۴﴾
و براستى كه تو بر خلق و خویی والایی قرار گرفته ای (۴)

کسانی که ادعای پیروی از حدیث و سنت را دارند، به هیچ عنوان بر خلق و خوی والایی قرار نگرفته اند و دقیقا مخالف آیات قرآنی اخلاقی عمل میکنند. این مورد عملا میتواند متمایز کننده یک مسلمان واقعی از یک مسلمان فیک باشد. این آیه در مورد شاکله صحبت میکند. شاکله ای که شخصیت یک مسلمان براساس آن شکل میگیرد.
این آیه در سوره قلم است و سوره قلم مربوط به نوشتار قرآن است. یعنی آنچه که در قرآن آمده است و نوشته شده است، به آن عمل شود، شاکله اخلاقی فرد را تشکیل میدهد. اینکه می بینید مسلمانان به دیگران زور میگویند و به دیگر گروهها توهین میکنند؛ این طرز شاکله از قرآن نیست و مربوط به نوشته های دیگری است.
قديمي 2 هفته پيش   #117
asad39
عضو ثابت

بعضی ها آنقدر در مورد سنت افراط کرده اند که دوست دارند همه سلایق پیامبر محمد را تقلید کنند و با این کار میخواهند ثابت کنند پیرو واقعی پیامبر محمد هستند! غافل از اینکه در این نوع تقلیدها، شیطان لانه کرده است و شیطان به این طریق آنان را به سمت گمراهی میکشاند. آنها دوست دارند مثل او ریش بگذارند و مثل او راه روند و مثل او غذا بخورند. در بعضی مساجد ، بجای مسواک؛ چوبهایی به اسم سواک بفروش میرسد که مردم به جای مسواک از این چوبها استفاده میکنند و گاها یک چوب را چندین بار استفاده میکنند. در حالی که هم اکنون خمیردندان و مسواکهای بهداشتی و بسیار خوبی ساخته میشود. علت خود شبیه سازی مسلمانان سنتی به مردم قرن اولیه هجری قابل درک نیست. خدا در زندگی روزمره دست و بال ما را نبسته است و ما را آزاد آفریده است. حتی خود پیامبر محمد بارها اعلام میدارد که من هم بشری مثل شما هستم؛ مثل شما زن و بچه دارم؛ مثل شما نیازهایی دارم که برآورده میکنم. وقتی شما قیافه خود را بخاطر پیامبر محمد سر و سامان دهید و مثل او ریش بگذارید و مثل او بخوابید و مثل او مسواک بزنید و مدام در همه چیز ، از او تقلید کنید ؛ بااینکار از خودت یک بت ساخته اید و خودت خبر ندارید.
حتی بعضی ها برای اینکه بیشتر شبیه پیامبر شوند؛ طبق کتابهای سیره و سنن النبی؛ سعی در این دارند که مثل او راه بروند. جالب است که هیچکدام از اینها که در کتب حدیث نقل شده است در قرآن نیامده است و اگر پیروی از اینها بر مسلمان واجب بود؛ قطعا خدا در یک سوره به اسم سنن النبی نازل میکرد. وقتی نسل جوان شما را به عنوان یک مسلمان نگاه میکنند؛ از آنجا که نمیتوانند این تقلیدها را انجام دهند، از همان جوانی این فکر در آنها القا میشود که مسلمان شدن سخت است و قابل پسند نیست. به این طریق با عمل به حدیث و سنت؛ باعث انحراف دیگران هم میشوید.
کتابهایی به اسم طب نبوی نوشته شده است که قوانین طب قرون گذشته است و ربطی به پیامبر محمد ندارد. جالب است که شیوخ مذهبی که در تمام عمر خویش سنت النبی را تبلیغ میکنند؛ جهت درمان خویش به بیمارستانهای مجهز میروند.
پیامبر در قیامت از مسلمانان و قوم خویش شکایت میکند و او در آنجا میگوید:

وَقَالَ الرَّسُولُ يَا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هَذَا الْقُرْآنَ مَهْجُورًا ﴿۳۰﴾
و پيامبر [خدا] گفت پروردگارا قوم من اين قرآن را رها كردند (۳۰)

او در قیامت نمی گوید که پروردگارا قوم من ، سنت من را رها کرده اند! او نمی گوید پروردگارا قوم من، احادیث من را ترک کرده اند؛ او میگوید پروردگارا قوم من اين قرآن (هذا القرآن) را رها كردند. یعنی قرآنی که در آنموقع نازل شده بود. آنموقع هنوز کتابهای حدیث و سنت موجود نبود. بنابراین هذا القرآن قطعا ، فقط کتاب قرآن بوده است.

وَكَذَلِكَ جَعَلْنَا لِكُلِّ نَبِيٍّ عَدُوًّا مِنَ الْمُجْرِمِينَ وَكَفَى بِرَبِّكَ هَادِيًا وَنَصِيرًا ﴿۳۱﴾
و اين گونه براى هر پيامبرى دشمنى از گناهكاران قرار داديم و همين بس كه پروردگارت راهبر و ياور توست (۳۱)

قديمي 2 هفته پيش   #118
asad39
عضو ثابت

وقتی یک حکم قرآنی، جزئیات برای آن اختراع میشود؛ باعث اختلاف میشود و باعث ایجاد فرقه های مختلف میشود. بطور مثال به احکام سنت من در آوردی اضافی وضو که فرق اسلامی آن را ساخته اند ، توجه کنید:

• ابتدا باید سمت راست شسته شود
• مسواک زدن قبل از وضو!
• اگر آب وضو در ظرف قرار دارد این ظرف را در سمت راست خود قرار دهد و رو به قبله باشد.
• وضو گرفتن با آب سرد
• باز نگه داشتن چشم‌ها هنگام شستن صورت
• مضمضه کردن یا گرداندن آب در دهان (۳ مرتبه) و بیرون ریختن آن.
• استنشاق یا آب در بینی کردن (۳ مرتبه) و بیرون ریختن آن.
• ریختن آب وضو از بالای صورت و دست‌ها.
• آقایان اولین مشت آبی را که بر روی دست‌ها می‌ریزند از پشت دست و بر روی ناحیه آرنج و دومین مشت آب را بر روی داخل آرنج بریزند و خانم‌ها برعکس.
• دست کشیدن برای رسانیدن آب به اعضای وضو حتی اگر بدون دست کشیدن هم آب برسد!
• خواندن سوره قدر در حین وضو گرفتن.
• خواندن آیه الکرسی بعد از وضو گرفن.
• کمک گرفتن در وضو (در غیر از موارد ضروری) مثلاً آب ریختن دیگری در کف دست وضو گیرنده، مکروه است!
• وضو گرفتن در ظرف منقوش مکروه است
• خشک کردن آب وضو مکروه است!
• وضو گرفتن با آبی که به وسیله خورشید گرم شده است، مکروه است!
• ریختن آب وضو در توالت جایز نیست.
• آب وضو مقدس است
• رو به قبله وضو گرفتن
• شستن دهان
• مضمضه کردن
• خلال ریش
• استنشاق بینی
• مسح گوشها
• مسح گردن
و ...
واقعا بعضی از این موارد ، به ذهن هر کسی نمیرسد. اینها اصلا نشانه خوبی نیست. زیرا همین نکات که در سنت ذکر شده است، باعث اختلاف بین افراد و فرقه ها میشود و حتی بعضی مواقع فرقه های اسلامی را با همین نوع اختلافات تقسیم بندی میکنند. گاها سنت گرایان در حین وضو گرفتن جوانان در مسجد، بخاطر رعایت نکردن بعضی نکات بالایی ، به آنان گیر میدهند و اختلافات از همینجا شروع میشود. در حالیکه فقط طبق آنچیزی که خدا فرموده است، باید وضو میگرفتند و نباید کارهای دیگر را به دین ربط میدادند.
اما این افراد هیچ وقت در مورد ایمان به خدا، خداپرستی، اصول ایمان و ایمان به جهان آخرت تا این اندازه در مورد ایمان مقلدین خویش حساس نیستند. همه چیز شده ظاهرسازی و نمادسازی. حاضرند تمام افراد جامعه بی ایمان و ریاکار شوند، ولی ظاهرسازی ها و نمادسازی ها پابرجا باشد. مذاهبی که براساس نمادها و ظواهر تقسیم بندی شوند، هیچ ربطی به اسلام ندارند.
قديمي 2 هفته پيش   #119
asad39
عضو ثابت

بعضی ها میگویند که حدیث و سنت را همانهایی جمع کرده اند، که قرآن را جمع کرده اند. پس چطوری به حدیث اطمینان نکنیم ولی به قرآن اطمینان کنیم؟!
در اصل سوال مغلطه شده است. اولا قرآن را خود پیامبر محمد با دستان خود نوشت. اینکه عده ای از خدا بی خبر شایع کرده اند که پیامبر محمد بی سواد بوده است، کاملا اشتباه است. جالب است که همان کتب حدیث چنین شایعه ای ایجاد کرده اند. ثانیا قرآن مجید در سوره عنکبوت آیه 48 می فرماید : وَ ما کُنْتَ تَتْلُوا مِنْ قَبْلِهِ مِنْ کِتابٍ وَ لا تَخُطُّهُ بِیَمینِکَ إِذاً لاَرْتابَ الْمُبْطِلُون‏ ، و تو هیچ کتابی را پیش از این نمی خواندی و با دست خود کتابی نمی نوشتی و گرنه باطل اندیشان قطعاً به شک و تردید می افتادند. این آیه بطور واضح میگوید که ای محمد تو قبلا کتابی با دستخط خود نمی نوشتی و این اولین کتابی است که داری با دستخط خود مینویسی. یکی از معجزات بزرگ قرآن، طرز نوشتن کلمات و معجزه رسم الخط قرآن است. طرز نوشتن کلمات توسط یک فرد بیسواد چطوری به دیگران انتقال داده میشود تا بنویسند؟! خود پیامبر محمد، قرآن را با دستهای خود نوشت و در واقع قرآن اولین کتاب و آخرین کتاب او بود که نوشت. خدا در دومین سوره نازل شده، یعنی سوره قلم؛ از قلم و نوشتن صحبت میکند. یک فرد بیسواد برای اینکار اصلا مناسب نیست. ثالثا کسانی که احادیث را جمع آوری کردند، برخلاف دستورات خدا در قرآن حکم ساختند و فکر نکنم چنین کسانی بتوانند قرآن را جمع کرده باشند. آنها با وجود قرآن، سراغ حدیث رفتند و به این طریق بی ایمانی خود را ثابت کردند. قرآن در زمان پیامبر نوشته شد. کاری که خلفای بعد از پیامبر کردند، فقط کپی برداری از نسخه اصلی قرآن بود و لاغیر.
قديمي يه هفته پيش   #120
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

تو از منافقین پست تر ورذل تری چون منافقیق می دونستند شرط مسلمانی شهادت به رسالت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی است "
سورةُ المنَافِقون‏
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏
إِذا جاءَكَ الْمُنافِقُونَ قالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَ اللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَ اللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنافِقينَ لَكاذِبُونَ (1)
اتَّخَذُوا أَيْمانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَنْ سَبيلِ اللَّهِ إِنَّهُمْ ساءَ ما كانُوا يَعْمَلُونَ (2)
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:52AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه