بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Thursday 6 October 2005   #1
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

تاريخ ثبت نام: Sep 2005
پاسخ‌ها: 1,262
ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا بر محبین امیر المومنین علیه السلام مبارک باد

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين وصلي الله علي نبينا محمد وآله الطيبين الطاهرين لاسيما بقيه الله الأعظم حجة بن الحسن المهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف ولعنة الله علي اعدائهم اجمعين لا سيما الجبت و الطاغو ت واللات و العزي و ا بنتيهما
اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن المهدی صلواتک علیه وعلی آبایه فیهذه الساعة
وفی کلّ الساعة ولیّاً وحافظا وقائدا وناصرا و دلیلا وعینا حتیتسکنه ارضک طوعا وتمتعه فیها طویلا.
قال الله تبارک وتعالی :شهر رمضان الذی انزل فیها القرا ن هدی للناس وبیّنات من الهدی والفرقان ......سوره مبارکه بقره آیه شریفه185
بسم الله الرحمن الرحیم حم والکتاب المبین انا انزلناه فی لیلة مبارکة انا کنا منذرین فیها یفرق کل امر حکیم .....سوره مبارکه دخان
بسم الله الرحمن الرحیم انا انزلناه فی لیلة القدر لیلة القدر خیر من الف شهر ....
ماه مبارک رمضان ماه نزول دفعی قران در شب مبارک قدر .
ماه خدا ماه رحمت وبرکت و آمرزش گناه ماهی که نفس در ان تسبیح وخواب در ان عبادت و دعا مستجاب.
ماه بهار قران .
تنها ماهی که نام او در قرآن آمده .
فرمودند: نگوئید رمضان امد رمضان رفت بگوئید همانطور که خداوند تبارک وتعالی فر مود : شهر رمضان ؛ماه رمضان .بعد فرمودند : کسی که همینطور اسم برد ونگفت ماه رمضان پس روزه بگیرد یا صدقه بدهد کفارة . که روزه وصدقه حمل بر استحباب شده .
خداوند تبارک وتعالی فرمود : هر عمل ابن آدم مال خودش هست آلا روزه ؛ الصوم لی وانا اجزی به ،روزه مال من است ومن جزای روزه را می دهم یا من خدا خودم جزای روزه هستم.
مشخص است خداوند متعالی جزای همه اعمال را می دهد اما اینکه در خصوص روزه می فرماید من جزای روزه را می دهم اهمیت روزه را می رساند .
واینکه من جزای روزه هستم مطلب به غایت مهمی است که اهلش می فهمد بطونی دارد .
شایدیکی از بطونش این باشد که شخص روزه دارد می تواند قلبش هم روزه باشد از غیر خدا وخدا خودش را به روزه دار می دهد .رزقنا الله بحق محمد واله صلی الله علیه واله وسلم .

خداوند تبارک وتعالی فرمود :لخلوف فم الصائم عندی اطیب من ریح المسک بوی بد دهان روزه پیش من از بوی مشک خوش بوتر است .
فرمودند: سحری بخورید ولو جرعه آبی آگاه با شید صلوات خدا بر سحری خوران .
فرمودند : روزی که روزه هستید با روز غیر روزه تان فرق به کند .
افطاری دادن به مومنین و افطاری خوردن در خانه برادر دینیت افضل از روزه ات است .
افطاری بدهید ولو به خرمائی و.......
فرمودند : برای روزه دار دو خوشحالی است 1-هنگام افطار 2-هنگامه لقای الهی
در روزه چشم وگوش دهان و.......روزه با شد .
روزه خواص؛ دل روزه هست از غیر خدا و دل گرسنه خداست .
شرافت ماه مبا رمضان به خاطر شب قدر است.
و شرافت شب قدر به خاطر اینکه ولایت مولا علیه السلام واولاد معصومش در آن شب مقدر شد. معانی الاخبار باب معنا لیلة القدر.
وواضح است که مرا از شب قدر نه آنست که در هر سال هست بلکه مراد حقیقت لیلة القدر است که آنچه در سال تکرار می شود تابشی وشعاعی از آن حقیقت است .
ودر تفسر فرات کوفی وتاویل الایات : لیلة ولیلة القدر تاویلش را فرمودند فاطمة سلام الله علیها وهکذا کافی شریف فرمودند تاویل لیلةمبارکة: ان صدیقه طاهره سلام الله علیها است .
که یکی از وجوهی که باز می نماید ومفسر است برای لولا فاطمه لما خلقتکما : لیلة القدریت ان ام ابیها است .
ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خداوند متعال بر محبین مولا علیه السلام مبارک باد .
یا علی ؛ وهو العلی العظیم
یامرتضی علی مددی 1001اللهم عجل لولیک الفرج

اللهم العن الجبت والطاغوت واللات والعزی وابنتیهما ومحبیهما بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیر المؤمنین علیه السلام.

محمد مهدی 128 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از محمد مهدی 128 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 18 September 2006   #2
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

ج: **ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا بر محبین امیر المومنین علیه السلام مبارک باد **

آدم که می خاد مهمونی بره خودش ولباساشو مرتب وتمیز می کنه لبا س لباس تقوا و..
خدایا خودت دل ما رو از غیر خودت( با سلامت وعافیت و آرامش وبی غصه ودرد سر )جارو بزن وخالی کن
یا علی مددی
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
یا مرتضی علی مددی1001اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
قديمي Tuesday 19 September 2006   #3
سینا 555
آرام و صبور

نشان سینا 555

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 6,791
ج: **ماه مبارک رمضان ماه میهمانی خدا بر محبین امیر المومنین علیه السلام مبارک باد **

ضمن تبریک بخاطر فرارسیدن این ماه مبارک امیدوارم سعادت داشته باشیم
خطبه پيامبر در روز آخر شعبان
سلمان فارسى رحمه الله فرمود: «خطبنا رسول الله صلى الله عليه و آله فى آخر يوم من شعبان، فقال يا ايها الناس قد اظلكم شهر عظيم مبارك، شهر فيه ليلة خير من الف شهر، جعل الله صيامه فريضة و قيام ليله تطوعا، من تقرب فيه بنافلة من الخير كان كمن ادى فريضة فيما سواه، و هو شهر الصبر، و الصبر ثوابه، الجنه، و شهر المواسات و شهر يزاد فى رزق المؤمن، و شهر اوله رحمة،و اوسطه مغفرة، و آخره عتق من النار، و هو للمؤمن غنم و للمنافق غرم‏» (1)

ماه رمضان براى مؤمن سود و براى منافق خسران است

حضرت سلمان فرمود: در روز آخر شعبان پيامبر(صلى الله عليه و آله) براى ما خطبه‏اى در فضيلت ماه رمضان قرائت فرمود: و در خطاب خويش به ما فرمود: اى مردم براستى سايه افكنده بر سر شما ماه بزرگ مباركى، ماهى كه در او شبى است كه از هزار ماه بهتر است، كه خداوند روزه‏اش را فرض و واجب نموده، و به پا داشتن عبادات شبش را به طور استحباب مقرر فرموده است، كسى كه تقرب بجويد به خداوند،به انجام نافله خيرى، مثل آن است كه در غير ماه رمضان فريضه‏اى انجام داده باشد، و اين ماه ماه صبر است، و صبر هم اجر و ثوابش بهشت است.

و ماه روزه، ماه مواسات و برابرى است، و ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد مى‏گردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.
از خیر و برکت میهمانی الهی که در پیش است حداکثر استفاده معنوی را ببریم
سینا 555 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از سینا 555 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 19 September 2006   #4
EHSAN5
مهمان

تاريخ ثبت نام: May 2006
پاسخ‌ها: 151

ماه مبارك رمضان بر تمامي دوستداران اميرالمومنين عليه السلام و شيعيان ايشان مباركباد
اميدوارم كه درماه مبارك رمضان دلمان به آقاي عالم هستي آقا صاحب العصر و الزمان عج گره بخورد البته با عافيت و هرچه ايشان براي ما مصلحت بداند

مدد زغير تو ننگ است يا علي
EHSAN5 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از EHSAN5 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 19 September 2006   #5
جوجو
صاحب خانه

نشان جوجو

تاريخ ثبت نام: May 2006
مكان: ایوان نجف
پاسخ‌ها: 2,295

خدایی همه ماه رمضون یه طرف ولی روز 17
این ماه یه طرف چه حالی میده 17 ماه رمضون
پیشاپیش 17 این ماه عزیز را بر اهل ولا تبریک میگویم
بین تموم شبهاش فقط 17 رو عشقه
جوجو حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از جوجو بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 19 September 2006   #6
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

نقل قول:
در اصل توسط جوجو نوشته شده است نمايش نوشته
خدایی همه ماه رمضون یه طرف ولی روز 17
این ماه یه طرف چه حالی میده 17 ماه رمضون
پیشاپیش 17 این ماه عزیز را بر اهل ولا تبریک میگویم
بین تموم شبهاش فقط 17 رو عشقه
یا علی فرمود در جمع غیر خودی .......
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
كاربران ذيل از محمد مهدی 128 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Saturday 23 September 2006   #7
محمد مهدی 128
عضو ثابت

نشان محمد مهدی 128

قال علیه السلام :
الصوم جنة من النار
روزه سپری در مقابل اتش جهنم است
قديمي Sunday 1 October 2006   #8
سینا 555
آرام و صبور

نشان سینا 555

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 6,791

يكي از گرانبهاترين گوهرهايي كه خداوند عزيز به رايگان در اختيار آدمي قرار داده، گوهر بي بديل و در يتيم «وقت و زمان» است. نعمتي كه به وسيله آن آدمي ميتواند به مقامي دست پيدا كند برتر از فرشتگان و هم سنگ و همتراز بسياري از اولياء و سرمايه اي كه علت العلل تمامي پيشرفت ها و ترقيات مادي و معنوي بشر ميباشد. ولي جالب اينجاست كه با اين همه ارزش و اهميتي كه اين نعمت الهي از آن برخوردار است، انسان كمتر قدر آن را مي داند و به سهولت و راحتي آن را از كف مي دهد و تنها زماني به خود مي آيد و به ارزش آن پي مي برد كه بخش اعظم آن را از دست داده و براي انجام كارهاي بزرگ، فرصتي برايش باقي نمانده است، به تعبير شاعر آسماني شيراز حافظ عليه الرحمه:
دريغا عيش شبگيري كه در خواب سحر بگذشت
نداني قدر وقت اي دل؛ مگر وقتي كه درماني

و در اين هنگام است كه با خود عهد مي بندد چنانچه دوباره فرصتي دست داد و به قول معروف عمري باقي بود، قدر آن را به نيكي دانسته و به بهترين وجهي از آن بهره برداري كند و براي ما كه اي بسا داخل در گروه همين آدمياني باشيم كه «فرصت ها را از كف داده اند» و در نتيجه به اندوه و هلاك گرفتار آمده اند، همانطور كه مولاي متقيان علي فرمود: «اضاعه الفرصه غصه : از دست دادن فرصت، اندوهبار است»(1)، اينك و با فرارسيدن ماه مبارك رمضان، آن فرصت هاي از دست داده، دوباره فراهم آمده و بايد كه به عهد پيشين عمل كنيم و از اين ماه كه «ماه فرصت ها»ست، به بهترين وجهي و در حد توش و توان خويش بهره گيريم قبل از آنكه دوباره با خيره سري آن را از دست داده و زانوي غم در بغل گرفته و اندوهناك در كنجي به سوگ زمانهاي تلف شده بنشينيم، و سخن علي را آويزه گوش جسم و جان كنيم كه:
«بادر الفرضه قبل أن تكون غصه : پيش از آن كه فرصت از دست برود و اندوه ببار آورد، از فرصت ها استفاده كن.»(2)

و به قول حافظ عليه الرحمه:

فرصت شمار صحبت؛ كز اين دو راهه منزل
چون بگذريم ديگر؛ نتوان بهم رسيدن
سینا 555 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Monday 9 October 2006   #10
ارژنگ
عضو ثابت

نشان ارژنگ

تاريخ ثبت نام: Mar 2006
پاسخ‌ها: 1,166

متن تیتراز پایانی سریال " آخرین گناه "

از کتاب غزلیات شمس تبریزی - مولوی

چه کسم من؟چه کسم من؟که بسی وسوسه مندم
گه از آن سوی کشندم,گه از این سوی کشندم

زکشاکش چو کمانم,به کف گوش کشانم
قدَر از بام در افتد,چو در خانه ببندم

مگر استارۀ چرخم؟ که ز برجی سوی برجی
به نُحوسیش بگریم,به سُعودیش بخندم

نفسی آتش سوزان,نفسی سیل گریزان
ز چه اصلم؟زچه فصلم؟به چه بازار خرندم؟

نفسی همره ماهم,نفسی مست الهم
نفسی یوسف چاهم,نفسی جمله گزندم

نفسی رهزن و غولم,نفسی تُند و ملولم
نفسی زین دو برونم,که بر آن بام بلندم

بزن ای مطرب,قانون,هوس لیلی و مجنون
که من از سلسله جستم,وَتَد هوش بکندم

به خدا که نگریزی,قدح مهر نریزی
چه شود,ای شه خوبان,که کنی گوش به پندم

هِله,ای اول و آخِر,بده آن بادۀ فاخِر
که شد این بزم منور به تو ای عشق پسندم

بد آن بادۀ جانی,ز خرابات معانی
که بدان ارزد چاکر,که از آن باده دهندم

بپران ناطق جان را,تو ازین منطق رسمی
که نمی یابد میدان,بِگََوِ حرف,سمندم

قدَر:تقدیر
نُحوسی:نامبارکی
سُعودی:فرخندگی,مبارکی
چه بازار:کدام بازار
قانون:نام سازی است
هوس لیلی و مجنون:سرود عشق لیلی و مجنون
وَتَد:میخ
گو:گودال
سمند:اسب زرد رنگ
ارژنگ حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 17 June 2014   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 23,860

الصحيفة السجادية، ص: 188
(6) اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِهِ، وَ التَّحَفُّظَ مِمَّا حَظَرْتَ فِيهِ، وَ أَعِنَّا عَلَى صِيَامِهِ بِكَفِّ الْجَوَارِحِ عَنْ مَعَاصِيكَ، وَ اسْتِعْمَالِهَا فِيهِ بِمَا يُرْضِيكَ حَتَّى لَا نُصْغِيَ بِأَسْمَاعِنَا إِلَى لَغْوٍ، وَ لَا نُسْرِعَ بِأَبْصَارِنَا إِلَى لَهْوٍ

الصحيفة السجادية / ترجمه و شرح فيض الإسلام ؛ ؛ ص285
6 بار خدايا بر محمّد و آل او درود فرست، و شناسائى برترى آن را (بر ماههاى ديگر) و بزرگ داشتن حرمت و حقّش را (كه قيام و ايستادگى بر آن واجب است) و دورى گزيدن از آنچه را كه منع و حرام كردهاى بما الهام نما، و ما را بر روزه داشتن آن بوسيله بازداشتن اندام از گناهان و بكار بردن آن اندام در آن ماه بآنچه تو را خوشنود ميگرداند (خواسته تو در آن است) يارى فرما، تا با گوشهامان سخن بيهوده گوش ندهيم، و با چشمهامان بسوى بازى (كارهائى كه انسان را از مقصود باز دارد) نشتابيم-]
على بن الحسين عليه السلام، امام چهارم - فيض الاسلام اصفهانى، على نقى، الصحيفة السجادية / ترجمه و شرح فيض الإسلام، 1جلد، فقيه - تهران، چاپ: دوم، 1376ش.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Tuesday 17 June 2014   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

الإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحديثة) ؛ ج1 ؛ ص23
فصل (1) في تعظيم شهر رمضان
[من الروايات [1] في تعظيم شهر رمضان ما
رواه شيخنا المفيد محمد بن محمد بن النعمان في أماليه، قال:
حدّثنا أبو الطيّب الحسين بن محمّد التمّار، قال: حدّثنا جعفر بن أحمد الشّاهد، قال:
حدّثنا أبو الحسين أحمد بن محمّد بن أبي مسلم، قال: حدّثنا أحمد بن خليس الرّازي، قال:
حدّثنا القاسم بن الحكم العرنيّ، قال: حدّثنا هشام بن الوليد، عن حمّاد بن سليمان السّدوسي، قال: أخبرنا أبو الحسن عليّ بن محمّد السّيرافي، قال: حدّثنا الضحّاك بن مزاحم، عن عبد اللّه بن العبّاس بن عبد المطلب أنّه سمع النّبي صلّى اللّه عليه و آله يقول:
[1] لم يوجد في النسخ المخطوطة الموجودة من الإقبال خطبة المؤلف في أوّله- كما هي دأبه في تصانيفه- و كما لم يوجد في النسخ ما ذكرناه في العنوان من الباب الأول و الفصل الأول، و أيضا سقط من النسخ هذا الحديث، و الموجود منه آخر الحديث، «الملائكة و تستبشر و تهني- إلخ»، و بما ان هذا الحديث هو ما ذكره المؤلف ذكرناه في المتن، و حفظا لكلام المؤلف جعلناه في المعقوفتين.
الإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحديثة)، ج1، ص: 24
إنّ الجنّة لتنجّد
«1»و تزيّن من الحول إلى الحول لدخول شهر رمضان، فإذا كان أوّل ليلة منه هبّت ريح من تحت العرش يقال لها: المثيرة، تصفق ورق أشجار الجنان و حلق المصاريع «2»،فيسمع لذلك طنين لم يسمع السّامعون أحسن منه، و تبرزن «3»الحور العين حتّى يقفن بين شرف الجنّة، فينادين: هل من خاطب إلى اللّه عزّ جلّ فيزوّجه؟ ثم يقلن: يا رضوان ما هذه اللّيلة؟ فيجيبهنّ بالتّلبية، ثم يقول: يا خيرات حسان! هذه أوّل ليلة من شهر رمضان، قد فتحت أبواب الجنان للصّائمين من امّة محمد صلّى اللّه عليه و آله.

قال: و يقول له عزّ و جلّ: يا رضوان! افتح أبواب الجنان، يا مالك! أغلق أبواب الجحيم عن الصائمين من امّة محمّد، يا جبرئيل! أهبط إلى الأرض فصفّد مردة الشياطين، و غلّقهم بالأغلال، ثمّ اقذف بهم في لجج البحار حتّى لا يفسدوا على امّة حبيبي صيامهم.
قال: و يقول اللّه تبارك و تعالى في كلّ ليلة من شهر رمضان ثلاث مرّات: هل من سائل فأعطيه سؤله؟ هل من تائب فأتوب عليه؟ هل من مستغفر فأغفر له؟ من يقرض الملي
«4»غير المعدم و الوفيّ غير الظّالم؟

قال: و انّ للّه تعالى في آخر كلّ يوم من شهر رمضان عند الإفطار ألف ألف عتيق من النّار، فإذا كانت ليلة الجمعة و يوم الجمعة، أعتق في كلّ ساعة منهما ألف ألف عتيق من النّار، و كلهم قد استوجبوا العذاب، فإذا كان في آخر يوم من شهر رمضان أعتق اللّه في ذلك اليوم بعدد ما أعتق من أوّل الشهر إلى آخره.
فإذا كانت ليلة القدر أمر اللّه عزّ و جلّ جبرئيل عليه السلام، فهبط في كتيبة من الملائكة إلى الأرض، و معه لواء أخضر، فيركز اللّواء على ظهر الكعبة، و له ستّمائة جناح، منها جناحان لا ينشرهما إلّا في ليلة القدر، فينشرهما تلك اللّيلة، فيتجاوزان المشرق و المغرب، و يبثّ جبرئيل الملائكة في هذه اللّيلة، فيسلّمون على كلّ قائم و قاعد، و مصلّ
(4) المليء: الغني و المقتدر، يعني من يقرض الغني الوفي الذي لا يظلم الناس مثقال ذرة في الأرض و لا في السماء.
الإقبال بالأعمال الحسنة (ط - الحديثة)، ج1، ص: 25
و ذاكر، و يصافحونهم و يؤمّنون على دعائهم حتّى يطلع الفجر.
فإذا طلع الفجر نادى جبرئيل عليه السلام: يا معشر الملائكة! الرّحيل الرّحيل، فيقولون: يا جبرئيل! فما ذا صنع اللّه تعالى في حوائج المؤمنين من امّة محمد؟ فيقول: انّ اللّه تعالى نظر إليهم في هذه اللّيلة فعفا عنهم و غفر لهم إلّا أربعة.
قال: فقال رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله: و هؤلاء الأربعة: مدمن الخمر، و العاق لوالديه، و القاطع الرحم، و المشاحن
«1».

فإذا كانت ليلة الفطر، و هي تسمّى ليلة الجوائز، أعطى اللّه العاملين أجرهم بغير حساب، فإذا كانت غداة يوم الفطر بعث اللّه الملائكة في كلّ البلاد، فيهبطون إلى الأرض و يقفون على أفواه السّكك، فيقولون: يا امّة محمد اخرجوا إلى ربّ كريم، يعطي الجزيل و يغفر العظيم، فإذا برزوا إلى مصلّاهم قال اللّه عزّ و جلّ للملائكة: ملائكتي! ما جزاء الأجير إذا عمل عمله؟ قال: فتقول الملائكة: إلهنا و سيّدنا جزاؤه إن توفّي أجره.
قال: فيقول اللّه عزّ و جلّ: فانّي أشهدكم ملائكتي أني قد جعلت ثوابهم عن صيامهم شهر رمضان و قيامهم فيه رضاي و مغفرتي، و يقول: يا عبادي! سلوني فوعزّتي و جلالي لا تسألوني اليوم في جمعكم لآخرتكم و دنياكم إلّا أعطيتكم، و عزّتي لأسترنّ عليكم عوراتكم ما راقبتموني، و عزّتي لآجرتكم
«2»و لا أفضحكم بين يدي أصحاب الخلود، انصرفوا مغفورا لكم، قد أ رضيتموني و رضيت عنكم.

قال: فتفرح]
«3»الملائكة و تستبشر و يهنّئ بعضها بعضا بما يعطي اللّه هذه الأمّة إذا أفطروا «4».

و من ذلك ما
رواه محمد بن أبي القاسم الطبري في كتاب بشارة المصطفى لشيعة المرتضى بإسناده إلى الحسن بن علي بن فضال، عن علي بن موسى الرضا، عن أبيه موسى بن جعفر، عن أبيه جعفر بن محمد، عن أبيه محمد بن علي، عن أبيه علي بن
(4) رواه المفيد في أماليه: 229، عنه المستدرك 7: 429، أورده الصدوق بسند آخر في فضائل الأشهر الثلاثة: 125 مع اختلاف، عنه البحار 96: 339.ابن طاووس، على بن موسى، الإقبال بالأعمال الحسنة فيما يعمل مرة فى السنة (ط - الحديثة)، 3جلد، دفتر تبليغات اسلامى - قم، چاپ: اول، 1376ش.
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Tuesday 17 June 2014   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

الأمالي (للمفيد) ؛ النص ؛ ص229
مجلس 27 حدیث 3
قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الطَّيِّبِ الْحُسَيْنُ بْنُ مُحَمَّدٍ التَّمَّارُ قَالَ حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ أَحْمَدَ الشَّاهِدُ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو الْحُسَيْنِ أَحْمَدُ بْنُ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي مُسْلِمٍ قَالَ حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ جليس [حُلَيْسٍ] الرَّازِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا الْقَاسِمُ بْنُ الْحَكَمِ الْعُرَنِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا هِشَامُ بْنُ الْوَلِيدِ عَنْ حَمَّادِ بْنِ سُلَيْمَانَ السَّدُوسِيِّ قَالَ أَخْبَرَنَا أَبُو الْحَسَنِ عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ السِّيرَافِيُ «4»قَالَ حَدَّثَنَا الضَّحَّاكُ بْنُ مُزَاحِمٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْعَبَّاسِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ أَنَّهُ سَمِعَ

النَّبِيَّ ص يَقُولُ
إِنَّ الْجَنَّةَ لَتُنَجَّدُ «1»وَ تُزَيَّنُ مِنَ الْحَوْلِ إِلَى الْحَوْلِ لِدُخُولِ شَهْرِ رَمَضَانَ- فَإِذَا كَانَ أَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْهُ هَبَّتْ رِيحٌ مِنْ تَحْتِ الْعَرْشِ يُقَالُ لَهَا الْمُثِيرَةُ- تَصْفِقُ وَرَقَ أَشْجَارِ الْجِنَانِ وَ حَلَقَ الْمَصَارِيعِ «2»فَيُسْمَعُ لِذَلِكَ طَنِينٌ لَمْ يَسْمَعِ السَّامِعُونَ أَحْسَنَ مِنْهُ وَ تبرزن [تَبْرُزُ] الْحُورُ الْعِينُ «3»حَتَّى يَقِفْنَ بَيْنَ شُرَفِ الْجَنَّةِ- فَيُنَادِينَ هَلْ مِنْ خَاطِبٍ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَيُزَوِّجَهُ ثُمَّ يَقُلْنَ «4»يَا رِضْوَانُ مَا هَذِهِ اللَّيْلَةُ فَيُجِيبُهُنَّ بِالتَّلْبِيَةِ «5»ثُمَّ يَقُولُ يَا خَيْرَاتُ حِسَانٌ هَذِهِ أَوَّلُ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ قَدْ فُتِّحَتْ أَبْوَابُ الْجِنَانِ لِلصَّائِمِينَ مِنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ ص قَالَ وَ يَقُولُ لَهُ عَزَّ وَ جَلَّ يَا رِضْوَانُ افْتَحْ أَبْوَابَ الْجِنَانِ يَا مَالِكُ أَغْلِقْ أَبْوَابَ الْجَحِيمِ عَنِ الصَّائِمِينَ «6»مِنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ يَا جَبْرَئِيلُ اهْبِطْ إِلَى الْأَرْضِ فَصَفِّدْ مَرَدَةَ الشَّيَاطِينِ وَ غُلَّهُمْ بِالْأَغْلَالِ ثُمَّ اقْذِفْ بِهِمْ فِي لُجَجِ الْبِحَارِ حَتَّى لَا يُفْسِدُوا عَلَى أُمَّةِ حَبِيبِي صِيَامَهُمْ- قَالَ وَ يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى فِي كُلِّ لَيْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ «7»هَلْ مِنْ سَائِلٍ فَأُعْطِيَهُ سُؤْلَهُ هَلْ مِنْ تَائِبٍ فَأَتُوبَ عَلَيْهِ هَلْ مِنْ مُسْتَغْفِرٍ فَأَغْفِرَ لَهُ مَنْ يُقْرِضُ الْمَلِيءَ غَيْرَ الْمُعْدِمِ وَ الْوَفِيَّ غَيْرَ الظَّالِمِ- «8»

(4) في الفضائل «فتزوجه ثمّ قالت الملائكة».

(5) في الفضائل «فيلبيهن بالتلبية».

(6) زاد هنا في الفضائل «القائمين».
(7) في الفضائل «قال: و ينزل اللّه عزّ و جلّ ملائكته في كل ليلة من شهر رمضان ثلاث مرّات يقول اللّه عزّ و جلّ: هل من سائل».

(8) في الفضائل «غير الظلوم». و الملىء: الغنى و المقتدر يعنى من يقرض الغنى الوفى الذي لا يظلم الناس مثقال ذرة في الأرض و لا في السماء.
الأمالي (للمفيد)، النص، ص: 231
قَالَ وَ إِنَّ لِلَّهِ تَعَالَى فِي آخِرِ كُلِّ يَوْمٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ عِنْدَ الْإِفْطَارِ أَلْفَ أَلْفِ عَتِيقٍ مِنَ النَّارِ
«1»فَإِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ الْجُمُعَةِ وَ يَوْمُ الْجُمُعَةِ أَعْتَقَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ مِنْهُمَا أَلْفَ أَلْفِ عَتِيقٍ مِنَ النَّارِ وَ كُلُّهُمْ قَدِ اسْتَوْجَبُوا الْعَذَابَ فَإِذَا كَانَ فِي آخِرِ يَوْمٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ أَعْتَقَ اللَّهُ فِي ذَلِكَ الْيَوْمِ بِعَدَدِ مَا أَعْتَقَ مِنْ أَوَّلِ الشَّهْرِ إِلَى آخِرِهِ- فَإِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ الْقَدْرِ أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ جَبْرَئِيلَ ع فَهَبَطَ فِي كَتِيبَةٍ مِنَ الْمَلَائِكَةِ إِلَى الْأَرْضِ وَ مَعَهُ لِوَاءٌ أَخْضَرُ فَيَرْكُزُ اللِّوَاءَ عَلَى ظَهْرِ الْكَعْبَةِ وَ لَهُ سِتُّمِائَةِ جَنَاحٍ مِنْهَا جَنَاحَانِ لَا يَنْشُرُهُمَا إِلَّا فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ فَيَنْشُرُهُمَا تِلْكَ اللَّيْلَةَ فَيُجَاوِزَانِ «2»الْمَشْرِقَ وَ الْمَغْرِبَ وَ يَبُثُّ جَبْرَئِيلُ ع الْمَلَائِكَةَ فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ فَيُسَلِّمُونَ عَلَى كُلِّ قَائِمٍ وَ قَاعِدٍ وَ مُصَلٍّ وَ ذَاكِرٍ وَ يُصَافِحُونَهُمْ- وَ يُؤَمِّنُونَ عَلَى دُعَائِهِمْ حَتَّى يَطْلُعَ الْفَجْرُ فَإِذَا طَلَعَ الْفَجْرُ نَادَى جَبْرَئِيلُ ع يَا مَعْشَرَ الْمَلَائِكَةِ الرَّحِيلَ الرَّحِيلَ- فَيَقُولُونَ يَا جَبْرَئِيلُ فَمَا ذَا صَنَعَ اللَّهُ تَعَالَى فِي حَوَائِجِ الْمُؤْمِنِينَ مِنْ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ فَيَقُولُ إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى نَظَرَ إِلَيْهِمْ فِي هَذِهِ اللَّيْلَةِ فَعَفَا عَنْهُمْ وَ غَفَرَ لَهُمْ إِلَّا أَرْبَعَةً- قَالَ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ هَؤُلَاءِ الْأَرْبَعَةُ «3»مُدْمِنُ الْخَمْرِ وَ الْعَاقُّ لِوَالِدَيْهِ- وَ الْقَاطِعُ الرَّحِمِ وَ الْمُشَاحِنُ- «4»

(2) في نسخة: «فيتجاوزان». فى الفضائل: «فيتجاوز» و كان الضمير المفرد راجع الى اللواء.

(3) في الفضائل «الا أربعة، فقيل: يا رسول اللّه من هؤلاء الأربعة قال: رجل مدمن خمر، و عاق والديه، و قاطع رحم، و مشاخن» و في نسخة منه «و شاطن، قيل يا رسول اللّه و ما الشاطن؟ قال: هو المصارم».

(4) المشاحن: المباغض الممتلئ عداوة. و الشاطن المتباعد عن الحق. و لم نجد
الأمالي (للمفيد)، النص، ص: 232
فَإِذَا كَانَتْ لَيْلَةُ الْفِطْرِ وَ هِيَ تُسَمَّى لَيْلَةَ الْجَوَائِزِ أَعْطَى اللَّهُ الْعَالَمِينَ أَجْرَهُمْ بِغَيْرِ حِسَابٍ فَإِذَا كَانَتْ غَدَاةُ يَوْمِ الْفِطْرِ
«1»بَعَثَ اللَّهُ الْمَلَائِكَةَ فِي كُلِّ الْبِلَادِ- فَيَهْبِطُونَ إِلَى الْأَرْضِ وَ يَقِفُونَ عَلَى أَفْوَاهِ السِّكَكِ فَيَقُولُونَ يَا أُمَّةَ مُحَمَّدٍ اخْرُجُوا إِلَى رَبٍّ كَرِيمٍ يُعْطِي الْجَزِيلَ وَ يَغْفِرُ الْعَظِيمَ فَإِذَا بَرَزُوا إِلَى مُصَلَّاهُمْ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لِلْمَلَائِكَةِ مَلَائِكَتِي «2»مَا جَزَاءُ الْأَجِيرِ إِذَا عَمِلَ عَمَلَهُ قَالَ فَتَقُولُ الْمَلَائِكَةُ إِلَهَنَا وَ سَيِّدَنَا جَزَاؤُهُ أَنْ تُوَفِّيَ أَجْرَهُ- قَالَ فَيَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فَإِنِّي أُشْهِدُكُمْ مَلَائِكَتِي أَنِّي قَدْ جَعَلْتُ ثَوَابَهُمْ عَنْ صِيَامِهِمْ شَهْرَ رَمَضَانَ وَ قِيَامِهِمْ فِيهِ رِضَايَ وَ مَغْفِرَتِي وَ يَقُولُ يَا عِبَادِي سَلُونِي فَوَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَا تَسْأَلُونِّي الْيَوْمَ فِي جَمْعِكُمْ لِآخِرَتِكُمْ وَ دُنْيَاكُمْ إِلَّا أَعْطَيْتُكُمْ «3»وَ عِزَّتِي لَأَسْتُرَنَّ عَلَيْكُمْ عَوْرَاتِكُمْ مَا رَاقَبْتُمُونِي وَ عِزَّتِي لَآجَرْتُكُمْ وَ لَا أَفْضَحُكُمْ «4»بَيْنَ يَدَيْ أَصْحَابِ الْخُلُودِ انْصَرِفُوا مَغْفُوراً لَكُمْ قَدْ أَرْضَيْتُمُونِي وَ رَضِيتُ عَنْكُمْ قَالَ فَتَفْرَحُ الْمَلَائِكَةُ وَ تَسْتَبْشِرُ وَ يُهَنِّئُ بَعْضُهَا بَعْضاً- بِمَا يُعْطِي اللَّهُ هَذِهِ الْأُمَّةَ إِذَا أَفْطَرُوامفيد، محمد بن محمد، الأمالي (للمفيد)، 1جلد، كنگره شيخ مفيد - قم، چاپ: اول، 1413ق.
قديمي Tuesday 17 June 2014   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

الأمالي (للمفيد) / ترجمه استاد ولى ؛ متن ؛ ص254
3- عبد اللَّه بن عبّاس گويد كه از پيامبر شنيده است كه مىفرمود:
همانا بهشت سال به سال به جهت حلول ماه رمضان زينت و آرايش مىشود، چون شب اوّل ماه رمضان فرا رسد بادى كه آن را مثيره گويند از زير عرش مىوزد كه برگ درختان بهشت را بهم مىزند و حلقه درهاى بهشت را مىكوبد، پس
الأمالي (للمفيد) / ترجمه استاد ولى، متن، ص: 255
آوائى از آنها شنيده شود كه هرگز شنوندگان بهتر از آن نشنيدهاند، حوران (زنان سياه چشم) بهشتى از جايگاه خود بيرون شوند تا بر مكانهاى بلند بهشت بايستند و صدا زنند: آيا خواستگارى بسوى خدا آمده تا خدا او را همسر كرامت كند؟ سپس گويند: اى رضوان (دربان بهشت) امشب چه شبى است؟ او لبّيك گويان بآنان پاسخ دهد سپس گويد: اى حوران نيك سيرت و نيكو صورت امشب شب اوّل ماه رمضان است كه درهاى بهشت براى روزهداران امّت محمّد گشوده شده است.
خدا عزّ و جلّ باو فرمايد: اى رضوان درهاى بهشت را بگشا، اى مالك (دربان دوزخ) درهاى دوزخ را بروى روزهداران امّت محمّد ببند، اى جبرئيل به زمين فرود رو، و سركشان شياطين را در بند و زنجير كن، سپس همگى را در امواج خروشان بيفكن تا روزه امّت حبيب مرا تباه نسازند. و خداوند تبارك و تعالى در هر شب از ماه رمضان سه بار مىفرمايد: آيا درخواستكنندهاى هست تا خواستهاش را بدو ببخشم؟ آيا توبهكنندهاى هست تا توبهاش را بپذيرم؟ آيا آمرزشطلبى هست تا وى را بيامرزم؟ كيست به دارائى كه تهيدست نيست و به وفاكنندهاى كه ظالم نيست قرض دهد؟ (منظور خود خداست).
الأمالي (للمفيد) / ترجمه استاد ولى، متن، ص: 256
و خداوند در پايان هر روز از ماه رمضان به هنگام افطار هزار هزار بنده را از آتش آزاد كند «1»، و چون شب جمعه و روز جمعه شود در هر ساعتى از آن هزار هزار نفر را از آتش آزاد سازد كه همگى مستحقّ عذاب مىباشند، و چون روز آخر ماه رمضان فرا رسد خداوند در آن روز به تعداد افرادى كه از اوّل تا آخر آن ماه آزاد ساخته آزاد مىنمايد.
و چون شب قدر شود خدا- عزّ و جلّ- جبرئيل را فرمان دهد تا در ميان جمعى از فرشتگان به زمين فرود آيد، و با او پرچمى سبز رنگ است، پس آن پرچم را بر پشت كعبه بكوبد. و جبرئيل ششصد بال دارد كه دو بال آن را جز در شب قدر باز نكند، و در آن شب آن دو بال را بگشايد، و آن دو بال از مشرق و مغرب فراتر برود، و جبرئيل در چنين شبى فرشتگان را به اطراف عالم گسيل دارد و آنان به هر ايستاده و نشسته، و هر نمازگزار و ذكر گوئى سلام كنند، و با آنان دست دهند و دعاى ايشان را آمين گويند تا سپيده صبح سر زند.
پس چون صبح بدمد جبرئيل صدا زند: اى گروه ملائكه كوچ كوچ،
گويند: اى جبرئيل خداوند نسبت به درخواستهاى مؤمنين از امّت محمّد چه كرده است؟ گويد: خداى متعال امشب به آنان نظر رحمت كرده و از آنان گذشت نموده و گناهانشان را آمرزيده است مگر چهار كس را. رسول خدا فرمود: و اين چهار كس: شرابخوار، و عاقّ والدين، و كسى كه قطع رحم كرده، و كينهتوز ميباشند.
و چون شب عيد فطر كه شب جوائز نام دارد فرا رسد خداوند پاداش عملكنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد. و چون صبح روز عيد فرا رسد خداوند فرشتگان را در تمام شهرها برانگيزد، پس در زمين فرود آيند و سر كوچه و گذرها بايستند و گويند: اى امّت محمّد بسوى پروردگار كريم براى نماز عيد بيرون شويد كه او پاداش فراوان دهد، و گناهان بزرگ را بيامرزد. و چون سوى محلّ برگزارى نماز عيد روند خدا عزّ و جلّ به ملائكه فرمايد: اى ملائكه من پاداش يك اجير وقتى به وظيفهاش عمل كند چيست؟ گويند: معبودا و سيّدا پاداش او آن است كه اجر او را بطور كامل عطا كنى.
خدا عزّ و جلّ فرمايد: اى ملائكه من شما را گواه مىگيرم كه من پاداش اين را كه در ماه رمضان روزه گرفتند و بنماز ايستادند خرسندى و آمرزش خودم قرار
الأمالي (للمفيد) / ترجمه استاد ولى، متن، ص: 258
دادم. و مىفرمايد: اى بندگانم از من درخواست كنيد، به عزّت و جلالم خودم سوگند شما امروز در اين گردهمآئى خود براى آخرت و دنيايتان هر چه از من بخواهيد به شما ببخشم، و عزّتم سوگند تا آن زمان كه مرا مراقب خود بدانيد و از من بترسيد گناهان و عيوب شما را بپوشانم، به عزّتم سوگند كه شما را از عذاب پناه دهم و در نزد كسانى كه در دوزخ جاودانند رسوا نسازم، باز گرديد كه همگى بخشيده شدهايد، شما مرا خشنود ساختيد و من از شما خشنود گشتهام. پس ملائكه بدين بخششى كه خداوند باين امّت به هنگام افطار ماه رمضان عنايت فرموده يك ديگر را بشارت داده و تبريك گويند.
مفيد، محمد بن محمد - استاد ولى، حسين، الأمالي (للمفيد) / ترجمه استاد ولى، 1جلد، آستان قدس رضوى - مشهد، چاپ: اول، 1364ش.
قديمي Tuesday 17 June 2014   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 04:08PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه